Haberler

24 Nisan 2009, Cuma

Bogdan Bogdanović''in Ölümden Doğan MimarlığıBogdan Bogdanović''in Ölümden Doğan MimarlığıMimar, filozof, yazar ve aynı zamanda Belgrad''ın eski belediye başkanı Bogdan Bogdanović, sıra dışı bir hayat hikayesine sahip. Savaş sonrası inşa ettiği soyut anıtlarla tanınan Bogdanović, politik görüşleri ve kent çözümlemeleriyle 20. yüzyıla damgasını vuran mimarlar arasında yer alıyor. 90''lı yılların başında Sovyetler Birliği''nde patlak veren savaşla birlikte Viyana''ya sürgün edilen ve halen orada yaşayan mimar, "kentbilim"in de yaratıcılarından biri. "21. yüzyılı anlamak için gayret göstermiyorum," diyen Bogdanović, 20. yüzyıl için ise şu yorumu yapıyor: "Gördüm, yaşadım, fakat anlamadım." Haberin Devamı
Toskana Vadisi''nin ikiz villaları geliyor Toskana Vadisi''nin ikiz villaları geliyor Emaar Türkiye tarafından 2006 yılında yapımına başlanan ve 4 etapta bitirilmesi planlanan Toskana Vadisi''nin ilk faz evleri sahiplerine kavuşuyor.
''Çakma Boğaz''ı TMSF gibi satacak''Çakma Boğaz''ı TMSF gibi satacakİstanbul Boğazı''nı Halkalı''ya taşıyan Sinpaş GYO Genel Müdür Yardımcısı Gacamer, "Yalıları açık arttırmayla satmak çok iyi bir fikir. TMSF çok iyi satıyor" dedi.
Hava kirliliği işe yarıyorHava kirliliği işe yarıyorHava kirliliğinin, bitkilerin sera etkisi yaratan gazları daha fazla depolamasına yardım ederek iklim değişikliğini yavaşlatıyor olabileceği bildirildi.
25 Nisan''da Kadıköy''e...25 Nisan''da Kadıköy''e...Türkiye, küresel ısınmaya neden olan gazların salımında geri dönüşsüz noktaya doğru büyük bir hızla sürükleniyor. Geçen hafta Türkiye''nin 2007 sera gazı emisyon envanteri Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi sekretaryası tarafından sessiz sedasız açıklandı.
Arkitera''nın Sitelerindeki Görseller Üçüncü Bir Boyut KazandıArkitera''nın Sitelerindeki Görseller Üçüncü Bir Boyut Kazandıİnternet alanındaki gelişmeleri takip ederek, bunları düzenli olarak projelerine entegre eden Arkitera Mimarlık Merkezi''nin sitelerindeki görseller üçüncü bir boyut kazandı. Facebook, Flickr, Google gibi popüler sosyal, görsel ve bilgi paylaşım siteleri tarafından da desteklenen, son günlerin popüler internet tarayıcı eklentisi Cooliris artık Arkitera''nın sitelerinde.
Geçmişe İlerlemekGeçmişe İlerlemekKaradeniz''in sahilini kaybedişinin öyküsünü anlatan "Son Kumsal" adlı belgeselin devamı niteliğindeki yeni filmini konuşmak üzere Rüya Köksal, Son Kumsal''ın kahramanlarından Temel Reis ve Enis Ayar Açık Gazete''de konuğumuz oldular.
Obezite çevre için de zararlıObezite çevre için de zararlıBritanyalı araştırmacılar, 1970''li yılların düzenli, ince görünümlü günlerine dönmenin iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olacağını düşünüyor.
Marmaray''daki son bağlantı da yapıldıMarmaray''daki son bağlantı da yapıldıAsya ile Avrupa''yı denizin 40 metre altından birbirine bağlayacak Marmaray projesi sona yaklaşıyor. Toplam 11 tüple oluşturulan dev tünel iki kıtayı birleştirdi.
Dünya Kentleri Nasıl Yönetiliyor?Dünya Kentleri Nasıl Yönetiliyor?Dünya kentlerinin güncel durumuna ve geleceğine yönelik araştırmalar yürüten Urban Age oluşumu, 21. yüzyılın bir "kent çağı" olacağını öngörüyor. 20. yüzyılın sonunda yaşanan ekonomik küreselleşmenin, insanlık tarihinde ilk kez dünya nüfusunun yarısından çoğunun kentlerde yaşamasıyla sonuçlanmasını dikkate alan Urban Age, bu yaklaşımı temel alarak New York, Şangay, Londra, Mexico City, Johannesburg, Berlin, Mumbai, Sao Paulo ve İstanbul''u inceliyor. Peki "geleceğin kentlerini anlamak için ideal alanlar" olarak tanımlanan bu kentler nasıl yönetiliyor?
En kirli hava Tekirdağ ve Kahramanmaraş''taEn kirli hava Tekirdağ ve Kahramanmaraş''taTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) hava kalitesi verilerini açıkladı. Rapora göre, Şubat ayında havası en kirli olan iller Tekirdağ ve Kahramanmaraş oldu. En yüksek kükürtdioksit ortalaması Tekirdağ''da, partiküler madde ortalaması ise Kahramanmaraş''ta gerçekleşti.
Kentleri Yaşanabilir Kılmak ya da Kadınlar için Erişilebilir KentlerKentsel tasarımlarda özel alan-kamusal alan ayrışması temel alınır ve tarihsel birikim, bugünün ''modern'' kentlerinde de vücut bulmaya devam eder.
Konut yapımcıları pazarlama atağındaSon iki hafta pazar günleri Hürriyet gazetesi 48 sayfa olarak yayımlandı. İki haftadır pazar günleri gazetenin 21 sayfasında, değişik büyüklükte 20 konut yapımcısının ilanı vardı.
Eroğlu: Ormanları işgal dönemi bittiAlanya''da incelemelerde bulunan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, tapu kadastro kanununda değişiklik yaptıklarını söyledi.
En yüksek kuleler TürklerdenTürk inşaat şirketinin Trablus''ta yaptığı kuleler, Kuzey Afrika''nın en yüksek iş merkezi ve rezidansı olacak.
Türkiye''den 23 esere daha UNESCO ilgisiUNESCO, Türkiye''nin dünya mirası niteliğini taşıyan 23 eserini değerlendirmeyi kabul etti. Kesin karar haziran ve temmuz ayında yapılacak UESCO toplantılarında verilecek.
Ayasofya''ya tarihî eser takviyesiVakıflar Genel Müdürlüğü, çürümeye terk edilmiş kültür varlıklarını canlandırmak için harekete geçti. İçinde paha biçilmez eserler bulunan tarihî vakıf müzeleri, restore ediliyor.
Trump Towers''ta neler oluyor?Mevzu Trump Towers''mış meğerse... Hani şu dünyaca ünlü gayrimenkul devlerinden biri olan Donald Trump''ın, Doğan Grubu ve Taşyapı ile Mecidiyeköy''ün göbeğinde ortaklaşa başlattıkları proje.
İstanbul 2010 Ajansı tanıtım için fuardan fuara koşuyorİstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın 2009 yılı fuar maratonunun ilk ayağı, 23-25 Nisan''da katılacağı Kazakistan Turizm Fuarı ile son bulacak.
125 yıllık Tekke Camii restore ediliyorŞanlıurfa''daki 125 yıllık Tekke Camii restore ediliyor. Viranşehir ilçe merkezindeki tarihî cami, yıkılma tehlikesi bulunduğu için yaklaşık iki aydır kapalı tutuluyordu. Vakıflar Genel Müdürlüğü Camileri Koruma Kurulu''nca koruma altına alınan, İbrahim Paşa''nın eşinin yaptırdığı cami, bahçesinde bulunan mezarlıkla beraber restore edilmeye başlandı. Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkilileri, tarihi Tekke Camii''nin 1 Temmuz 2009''da ibadete açılacağını belirterek restorasyon için 296 bin lira harcanacağı bildirdi.
Tarih: 24 Nisan 2009 Kaynak: Zaman Yazan: Halil Kara
Türk müteahhitler üç kat daha hızlı işleri bize verinDevlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ''180 milyar dolarlık'' Kalkınma Planı açıklayan Libya''dan çok iş almak için Trablus''ta ülkenin en yüksek binasını yapan Türk müteahhidin hızını referans gösterdi.
Türkler şimdi de Ruslara AVM yönetimini öğretecekKDM Genel Müdürü Murat İzci, Beykent''te açılacak Perlavista Outlet''in 60 milyon dolara mal olacağını ve yanında lunapark bulunacağını söyledi.
Hazinenin 10''da 1''i işgal altındaTürkiye''de devlete ait her 10 taşınmazdan 1''i işgal altında. Bu taşınmazlar üzerindeki işgalci sayısı da 688 bin 995''e ulaşıyor.
Topbaş''ın metrobüsü İstanbul''un başına dertİstanbul''un trafik sorununa çözüm olmamasıyla tepki çeken metrobüs projesinin, İstanbul için uygun olup olmadığına dair merak edilenleri, MMO İstanbul Şube Başkanı İlter Çelik ile konuştuk.
Üretici uyarmış, kimse uyanmamış!İkitelli Garajı''na çekilen Phileas marka otobüslerin üretici firması APTS, internet sitesi ve kullanım kılavuzlarında, yokuş aşağı ya da yukarı giderken araçlara zarar verilebileceğini, bu nedenle özel dikkat gerektiğini vurgulamış.
Yenilenebilir enerjide kim öncü olacak?ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin, yenilenebilir enerji konusunda öncü olması gerektiğini söyledi.
Rize''de emsalsiz camiYapımı üç ay içinde tamamlanacak olan Rize İlahiyat Fakültesi Camii tasarım, mimari ve süslemeleriyle bölgede bir ilki oluşturuyor.
Tasarruf trendi projeleri yeşillendirdiÇevre dostu ve enerji tasarrufu sağlayan konut projeleri Türkiye''de de yaygınlaşmya başladı. Çevre dostu konut projeleri yüzde 50''ye varan oranlarda enerji ve su tasarrufu sağlıyor.
Sinpaş GYO, yalılardan sonra sarayları da Halkalı''ya klonladıBosphorus City''de Ortaköy etabını gelecek hafta satışa sunmaya hazırlanan Sinpaş GYO, projeyi Saraylar etabı ile büyütme kararı aldı. Projede Çırağan ve Dolmabahçe sarayları da yer alacak.
Bu otelde köpekbalığı ile yüz, gondolla gezMimari yapısıyla İstanbul''un adeta minyatürü olan Mardan Palace 16 bin metrekarelik açık yüzme havuzu, dünyanın en lüks SPA Merkezi, 24 restoranıyla Türkiye''de pek çok ilki bir araya getiriyor.
Mevlana müzesi büyüyecekKonya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana Müzesi''nin ziyaretçilerin ihtiyacını karşılayamadığını, bu nedenle Müze''nin yakınında yeni bir müze holü konusunda çalışma başlattıklarını söyledi.
İngiltere''de ev satışları arttıKüresel krizle birlikte emlak piyasasında büyük bir durgunluk yaşanan İngiltere''de geçen mart ayında ev satışları yüzde 40 arttı. Gelirler İdaresi yetkilileri, martta 63 bin ev satışı gerçekleştiğini, bu rakamın şubatta ise 43 bin olduğunu bildirdi. Uzmanlar bu durumun piyasanın yeniden hareketleneceğinin göstergesi olabileceğini belirtti. Ancak piyasada kısa sürede güçlü bir toparlanmanın görülmesi ihtimalinin henüz yüksek olmadığı öngörülüyor.
Tarih: 23 Nisan 2009 Kaynak: Zaman
Mersin 3. Emlak ve Yapı Fuarı açıldıMersin 3. Emlak ve Yapı Fuarı Yenişehir Fuar Merkezi''nde açıldı. 26 Nisan''a kadar gezilebilecek fuara, Halep Ticaret Odası ve Suriye''nin çeşitli bölgelerinden 54 iş adamının yanı sıra Ürdün, Irak, İran ve Kuveyt''ten çok sayıda ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.
E-5 Karayolu, asfaltlanarak yenilenecekİstanbul Büyükşehir Belediyesi İSFALT ve Yol Bakım-Onarım Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek yenileme çalışmaları için, emniyet, Afet Koordinasyon Merkezi ve diğer ilgili birimlerle yazışmaların tamamlanmasına çalışılıyor.
"Enerji güvenliği bizim için mihenk taşı"Aşkabat''ta düzenlenen Enerji Zirvesi, küresel beyin fırtınasına sahne oldu. Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov, açılış konuşmasında kriz ortamında enerji güvenliğine dikkat çekti.
Teşekkürler İstanbul!Ne zaman gelmiş ilk metrobüs Hollanda''dan? 2007''de... Yani iki sene önce. Peki kaç kez sefere çıkmış mesela bu ilk gelen metrobüs?
Prime Development Türkiye''ye 1,5 Milyar Dolar''lık Yatırım YapacakAVM yatırımlarını ilk 5 yılda 10 merkez olarak öngören Prime Development''ın "Prime Mall" adıyla 1 yıl içinde tamamlamayı planladığı İskenderun ve Antakya''daki iki AVM''nin toplam yatırım bedelinin 350 milyon Dolar olacak.
Cepa AVM Cityscape Abu Dhabi''de En İyi Proje SeçildiHer yıl tekrarlanan uluslararası gayrimenkul yatırım ve geliştirme etkinliği Cityscape Abu Dhabi kapsamında verilen Cityscape Ortadoğu Gayrimenkul Ödülleri''nde bu yıl Cepa Alışveriş Merkezi "En İyi Ticari / Alışveriş Merkezi Projesi" ödülüne layık görüldü.
Süperstar sarayıSüperstar Ajda Pekkan''ın, SİT alanına girdiği için inşaat izni almakta zorlandığı Tarabya Koyu''ndaki arsaya yaptırdığı lüks villa tamamlandı. Sanatçı, Boğaz''ın en güzel manzarasına sahip villasına 3 Mayıs''ta yerleşecek.
Beko ankastre serisi dünyaya tanıtıldıBeko yeni ankastre serisinin, pazara sunduğu akıllı çözümleriyle fark oluşturduğunu belirten Levent Çakıroğlu, "Günümüzde mutfaklar yemek pişirilen yer olmaktan çıkıp, birlikte zaman geçirilen paylaşım alanları haline geldi" dedi. Beko, yeni ankastre serisinin tanıtımı için İstanbul''da uluslararası lansman toplantısı düzenledi. Türkiye''de ilk defa yapılan lansman toplantısına 50 ülkeden 230''un üzerinde müşteri, distribütör ve satış ekibi katıldı. Yeni ankastre gamındaki fırın, davlumbaz, ocak, bulaşık makinesi, mikrodalga fırın, soğutucu, buzdolabı gibi farklı ürün kategorilerinden yaklaşık 180 modelin tanıtıldığı toplantıda, yeni ankastre serisinin tasarımının İngiltere, Belçika, Rusya, Fransa ve Türkiye''de yapılan tüketici araştırmalarıyla belirlendiği ifade edildi. Arçelik Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, "Ürün geliştirmedeki ana kriterimiz müşteri beklentilerini aşarak karşılamaktır. Tüketici beklentileri sürekli değişim göstermektedir. Hedefimiz tüm beklentileri karşılayan, hayatı kolaylaştıran akıllı çözümler sunarak, müşteri memnuniyeti sağlamaktır" dedi.
Tarih: 22 Nisan 2009 Kaynak: Türkiye
Devlete ait 10 taşınmazdan 1''i işgal altındaMaliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü Faaliyet Raporunda''ki verilere göre, 2008 sonu itibariyle Hazineye ait tescilli taşınmaz sayısı 2 milyon 847 bin 854 olarak tespit edildi. Resmi verilerde işgal altındaki taşınmaz sayısı ise 332 bin 273 adet olarak belirleniyor. Devlete ait arsa, arazi ve diğer gayrimenkuller üzerindeki işgalci sayısı da resmi verilerde 688 bin 995 olarak yer alıyor. Bu durumda Hazine adına tescilli arazilerin yüzde 11,7''sinin işgal altında olduğu ortaya çıkıyor. 815 bin kilometrekarelik yüzölçüme sahip Türkiye''de 469,4 bin kilometrelik alan Hazine mülkiyetinde bulunuyor. Devlete ait gayrimenkullerin 108 bin 746''sı binalardan, 367 bin 69''u tarlalardan, 575 bin 779''u arazilerden, 154 bin 126''sı bağ ve bahçelerden, 1 milyon 133 bin 250''si ise tarlalardan oluşuyor.
Tarih: 22 Nisan 2009 Kaynak: Hürriyet Emlak
Mavişehir, opera binası için kaçırılmayacak fırsatBu köşede hiç yazmadıysam en az 3 kez İzmir''in en çok ihtiyaç duyduğu sanatsal yapının opera binası olduğunu dile getirdim. Bunu elbette Devlet Tiyatrosu''nun gereksinimi olan doğru düzgün bir tiyatro salonu izliyor.
Oyak, Avrupa''da çimento şirketi bakıyorOyak Otomotiv ve Çimento Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Celal Çağlar, çimento sektöründe Avrupa ülkelerinde satın alma planları olduğunu açıkladı.
Tozkoparan''da dönüşüm: Kentsel mi, rantsal mı?Bugün İstanbul''un Güngören ilçesi içinde yer alan Tozkoparan Mahallesi, Cumhuriyet Türkiyesi''nde yapılan sosyal konutların ilk örneklerini barındırmaktadır.
''Raylar bozuldu'' haberleri kasıtlı, hızlı trende gelişmiş teknoloji kullanıyoruzGeçen ay seferlere başlayan Yüksek Hızlı Tren (YHT), yoğun taleple karşılaştı. Ankara-Eskişehir arasını 1,5 saate indiren hızlı trene binmek isteyen vatandaşlar, günler öncesinden bilet rezervasyonu yaptırmaya başladı.
''Karpuz tarlalarını SİT ilan ediyorsun'' diye eleştirildimİstanbul Yenikapı''da yapılan kazılar sonucunda bulunan tarihi kalıntılar, yıllardır tarihi yarımadanın SİT alanı ilan edilmesi gerektiğini söyleyen Prof. Taner Tahran''ı haklı çıkardı.
"İstanbul, birçok Avrupa kenti kurulmadan önce vardı"İstanbul''u büyülü bir şehir olarak tanımlayan Yunanlı akademisyen Dr. Harry Tzimitras, İstanbul''da çok yanlış bir çağdaşlaşma planının uygulandığını belirterek, "İstanbul, birçok Avrupa kenti daha kurulmadan çok önce bir Avrupa kentiydi" dedi.
İşsizlikle mücadeleyi çevreci yaklaşımla desteklemekTürkiye gibi, krizin beşiği ABD''nin de başı işsizlikle belada; son resmi veriler ABD''deki işsizliğin yüzde 8,5 gibi yüksek bir düzeye tırmandığını gösteriyor ve bu oranın Noel''e kadar yüzde 10''a ulaşacağı öngörülüyor.
Yokuşta zorlanan otobüsleri kim yutturdu?Getirileli henüz 2 ay olmadığı halde "cami avlusuna bırakılan çocuklar gibi garajlara terk edilen" Hollanda üretimi 50 Phileas marka otobüsü Kadir Başkan''a kim yutturdu?
''Ormanlar küresel ısınmayı tetikler''Dünyada ortalama sıcaklığın ortalama 2,5 derece artması halinde ormanların atmosfere büyük oranda karbondioksit yayabilecekleri bildirildi.
Trump Towers''tan Mansimov''a 8 daireAzeri işadamı Mansimov''un şirketi, Trump Towers İstanbul-Şişli projesinden 8 tane daire aldı. Rezidans, ofis ve AVM''den oluşan projede rezidans dairelerin 2011''de teslim edilmesi planlanıyor.
Bir İstanbul projesi 100 bin dolar alacakUrban Age''in 100 bin dolarlık kentsel tasarım ödülünü, bu yıl İstanbul''dan bir proje alacak.
Metrobüsten sonra hidrojenli otobüsÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul''da yakın zamanda hidrojenli toplu taşıma dönemine geçileceğini açıkladı.
Tarihi hamamda yangınTrabzon''da 19. yüzyıldan kalma "Meydan Hamamı"nda çıkan yangında maddi hasar gördü.
Bergama''da hukuk arayışı sürüyorMeslek örgütleri, Koza Altın İşletmeleri Şirketi''nin aldığı Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu raporuna karşı iptal davası açtılar.
Metrobüsler neden garajda?İBB''nin satın aldığı Phileas marka otobüslerin rampa çıkmakta ve hızlanmakta zorlandığı, süspansiyon sisteminde sorun olduğu için seferden kaldırıldığı haberleri yeni bir tartışma yarattı.
Topkapı bir müzeler adası olacakKültür Bakanlığı''nın yenilediği Sur-i Sultani için, 2010 Ajansı bir masterplanı hazırlıyor. Sur-i Sultani, Topkapı surları içinde kalan alan ve mekânlara verilen ad.
2010 ''Kıyak'' Başkenti''İstanbul 2010 Kültür Başkenti Ajansı''nda yapılan dikkat çekici uygulamalar Meclis''e taşındı.
Takvim
<<Nisan 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.