Haberler

24 Mayıs 2006, Çarşamba

Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat!Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat!Arkitera Mimarlık Merkezi bir yeniliği daha gerçekleştiriyor. Mimarlık dünyası için daha katılımcı bir biçimde, daha nitelikli işlere imza atmak isteyen Arkitera Mimarlık Merkezi, okurlarını “Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat!” projesine davet ediyor. Gönderilen çalışmaların bir kitap olarak yayınlanacağı bu projeye katılanlar arasından Arkitera ile birlikte çalışmak isteyecek tam zamanlı, yarı zamanlı ve dışarıdan bağımsız çalışacak editörler seçilecektir. Birlikte çalışılacak kişileri “Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat!” projesi ile seçecek olan Arkitera, bu proje ile temelde iki şeyi hedefliyor: Yayıncılık anlayışını daha katılımcı bir boyuta taşımak ve yayıncılık alanında uzmanlaşmak isteyen kişilerle tanışıp yeni bir çalışma ortamı yaratmak.
Haberin Devamı
“Master Planner” Daniel Libeskind ile Söyleşi“Master Planner” Daniel Libeskind ile SöyleşiTartışmalı projelerin mimarı Daniel Libeskind, TriBeCa’da 195 metrekarelik bir loft dairede eşi Nina ve kızları Rachel ile birlikte yaşıyor. Edward Lewine ile gerçekleştirdiği söyleşide hayatının en ufak detaylarını okuyucuların gözleri önüne seriyor.
Başkan Topbaş, “Bütün denizler temizlenecek, tarihi plajlar açılacak…”Başkan Topbaş, “Bütün denizler temizlenecek, tarihi plajlar açılacak…”Tekneyle Marmara Denizi ile buraya akan Çırpıcı ve Ayamama Derelerindeki ıslah çalışmalarını yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “İstanbul’da deniz kirliliğini 3 yılda bitireceğiz. Bütün denizler ve dereler temizlenecek, plajlar açılacak” dedi.
''İnşaatçılar turizme zarar veriyor''''İnşaatçılar turizme zarar veriyor''Silkar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Silahtaroğlu, son dönemlerde inşaatçıların turizme yönelmesini eleştirerek, "Her şeyin ucuzunu kullanıyorlar. Operasyonun inceliklerini bilmiyorlar. Sektöre zarar veriyorlar" diye konuştu.
Mimarlar Odası Yeni Genel Başkanı Bülend Tuna İle SöyleşiMimarlar Odası Yeni Genel Başkanı Bülend Tuna İle SöyleşiMimarlar Odası Genel Başkanlığı’na iki yıllık bir dönem için seçilen Bülend Tuna ile Arkitera Mimarlık Merkezi olarak bir söyleşi gerçekleştirdik. Mimarlar Odası’nın çeşitli yönetim kadrolarında da çalışmış olan Tuna ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide merak edilen soruların cevaplarını almaya çalıştık.
Çatısı Dans Eden TiyatroÇatısı Dans Eden Tiyatro“Tüm dünya bir sahne, tüm kadın ve erkekler ise yalnızca oyunculardır.” demiş Shakespeare, en sevdiği tiyatrosu Globe’un sahnesinde. Theo Crosby, 1982 yılında yeniden inşa edilen Globe Tiyatrosu’nun daireselliği ve gökyüzüne açılıp rüzgar ve yağmurun seyircilerin arasına karışmasını sağlayan tasarımı ile tamamen aynı kalması konusunda inatçıydı. Bunun nedeni, İngilizler, tiyatro ve yağmur arasındaki sıkı bağ olduğu kadar, doğanın sahne tasarımının, arka plandaki gürültülerin ise ses efektlerinin bir parçası olmasıydı.
Geçirgen KentGeçirgen KentEğer Beyrut’u tek kelime ile tanımlamak gereksirse, bu kelime “geçirgen”dir. Geçirgenlik, kent, beden politikası ve beden üzerine yazılı metin arasındaki kategorik farkı anlatır. Bu beden üzerinde Alman yazar Hugo von Hoffmannsthal’in dediği gibi birisi “hiç yazılmamış olanı okuyabilir”. Beyrut’un fiziksel ve politik olarak modern öncesini tanımlayan bu metnin imajı geçirgen - gözenekli bir doku olarak ifade edilebilir. Bu doku kentin kimliği ve sosyal içeriğinde sürekli bir değişim yaratıyor.
Haydarpaşa Bölgesi Sit Alanı İlan EdildiHaydarpaşa “kentsel ve tarihi sit” olarak koruma altına alınıyor. Böylece, bir yıldan fazla süren “Haydarpaşa” tartışmasına da son nokta konuluyor.
TMMOB halkın hizmetinde…TMMOB’nin 39. Olağan Genel Kurulu bu hafta yapılacak. 25-27 Mayıs tarihleri arasında Ankara DSİ salonunda gerçekleştirilecek olan Genel Kurul sonrasında seçimler 28 Mayıs 2006 Pazar günü Mimar Kemal İlköğretim Okulu’nda gerçekleştirilecek.
Alman Demiryolu Şirketlerinden Temsilciler Bugün Ankara''ya GeliyorAlman demiryolları şirket temsilcilerinden oluşan bir grup işadamı, çeşitli temaslarda bulunmak üzere bugün Ankara''ya geliyor.
Lafarge Türkiye Elektronik İhale Uygulamalarında Dünya Ülkelerine Örnek OlduLafarge Grubu, tüm dünyada devlet ve özel sektör ihalelerinde yarattığı şeffaflık ve hızı nedeniyle tercih edilen e-ihale (e-source) sistemini Türkiye''de de başarıyla uyguluyor.
Çatalhöyük İstanbul’daBüyüklüğü ve içerdiği yoğun yapılaşma nedeniyle ortaya çıktığı ilk günlerden bu yana dünya arkeoloji çevrelerinin ilgi odağı olan Çatalhöyük, Türkiye’de ilk defa kapsamlı bir sergiye konu oluyor.
18 Yıllık Hayal Gerçek OluyorAğaoğlu Şirketler Grubu ile Net Şirketler Grubu, Bodrum-Milas Gayrimenkul ve Turizm Geliştirme Projesi’ne hasılat paylaşım modeliyle ortak oldu. Projenin imza töreninde konuşan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, projenin kendilerini heyecanlandıran yönünün ülke ekonomisine yapacağı büyük destek olduğunu ifade etti.
İki Karadenizli''den Bodrum''a dev projeTürkiye''nin en büyük gayrimenkul projesini Bodrum-Milas''ta Net Holding ve Ağaoğlu Şirketler Grubu birlikte 8 yılda inşa edecek. İstanbul Yaklaşımı''na dahil Net Holding, dünyanın sayılı turizm projelerinden biri olacak ''Bodrum-Milas Gayrimenkul ve Turizm Geliştirme Projesi''nde'', bugüne kadar 2 milyon metrekarelik alan inşa eden Ağaoğlu Şirketler Grubu''nu kendine ortak seçti.
Çeşme’ye yabancı yatırımcı ilgisiTurizm Koruma ve Gelişim Alanı ilan edilen ve SİT dereceleri yeniden düzenlenen Çeşme ilgi odağı oldu. İlçede yatırım yapmak için Bahreyn, İrlanda ve Almanya’nın da aralarında bulunduğu 6 ülkeden yatırımcıların araştırma yapıyor.
İstanbul’daki derelerin ıslahı 3 yıl içinde bitecekİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’daki tüm derelerin ıslahını 3 yıl içinde bitirmeyi planladıklarını söyledi.
Topbaş: Tarihi Plajlar Yeniden Halka Açılacakİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur ile birlikte tekneye binerek Marmara Denizi ile buraya akan Çırpıcı ve Ayamama derelerindeki ıslah çalışmalarını yerinde inceledi.
Forum İstanbul''un temeli bugün atılıyorProje geliştirme şirketi Multi Turkmall, İzmir''deki Forum Bornova, başkentteki Forum Ankara ve de Mersin’deki Forum Mersin Alışveriş Merkezi''nin temel atma törenlerinden sonra şimdi de Forum İstanbul projesinin temelini atıyor. Toplamda 350 bin metrekarelik bir alan üzerinde kurulacak olan Forum İstanbul projesi tamamlandığında, Türkiye’nin en büyük alışveriş ve eğlence merkezi olacak. Bugün TEM otoyolunun Otogar çıkışında törenle temelleri atılacak olan projenin 2008 yılının eylül ayında tamamlanması planlanıyor.
Tarih: 24 Mayıs 2006 Kaynak: Referans Yazan: Selma Şenol
Çatalhöyüklüler, evi barkı toplayıp geldi9000 yıl önce Konya’nın Çumra ovasında yaşayan Çatalhöyüklüler, ilk kez İstanbul’da. Evleri, barkları ve çanak çömlekleriyle üstelik...
Koray İnşaat, Natura için önce sahayı araştırdıEskişehir’de, mevcut lüks ve prestijli konut ihtiyacını gidermek üzere Koray İnşaat tarafından tasarlanan konut projesi Natura Evleri’nin satışına başlandı. Yatırım bedeli 35 milyon dolar olan ve 57 bin metrekarelik bir alanda kurulan proje, 192 adet lüks apartman dairesi ve villalardan oluşuyor. İnşaatı 24 ayda tamamlanacak olan Natura Evleri, yapılan uzun bir ön araştırmanın sonunda bahçe dizaynından ev tiplerine, sosyal tesislerden binaların cephe renklerine kadar tüketicilerin beklentileri ışığında tasarlandı.
Tarih: 24 Mayıs 2006 Kaynak: Referans Yazan: Selma Şenol
Kuşadası''na beşinci kardeş şehirRomanya''nın kayak ve turizm kenti olarak bilinen Sinaia, Aydın''ın Kuşadası ilçesiyle kardeş şehir olmak istiyor.
Doğa tarihi tarih oldu!MTA''ya ait Türkiye''nin ilk ve en büyük ''Tabiat Tarihi Müzesi'' yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. 30 milyon YTL''ye mal olan yeni müze binası, çatlaklar, akıntılar ve zemindeki kayma nedeniyle bir yıldır kapalı.
Eleştirilere dayanıklı granitlerİstiklal Caddesi’nin taşları yenileniyor. Daha önce “Çin malı” oldukları için mimarların eleştirilerine maruz kalan granitler, bugünlerde “Türk malı” granitlerle değiştiriliyor.
İki Yeni Şube KurulduMimarlar Odası 40. Dönem Genel Kurulu’nda Hatay ve Muğla’da Şube kurulmasına karar verildi. Hatay Şubesi’nin etkinlik bölgesi Hatay il sınırları içi, Muğla Şubesi’nin etkinlik bölgesi ise Muğla il sınırları içi olarak belirlendi.
Küçük Ayasofya Kendine Geliyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalan 1500 yıllık Küçük Ayasofya Camii’ni kurtarmak için başlattığı restorasyon çalışmalarında sona gelindi.
Türk Müteahhitleri İçin Yeni İş KapısıTam 300 seneden fazla Osmanlı toprağı ve 130 seneye yakın da Fransız sömürgesi olan Cezayir’le, ‘Dostluk ve İşbirliği Anlaşması’ imzalanmasıyla birlikte Türkiye bu ülke için öncelikli ülkeler arasında yer alacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün imzalanacak anlaşmanın, Serbest Ticaret Anlaşması’na giden yolu açacağı belirtiyor.
Remax: Emlakta Satışlar EtkilenmezDünyanın önde gelen emlak danışmanlık şirketlerinden Remax Türkiye Direktörü Murat Goldstayn, faiz ve döviz kurlarındaki artışın emlak satışlarını olumsuz etkilemeyeceğini bildirdi. Türkiye’de nüfus arttıkça, gayrimenkul fiyatlarının da istikrarlı şekilde yükselmeye devam edeceğini belirten Goldstayn şunları söyledi: “Enflasyon mevcut şekliyle ya da yüzde 20’nin altında kaldığı sürece emlak en gözde yatırım araçlarından biri olacak. Bunun yanında Türkiye’nin nüfusu da sürekli artıyor. Emlak fiyatlarının yükselmesini nüfus artışı da tetikliyor. Emlak, artık ekonomik problem olmaktan çıktı, sosyal problem haline geldi. Konuta her zaman ihtiyaç duyuluyor.”
Tarih: 23 Mayıs 2006 Kaynak: Türkiye
Cansızlar: Konut Faizleri Daha Fazla YükselmezSermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, son günlerde özellikle konut faizlerinde yaşanan artışın normal olduğunu, bu noktadan daha fazla yükseliş olmasını düşünmediğini söyledi.
Modanın devleri ''Pera''yı yeniden canlandırıyorHaftasonları ziyaretçi sayısı 2.5 milyona çıkan İstiklal Caddesi, artık markaların yeni prestij alanı. Markaların peşpeşe mağaza açtığı caddede cirolar da alışveriş merkezlerindekileri 2''ye katlıyor.
Kentli SorumluluğuBirkaç hafta önce yayımlanan ''Teknik Adam Sorumluluğu'' başlıklı yazımızın bir yerinde; ''Ülkemizde ve kentlerimizde bugün çekilen sıkıntılar tartışılırken sık sık teknik adamlardan yakınılır ve onlar sorumlu görülürler.
Bakırköy''de riskli bina korkusuOlası depremi bekleyen İstanbul''un Bakırköy ilçesinde yaklaşık 11 bin binadan yüzde 75''inin orta ve yüksek riskli çıkmasının ardından, örnekleme yoluyla seçilen 331 bina güçlendirme için kaynak bekliyor.
Mortgage, Yılın İkinci Yarısında UygulanabilirMeclis''te görüşülen Konut Finansmanı Kanunu Tasarısı''nın haziran ayı sonuna kadar yasalaşmasını beklediklerini belirten Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, ''''2006''nın ikinci yarısında uygulanabileceğini tahmin ediyoruz'''' dedi.
Dubaili Emaar, villaların ardından enerjiye yönelecekMuhammed Alabbar, Körfez sermayesine Türkiye''den yöneltilen eleştiriler hakkında “Körfez sermayesi, Amerikan sermayesi ya da Hindistan sermayesi ayrımı diye bir şey olmaz” dedi.
Eyüp Camii ve çevresi yeniden düzenleniyorYayalaştırma kapsamında Eyüp Camii ve çevresinin bulunduğu 40 bin m2’lik alan yerli granit taşlarla yeniden düzenleniyor.
Çevre Yasası hükümsüzdür!Hükümet, denizleri kirleten balık çiftlikleriyle ilgili yaman bir çelişkiye düştü! Çevre Yasası''nda, balık çiftliklerinin ''hassas alan niteliğindeki koy ve körfezlerle doğal ve arkeolojik alanlarda kurulamayacağı'' ve bu koşulları taşımayan balık çiftliklerinin bir yıl sonra kapatılması öngörülüyor. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe de ,"Ya taşınacaklar, ya kapanacaklar" demişti. Dün Meclis''e sunulan su ürünleri yasa tasarısı ise, Çevre ve Orman Bakanlığı''nı devre dışı bırakıyor. Buna göre, su ürünleri yetiştiricilik alanlarının sınırları ve ihtiyaç duyulacak yapılar Bakanlar Kurulu''nca tespit edilecek. Tasarı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı''na da denizlerde su ürünleri yetiştiricilik alanları içinde plan yapma, yaptırma, onaylama ve tadil yetkisi veriyor.
Tarih: 23 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
Türkiye''de tsunami riskiUNESCO''nun Hükümetlerarası Oşinografi Komisyonu Başkanı Patricio Bernal, gelecekte Atlas Okyanusu''nda ve Akdeniz''de meydana gelebilecek bir deprem sonrası Portekiz, İspanya ve Türkiye''yi vurabilecek bir tsunami felaketinin beklendiğini açıkladı. Fransa''nın Nice kentinde dün başlayan Atlas Okyanusu ve Akdeniz için erken uyarı sistemi kurulmasına yönelik konferansta konuşan Bernal, bölge ülkelerinin erken uyarı sistemi için işbirliğine girmesini istedi.
Tarih: 23 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
VAÖS2006: V. Atilla Öven Strüktür Yarışması SonuçlandıGeçen yıl kaybettiğimiz V. Atilla Öven anısına, hafif çelik kullanımının özgün ve yenilikçi uygulamalarını değerlendirmek ve desteklemek amacıyla Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümü tarafından organize edilen, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve Yapı Endüstri Merkezi tarafından desteklenen V. Atilla Öven Strüktür Yarışması 15 Mayıs 2006 tarihinde sonuçlandı.
Takvim
<<Mayıs 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.