Haberler

24 Nisan 2007, Salı

Jean Nouvel Paris Orkestrası’nın Gelecekteki Mekanını TasarladıJean Nouvel Paris Orkestrası’nın Gelecekteki Mekanını TasarladıParis Dünya’nın en büyük kültürel merkezlerinden biri, ama tek bir eksiği var: senfoni orkestrası konser alanı. Bu ayın ilk günlerinde Jean Nouvel, “Philharmonie de Paris” uluslarararası yarışmasının kazananı oldu. Bir müzik kompleksi olan bu yapı Paris Orkestrası’nın gelecekteki mekanı olacak. Kapılarını 2012’de açacak olan bu yeni kompleks Parc de la Villette’de konumlanmış. Binaya dahil olarak bir çağdaş performans alanının da olması şartıyla, “Philharmonie de Paris” ileride ofisleri, kütüphanesi ve sergi mekanları ile şehrin tam teşekküllü profesyonel müzik tesisi olmaya aday. Haberin Devamı
Üniversitelerarası Köprü KuruluyorÜniversitelerarası Köprü KuruluyorBoğaziçi Üniversitesi Yapı Kulübü (BÜYAP) tarafından bu sene ilk defa düzenlenen Design&Construct Çelik Köprü Yarışması 26 - 27 Nisan 2007 tarihlerinde akademik ve sosyal hayatı buluşturmayı hedefliyor.
Türkiye''nin ilk hızlı treniTürkiye''nin ilk hızlı treniTürkiye''nin ilk hızlı treni, Ankara-Eskişehir arasında deneme seferlerine başladı. Hızlı tren dün saat 09.55''te TCDD Behiçbey tesislerinden Eskişehir''e hareket etti.
Türk tasarımcıların İtalya çıkarmasıTürk tasarımcıların İtalya çıkarmasıTasarım konusunda dünyanın öncü şehirlerinden Milano''da bir ilk gerçekleşiyor: Türkiye''nin en önemli tasarımcıları birlikten kuvvet doğar anlayışıyla bir grup sergisiyle Milano''da tasarımlarını dünyaya tanıtıyor.
Dünya Raylı Sistem Uzmanları İstanbul’da BuluştuDünya Raylı Sistem Uzmanları İstanbul’da BuluştuUluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) Hafif Raylı Sistemler Komitesi 44. Toplantısı İstanbul Ulaşım A.Ş. ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirildi.
İstanbul''da piknik alanı olmayan tüm ormanlara giriş yasaklandıİstanbul''da piknik alanı olmayan tüm ormanlara giriş yasaklandıPiknik alanları dışındaki tüm ormanlara giriş, İstanbul Valiliği''nin emri ile 1 Haziran''dan 31 Ekim tarihine kadar yasaklandı. Bu tarihler arasında jandarma, polis ve orman ekipleri Sarıyer, Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Çatalca, Beykoz, Ümraniye, Kartal, Maltepe, Pendik ve Şile gibi yangına hassas bölgelerde devriye hizmeti yapacak.
Küresel ısınma öldürecekKüresel ısınma öldürecekUzmanlar, çevre felaketlerinin göz göre göre geldiğini, ısınma ve susuzluğun artmaya devam edeceğini söylerken sanayi, yeni iklim koşullarına göre üretime hazırlanıyor.
30 milyon dolarlık ’kule’ devreye girdi Çamlıca kurtuluyor30 milyon dolarlık ’kule’ devreye girdi Çamlıca kurtuluyorYapımı yedi yıldır süren, televizyon kuruluşlarının sayısal ortak yayınını sağlayarak İstanbul Çamlıca’daki yansıtıcı anten kirliliğine son verecek olan Büyükçekmece’deki 15 metresi yer altında kalan 217 metrelik televizyon kulesinde teknolojik yaşam başladı.
Boğaziçi Köprüsü bu gece parlayacakBoğaziçi Köprüsü bu gece parlayacakİki kıtayı buluşturan İstanbul Boğaziçi Köprüsü''ndeki ışıklandırma çalışmaları tamamlandı. Karayolları Genel Müdürlüğü''nün 5 milyon YTL''lik yatırımla hayata geçirdiği ''Boğaziçi Köprüsü Aydınlatma Projesi''nde değişik evsafta 60 binin üzerinde ampul kullanıldı.
TBMM lojman alanına göl manzaralı konutlarTBMM lojman alanına göl manzaralı konutlarTBMM eski lojman alanına 1800 konut ve sosyal tesislerden oluşan bir proje uygulanacak. Şimdiden 1200 müşterisi çıkan konutların metrekare fiyatları 2500 dolardan başlayacak.
Bülent Ecevit Kültür Merkezi’ni Başkan Kadir Topbaş açtıBülent Ecevit Kültür Merkezi’ni Başkan Kadir Topbaş açtıİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Kartal’da 70 milyon YTL harcanarak yapılan Bülent Ecevit Kültür Merkezi, Başkan Kadir Topbaş tarafından hizmete açıldı.
Isparta, dünyaca ünlü mağara ve yürüyüş yolları ile turizme açılıyorIsparta, dünyaca ünlü mağara ve yürüyüş yolları ile turizme açılıyorSanayinin ağır ilerlemesi nedeniyle ekonomik yönden yeni açılımlar arayan Isparta''da ibre turizme kaydı. Turizme ağırlık verecek Isparta''daki Zindan Mağarası, 12 kilometre uzunluğuyla Türkiye''nin en uzun mağarası olma özelliğine sahip.
Boğaziçi Köprüsü ışıl ışılBoğaziçi Köprüsü ışıl ışıl5 milyon YTL’lik ışıklandırma tamamlandı. Boğaziçi Köprüsü geceleri kırmızı, yeşil, mavi ve beyaz renklere bürünüyor.
Ağır, klasik ve koyu renk evlere inat HabitatAğır, klasik ve koyu renk evlere inat Habitatİngiliz kökenli Habitat, global şöhrete sahip birkaç dekorasyon markasından biri. 11 Mayıs’ta 43. yaşını kutlayacak. 1964’te Terence Conran tarafından kurulduğunda, büyük heyecan yaratmıştı. Kullanılabilir, modern ve aydınlık tasarımları İngiliz stiline soluk aldırmıştı.
Turgut Cansever Sergisi ve Platform''da Açık KütüphaneTurgut Cansever Sergisi ve Platform''da Açık Kütüphaneİstiklal Caddesi''nden Karaköy''e uzanan aks üzerinde Garanti Bankası''nın kuruculuğunu üstlendiği; sanatın farklı alanlarını temsil etmeyi amaçlayan üç mekan bulunuyor.
Kaçak binaların yıkılmaması belediyeler arasında krize yol açtıKaçak binaların yıkılmaması belediyeler arasında krize yol açtıİstanbul Büyükşehir Belediyesi, kaçak yapılar konusunda ilçeleri takibe aldı. Florya''da 75 kaçak bina tespit edilirken, Bakırköy Belediyesi uyarıldı. Ancak "paramız yok, siz yıkın." cevabı geldi.
Çin Seddi’nde tahribat tehlikesiÇin Seddi’nde tahribat tehlikesiİnsan eliyle yapılmış ve uzaydan görülebilen tek tarihi yapı olduğu belirtilen Çin Seddi bakımsızlıktan çöküyor. Yıkılmış olan kısımlarıyla beraber uzunluğunun 10 bin kilometreyi bulduğu sanılan seddin bir çok bölgesinde, yetersiz fon ayrılması ve yoğun turistik geziler nedeniyle tahribat oluştuğu belirlendi.
Modern çağın tapınakları: Alışveriş merkezleriModern çağın tapınakları: Alışveriş merkezleriSatın alma güdüsünü artırmak için havaya elma ve tarçın kokusu sıkılıyor, vitrinlere göz atalım diye yürüyen merdivenlerin her gün yönü değişiyor. Danışman Avi Alkaş "Alışveriş merkezlerinde hiçbir şey tesadüf değildir," diyor.
Üst Geçitlere AsansörlerÜst Geçitlere AsansörlerAnkara Büyükşehir Belediyesi, yaya üst geçitlerini daha kullanılışlı hale getirmek, engelli vatandaşlara kolaylıklar sağlamak amacıyla yapımına başladığı asansörleri tamamlama aşamasına geldi.
Toplu Konutta 40 Yıl: İlk Ağızdan DeneyimlerToplu Konutta 40 Yıl: İlk Ağızdan DeneyimlerBeykent Üniversitesi 10. yıl etkinlikleri çerçevesinde, Mühendislik - Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü 18 Nisan 2007 tarihinde "Toplu Konutta 40 Yıl: İlk Ağızdan Deneyimler" konulu bir panel düzenlendi. Cem İlhan’ın moderatörlüğünü yaptığı panelde, Mutlu Çilingiroğlu ve Behruz Çinici deneyimlerini dinleyicilerle paylaştılar.
Zona Tortona Milano Tasarım Haftası''nın ZirvesindeZona Tortona Milano Tasarım Haftası''nın ZirvesindeMilano Tasarım Haftası boyunca fuar alanında düzenlenen Uluslararası Mobilya ve Mobilya Aksesuarları Fuarı, Euroluce, SaloneSatellite dışında Zona Tortona''nin sokaklarında, farklı mekanlarda çeşitli etkinlikler yer alıyor. Fuar alanı daha ticari bir görünüme sahipken bu bölgedeki etkinlikler tasarım meraklılari için daha doyurucu. Bu sene 6.cısı düzenlenen Zona Tortona Design geçtiğimiz zaman zarfında hedefine büyük ölçüde ulaşmış. Ziyaretçi sayısı bu sürede 20.000''den 60.000''e çıkmış. Yaklaşık 20.000 metrekarelik alana yayılan ve 46 mekanda düzenlenen etkinlikleri izlemek için birkaç günü ayırmakta fayda var.
''Kongre vadisi'' çıkmazı!''Kongre vadisi'' çıkmazı!Vadinin yapılacağı alan Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''nca sit alanı ilan edildi. Ancak Belediye Başkanı Topbaş, buna rağmen projelerini sunacaklarını ve kurulun doğru kararı alacağına inandığını söyledi.
Karayolları arazisi satışı mahkemelikKarayolları arazisi satışı mahkemelikYapı Yol-Sen, Zircirlikuyu’daki Karayolları arazisinin satışını onaylayan ÖYK kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açtı.
Anadolu Hisarı''nın önündeki yol kalkıyorAnadolu Hisarı''nın önündeki yol kalkıyorTarihi Anadolu Hisarı''nın önündeki sahil yolu kaldırılıyor. Hisarı ortadan ayıran yol kaldırıldıktan sonra hisar orijinalindeki gibi yeniden birleştirilerek anıtmüze haline getirilecek.
Nehirden Yükselen Tınılar: Elbe Filarmoni Salonu, Herzog & de MeuronNehirden Yükselen Tınılar: Elbe Filarmoni Salonu, Herzog & de MeuronHafencity’nin yeni kültürel merkezi; iyi müzik, lüks yaşam ve Elbe Nehri’nin üstünde yükselen göz alıcı çarşısıyla eski antreponun üstüne konulan kristal heykel olacak.
Çuhadaroğlu Metal Sanayi Türkiye’ye Alüminyumu AnlatıyorÇuhadaroğlu Metal Sanayi Türkiye’ye Alüminyumu AnlatıyorAlüminyum ve yapı sektörünün öncü firması Çuhadaroğlu Metal Sanayi ve Pazarlama A.Ş., Türkiye’nin dört bir yanında verdiği eğitimlerle alüminyumun mimaride kullanım alanlarını ve tekniklerini anlatıyor.
Bakanlık 23 Nisan Şenliği için TRT''yi uyardı: Aspendos 10 bin kişiyi almazBakanlık 23 Nisan Şenliği için TRT''yi uyardı: Aspendos 10 bin kişiyi almazTRT, 2 bin 500 kişinin girmesi gereken Aspendos''a 23 Nisan Çocuk Bayramı dolayısıyla yaklaşık 10 bin kişiyi toplamayı planlıyor. Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı, TRT''yi olası bir kazaya karşı ikaz ederek, antik tiyatroya sadece 2 bin 500 kişinin girebileceğini hatırlattı.
Şehre giriş paralı olacakSürekli artan petrol fiyatları, Türkiye''nin akaryakıt faturasını her geçen gün şişiriyor. Yıllık 40 milyar dolara ulaşan tüketimin düşürülmesi ve büyük şehirlerdeki trafik sorununun azaltılması için yeni bir ulaşım yönetmeliği hazırlandı.
Zenginlerin butik oteli Soho İstanbul''a geliyorZenginler kulübü Soho House, yeni butik otelini İstanbul''da açmak için yer arıyor. Soho House''un kurucusu Nick Jones, en son Doors Grubu ve Kemer Country''nin sahiplerinden Edin Ailesi ile görüştü.
Amazon Kraliçesi''nin mozaiği Urfa''da park kazısında çıktıŞanlıurfa''da bir park çalışması sırasında 4''üncü yüzyıldan kalma Amazon Kraliçesi''nin mozaikleri bulundu. Şanlıurfa''da bir parkın altyapı çalışmaları sırasında Amazon Kraliçesi Penthesileia''nın av partisi mozaikleri ortaya çıktı.
Balat’ı da Çalık Grubu yenileyecekTarlabaşı projesininden sonra Balat’ın kentsel yenileme ihalesini alan Çalık Grubu projeyi 2009 Ekim''de tamamlayacak.
Kavalalı’nın torunları ile Alarko savaşıyorRiva’da 4 bin konutluk proje için arazi sahipleri ile anlaşan Alarko, inşaat izinlerini bir türlü tamamlayamadı.
“3. köprü için teklif almaya başladık”Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, üçüncü köprü ihalesine çok yakında çıkılacağını açıkladı. Faruk Nafiz Özak, “İstanbul’a her yıl 400 bin kişi göç ediyorsa, her gün 400-500 araç trafiğe çıkıyorsa İstanbul’a üçüncü köprüyü hemen yapmamız lazım. Zaten yap-işlet-devret modeliyle teklifler almaya başladık. Başbakanımız, Karadeniz Sahil Yolu açılışında, bu yolun üçüncü köprüyle birleştirme hedefi taşıdıklarını söylemişti. Önümüzdeki günlerde ihaleye çıkacağız” diye konuştu. Boğaziçi Köprüsü’nün ışıklandırılmasına değinen Özak, “Işıklandırma sistemi reklam amaçlı olarak da kullanılabilir” dedi.
Tarih: 24 Nisan 2007 Kaynak: Vatan
1-AKM yıkılmasın, 2-Kıraçlar''ın kültür merkezi unutulmasınAtatürk Kültür Merkezi (AKM) yıkılsın mı yıkılmasın mı? Bir tartışmadır gidiyor. Öncelikle Türkiye''nin var olanı yıkıp yerine yenisini yaptıracak kadar zengin olmadığını düşününler arasında olduğumu söylemek istiyorum.
''Toroslar delik deşik olacak''''Toroslar''ı deldirtmeyiz'' diyen Antalya köylüleri, yaptıkları eylemler sonuç vermeyince birleşip ''Taşocaklarına Hayır Komitesi'' kurdu.
Hayallerimizi engellemeyin!Şirketler ile devletler birbirine benzemezler. Şirketlerin öğrenme becerisi ve sürprizleri vardır. Biz şirketleri düz mantıkla değerlendirir ve yanlış sonuçlara varırız. Mesela yabancı perakende şirketleri ülkemize gelince soyuluyoruz diye hissederiz.
Sultanahmet Hamamı 15 yıllığına kiralanacakBaşbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul Bölge Müdürlüğü, Eminönü ilçesi Sultanahmet Mahallesi''nde bulunan eski eser nitelikli hamamı, restore et-işlet-devret modeline göre kiraya vermek üzere ihaleye çıkardı. Bin 610 metrekare arsa ve üzerindeki hamam, onarımı yapılarak 15 yıl süreyle kiraya verilecek. Toplam muhammen bedeli 1 milyon 953 bin 399 YTL olarak belirlenen ihalede katılımcılardan, 58 milyon 601 bin 97 YTL tutarında geçici teminat bedeli alınacak. İhale, 10 Mayıs 2007 tarihinde saat 14.30''da müdürlükte yapılacak.
Tarih: 24 Nisan 2007 Kaynak: Dünya
İstanbul bu yaz plaj bolluğu yaşayacakİstanbul Büyükşehir Belediyesi Avrupa yakasında üç plajı daha hizmete sokuyor. Çiroz, Güneş ve Florya plajları güneydeki benzerlerini aratmıyor. En azından göz testinde!
İspanya’da inşaat balonu sönerken!Dünkü yazımızda, İspanya’da son yıllarda, tam 11 yıl süreyle yaşanan inşaat sektörü balonunun ekonomik sonuçlarını incelemeye başlamıştık.
TOKİ Başkanı Bayraktar: Yılsonuna kadar 20 bin konuta başlamayı hedefliyoruzToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, bu yıl sonuna kadar 250 bin konuta başlamayı ve büyük kısmını tamamlamayı hedeflediklerini bildirdi.
3. köprü ihalesi, Köşk seçiminden sonraBayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Nafız Özak, cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında köprü için ihaleye başlanacağını açıkladı. Özak, 3. köprünün İstanbul''un birçok noktasını birleştireceğini söyledi. Bu arada Boğaziçi Köprüsü aydınlatma sistemi devreye sokuldu. 7 ana renkten 16 milyon farklı senaryonun yapılabildiği özel ışıklandırma sistemi için 60 binin üzerinde ampul kullanıldı.
Tarih: 24 Nisan 2007 Kaynak: Zaman
Türkiye''deki gayrimenkullerin yüzde 15''i devletinTürkiye''de Hazine adına kayıtlı 117 milyar 708 milyon metrekare büyüklüğünde 2 milyon 182 bin 436 adet taşınmaz bulunuyor. Bu rakam tüm ülkede bulunan taşınmazların yüzde 15''ini oluşturuyor.
Carlton arazisi 22 Mayıs’ta yeniden satıştaTasarruf Mevduatı Sigorta (TMSF), eski Carlton Oteli arsasını 22 Mayıs 2007 tarihinde tekrar satışa çıkaracak.
Şehiriçi OtoyollarYazının başlığına bakıp da "Şehiriçi otoyol da olur mu, bu da ne demekmiş?" diye garipsemeyin. Tam tersine, garipsemek yerine merak edin ve nasıl böyle bir şeyin olabileceğini düşünün.
Çocuklarımızı yutan şehirlerBahçelerde, sokaklarda çocukları yutmaya hazır foseptik çukurları, oyun alanı haline gelmiş inşaat arsalarında derin su birikintileri...
İstanbul’un ‘Altın Boynuz’u Haliç kültür vadisi oluyorHaliç, görkemli günlerine geri dönüyor. Gün geçmiyor ki burada bir restoran, kafe ya da butik otel açılmasın! Bölge, müzeleri, sanat atölyeleri, restorant ve kafeleriyle İstanbul’un kültür ve eğlence merkezi olmaya hazırlanıyor.
Makedonya’daki inşaat fuarı ilgi gördüForem Uluslararası Fuarcılık tarafından gerçekleştirilen Makedonya’da Build&Construct Uluslararası Yapı Malzemeleri ve İnşaat Fuarı sona erdi. Makedonya’nın başkenti Üsküp’te yapılan Build&Construct Uluslararası Yapı Malzemeleri ve İnşaat Fuarı, yılda bir kez düzenleniyor. Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından hedef bölgeler arasında yer alan Makedonya, fuarda inşaat sektörünü memnun etti. Türkiye’nin partner ülke olduğu fuar, ilk gününden itibaren oldukça yoğun ilgiyle karşılandı. Türkiye’den 18 firmanın katıldığı fuara; Almanya, İtalya, Makedonya, Sırbistan, Karadağ, Bosna Hersek, Türkiye gibi ülkelerden toplam 352 firma iştirak etti. Fuar; Makedonya, Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan, Karadağ, Hırvatistan, Arnavutluk, Bosna-Hersek ve Türkiye’den profesyonel ziyaretçi akınına uğradı.
Tarih: 24 Nisan 2007 Kaynak: Akşam
Kentsel Dönüşüm: İmara açılan parkta piknikli eylemİstanbul Maltepe Başıbüyük Mahallesi halkı, belediyenin imara açtığı çocuk parkında piknik eylemi gerçekleştirdi. Başıbüyük Mahallesi Doğayı ve Çevreyi Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından düzenlenen piknikte açıklama yapan dernek başkanı Adem Kaya, "1989 yılından beri milli park olan 400 dönümlük arazi, ne şardarda gerçekleştiği bilinmeyen bir ihaleyle Büyükşehir Belediyesi ve Toplu Konut İda-resi''ne (TOKİ) verildi. Maltepe Belediyesi 19 Ni-san''da ihalenin iptal edildiğini bildirdi. Biz de hem ihalenin iptalini mahalleliyle paylaşmak hem de 23 Nisan vesilesiyle ailelerin ve çocukların kaynaşmasını istedik" diye konuştu. Başı-büyük''ün Kentsel Dönüşüm projelerinden temelli çıkarılmasını istediklerini ifade eden Kaya, "20 sorunlu bölge varken neden burdan başlandığını anlamak mümkün değil. Yürütülen plan içinde biz de olmalıyız."
Tarih: 24 Nisan 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Cem Tursun
TOKİ, 500 bin yeni konutu yöresel mimariyle yapacakTOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Bahçeşehir Üniversitesi’nde Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) deneyimlerini anlattı.
AKM için konsept projeKültür Bakanlığı''nın ısrarla yıkıp yeniden yapmak istediği AKM''nin mimarı Hayati Tabanlıoğlu''nun oğlu mimar Murat Tabanlıoğlu, AKM''nin günün şartlarına uygun olarak düzenlenmesi için konsept proje önerdi. AKM''nin onarım maliyetinin yüksek olduğu yönündeki fikirlerin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Tabanlıoğlu, konsept projeyle ilgili şu bilgileri verdi.
Binalar yıkıldı, tarih ortaya cıktıTarihi yarımada Eminönü’nün Küçükayasofya semtindeki 510 yıllık Küçükayasofya Camii, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin caminin etrafını çeviren binaları yıkmasıyla yeniden ortaya çıktı. On gün önce başlayan çalışmalar sonucunda binalardan üçü yıkılırken, bir binanın daha yıkılmasıyla caminin çevresi tamamen açılmış olacak. Hafriyat çalışmalarının ardından da Büyükşehir Belediyesi caminin etrafını yeşil alan olarak düzenleyecek. Daha önce çevresini saran yüksek binaların arasında kaldığı için görünüm açısından sorunlar yaşayan Küçükayasofya Camii çevre düzenlemesi tamamlandıktan sonra turistlerin de yoğun olarak ziyaret ettiği mekanlardan biri haline gelecek. İstanbul’un en eski camilerinden olan Küçükayasofya Camii 6. yüzyılda kilise olarak inşaa edilmişti. Osmanlı Sultanı 2. Beyazıt’ın emriyle Hadım Hüseyin Ağa isimli mimar tarafından camiye çevrilen yapının özellikleri 16 metrelik kubbe yüksekliği 8 köşeli ana gövde olarak dikkat çekiyor.
Tarih: 24 Nisan 2007 Kaynak: Akşam Yazan: Erdinç Akkoyunlu
Bu müzeden nağmeler yükselecekMusiki geçmişi bir hayli zengin olmasına rağmen bu görkemli mirası bir arada tutamayan ülkemiz nihayet ilk ‘Müzik Müzesi’ne kavuşuyor. Yıllardır sürüncemede bırakılan “Türk Müzik Müzesi” projesinde son noktaya gelindi.
Hasankeyf''in İran''daki kardeşiİran''da, Dünya Mirası Listesi''ndeki Kral Yolu ve 130 ören yerinin sulara gömülmesine yol açacak olan Sivand Barajı''nda su tutulmaya başlandı.
İzmir''de 20 bin bina yıkılacakİzmir''de belediye mücavir alanları dışında ''kadastrosu ve imar planı yapılmamış yerler''de inşa edildiği için ''kaçak yapı'' sınıfına giren yaklaşık 20 bin binanın yıkımı için düğmeye basıldı. İzmir''de şimdiye kadar bu süreç yıkıma kadar varmayıp, kâğıt üzerinde kalıyordu. Ancak Yerel Yönetimler Yasası uyarınca yıkım işlemini yapmakla görevli olan İzmir İl Encümeni, yıkım kararlarını gündemine almaya başladı.
İstanbul''un geçmişine açılan yeni pencereBazı arkeolojik kazılar hakkında daha önceden ne kadar bilgilenseniz de öyle bir an gelir ki işin gerçek boyutlarını kavrarsınız ve nefesiniz kesilir, bu çok sık karşılaştığımız bir durum değildir ama gene de ara sıra olabilmektedir.
Küresel ısınmaya karşı damla sulama sistemi geliştirilmeliKüresel ısınma nedeniyle sulak alanların azalması sulama sorununun damla sulama sistemi ile çözülebileceği bildirildi. Osmaniye''nin Toprakkale İlçesi Ziraat Odası Başkanı Bülent Uluğ, son yıllarda mevsimlerdeki değişiklik ve küresel ısınmanın etkileri nedeniyle damla sulama suyu sistemlerinin ülkede geliştirilmesi gerektiğini söyledi.
Trabzonspor tesisleri için dolgu yapılmasına çevreci tepkisiTrabzon''un Akyazı Beldesi sahilinin doldurularak üzerinde Trabzonspor''un stadyum, oteller, spor tesisleri gibi projelerin yapılmasına Trabzonlu çevrecilerden tepki geldi.
''Yatay'' konutların üçte birini satışlar başlamadan önce sattımDumankaya İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.''nin Kurtköy''de ''Yatay Yaşam Konsepti'' sloganıyla satışına bu hafta başlayacağı 325 konutluk Konsept İstanbul Projesi''ndeki 101 konut yoğun talep üzerine satışa çıkmadan önce satıldı. Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyeleri Ali ve Uğur Dumankaya, son dönemde konuta talebin yeniden canlandığını belirttiler. Ali Dumankaya, ilk etabı 325 konutluk olan Konsept İstanbul Projesi''nin, modern kent hayatından bunalan insanlar için tüm çevre şartlarına sahip olduğunu belirtti ve "Bu pojemiz üç etaptan oluşuyor ve toplamda 800 konutluk. İlk etap için satışa başlamadan 101 konut ön satışla satıldı bile" dedi. Uğur Dumankaya ise projede araç trafiğinin ve parkının tamamen yer altına alındığını belirterek, "Yüksek konutlar yerine doğaya daha yakın yatay konutlar yapıyoruz. Teras bahçeleri, villa üzeri yeşil alanlar, göl, yüzde 80''in üzerinde yeşil alan gibi çok özel niteliklere sahip bir proje yapıyoruz" diye konuştu.
Tarih: 24 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
İstanbul bütçesinin yüzde 34''ü ulaşımaİatanbul Valiliği 2007 yılı 1''nci Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı''nda ildeki yatırımlar ele alındı. İl Planlama ve Koordinasyon Müdürü Üzeyir Yılmaz, yatırım harcamalarında ulaştırmanın yüzde 33,8, içme suyunun yüzde 9,6, enerjinin 2,2, eğitimin 6, sağlığın 5,8, tarımın 0,1 ve diğer kamu hizmetlerinin de yüzde 41,8 oranında pay aldığını söyledi. İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Seyman başkanlığında İl Genel Meclisi Salonu''nda gerçekleştirilen toplantıda, Üzeyir Yılmaz, İstanbul''daki yatırımların durumu hakkında 2007 yılı Mart ayı sonu itibariyle bilgi verdi. İstanbul''da toplam bedeli 25 milyar 237 milyon YTL olan 940 projenin yatırım planında olduğunu söyleyen Üzeyir Yılmaz, bu projelere toplam 4 milyar 782 milyon YTL ayrıldığını belirtti. Yılmaz, söz konusu projelere, 2007 Mart ayı sonu itibariyle 710 milyon YTL harcandığını da sözlerine ekledi.
Tarih: 24 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
Tarihî yapılar, restorasyon çalışmaları ile ayağa kalkıyorBursa medreseleri, medeniyetin şekillenmesinde büyük paya sahip irfan yuvaları olarak geçmişte elde ettiği saygıyı, günümüzde Osmangazi Yerel Gündem (OSYEG) 21 etkinlikleri ile tekrar kazanıyor.
Güngören''e 80 milyon dolarlık alışveriş merkeziKale Endüstri Holding tarafından Güngören''de 80 milyon dolara yaptırılan ''Kale Center Alışveriş Merkezi'', Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.
Anıtsal kültür merkezi için İstanbul''da yer çokAtatürk Kültür Merkezi''nin yıkılarak yerine bir yenisinin yapılması tartışmalarında en çok yadırgadığım konulardan biri de "binanın zaten çirkin olduğu" iddiaları.
Devlet gayrimenkul zenginiTürkiye''de Hazine adına kayıtlı 117 milyar 708 milyon metrekare büyüklüğünde 2 milyon 182 bin 436 adet taşınmaz bulunuyor. Devletin en fazla mülk sahibi olduğu il Balıkesir.
3. köprü seçim sonrası ihaleye açılacakBayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Nafız Özak, üçüncü boğaz köprüsü için cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası ihale açılacağını söyledi.
Bodrum''un 4 aylık suyu kaldıBodrum''da ilçeye su sağlayan Mumcular Barajı ile kuyularda, ağustos ayının sonuna kadar yetecek su kaldı. İlçede mevcut su stokunu daha uzun süreli kullanabilmek için kontrollü su kesintisi uygulanıyor. Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan, ilçenin su sorununu çözmek için Devlet Su İşleri (DSİ) ile ortak çalışma yaptıklarını söyledi. Ağan, su sorunu çözülene kadar kesintilerin devam edeceğini bildirdi. Bodrum''a içme suyu sağlayan Mumcular Barajı''nda doluluk oranının yüzde 30''lara indiğini ifade ediliyor.
Tarih: 24 Nisan 2007 Kaynak: CNN Türk
Tramvay yolcuları tıka basa yolculuktan yakında kurtuluyorKabataş-Zeytinburnu Tramvayı''nı kullanan yolcular, tıka basa yolculuk yapmaktan kurtuluyor. Günden güne artan talebi karşılamakta güçlük çeken İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Köln Belediyesi''nden 8 adet kullanılmış tramvay aracı alıyor.
İstanbul’a 35 milyon dolara Wimbledon gibi tenis köyüGaranti Koza bünyesinde kurulan İstanbul Cup, dünyanın en önemli tenis etkinliği olan Wimbledon’u örnek alarak İstanbul Yeşilköy’e 35 milyon dolarlık bir tenis köyü kuruyor.
Şanlıurfa''da Amazon Kraliçesi mozaiğiHaleplibahçe''de park çalışmaları sırasında tesadüfen bulunan ve 4. yüzyıldan kaldığı tahmin edilen mozaikler, Amazon Kraliçesi Penthesileia''nın av partisini resmediyor.
Carlton oteli arsası üçüncü kez ihaledeTMSF, Toprak Grubu''na ait eski Carlton Oteli arsasını 22 Mayıs''ta yeniden satışa çıkaracak. Arsa içinde yer alan 4 parsel birlikte satışa çıkarılırken, muhammen bedel 49 milyon 562 bin 613 YTL olarak belirlendi.
25 bin YTL''ye 100 metrekare çelik villaAnkara''da çelik yapı, prefabrik üzerine üretim yapan Ankuva Grup, 45 günde, 100 metrekaresi 25 bin YTL''ye villa inşa ediyor.
Devlet gayrimenkul zenginiTürkiye''de Hazine adına kayıtlı 117 milyar 708 milyon metre kare büyüklüğünde 2 milyon 182 bin 436 adet taşınmaz bulunuyor.
İzmir''de 20 bin bina yıkılacakİzmir''de belediye mücavir alanı dışında, kadastrosu ve imar planı olmayan yerlerde yapıldığı için kaçak sınıfına girerek cezalı duruma düşen, ancak şimdiye kadar yıkımı yapılmayan yaklaşık 20 bin bina yıkılacak. Salı günü yapılan toplantıda Çeşme, Urla ve Selçuk''taki 28 bina için yıkım, 11 bina için ise idari para cezası kesilmesi kararlaştırıldı. Encümenin gündemini valinin belirlediğini söyleyen İzmir İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanvekili Yücel Özen, "Sen hem yasal olarak yapman gereken şeyi yapamıyorsun hem de vatandaşa ceza kesiyorsun. Bu ilkellik değil de nedir? Encümen üyelerimiz yıkım kararlarını erteliyordu. Vali Kıraç''ın, ''Yasa ne diyorsa uygulansın'' talimatı üzerine, yıkımlar gündeme gelmeye başladı" dedi.
Tarih: 24 Nisan 2007 Kaynak: Milliyet
Türk müteahhitler Libya yolundaDevlet Bakanı Kürşad Tüzmen, petrol karşılığı mal ihracatı için Irak ile görüşmelere başladıklarını bildirdi. Tüzmen, petrol kaçakçılığının önlenmesi için Irak ile tam mutabakat sağladıklarını belirtti. Bakan Tüzmen ayrıca, Libya''nın 220 bin konut ihalesi için 28 Türk müteahhitlik firmasını mayıs ayında Libya''ya davet ettiğini söyledi. Tüzmen konuyla ilgili olarak şunları belirtti: "Libya yetkilileri daha önceden Türkiye''ye bir heyet göndereceklerini ve Türk müteahhitleriyle görüşmeler yapacaklarını belirtmişlerdi. Daha sonra Libya heyeti ülkemize geldi ve 28 müteahhitlik firmamızla görüştü. Şimdi 220 bin konut ihalesi için bu 28 müteahhitlik firmamızı mayıs ayında 3 grup halinde Libya''ya davet ettiler. Türk müteahhitlerinin bu görüşmelerden başarılı sonuçlar alacaklarına inanıyorum. Bu arada Libya Türk firmalarına herhangi bir ön şart da koymayacak."
Tarih: 24 Nisan 2007 Kaynak: Milliyet
Rotterdam’ın Geleceği “Billboard”lardaÖğrenciler, 3.Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali’nde, Rottedam’ın geleceği üzerine görüşlerini sunacaklar. Rotterdam 2067 yılında neye benzeyecek? Hangi durumda yeni nesil mimarlar şehirden ayrılacak? 3. Uluslararsı Rotterdam Mimarlık Bienali (IABR) süresince, şehir çevresindeki düzinelerce alan içine bina yapılacağı sorularına ilan panolarıyla cevap verilecek.
AKM yıkılmamalıArkitera Mimarlık Merkezi''nin hafta başında düzenlediği panelde Atatürk Kültür Merkezi''nin yıkılması yönündeki girişimleri konuşuldu. AKM''nin mimarı Hayati Tabanlıoğlu''nun kurduğu Tabanlıoğlu şirketinden Melkan Tabanlıoğlu, yenisini yapmaktansa AKM''yi korumanın daha akılcı olacağını, yapının bundan sonrası için bakım - onarım ve yenilenme projelerinin hazır olduğunu söyledi... Ve şunu ekledi: Ayazağa Kültür ve Kongre Merkezi 12, Sütlüce Kültür Merkezi 9 yıldır tamamlanamadı... Kültür Bakanı ise malum; AKM''yi üç yılda yıkıp yerine daha görkemlisini yapacağını iddia ediyor!
Tarih: 20 Nisan 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Melih Aşık
Güler’den Kyoto’yu imzalamama gerekçesiHilmi Güler, Marmara Grubu Vakfı’nca düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, enerji konusunda dikkatli hareket etmek gerektiğini belirterek, uluslararası anlaşmaların bağlayıcılığına işaret etti.
Garanti Koza''dan, Yeşilköy''e 40 dönümlük olimpik köyGaranti Koza, yapacağı 40 dönümlük olimpik tenis köyü ile, İstanbul Cup turnuvasını Yeşilköy''e taşıyacak. Olimpik tenis köyünün 30 milyon dolar civarında bir yatırım olacağını anlatan Garanti Koza Satış ve Pazarlama Koordinatörü Coşkun Erginer, tesisi 2008 sonunda bitirmeyi planladıklarını söyledi.
Ruslar, Bering Boğazı''nın altına dünyanın en uzun tünelini inşa edecekRusya, Sibirya''dan ABD''ye petrol, doğal gaz ve elektrik ihraç etmek üzere Bering Boğazı''nın altından Alaska''ya, dünyanın en uzun tünelini inşa etmeyi planlıyor.
Haliç sahili 200 milyon dolara yenileniyorKültür Vadisi haline getirilen Haliç''te, Fener-Ayvansaray arasındaki salih kesimi 200 milyon dolar harcanarak yenileniyor. 280 bin metrekarelik alanı yenilemek için Fatih Belediyesi''nin gerçekleştireceği ilaheye iki firma teklif verdi. 30 ay sürmesi öngörülen yenileme projesine göre, Ayvansaray''dan Fener iskelesine kadar olan sahil bölgesi yenilenecek. İhalesi yapılan yenileme bölgesi, Fatih Belediyesi''nin ilan ettiği 5 grup yenileme alanı arasında en büyük bölümü oluşturuyor. Yenileme projeleriyle öne çıkan Fatih Belediyesi, Sulukule olarak bilinen Hatice Sultan ve Neslişah mahalleleri, Ayvansaray gibi bölgelerde de yenileme projeleri yürütüyor.
Tarih: 20 Nisan 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Serdar Canıpek
Balat’ta Çalık ve Tamince yarışacak200 milyon dolarlık ihalede Tarlabaşı''nı kazanan Çalık’ın tek rakibi Rixos’un sahibi Fettah Tamince. Toplam 200 milyon dolarlık Haliç Kültür Vadisi ihalesinde son teklif alma süresi dün doldu.
UNESCO, Hititler''i dünyaya tanıtacakDünya mirası arasında yer alan ve her yıl on binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Hitit Uygarlığı''nın başkenti Çorum Boğazkale Hattuşa''da, 2007 turizm sezonu törenle açıldı.
Karayolları arazisi satışının iptali için davaKESK''e bağlı Yapı Yol-Sen, İstanbul Zincirlikuyu''daki Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü kullanımında olan arazinin satışını onaylayan Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay''da dava açtı.
Pepe: Kyoto enerji politikasına tersÇevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Türkiye''nin altyapı eksikliğini gerekçe göstererek, Türkiye''nin Kyoto Protokolü''nü imzalamasının ülkenin enerji politikalarına darbe vuracağını savundu. İl müdürleriyle Ankara''da bir araya gelen Pepe, uluslararası çevre anlaşmasının, AB uyum sürecinde olan Türkiye''nin kalkınmasını olumsuz etkileyeceğini ve çok ciddi finansman açığı doğuracağını savundu. Pepe Türkiye''de sadece 15 düzenli atık depolama merkezi bulunduğunu söyleyerek trilyonlarca lira yatırılan depoların yanlış kullanılmasından şikâyetçi oldu: "Belediye başkanı arkadaşlarımıza sınırlı imkânlarımızla hibe veriyoruz, danışmanlık yapıyoruz, proje hazırlıyoruz. Tesis bitiyor, beyefendi ilk çağlardan kalma kafayı devam ettiriyor, olduğu gibi çöpü, boca ediyor. Yapamazsın bunu."
Tarih: 20 Nisan 2007 Kaynak: Radikal
''Cargill yasalarından vazgeçilmeli''Meclis Küresel Isınma Komisyonu, Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)''u dinledi. TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Küçük, mevcut su kaynaklarının iklim değişikliğine gerek kalmadan yok edildiğini belirterek, şunları söyledi: "Cargill Yasası gibi su havzalarına zarar veren uygulamalardan vazgeçilmeli ve bu uygulamaları teşvik eden kanunlar değiştirilmeli. Bu konudaki kurumların yetki ve sorumlulukları konusunda her türlü siyasi baskı kaldırılmalı. DSİ bölge teşkilatlarında, su havzalarına yönelik alınan her türlü karar, siyasi baskılarla değiştiriliyor. Kaçak kuyulara ruhsat verilmesi bunun en güzel örneği." Meteoroloji Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Erhan Angı da, kuraklığa bağlı olarak tarım kesiminden büyük kentlere yoğun göç beklediklerini bildirdi.
Tarih: 20 Nisan 2007 Kaynak: Birgün
Nevşehir’in rüyasıNevşehir’i çağdaş belediyecilik anlayışının gereklerine uygun bir biçimde yönetme çabasında olduklarını söyleyen Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, “Korunması gereken kültür mirası olarak UNESCO tarafından kayıt altına alınan Kapadokya’nın en az 5 milyon turist ağırlamasını hedefliyoruz. İş adamlarını Nevşehir’e yatırıma davet ediyoruz” dedi.
Zeugma 3 boyutlu dijital ortamda Gaziantep Arkeoloji Müzesi Müdür Vekili Mehmet Önal, Zeugma antik kentinin üç boyutlu dijital sanal görüntülerini Müzeler Haftası''nın başladığı 18 Mayıs''tan itibaren ziyaretçilere izleteceklerini söyledi. Önal, Zeugma Kazı Başkanı Doç. Dr. Kutalmış Görkay ve ekibinin yürüttüğü Zeugma antik kentinin üç boyutlu dijital sanal görüntülerinin hazırlanması çalışmasının tamamlandığını belirtti.
Tarih: 20 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Kavak''ta yollar yenileniyorSamsun''un Kavak ilçesinde başlatılan yol yapım ve genişletme çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Kavak Belediyesi tarafından yapılan çalışma kapsamında Adnan Menderes Caddesi güzergahında bulunan 70 yaşındaki çınar ağaçları, belediye görevlileri tarafından kesildi.
Turizm beldesine yeni ulaşım planı projesiAntalya''nın Alanya ilçesi yeni ulaşım planıyla turistik cazibe merkezi haline gelecek. 2004 yılında uygulanmaya başlanan ve Alanya''nın yeni kentsel tasarımını içeren proje, ulaşım ve çevre düzenlemelerini kapsıyor. Halkın rahat bir şekilde çay içmelerini sağlayacak alanlar oluşturulacak. Dinek ile Oba Çayı arasında kalan bölümde koşu ve yürüyüş, bisiklet yollarının yanı sıra, alış veriş büfeleri, seyir terasları, araçlar için cep otoparkları ve spor alanları yapılacak. Alanya''yı geleceğe taşıyacak pek çok projenin hazır olduğunu aktaran Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, birçoğunun 2007 yılı içersinde tamamlanacağını sözlerine ekledi.
Tarih: 20 Nisan 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Ahmet Yeşil
Kuveytli bakan: Galataport''a talibizKuveyt Maliye Bakanı Badr Mashara El Humeydi, Kuveyt Sağlık Bakanı Masuma El Mubarek, Adalet Evkaf ve Din İşlerinden Sorumlu Bakan Abdullah Matuq Al Matuk ve beraberindeki heyetle İstanbul Ticaret Odası''nı (İTO) ziyaret etti.
İnşaat zıplarsa ne olur?Bugün İspanya ve inşaat sektörünün gelişmedeki rolü konulu bir yazı yazmak üzere, dünden anons yapmıştım. Sözümü tutacağım ama, önce araya komik bir haber girecek.
Tartışmalı Antalya ihalesi DHMİ yönetimince onaylandıTartışma yaratan Antalya Havaalanı ihalesi Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Yönetim Kurulu''nda onaylandı. Edinilen bilgiye göre, dün yaklaşık iki saat süren yönetim kurulu toplantısında ihale evrakı tekrar incelendi ve ihalenin usulüne uygun yapıldığına karar verildi. Karar bugün Rekabet Kurulu''na gönderilecek. Rekabet Kurulu''nun kararı onaylamasının ardından kiralama sözleşmesi Fraport-İçtaş Ortaklığı ve DHMİ arasında imzalanacak. Kurulda hukukçular Çelebi-Flughafen Wien AG (FWAG) Ortak Girişimi''nin belgelerini tekrar incelendi. Söz konusu belgelerin ihale şartnamesine uygun olmadığına karar verildi. Belgelerinin eksikliği nedeniyle ihale dışı kaldığı açıklanan Çelebi itirazda bulunmuştu. Fraport-İçtaş, 2.3 milyar euro''yla havaalanı için en yüksek teklifi vermişti.
Tarih: 20 Nisan 2007 Kaynak: Milliyet
Takvim
<<Nisan 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.