Haberler

24 Mart 2011, Perşembe

Bostan Yeşil iken Pazarlığa OturulmazBostan Yeşil iken Pazarlığa OturulmazKuzguncuk''a yolu düşmemiş olan var mıdır, ya da duymamış olan? Film, dizi, reklam ve hatta moda çekimlerine sık sık mekan olan, bünyesinde delisinden enteline birçok farklı karakteri ve hikayeyi barındıran, insanların hala karşılaştıklarında birbirlerinin hatırlarını sordukları bir semt. 2010 yılındaki Şenlik''te konuşan Uğur Yücel''in tanımıyla "çok büyük bir akrabalık Kuzguncuk". Son günlerde Kuzguncuk, "Bostan"ı ve burayı korumaya niyetli semt sakinlerinin direnişi nedeniyle gündemde. Arkitera Mimarlık Merkezi olarak bu savaşçılardan mimar Boğaçhan Dündaralp, mimar Tülay Atabey Onat, Petek Dalyan, Tan Morgül ve Şengül Alemdar''la Kuzguncuk''ta buluşup görüştük. Grupla Kuzguncuk''un tarihi, konumu, önemi, müdahaleler ve mücadeleler hakkında konuştuk... Haberin Devamı
Altınbaş da yalılılar kervanına katıldıAltınbaş da yalılılar kervanına katıldıBeykoz''un en güzel yalılarından biri olan 200 yıllık Hamlacıbaşı Yalısı, 7 milyon TL''ye Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş''ın oldu.
Tarsu Alışveriş Merkezi''ne 1 milyon Euro''luk BREEAM bütçesi!Tarsu Alışveriş Merkezi''ne 1 milyon Euro''luk BREEAM bütçesi!Merkezi Hollanda''da bulunan Corio şirketinin yatırımı olan Tarsu Alışveriş Merkezi, Türkiye''deki en yüksek BREEAM derecesinin sahibi oldu.
Türkiye''de su suya gidiyorTürkiye''de su suya gidiyorTürkiye''de su suya gidiyor 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle gündeme gelen veriler Türkiye''nin su açısından zengin bir ülke olmadığını ortaya koyuyor.
1.5 kilometrede, 1.5 milyon TL1.5 kilometrede, 1.5 milyon TLDepreme karşı yenilenen 5 okulun öğrencileriyle birlikte, 1.5 milyon liralık taşımalı eğitim rantının da ''dağıtıldığı'' öne sürülüyor.
Avrupa''da nükleer santral var Avrupa''da nükleer santral var Avrupa''da nükleer santral var Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AB''nin teknik olmayan nedenlerle enerji faslını görüşmeye açmadığı bir ortamda, nükleer santrallerle ilgili kriterler getirmesini çok anlamlı bulmadığını söyledi.
Köylüye imar cezası affıKöylüye imar cezası affıİmar planı olmayan köylerde, ilkokul ve lise, ibadet yeri, sağlık tesisi, güvenlik tesisi gibi yapılar için imar planı şartı aranmayacak. Köylerde, köyde sürekli oturanlarca yapılan yapılardaki aykırılık giderilirse idari para cezası uygulanmayacak. İşte İmar Kanunu''nda değişenler...
UNESCO raporunda yeni Haliç köprüsüne 4 metre itirazıUNESCO raporunda yeni Haliç köprüsüne 4 metre itirazıUNESCO''nun ''Dünya Kültür Mirası''nda yer alan İstanbul''un doğal doku ve tarihî görüntüsünün bozulmaması isteniyor. Bu amaçla kente gelerek bir dizi araştırmalarda bulunan UNESCO heyeti, 50 metre yapılması planlanan Haliç Metro Geçiş Köprüsü''nün direklerinin 3-4 metre indirilmesini rapor etti.
Dünyanın en prestijli kentiDünyanın en prestijli kentiUluslararası birçok gazete ve dergi, dünya çapında prestiji giderek artan İstanbul''u, mutlaka görülmesi gereken şehirler arasında en ön sıralara koyuyor.
Hasankeyf''te bilirkişi heyetine alkışHasankeyf''te bilirkişi heyetine alkışHasankeyf''te bilirkişi heyetine alkış Diyarbakır İdare Mahkemesi, tarihî Hasankeyf''i sular altında bırakan Ilısu Barajı Projesi''nin yapımı ve imzalanan sözleşmesinin iptal edilmesi talebiyle açılan davada, Hasankeyf''te keşif ve bilirkişi incelemesi yaptı.
Unakıtan''ın fabrikası için suçlamaUnakıtan''ın fabrikası için suçlamaBalıkesir''in Bandırma İlçesi''nde bulunan Maliye eski Bakanı Kemal Unakıtan''ın oğlu Abdullah Unakıtan''a ait ''AB Gıda'' şirketine ait yem katkı maddeleri üreten fabrikanın atıklarının çevre kirliliğine neden olduğu iddia edildi.
Eyfel Kulesi''nin restorasyonu için çağırdılar, biz mi gitmedikEyfel Kulesi''nin restorasyonu için çağırdılar, biz mi gitmedikTürk işadamlarının sorunlu yerlere mecbur olduğu için gittiğini söyleyen Eren, ''Batı''daki işlere bizi çağırmıyorlar'' dedi.
Mimaride sınırlar kalkıyorMimaride sınırlar kalkıyorDünyanın en gelişmemiş şehirleri bile artık mimarların oyun alanına döndü.
''Türkiye bir yüzen ada cenneti''''Türkiye bir yüzen ada cenneti''Atatürk Üniversitesi (AÜ) Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. İhsan Bulut, Türkiye''nin bir yüzen ada cenneti olduğunu söyledi.
Üst geçidin kullanılması için çorba ikramıÜst geçidin kullanılması için çorba ikramıKonya''da Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat Kampüsü girişi önünde ölümlü trafik kazalarının artması üzerine Büyükşehir Belediyesi tarafından üst geçit yapıldı. Fakat üst geçidi kullananların az olması üzerine Büyükşehir Belediyesi sıcak bir çözüm buldu.
Asırlık işbirliği İstanbul''un ulaşım sorununu çözüyorAsırlık işbirliği İstanbul''un ulaşım sorununu çözüyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ING Bank arasında 101 yıl önce Galata Köprüsü''nün inşasında başlayan finans işbirliği, bugün Haliç Metro Köprüsü ve Kadıköy-Kartal Metrosu ile sürüyor. Bankanın Türkiye İcra Kurulu Başkanı Wilfred Nagel, 1909 yılında verilen kredinin özel bir kopyasını Başkan Kadir Topbaş''a hediye etti.
Nükleer tehlike dinmiyorNükleer tehlike dinmiyorJaponya''da meydana gelen deprem ve tsunami felaketinde hasar gören Fukushima-Daiichi nükleer santralinde radyasyon sızıntısını kontrol altına almak için çalışmalar sürdürülüyor.
Tarihi yapılardaki şaşırtıcı deprem uygulamasıTarihi yapılardaki şaşırtıcı deprem uygulamasıAnadolu yapı medeniyetini araştıran arkeologlar, binlerce yıldır ayakta kalan tarihi yapıların temellerinde deprem sönümleme sistemlerinin uygulandığını belirledi.
BIG, Stockholmsporten İmar Planı Yarışması''nı KazandıBIG, Stockholmsporten İmar Planı Yarışması''nı KazandıBIG, Grontmij ve Spacescape, yeni planlanan kavşağın kesişim noktasında Stockholm için bir giriş kapısı tasarlanması amacıyla açılan Stockholmsporten İmar Planı Yarışması''nı kazanan ekipler oldu.
Selanik sokakları çöplerden geçilmiyorSelanik sokakları çöplerden geçilmiyorEkonomik krizle boğuşan Yunanistan''da, ödenek sıkıntısı sebebiyle yılbaşından beri doğru dürüst toplanamayan çöpler, Selanik''te çöp yığınlarının oluşmasına yol açtı.
Radyasyon Avrupa''daRadyasyon Avrupa''da9.0 büyüklüğünde deprem ve tsunamiyle sarsılan Japonya''da ölü sayısı her geçen gün artıyor. Tokyo şehir suyunda radyasyona ratlandı. Bu arada radyasyon İzlanda''ya ulaştı.
"Orman hayattır""Orman hayattır"TEMA Vakfı, Uluslararası Ormanlar Yılı ve Orman Haftası''nda orman varlığımızın korunması, 2/B sorununun satışla değil, insanları mağdur etmeden ‘süreli mülkiyet'' gibi yeni yöntemlerle çözülebileceği çağrısında bulundu.
Nükleer yakıt havuzu kaynama noktasındaNükleer yakıt havuzu kaynama noktasındaJaponya''da zarar gören nükleer tesisteki kullanılmış nükleer yakıt havuzu kaynama noktasına yaklaştı, radyasyon korku yaratıyor.
Acıktınız mı?Acıktınız mı?Hafta içi her gün saat 11:30 civarlarında Arkitera''da bir soru ortada dolanmaya başlar: Bugün ne yesek? Her gün kendimize sorduğumuz bu soruya yaratıcı cevaplar üretmeye çalışsak da elimizdeki seçenekler kısıtlı. Yakınlarda değişik yiyecekler satan bir sokak pazarı olsa ve sonrasında da yine sokakta bir kahve içebilsek, her gün sorduğumuz bu soruya bir alternatif getirebileceğiz belki de... Dünya''da yemek ve alışveriş kültürüne katkıda bulunan ve tarihi çok eskilere dayanan pazarlar, her şehirde değişik konseptlerle kendini gösteriyor.
Operasyon 9 milyar dolarlık projeyi vuracakOperasyon 9 milyar dolarlık projeyi vuracakTürk-Libya İş Konseyi Başkanı Ersin Takla, Libya''da operasyon nedeniyle 9 milyar dolar tutarındaki projelerde iptaller beklediklerini söyledi.
İnsanlık Anıtı tartışması sürüyorİnsanlık Anıtı tartışması sürüyorAnıtın yıkımı yönünde verilen kararın yürütmesini durduran Erzurum 1. İdare Mahkemesi Başkanı''nın görevden alınmasına tepki geldi.
Binalara imar izni geliyor!Binalara imar izni geliyor!Kadir Topbaş, imara aykırı binalar için geçici kullanım belgesi verileceğini açıkladı.
İneğini sattı HES''cileri yendiİneğini sattı HES''cileri yendiİneğini sattı HES''cileri yendi Rize''nin Salarha Vadisi''nde yapımı planlanan HES projesi için ‘Yürütmeyi Durdurma'' kararı verildi. Davayı açan Kazım Delal, mahkeme masraflarını karşılamak için ineğini satmıştı.
Google ofislerinin tasarımcısı İstanbul`daGoogle ofislerinin tasarımcısı İstanbul`daUluslararası mimarlık, tasarım ve danışmanlık şirketi DEGW, coğrafi genişleme planı çerçevesinde Türkiye''deki ofisini Levent''te açtı.
Festivalin "modern köleleri"Festivalin "modern köleleri"Shopping Fest, yani Alışveriş Festivali. Medya, İstanbul''u "alışveriş cenneti" yapmayı hedefleyen, 40 gün 40 gece sürecek bu festivali yere göğe sığdıramıyor. Gazeteler her gün bu festivalden ve inanılmaz indirimlerden söz ediyor.
Mısır Devrimi''nin Şarkıcısı Aslında Bir Mimarlık ÖğrencisiymişMısır Devrimi''nin Şarkıcısı Aslında Bir Mimarlık ÖğrencisiymişAnti-Mübarek protesto şarkısı "Git" ile bir gecede "Mısır Devrimi''nin Şarkıcısı" haline gelen Ramy Esam, aslında Mansoura Üniversitesi''nde bir mimarlık öğrencisi.
Engelliler TOKİ''den konut istiyorEngelliler TOKİ''den konut istiyorEngelliler, TOKİ ve inşaat sektörüne çağrıda bulundu. Engelliler, hareketlerini rahatça sağlayabilmek ve yaşamlarını daha kolay idame ettirebilmek için TOKİ''den kendilerine uygun ev yapılmasını talep etti.
Acil deprem yolu, otopark oldu!Acil deprem yolu, otopark oldu!"1. Derece Acil Ulaşım Yolu" olarak belirlenen Fatih Fevzipaşa Caddesi''nin her iki tarafı yasal olarak araç işgali altında! Çünkü yolun 1 kilometrelik bölümünün her iki tarafı, İSPARK''ın otoparkı haline getirildi.
Yapı denetimi piyasalaştırılıyorYapı denetimi piyasalaştırılıyorTürk Mühendis ve Mimar Odası Birliği (TMMOB), Meclis gündemine gelen Yapı Denetimi Yasası''ndaki değişikliğe yapı denetimlerini piyasalaştıracağı ve sistemin bütün yükünü ücretli çalışan mimar ve mühendislere bırakacağı gerekçesiyle itiraz etti.
"Caprice" Cüppeli Ahmet duasıyla temel attı!"Caprice" Cüppeli Ahmet duasıyla temel attı!Jet Fadıl lakaplı Fadıl Akgündüz, "Cüppeli Ahmet Hoca''nın hayır duasını" alarak Bayrampaşa''da Caprice Gold Otel''in kat temelini attı.
Çernobil Riviera''sıÇernobil Riviera''sı20''nci yüzyılın en büyük felaketinin yaşandığı topraklar, şimdilerde elitlerin gözde tatil beldesi haline geldi.
Boğaz''da tehlike!Boğaz''da tehlike!Petrol ve tehlikeli madde taşımacılığında kapasitesinin üzerine çıkan İstanbul ve Çanakkale boğazları için Başbakanlık''ın hazırladığı denetim raporunda, acil müdahale planı gerektiği belirtildi.
"Tünelbüs""Tünelbüs"Büyük kentlerimizde toplu taşımı sonuna kadar destekliyorum.
RAF Yapı Malzemesi Ödülü''ne Başvurular BaşladıRAF Yapı Malzemesi Ödülü''ne Başvurular Başladı2008 ve 2010 yıllarında verilen RAF Yapı Malzemesi Ödülü 2010 yılında da Türkiye’de satış ağı bulunan yapı malzemelerinin başvurularını bekliyor. Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından verilecek olan RAF Yapı Malzemesi Ödülü’nün temel amacı, performansı, üretiminde kullanılan malzemelerin özellikleri, standartlara uygunluğu, zamana ve dış çevre koşullarına dayanımı ve çevre etkisi ile fiziksel çevreye değer katan yapı malzemelerinin üreticilerinin onurlandırılması. Ödüle aday ürünün, seri üretimine son beş yıl içerisinde başlanmış olması gerekiyor. Ürünün halen üretiminin devam etmesi ve Türkiye’de satış ağının bulunması gerekiyor. Bir ürün, ödüle en fazla iki defa aday olabiliyor.
Ege Seramik Bu Yıl da Unicera''daki Yerini AldıEge Seramik Bu Yıl da Unicera''daki Yerini AldıEge Seramik, 2-6 Mart tarihlerinde İstanbul Tüyap''ta gerçekleştirilen Unicera Fuarı''ndaki başarılı çalışmaların geri dönüşlerini almaya devam ediyor.
Geçmişimizdeki ‘biz'' ve LibyaSömürgeci koalisyonun saldırdığı Libya''da ‘ortak tarih''imizi anımsamak gerekiyor.
2500 yıldır yaşayan kent: Sana2 bin 500 yıllık geçmişiyle dünyanın en eski yaşayan kentlerinden biri olarak kabul edilen Yemen''in başkenti Sana, tarihi, kültürü ve dünyada benzeri olmayan geleneksel mimarisiyle insanları büyülemeye devam ediyor.
Tokyo''da şehir suyunda radyasyonTokyo''nun şebeke suyundaki radyoaktif iyot oranının bebekler için kabul edilebilir yasal sınırın iki katını aştığı bildirildi.
Bingöl''e büyük deprem uyarısıKuzey Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde yapılan arıştırmalardan sonra yakın gelecekten Bingöl Yedisu''da 7 ile 7.2 arasında bir deprem beklendiği açıklandı.
Japonya''da ‘fişler takıldı''Deprem ve tsunamiden sonra ciddi şekilde zarar gören Japonya''daki Fukuşima nükleer santralında, soğutma sistemleri için gerekli elektrik hattı başarıyla kuruldu.
Takvim
<<Mart 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.