Haberler

24 Mayıs 2010, Pazartesi

Asya - Avrupa Koridoru''nda Kentsel Büyüme ve Koruma TartışıldıAsya - Avrupa Koridoru''nda Kentsel Büyüme ve Koruma TartışıldıArkitera Mimarlık Merkezi, Japon Mimarlık Enstitüsü (AIJ), İstanbul Metropoliten Planlama ve TAGO Mimarlık işbirliğiyle düzenlenen "İstanbul Sempozyumu 2010", Asya-Avrupa Koridoru''nda Kentsel Büyüme ve Korumada Uluslararası Politikalar Forumu kapsamında 20-21 Mayıs 2010 tarihlerinde Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü''nde gerçekleştirildi. Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı, Mitsubishi Plastics ve YA-SA''nın ana sponsoru olduğu sempozyum iki gün boyunca çok sayıda uluslararası konuşmacıyı ve katılımcıyı İstanbul''da ağırladı. Haberin Devamı
Enerji Verimliliği için Isı Yalıtımı ŞartEnerji Verimliliği için Isı Yalıtımı ŞartXPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği, 12 -14 Mayıs 2010 tarihleri arasında WOW Convention Center''da gerçekleştirilen ICCI 2010-16. Uluslararası Enerji & Çevre Fuarı ve Konferansı''nda "Enerji Verimliliği" konulu Oturum 21''de, "Enerji Verimliliğinde Isı Yalıtımının Önemi" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.
3. köprü Türkiye''yi lojistik üs konumuna getirecek 3. köprü Türkiye''yi lojistik üs konumuna getirecek Üçüncü köprü güzergâhını doğru bir karar olarak değerlendiren taşımacılar, projenin Türkiye''nin lojistik üssü olmasına ciddi katkı sağlayacağını belirtiyor. Avrupa ile Asya''nın kesiştiği noktada taşımacılar için yapılacak köprü, İstanbul ve Türkiye''yi bir nakliye üssü yapacak.
Başkan Topbaş Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı''na katılıyorBaşkan Topbaş Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı''na katılıyorBaşkan Topbaş, Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı''na katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere pazar günü Kazakistan''a gitti.
Büyükşehir Çevre Düzeni Planı''na İPTAL istiyorBüyükşehir Çevre Düzeni Planı''na İPTAL istiyorEfemçukuru''nda Tüprag A.Ş.''nin 2011''de işletmeye açacağı altın madeni Çevre ve Orman Bakanlığı''ndan ÇED olumlu raporu almasına karşın, Çamlı Barajı ÇED raporu alamaması nedeniyle 2009 Yerel Seçimleri öncesi altın ve su tartışması çıktı.
Çeşme''de 3 bin 700 yıllık şaraphaneÇeşme''de 3 bin 700 yıllık şaraphaneÇeşme Bağlararası Kazı Başkanı Şahoğlu: Anadolu''da fazla bilinmeyen bir kültürün izlerini bulduk. 3 bin 700 yıllık bir şaraphane tespit ettik, şaraphane büyük depremle yıkılmış.
Bakırköy''de ''sahil'' protestosuBakırköy''de ''sahil'' protestosuAtaköy sahilindeki yeşil alanın Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından satışa çıkarılmasını protesto eden Ataköylülerin eylemine çevreci eylemleriyle tanınan Prof. Dr. Orhan Kural da kendisini ağaca zincirleyerek destek verdi.
 İzmir Doğal Yaşam Parkı''na bir ödül daha İzmir Doğal Yaşam Parkı''na bir ödül daha Sağlıklı Kentler Birliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin "Doğal Yaşam Parkı Projesi"ni Özel Ödüle layık gördü.
7 tepeli İstanbul''un 7 objesi seçildi 7 tepeli İstanbul''un 7 objesi seçildi Genç tasarımcılar, İstanbul''la özdeşleşmiş objeleri yeniden tasarladı. Tasarımlar önce Milano Domus Akademi''de ve Almanya Bauhaus Universitat Weimar''da sergilendi. İstanbul, projenin üçüncü ayağı.
Narlıdere''yi vatandaşla baştan yaratıyorNarlıdere''yi vatandaşla baştan yaratıyor2. İnönü ve Atatürk Mahalleleri''nde 750 yeni konut yapan ve 1000''in üzerinde yapıyı yenileyen Belediye Başkanı Batur, tüm bunları sadece vatandaşı ikna ederek yapıyor. Bu nedenle projesinin adı;"Sosyal Barış..."
Seyyar halıcılık yaparak müze kurduSeyyar halıcılık yaparak müze kurduHalıcı Ahmet Urkay''ın 45 yılda topladığı eselerle Marmaris''te açtığı müzede, Osmanlı dönemine ve 10 bin yıl öncesine ait eserler bulunuyor.
Metrobüs, Beylikdüzü''ne 2010''da da ulaşamayacak Metrobüs, Beylikdüzü''ne 2010''da da ulaşamayacak İstanbul Büyükşehir Belediyesi, metrobüs hattının Beylikdüzü''ne uzatılmasıyla ilgili projeyi 2010 yatırım programından çıkardı. Beylikdüzü etabı için bir yıl daha beklenecek. Gerekçe olarak kamulaştırma maliyetlerinin yüksekliği gösteriliyor.
Konutlarda Alüminyum ZerafetiKonutlarda Alüminyum ZerafetiŞimdiye kadar genellikle iş merkezlerinin dış cephe kaplamalarında kullanılan ve vazgeçilmez bir malzeme olan alüminyum, artık konutları da süslüyor. Çuhadaroğlu''nın yüksek ısı yalıtım özelliğine sahip kapı ve pencere sistemleri kullanılan Mesa Çengelköy Evleri büyük ilgi görüyor...
İzmir Limanı, Osmanlı''nın dünyaya açılan penceresiİzmir Limanı, Osmanlı''nın dünyaya açılan penceresiİzmir ticari anlamda önemli bir merkez... Yıllarca Akdeniz ülkeleri için İzmir Limanı vazgeçilmez bir alışveriş kapısı olmuş. Karadeniz önem kazanmaya başlayınca da Rusya ile ticaret yoğunlaşmış... 18. Yüzyıl''da İzmir, Osmanlı''nın dünyaya açılan penceresiydi.
KSV Tutuklu ve Mahkumları Meslek sahibi Yaparak Topluma KazandırıyorKSV Tutuklu ve Mahkumları Meslek sahibi Yaparak Topluma KazandırıyorYaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile adından sıkça söz ettiren Dr.(h.c.)Ibrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardim Vakfı (KSV) cezaevlerinde düzenlediği kurslarla tutuklu ve mahkumları meslek sahibi yaparak topluma kazandırmaya devam ediyor.
Anadolu Yakası''nın Sesi KADIKÖY LIFE YayınlandıAnadolu Yakası''nın Sesi KADIKÖY LIFE YayınlandıAltı yılı aşkın bir süredir yayınlanmakta olan Kadıköy Life dergisi''nin yeni sayısı yayınlandı. Yayınladığı özel haberleri ile dikkatleri çeken ve Anadolu Yakası''nın Sesi konumundaki Kadıköy Life''ın Mayıs & Haziran 2010 sayısında son derece ilginç haberler yer alıyor. yayınlandı. Bir önceki sayısında "Kadıköy''e üç Hilton" birden geleceğini kapak konusu yapan ve yoğun ilgi gören dergi, bu sayısında yine özel bir habere imza atarak, Kadıköy''ün tek tarihi dokuya sahip bölgesi olan Yeldeğirmeni semtinin geleceğinin "Galata Bölgesi" olabileceğini kapak konusu yapmış. 140 sayfalık derginin diğer haberleri de son derece ilginç konulardan oluşuyor.
Eminönü''nde siyah bir gölgeEminönü''nde siyah bir gölgeThyssen-Bornemisza Art Contemporary ve İstanbul 2010 işbirliğiyle oluşturulan ''The Morning Line'' adlı ses pavyonu bugün Eminönü Meydanı''nda açılıyor. Etkinlikte 10 bestenin dünya prömiyeri yapılacak.
Emeğin İstanbul''u KaybolurkenEmeğin İstanbul''u Kaybolurkenİstanbul bu memlekette emeğin Osmanlı''dan bu yana başkenti oldu. Şimdilerde büyüyüp genişlemekten biçimsizleşmiş, sermayenin son kentsel dönüşüm ataklarıyla değerlerine ve sakinlerine iyiden iyiye yabancılaşmış İstanbul''un her köşesinin emekçi yaşamlarının, mücadelelerinin ve kurumlarının izleriyle, tanıklıklarıyla dolu olduğu da unutulacak bu gidişle neredeyse.
DOXA''nın 9. Sayısı Çıktı. DOXA''nın 9. Sayısı Çıktı. DOXA bu sayıdan itibaren ayrı bir edisyon olarak İngilizce de yayınlanıyor. Sevim Burak uzun bir ''düşünür''ler listesi, Lucretius''den ilksel tozanların davranış politiği, Michael Snow''dan 42 sayfalık bir ''travelling'', Ishiuchi Miyako''nun Enis Batur''un ''gövde'', ''yaşlılık'', ''anne'' ve ''annenin kaybı'' mefhumları etrafında kurduğu...
Bebek Camii''nin kıyısına beton dolguBebek Camii''nin kıyısına beton dolguBebek Camii''nin İstanbul Boğazı''na bakan kıyısında denize beton dolgu yapılıyor. Çalışmaların, tarihi yapının dalgalardan zarar görmesini önlemek için gerçekleştirildiği açıklandı.
Ayasofya''daki sandukalardan 430 yıllık kaftan ve örtüler çıktı Ayasofya''daki sandukalardan 430 yıllık kaftan ve örtüler çıktı Ayasofya Müzesi''ndeki şehzade türbelerinde yapılan temizlik çalışması esnasında sandukaların üzerindeki yeşil çuha kılıflar kaldırılınca ortaya şimdiye kadar varlğından haberdar olunmayan tarihi kadife örtüler, kaftan, entari, Kâbe ve Ravza-i Mutahhara örtüleri çıktı.
Kayıp kent ''Germenicia''Kayıp kent ''Germenicia''3 yıl önce kaçak kazı sonrası ortaya çıkan mozaik parçaları, ''Germenicia'' antik şehrinin ilk izlerini ortaya koydu. Kahramanmaraş''ta kaçak kazı sırasında tesadüfen bulunan mozaikler, kayıp kent Germenicia''yı gün yüzüne çıkarıyor. Renkli taşların büyülü dünyası ile ilk kez karşılaşan kent, yıllardır üzerinde yaşadığı antik şehri dünya kültür mirası ile buluşturmaya çalışıyor.
Küçüksu çayırı şantiye olmasınKüçüksu çayırı şantiye olmasınAnadolu Hisarı''ndaki Küçüksu Kasrı ile sahil yolu arasında kalan Küçüksu Çayırı dün renkli bir protesto etkinliğine sahne oldu. Semt halkının katıldığı etkinlikte 7''den 70''e herkes 3. köprü şantiyesinin Küçüksu Çayırı''na yapılmaması için el ele tutuşarak zincir oluşturdu. Etkinlikte bir konuşma yapan Anadolu Hisarı Turizm Kalkandırma Derneği Başkanı Mustafa Babuz, Küçüksu Çayırı''nın 256 yıllık bir geçmişi olduğunu belirterek, "Köprünün montaj ve şantiyesinin burada yapılacağının haberlerini almış bulunmaktayız. Semt halkı olarak bizlere desteğinizi esirgemeyeceğinizden emin olarak köprü şantiyesine hayır imza kampanyasını başlatıyoruz" dedi.
Tarih: 24 Mayıs 2010 Kaynak: Milliyet Yazan: Tahsin Aksu
Şehir akıllanırsa trafik sorunu çözülür! Şehir akıllanırsa trafik sorunu çözülür! Büyükşehirlerin ulaşım, sağlık, çevre gibi sorunları var. Bu sorunların çözümleri için farklı yöntemler kullanılıyor ama hepsinin özünde teknoloji yer alıyor.
''''Efsane İstanbul: Bizantion''dan İstanbul''a-bir başkentin 8000 yılı'''' sergisi''''Efsane İstanbul: Bizantion''dan İstanbul''a-bir başkentin 8000 yılı'''' sergisiSabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) ev sahipliğindeki ''''Efsane İstanbul: Bizantion''dan İstanbul''a-Bir Başkentin 8000 Yılı'''' sergisi, 5 Haziran''da açılacak.
Florya''daki ünlü Güneş Plajı yeniden açılıyorFlorya''daki ünlü Güneş Plajı yeniden açılıyorKirlilik nedeniyle yıllardır kapalı olan Florya Güneş Plajı, yapılan çalışmalar sonucu bu yıl yeniden açılıyor. Son yıllarda yürütülen deniz temizliği çalışmaları ve devreye alınan arıtmalar sayesinde 421 kilometre uzunluğundaki deniz kıyısı sonunda yüzülebilir kriterlere ulaştı. Bu çerçevede yeniden açılacak Florya Güneş Plajı, farklı bir konseptte olacak ve özel işletmeci tarafından işletilecek. Plajda 50 tuvalet, 234 soyunma kabini, 48 duş kabini, 2 büfe, 4 cankurtaran kulesi, 228 emanet dolabı ve 300 araçlık otopark yer alıyor. İstanbul halkı, Caddebostan 1-2-3 plajları, Çiroz ve Menekşe plajlarından yine ücretsiz yararlanmaya devam edecek.
Tarih: 21 Mayıs 2010 Kaynak: Sabah
İzmir 4.5 milyona ulaşacak Uşak''ta ise nüfus düşecekİzmir 4.5 milyona ulaşacak Uşak''ta ise nüfus düşecekÜlke nüfusunun yaklaşık 5''te birinin yaşadığı İstanbul''un 2023''te 15 milyonu aşacağı, İzmir''in nüfusunun ise 4,5 milyona ulaşacağı hesaplanıyor. Ege''deki tüm illerin nüfusunda artış beklenirken şu an 334 bin 720 nüfusa sahip Uşak''ın 2023''te 324 bin 570''e düşmesi bekleniyor.
2 bin yıllık Kolezyum ‘taş kanseri'' olmuş2 bin yıllık Kolezyum ‘taş kanseri'' olmuş9 Mayıs Pazar günü, Kolezyum''un zemin katındaki galerilerden birinde, duvardan kopup yere düşen sıva, altı üstü 50 cm2 ama İtalya''da kıyamet koptu.
Dünyanın 2. büyük Ev Tekstili Fuarı İstanbul''da açıldıDünyanın 2. büyük Ev Tekstili Fuarı İstanbul''da açıldıCNR''de düzenlenen dünyanın en büyük 2. Ev Tekstili Fuarı''nı Başkan Topbaş ve Vali Güler birlikte açtı. Başkan Topbaş, "İstanbul tekstilde sezonun moda renklerinin belirlendiği şehirler arasına girecek" dedi.
"Efes ve Bayraklı denize kavuşmalı""Efes ve Bayraklı denize kavuşmalı"İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Efes ve Tepekule için Kültür ve Turizm Bakanlığı''ndan destek istedi.
Büyük şehirlerde bisikletli ulaşım devreye sokulacakBüyük şehirlerde bisikletli ulaşım devreye sokulacakİklim değişikliğinin etkilerini azaltmak amacıyla günlük hayatta ve bürokraside önemli değişiklikler yapılacak.
Gaziantep''ten Beyrut''a keyifli bir gezi rotası Gaziantep''ten Beyrut''a keyifli bir gezi rotası Yıllardır sınır komşularımızla aramıza mesafe koyan ''vize''nin ortadan kalkması Halep''i, Şam''ı ve Beyrut''u görmek için yola düşürüyor bizi.
Açık Kapı Festivali 22 Mayıs 2010 Cumartesi Günü  BaşlıyorAçık Kapı Festivali 22 Mayıs 2010 Cumartesi Günü Başlıyorİstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında, Arkitera Mimarlık Merkezi''nin organize ettiği ve BUILdIST Yapı Malzemeleri Fuarı''nın desteklediği Açık Kapı Festivali, 22-30 Mayıs 2010 tarihleri arasında İstanbul''da gerçekleştiriliyor. Festivalle birlikte, İstanbullulara yaşadıkları kentin kültürel ve mimari dokusunu daha yakından hissetmeleri için önemli bir fırsat sunuluyor.
Jean Nouvel Charlie Rose''a Konuk OlduJean Nouvel Charlie Rose''a Konuk OlduAmerikalı ünlü televizyon sunucusu Charlie Rose, geçtiğimiz günlerde programına Jean Nouvel''i konuk etti. Dünyanın dört bir yanında çalışmalarını sürdüren Nouvel, programda mimarlık, mimar-işveren ilişkisi üzerine olan düşüncelerini ve projelerini Rose ile paylaştı. Charlie Rose: Pritzker Ödüllü mimar Jean Nouvel bizimle. İşleri kolayca kategorize edilmeye karşı koyuyor. 1987 yılında Arap Dünyası Enstitüsü için Paris''te yaptığı cesur tasarımıyla kendini uluslararası sahnede gösterir oldu.
Bol pınarlı vahşi hayvanların anası KazdağlarıBol pınarlı vahşi hayvanların anası KazdağlarıÜnlü Yunan tarihçi Homeros, İlyada''sında İda Dağı''dan (Kazdağı) ''Bol pınarlı vahşi hayvanlar anası'' diye söz eder. Dünyanın ilk güzellik yarışması burada yapılmış, Afrodit Paris''e burada aşık olmuştur.
Osmanlı camiini kilise yapacaklarVatikan''ın, Arnavutluk''ta bir Türk köyündeki 400 yıllık Osmanlı camiini yıkıp, yerine kilise yapmak için harekete geçtiği ortaya çıktı.
Kanuni''nin tasarımcılığı tamamen duygusalKanuni Kuralkan, 24 yaşında bir endüstri ürünleri tasarımcısı. Kuralkan''ın annesinin yaşadığı sıkıntılardan yola çıkarak tasarladığı "Ayarlanabilir kulak tıkacı" Almanya''da Red Hot ödülünü aldı. Kanuni bu yıl da Hava Filtresi projesiyle Avustralya''da düzenlenen tasarım yarışmasında ikinci oldu.
Hasankeyf taşınıyorYapımı uluslararası tartışmalara neden olan Ilısu Barajı''nın baraj gölü altında kalacak olan Ilısu Köyü''nün yeni yerine taşınmasına ilişkin inşaat çalışmaları tamamlandı. Toplu Konut İdaresi (TOKİ), evleri baraj suları altında kalacak Ilısu Köylüleri için yaptığı yeni konutları, Haziran ayından itibaren sahiplerine teslim edecek.
Aşk Parkı açıldıEskişehir''de "Yunus Emre eydür bunu bir dem aşksız olmayayım" diyen Yunus Emre''nin yattığı toprağın aşk ve sevgi şehri olduğunu vurgulamak amacıyla Porsuk Çayı üzerinde Şehr-i Aşk Adası oluşturuldu.
3. köprüyü el ele protesto ettilerİstanbul Boğazı''na Garipçe ile Poyrazköy arasına yapılması planlanan 3. köprüye karşı protestolar sürüyor.
İstanbul''da plaj mevsimi 15 Haziran''da başlıyor İstanbulluların bir yıllık deniz hasreti Haziran''ın 15''inde son buluyor. Avrupa ve Anadolu yakasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi''ne (İBB) bağlı 6 plajda denize girilebilecek.
Paralel evren cesaretle Eminönü''ndeBugünlerde yolunuz Eminönü Meydanı''na düşerse tuhaf sesler çıkartan devasa bir metal yığınıyla karşılacaksınız.
Betoncular, beton gibi...Dün yolda işe gelirken her zamanki gibi Açık Radyo''yu dinliyoruz... Çok ilginç bir reklam çalınıyor kulağımıza... Türkiye Hazır Beton Birliği vermiş reklamı... Diyor ki: ''Yapılarınızda kullanılan betonun üreticisi Türkiye Hazır Beton Birliği üyesiyse içiniz rahat olsun. Çünkü Türkiye Hazır Beton Birliği üyeleri KGS kriterlerine göre üretim yapıyor. Türkiye Hazır Beton Birliği; kaliteli betonun simgesi.''
Işık Okulları için üç mimar yarışacakYenileme projesi için Türkiye''nin önde gelen mimarlarından Han Tümertekin, Haydar Karabey, Nevzat Sayın''ın çizdiği tasarımlardan biri seçilecek. Yenileme projeleri Feyziye Mektepleri Vakfı''nın internet sitesi üzerinden veli ve öğrencilerinin görüşlerine de açıldı. 2011''de başlanacak yenileme çalışmalarının 2014-2015 eğitim-öğretim yılında tamamlanması hedefleniyor.
Kaçak kazı kent buldurdu3 yıl önce kaçak kazı sonrası ortaya çıkan mozaik parçaları, ''Germenicia'' antik şehrinin ilk izlerini ortaya koydu.
Tarihi binaları butik otel yapacak ‘The Sofa''yı yurtdışına da taşıyacakLüks butik otelcilik alanında büyüme kararı alan BDC ve Nişantaşı Turizm''in Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, İstanbul''da Beyoğlu, Galata bölgesi, Boğaz ve Anadolu Yakası''ndaki tarihi binaları otele çevirmek için kolları sıvadı.
Ankara''ya 4 yeni konut projesiToplu Konut İdaresi (TOKİ), toplam 2 bin 970 konut inşa edecek.
Kent Sorunları Masaya YatırılıyorTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği''nin (TMMOB) düzenlediği İstanbul Kent Sempozyumu başladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla yerleşkesinde düzenlenen sempozyumun ilk gününde uzmanlar İstanbul''u masaya yatırıyor.
Kentsel planlamada 21. yüzyılın yıldızı Türkiye olacak!GYODER''in davetlisi olarak Türkiye''ye gelecek olan ABD''li fütürist mimar Roy Strickland 10. Gayrimenkul Zirvesi''nde Türkiye''ye dair son derece parlak bir vizyon çiziyor. Michigan Üniversitesi Şehir Planlama Bölüm Başkanı olan ve çalışmalarıyla Londra, Paris, Tokyo ve New York gibi büyük kentlerin planlama süreçlerini etkileyen Strickland''e göre Türkiye 21. yüzyılın örnek ülkesi olacak!
Dünyanın en başarılı baraj inşaatçısı kimUydu görüntüleri sayesinde, Kanada''nın Wood Buffalo bölgesinde bugüne kadar gözlerden kaçmış 850 metre boyunda muhteşem bir baraj ortaya çıkarıldı. Kimdi bu barajı inşa eden?
Takvim
<<Mayıs 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.