Haberler

24 Nisan 2008, Perşembe

Çocuklar Mimarcılık da OynarÇocuklar Mimarcılık da OynarGünümüzde pek çok ülke tarafından “Dünya Çocuk Günü” adıyla gerçekleştirilen ve çocuklar arasında ortak duygular oluşmasını, ulusların barış içinde yaşama özlemlerinin pekişmesini amaçlayan etkinliklerin ilk örneği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye genelinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle 79. kez kutlandı. Çok sayıda kurum tarafından desteklenen bu önemli bayram, çocuklarda kentlilik bilincinin gelişmesine yönelik yapılacak çalışmalar için de önemli bir araç olabilir. Haberin Devamı
Swissotel Grand Efes 2 Mayıs’ta açılıyorSwissotel Grand Efes 2 Mayıs’ta açılıyorDünyaca ünlü otel zincirlerinden Swissotel Hotels&Resorts’ün işleteceği Efes Oteli, ‘Swissotel Grand Efes’ adıyla, 2 Mayıs’ta hizmete açılacacak. İzmir’e ve aynı zamanda Türk turizmine yeni bir soluk getireceklerini söyleyen Genel Müdür Stuart Chase, şöyle dedi: “Otelimiz, yine İzmir’in sembolü olacaktır.”
Tarih: 24 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
İnanılmaz bir yapıİnanılmaz bir yapıKöprü değil, yapay ada değil. Peki bu nedir? Umihotaru adlı bu yapı, görenleri hayran bırakıyor. Umihotaru ya da "yüzen ateşböceği" bir Japon mühendislik harikası sayılıyor.
1.2 milyar dolarlık dev satış başlıyor!1.2 milyar dolarlık dev satış başlıyor!Beykoz''daki Paşabahçe Cam ve Göztepe''deki DMO arazisi, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ihaleyle satılacak Haliç Tersanesi''nin henüz ne amaçlı kullanılacağı belli değil.
Savunma Bakanlığı''na lojman yaptı, Esentepe''de arsayı kaptıSavunma Bakanlığı''na lojman yaptı, Esentepe''de arsayı kaptıMilli Savunma Bakanlığı''ndan 2 ay önce TOKİ''ye geçen Esentepe''deki 4.2 dönümlük konut ve ticaret imarlı arsa açık artırma ile satılacak.
Erzurum''un yüzü ''ilk''lerle gülecekErzurum''un yüzü ''ilk''lerle gülecekErzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, belediyenin bu yıl içerisinde yine ilklere imza atacağını kaydetti. Başkan Küçükler, "Projelerimizin hepsini hayata geçireceğiz.
Çocukla büyüyen ayakkabı yapıldıÇocukla büyüyen ayakkabı yapıldıABD’li ayakkabı tasarımcısı Hank Miller, istenildiği takdirde “numarası büyütülebilen” bir çocuk ayakkabısı modeli geliştirdi. Esnek ayakkabı numarası, ayakkabının tabanında bulunan bir kilit sayesinde sabitlenebiliyor.
Sabancı''nın ilk göz ağrısı alışveriş merkezi olacakSabancı''nın ilk göz ağrısı alışveriş merkezi olacakAdana''da 1951 yılında 1 milyon lira sermaye ile kurulan ve Sabancı ailesinin ilk göz ağrısı olarak nitelenen Bossa-1 tesislerinin yıkım çalışmalarına başlandı.
ZemZem Tower Anadolu turundaZemZem Tower Anadolu turundaKuveyt merkezli uluslararası gayrımenkul projelerininin Türkiye ayağı olarak 2006 yılında İstanbul''da faaliyete geçen MAS Türkiye Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), Mekke''de Kâbe''nin yanıbaşında inşa ettiği ZemZem Tower konutlarını Anadolu''da tanıtmaya başladı.
Yütaş’a Büyük ÖdülYütaş’a Büyük ÖdülYütaş, Doruk.Net tarafından 6.sı düzenlenen “Altın Örümcek Web Ödülleri” organizasyonunda “Perakendecilik ve Mağazacılık” dalında www.duvar-kagidi.com sitesiyle 1.lik ödülünü kazandı.
Levent Akgerman TGÜB’ün Yeni BaşkanıLevent Akgerman TGÜB’ün Yeni BaşkanıTürkiye Gazbeton Üreticileri Birliği genel kurulu 3 Nisan 2008 Perşembe günü yapıldı. Yeni yönetim kurulu başkanlığı görevi, AKG Gazbeton Yönetim Kurulu Görevli Üyesi Levent Akgerman’a 2 yıl süreyle verildi.
Tasarımın SerüveniTasarımın Serüveniİstanbul Modern''in, Londra Tasarım Müzesi işbirlğiyle gerçekleştirdiği Tasarım Kentleri sergisi 22 Nisan 2008 Salı günü yapılan basın toplantısıyla tanıtıldı.
Seranit, UNICERA Fuarı’nda Ziyaretçilerin Odak Noktası OlduSeranit, UNICERA Fuarı’nda Ziyaretçilerin Odak Noktası OlduSeranit, 9 - 13 Nisan 2008 tarihleri arasında Tüyap Beylikdüzü Fuar Merkezi’nde düzenlenen Avrupa’nın 3. büyük fuarı UNICERA’da 7. Salon’da yerini aldı.
Bursa''nın cesur yürekli minikleriBursa''nın cesur yürekli minikleriBursa''da 16 ilköğretim öğrencisi, sokak çocuklarına okul yaptırmak için kolları sıvadı. Kısa sürede sayıları 783 oldu. Balon sattılar, yardım aldılar ve 1 milyon YTL bulup 3 katı bitirdiler. Geriye ise çatı ve iç düzenleme kaldı.
Orjinal Stor/NEES, 14-17 Nisan Tarihleri Arasında Düzenlediği “Akıllı Panjur, Perde Ve Tente Motorları” Seminerlerini TamamladıOrjinal Stor/NEES, 14-17 Nisan Tarihleri Arasında Düzenlediği “Akıllı Panjur, Perde Ve Tente Motorları” Seminerlerini Tamamladıİzmir, Antalya ve İstanbul’da organize edilen seminerler, bayilerin yoğun ilgisi ile karşılandı.
İstanbul Üniversitesi kampüslere alışveriş merkezleri yaptıracakİstanbul Üniversitesi kampüslere alışveriş merkezleri yaptıracakİstanbul Üniversitesi, gelirlerini artırmak için üç kampusunda yap-işlet-devret modeliyle dışarıdan halkın da girebileceği alışveriş merkezleri yaptıracak.
Heykel Yarışması ODTÜ’ye Renk GetirdiHeykel Yarışması ODTÜ’ye Renk GetirdiAKG Gazbeton, ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileri arasında düzenlediği “1. Gazbeton Yüzey Oymalı Heykel” yarışması sonuçlandı.
Tersane İşçilerine Barınma Alternatifi: Urban.annexTersane İşçilerine Barınma Alternatifi: Urban.annexBoğaçhan Dündaralp, 09 Nisan 2008 Çarşamba günü, İTÜ Konut Araştırma ve Eğitim Merkezi’nin düzenlediği "Olasılıklar Dünyası Olarak İstanbul''da ''Kentsel Barınma'' Alternatifleri" başlıklı konuşmasında üç farklı projesini tanıtmıştı. Bu projelerden biri olan Urban.annex’i Boğaçhan Dündaralp ve sosyolog Pelin Tan, Tuzla tersanesinde çalışan işçilerin barınma ihtiyacını karşılamak için geliştirmişler. Çalışmaları sırasında, İstanbul Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Aslı Odman’dan da kaynak ve danışmanlık konusunda destek alan Dündaralp ve Tan, Urban.annex''le Bauhaus Awards 2008’e de katılıyorlar.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Kızılırmak Deltası''na araştırmacı akınıOndokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ornitolojik Araştırmalar Merkezi görevlisi Dr. Arzu Gürsoy, Türkiye''nin önemli sulak alanlarından Kızılırmak Deltası''nın, yerli ve yabancı üniversitelerin araştırma ve uygulama sahası haline geldiğini söyledi.
Çöplük değil, 1600 yıllık tarih...Diyarbakır''da, Vakıflar Bölge Müdürlüğü''ne ait alandaki kazıda ortaya çıkarılan ve 1''inci derecede arkeolojik SİT alanı ilan edilen 1600 yıllık Roma mimarisine ait yapının bulunduğu alan talan edildi.
Eski başkanın isyanıNilüfer’in temellerinde onun çok emeği var. Bugün Nilüfer, modern planlaması ile birçok kente model oluyorsa, bunda şüphesiz ilçenin kurucu belediye başkanlığını yapan Ziya Güney’in de imzası var.
Medeniyet tarihi değişebilirŞanlıurfa yakınlarındaki Göbeklitepe Höyüğü’nde yapılan kazılardan elde edilen bilgiler, yıllardır tarih derslerinde öğretilenleri yalanlar nitelikte.
Türkiye yeşili korumada yaya kaldı, turizmdeki rakipleri ilk 5''teNational Geographic''in ''Dünyanın Durumu'' belgeselinde Türkiye, ekosistemini en kötü koruyan üç ülke arasında yer aldı. Türkiye''nin turizmdeki en büyük rakipleri İspanya ve İtalya ise yeşili en iyi koruyan ilk beş ülke arasına girmeyi başardı.
40 yaş altında Avrupa''nın en iyi 40 mimarından biri seçildiMelkan Gürsel Tabanlıoğlu, İstanbul Modern, Ankara DMC ve Levent Loft projeleriyle 40 yaş altında gelecek vaat eden Avrupa''nın 40 mimarı arasına girdi.
TCDD''nin yatırım paketi yasa değişikliğine takıldıDevlet Demiryolları''nın (TCDD) ocak ayında açıkladığı ve özel sektörle ortaklaşa yapmayı planladığı projeler, 3996 sayılı yap-işlet-devret (YİD) yasasında değişiklik öngören tasarıya takıldı.
‘Akıllı Durak’ ile otobüs beklemek tarihe karışıyor…Türkiye’nin ilk güneş enerjisiyle çalışan “Akıllı Durak” ile “Yolcu Bilgilendirme Sistemi”ni tanıtan Başkan Topbaş, ilk uygulaması metrobüste yapılacak sistemle İstanbulluların ‘Hangi otobüs hangi duraktan geçer?’, ‘Otobüsüm kaçta gelir?’, ‘Hangi yolu kullanayım?’ ve ‘Trafik yoğunluğu nasıl?’ gibi soruların cevaplarını anında alabileceklerini söyledi.
Başarılı yalıtımcılar YTÜ''de ödül alacakYalıtım sektörünün önemli kuruluşlarının, yatırım ve ürünlerinin değerlendirildiği Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri''nin bu yıl beşincisi düzenleniyor. Yılın Yatırım Ödülü, Yılın Su Yalıtım Ürünü Ödülü ve Yılın Ses Yalıtım Ürünü Ödülü olmak üzere 3 farklı kategoriye ayrılan ödüller, düzenlenen yarışma sonucunda, 25 Nisan 2008''de Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Hisarüstü Tesisleri''nde gerçekleştirilecek törenle sahiplerini bulacak.
Tarih: 24 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
Türk gayrimenkul sektörü, GYODER ile Viyana''ya taşınıyorOrta ve Doğu Avrupa''nın en büyük gayrimenkul ve yatırım fuarı Real Vienna 27-29 Mayıs tarihleri arasında Avusturya''nın başkenti Viyana''da kapılarını açıyor. 8 bin sektör profesyonelinin, 21 ülkeden 300 katılımcı firma ile buluştuğu Real Vienna''da Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği''nin (GYODER) ev sahipliğinde "Türkiye''de Gayrimenkul Sektörünün Durumu ve Gelişimi" konulu bir panel düzenlenecek. Panelde, Türk gayrimenkul sektörünün potansiyeli ve yatırım imkanları yabancı yatırımcılara aktarılacak. Fuarın ziyaretçi profilini, uluslararası gayrimenkul fonları, yatırım şirketleri, finans kurumları oluşturuyor.
Tarih: 24 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
Ofer ve GülbenkyanAlarko Holding''in patronu İshak Alaton, Referans gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can''a gönderdiği mektupta yabancı sermayede ırk ve köken ayrımcılığı yapıldığını öne sürüyor.
Kamuoyuna... Kentsel dönüşüm ve yenileme uygulamaları hakkında duyuruYerel yönetimler tarafından özellikle tarihi kent merkezlerine ve yasadışı yapılaşmış konut bölgelerine yönelik olarak başlatılan kentsel müdahaleleri kaygıyla izlemekteyiz.
Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı''na yeni yüzMalatya''nın Battalgazi ilçesinde 17. yüzyıldan kalan 371 yıllık Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı, yanındaki dükkanlarla evler kamulaştırılarak restore edilecek.
Baharda canlanan boya sektörü bu yıl yüzde 7 büyüme hedefliyorÜretiminin yüzde 60''a yakın kısmının inşaatlarda kullanıldığı boya sektörü, evlerde boyaların tazelendiği ve inşaatlarda dış cephelerin renklendiği bahar ayının gelmesi ile hareketlendi.
Ayasofya''da restorasyonİznik''in önemli yapılarından Ayasofya Cami''nin minaresinin yapılıp yapılmayacağı konusunda bir çok fikir ortaya atılırken, restorasyon çalışmaları başladı. Camii''nin iç kısmında ve çatı kısmında sürdürülen restorasyon çalışmalarına ek olarak, minaresinde de restorasyon çalışmalarının başlaması, kafalardaki soru işaretlerini de kaldırmış oldu. Sürdürülen restorasyon çalışmalarını inceleyen İznik Belediye Başkanı Kadri Eryılmaz, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı. İç kısımda halen devam eden çalışmalar ile giriş kısmında bulunan mozaik çalışmalarını dikkatle inceleyen Başkan Eryılmaz, Ayasofya''nın minaresinin yapılıp yapılmayacağı konusunda ortaya atılan söylentilere açıklık getirdi. Ayasofya Camii''nin minaresi olmadan düşünülemeyeceğini, bu konuda en başından beri aynı tavrı ve duruşu koruduklarını belirten Eryılmaz, Ayasofya''nın tarihsel niteliği ve kendine has özellikleri ile bir bütün olduğunu, bunların onarımı sırasında bütünlüğü bozmanın imkansız olduğunu vurguladı.
Tarih: 24 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Hulusi Gürbüzol
Akademisyenlerin de söyleyecek sözü varSon yıllarda, Türkiye''de uygulanmakta olan kentsel dönüşüm projeleri üzerinde şu ana kadar pek çok yorum, haber ve gündem yazısı yayımladık.
''Gayrimenkul muhasebe işi yatırımda tercih etmiyorum''Arsa danışmanlığının yanı sıra iki yıldır gayrimenkul fuarı düzenleyen Özal, Zekeriyaköy''de konut inşaatına hazırlanıyor. Özal sektördeki faaliyetlerine karşın konuta yatırım yapmıyor.
Mahkeme kararı Taşyapı İnşaat’ı durduramadıBaşbakan’a yakınlığıyla bilinen Taşyapı İnşaat’ın Kadıköy Göztepe’deki Meteoroloji Alanı’nda 156 metrelik dev kuleler dikme projesine Mimarlar Odası’ndan ve Kadıköy Belediyesi’nden itiraz geldi.
"Konut fiyatlarında düşüş olmaz uygun evi bulan hemen alsın"Garanti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran, inşaat ve arsa maliyetleri düşmeden konut fiyatlarının düşmeyeceğini vurgulayarak "Uygun evi bulduysanız düşünmeden alın" diye konuştu.
TSK, 125 milyon metrekare ile İstanbul''un arazi zenginiTürk Silahlı Kuvvetleri (TSK) İstanbul sınırları içinde elinde bulundurduğu 125 milyon metrekare arazisi ile belediyeleri kendisine imrendiriyor.
Yeni projeleri 2 gökdelenGenel Müdür Mesut Sancak, Alsancak ile Turan arasına 200 milyon dolarlık yatırımla 45 katın üzerinde lüks bina inşa edeceklerini belirtti.
Kütüphane ranta kurban ediliyorAKP’li Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın’ın Kent Meydanı Projesi ismiyle lanse ettiği proje kapsamında, şehir kütüphanesinin yıkılarak yerine otopark ve kafeterya yapılması çalışmaları tepki topluyor.
ABD, ampul değiştiriyorABD ordusu, elektrik tüketimini azaltmak amacıyla bütün askeri üslerde, normal ampuller yerine enerji tasarruflu aydınlatmaların kullanılması için çalışmalara başladı. Enerji ve Savunma bakanlıklarının önceki gün kutlanan “Dünya Günü”nde başlattıkları “operasyon”la, askeri üslerde kullanılan bütün akkor ampullerin değiştirilmesi hedefleniyor. Uygulamanın ilk başladığı yer olan Camp Lejeune’da kullanılan yeni lambalar, standart ampullerden 15 kat daha uzun süre dayanıyor ve yüzde 75 oranında daha az enerji tüketiyor. Enerji Bakanlığı, 200’ün üstündeki ordu tesisinde akkor ampullerin terk edilmesiyle 7 milyon dolarlık enerji tasarrufu yapılacağını öngörüyor.
Tarih: 24 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
İzmir’e dev kompleksKonak Belediyesi’nin yapımını üstlendiği Tarık Gencay Spor Tesisleri önceki gün gerçekleştirilen törenin ardından hizmete girdi. Zafertepe Mahallesi’nde 2 bin 500 metre karelik alana kurulan komplekste futbol, basketbol vevoleybol sahası ve soyunma odaları bulunuyor. Tesisin açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ ve birçok önemli isim katıldı.
Tarih: 24 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
Hazine arazisi koruma altındaDünyanın en fazla tercih edilen arama motoru “Google”ın, uydu görüntüleri aracılığıyla sunduğu hizmet, hazine arazisi işgalcilerini de ele veriyor.
Milli Emlak: Doğrudan satış yokAnkara Hürriyet’in "Gölbaşı Yaylabağ Toplu Konut Alanı" ihalesini gündeme getirmesinin ardından Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nden açıklama geldi.
Temelli’ye ticaret merkeziToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından daha önce duyurusu yapılarak ihaleye çıkarılan Ankara Temelli’ye ticaret merkezi, Akyurt’a cami, için açılan ihaleleri kazanan firmalar belli oldu. Temelli’ye konvansiyonel kalıp sistemiyle yapılacak ticaret merkezi, Akyurt’a ise cami, şadırvan, adaiçi altyapı ile çevre düzenlemesi işi için açılan ihaleyi toplam 2 milyon 840 bin YTL bedelle "Emirler Yapı İnşaat Taahhüt Nakliyat ve Ticaret Limited Şirketi" kazandı. İşin başlangıç tarihi 1 Ağustos 2007, bitiş tarihi ise 25 Temmuz 2008 olarak belirlendi. Açık ihale usulü ile 19 Haziran 2007 tarihinde yapılan ihale için 3 firma teklif vermiş, komisyon bu tekliflerin 2 adedini geçerli saymıştı.
Tarih: 24 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
''Otelcilik anlayışını Home Otel projesi ile değiştiririz''FDB Yapı, AK Club Residence ile Antalya''da geçmişten gelen otelcilik anlayışını değiştirerek home otel projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor.
Hayvan barınağı için ihale açıldıMamak Belediye Başkanlığı Fen İşleri Müdürlüğü ise evcil hayvan barınağı,servis ve yönetim binası inşaatlarını "açık ihale usulü" ile yaptıracak.
2300 yıllık Maya tapınağı bulunduÖn yüzünde bir kaplumbağa heykeli ile bağdaş kurmuş olarak bir tahtta oturan insan bulunan tapınak, Maya kültürünün doğuş noktası olabilir.
Akdamar’ı karaladılarBir yıl önce restore edilen ve müze olarak açılan Akdamar Kilisesi’nin duvarları ‘yazılarla’ tahrip edildi. Kilisenin duvarları isimlerle doldu. Van Müzesi uzmanları inceleme yapıyor.
Polat, Marriott''la Balmumcu''ya otel yapacakBalmumcu''da otel yapmaya hazırlanan MP İnşaat, hafriyat çalışmalarına başladı. Otelde 220 oda olacak. Murat Polat''ın sahibi olduğu, Galatasaray Spor Kulübü''nün Başkanı Adnan Polat''ın Polat Holding''ine bağlı MP İnşaat, Balmumcu''ya 220 odalı otel yapmak üzere dünyaca ünlü otel zinciri Marriott''la anlaştı.
Urfa, Göbeklitepe İngilizleri büyülediGöbeklitepe dün İngiliz gazetesi Guardian''ın bilim sayfasını kapladı. Uzmanlar buranın arkeolojik keşifler âleminde önemini anlata anlata bitiremedi.
Rapor almadan zeytin kesti "isteyen dava açsın" dediİzmir Aliağa’da termik santral izni alan Enka’nın Çevre ve Orman Bakanlığı’na ÇED Raporu için başvuruda bulunmadan ağaç kesmeye başlaması tepki çekti.
FSM''den nakit geçiş için son 2 günFatih Sultan Mehmet Köprüsü''ndeki (FSM) tüm nakit gişeleri 26 Nisan gece yarısından itibaren kaldırılarak, Kartlı Geçiş Sistemi''ne (KGS) dönüştürülecek. FSM''deki 2 gişede şubat ayında pilot uygulamayla gişelere gelen araçlara, üzerine istenilen miktarda kredi yüklenilen KGS kartı satışı başlatıldı. Nakit ödemeyle geçiş yapan araç sayısının en aza indirilmesi ve daha sonra da nakit geçişlerin kaldırılması amacıyla başlatılan uygulamada, Karayolları Genel Müdürlüğü, 26 Nisan 2008 Cumartesi gece yarısından itibaren FSM''deki tüm nakit gişelerini kaldırarak, kartlı geçiş sistemine dönüştürecek.
Tarih: 24 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
Ulus''un yeniden doğuşuUlus, eskiden "Ankara''nın merkeziydi." "Kalbiydi." "İlk Meclis" oradaydı. "Bankalar" orada, "Ankara Palas" orada. Sonra Meclis gitti, Maliye gitti, bazı bankalar gitti. Ve Ulus "23 Nisan''dan 23 Nisan''a" hatırlanmaya başlandı. Dün olduğu gibi.
''Atatürk hem sanatçı hem tasarımcı''''Tasarım Kentleri sergisinin küratörü, Londra Tasarım Müzesi Direktörü Deyan Sudjic, ''Cumhuriyet''le birlikte büyük bir kültürel patlama, tasarım kültürü adına bir devrim yaşanmış. Atatürk, bu anlamda hem tasarımcı hem de sanatçıymış'' diyor.
Yunt Dağı Dünya için Örnek OlacakManisa ile İzmir arasında bulunan Yunt Dağı, “dağ ekosistemlerinin bozulmadan tarihi, kültürel ve doğal değerleriyle birlikte korunması” anlamına gelen “Sürdürülebilir Dağ Yönetimi” konusunda Türkiye ve dünya için bir model olacak.
Yabancıya mülk satışına yüzde 10 sınırYabancılara mülk satışına ilişkin kanunun Anayasa Mahkemesi''nce iptali üzerine, duran satışları yeniden başlatabilmek için hazırlanan yasa tasarısı TBMM Başkanlığı''na sunuldu.
"Arap"ına göre muameleDubaili Arap''la inşaat anlaşması yapıp "tower"lar dikmek laikliğe uygun ama Katarlı Arap''la ortaklık kurmak aykırı. Her alandaki çifte standardı yine görüyoruz. Sermayenin küreselleştiği, Körfez ülkelerinin ellerinde birikmiş fonlarla Amerikan ve Avrupa bankalarını satın aldığı bir dönemden geçiyoruz. Dubaililer İETT arazisini aldığında kıyamet koparanlar, sonra gidip onlarla ortaklık kurmaktan imtina etmiyor. Ama bir başka grup Katarlılarla işbirliği yapınca kıyamet kopuyor. Ergenekon''dan sermayeye kadar uzanan bir çifte standart veya "Arap''ına göre muamele" böyle bir şey işte.
Tarih: 24 Nisan 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Ergun Babahan
Takım Olmamız GerekiyorDeniz bilimci Doç. Dr. Yaşar Doğan’ın gönderdiği mektubu aynen yayımlıyorum. Merhaba Orhan, EXPO 2015’i sonuçta kaybettik ama fırtınası bitmedi. İzmir EXPO 2015’i neden kaybetti sorularına buradan başlanması gerekli.
''Ak Şehirim Aşkabat''a 60''a yakın Türk şirketi katılıyorTürkmenistan''ın başkenti Aşkabat''ta düzenlenen uluslararası yapı ve inşaat malzemeleri fuarı "Ak Şehirim Aşkabat"a 60''a yakın Türk şirketi katılıyor.
Bina inşaat maliyetindeki artış 3 ayda %10''a ulaştıBina inşaat maliyeti, ocak-şubat-mart ayını kapsayan yılın üç aylık dönemde, bir önceki döneme göre yüzde 9,67 artış gösterdi.
TÜROFED''den ''Beyaz Yıldız'' kampanyasıTÜROFED Başkanı Ahmet Barut, yıllar önce bilim adamlarınca anlatılan küresel ısınmanın etkilerinin artık yakinen hissedilmeye başladığını, bu konuda yapılması gerekenin, tüketim alışkanlıklarını değiştirmek ve enerji tasarrufuna yönelmek olduğunu ifade etti.
Hilton''a Rezidans Kondurmak için Çok Uğraşmışİşte Aydın Doğan’a ait Ortadoğu Otomotiv’in Hilton’un yeşil arazisine rezidans yapmak için belediyeye yazdığı yazı...
Üçüncü köprüBinlerce sorunla boğuşan İstanbul''un en dipteki en köklü sorunu "göç"tür. Bu konu o kadar incelendi, dile getirildi, didiklendi ki artık bilinmeyen bir tarafı kalmadı.
Ayasofya Kilisesi, onarılarak camiye çevrildiBitlis''in Tatvan ilçesine bağlı Çekmece köyündeki 1508 yıllık Ayasofya Kilisesi, köylüler tarafından onarılarak camiye çevrildi.
"5 İlçe Kenti Rahatlatacak"Antalya Kepez Belediye Başkanı Erdal Öner, Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nün, “5747 Sayılı Büyükşehir Belediyeleri Sınırları İçerisinde Yeni İlçeler Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Yasa’nın tartışılması” konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Üsküdar için en iyi 10 projeÜsküdar Belediyesi’nin, “Üsküdar’ın 100’ü Değişiyor, Değişime Sen de Katıl” sloganıyla düzenlediği proje yarışmasına yapılan başvuruları değerlendiren Seçici Kurul, en iyi 10 projeyi açıkladı. Seçilen projeler, bugünden itibaren 1 Mayıs 2008’e kadar Üsküdar Belediyesi’nin “www.uskudar.bel.tr” adresindeki web sayfasında yayımlanacak ve halk internet üzerinden projeleri inceleyerek beğendiği projeyi oylayacak.
Tarih: 23 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Susuzluğu çözmeliyizDünya Su Konseyi Başkanı Loic Fauchon, suyun gelecek 10 yıl boyunca dünyanın en önemli tartışma konusu olacağını belirterek, “Su sıkıntısı milyarlarca insanı ilgilendiriyor. Bunu halletmek siyasi, ekonomik, kültürel ya da sosyal bir sorumluluk olmasının ötesinde insani bir görevdir” dedi. Dünya ölçeğinde yaşanan susuzluğun çözümünün daha fazla kaynak ayrılmasından geçtiğini vurgulayan Fauchon, “Su faturasına, cep telefonu kadar ödeme yapmaya razı olursak hiçbir sıkıntı kalmayacak. Tüm insanlık olarak bir tercih yapmamız lazım” dedi.
Tarih: 23 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
İlk nükleer santral 2015’ten itibaren devreye girecekNükleer enerji konusunun tüm Türkiye’yi ilgilendiren, hatta uluslararası boyutlu bir konu olduğunu söyleyen Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. Genel Müdürü Hacı Duran Gökkaya, “Türkiye’de nükleer enerji üretimine ilişkin yasal alt yapı hazır. Şu anda ihale süreci yaşanıyor. 24 Mart 2008’de başlayan ihale süreci 24 Eylül 2008’de sona erecek” dedi. Gökkaya, nükleer enerji üretimiyle ilgilenen 4 firmanın ihale dosyası aldığını, bu sayının sürecin sonuna doğru 10-15’e ulaşacağını tahmin ettiklerini ifade ederek, “Yasadan kaynaklanan bazı belirlemeler var. Bir kere 2020 yılına kadar devreye girmeyen üniteler için elektrik alım garantisi vermeyeceğiz. Kanunun amir hükmü gereği elektrik alım garantisini de 2030 yılına kadar vereceğiz. Bu bakımdan nükleer güç santralinin 2015 yılından önce devreye gireceğini düşünüyoruz.” Gökkaya, elektriğin ABD’de yüzde 45’inin, Fransa’da yüzde 60’ının nükleer enerji santrallerinde üretildiğini belirtti.
Tarih: 23 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
İstanbul''un iki bölgesinde büyük fırsat varPiyasalarda son dönemde yaşanan sıkıntı gayrimenkul tarafında da kendisini hissetiriyor. Kredi faizlerinin artması ile birlikte satışlar bıçak gibi kesilirken, şimdi yatırımcılar merakla sektörün bundan sonra nereye gideceğini izliyor.
7 dünya kentiyle tasarımın tarihi İstanbul''daİstanbul Modern''in Londra Tasarım Müzesi işbirliğiyle gerçekleştirdiği ve 1851''den günümüze tasarım tarihini değiştiren dünyanın en önemli tasarımcılarının yapıtlarının yer aldığı "Tasarım Kentleri" sergisi bugün açılıyor.
Çevreye duyarlı oteller 20 bin euro tasarruf edecekTürkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), turizm tesislerindeki çevre bilincini artırmak için "Yaşanılabilir Çevre Projesi" adı altında yeni bir çalışma başlattı.
"Taksim-Şişhane hattı 29 Ekim''e yetişecek"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim-Şişhane arasındaki metro hattının açılışını 29 Ekim tarihine yetiştirmeyi arzu ettiklerini belirterek, ''''Bu gerçekleşmese bile yıl sonuna kadar hattı açacağız'''' dedi.
Hititlerin kutsal kenti "Nerik" aranıyorSamsun''un Vezirköprü ilçesi Oymaağaç Köyü sınırlarındaki Oymaağaç Höyük''te geçen yıl başlatılan ve Hititler''in dini merkezi Nerik''in izlerini bulabilmek için yapılan kazıların bu yılki bölümünün ağustos ayında başlatılacağı bildirildi.
Bossa''nın fabrika binası alışveriş merkezi olacak1951 yılında kurulan Bossa 1 tesislerinin yıkımına başlandı. Sabancı''nın 20,5 milyon $ sattığı tesis, Adana''ya alışveriş merkezi olarak dönecek.
1851''den 2008''e tasarımın tarihi İstanbul Modern''deİstanbul Modern''de açılan ''Tasarım Kentleri'' sergisi, dünya tasarım anlayışını değiştiren en önemli sanatçıların yapıtlarını bir araya getirerek 19. yüzyılın ortalarından günümüze kadar tasarım tarihini yansıtıyor.
Bu kimin tarihi?Mart ayı sonunda kalabalık bir Türk heyeti, İzmir''in Expo 2015 adaylığı için Paris''e çıkarma yapmıştı. Yapılan sunumlarda İzmir''in kültür varlıkları anlatılıyor, bunun da büyük bir koz olduğu içten içe düşünülüyordu. Ama olmadı. Milano kazandı.
Bitlis''te 1508 yıllık Ayasofya restore edildiBitlis''in Tatvan ilçesine bağlı Çekmece köyündeki 1508 yıllık Ayasofya Kilisesi, köylüler tarafından onarılarak camiye çevrildi.
İstanbul''a akıllı otobüs durakları geliyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kentte ilk olarak metrobüs hattında devreye girecek güneş enerjisiyle çalışan ''''Akıllı Duraklar ve Aydınlatma Sistemleri''''ni tanıttı.
Garanti’den bir ilk ''Mortgage Çağrı Merkezi'' 444 Evim“Mortgage Uzmanı” sloganıyla hizmet veren Garanti Bankası, Türkiye’nin ilk ve tek mortgage çağrı merkezini kurdu. Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı’dan “Mükemmeliyete Adanmışlık” (EFQM) ödülünü kazanan Garanti Çağrı Merkezi bunyesinde kurulan ekibe, telefondan 444 EVİM (444 3846) tuşlanarak ulaşılabilecek.
‘Su 10 yıl boyunca dünyanın en önemli tartışması olacak’Dünya Su Konseyi Başkanı Loic Fauchon, değindiği tüm sorunların çözüm önerilerinin gelecek yıl mart ayında İstanbul’da düzenlenecek 5. Dünya Su Forumu’nda tartışılacağını belirtti.
Bakan Eroğlu''ndan Alman şirketlerine çağrıÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, "Almanya ile münasebetlerimizi geliştirmek için biz hazırız. Kapılarımız sonuna kadar açık, onu özellikle belirtmek istiyorum" dedi.
GYO''dan eski likör fabrikası için açıklamaEmlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) A.Ş, Mecidiyökey''deki eski likör fabrikası ve müştemilatının satışının, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu kararı doğrultusunda gerçekleştirildiğini bildirdi.
Rant kavgası firmaları batırdıÇekmeköy ile Şile arasında yer alan Yenidoğan''da 118 ayrı konut projesinin 3. köprü rantı üzerine başlayan kavga üzerine durduğu bildirildi.
Tarihi kentler ‘buruk’ toplandılarAnadolu’daki en eski kültür kaynaklarına beşiklik eden Hitit coğrafyasında, Çorum ve çevresi bir başkadır. Alacahöyük’ün kent ve yaşam zenginlikleri, Ankara’daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni evrenselleştiren mirasımızdır.
Köprüde nakit gişeleri kalkıyorFatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü''ndeki nakit gişeleri 26 Nisan Cumartesi gece yarısından itibaren hizmete kapatılacak. Nakit gişeleri Kartlı Geçiş Sistemi''ne (KGS) dönüştürülecek. Ulaştırma Bakanlığı yetkililerince dün yapılan açıklamada, uygulamayla FSM''deki gişelerin önündeki kuyrukları ortadan kaldırarak düzenli trafik akışının sağlanmasının hedeflendiği belirtildi. Uygulamaya göre, köprü geçişlerinde OGS ya da KGS sistemini kullanmayanlar ise kaçak geçiş yapmış sayılacaklar. Kaçak geçiş yapanlar hakkında normal geçiş ücretinin 11 katı karşılığı para cezası uygulanacak.
Tarih: 23 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet
”Yabancıya mülk, acilen yeniden düzenlenmeli”Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), yabancı yatırımcıların mülk edinmesi yasasının yenilenmemesinin ekonomiyi olumsuz etkileyeceğini, hükümetin, Anayasa Mahkemesi''nin iptal gerekçelerini dikkate alarak, bu konuda acilen yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini belirtti.
Meram''ın kentsel dönüşümü örnek oluyorMeram Belediyesi tarafından sürdürülen Altın Hamle Kentsel Dönüşüm Projesi, benzer uygulamalar yapan belediyelere örnek oluyor.
Yozgat''ın 72 köyü güneş enerjisi ile ısınacakÇevre ve Orman Bakanlığı''nın, köylülerin orman üzerindeki insan baskısını ve ağaç kesimini azaltmak amacıyla başlattığı köylerde güneş enerjisi ile sıcak su elde etme projesi Yozgat''ta büyük ilgi görüyor.
İzmir "Yaşanılacak" Kentİzmir, Türkiye’deki büyükşehir belediyeleri arasında su, otobüs, metro ve mezarlık ücretleri ile ilan-reklam vergileri bakımından ‘en ucuz’ kent olarak öne çıkıyor.
Ekonomik durum araştırmasıMithat Saraçoğlu Caddesi... Halk buraya "Metro Sineması Sokağı" der. Atatürk Caddesi... Gazipaşa Bulvarı... "Buralar" İstanbul''un Nişantaşı''sı gibidir.
İpek Yolu İstanbul''dan geçecek, açılışını Gorbaçov yapacakUluslararası Karayolu Taşımacıları Birliği, dünya kongresini 38 ülkeden bakanın katılımıyla mayısta İstanbul''da yapacak. Açılış konuşmasını Sovyetler Birliği''nin son devlet başkanı Gorbaçov''un yapacağı kongrenin ana teması İpek Yolu olacak.
Pamukkale''de "Yıkım" KaosuPamukkale, şimdi de 1995 yılında yapılan beton travertenlerin kaldırılması olayıyla konuşuluyor. Denizli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Oklu, Aydın Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun aldığı yıkım kararını uygulamak istemediğini, bunu bakanlığın yapması gerektiğini söyledi.
Letoon Antik Kenti Dünya MirasıMuğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu, Türkiye’nin 9 dünya miras alanıyla ilgili, 18-20 Nisan tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen çalıştaya katıldı.
Calista, Ankara''ya 100 milyon dolarlık lüks otel yaptırıyorÖzkar İnşaat''ın Antalya Belek''te geçen yıl 150 milyon dolarlık bir yatırımla açtığı Calista Luxury Resort Otel, özellikle lüks tutkunu üst gelir grubu tüketicilerin dikkatini çekince, firma ikinci yatırımı için de start verdi.
Dr. Aşan Bacak''la İklim Değişikliği Üzerine Bir SohbetKanada Waterloo Üniversitesi’nden Dr. Aşan Bacak’la beraberiz, geçen hafta 25-28 Mart arasında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yapılan 4. Atmosfer Bilimleri Sempozyumu’nda bir tebliğ vermişti. Çalışmalarını kısmen Türkiye’de de sürdürüyor.
Yoğunluk TrajedisiGeçtiğimiz hafta sonu Milliyet’in internet sitesinde “İstanbul’da 40 Milyon Kişi Yaşasaydı” başlığıyla yayımlanan fotoğraf sanatçısı Michael Wolf’a ait “Yoğunluğun Mimarisi” adındaki çalışmayı gördünüz mü bilmiyorum.
Bol arsa ilgiyi artırdı, Bahçeşehir''de dört bir yan inşaat dolduBahçeşehir, sahip olduğu arsa stoku ve uygun altyapısı nedeniyle inşaat firmalarının gözde yatırım adresi oldu. Firmaların yeni projeleri devreye sokmak için yarıştığı bölgede 2008''de teslim edilecek projelerde konut sayısı 25-30 bine yükselecek.
Likör Fabrikası Yeşil Alan Olsun!Mecidiyeköy’deki Likör Fabrikası’nın satışına üç gün kala CHP Şişli İlçe Başkanı Dursun Çaltı, Erdoğan’a seslenerek, “Elde edilecek para Türkiye’nin günlük borcunun yarısı. Asırlık çınarları kesip nefes alınacak bölgeyi yok etmeyelim” dedi.
İş ve sanat dünyasından sanat akademisi için imeceDatça''daki Knidos Antik kentinde Nevzat Metin öncülüğünde iş ve sanat dünyasının önde gelen isimleri imece usülüyle Knidos Kültür Sanat Akademisi''ni kurmak için kolları sıvadı. Akademi gönüllerin desteğini bekliyor.
Antalya''yı karanlık korkusu sardıBu köşede birkaç kez yazdım ve dedim ki; Antalya''yı bekleyen iki büyük tehlikeden biri otellerdeki olası çifte rezervasyon, diğeri ufukta görülen enerji sıkıntısı...
Sektörler arası diyaloga 3.8 milyon dolar harcandıDevlet Planlama Teşkilatı (DPT) ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), sürdürülebilir kalkınmada sektörler arası bir platform oluşturma konusunda pilot proje uyguladı.
Metrobüs duraklarına yürüyen merdiven geliyor, metro yatırımları daha da hızlanıyor…Metrobüs duraklarına yürüyen merdiven yaparak daha hızlı ve konforlu erişim sağlayacaklarını açıklayan Başkan Topbaş, “Önümüzdeki dönem metro yılı olacak.
‘İstanbul zammı’ yaygınlaştırılacakTBMM Plan Bütçe Komisyonu''nda kabul edilen bir tasarı ile 2010 Kültür Başkenti projesine aday olan İstanbul için gerekli yatırımların parasını halktan çıkarmak için sadece İstanbul''a özgü benzin ve motorin zammının tüm Türkiye’ye yayılması öngörüldü.
Haydarpaşa ışıl ışılİstanbul Boğazının en güzel mekanlarından biri olan Tarihi Mekteb-i Tıbbiye-i Askeriye-i Şahane, günümüzde bilinen adıyla Marmara Üniversitesi Haydarpaşa kampüsü led teknolojisi kullanılarak aydınlatıldı. 3 bin 750 adet led armatür ile Avrupa’da bir ilk de gerçekleştirildi. Yapımı üç ay gibi kısa bir sürede tamamlanan Haydarpaşa kampüsünün aydınlatılması projesi 2 Milyon 103 Bin YTL’ye mal oldu. Projede kaynak İstanbul İl Özel İdaresi tarafından karşılandı. Proje kapsamında kampüs içindeki hamamın restorasyonu da yapıldı.
Tarih: 22 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: İnan Arvas
Yaşasın Allianoi kurtarılmayacak!Allianoi''un baraj altında kalmaması için uğraşanlar mutlu: DSİ''nin kalıntıları mille kapatıp duvarla çevirerek ''kurtarma'' projesi, mahkemeye takıldı.
Mersin çöplük olmasın!Mersin’in Akkuyu beldesine yapılması düşünülen nükleer santrale ve Muğla’dan Mersin’e taşınması gündemde olan balık çiftliklerine karşı Mersin’de miting hazırlıkları yapılıyor.
Gaziantep Konut Emlak Fuarı, 5-8 Haziran’da kapılarını açıyorİpek yolunun tarihi kavşaklarından ve Türkiye ekonomisinin lokomotif kentlerinden Gaziantep, emlak sektörünün önemli isimlerini, bölgenin emlak alıcılarıyla buluşturuyor.
Madencilikte yolun sonuna gelinmedi mi?Değerli maden arayan firmalar bir yandan doğayı mahvederken, bir yandan da verdikleri "rehabilitasyon" sözünü tutmuyor ve ucube çukurlar bırakıyor.
Türkiye Müteahhitler Birliği başkanı yeniden Eren olduTürkiye Müteahhitler Birliği''nin (TMB) 29. Olağan Genel Kurulu''nda başkanlığa eski başkan Erdal Eren yeniden getirildi. TMB''de üç yıllık dönemde görev alacak olan Yönetim, Denetleme ve Yüksek Danışma Kurulu üyeleri ise şöyle: "Erdal Eren, Adnan Çebi, Emin Sazak, Emre Aykar, Yaşar Eren, Cengiz Köksal, M. Kemal Tankal, Celal Koloğlu, Celal Sever, Necati Yağcı, Edip Yenigün, Selim Bora, Bülent Erdoğan." Erdal Eren, genel kurulda yaptığı konuşmada, geçmişten bugüne TMB üyelerinin yurtiçi inşaat pazarından hak ettikleri payı almalarının önündeki en büyük engelin aşırı düşük teklifler de dahil olmak üzere kamu ihale sistemi ile siyasetçi ilişkisi olduğunu belirterek, "Kamu ihale sistemi, geçmişten bugüne, rasyonel ve şeffaf bir işleyişe kavuşturulması en zor olan bir numaralı sorun alanını oluşturuyor" dedi.
Tarih: 22 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
Yeşil seferberlikİzmir Büyükşehir Belediyesi bir yandan kent içindeki yeşillendirme çalışmalarını sürdürüyor, bir yandan da kent merkezinin dışında kalan çorak alanlara el atıyor. Bu kapsamda son 4 yılda Çiğli Arıtma Alanı Sasalı Ağaçlandırma Bölgesi’ne 63 bin 500 ağaç diken Büyükşehir, şimdi yine buradaki toplam 130 hektarlık alanda ağaçlandırma çalışmalarına başladı. İlk etapta 30 bin fidan dikimi gerçekleştirildi. Sırada 40 bin daha olduğu bildirildi. Öte yandan, bölgede drenaj kanalları açıldı, servis yolları ve bağlantıları oluşturuldu. Yeni fidanları başıboş hayvanların zararlarından korumak için alan tel çitle çevrildi.
Tarih: 22 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
Büyükşehirin icraatı yokAKP İl Başkanı Aydın Şengül: "İzmir’in beş yılına yazık oldu. İzmir’in bir beş yıl daha bunları sırtında taşımaya tahammülü yoktur. Kendi rant kavgalarından İzmir’e hizmet edemiyorlar. İzmir’e ne verdiniz?"
Sadakat yolcularıBursa''dan çocuk, genç, kadın, erkek 120 kişilik "Allianoi Sadakat Yolcusu"yla Bergama''ya doğru yola çıktık. Tabelalarının hemen hepsinin silindiği ya da karalandığı Allianoi''ye vardığımızda İzmir ve Ankara''dan gelen katılımcılarla birlikte sayımız 500''e ulaşmıştı.
’Nostaljik Tren’ Haliç’e Koç’la girdi hayatı yavaşlattıRahmi Koç Müzesi’nden başlayarak İstanbul Haliç kıyısına döşenen 700 metrelik demiryolu üzerine kurulan "Nostaljik Tren" seferlere başladı.
Mum ışığında dersToplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) Adana’da dar gelirlilere yönelik yaptırdığı 588 konutun bir bölümünün ormanlık alana inşa edilmesi nedeniyle, iskân verilmeyen 300 konuta elektrik bağlanmadı. Kiradan kurtulmak isteyen 56 aile elektriği olmayan evlerine taşındı. Konutlarda dört aydır oturan ailelerin çocukları, akşam mum ışığında ders çalışıyor. Evliya Çelebi İlköğretim Okulu’na bu yıl başlayan Birsen Atar (7), “Atatürk’le ilgili ödevim vardı. Akşam yapamadım. Öğretmenim kızdı. ‘Elektrik yoktu’ deyince güldüler, inanmadılar” diye konuştu.
Tarih: 22 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Kübra Polat
Turizm ve ormanKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’dan Pina Yarımadası’nda denizi doldurarak otel inşaatı yapan anlayış karşısında “turizme tahsisli ormanlar”ın nasıl korunacağı konusunda yeni düzenlemeyi içeren bir açıklama aldık.
Belediye, Vatan Caddesi''ne feda edilen mescidi ihya edecekMerhum Başbakan Adnan Menderes döneminde 1956-1957 yıllarında Vatan Caddesi yapılırken yıkılan Simkeş Mescidi, yeniden inşa edilecek.
Başbakan''la stat görüşmesiBeşiktaş''ta gündemde yine yeni yapılacak stat var. Başkan Yıldırım Demirören ve yönetimi İnönü Stadı''nın yıkımına bir an önce başlamak istiyor ancak henüz gerekli izinler tamamlanamadı.
UNESCO tarihî doku denetimine heyet gönderiyorUNESCO, İstanbul''un kültürel varlıklarının Dünya Miras Alanları Listesi''nden tehlikeli alana düşürülmesi uyarısı için verilen sürenin dolmasına az bir zaman kala incelemeler yapmak üzere İstanbul''a bir heyet gönderecek.
İDO ve İGDAŞ da satılıyorİBB Başkanı Kadir Topbaş, şirketlerin satışından 10 milyar doların üstünde gelir elde etmeyi hedeflediklerini söyledi. Yabancı yatırımcıların İSKİ''ye de talip olduklarını dile getiren Topbaş, "Şimdilik bunu düşünmüyoruz" dedi.
Takvim
<<Nisan 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.