Haberler

24 Nisan 2006, Pazartesi

Arkitera.com Üyelerinin Deklanşöre Basma Zamanı!Arkitera.com Üyelerinin Deklanşöre Basma Zamanı!Mayıs ayı sonunda açılacak olan Platform: "Mimarlık Kentin Neresinde?" sitesinde bulunacak olan kent görselleri için Arkitera Mimarlık Merkezi üyelerine 9 kentin sitede yayınlanmak üzere fotoğraflarının çekilmesi için çağrı yapıyoruz! Bu 9 kentte ikamet eden üyelerimiz kenti çektikleri 3 fotoğrafı en geç 5 Mayıs 2006 tarihine kadar bize göndererek bu küçük çaptaki yarışmaya katılabilirler. Gönderilen fotoğraflar Arkitera.com Yayın Kurulu’nda incelenecek ve katılanlar arasında her kentten 2 kişi seçilip kendileriyle irtibata geçilerek, kentin çekilmesi gereken noktaları belirtilecektir. Haberin Devamı
Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri 2005 Sahiplerini BulduYalıtım Sektörü Başarı Ödülleri 2005 Sahiplerini BulduArkitera.com’unda iletişim sponsorluğunu yaptığı Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri, Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Hisarüstü Tesisleri’nde düzenlenen gecede sahiplerini buldu.
Beton Tasarım Öğrenci Yarışması Arkitera Forum''da TartışılıyorBeton Tasarım Öğrenci Yarışması Arkitera Forum''da Tartışılıyor2005-2006 Ulusal/ Uluslararası Beton Tasarım Yarışması’nın “plastic- OPACITY” üzerine Arkitera Forum''da konu açıldı. Öğrenciler bu forum ile yarışmanın jürisine sorularını iletebilecekler.
Yerel Mimarlar En İyisini Yapacak Diye Birşey YokYerel Mimarlar En İyisini Yapacak Diye Birşey YokZaha Hadid "mimarinin divası" olarak anılıyormuş. Geçen temmuz ayında İstanbul’daki Mimarlık Kongresi’nde yaptığı konferansa 6 bin kişi katılmış.
Beykoz’da Tarih İhya EdildiBeykoz’da Tarih İhya EdildiBeykoz''un en önemli simgesi tarihi İshak Ağa Çeşmesi (Onçeşmeler), Büyükşehir Belediyesi İSKİ Genel Müdürlüğü tarafından restore edildi. Beykoz Meydanı’ndaki tarihi Serbostani Mustafa Ağa Camii de yenilendi.
Queen Mary ÜniversitesiQueen Mary ÜniversitesiWill Alsop’un Londra ofisinin son projesi Queen Mary Üniversitesi. Yapıda İngiltere’de ilk defa 400 bilim adamının birarada çalışacağı açık-planlı araştırma laboratuarı yer alıyor.
Müze soygunu ''geliyorum'' dediMüze soygunu ''geliyorum'' dediUşak Müzesi''nin soyulmasıyla ilgili olarak Bakanlık, "Soruşturmamız sürüyor" dedi. Karun Hazinesi''nin Türkiye''ye getirilmesi için çalışan uzmanlar ise, "Biz uyarmıştık" vurgusunu yaptı.
Mimarlık ve SuçMimarlık ve SuçBarınma - yerleşme hakkı, sivil kontrol ve egemenlik adına ihlal edildiğinde sorumluluk sadece yerel yönetimlerde veya hükümetlerde mi aranmalı? İsrailli mimarlar Eyal Weizman ve Rafi Segal; mimarların sorumluluğunu temellendirmeye çalıştıkları “Sivil İşgal” (Civilian Occupation) adlı projelerinde; İsrail mimarlığının Ortadoğu’daki rolünü haritalar, hava fotoğrafları, doküman, sözlü tarih ve birçok araştırma tekniği ile analiz ettiler. 2002’de Berlin’de düzenlenen UIA kongresinde İsrail mimarlığını temsil etmek üzerine yarışma kazanan Weizman ve Segal araştırma sonuçlarını açıkladılar ve IAUA (İsrail Birleşik Mimarlar Birliği) tarafından kongreye katılımları yasaklandı.
Köprülere deprem takviyesiKöprülere deprem takviyesiİş, Mayıs''ta başlıyor. Türkiye''de ilk defa uygulanacak yöntemle deniz altından ayaklar güçlendirilecek. Çelik halatlar elden geçecek. Tamirat en az 2 yıl sürecek, trafik çilesi katlanacak.
Ferdinand Richard, Santral İstanbul’daFerdinand Richard, Santral İstanbul’daEkim 2006’da kapılarını açmaya hazırlanan Santral İstanbul, kültür sanat dünyasının önde gelen yöneticilerini İstanbullularla buluşturmaya devam ediyor.
Arkitera Download AçıldıArkitera Download AçıldıCAD konusunda ihtiyaç duyulan her türlü model, program, script, doku ve benzeri dijital malzemeleri belli bir disiplin altında bir arada toplayarak kolay ulaşılabilen merkezi bir site olmayı hedefleyen Arkitera Download test yayınına başladı.
Thom Mayne Hakkında...Thom Mayne Hakkında...“Kendimi tamamlanmamış ve birçok açıdan eksiklikleri olan biri olarak görüyorum” diyor Thom Mayne. Bu kulağa pek de hoş gelmiyor çünkü Mayne birçok mimarın yapamayacağı birçok başarı elde etti, Pritzker Ödülü’nü kazandı, mimari açıdan muhafazakar sayılabilecek Amerika’da birçok radikal kamu binası tasarladı, ayrıca Paris’teki Pompidou Kültür Merkezi’nde bir retrospektif sergisi var. Acaba hangi ödül ona kendini tam hissettirebilir?
"Haydarpaşa Manhattan Oluyor" a Dünya Anıtlar ve Sitler Günü''nde Tepki"Haydarpaşa Manhattan Oluyor" a Dünya Anıtlar ve Sitler Günü''nde Tepki18 Nisan Dünya Anıtlar ve Sitler Günü kapsamında İTÜ Mimarlık Fakültesi''nde "Haydarpaşa - Endüstriyel Miras ve Koruma" konulu bir panel ve ardından ödül töreni gerçekleştirildi.
TOKİ Başkanı Afyon''daAfyonkarahisar Belediye Başkanı Abdullah Kaptan, AKP Milletvekili Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Sait Açba, Toplu Konut İdaresi Daire Başkanı Erdoğan Bayraktar, Milletvekili Halil Aydoğan ve İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Ateş ile birlikte toplu konut alanlarında incelemelerde bulundu.
16 yıllık rüya 8 ay sonra gerçek oluyorYapımı yılan hikayesine dönen Bolu Dağı Tüneli''nde nihayet sona yaklaşılıyor. Tünelin 15 Aralık''a yetiştirilmesi için 500 iş makinesi ve 1200 işçi günde üç vardiya çalışıyor.
Eti Maden, gayrimenkul satacakMadencilik sektörünün önde gelen kuruluşları arasında yer alan Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, atıl duran gayrimenkullerin satışı ile ilgili ihale programını belirledi.
Çevre Kanunu Bu Hafta Meclis’teTürkiye Büyük Millet Meclisi’ni (TBMM) bu hafta yoğun bir mesai bekliyor. TBMM Genel Kurulu’nun bu haftaki en önemli gündem maddesi, önce Tuzla’da daha sonra başka yerlerde bulunan zehirli varillerle bir defa daha gündeme gelen Çevre Kanunu olacak.
Yatağan''da çimento fabrikası katliama yol açarMuğla''nın Yatağan ilçesine bağlı Deştin Köyü Tekağaç mevkiine kurulması planlanan ADO Çim Çimento Fabrikası''na çevredeki Deştin, Alaşar, Şeref ve Esenköy muhtarları tepki gösterdi. Muhtarlar, “Çimento fabrikası da kurulursa çevre kirliliği katliama dönüşür” dediler.
206 beton firması denetimsiz toplu konutlar risk altındaTalebe paralel artış gösteren toplu konutların hazır betondaki denetimsizlik nedeniyle risk altında olduğu iddia edildi. Kalitenin değil de ucuzluğun tercih edildiği hazır betonda 277 firmanın sadece 71''i denetim altında tutuluyor.
Tıbbi Atıkların Bertarafı İçin Tesis Kuruluyorİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tıbbi atıkların AB standartları ve yönetmeliklere uygun olarak bertaraf edilmesi için Halkapınar Transfer İstasyonu’nda özel bir tesis kuracaklarını açıkladı.
Çevre için 16 yıllık yol haritası tamam 60 milyar euro lazımTürkiye, 2023''e kadar tamamlanması öngörülen 60 milyar euroluk çevre yatırımına hazırlanıyor. Bu amaçla hazırlanan çevre stratejisi, 2007''den itibaren uygulamaya konulacak.
Bahar geldi konut satışı hareketlendiİstanbul Beylikdüzü''nde satışa çıkan Palmiye Konakları''nda 10 günde 70 ev satıldı. Kış aylarıyla birlikte durgun bir seyir izleyen emlak piyasası baharın gelmesiyle yeniden hareketlendi. Projelerde satış miktarları artarken, örnek daireleri gezen vatandaşlarının sayısı arttı. İstanbul Beylikdüzü''nde satışa 10 gün önce başlayan Muscan İnşaat''ın 857 konutluk Palmiye Konakları''nda kısa süre içerisinde 70 adet konut satıldı. Aynı şekilde, Kentplus Mimarsinan''da havaların düzelmesiyle satışlar artarken, 550 konutluk projede satılan ev sayısı 110''u buldu. Muscan İnşaat Palmiye Konakları, radye temel ve tünel kalıp sistemiyle inşa edilirken, konutların sözleşmede belirlenen 2 yıllık süreden 6 ay önce teslim edilmesi öngörülüyor. Projede konutların sahiylerine 18 ayda teslim edilmesi planlanıyor. Aynı şekilde, satışa geçen yıl aralık ayında başlanan ve kaba inşaatı bitme noktasına gelen Kentplus Mimarsinan''ın da 18 ay da tamamlanması öngörülüyor.
Tarih: 24 Nisan 2006 Kaynak: Sabah
Bizim Mahallenin SokaklarıBizim mahalle Galata hızla gelişiyor(!) Bu gelişmenin bir parçası olarak yollardaki araba sayısı da hızla artıyor. ''''Bir milletin gelişme düzeyi arabaya bindiği an belli olur'''' diye bir atasözü var mı bilmiyorum, ama olsaydı mutlaka bu bize uyardı.
İstanbul''un taşı toprağı rezidansRezidans (residence) dairelerin gördüğü yoğun talebi farkeden inşaat firmaları İstanbul''da art arda yeni projelerini duyuruyor.
Beykoz’da tarihî eserler yenileniyorBeykoz''un simgesi tarihi İshak Ağa Çeşmesi (Onçeşmeler), Büyükşehir Belediyesi İSKİ Genel Müdürlüğü tarafından restore edildi.
Trend Talep Gördü Projeyi Büyüttülerİstanbul''un en farklı projeleri arasında gösterilen Trend''e yoğun talep gelince inşa edilecek konut sayısı artırıldı.
Bodrum Koylarına DokunmayınBakir koyların turizme açılmaması için düzenlenen Mavi Yol eylemine 60 tekne katıldı. 90 bin kişinin imza verdiği kampanyaya Uganda''dan bile destek geldi.
Kentler çocuklarındırHer yıl 22 Nisan''da ''''Dünya''nın yaş günü'''' nü tüm insanlıkla birlikte kutluyoruz... 23 Nisan''da da TBMM''nin 1920''deki kuruluş sevincini ''''çocuklarımız'''' la paylaşıyoruz...
KEY ödemelerinde faiz düşük tutulacakBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan ''ın ''müjde'' olarak açıkladığı Konut Edindirme Yardımı hesaplarındaki birikimin hak sahiplerine geri ödenmesinde, 1987- 1999 yılları arasındaki dönem için Emlak Bankası''nın 6 ay vadeli mevduata uygulanan faiz oranın esas alınması öngörülüyor.
TOKİ: KEY hesabı için faiz düzeltmesi mümkün değilKonut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının tasfiyesine yönelik yasa tasarısı hazırlayan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), 1987''de başlayıp 1999''da sona eren hesaplara, o dönemde uygulanan faizlerin şimdi değiştirilmesinin ''hukuken mümkün olmadığını'' açıkladı.
Göztepe’ye cami tartışmasında barış adımıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Göztepe Parkı’nda yapılmak istenen camiyle ilgili görüştü.
‘Kültür başkentliği İstanbul’u değiştirecek’İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Girişimi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Nilgün Mirze, bu gelişmenin kültürel açıdan, yeni bir yönetim anlayışı, hatta toplumda katılımcılık gibi pek çok açılardan önemli kazanımlar getireceğini söyledi.
Harap Adile Sultan Sarayı küllerinden yeniden doğduSultan 2. Mahmud’un kızı Adile Sultan için ağabeyi Sultan Abdülmecit tarafından 1876’da yaptırılan Adile Sultan Sarayı 10 yılda 9,5 milyon YTL harcanarak restore edildi.
Aman İstanbul Patras OlmasınGeçtiğimiz hafta, bir grup mimarla birlikte Atina üzerinden Patras’a düştü yolumuz. Pek çoklarının haberi yok belki ama, Patras 2006 Avrupa Kültür Başkenti. Avrupa Kültür Başkentleri’ni mimarlık ajandasının konsepti olarak belirleyen Lafarge’ın düzenlediği Patras gezisiyle, İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olarak ilan edilişinin aynı tarihlere denk gelmesi tesadüften ibaretti.
‘Eminönü trafikten arındırılmalı’İstanbul Valisi Muammer Güler tarihî yarımadanın trafikten arındırılması gerektiğini söyledi.
Fransız Yetimhanesi Apart Otel OluyorMuhteşem bir Boğaz manzarısına sahip 63 dönüm arazi üzerine kurulu Fransız Yetimhanesi''nin, 8 yıl süren dava sonucunda Vakıflar Genel Müdürlüğü''ne ait olduğu kesinleşti.
Cami işi tatlıya bağlanıyorOlaylı protestolara neden olan Göztepe Parkı''na yapılması planlanan cami için Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, yeni bir yer önerdi. İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş da öneriye sıcak baktı.
Enka''da büyümenin lokomotifi RusyaEnka İnşaat Genel Müdürü Haluk Gerçek, 2006 yılında gelirlerde Rusya''daki faaliyetlerin katkısıyla yüzde 13 büyüme hedeflediklerini söyledi. Gerçek, Rusya''daki işlerin iki yıl içinde iki katına çıkmasını beklediklerini ifade etti.
İstanbul çok değişecekBoğaziçi Köprüsü ışıklandırılacak, Çamlıca''ya kuş gözlem parkı yapılacak... Tüm bu projeleri ise Turizm Atölyesi gerçekleştirecek.
Eski semtlere akın eden zenginler kentin dokusunu değiştiriyorSon 10 yılda emlak fiyatları 10''a katlanan Cihangir ve Galata gibi tarihi semtleri bir çoğunu aynı süreç bekliyor.
Gayrimenkul fiyatları dinlenme sürecindeKonut fiyatlarının son 3-4 yıldaki artışını ''dengesiz ve hızlı'' şeklinde değerlendiren Yapı Kredi Koray Genel Müdürü Hakan Kodal, önümüzdeki yıldan sonra artışların enflasyonun yüzde 10 üzerinde olacağını söyledi.
Nemrut Dağı''na 5 bin 200 metrelik pistNemrut Dağı eteklerinde yapılacak kayak tesisi alanına, 13 TIR malzeme getirildi.
Cami gerginliğini ''hoşgörü'' çözdüNedense Türkiye''de, daha doğrusu İstanbul''da yaşanan cami tartışmalarıyla askeri hassasiyetler hep aynı zamana denk düşüyor.
Bakan Pepe; "2 yılda Trakya büyüklüğünde orman kuruyoruz"Küçükçekmece’deki Sazlıdere Barajı’nın çevresinin ağaçlandırma töreni Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da katılımıyla gerçekleştirildi.
Sivas''ın Pisa''sıSivas''ta 12''nci yüzyılda inşa edilen Ulu Cami''nin tuğladan yapılma minaresi, her geçen yıl biraz daha eğiliyor. Yılda ortalama 5 ila 10 santimetre civarında eğilen minare İtalyanlar''ın ünlü Pisa Kulesi''ni hatırlatıyor. Zeminin nemlenmesinden dolayı minarenin eğildiği ifade ediliyor. Şehrin ibadete açık en büyük camisi olan Ulu Cami''nin minaresini kurtarmak için bugüne kadar bir çalışma yapılmadı. Uzmanlar, zaman zaman taşları dökülen minarenin önlem alınmadığı takdirde 10- 15 yıl içerisinde yıkılabileceği uyarısında bulundu.
Tarih: 22 Nisan 2006 Kaynak: Hürriyet
Ev alırken şehir merkezini değil prim yapacak semtleri tercih edinYakalanan siyasî istikrar ekonomideki düzelme, konut ve otomobil satışlarında artış sağladı.
''Konut kredisinde faizler artık hızlı düşmeyecek''Bu yıl konut kredisi faizinin 2005''teki kadar hızlı inmeyeceğini söyleyen GYO Genel Müdürü Kodal: 2006 sonuna kadar faizler yüzde 0.85 olur.
Bu eylemler boşu boşuna yapılmış!''Ormana golf sahası yaptırmayız!'' diye eylem yaptıran çevreciler boşuna yorulmuş. Sorgun ormanlarına iki golf sahası yapılması için Turizm Bakanlığı tarafından verilen arazi tahsisinin ''yok hükmünde'' olduğu ortaya çıktı. AKP Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez''in sorusunu yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Sorgun''daki G1 özel parsel numaralı golf alanının Turab A.Ş, G2 özel parsel numaralı golf alanınaysa Dağtur A.Ş. adına tahsisi için ön izin verildiğini; ancak Orman Bakanlığı''nca kendi bakanlığına tahsis edilen orman alanıyla, bakanlığının golf sahası yapılması için ön izin verdiği alanın farklı olduğunu açıkladı. Koç, gelinen noktada, arazinin yatırımcılara tahsisinin mümkün olmadığını, ortaya çıkan bu imkânsızlık nedeniyle, söz konusu işlemin ''yoklukla malül'' olduğunu, ''yok'' sayılan bir kararın iptalininse söz konusu olamayacağını belirtti. Mevzuat hükümlerine aykırı idari işlem yapan bakanlık görevlileri hakkında disiplin soruşturması açılmasının yerinde olacağını söyledi. Ormanların golf sahası olarak tahsis edilmesi büyük tepki çekmiş, TEMA, Doğal Hayatı Koruma Derneği gibi kuruluşları ile yöre halkı karara büyük tepki göstermişti.
Tarih: 22 Nisan 2006 Kaynak: Radikal
Çevreyi yaşayan bilirSolventaş, Dilovası''nda yapacağı atık depolama tankını halka anlatırken, sıkı sorularla karşılaştı.
Bu Ürünü Defne Yapmıştır Demeleri Çok Hoşuma GidiyorÜç şehirde birden yaşıyor. Hayatı İstanbul, Milano ve Chicago arasında gidip gelmekle geçiyor. Türk ve endüstri tasarımcısı denince, akla gelen ilk isimlerden.
TMMOB Mimarlar Odası’nın 40. Dönem Merkez Yönetim Kurulu Görev Bölümünü YaptıTMMOB Mimarlar Odası’nın 40. Genel Kurulu 14–16 Nisan 2006 günlerinde Ankara’da toplanmış ve 2006–2008 dönemi için seçilen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) 20 Nisan günlü ilk toplantısında görev bölümünü yaptı.
Boğaz''a Üçüncü Köprü İçin Dört Alternatif ''II. Uluslararası Kamu Alımları Sempozyumu'''' sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özak, köprünün güzergahına ilişkin soru üzerine, daha önce 3''ü kuzey, 1''i güney ve 1''i de ortadan olmak üzere 5 güzergah tespit edildiğini, güney olasılığının ''tüp geçit'''' nedeniyle ortadan kalktığını söyledi.
Niğde’de altyapı sorunu kalmayacakSon yıllarda başarılı yatırım projeleri ile dikkat çeken Niğde’de, önümüzdeki yıl altyapı sorunu bulunan köyün kalmayacağı bildirildi.
Logo Kitabı ÇıktıEditörlüğünü Ali Tekin Çam’ın üstlendiği; 281 grafik tasarımcı ile 15 hat ustasının çalışmalarının ve 14 sayfalık logo ile ilgili teknik bilginin bulunduğu “Türk Grafik Tasarımcıları LOGO” kitabı çıktı. Ülkemizde ilk defa bu kadar geniş kapsamda hazırlanan kitap, bir döneme ait logo tasarımları hakkında kaynak olması, referans oluşturması, logo konusunda çok farklı tasarım anlayışları, teknikleri ve üretim sürecini içermesi bakımından önemli bir işlevselliğe sahip.
Tarih: 21 Nisan 2006 Kaynak: Türkiye
‘Akademi’ Dünya Markası OluyorAkademi Gayrimenkul Türkiye geneli bölge temsilciliği ve yurt dışı temsilcilikleri vererek yerli bir dünya markası olmaya adım attı. Temsilcilik için yurt içinden ve yurt dışından yoğun taleple karşılaştıklarını söyleyen Genel Koordinatör Selahattin Küçükşahin, “Bunları değerlendiriyoruz. Bizler bir günlük, bir aylık, mevsimlik ortaklıklar istemiyoruz. Ömür boyu süren ortaklıkların peşindeyiz. ‘Aile’ gibi olmak ilk hedefimiz” dedi.
Tarih: 21 Nisan 2006 Kaynak: Türkiye
TOKİ’den Yeni KrediToplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), inşaat seviyesi yüzde 70 ile 90 arasında olan 150 metrekareye kadar konut inşaatları için, 9 bin ile 3 bin YTL arasında konut tamamlama kredisi açacak.
Variller bu kez Kartal’da çıktıTuzla’dan sonra bu kez Kartal’da yeni varillere rastlandı. Samandıra’da, bir inşaatın hafriyat alanında dün bulunan onlarca varil çevre sakinlerinde endişeye neden oldu.
''Teion-Billaos'' günyüzüne çıkacakAntik kent bin 330 dönümlük arazide yer alıyor Zonguldak''ın Filyos beldesindeki ''Antik Teion-Billaos Kenti''nde kazı ekibinin oluşturulmasının ardından bu yıl çalışmalara başlanacak.
İkinci ''Lale Devri''Osmanlı İmparatorluğu''nda bir devre adını veren lale, Büyükşehir Belediyesi''nin projesiyle geri döndü. "İstanbul''a 3 Milyon Lale" kampanyasıyla kentin yeşil alanları rengarenk oldu.
200 imzası olan her şeyi isterGöztepe Parkı''na cami yapıyoruz, dediler. Kıyamet koptu. Ne demişti gölge başkan İdris Güllüce? "Göztepe''ye cami, yerel ve merkezi iktidara oksijen pompalayacaktır."
Mortgage uyarısı!Bahar geldi mi ağaçların dallarına su yürür.. Ergen oğlanların, kızların sivilceleri azar.. Küçük mülk sahipleri de hayal kurmaya başlar. Hükümet adamları bizim ahalinin ek yerini iyi bildiğinden başımıza bir "Mortgage" numarası sardı.
Lalenin muhteşem dönüşü!Son günlerde İstanbul''da en çok, şehrin ana arterlerini, caddelerini ve parklarını süsleyen laleler konuşuluyor. Sarıdan kırmızıya, yeşilden siyaha tam 3 milyon lale İstanbul''u adeta bir renk cümbüşüne çevirdi.
Elazığ Çimento''nun talipleri rekabet engelinden korkuyorOyak Grubu''nun Elazığ Çimento Fabrikası''nı satışa çıkardığını açıklaması, gözleri yeniden sektörde faaliyet gösteren şirketlere çevirdi.
Yabancıdan Yabancıya Ev, Turizme Zarar VerirTürkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, sadece Antalya''da yabancılara ait 5 bin ev bulunduğunu bildirdi.
Rogge: İstanbul 2016 için şanslıUluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jaques Rogge, İstanbul''un 2016 olimpiyatları adaylığıyla ilgili olarak olumlu konuştu. Rogge, İstanbul''un iyi bir olimpiyat düzenleyemeyeceği gibi bir düşüncelerinin olmadığını belirterek, "Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin çok başarılı olacağına inanıyorum" dedi. TMOK ve İstanbul''un olimpiyat oyunlarını düzenlemek için her türlü imkâna sahip olduğu inancını taşıdığını ifade eden Rogge, "Ancak İstanbul''un rakipleri her zamanki gibi çok güçlü. Yine de ben İstanbul''un en güçlü adaylar arasında olduğuna inanıyorum" şeklinde konuştu. Olimpiyatların verileceği kentin belirlenmesinde bazı başka organizasyonların o kentte yapılmasının da etken olabileceğini dile getiren Rogge, "İstanbul''un, 2010 Avrupa Kültür Başkenti adaylığı ve bunu alması da çok önemli" görüşlerine yer verdi.
Tarih: 21 Nisan 2006 Kaynak: Radikal
Yeni tasarımlara imza atan Türk mobilyacılar 1 milyar Dolar''lık ihracata odaklandıTürk mobilya sektörü, ihracatta hedef büyüttü. 2005 yılının kasım ayı itibariyle 635 milyon dolarlık bir ihracata imza atan Türk mobilya üreticileri, 1 milyar dolarlık hedefe odaklandı.
Boğaziçi ve Fatih’e deprem takviyesiBoğaz köprülerinin temelleri bakıma alınıyor. Temel güçlendirmeleri ''Türkiye''de ilk kez uygulanacak bir yöntemle'' gerçekleştirilecek.
İstanbul''da açan 3 milyon lalenin anavatanı Konyaİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) geçen kış "Lale anayurduna geri dönüyor" sloganıyla 3 milyon lale soğanını şehrin pek çok noktasına ekti. O dönemde çok da ilgi toplamayan bu çalışma, nisan ayının gelişiyle herkesin dikkatini çekti.
3. köprüyü özel sektör işletecekİstanbul''a bağlantı yollarını artırmak isteyen hükümet, 3. köprü yapımına büyük önem veriyor. Köprü için düşünülen yerler arasında 3 alternatif öne çıkıyor.
Kent içi ulaşım sorununda çözüm yakın limanlar arası taşımacılıkİstanbul gibi sahili olan şehirlerin ulaşım sorunlarının çözümünün limanların doğru çalışmasına bağlı olduğunu belirten Altan Köseoğlu, ''TIR’ların, kamyonların taşıdığı yüklerin yüzde 86’sını denize döndürmek mümkün'' dedi.
Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi’ne Türk Mimarlar da KatılacakÜnlü Iraklı Mimar Zaha Hadid, İstanbul Büyükşehir belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.
Asbestli varilleri yollara attılarKocaeli''nin Gebze ilçesinde asbestli beş varil yol kenarına atıldı. Edirne Uzunköprü''de de toprağa yarı gömülü 200 varil bulundu.
Topbaş: Köprü genişletilebilirBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, gerekirse Boğaz Köprüsü''nün genişletilebileceğini söyledi. Topbaş, dün Vatikan''ın Ankara Büyükelçisi Antonio Lucibello ile görüşmesinin ardından, üçüncü köprüyle ilgili soruları yanıtladı. Yeni köprüyü, İstanbul''un iç ulaşımı hesaba katılarak yapılan bir köprü değil, ulusal, hatta evrensel bir köprü olarak düşündüklerini belirten Topbaş, "İki köprü arasına sıcak bakmıyorum. Gerekirse köprülerden biri, Boğaz Köprüsü belki genişletilir. Yeni köprüde transit taşımacılık dikkate alınmalı. Kuzeydeki İstanbul''un akciğerlerinden taviz verilmemeli. Benim arzum, mümkün mertebe viyadükler üzerinde giderek, ileride geçtiği alanlara fazla bağlantı imkânı vermeyen bir köprü" dedi.
Tarih: 21 Nisan 2006 Kaynak: Radikal
Çokkültürlü İtalyan Tasarım Devi: MorosoNisan başında Tasarım Haftası nedeniyle Milano’daydım. Bir hafta boyunca tasarım konuşan, tasarım anlatan, tasarım soluyan kent, dünyanın en ünlü markalarına yeni koleksiyonlarını sergilemek için muhteşem bir platform yarattı.
Takvim
<<Nisan 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.