Haberler

23 Ağustos 2006, Çarşamba

Karayolları 17. Bölge Müdürlük Kompleksi Üzerine Mehmet Konuralp ile SöyleşiKarayolları 17. Bölge Müdürlük Kompleksi Üzerine Mehmet Konuralp ile SöyleşiTemeli 1972''de atılan ve birkaç etapta yapımı gerçekleştirilen Karayolları 17. Bölge Müdürlük Kompleksi, Türkiye''nin Çağdaş Mimarlık Tarihi içinde önemli bir bina. Binada bir çok yapı bileşeni ve malzemesi özel olarak üretilmiş ve ilk kez kullanılmış. Dahası bina Türkiye''de asma cephenin deneyimlendiği ilk yapı ve Türkiye''de tescillenmiş birkaç çağdaş mimari eserden biri. Yaklaşık bir yıldır yıkılması gündemde olan yapının mimarı Mehmet Konuralp ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Binanın her ne kadar yıkılacağı söylense de Mehmet Konuralp tescilli olduğu için bunun imkansız olduğunu düşünüyor. Haberin Devamı
Artık ’Külova’Artık ’Külova’Cennet Gökova’da köylerin içine kadar giren yangın 900 hektar ormanı yuttu. Rüzgarın etkili olduğu yangının yön değiştirmesiyle alevlerin arasında kalan itfaiyeciler arazözlerle kurtarıldı.
“Yoğunluğun Mimarisi” Michael Wolf“Yoğunluğun Mimarisi” Michael WolfMichael Wolf, Almanya, Münih’te 1954 yılında doğmuş. On yıldır Hong Kong’da yaşıyor. Bölgenin karmaşık kentsel dinamiklerinden ilham alarak, mimarisinin başdöndürücü fotoğraflarını çekiyor. Wolf’un 2003’te başlayan ve halen devam eden inceleme süreci bölgedeki üstü kapalı ekonomik, kültürel durumdan bahsediyor. Ve kentsel varoluş estetiğini gözler önüne seriyor.
UNESCO uzmanları Lübnan’daUNESCO uzmanları Lübnan’daBM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO, 4 kişilik bir uzman heyetinin, Lübnan’da incelemelerde bulunduğunu duyurdu.
Her semtin bir hikayesi varHer semtin bir hikayesi varKültür A.Ş tarafından hazırlanan “İstanbul’un İlçe ve Semt İsimleri-1” adlı kitapta, kentin yeni olarak bilinenler dahil çoğu semtinin adını, tarihi yüzyıl başlarına dayanan hikayelerden aldığı anlatılıyor.
CHP’den Lara Park için önergeCHP’den Lara Park için önergeCHP, Antalya Lara Kent Parkı ihalesini kazanan Fettah Tamince ve ihalede yarışan Five Mounts şirketinin araştırılması için Meclis’e soru önergesi verdi.
Çöp depolamak için ağaç kesiyorlarÇöp depolamak için ağaç kesiyorlarDoğu Karadeniz''in çöp sorununun çözümü için başlatılan çalışmalar kapsamında, Trabzon''un Sürmene ilçesinde çöp depolama sahası yapılıyor. Sahaya araçların gitmesi için yapılan yolda yaklaşık bin adet sarı çam ağacı kesildi.
Tarihe Saygı / Yerel Koruma Ödülleri 2006 Jürisi ToplanıyorTarihe Saygı / Yerel Koruma Ödülleri 2006 Jürisi Toplanıyorİzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Tarihe Saygı/Yerel Koruma Ödülleri Yarışması”nın Seçici Kurulu 21-27 Ağustos 2006 tarihleri arasında toplanacak.
Ormanlar alev alev yanıyorOrmanlar alev alev yanıyorAntalya''nın Kaş ilçesindeki orman yangını kontrol altına alınamazken, İzmir Selçuk''taki yangın bugün kontrol altına alındı. Antalya''nın Serik ve Manavgat ilçeleri ile Adana, Mersin, Osmaniye, Didim, Düzce, Bodrum, Çorum ve Muğla''da yangın çıktı.
Eskigediz’de Neler Oluyor?Eskigediz’de Neler Oluyor?Kütahya’ya bağlı Eskigediz Temmuz ayının başından beri oldukça hareketli günler yaşıyor. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencileri hem kendileri hem de Eskigedizliler için oldukça farklı bir çalışmaya imza atıyorlar. Temmuz ayının sonlarında bir Pazar günü ikinci Efes olmaya aday Aizonai Antik kentine yaptığımız gezinin ardından Eskigediz’de YTÜ’lü öğrencilerin Fahrettin Altay İlköğretim Okulu Ek Derslik Tasarım ve Uygulaması’nı görmek hem de kendileri ile kısa bir söyleşi yapmak için Eskigediz’e uğradık.
Çatalhöyük kazılarına ''son''Çatalhöyük kazılarına ''son''Konya''nın Çumra ilçesindeki Çatalhöyük kazı çalışmalarının bu yılki bölümü 23 ağustosta tamamlanacak. Konya Müze Müdürü Erdoğan Erol, 9 bin yıllık tarihi barındıran Neolitik yerleşim Çatalhöyük''te kazıların sürdüğünü söyledi.
‘Çalıkuşu’nun yazıldığı ev diriliyor‘Çalıkuşu’nun yazıldığı ev diriliyorKonak Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre, Güntekin’in, ‘Çalıkuşu’ ve ‘Dudaktan Kalbe’ adlı romanlarını yazdığı İzmir’in Bozyaka semtindeki evinde Mayıs ayında başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlanıyor.
Metro ve Tramvay İstasyonlarına Sürdürülebilir TasarımMetro ve Tramvay İstasyonlarına Sürdürülebilir Tasarımİstanbul Ulaşım A.Ş., Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) öncülüğünde ve Brüksel merkezli YDesign-Foundation’ın koordinasyonunda yürütülecek olan ve bir çok Avrupalı toplu taşımacılık işletmecisinin yer aldığı “Tasarım & Güvenlik Algısı” projesine ortak olarak katıldı.
Venedik Mimarlık Bienali Altın Aslan Ödülü Richard Rogers’aVenedik Mimarlık Bienali Altın Aslan Ödülü Richard Rogers’aDavide Croff başkanlığındaki Venedik Bienali Kurulu, Müdür Richard Burdett’in, 10. Uluslararası Mimarlık Sergisi kapsamındaki Altın Aslan Yaşamboyu Başarı Ödülünü Richard Rogers’a verme teklifini kabul etti. Richard Rogers, saygıdeğer bir kariyere sahip ve Londra’daki Lloyd’s, Paris’teki Pompidou Kültür Merkezi (Renzo Piano’yla beraber) gibi, son yirmibeş yılın en simgesel binalarının bazılarından sorumlu önemli bir mimar.
Kadıköy pazarı...Kadıköy''de salı günleri kurulan pazar trafiği altüst eder, o gün Kadıköy''de bir cehennem azabı yaşanır. Bu tamam... Anakent Belediyesi geçen yıl pazarın kurulduğu alanı yeniden düzenleme kararı aldı. Bu da tamam. Ancak düzenleme ne şekilde olacak, o pazardan ekmek yiyen esnaf nerede tezgâh açacak? İşte bu açıklanmadı. Kadıköy salı pazarı pazarcıları dün ağlamaklıydı. Çünkü kendilerine önümüzdeki hafta pazarın artık kurulmayacağı bildirilmiş, "Peki biz ne yapacağız?" soruları ise yanıtsız kalmış. Sorunlar çözümlenirken insanları unutmak... Anakent bunu sık sık yapıyor...
Tarih: 23 Ağustos 2006 Kaynak: Milliyet Yazan: Melih Aşık
İşgalci işgalciye baka bakaFenerbahçe Koyu ile Caddebostan arasında iki "Halk Plajı" ve "Yürüyüş Yolu" var. Bu sahilde bazı sabahlar yürüyüş yaparız. Cumartesi, özellikle pazar sabahları bu sahil çok keyiflidir.
Göcek''in iki koyunda Adım Holding izi varSiyaset yaptığı dönemde ''Erbakan''ın sağ kolu'' olarak bilinen ve Almanya''da gurbetçilerden para toplayan ''yeşil holdingler'' arasında sayılan Silm Holding''in yanı sıra Adım Holding''in de sahibi olan Hasan Aksay''ın yöneticileri; Göcek''teki iki koyu Orman Genel Müdürlüğü''nden kiraladı.
Kamondo Apartmanı Kazak şirketinin olduİstanbul Galata''da bulunan metruk haldeki Ünlü Kamondo Apartmanı, Kazaklara satıldı. 1492 yılında İspanya''yı terk etmek zorunda kalan ve önce Venedik''e sonra İstanbul''a yerleşen Kamondo ailesinin inşa ettirdiği Kamondo Apartmanı bölgenin en eski tarihi binası konumunda.
G.Kıbrıs''ta Türkler''den Kalma Mezarlıklar Otopark, Osmanlı Hamamları Tuvalet OlduKKTC Cumhurbaşkanlığı''nın 2005 yılında başlattığı bir araştırma, Rum Yönetimi''nin, güneydeki Osmanlı-Türk kültürel ve dini mirasını yok etmeye çalıştığını ortaya koydu.
Hafriyat Rantında Jandarma TitizliğiGeçen hafta bu köşede İstanbul''daki hafriyat ''rantı''nı yazınca inşaatçılardan feryat, yetkililerden çözüm önerilerine yönelik bilgi ve belgeler aldım.
Kumburgaz sahiline lağım akıyorİstanbul’un bir zamanlar en gözde tatil beldelerinden olan Kumburgaz Celaliye’de şimdi denize atıksu karışıyor. İSKİ tarafından kumsalın altına yapılan atıksu toplama merkezi sık sık taşıyor ve lağım suyu denize akıyor.
Orman yangınlarının sönmesi rüzgâra bağlıAntalya, Adana, Bodrum, Manisa ve Aydın’daki yangınlar bütün çabalara rağmen söndürülemiyor. Orman bölge müdürlüğü yetkilileri, rüzgarın ters dönmesi halinde yangınların söndürülebileceğini belirtiyor.
Çatalağzı''na 150 milyon Dolara SantralZonguldak''In Çatalağzı Beldesi''ne Eren Holding tarafından kurulacak akışkan yataklı termik santralın inşaatı kapsamında, arazideki dolgu çalışmalarının 4 ay sürede tamamlanması planlanıyor. Alınan bilgiye göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından kamulaştırılması tamamlanan 320 bin metrekare alanda kurulacak termik santralın, alt yapı çalışmaları sürdürülüyor. Yüklenici firmanın arazide 2 yıl önce başlattığı kazı ve dolgu çalışmalarının 4 ay içinde tamamlanarak santralın inşaasına başlanması da hedefleniyor. Yaklaşık 2 yılda faaliyete geçmesi tasarlanan 160 megavat kurulu gücündeki santralda ilk etapta 200 civarında kişinin istihdamının sağlanması bekleniyor. Çatalağzı Belediye Başkanı Mehmet Alim yaptığı açıklamada, beldelerinde santralın kurulmasının işsizliğin önlenmesi açısından önem arz ettiğini, inşaat çalışmalarında ise yaklaşık bin kişinin istihdam edileceğini söyledi. Tesisin kurulacağı alandaki dolgu ve hafriyat işinin hızla sürdürüldüğünü anlatan Alim, şöyle konuştu: ''Kentimize müteşebbislerin ilgi göstererek yatırımlarda bulunmaları göçü de engelleyecektir.
Tarih: 23 Ağustos 2006 Kaynak: Tercüman
Yangınlar hız kesmediBodrum, Gökova, Kuşadası, Selçuk, Kaş... Turizm cennetleri art arda çıkan yangınlarla kavruldu. Hafta sonundan bu yana çıkan 118 yangına dün 11 yangın daha eklendi. Dört günde, sekiz ayda yanan alanın dörtte biri yandı.
Milli Reasürans Avea binasını satıyorMilli Reasürans''ın, geçtiğimiz yıl Destek Reasürans''ı almasıyla bünyesine geçen Maçka''daki Avea Genel Müdürlük binası satışa çıkıyor. 15 Ağustos''ta duyurulan satış, 20 Eylül''de kapalı zarf usulüyle yapılacak. İstanbul''un en değerli semtlerinden olan Maçka''daki Avea binası, toplam 7 kattan oluşuyor. Avea''nın yılda 2 milyon dolar kira ödediği genel müdürlük binası için 24 milyon dolar bedel belirlendiği belirtiliyor. Milli Reasürans''ın satışa çıkardığı diğer gayrimenkul de Levent''teki 195 Levent Plaza binası. Toplam 8 kattan oluşan bu binanın da 447 bin dolar kira geliri var.
Tarih: 23 Ağustos 2006 Kaynak: Sabah
Ormanlara giriş çıkış yasaklanıyorEge ve Akdeniz''deki orman yangınların kontrol altına alınma çabası sürüyor. Bodrum Mumcular Beldesi''ndeki yangın Gökova''ya doğru ilerlemesini sürdürürken, Antalya Kaş''ta 4 gündür süren yangını söndürme çabaları devam ediyor.
Stratejik Önem Taşıyan İllerin Havaalanları Kara, Deniz ve Demiryollarına Entegre EdilecekUlaştırma Bakanlığı, Anadolu''daki havaalanlarını ihtiyaca uygun hale getirmek ve yeni alanlar kazandırmak için geniş çaplı bir çalışma yürütüyor.
“Çalıkuşu” Bu Evde YazıldıTürk edebiyatının usta yazarlarından Reşat Nuri Güntekin’in İzmir’in Bozyaka semtindeki evinde yapılan restorasyon çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi. Konak Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Güntekin’in, “Çalıkuşu” ve “Dudaktan Kalbe” adlı romanlarını yazdığı evinde mayıs ayında başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlanıyor. Açıklamada, Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, kısa sürede çevre düzenlemesinin bitirileceğini, evin kültür çalışmalarına yönelik kullanılacağını belirtti.
Tarih: 23 Ağustos 2006 Kaynak: Türkiye
Bakan Pepe: Biz henüz Otopan''ı MillileştirmedikÇevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Hollanda''dan sökülmek üzere ithal edilen ve asbestli olduğu iddiası nedeniyle tartışmalara yol açan, "Otopan" gemisini henüz millileştirmediklerini belirterek, gemiyle ilgili notifikas-yonlar teyit edilmeden böyle bir şeyin söz konusu olmadığını bildirdi. Selçuk ve Kuşadası''ndaki orman yangınlarıyla ilgili Selçuk Kaymakamlığında basın toplantısı düzenleyen Bakan Pepe, gazetecilerin sorusu üzerine, Otopan gemisiyle ilgili de açıklamalarda bulunarak şunları söyledi: "Biz henüz gemiyi millileştirmiş değiliz.Eğer belge ve bilgiler bizim istediğimiz mahiyette gelmezse, Sahil Güvenlik Komutanlığı marifetiyle gemi, Türk karasularının dışına çıkarılacaktır."
Tarih: 23 Ağustos 2006 Kaynak: Birgün
Japon Milletvekilleri AKOM''daJapon Hükümeti ve Muhalefet Partilerinden oluşan 6 kişilik Milletvekili Heyeti 22 Ağustos 2006 Salı günü (bugün) saat 10’da, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM)’u ziyaret etti.
Büyükşehir''den, Gaziosmanpaşa''nın Beldelerine Büyük Yatırımlarİstanbul Büyükşehir Belediyesi Gaziosmanpaşa’nın beldelerine toplam 347 milyon YTL değerinde su, doğalgaz ve çevre yatırımları gerçekleştirdi.
Santral İstanbul''da Tasarım Atölyesiİstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Domus Academy işbirliği ile yürüttüğü Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı 8''inci dönemine bir dizi yenilikle giriyor.
Çöp Tesisine TepkiHer gün yüzlerce ton çöpün deniz kenarına dökülüp, üzerinin toprakla kapatıldığı Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, soruna çözüm getirilmesi için başlatılan çalışmalar tepkilere neden oluyor. Trabzon, Rize ve 51 ilçe belediyesinin çöp depolama tesisi olarak Trabzon’un Sürmene ilçesine bağlı Çamburnu Belediyesi Kutlular Mahallesi’nde inşa edilen çöp depolama sahasına yöre sakinleri karşı çıktı. Sahada protesto gösterisi yapan vatandaşlar beldenin su kaynağının buradan geldiğini ve tesise yol yapmak için yüzlerce çam ağacının kesildiğini ileri sürerek çöp için başka yer ya da çözüm aranmasını istedi.
Tarih: 22 Ağustos 2006 Kaynak: Referans
CHP: Lara ihalesinde soru işaretleri varÖmer Melli, CHP İl Başkanlığında, CHP Antalya milletvekilleri Feridun Baloğlu, Osman Özcan, Hüseyin Ekmekçioğlu, Tuncay Ercenk, Atilla Emek, Osman Kaptan ve Merkez İlçe Başkanı Yıldıray Sapan ile basın toplantısı düzenledi.
Ülker Göcek’te denize giriyorGayrimenkul alanında yatırımlarını hızlandıran ve yat turizminin gözdesi Göcek’te koy aldığı belirtilen Ülker Grubu, marina ve otel yapmaya hazırlanıyor.
Kadir Topbaş''ın Bozuk GramofonuKadir Topbaş cuma günü yaptığımız sohbette çok açık bir biçimde ''İki yıl daha sabredin. Sonrasında ya ipimi çekin ya da görevi yeniden bana verin'' dedi. Bakalım odasındaki gramofonu çalıştırırken gösterdiği beceriyi, bozuk bir gramofona çevirdiğimiz İstanbul’u tamir ederken de gösterebilecek mi?
Bilirkişi: Biz bilmeyizYıkılma tehlikesi nedeniyle bir buçuk yıldır kapalı olan Tabiat Tarihi Müzesi ile binada eksik malzeme kullandığı tespit edilen yapımcı firma arasındaki yargı süreci uzadıkça uzuyor. Mahkemenin tayin ettiği bilirkişi heyeti üç ay sonra ''Biz bilmeyiz, mühendislere sorun'' dedi.
Hıfzıssıhha merkezi sağlık müzesi olacakSağlık Bakanlığı, Cumhuriyet''in ilk tıp laboratuvarı Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi''ni (RSHM) sağlık müzesine dönüştürüyor. Bakanlığın projesine göre, Sıhhiye semtindeki 1928''de Almanlarca inşa edilen binaya sonradan eklenen binalar yıkılacak.
Nükleer santral Meclis’e geliyorMuhtemel enerji sıkıntısını aşmak amacıyla gündeme gelen nükleer santralla ilgili yasa değişikliği, yeni yasama yılında Meclis''e geliyor.
Gönlümüzdeki HaydarpaşaHaydarpaşa, Anadolu''nun bitip İstanbul''un başladığı yerdir. Onun sunduğu barınağa varıp istirahat etmek arzusundaki trenler çuf çuf gelir, durur, kapılar açılır, insanlar boşalır. Kimi gurbete geliyordur, kimi uzun ya da kısa bir aradan sonra ''memleket''ine dönüyordur.
Yüzlerce Hektar Orman Kül OlduTürkiye’nin birçok noktasında orman yangınlarıyla mücadele ediliyor. Kaş, Kuşadası ve Serik’in ardından dün Manavgat, Muğla, Didim, Düzce, Bodrum, Çorum ve Adana’da da orman yangını çıktı.
Karayolları arazisinde Galataport korkusu!İstanbul Levent''te Karayolları Genel Müdürlüğü''ne ait 100 dönümlük arazinin ihalesinin iptal edilerek ihale yetkisinin Maliye Bakanlığı''ndan alınıp Özelleştirme İdaresi''ne (ÖİB) verilmesinin nedeninin talip şirketlerin imar korkusu olduğu anlaşıldı.
Akçakoca Sahili Kirliliğe TeslimBatı Karadeniz Bölgesi''nin tatil yörelerinden biri olan Akçakoca''da deniz kirliliği ciddi boyutlara ulaştı. Düzce''nin Akçakoca ilçesinde sahili etkisi altına alın kirlilik nedeniyle bölgede tatil yapan turistler denize girmiyor. Özellikle Cuhalla ve belediye plajlarında görülen kirlilik nedeniyle, serinlemek için bölgeye gelen turistler denizden uzak duruyor. Düzce Çevre ve Orman Müdürü Seyfettin Türkekul, denizdeki kirliliğin sebebini araştırmak üzerine ekiplerin çalışma başlattığını söyledi. Denizden numuneler alan ekiplerin, yapılan analizler sonucu kirliliğe neden olan etkenleri ortaya çıkaracağını bildiren Türkekul, özellikle denizin dalgalı olduğu günlerde kirlilik yaşandığını dile getirerek, kirliliğin, açıktaki gemilerden kaynaklandığı yönünde bir izlenime sahip olduklarını kaydetti.
Tarih: 22 Ağustos 2006 Kaynak: Birgün
Sınırlama kalkınca 150 konut için 4 bin kişi kuyruğa girdiToplu Konut İdaresi (TOKİ) projelerinin bazılarında başvuru için gelir sınırlamasının kaldırılması Konya''da talep patlaması yarattı. TOKİ tarafından yaptırılan, Konya Büyükşehir Belediyesi''nce dağıtımı gerçekleştirilecek 150 konut için başvuranların sayısı 4 bini geçti. Başvuruların 17 Ağustos''ta başlamasından sonra 150 konut için sabahın erken saatlerinden itibaren belediye önünde kuyruklar oluşuyor. Başvuru için "450 YTL''nin altında gelir sahibi olunması"'' şartının kaldırılmasıyla talepte adeta patlama yaşandığını vurgulayan yetkililer, "Başvuranların sayısı 4 bini geçti. Son başvuru tarihi olan 25 Ağustos''a kadar sayının 10 bini geçmesini bekliyoruz" dedi. Konutlara, en az 5 yıldır Konya''da ikamet eden, kendisine, eşine veya velayeti altındaki 18 yaşından küçük çocuklarına ait tapulu meskeni bulunmayan, 18 yaş ve üzerindeki vatandaşlar başvurabiliyor. Kayıt yaptırma işlemi sona erdikten sonra 150 talihli kurayla belirlenecek. Konut hakkı kazanan kişi, 95 metrekarelik 2 oda bir salon şeklindeki konutların bedelinin yüzde 15''ini peşin, kalan kısmını taksitlerle 120 ayda ödeyecek.
Tarih: 22 Ağustos 2006 Kaynak: Sabah
Çatalhöyük Kazılarının Bu Yılki Bölümü BitiyorKonya''nın Çumra ilçesindeki Çatalhöyük kazı çalışmalarının bu yılki bölümünün 23 Ağustos''ta tamamlanacağı belirtildi. Konya Müze Müdürü Erdoğan Erol, 9 bin yıllık tarihi barındıran Neolitik yerleşim Çatalhöyük''te kazıların sürdüğünü söyledi. İngiliz Arkeolog Profesör lan Hodder''in başkanlığında devam eden kazıların bu yıl 2 Hazi-ran''da başladığını anımsatan Erol, 2 ayı aşkın süredir devam eden çalışmaların 23 Ağustos günü sona ereceğini ifade etti. Kazıların bu yılki bölümünde yeni buluntular elde edildiğini, ancak kazı çalışmaları tam olarak bitip, buluntular Müze Müdürlüğü tarafından teslim alınmadan yorum yapmayacağını anlatan Erol, "ıoo''den fazla kişinin görev aldığı Çatalhöyük kazısının sona ermesinin ardından, ekip, kazı alanının kışı hasar görmeden geçirmesi için bazı tedbirler alıp, bölgeden ayrılacak," dedi.
Tarih: 22 Ağustos 2006 Kaynak: Birgün
Tarih Böyle Talan EdildiTürkiye 19. yüzyılın ikinci yarısından bu yana sürekli soyuldu, çıkarılan yasalar ne yazık ki yeterli olmadı, caydırıcı bir hüviyet kazanmadı. 19. yüzyıl Anadolu kültür varlıklarının yağmalandığı bir yüzyıl oldu. Bu talandan sadece Osmanlı değil, Mısır, Mezopotamya, İran ve Filistin gibi bölgelerde nasibini aldı.
Hasankeyf Sadakat BekliyorAvrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Hasankeyf i sular altında bırakacak llısu Barajı''na açılan davaya ilişkin ilk kararını aldı.
Turizmin ciğeri yandı!Türkiye''nin en gözde turizm merkezleri yine orman yangınlarının kurbanı oldu. Didim''de 350, Selçuk ve Kuşadası''nda 400, Kaş''ta 250 hektardan fazla yeşil alan kül oldu.
Enerji İhtiyacının Yarısı Rüzgârdan ÜretilebilirElektrik Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ali Kemal Başaran, son dönemde ortaya çıkan enerji açığının, Türkiye''nin alternatif kaynaklara yönelmesini gerektirdiğini belirtti.
Yangın mevsimiYine koruyamadık! Kuşadası, Selçuk, Kaş, Manavgat, Adana çevresinde yüzlerce hektar orman alev alev yanıyor.
Ali Taran inşaatçı da olduSon dönemde yıldızı yükselen inşaat sektörüne yatırım yapanlara reklamcılar da katıldı. Türkiye''nin en büyük reklamcıları arasında yer alan Ali Taran, kendi adını taşıyan şirket kurdu.
Büyükşehir''den Ümraniye''ye Dev YatırımlarÜmraniye’de Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan bir dizi yatırımın toplu açılış ve temel atma töreni Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
Takvim
<<Ağustos 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.