Haberler

24 Eylül 2008, Çarşamba

Küresel Isınma RAF Ödülleri’ne de Damgasını VurduKüresel Isınma RAF Ödülleri’ne de Damgasını VurduAlanlarında uzman ve farklı disiplinlerden beş üyeden oluşan RAF Ödülü Seçici Kurulu, ortak özelliği çevreye duyarlılık olan dokuz yenilikçi ürünü finale taşıdı. Arkitera Mimarlık Merkezi’nde 20 Eylül Cumartesi günü gerçekleştirilen toplantı, Emre Arolat, Atilla Kuzu, Erdal Özyurt, Alpay Er ve Murat Artu’nun eksiksiz katılımıyla tüm gün yoğun bir performansla değerlendirildi. Haberin Devamı
Bitmeyen üstgeçit tehlike saçıyorBitmeyen üstgeçit tehlike saçıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Merter Metrobüs Durağı’nı Zeytinburnu Ambarlar Sitesi’ne bağlamak için üstgeçit inşa etti ancak taban döşemelerini koymadı. Güvenlik önleminin alınmadığı üstgeçitten kendine güvenenler şimdiden geçmeye başladı. Zincirlikuyu-Avcılar arasında trafik sorununa çözüm olması beklenen Metrobüs, altyapı çalışmaları tam olarak bitirilmediği için yeni sorunlara neden oluyor. 0-1 Karayolu ile kot farkı bulunan Ambarlar Sitesi’ni, Merter Metrobüs Durağı’na bağlamak isteyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, geçen Cumartesi günü üstgeçit inşaa etti. Yapı kısmı tamamlanan üst geçidin taban döşemeleri konulmadı. Belediye ekipleri herhangi bir güvenlik önlemi de almayınca, yaklaşık 300 metre yürümek istemeyen bazı kişiler, canları pahasına üst geçidi kullanmaya başladı.
Tarih: 24 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Süleyman Kaya
Sulukule için alternatif projeSulukule için alternatif projeMimar, şehir planlamacıları ve sosyologların aralarında bulunduğu bir grup, Fatih''te ''''Sulukule'''' olarak bilinen bölgede Fatih Belediyesi''nce yürütülen yenileme projesine alternatif bir proje hazırladı.
Gün ışığından faydalanan alışveriş merkezi açılıyorGün ışığından faydalanan alışveriş merkezi açılıyorGün ışığından faydalanmayı sağlayacak dev cam küresi ile farklı bir alışveriş merkezi konsepti uygulanarak inşa edilen alışveriş merkezi Palladium, yarın İstanbul Ataşehir’de kapılarını açacak.
''Doğru teknoloji seçilmezse nükleerde de dışa bağımlı oluruz'' ''Doğru teknoloji seçilmezse nükleerde de dışa bağımlı oluruz'' Türkiye''nin 50 yıldır devam eden nükleer santral kurma projesinde sona gelindi. Daha önce dört defa gündeme gelmesine rağmen iptal edilen nükleer santral ihalesi bugün yapılıyor.
Marmaray’da son tüp tünel denize batırıldı Marmaray’da son tüp tünel denize batırıldı Asya ile Avrupa’yı denizin altından bağlayacak Marmaray Projesi’nde son tüp tünel Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla denize batırıldı.
Krea’da Planlara Devam Krea’da Planlara Devam Krea Grup CEO’su ve ULI Global Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Kodal, 23 Eylül sabahı, ekonomi gazetecileri ve gayrimenkul editörleriyle kahvaltılı bir basın toplantısı düzenledi.
İstanbul’ da ‘Bisiklet Park’ dönemiİstanbul’ da ‘Bisiklet Park’ dönemiİstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşu İSPARK, tüm dünyada düzenlenen ‘Car Free Day - Otomobilsiz Gün’ etkinlikleri kapsamında; çevre bilincini geliştirmek ve kent içi ulaşımda bisiklet kullanımını teşvik etmek amacıyla 5 otoparkında bisiklet park alanları açtı.
Ihlara Vadisi’ne asansörle inilecekIhlara Vadisi’ne asansörle inilecekAsansör yolu üzerinde bekleme bölümleri, kafe tarzında hazır yiyecek ve içeceklerin satışa sunulacağı bir bölüm yer alacak. Panoramik iki asansör 20 kişiyi taşıyabilecek. 64 metre yüksekliğindeki asansörün ara katlarında üç bakı terası olacak.
Gemport''tan 110 milyonluk rıhtım genişletme yatırımıGemport''tan 110 milyonluk rıhtım genişletme yatırımıTürkiye''nin ilk özel sektör limanı olan Gemport, keşif tutarı 110 milyon YTL değerinde olan lineer rıhtımın hacmini genişletiyor. Liman, Marmara''nın güney doğusunda post-panamax yeni nesil gemilerinin yanaşabileceği ilk liman olacak.
Gaziemir''deki Yeni Semt Garajı Göz KamaştıracakGaziemir''deki Yeni Semt Garajı Göz Kamaştıracakİzmir Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir’e modern bir semt garajı yapmak için 6 Ekim’de ihale gerçekleştirecek.
Metal ağaç diktiler!Metal ağaç diktiler!Erzurum Büyükşehir Belediyesi, tarihi Lala Paşa Camii’nin çevresindeki 11 çam, huş ve kestane ağacını bir gecede kesti.
Ataköy arazisi 850 milyon YTL’ye Sinpaş’ın Ataköy arazisi 850 milyon YTL’ye Sinpaş’ın TOKİ’ye ait Ataköy arazisi için yapılan ihaleyi 850 milyon YTL’lik teklifle Sinpaş-Kat Turizm ortaklığı kazandı. Sinpaş yönetimi, ihalenin atmosferiyle rakamı yükselttiklerini, parayı nasıl ödeyeceklerini bilmediklerini açıkladı.
Stonehenge’in yaşı belli oldu Stonehenge’in yaşı belli oldu İngiltere’nin en ünlü tarihi yapısı gizemli Stonehenge’de yapılan son kazılar, buranın M.Ö. 2300 yıllarında inşa edilmeye başladığını ortaya koydu.
Son tüp tünel denize batırıldıSon tüp tünel denize batırıldıMarmaray Projesi kapsamında Boğaz''ın iki yakasını denizin altından birleştirecek tüp geçit inşaatında son tüp tünel, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım''ın katıldığı törenle denize batırıldı.
Sayılı su altı kazılarından biri: LimantepeSayılı su altı kazılarından biri: Limantepeİzmir''in Urla ilçesinde sürdürülen Limantepe kazılarının, dünyanın sayılı su altı kazıları arasında yer aldığı belirtildi.
Türkiye''de ilk kez Sosyal Doku Haritası hazırlandıTürkiye''de ilk kez Sosyal Doku Haritası hazırlandıKonya Büyükşehir Belediyesi, daha iyi hizmet vermek, sosyal yapının belirlenmesi, şehrin geleceğine yön verilmesi ve gerçek ihtiyaç sahiplerinin tespit edilmesi amacıyla il genelinde oluşturduğu Sosyal Doku Haritası ile Türkiye''de bir ilke daha imza attı.
Küçükçekmece Kentsel Tasarım Yarışması Kolokyumu, Jüri Üyeleri ve Yarışmacıların Fikir Birliğine Sahne OlduKüçükçekmece Kentsel Tasarım Yarışması Kolokyumu, Jüri Üyeleri ve Yarışmacıların Fikir Birliğine Sahne OlduGeçtiğimiz hafta sonuçlanan Küçükçekmece İlçesi Kent Merkezi Ulusal Kentsel Tasarım Yarışması Kolokyumu, 20 Eylül 2008 tarihinde Küçükçekmece’deki Cennet Kültür Merkezi’nde yapıldı. Yarışmaya katılan toplam 25 projenin tamamının nitelikli olduğunu ve yakalanması gereken çizgiyi tutturduğunu söyleyen Jüri Başkanı Zekai Görgülü, çalışmaların tümünü Küçükçekmece ve İstanbul adına önemsediklerini vurguladı ve Küçükçekmece için böyle bir yarışma düzenlenmesinin İstanbul’un batı yakası adına harekete geçirici özellik taşıdığını belirtti.
Ne ka karbon o ka tasarruf! Ne ka karbon o ka tasarruf! Kombiyi sadece bir derece kısmak, su ısıtıcısına kullanacağınızdan fazla su koymamak, TV’yi beklemede ve bilgisayarı uykuda bırakmayıp kapatmak, işiniz bitince şarj makinelerini fişten çekmek gayet kolay, üstelik çevre için çok faydalı.
Sıra Şair Eşref''e GeldiSıra Şair Eşref''e Geldiİzmir Büyükşehir Belediyesi, Montrö ve Lozan gibi şehrin simge meydanlarının da içinde bulunduğu Şair Eşref Bulvarı’nı yeniden düzenleyecek.
Eko-Tek KentlerEko-Tek KentlerGazi Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Güz Dönemi Açılış Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Uluslararası Ekolojik ve Teknolojik Kentler Konferansı” 19 Eylül 2008 tarihinde Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Konferans Salonu''nda gerçekleşti. Üç oturumda farklı disiplinlerden gelen konuşmacılar tarafından toplam dokuz sunumun yapıldığı konferansta, “Ekolojik ve Teknolojik Kentler” farklı açılardan ele alındı.
Mimar Restoratör Dr. Serpil Çelik''i KaybettikMimar Restoratör Dr. Serpil Çelik''i KaybettikMimar Restoratör Dr. Serpil Çelik, 11 Eylül 2008 Perşembe günü hayatını kaybetti. Mukarnas Yapı Mimarlık Bürosu ile mesleki çalışmalarına devam eden Serpil Çelik, aynı zamanda MSGSÜ Restorasyon Yüksek Okulu’nda gönüllü olarak ders veriyordu.
10. Uluslararası Docomomo Konferansı10. Uluslararası Docomomo Konferansı10. Uluslararası Docomomo Konferansı
Modernizm Hareketi’ne ait bina ve bina gruplarının korunması amacıyla çalışan Docomomo grubunun iki yılda bir gerçekleştirilen konferansı geçtiğimiz hafta 10. kez, doğum yeri olan Hollanda’da yapıldı. Bundan 20 yıl önce korunması ve yeniden kullanımı, grubun kurulmasına tekabül eden ve bir anlamda sebep olan Rotterdam’daki Van Nelle Fabrikası’nda gerçekleştirilen konferansta 55 farklı ülkeden katılımcı bulundu. 13 Eylül’de atölye öğrencilerinin gezileri ile başlayan organizasyonda 3 gün süren sunumların yanında konsey toplantıları, tartışmalar ve saha gezileri de gerçekleştirildi.
“Becoming İstanbul”, İstanbul’a Klişelerden Arındırılmış Bir Bakış Açısıyla Yaklaşıyor“Becoming İstanbul”, İstanbul’a Klişelerden Arındırılmış Bir Bakış Açısıyla Yaklaşıyor“Becoming İstanbul”, 6 Eylül 2008’de Garanti Galeri iş birliğiyle Alman Mimarlık Müzesi’nde (DAM) açıldı. Türkiye’nin bu yıl onur konuğu olduğu dünyanın en önemli kitap fuarlarından biri olan Frankfurt Kitap Fuarı’na paralel olarak düzenlenen sergi, yazılı dökümanların mimari ve kentsel bilgilerle desteklenmesini sağlıyor.
Köyden şehre geçiş dönemine ışık tutacak kazıların 10 yıl daha sürmesi planlanıyor Kahramanmaraş''ın Narlı beldesindeki Domuztepe mevkiinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Manchester Üniversitesi tarafından yürütülen bilimsel kazı çalışmalarının 10 yıl daha sürmesi bekleniyor.
Küçükçekmece''nin vizyon projesi belli oldu Küçükçekmece''ye çağdaş bir vizyon kazandırmak için düzenlenen Küçükçekmece Kent Merkezi Ulusal Kent Tasarım Proje Yarışması sonuçlandı.
Kardeş şehir Maglay''da Erzincan Camisi yükseliyor Bosna Hersek''in Maglay kentinde Erzincan Camisi''nin temeli atıldı. Devlet Bakanı Mustafa Sait Yazıcıoğlu, Erzincan Valisi Ali Güngör, Erzincan Belediye Başkanı Mehmet Buyruk, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Fikret Karama ve çok sayıda davetlinin katılımıyla temel atma töreni gerçekleştirildi.
Gökçek’in Camili Amblemi Yine DavalıkAnkara Büyükşehir Belediyesi"nin (ABB) yıllardır tartışılan atakule ve cami figürlü amblemi yine mahkemelik oldu.
Termik Santrali Tarihin Üzerine Kurmak İstiyorlarKemer köyü sınırları içinde bulunan Parion Antik Kenti"nin bir kilometre güneyinde İçdaş şirketi tarafından kurulması istenen termik santral, Çanakkale"de bulunan sivil toplum örgütlerini ayağa kaldırdı.
Metrobüste yangın çıktıZincirlikuyu- Avcılar hattında sefer yapan metrobüste, içerisinde yolculuların da bulunduğu sırada yangın çıktı.
Kutsal kaynak suları alanı ortaya çıkarıldıDenizli''nin tarihi ve termal turizm merkezi Pamukkale''deki Hierapolis Antik Kenti''ndeki kazı çalışmalarında, çok sütunlu büyük bir yapı kompleksi ortaya çıkarıldı.
Akman’ı ortağı Armada da yalanladı RTÜK Başkanı Akman’ın ‘41 bin YTL’ dediği hisseler için Armada açıklama yaptı: ‘Şirketlerinin toplam payı 905 bin 597 YTL’. Akman, bunun üzerine rakamı değiştirdi
Urla’yı kazdıkça tarih fışkırıyorDünyanın sayılı sualtı kazılarından birinin yapıldığı Limantepe’de, Karantina Adası’nın doğu kısmında Roma Dönemi’ne ait yeni yol, mendireğin yanında da dere yatağı bulundu.
Kargoyu Ceva''ya satan Varan otel yatırımına soyunuyorVaran Yönetim Kurulu Başkanı Enis Pekuysal, toplam 80 milyon dolarlık yatırımla Ankara ve İstanbul''da iki 5 yıldızlı otel inşa edeceklerini söyledi. Şirket restoran işletmeciliği ile de ilgileniyor.
JLL: Türkiye’nin 81 iline de yatırım yapılabilir JLL’nin ‘Dünyanın Kazanan Şehirleri’ raporuna bu yıl ilk defa Türkiye’nin 81 ili de girdi. JLL Türkiye Başkanı Avi Alkaş, ‘Türkiye, Rusya ve Dubai’li yatırımcı için fırsat sunuyor’ dedi.
Sinpaş ‘Her ihaleyi kazanırım’ dedi Ataköy arazisine 850 milyon YTL verdi TOKİ’nin Ataköy-Bakırköy sahil şeridindeki 124 bin metrekarelik arazisinin ihalesinde en yüksek teklifi 850 milyon YTL ile Sinpaş-Kat Turizm Ortak Girişim Grubu verdi.
İmar problemi ve mirasçı riskine karşı 300 YTL’ye tapu sigortası geliyorABD’li tapu sigorta şirketlerinden First Title Insurance, tapu sistemindeki sorunların sık sık mahkemeye taşındığı Türkiye pazarında hedef büyüttü.
Nükleer ihalesinde dev randevu50 yıllık nükleer macerasında son ihale kriz belirsizliğinde yapılacak. Nükleer enerji macerası 1960’ta başlayan Türkiye, dünyanın finansal bir krizle sallandığı dönemde yeni bir ihaleye çıkıyor.
‘Gayrimenkul fiyatlarında ciddi düşüş olmaz’ Faizlerin 2009’dan önce düşmeyeceğini belirten Krea Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kodal, durgunluğun 2009’da da süreceğini, riskli projelerin ve arz fazlası olan yerlerin bundan olumsuz etkileneceğini söyledi.
Konya''nın en güzel camisi yapılıyorSelçuklu Belediye Başkanı Doç. Dr. Adem Esen, Halil Ürün Caddesinde Yeni Belediye Hizmet Binası civarında yapılacak Selçuklu Merkez Camii''nin mimari açıdan Konya''nın en güzel camileri arasında yer alacağını söyledi.
Bulabildiğiniz tek çare bu muKaradeniz’deki belediyelerin en büyük sorunlarının başında gelen çöp yığınları bölgenin imajını bozmaya devam ediyor.
53 konut, elde kaldı Başvuru, konut sayısından az olunca, kura çekiminden vazgeçildi. Yetkililer, halkın bu ilgisizliğinin nedenlerini araştırıyor.
2 milyar dolarlık özelleştirmeye onay Özelleştirme Yüksek Kurulu, toplam değeri 2 milyar doları bulan, Başkent ve Sakarya elektrik dağıtım şirketlerinin satılması ile Bandırma ve Samsun limanları işletme hakkı devirlerine onay verdi.
Çevreye duyarlı konaklama Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizm işletmesi belgeli konaklama tesislerinden çevreye duyarlı olanları belgelendirecek. Simgesi yıldız olan konaklama tesislerinin plaketlerinde sınıflarını gösteren yıldızlar yeşil renkle düzenlenecek.
Güneş kuşağı geliyor Çin, Mısır, Fransa, Endonezya, Filipinler, Polonya, Slovakya, İspanya, İsviçre, Tayland ve Türkiye gibi ülkelerde aktif çalışmalar yürüten "Güneş Kuşağı" işbaşında...
Palladium kapılarını kira indirimiyle açıyorİstanbul''un finans merkezi olması tartışmalarıyla gündeme gelen Anadolu yakası, holding merkezlerinden sonra alışveriş merkezlerinin de gözdesi oldu.
Tarih sponsoru şirket tarihe zararlı iddiasıÇanakkale Biga’nın Karabiga Beldesi’nde Parion Antik Kenti’nin üzerinde bulunan Kemer Köyü’ne iki kilometre mesafede kurulacak termik santral, çevrecileri harekete geçirdi.
8 milyon YTL’lik gayrımenkul satışıAltındağ, Etimesgut, Keçiören, Mamak, Polatlı, Yenimahalle ve Gölbaşı ilçelerinde bulunan 35 adet gayrimenkul, açık teklif usulüyle satılacak.
İzmir''de en değerli arsalara bile talep yokSatılık konut ilanlarının hızla arttığı İzmir''de, Toplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''nın satışa çıkardığı arsalara da hiç bir talep gelmedi.
Marmaray''da son tüp tünel de batırıldıAsya ile Avrupa''yı denizin altından bağlayacak Marmaray Projesi''nde son tüp tünel Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım''ın katılımıyla denize batırıldı.
''Artık Tuz Göl''ü yok''Tuz Gölü Havzası''nda incelemelerde bulunan Doğa Derneği Genel Başkanı Güven Eken, gölün tamamen kuruduğunu açıkladı. Güven, Doğa Derneği ve Atlas dergisi tarafından düzenlenen "Tuz Gölüne Sadakat Yolculuğu" kapsamında havzada incelemelerde bulundu. Bazı bilim adamlarının “Tuz Gölü kuruyacak” şeklinde açıklamalar yaptığını anımsatan Doğa Derneği Genel Başkanı Güven Eken, “Ama Tuz Gölü şu anda tamamen kurumuş durumda. Göl artık rehabilitasyon aşamasında ve kurtarılmayı bekliyor. Umut var ama Türkiye’de Tuz Gölü diye bir göl yok. Bunu kabul etmemiz ve bu gerçeği idrak ederek harekete geçmemiz gerekir. Bizler Tuz Gölü’nün bir kapalı havza içinde olduğunun farkında değiliz. Gölün güneyindeki su kaynakları büyük bir hızla tüketiliyor. Bu sular tarımsal sulama nedeniyle çekiliyor ve sular göle ulaşamıyor. Çumra bölgesinde damlama sulamaya geçebilirsek 600 milyon metreküpten çok daha fazla suyu göle kazandırabileceğiz” dedi.
Tarih: 24 Eylül 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Barış Yaman
Avrupa''nın en kalabalık şehriDünya genelinde yapılan birçok araştırmada alt sıralarda kalan Türkiye, konu nüfüsa gelince Avrupa''yı solladı... AB istatistik kurumu Eurostat''ın yaptığı araştırmaya göre İstanbul; Londra, Madrid gibi ülkeleri geçerek Avrupa''nın en kalabalık kenti seçilirken, Ankara ve İzmir ilk onda yer aldı.
''Bu kadar etmezdi'' dedi Ataköy arsasına 850 milyon YTL verdiAtaköy-Bakırköy sahil şeridindeki 124 bin 980 metre karelik arazinin ihalesinde, en yüksek teklifi 850 milyon YTL ile Sinpaş-Kat Turizm Gayrimenkul A.Ş. Ortak Girişimi verdi.
50 yıllık ağaçlara kıyıp yerine metal ağaç diktilerErzurum’un en işlek semti Cumhuriyet Caddesi’nin tam ortasında bulunan ve 1562 yılında Kıbrıs fatihi Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan Lala Paşa Camisi’nin doğu ve güneyinde bulunan ağaçlar bir gecede kesildi.
Mersin ve Coğrafyası, "3. Tarih İçinde Mersin Kolokyumu"nda Ele AlınacakMersin ve içinde bulunduğu Akdeniz coğrafyasına tarih, arkeoloji, mimarlık, şehircilik, sanat tarihi, coğrafya ve iktisat gibi farklı disiplinlerden uzmanların yaklaşımları ve değerlendirmelerinin tek bir toplantıda buluşturulmasını amaçlayan Mersin Üniversitesi Akdeniz Kent Araştırmaları Merkezi, 16 - 17 Ekim 2008 tarihlerinde "Tarih İçinde Mersin Kolokyumu"nun üçüncüsünü düzenliyor.
Ali Ağaoğlu: ‘Amerika bu krizde riyakârlık yapıyor’“Biz 2001’de kolumuzu kestik. İşi radikalce çözdük. Amerika, ‘batırın’ dedi, batırdık. Ama Amerika kendi krizinde şirketlerini batırmıyor, onları devlet eliyle kurtarıyor.”
Irak''ın tarihi iade ediliyorABD, 2003 istilasından sonra kaçak yolla Irak''tan çıkarılan binden fazla antik eseri iade ediyor. Bağdat hükümeti, "paha biçilmez eserlerin iadesine ilişkin Amerikan kararının sevindirici olduğunu" bildirdi. Eski eserlerin ne zaman Irak''a teslim edileceği ise belirtilmedi. 2003''teki Amerikan istilası ve Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesi, başta Bağdat müzeleri olmak üzere çeşitli ören yerlerinin yağmalanmasının yolunu açmıştı.
Tarih: 23 Eylül 2008 Kaynak: Referans
TAV-Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiTAV İnşaat, Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından başlatılan, uygulama ağırlıklı Yapı İşletmesi Yüksek Lisans Programı işbirliği anlaşması çerçevesinde geleceğin proje yöneticilerinin yetiştirilmesine katkı yapacak. Yapı İşletmesi Tezsiz Yüksek Lisans Programı ile ayrıca inşaat sektörüne özel eğitilmiş "Proje Yöneticisi" adaylarının yetiştirilmesi hedefleniyor.
Tarih: 23 Eylül 2008 Kaynak: Referans
İzmir''de en değerli arsalara bile talep yokSatılık konut ilanlarının hızla arttığı İzmir''de, Toplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''nın satışa çıkardığı arsalara da hiç bir talep gelmedi.
TEDAŞ''a ait 14 taşınmaz satışla özelleştirilecekTürkiye Elektrik Dağıtım A.Ş (TEDAŞ) Genel Müdürlüğüne ait 14 taşınmaz, şirketten ayrı olarak satış yöntemiyle özelleştirilecek. Resmi Gazete''nin dünkü sayısında yayımlanan ilana göre, Ayedaş (İstanbul), Boğaziçi (İstanbul), Yeşilırmak (Amasya), Toroslar (Adana), Toroslar (Hatay), Toroslar (Osmaniye) şirketlerine ait, aralarında ahşap ev, arsa, transformatör ve tarlanın da bulunduğu 14 taşınmaz çeşitli hisse oranlarıyla özelleştirilecek. Söz konusu gayrimenkullerin satışı, "kapalı teklif usulü" ile 22 ve 23 Ekim 2008 tarihlerinde saat 14.00''te TEDAŞ Genel Müdürlüğü''nde yapılacak. Kamu yararı görülmesi halinde ihale, pazarlık ya da açık artırma usulüyle sonuçlandırılabilecek. Taşınmazların birden fazlası için teklif vermek isteyenler, tekliflerini ayrı ayrı verecekler. Taşınmazlarla ilgili ihale şartnamesi, taşınmazların bulunduğu İl Müdürlükleri ile TEDAŞ Genel Müdürlüğü Emlak ve İnşaat Dairesi Başkanlığı Emlak Müdürlüğü''nden 50 YTL karşılığında temin edilebilecek.
Tarih: 23 Eylül 2008 Kaynak: Referans
Türkiye hiç bu kadar kendini aramamıştı Türkiye şu belirsiz günleri en az hasarla atlatabileceği aklın yolunu arıyor. Sakıp Sabancı Müzesi’nde, Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi ve arama konferansı metodunun Türkiye’ye tanınmasını sağlayan, Arama Yönetim Danışmanlığı’nın kurucusu...
Lüks konut fiyatları şaka gibi!ABD’de başlayan konut sektörü “subprime” sorunu, konut sektöründen sonra, finans sektörünü de batırdı. ABD resesyonda değil, son kurtarma operasyonlarından sonra resesyona girmeyebilir de.
Marmara için "arıtma"şart!!!Uzmanlar Marmara Denizi''ni inceledi. Deniz kirli, balıklar yokolmuş... "Atık arıtma" şart... Deniz bilimcilerin Marmara Denizi''nde yaz döneminde yaptığı araştırmaya göre, Marmara Denizi çok kirli ve balık türleri giderek yokoluyor. Uzmanlar kirliliği önlemenin tek yolunun atık arıtma tesislerini çalışır hale getirmek olduğunu söylüyor.Marmara Denizi''nin değişen deniz şartlarını inceleyen bilim insanlarının, 2008 yaz döneminde yaptığı araştırmalar çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Biyolog Levent Artüz, geçmiş yıllarda 143 balık türünün görüldüğü Marmara Denizi''nde bugün o türlere rastlamanın mümkün olmadığını söylüyor. İstanbul Üniversitesi Botanik Anabilim Dalı''ndan Doç. Dr. Erdal Üzen''e göre Marmara Denizi''nde kirliliği önlemenin tek yolu atık arıtma tesislerini çalışır hale getirmek.
Tarih: 23 Eylül 2008 Kaynak: NTVMSNBC
Doğuya enerji santrali gün sayıyorTürkiye''nin enerji ihtiyacının yeraltı kaynaklarından karşılanması amacıyla programa alınan termik santral projeleri arasında yer alan Bingöl-Karlıova termik santralının ihalesi önümüzdeki ay yapılacak.
Danıştay kararına ‘Oh olsun’ yorumuDenizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın hazırladığı 1/100000''lik imar planıyla ilgili davada, Danıştay 6’ncı Dairesi’nin yürütmeyi durdurma kararı vermesini, “Oh olsun” sözleriyle yorumladı.
‘Nükleer santral Akdeniz’e ihanettir’Nükleer santral ihalesinin yapılacağı 24 Eylül’e kısa bir süre kala, Küresel Eylem Grubu (KEG) yaptığı eylemle “nükleer çılgınlığına hayır” dedi.
Kuraklığı işte böyle yendilerİzmir’in Menemen Ovası’ndan Salihli’ye uzanan 1 milyon dekar arazide “imkansız” denilen başarıldı. DSİ, halkı eğiterek israfı önledi. Önceki yılın yarısı kadar su kullanıldı, ürün verimi de arttı.
Mimarlık okullarına çağrı...Eskil kent Assos’taydım. Kazı başkanlığını, yaşamının son bölümünde 15-16 yıl Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu yapmıştı burada.
Büyükşehir, Buca''da Yeni Bir Kent Kuruyorİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kent yenileme projelerinde kullanılmak üzere Buca’da inşa ettiği 578 konut tamamlanmak üzere. Son rotuşların yapıldığı konutların toplam maliyeti 45 milyon YTL’yi aştı.
‘Dubai modeli’Cumartesi günkü Zaman gazetesinde; ‘İstanbul, kültür başkentliği için Dubai modelini örnek alıyor’ başlıklı bir haber okudum, kalbim sıkıştı.
Kraliçe Puduhepa''nın ayak izleri aranıyorÇukurova Üniversitesi (ÇÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. Serdar Girginer, Anadolu ve Kilikya''daki şahsiyetlerden biri olan, kadın-erkek eşitliğinin tarihsel simgesi büyük kraliçe Puduhepa''nın memleketi Lawazantiya''yı bulmak için çalışmalara yeniden başladı.
Beykoz Belediyesi''nden kat karşılığı inşaatResmi Gazete''nin bugünkü sayısında projeye göre inşa edilecek ilan yayımlandı. Beykoz Belediye Başkanlığı, belediye sınırları içinde yer alan yaklaşık 2 bin metre kare yüz ölçümlü arsada 3,1 milyon YTL yatırım bedeliyle kat karşılığı inşaat yaptıracak.
4 batık ada bulunduSu altı Arkeolojik Araştırma Merkezi''nin Urla''da yaptığı kazılar sonucunda, uzmanlarca bir liman tespit edildi.
İmar rantı yolsuzluklarını şıp diye kesmek mümkünAKP iktidarı ile ilgili yolsuzluk iddialarının önemli bölümü imar alanında yaşanıyor. Bilinen en yaygın yöntem imar planlarında değişiklik yapmak.
12 fakülte ve rektörlük binasını Milli Eğitim yaptıracak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yeni kurulan üniversiteler arasından ihtiyacı olan 12 üniversiteyi belirleyerek rektörlük ve fakülte binaları yapacak.
"Airport AVM, havaalanı avantajını kullanacak"Geçen mayısta faaliyete geçen Airport Alışveriş Merkezi (AVM), havaalanına yakınlığını avantaja çevirmek için kolları sıvadı.
Antalya''da Hazine arazisi satışıAntalya Defterdarlığı, Demre''nin Beymelek beldesindeki Hazine arazilerini ihale yoluyla satacak.
Mobilyacıların yeni başkanı Türkoğlu Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği''nin (MOSDER) başkanlığına Bellona Mobilya Genel Müdürü Nazif Türkoğlu seçildi. Başkanlığı daha önce İstikbal Mobilya Genel Müdürü Memduh Boydak yürütüyordu. Yeni yönetimde başkan yardımcılığına da Çilek Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi Muharrem Çilek seçildi. Dernek, sektörde faaliyet gösteren firmaları bir araya getiriyor.
Tarih: 23 Eylül 2008 Kaynak: Zaman
TOKİ’nin Ataköy ihalesi bugün yapılıyor TOKİ tarafından 650 milyon YTL muhammen bedel ile satışa çıkarılan Ataköy-Bakırköy sahil şeridindeki 124 bin 980 metrekarelik arazinin ihalesi bugün yapılıyor.
Mobilya Sanayicileri Derneği yeni başkanını seçtiTürkiye Mobilya Sanayicileri Derneği''nden (MOSDER) yapılan açıklamada, yeni dönem başkanlığına Nazif Türkoğlu''nun seçildiği bildirildi.
İstanbul’un en güzel vapuru "Fenerbahçe" müze yolundaYaklaşık 77 metre boyundaki İstanbul’un en güzel gemisi Fenerbahçe Vapuru artık Rahmi Koç müzesinde gelen ziyaretçilere İstanbul nostaljisi yaşatacak.
Karadeniz''in imajını çöp dağları bozuyorEngebeli ve dağlık olması sebebiyle Karadeniz Bölgesi''ndeki belediyelerin en büyük sorunlarının başında gelen çöp, Karadeniz''in imajını bozmaya devam ediyor.
TV Kulesi kapılarını açtıBüyükçekmece Belediyesi’nin Plan projelerini ve arsa tahsisi yaptığı, Endem İnşaat tarafından yapılan Büyükçekmece TV Kulesi kapılarını medyaya açtı.
Yargı iptal etti Gökçek direniyorAnkara 3’nci İdare Mahkemesi’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin atakule ve cami figürlü amblem kararını iptal etmesi ve ardından Danıştay 8’nci Dairesi’nin de bu kararın bozulması istemini reddetmesine karşın, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin söz konusu simgeyi resmi yazışmalar dışında kullanmayı sürdürmesi konuyu yeniden yargıya taşıdı.
Çevreye duyarlı tesislere belgeTurizm kapsamında, çevrenin korunması, çevre bilincinin geliştirilmesi, turistik tesislerin çevreye olan olumlu katkılarının teşvik edilmesi ve özendirilmesi amacıyla, çevreye duyarlı konaklama tesislerinin belgelendirileceği bildirildi.
Yatırımcı gayrimenkule yönelecekFinansal piyasalardaki krizin, fiyatların çok aşağıda olması nedeniyle gayrimenkul sektörüne yatırımları artırması bekleniyor.
Tuz Gölü''ne sadakatDoğa Derneği ve Atlas Dergisi tarafından düzenlenen "Tuz Gölü''ne Sadakat Yolculuğu" etkinliğinde, Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, ''''Tuz Gölü için bir risk kalmadı, çünkü Tuz Gölü diye bir şey artık yok'''' dedi.
Zonguldak Limanı''nda kirlilikÜzülmez Deresi''nin aktığı limanda, yağış nedeniyle katı atıklardan kaynaklanan kirlilik oluştu. Zonguldak Belediye Başkanı Secaattin Gonca, yurttaşların duyarsız davranarak derelere attıkları çöplerin, yağmurla denize ulaştığını belirtti.
Nükleer için geri sayımNükleer enerji konusunda 50 yıldır tartışmalı bir şekilde çalışmalarını sürdüren Türkiye, nükleer santral için 4. kez ihaleye çıkacak.
Herkes doğuştan müteahhit, ''ne olsa yaparım'' bitmeliBayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Özkan Erbakan, Türkiye''deki müteahhitlerin yüzde 95''inin özel çalışan müteahhit olduğunu belirterek, "Biz kamu müteahhitlerini tanıyoruz ama onları tanımıyoruz. Sektöre sertifikasyon gelmeli. ''Ne olsa yaparım''a nokta konmalı" dedi.
1 kişi Ramada Maslak''tan 11 otel odası satın aldıAlman Hoffman İnşaat, Türkiye''de ilk kez Condo-Hotel uygulamasıyla Ramada Maslak Oteli''nin odalarını satışa çıkardı. Şirket sekiz ayda 171 odanın yüzde 35''ini 59 kişiye sattı. 1 kişi ise tam 11 oda satın aldı.
İnşaatçı krizin en az vuracağı Körfez ülkelerine yönelmeliİnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Kerem Alkin, Türk girişimcilerine küresel dalgalanmadan çekinmemelerini ve içlerine kapanmadan yatırımlara devam etmelerini önerdi.
Konutta iki sene hareket beklemeyinGayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Bekir Cumurcu, küresel finansal krizin etkileri nedeniyle Türkiye''de bir durgunluk olacağını kaydederek, kısa ve orta vadede gayrimenkul sektöründe bir canlılık beklemediklerini, canlılığın en erken 2010''da başlayacağını belirtti.
İş GYO''dan 150 milyon dolarlık projeİş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) A.Ş''nin, İzmir''de yapacağı konut ve alışveriş merkezi projesi, yaklaşık 130-150 milyon dolara mal olacak. İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş''den Borsaya gönderilen yazıda, yönetim kurulunun 5 Eylül 2007 tarihli toplantısıyla İzmir Konak''taki arazinin satın alınmasına karar verildiği ve bu doğrultuda mülk sahibi İş Bankası ile satış vaadi sözleşmesi imzalandığı belirtildi. Açıklamaya göre, İzmir Konak''ta kayıtlı toplam 18 bin 392 metrekare büyüklüğündeki taşınmazla ilgili olarak, İş GYO tarafından geliştirilecek olan konut, ev ofis, alışveriş merkezinden oluşacak projenin mimari projeleri büyük ölçüde tamamlandı. Yapılan ön fizibilite çalışmalarına göre yatırımın, yaklaşık 130-150 milyon dolara mal olacağı tahmin ediliyor. Yasal prosedürün tamamlanması halinde projenin inşaatına 2009 baharında başlanması öngörülüyor. Söz konusu proje bünyesinde yer alan alışveriş merkezi yarı açık mimariye sahip olacak ve üst kısmı kamuya açık park olarak düzenlenecek.
Tarih: 23 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
JCR-Eurasia Rating''den TOKİ''ye ''BB-'' notuTOKİ''den yapılan açıklamaya göre, JCR-Eurasia Rating, TOKİ''yi, "yüksek düzeyde yatırım yapılabilir kategori içerisinde değerlendirerek" uzun vadeli ulusal yerel notunu da "AA(Trk)", görünümü ise "durağan" olarak belirledi.
İç Anadolu’da artık Tuz Gölü diye bir şey yokDoğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, "Tuz Gölü için bir risk kalmadı, çünkü Tuz Gölü diye bir şey artık yok" dedi. Hafta sonunda Doğa Derneği ve Atlas Dergisi tarafından düzenlenen "Tuz Gölü’ne Sadakat Yolculuğu" kapsamında bölgeye gelen Eken, şunları kaydetti: "Gölün suyu çekilse de bu bölgede her zaman su bulunuyordu. Ama ne yazık ki her zaman suyun bulunduğu alanın üzerinde minibüs, otomobil, motosiklet ve bisikletlerle gidilebiliyor. Üzerinde rahatça yürünebiliyor. Bu etkinlikte bir gerçeği gördük. Tuz Gölü için artık bir risk kalmadı, çünkü Tuz Gölü diye bir şey artık yok. Tamamen kuruyan 2 milyon yıllık Tuz Gölü’nü de kaybettik. Gölleri bir sulak alan olarak biliyorsak, suyu tamamen çekilmiş olan Tuz Gölü’nün tamamen kuruduğunu söylemek yanlış olmaz. Artık bunu kabul etmeliyiz."
Tarih: 23 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Bakü Hilton’un finansmanı Türkiye’denIRS Holding’in Bakü’de Hilton otelinin yanı sıra 3 adet 5 yıldızlı oteli daha bulunuyor. Yanı sıra yine Bakü’de çok sayıda alışveriş merkezi, eğlence merkezi ve rezidans yapımı da gerçekleştirmiş.
Nükleer atıklar yüzbinlerce yıl yok olmuyorSon Dakika bir gelişme olmadığı takdirde nükleer santral ihalesi yarın. Bu yazıyı kaleme almadan önce son bir kez Enerji Bakanlığı’nı arayıp sordum. "Kesinlikle erteleme yok" yanıtını aldım.
Takvim
<<Eylül 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.