Haberler

24 Mayıs 2007, Perşembe

Kentlerin GücüKentlerin Gücü3. Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali 24 Mayıs Perşembe günü Kunsthal’da düzenlenen bir toplantı ile kapılarını ziyaretçilerine açtı. Sınırlı sayıda kişinin katıldığı açılış konuşmasında ilk olarak sözü Rotterdam Mimarlık Bienali Yönetim Kurulu Üyesi Stuiveling aldı. Haberin Devamı
Uluslararası Design Connect Workshop İstanbul''daydıUluslararası Design Connect Workshop İstanbul''daydıAlman İç Mimarlar Birliği BDIA (Bund Deutscher Innen Architekt) ve TMMOB İç Mimarlar Odası’nın düzenlediği Design Connect Workshop’un açılışı 30 Nisan’da gerçekleşen açılış konferansı ve kokteyli ile gerçekleştirildi.
Dünyada kirasıyla üzen 13''üncü şehir İstanbul!Dünyada kirasıyla üzen 13''üncü şehir İstanbul!ECA International''ın hazırladığı dünyanın kira bakımından en pahalı şehirleri sıralamasında İstanbul 13''üncü sırada yer aldı. Ankara ise en hesaplı şehirler sıralamasında 4''üncü basamağa yerleşti...
Metro ve Raylı Sisteme destekMetro ve Raylı Sisteme destekBüyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, metro ve raylı sistem yatırımının 1 milyar YTL olduğunu, bu paranın özkaynaklarla karşılandığını söyledi.
Ailece önlem alın, 140 ton su saklayınAilece önlem alın, 140 ton su saklayınTEMA Vakfı Kaynak Geliştirme Bölümü Başkanı Yeşim Beyla, dört kişilik bir ailenin, alacağı basit önlemlerle yılda 140 ton su tasarrufu yapabileceğini kaydetti. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye''nin tüketilebilir yerüstü ve yeraltı su potansiyelinin yılda ortalama 112 milyar metreküp olduğunu belirten Beyla, Türkiye''nin kişi başına ortalama 1500 metre küple "su azlığı çeken" bir ülke olduğunu vurguladı.
Başbakan Erdoğan: "Biz su fakiriyiz"Başbakan Erdoğan: "Biz su fakiriyiz"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''''Biz su zengini bir ülke değiliz aslında. Kimse bunu böyle anlamasın. Biz su fakiriyiz. Bundan sonraki süreçte bizim suyu çok daha dikkatli kullanma mecburiyetimiz var'''' dedi.
Da Vinci KulesiDa Vinci KulesiDubai''de inşaat sektöründe bir ilke daha imza atıldı. "Dynamic Architecture" ismini taşıyan proje çerçevesinde kendi etrafında 360 derece dönen bir kule yeni bir teknikle inşa edilecek.
Hasankeyf''te kazı çalışmaları başlıyorHasankeyf''te kazı çalışmaları başlıyorBatman''ın tarihi Hasankeyf ilçesinde kazı çalışmaları bugün başlıyor. Batman Kültür Müdürü Selahattin Ortaboy, gazetecilere yaptığı açıklamada, 1985 yılından beri Hasankeyf ilçesindeki tarihi ören yeri ve sahasında sürdürülen kazıların bugün başlayacağını açıkladı.
VitrA’nın Tasarımcısı Ross Lovegrove Time’ın “En İyi 100” ListesindeVitrA’nın Tasarımcısı Ross Lovegrove Time’ın “En İyi 100” ListesindeVitrA için ödül alan koleksiyonlar tasarlayan Ross Lovegrove, dünyanın en prestijli yayınlarından Time’ın En İyi 100 tasarım ve tasarımcıyı bir araya getirdiği listede yer alarak büyük bir başarıya imza attı. VitrA, derginin Style&Design ekinde yayımlanan haberde, “saygın bir Türk kuruluşu” olarak tanımlandı ve “banyo ürünleri alanında dünyanın en büyük üreticilerinden biri” olarak gösterildi.
Rotterdam’ın Sınırları Ateşle ÇizildiRotterdam’ın Sınırları Ateşle Çizildi14 Mayıs Pazartesi akşamı, Rotterdam 2007 Mimarlık Kenti, Rotterdam şehir merkezindeki ateş sınırlarından yükselen yüzlerce ışıkla aydınlandı. Ateş sınırları, 14 Mayıs 1940’da bombardımanın ardından çıkan yangın sonucu yok olan alanın sınırlarını işaret ediyor. Sınır noktalarından çıkan ışınlar gökyüzüne yükseliyor ve bu yıkıcı olayın şehirdeki gerçek izini gözler önüne seriyor.
Milano’da Tasarıma Türk DokunuşuMilano’da Tasarıma Türk DokunuşuTürk tasarımının önde gelen isimleri, dünyanın en önemli tasarım fuarı Salone del Mobile kapsamında ''ilk in Milano'' sergisinde buluştu. 18 Nisan’da başlayan ve 1 hafta süre ile dünyanın dört bir yanından gelen profesyonelleri 2100’ü aşkın firma ile buluşturan Milano Tasarım Haftası, 2007 ve 2008’in tasarım trendlerini ve sektörün en iyilerini belirledi.
E.C.A.- SEREL Tasarruflu Ürünleri Şimdi de Ankara’da “9. Banyo Mutfak Seramik Fuarı”ndaE.C.A.- SEREL Tasarruflu Ürünleri Şimdi de Ankara’da “9. Banyo Mutfak Seramik Fuarı”nda50 yılı aşkın süredir Türkiye yapı sektöründe önemli bir yere sahip olan E.C.A. ve SEREL tasarrufu, sağlığı, estetiği ve konforu bir arada sunan ürün serilerini 23 - 27 Mayıs 2007 tarihleri arasında 9. Banyo Mutfak Seramik Fuarı’nın A salonunda ve minimalist yaklaşımla tasarlanan 230 no.’lu standında ziyaretçilerinin beğenisine sunuyor.
“Benzer” Tasarımları Yüzünden Koolhaas Foster’la Karşı Karşıya“Benzer” Tasarımları Yüzünden Koolhaas Foster’la Karşı KarşıyaRem çalıntı bir şey yok ama biz ilkiz derken, Foster planlar arasındaki olası bir benzerliği reddediyor. Dünyanın önde gelen mimarlarından Rem Koolhaas ve Norman Foster, iddialı projeleri arasındaki dikkat çekici benzerlik yüzünden karşı karşıya geldi. Hafta içinde, hisselerinin özel sermaye grubu 3i’ye satışını doğrulayan Foster & Partners, Abu Dhabi’deki 6 km² alana sahip yeni “zero-carbon, zero-waste” kenti uygulamasını, Koolhaas’ın (OMA) yaptığı Rak Gateway komşuluk birimine benzerliğinden dolayı savunmak zorunda kaldı. Koolhaas, her iki kentte de kullanılan ölçek, şekil, sürdürülebilir görünüm ve grid sistemler arasındaki farkedilir benzerlikten dolayı, çalışmasıyle ilgili Foster’dan açıklama istediklerini belirtti.
İstanbul''a Küçük Müdahalelerİstanbul''a Küçük Müdahalelerİstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı ve Eidgenossische Technische Hochschule Zurich (ETH) işbirliği ile gerçekleştirilen “Housing Profiles in İstanbul” atölye çalışması sonlandı. Kent gezilerinin birlikte yapılmasına karşın, çalışmalarını küçük gruplar halinde gerçekleştiren gruplar, çok farklı profillere sahip katılımcıları bir araya getirdi ve üretime ayrılan kısa süreye ve İsviçre ve Japonya’dan gelen öğrencilerin hem bölgeyi hem de ele aldıkları yerleşimlerin kentle ilişkisini tanımak için kısıtlı süreye sahip olmalarına karşın ortaya oldukça başarılı tespitler ve projeler çıktı.
Tuz Gölü, 30 yıllık kirlilikten kurtulabilirTürkiye''nin ihtiyacı olan tuzun büyük bölümünün karşılayan ve pek çok canlı türüne ev sahipliği yapan Tuz Gölü''ne kanalizasyon atığı bırakılmaması için belediyelerin son dönemdeki gayreti, çevrecileri sevindiriyor.
Ucuz konut şansı % 25TOKİ’nin 206 YTL’lik taksitlerle satışa sunduğu Halkalı ve Hadımköy’deki konutlara şimdiden 4 katı talep geldi. Sayının 8 kata kadar çıkması bekleniyor.
Kent Kurultayı Bugün Başlıyor: İzmir''in geleceği tartışılıyorİnşaat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve Şehir Plancıları Odası İzmir şubeleri tarafından düzenlenen, "İzmir''i Yeniden Düşünmek ve Düşlemek" ana konulu İzmir Kent Kurultayı, 24-25 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek. Kültürpark İsmet İnönü Kültür Merkezi''nde gerçekleşecek kurultayın düzenleyicilerinden olan Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Başkanı Tolga Çilingir, daha önce birçok yerde kent kurultayı düzenlediğini belirterek, kurultayın, farklı uzmanlık alanlarının kentten beklentilerine dönük toplantılardan oluştuğunu ifade etti. Kurultay süresince planlama, kentsel dönüşüm ve yenileme, büyüyen kentte güvenlik ve kentlileşme gibi konular tartışılırken, Zeynep Oral, Gencay Şayian ve Refik Durbaş gibi şair ve yazarlar da İzmirlilerle buluşacak.
Tarih: 24 Mayıs 2007 Kaynak: Birgün
Tüketici Örgütleri Uyarıyor: Mortgage''a geçmeyi önermiyoruzTüketici örgütleri, Mortgage yasasının altının henüz doldurulmadığını, tüketici hakları konusunda belirsizliğini koruduğunu ifade ederek, konut kredilerinde Mortgage sistemine geçilmesini önermediklerini bildirdi.
Bakû''yu da İstanbul''a benzetiyoruz!"İki devlet, bir milletiz... ". Bu söz, Azerbaycan ile hemen tüm resmi ya da özel buluşmalarımızın " açılış " sözüdür. Türkçenin ve Azericenin birbirine karıştığı konuşmalar bu duyguyla sürer.
Polatlı asfaltlanıyorPolatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik, asfaltlama sezonunu törenle başlatırken, "altyapıyı baştan aşağı deştiriyoruz. Kenti AB standartlarında çağdaş bir şehir yapacağız" dedi.
Kuzey Ankara projesinin son etapları başlıyorToplu Konut İdaresi (TOKİ), Kuzey Ankara kent girişi projesinin 4, 5, 6 ve 7''nci etaplarına start veriyor. İhalesi 3 Temmuz''da yapılacak olan 4 ve 5''inci etapta toplam 1378 konut 2 adet ticaret merkezi, 32 derslikli ilköğretim okulu yer alacak. İhalesi 4 Temmuz yapılacak olan 6 ve 7''nci etapta ise toplam 909 adet konut, iki ticaret merkezi, 32 derslikli ilköğretim okulu inşa edilecek. Etapların yer tesliminden sonra 500 gün içinde tamamlanması planlanıyor.
Tarih: 24 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
TEMA: Meralarda seçim öncesi imar affı yapılıyorTürkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA), Meclis Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu''nda kabul edilen ilk teklif ile Mera Kanunu''nunda yapılan değişiklikle daha önce mera olduğu yargı kararıyla kesinleşen alanların bedeli ödenmek kaydıyla özel kişiliklere devrinin önü açıldığına dikkat çekerek, "Seçim öncesinde mera ve yaylaklarımızın talanına yasal kılıf hazırlanıyor" uyarısında bulundu. TEMA''dan yapılan açıklamada, Meclis Komisyonu''ndan geçen kanun teklifiyle ev ve benzeri inşaatların yapılmasının önünün açıldığı kaydedildi. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce gerçekleşen işgallere karşı dava açılamayacağının hükme bağlandığına dikkat çekilen açıklamada, "Bu hüküm yaylak ve kışlak işgallerine açıkça af getirmektedir. Üstelik bu af ile kesinleşmiş yargı kararları da etkisiz ve geçersiz kılınmaktadır" denildi.
Tarih: 24 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
İstanbul’da nasıl yaşanmalıİstanbul’da Yaşam Kültürü sempozyumu bugün saat 10.00’da Nişantası Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Lisesi’nde başlıyor.
10 ayda rekor kırdıİngiliz gayrimenkul devi Parador Properties, daha ilk yılında Milas ve Muğla’da vergi rekortmenleri arasına girdi. İngiltere''nin en büyük denizaşırı gayrimenkul şirketi olan Parador Properties, Türkiye’deki ilk yılında faaliyet gösterdiği Milas-Bodrum’da kurumlar vergisi listesine girdi.
Carlton arsası yine müşterisizTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından üçüncü kez açık artırmaya çıkarılan Carlton Oteli arsasına dün yine müşteri çıkmadı.
Ronald Reagan ve Britney Spears''ın evini satan emlak devi Türkiye''de350 milyar dolarlık cirosuyla ABD ve Kanada''nın en büyük emlak şirketlerinden olan Coldwell Banker, Türk pazarına girdi. Şirketin Dünya Başkanı Gillespie, ''Gelmek için en doğru zamanı yakaladık'' dedi.
Ofis mobilyacısı Nurus AB''ye Belçika''dan girdiDexia Bankası''nın Brüksel''deki genel müdürlük binasını, iktidardaki Sosyal Güvenlik Partisi''nin ofislerini ve İtalya''da Corriera Della Sera gazetesinin kültür merkezini dekore eden Nurus, Avrupa''da aranan marka olma yolunda hızla ilerliyor.
''İstanbul''da Yaşam Kültürü'' başlıyorİstanbul Kültür Sanat Vakfı''nın (İKSV) bu yıl ikincisini düzenlediği İstanbul''da Yaşam Kültürü Sempozyumu yarın başlıyor. İki gün sürecek sempozyum Nişantaşı''ndaki Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Lisesi''nde yapılacak. Aralarında Radikal gazetesi yazarları Tarhan Erdem ve İbrahim Altınsay''ın da olduğu 21 uzman konuşmacının katıldığı sempozyumun açılışında Kültür Bakanlığı müsteşarı Prof. Mustafa İsen''le İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı konuşma yapacak. Yarın ilk oturumda Prof. Selçuk Erez, Prof. İlber Ortaylı ve Mustafa Sönmez, İstanbul''da yerleşim kültürünü ele alacak. İstanbul''da toplumsal yaşamın tartışılacağı ikinci oturumun konuşmacıları Prof. Talat Halman, Doç. Ayhan Kaya ve Prof. Ayşe Öncü. Prof. Kenan Gürsoy, Prof. Hüsrev Hatemi, Naim Güleryüz, Peder Dositheos ve Peder Dr. Kirkor Damatyan''ın katıldığı son oturumda İstanbul''da inanç kültürü etkileşimi üstünde durulacak.
Tarih: 23 Mayıs 2007 Kaynak: Radikal
Başkan Topbaş; “İstanbul susuz kalmayacak…”İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim Meydanı’nda düzenlenen “Doğu’dan İstanbul’a Kadın Eli” isimli serginin açılışının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.
Ergun Göknel, ''yağmur bombası'' ABD ve Çin''de atılıyorHürriyet''in ''Seyahat'' ekinde Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu''nun, "Yağmur bombası çözüm değil, cahil ülkeleri sömürme aracı" (21.5.2007) başlıklı yazısında ''yağmur bombası'' hakkındaki görüşlerini özetlemekte ve bu konuda son günlerde düşüncelerini belirtenleri ve sizin de dâhil olduğunuz gibi köşelerinde yer verenleri de ''cahil'' olarak adlandırmaktadır.
Eski Besni''de tarihi eserler gün yüzüne çıkarılıyorAdıyaman''ın Besni İlçe Belediyesi, ilçenin belleği olan Eski Besni''deki tarihi eserleri gün yüzüne çıkartmak için çalışmalarını sürdürüyor.
Osmanlı döneminin Sivas''ı masaya yatırılıyorSivas''ta valilik, belediye, Cumhuriyet Üniversitesi ve İl Özel İdaresi işbirliğiyle düzenlenen, ''Osmanlılar Döneminde Sivas Sempozyumu''nun kentin geçmişi masaya yatırılıyor.
Belediye kendi binasını yıktıFatih Belediyesi, Kentsel Yenileme Projesi kapsamında yeşil alan olarak düzenlenmek üzere ek hizmet binasını yıktı. Belediye yetkilileri, yıkım sayesinde tarihi Bozdoğan su kemerlerinin ön görünümünün de açılacağını belirttiler. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 1985 yılında yaptığı ve yıllarca Fatih Belediyesi’nin değişik birimlerinin yer aldığı ek hizmet binası aylar öncesinden boşaltıldı. Birimler, Vatan Caddesi’nde tamamlanmak üzere olan yeni belediye binasına taşınmanın hazırlıklarını sürdürürken gözden düşen binanın yıkılıp, yeşil alan olarak düzenlemesi kararlaştırıldı. Dün sabah saatlerinde emniyet tedbirlerinin alınmasının ardından 200 metrekare alan üzerine kurulu 3 katlı binanın yıkımına başlandı. Yıkılan binanın herhangi bir tarihi değeri bulunmadığı belirtildi.
Tarih: 23 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Serkan Akkoç
İstanbul ulaşılmaz bir şehirGeliştirdiği ve uygulamaya geçirdiği yerel koruma modeliyle, Havana’nın en başarılı mimarı kabul edilen ünlü Kent Tarihçisi Dr. Eusebio Leal Spengler, Küba’nın kültürel değil coğrafi bir ada olduğunu söyledi. Dr. Spengler sentez ürünü olan bir kültür olduklarını belirterek, "Biz fetih değil, göçmen çocuklarıyız. Gurur duymanız gereken bir ülkeniz var. İstanbul ulaşılmaz bir şehir" dedi. Taksim’deki ÇEKÜL Vakfı’nda düzenlenen toplantıda konuşan Dr. Spengler, Türkiye’deki tarihi mirasın korunması için kurumsal olarak şehirler arasında işbirliği gerektiğini söyledi. Türkiye ziyareti kapsamında ÇEKÜL Vakfı ve Kadıköy Belediyesi işbirliğiyle bu yıl birincisi düzenlenen "Deneyim Paylaşımı" etkinliklerine katılacak olan Dr. Spengler, daha sonra "Tarihi Kentler Birliği Uluslararası Kadıköy Buluşması"nda, Havana’da gerçekleştirdiği koruma uygulamalarını anlatacak.
Tarih: 23 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yeliz Öz
Park Otel...Atatürk Kültür Merkezi''nin (AKM) yıkılmasına karşı oluşturulan Ankara İnisiyatifi, Kültür Bakanı Atilla Koç''a gönderdiği mektupta diyor ki: "Park Otel''in artık hayalete dönmüş cenazesini kaldırın, orayı temizleyin ve önerdiğiniz kültür merkezini oraya yapın. İnanın ki fazla gelmeyecektir bir ikinci kültür merkezi, İstanbul gibi bir kent için az bile olacaktır..." Öneri yerindedir... AKM''yi yıkma girişiminden vazgeçilmelidir... Çünkü halk, AKP iktidarının oraya daha iyi bir kültür merkezi inşa edeceğine inanmıyor...
Tarih: 23 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Melih Aşık
İTÜ Mimarlık Fakültesi Dergisi DAAI Tarafından İndeksleniyorİTÜ Mimarlık Fakültesi dergisi "A|Z ITU Journal of the Faculty of Architecture" "Design and Applied Art Index -DAAI" (www.csa.com/factsheets/supplements/daai02.php) tarafından indekslenmeye başlandı. DAAI, UAK doçentlik sınavında geçerliliği kabul edilen bir indeks.
2007 Cooper-Hewitt Ulusal Tasarım Ödulleri AçıklandıSekizinci Cooper-Hewitt Ulusal Tasarım Ödülleri, 16 Mayıs gecesi Cooper-Hewit Ulusal Müzesi’nde jüri üyelerinin ve bazı kazananların yanı sıra tasarımın farklı alanlarından akademisyen ve çalışanların; endüstriyel tasarımcıların ve mimarların katıldığı bir resepsiyonla acıklandı.
Holcim Vakfı Gelecek Nesile OdaklanıyorHolcim Vakfı, gelecek nesil için sürdürelebilir inşaata yönelik yenilikçi yaklaşımları destekleyerek üstlendiği önemli rolü ile tanınıyor. Bu yıl, gerçekleştirilecek Holcim Ödülleri yarışmasında, öğrenci ve genç profesyonellere yönelik olarak yeni bir kategori daha belirlendi. Vakıf, yakın zamanda doktora araştırma projelerine bağışta bulundu ve üniversite öğrencilerini Şangay’da gerçekleşecek uluslararası kentsel transformasyon sempozyumuna katılması için davet etti.
Takvim
<<Mayıs 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.