Haberler

24 Mayıs 2011, Salı

Doğada Keşf-i AlemDoğada Keşf-i AlemGezegenimiz Dünya''da birçok ilginç ve güzel mekan mevcut. Bu alanlar bize, teknik ve teknolojik mucizelerin gerçekleştirildiği çağda hala keşfedilecek ilginç mekanların var olduğunu gösterdi. Listede, Yeni Zelanda, Yemen, Japonya, Kanarya Adaları, Bahamalar, Türkmenistan, Afrika, Amerika ve Çin''deki doğa harikalarının yanında Türkiye''den de Pamukkale yer alıyor. Haberin Devamı
Turizmde ''çok hassas bölge'' daraltıldıTurizmde ''çok hassas bölge'' daraltıldıTurizm Bakanı Günay, eğlence sektöründe çok hassas bölge''de kapsam daraltılmasıyla 24.00''a kadar müzik yapılamaz anlayışının değiştiğini söyledi.
Trabzon Barcelona olacakTrabzon Barcelona olacakEski TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar: İnşaatı başlayan deniz üstü stat projesi bitecek. Trabzon, liman kenti Barcelona seviyesine çıkacak.
TOKİ 10 çılgın projeyi aynı anda yürütebilirTOKİ 10 çılgın projeyi aynı anda yürütebilirEski TOKİ Başkanı ve AK Parti Trabzon milletvekili adayı Bayraktar, ''Çılgın Proje: Kanal İstanbul''la ilgili olarak, ''''TOKİ bunun gibi 10 projeyi aynı anda yürütecek kapasitededir'''' dedi.
Bir tekne iki medeniyeti taşırsa...Bir tekne iki medeniyeti taşırsa...Ege''nin ortasında M.Ö. 3000 ile 2000 yılları arasında yer alan Kiklad medeniyetinin sakinleri, denizin iki yakasındaki kültürleri yeniden buluşturdu. Sabancı Müzesi''nde açılan ''Karşıdan Karşıya'' adlı sergide Picasso, Brancusi, Matisse, Moore gibi sanatçılara ilham olan kaynağı Türkiye''den ve Yunanistan''dan derlenen çömleklerin, kâselerin, çaydanlıkların, testilerin ve daha pek çok arkeolojik eserin yer aldığı toplam 340 eser var.
Simav taşınmayacakSimav taşınmayacakKütahya''nın Simav ilçesinde meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremden sonra basında Kütahya Valisi Kenan Çiftçi''ye atfen çıkan ''Simav taşınacak'' haberlerine yalanlama geldi.
İzmir-Erzincan seferleri başladıİzmir-Erzincan seferleri başladıİzmir milletvekili adayı Binali Yıldırım, SunExpress tarafından başlatılan İzmir-Erzincan direkt uçuşlarının iki kenti kaynaştıracağını söyledi.
7 bin depremzede çadır kentte yaşıyor7 bin depremzede çadır kentte yaşıyorKütahya''nın Simav ilçesinde, 19 Mayıs''ta meydana gelen depremin ardından yaklaşık 7 bin kişi, Türk Kızılayı''nın kurduğu çadır kentte yaşama devam ediyor.
Başbakanlık''a ilginç başvuru: Gemiler iskeleye yaklaşırken evim sallanıyorBaşbakanlık''a ilginç başvuru: Gemiler iskeleye yaklaşırken evim sallanıyorİstanbul Kuzguncuk vapur iskelesine yaklaşan gemiler yüzünden evinin sallanmasından rahatsız olan vatandaş, Başbakanlık''a başvuruda bulundu.
2011 Uluslararası RIBA Ödülleri Kazananları Açıklandı2011 Uluslararası RIBA Ödülleri Kazananları AçıklandıRIBA Ödüllerini kazanan 13 binayı açıklandı. RIBA Ödülleri İngiltere binaları dışındaki mimarileri ödüllendirdi.
New York''ta sigara sokakta da yasaklandıNew York''ta sigara sokakta da yasaklandıABD''nin en büyük metropollerinden New York''ta şehir konseyinin çıkardığı bir yasayla kamuya açık park, bahçe, plaj ve kalabalık merkezlerde sigara içmek yasaklandı.
AB naylon torba istemiyorAB naylon torba istemiyorAB Komisyonu, naylon torbaların kullanımını engellemek üzere çalışmalara başladı. Naylon torbaların AB çapında yasaklanması ya da vergilendirilmesi üzerinde duruluyor.
Klasik Otomobil Müzesi, tarihe ışık tutuyorKlasik Otomobil Müzesi, tarihe ışık tutuyorTarabya''daki Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi, 1926-1975 yılları arasında üretilen 67 otomobil ve çeşitli koleksiyonlarla otomobil tarihine ışık tutuyor.
Metro Hacıosman''a yolcu taşımaya başladıMetro Hacıosman''a yolcu taşımaya başladıİstanbul Büyükşehir Belediyesi yaptığı metro çalışmalarını bir biri tamamlıyor, yeni seferlerle metronun ulaşım ağı her geçen gün daha da büyüyor.
Mersin sahilleri yabancıların gözdesi olduMersin sahilleri yabancıların gözdesi oldu15 yılda 10 bin daire satıldı... Rusya Devlet Başkanı Danışmanı Samaylov ve 20 milletvekili de bölgede yazlık sahibi oldu.
Nihayet kültür merkezi olduNihayet kültür merkezi olduBundan tam 18 yıl önce, Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında ateşe verilen ve içinde 37 kişinin öldüğü Madımak Oteli''nin, kültür, sanat ve bilim merkezi olarak tasarlanan yeni yüzünü Hürriyet görüntüledi.
Avrupa''da kül bulutu korkusuAvrupa''da kül bulutu korkusuİzlanda''da yeniden faaliyete geçen Grimsvötn yanardağı kül püskürtmeye devam ediyor.
15 bin liraya kimse dönmedi15 bin liraya kimse dönmediMuhtarlık gurbetten köye dönenlere 15 bin lira para yardımı yapacak. Ancak yine de dönen olmadı...
Kente karşı işlenen suçlarKente karşı işlenen suçlarMucize çözümler, çılgın projeler yerine, kaynakları en uygun ve hızlı biçimde kullanarak kentin kırılgan ve kaotik yapısının nasıl iyileştirilebileceğini, yaşanabilir kent için nelerin yapılması gerektiğini düşünmeliyiz.
Jeolojik mirasımız var ama bakım yokJeolojik mirasımız var ama bakım yokAnkara''da bulunan Türkiye''nin ilk jeoparkının korunması için hiçbir işlem yürütülmüyor. Dahası 23 milyon yıl öncesine ait kalıntıların bulunduğu jeoparktaki taşlanmış ağaç parçaları, halk tarafından ev yapımında bile kullanılıyor.
İstanbul süper şehir listesindeİstanbul süper şehir listesinde26 şehrin sunduğu iş fırsatlarını analiz eden PwC''nin "Fırsat Şehirleri" raporunda İstanbul, iş yapma kolaylığı açısından 5''inci sırada yer aldı.
Büyükşehir''den Irak''ın kentsel dönüşümüne destekBüyükşehir''den Irak''ın kentsel dönüşümüne destekUluslararası platformda Büyükşehir''in İstanbul''a yaptığı çalışmaları yakından takip eden yerel yönetimler, Büyükşehir''den kendi şehirlerinde yapılabilecekler konusunda bilgi almaya devam ediyor.
İstanbul''un hangi köyündensin?İstanbul''un hangi köyündensin?İstanbul''da yaşayan milyonlarca insan, trafiğinden ve kalabalığından şikayet eder. Bu yüzden pek çoğunun aklında Anadolu''daki köyüne gitmek, hayvan beslemek, sebze yetiştirmek vardır.
Kanadalılar Selçuk Üniversitesi Mimarlık''taydılarKanadalılar Selçuk Üniversitesi Mimarlık''taydılarSelçuk Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü''nde 2010-2011 Güz yarıyılında Yrd.Doç. Havva Alkan Bala yürütücülüğünde ve Arş.Gör. Yavuz Arat katkısı ile kurulan Fark Yarat Mimari Tasarım Atölyesi çalışmaları arkitera.com okuyucuları ile http://www.arkitera.com/h58427 metni ile paylaşılmıştı.
İzmirli fotoğrafçıdan iki şehrin hikayesiİzmirli fotoğrafçıdan iki şehrin hikayesiFotoğraf sanatçısı Mert Türkoğlu, Kaliforniya''da İzmir ve İzmir''de Kaliforniya sergisi açıyor. İlk sergi 1 Haziran''da İzmir Tarihi Havagazı Fabrikası''nda...
Enerji yatırımı 15 yılda 32.8 trilyon a ulaşacakEnerji yatırımı 15 yılda 32.8 trilyon a ulaşacakDünya enerji talebinin, 2035''e kadar yılda % 1.4 artacağı öngörülüyor.
Deprem uzmanlarından korkutan uyarıDeprem uzmanlarından korkutan uyarıUzmanlar, Türkiye''nin de içinde bulunduğu kuşağa çok dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.
Çukurova Havaalanı''nda hem yolcu hem kargo taşınacakÇukurova Havaalanı''nda hem yolcu hem kargo taşınacakDevlet Bakanı Çağlayan, Çukurova Havaalanı inşasıyla birlikte Mersin''in içine düştüğü patinajdan kurtulacağını söyledi.
Bursa turizm kenti olma yolunda hızla ilerliyorBursa turizm kenti olma yolunda hızla ilerliyorSanayi ve tarım kenti olarak anılan Bursa, kısa süre içeresinde turizmde de adından söz ettirmeye başlayacak gibi...
"İmkân var ama irade yok""İmkân var ama irade yok"Bakan Günay: "Turizm konusunda siyaset yapmak istemiyorum. Turizm, Türkiye için çok özel bir alandır, günlük siyasetin dışında tutulmalı"
Yanardağ patladıYanardağ patladıİzlanda''nın ana havalimanı Keflavik kapatıldı, Avrupa için riskin olmadığı belirtildi.
Neyi saklıyorsunuzNeyi saklıyorsunuzTMMOB Çevre Mühendisleri Odası''nın, Eti Gümüş A.Ş.''nin siyanür dolu havuzlarında Kütahya''daki 5.9 şiddetinde yaşanan depremin etkisini gözlemlemek için yaptığı ziyaret şirketin engeline takıldı.
''Kaçkarlar senin sahip çık''''Kaçkarlar senin sahip çık''Tema Vakfı, HES''lerin ve madenlerin tahdidi altında bulunan Kaçkar Dağları''nın korunması için kampanya başlattı.
''Hiçbir sıkıntı olmadığını belirledik''''Hiçbir sıkıntı olmadığını belirledik''Yıldızlar SSS Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Vahip Yıldız, Kütahya''nın Simav ilçesindeki depremin, Eti Gümüş A.Ş''ye ait bir setinde çökme yaşanan siyanürlü atık su barajını olumsuz etkileyeceği iddialarına ilişkin, ''''Burası sallandı, biz burada depremi hissettik. Gece de bütün barajlarımızı tekrar önlem amacıyla kontrol ettik ve hiçbir sıkıntı olmadığını belirledik'''' dedi.
Deprem takibi için 4 siteDeprem takibi için 4 siteÖnce güvenlik, sonra merak. Önlemlerinizi alın, sonra meydana gelen depremler hakkında bilgi için bu sitelere göz atın.
Simav başka bir bölgeye taşınacakSimav başka bir bölgeye taşınacakKütahya Valisi Kenan Çiftçi ise Simav''ın belirlenecek uygun bir bölgeye taşınacağını açıkladı.
Silifke, ''Nükleere hayır'' diyorSilifke, ''Nükleere hayır'' diyorMersin''in Silifke ilçesinde, nükleer karşıtları ''''Nükleer santrale hayır'''' mitingi düzenledi.
Konutların yüzde 75''i sigortasızKonutların yüzde 75''i sigortasızTürkiye''de zorunlu sigorta kapsamına giren 13 milyon konuttan yüzde 26.5''i depreme karşı sigortalı.
Ege''nin iki yakası buluşuyorEge''nin iki yakası buluşuyorS.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi yeni bir sergiye ev sahipliği yapıyor. ''Karşıdan Karşıya/ MÖ 3. Binde Kiklad Adaları ve Batı Anadolu'' adlı sergi bugün Kültür ve Bakanı Ertuğrul Günay''ın ve Yunanistan Kültür Bakanı Pavlos Yeroulanos''un katılımıyla açılıyor.
Kiralık saraylarKiralık saraylarThe Daily Beast sitesi, yaz tatilini ''kral'' gibi geçirmek isteyenler için dünyanın en ''kelepir'' şato ve kalelerini belirledi.
Sabiha Gökçen''de yolcu trafiği artışı Avrupa''dan fazlaSabiha Gökçen''de yolcu trafiği artışı Avrupa''dan fazlaHavalimanı, ''anna.aero'' sitesi tarafından Avrupa''da yolcu trafiğini en fazla artıran havalimanı seçildi.
Haremlik selamlık projeHaremlik selamlık proje"Muhafazakâr ailelerin yeni yaşam alanı" olarak tanımlanıyor.
 Türkiye''den 18 otel, ‘Top 100'' listesinde! Türkiye''den 18 otel, ‘Top 100'' listesinde!35 milyon turistin 10 binden fazla otel için "Misafir memnuniyeti" esasına dayalı anket çalışmaları sonucunda, dünyanın en iyi 100 oteli belirlendi.
Nazım için dev parkNazım için dev parkKarabağlar Belediyesi tarafından 20 bin metrekare alan üzerine yapılan Nazım Hikmet Kültür Parkı, amfi tiyatro ve seyir terasları ile pek çok kültür ve sanat etkinliğinin ev sahibi olacak.
Merkel''den nükleer enerjiden vazgeçme sinyaliMerkel''den nükleer enerjiden vazgeçme sinyaliAlmanya Başbakanı Angela Merkel, 2022 yılına kadar ülkede nükleer enerjiden tümüyle vazgeçilmesi yönündeki görüşleri uygun bulduğunu söyledi.
Mardin ''taşıyla'' yeniden inşa edilecekMardin ''taşıyla'' yeniden inşa edilecekMardin, UNESCO listesi için kolları sıvadı. 100 milyon TL''lik ''kentsel dönüşüm projesi'' ile tarihi dokuya aykırı 1.440 yapı yıkılacak.
Örnektepeliler Evlerine Ne Zaman Kavuşacak?Örnektepeliler Evlerine Ne Zaman Kavuşacak?İstanbul Haliç Bölgesi''nde gerçekleşen projeler ile bölge bir dönüşüm içerisinde. Miniatürk, Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü, Sütlüce Kongre Merkezi, Rahmi M. Koç Müzesi gibi projelerin yanı sıra davetli bir yarışma ile projelendirilen ve 2010 yılında inşasına başlanan Hilton Garden Inn Oteli de bu gelişimi tetikleyen önemli projeler arasında yer alıyor. İstanbul Sütlüce''de 2010 yılında yapımına başlanan ve halen devam eden Hilton Garden Inn Haliç Oteli''nin çevresindeki konutların inşaattan dolayı zarar gördüğü ve bu nedenle de mahallelilerin de evlerinden çıkarıldığı gündeme geldi.
‘Gümüşköy madeni derhal kapatılmalı’‘Gümüşköy madeni derhal kapatılmalı’Kütahya Gümüşköy İzleme Platformu bileşenleri, Çevre ve Orman Bakanlığı önünde Kütahya Gümüşköy''de bulunan Eti Gümüş AŞ.''ye ait Gümüş madeninin derhal kapatılmasını isterken, Bakan Veysel Eroğlu''nu da istifa etmeye çağırdı.
Siirt''te baraj açan Limak ikincisinin de temelini attıSiirt''te baraj açan Limak ikincisinin de temelini attıLimak Yatırım''ın, Siirt Botan Çayı üzerinde 465 milyon dolara inşa ettiği Alkumru Barajı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın katıldığı törenle hizmete açıldı.
Lahid kapağı, musalla taşı olduLahid kapağı, musalla taşı olduÇanakkale''nin Biga ilçesine bağlı Dikmen köyünde, Roma dönemine ait bir lahdin kapağı musalla taşı olarak kullanılıyor.
Kuşlar yuvaya dönüyorKuşlar yuvaya dönüyorDüden Gölü''nün 3 yıl önce tamamen kurumasıyla birlikte, burada yaşadığı ya da konakladığı tespit edilen 175 kuş türünden çoğunun göle gelmediği biliniyor. Son dönemlerde artan yağışlarla birlikte gölün yeniden canlanmaya başladığı gözlemlendi.
Tarihi Forbes Köşkü turizme kazandırılacakTarihi Forbes Köşkü turizme kazandırılacakKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bir dönem Levanten ailelerin sıklıkla yaşadığı Buca''da Forbes Ailesine ait döneminin gösterişli yapılarından biri olan, ancak çürümeye terk edilen Forbes Köşkü''ne sahip çıkarak turizme kazandırmak istediklerini söyledi.
Kadıköy Life''ın Yeni Sayısı YayınlandıKadıköy Life''ın Yeni Sayısı YayınlandıAnadolu Yakası''nın sesi konumundaki Kadıköy Life Dergisi''nin Mayıs & Haziran 2011 sayısı yayınlandı. Her sayısında Anadolu Yakası''nı yakından ilgilendiren ve birbirinden ilginç konuların yer aldığı derginin bu sayısında, Kadıköy''de bulunan ve kimsenin bilmediği 500 yıllık bir tarihi eser kapak konusu yapıldı.
Japonya Eskiye Dönüşün Mümkün Olmadığını AnladıJaponya Eskiye Dönüşün Mümkün Olmadığını AnladıJaponlar, 11 Mart''ta meydana gelen doğal ve nükleer felaketler sonrası ülkelerinin eski düzene geri dönemeyeceğini düşünüyor.
Japonya''da deprem maliyeti 184 milyar doları geçebilirJaponya''da deprem maliyeti 184 milyar doları geçebilirJaponya''da 11 Mart''ta meydana gelen deprem ve tsunami felaketinin maliyeti 184 milyar doları geçebilir.
Ormanın katledilmesi davasına baro da müdahil olduOrmanın katledilmesi davasına baro da müdahil olduİZMİR''in şehir merkezinde son yeşil kalan alanlarından birisi olan Atatürk Ormanı içinde bulunan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Hatıra Ormanı''ndaki ağaçların kesilerek, gözetleme kulesi yapılmasına izin veren İl Özel İdaresi, inşaatı mühürleyen Bayraklı Belediyesine dava açtı.
İDO özelleştirmesinde ''iptal'' yokİDO özelleştirmesinde ''iptal'' yokİstanbul Büyükşehir Belediyesi, ''ihalenin iptal edildiği'' yolundaki haberlerin gerçeği yansıtmadığını duyurdu.
İstanbul, kongre turizminde 24 basamak birden yükseldiİstanbul, kongre turizminde 24 basamak birden yükseldiGeçen yıl Türkiye''ye kongre ve toplantı için 2 milyon turist geldi, üç gün kalıp 4 milyon Euro harcama yaptı. 10 yıl öncesine göre 5 kata yakın bu artış, kongre yarışında Türkiye''yi 14, İstanbul''u 24 basamak tırmandırdı. Böylece İstanbul kongre turizmi liginde, Amsterdam, Sydney gibi başkentleri alt edip, Paris ve Madrid''in arkasında 6. sıraya yerleşti.
Haliç Tersanesi''nin devrine yargı freniHaliç Tersanesi''nin devrine yargı freniİstanbul 4. İdare Mahkemesi, İstanbul''da 49 iskele ve terminal ile Haliç Tersanesi''nin intifa (faydalanma) hakkının 30 yıl süreyle devrine ilişkin ihalenin yürütmesini durdurdu.
Günay, katlı otoparkı yıkabilmek için dua ettiGünay, katlı otoparkı yıkabilmek için dua ettiİzmir Arkeoloji Müzesi''nde kentte ve çevresinde görev yapan kazı başkanları ile bir araya gelen Günay, İzmir''de tarihi gün yüzüne çıkarmak için çalıştıklarını kaydetti.
Göbeklitepe büyülediGöbeklitepe büyüledi12 bin yıllık tarihiyle dünyanın en eski tapınağı sayılan Şanlıurfa''daki Göbeklitepe National Geographic''in haziran sayısına ''Dinin Doğuşu'' başlığıyla kapak oldu.
Çivi çakılmayan 101 fabrika arazisi geri alındıÇivi çakılmayan 101 fabrika arazisi geri alındıOrganize Sanayi Bölge-leri''ndeki (OSB) arsa satışlarını mercek altına alan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, spekülatörlerin oyununu bozdu.
En ince ev, değerini iki yılda ikiye katladıEn ince ev, değerini iki yılda ikiye katladıNew York''un en ince evi 4.3 milyon dolara satılmayı bekliyor. Genişliği 2.9 metre, boyu ise 9.1 metre olan ev, 2000 yılında 1.6 milyon dolara, geçtiğimiz sene ise 2 milyon 175 bin dolara satılmıştı.
Erciyes Dağı''na 275 milyon Euro''luk yatırımErciyes Dağı''na 275 milyon Euro''luk yatırımKayseri Büyükşehir Belediyesi''nce yapılacak, Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi 2. etap çalışmaları kapsamındaki 20 ayrı tesisin temeli törenle atıldı.
1.4 milyar insan elektriksiz1.4 milyar insan elektriksizDünya nüfusunun yüzde 20''sini oluşturan 1.4 milyar insan elektriğe hasretken, 2.7 milyar insan ise yemek pişirmek için çalı çırpı topluyor.
Doğayı talan edecek yasalarDoğayı talan edecek yasalarTürkiye, 22 Mayıs Dünya Biyoçeşitliliği Koruma Günü''ne biyoçeşitliliğin korunması alanında adeta sorunlarla boğuşarak girdi. Arda arda çıkarılan ve doğanın talan edilmesinin önünü açan kanunlar hızla hükümetin ve Meclis''in gündemine girdi.
Çorum''dan çıktık tarihe yürüdükÇorum''dan çıktık tarihe yürüdükLeb demeden leblebisiyle hatırladığımız Çorum, artık tarihi ve doğal güzelliklerini dünyaya duyurmaya aday bir şehir. Bu yıl ikincisi düzenlenen Tarihi Hitit Yolu üzerindeki yürüyüş parkurları açıldı. Yüzlerce doğasever gibi biz de yürüyüş ve bisiklet parkurlarında Hititlerin izini sürdük...
İstanbul''daki camilerde kadınlara özel düzenlemeler yapılacakİstanbul''daki camilerde kadınlara özel düzenlemeler yapılacakİstanbul Müftülüğü, kadınların cami çilesine son verecek önemli bir adım attı. Şehirdeki 3 bin 94 camiyi denetime alan müftülük, ibadethanelerin kadınlara uygun olup olmadığını araştırmak için 60 kişilik ekip kurdu. Eksiklikleri en kısa sürede gidereceklerini söyleyen Müftü Çağrıcı, "Kadınların camiye girdiğinde kendini bir kenarda değil, camide hissetmesini istiyoruz." dedi.
Çadır kampı için yeni alternatifÇadır kampı için yeni alternatifDenizli-Muğla il sınırındaki Sandıras Dağı eteklerinde bulunan Anıt Karaçam Ormanı, Kartal Gölü, Karagöl ve Topuklu Yaylası ile Beyağaç, doğa tatilcileri için ideal kamp alanı.
2011 BETONART Yaz Okulu2011 BETONART Yaz OkuluTürkiye Çimento Müstahsilleri Birliği''nin (TÇMB) mimarlara yönelik olarak yayımladığı Betonart dergisinin çimento ve betonun alternatif kullanım olanaklarını araştırmak, çevre duyarlılığını ve fiziksel çevre kalitesini arttırmak amacıyla mimarlık bölümü öğrencileri için düzenlediği 2011 Betonart Mimarlık Yaz Okulu, 08 - 22 Temmuz 2011 tarihleri arasında Çanakkale''de gerçekleştiriliyor.
Bedri Rahmi''nin görülmemiş eserleriBedri Rahmi''nin görülmemiş eserleriSanatçının gelini Hughette Eyüboğlu bir kitapla perdeyi kaldırıyor.
Barajlar doldu, yağmur devam ederse kapaklar açılacakBarajlar doldu, yağmur devam ederse kapaklar açılacakBereketli nisan yağmurları, Fırat havzasındaki Keban, Karakaya, Atatürk, Birecik ve Karkamış barajlarını ağzına kadar doldurdu. Elektrik üretimine ağırlık vererek su tahliyesine başlanırken yağmurların devamı halinde baraj kapakları açılacak. Ekonomik su potansiyeli de 148 milyar kWh ile rekor seviyeye çıktı.
Baba yadigârı evi tarihi eser çıktı, şimdi gözü gibi koruyorBaba yadigârı evi tarihi eser çıktı, şimdi gözü gibi koruyor200 yıllık suffa taşı denilen tamamı taş olan tarihi bir ev düşünün. Girişinde küçük bir misafir odası, avlunun içinde geniş bir bahçe, bahçenin içinde ise yıllara meydan okuyan üzümlerin ezildiği taştan yapılmış şırahaneler... Kuşkusuz şehir hayatının kargaşa ve yoğunluğuna uzak kalmak isteyenler için vazgeçilmez bir mekan.
Çevreciler oturma eylemi başlattıÇevreciler oturma eylemi başlattı''''Anadolu''yu Vermeyeceğiz'''' sloganıyla yurdun değişik yerlerinden yola çıkan ve dün Gölbaşı ilçesine ulaşan çevrecilerin başkente girişine polisin engel olmasının ardından grup oturma eylemi başlattı.
 Enerjinin yeni üssü Adana Enerjinin yeni üssü AdanaTekstil kenti olarak ünlenen Adana''nın geleceği artık pamuk ipliğine bağlı değil. BTC''nin de son durağı olan şehir, yeni enerji yatırımlarıyla birlikte kendini petrol ve petrokimyasal üretimin merkez üssü olarak konumluyor.
Abbaralarda hiç kayboldunuz muAbbaralarda hiç kayboldunuz muAbbaralarda hiç kayboldunuz mu Üstü kapalı ve dar merdivenli yarı karanlık sokaklardan geçip sütunlu kemerli çarşılarda dolaşırken, gökyüzüne uzanan minare ve kiliseler çıkıyor karşımıza. Burası, dört dilin, Türkçe''nin, Kürtçe''nin Arapça''nın ve Süryanice''nin memleketi Mardin...
Somuncu Baba Külliyesi, Miniatürk''teYakın coğrafyamızdaki 120 mimari eserin maketlerinin sergilendiği İstanbul''daki Miniatürk parkına, Malatya Darende''deki Somuncu Baba Külliyesi de katılıyor. Külliyenin maketi, 26-29 Mayıs arasında İstanbul''da yapılacak Malatya Tanıtım Günleri''nin başlangıcında törenle açılacak. Maket, Hulusi Efendi Vakfı''nın sponsorluğunda hazırlandı.
Tarih: 24 Mayıs 2011 Kaynak: Zaman
Bakan Günay, Metropolis''in ören yeri olacağını açıkladıGençlik Haftası nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı''na bağlı koro, topluluk ve orkestralar Metropolis Antik Kenti Amfi Tiyatro''da ücretsiz konser verdi
Dünyadaki petrole 50 yıl ömür biçiliyorBP ve HSBC''nin verilerine dayanan projeksiyonlara göre, bilinen rezervlerle dünyadaki petrole 46-50 yıl arasında ömür biçilirken, görünür doğalgaz rezervlerinin tükenme ömrünün de 63 ile 119 yıl arasında olacağı öngörülüyor.
Tarih: 24 Mayıs 2011 Kaynak: Milliyet
Şantiye kent!Neyi beslersen, onu geliştirirsin. Teşvik, "pozitif ayrımcılık" isteyenler için etken bir besleme yöntemidir.
Tay Park açıldıKarşıyaka Belediyesince Mavişehir''de yapılan ve evcil hayvanlar, çocuk parkı, kafeterya, veteriner kliniğinin de yer aldığı Tay Park törenle hizmete girdi. Törene CHP Genel Başkan Yardımcısı Alaattin Yüksel, Türkiye Veteriner Hekimleri Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Şakir Doğan Tuncer, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ve bazı CHP İzmir milletvekili adayları katıldı. Alaattin Yüksel törende yaptığı konuşmada, CHP''nin turizm projeleri hazırladığını ve yerel yönetimlerle projelerini hayata geçirdiklerini belirtti.
"Bizim petrolümüz arkeolojik zenginliğimiz''''Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye''nin arkeoloji açısından heyecan verici bir ülke olduğunu belirterek, ''''Bizim petrolümüz arkeolojik zenginliğimiz'''' dedi. Bakan Günay, İzmir Arkeoloji Müzesi''nde, kazı çalışmalarına ilişkin yapılan toplantıya katıldı. Burada yaptığı konuşmada, arkeolojiye, yer altı ve yer üstü zenginliklere sahip çıkmak için uğraştıklarını dile getiren Günay, İzmir''de Agora''nın yanındaki katlı otoparka değinerek, ''''Agora''da, 1. derece arkeolojik alana kamu, kendisi devasa bir yapı yapmış, yani kamu tahribat vermiş. Agora''nın yanı başındaki otoparkı kaldırmaya umarım bir gün gücüm yeter... Türkiye arkeolojik açıdan heyecan verici bir ülke. Bizim topraklarımızda dünyanın en büyük petrolü bulunmadı, bizim petrolümüz arkeolojik zenginliğimiz'''' diye konuştu.
Çılgın değil hiper-rasyonel projelerEvlerimizde eşya kalabalığına zamanla alışıyoruz. Her alışverişten ucuza bulduğumuzu sanarak elimizi kolumuzu doldurduğumuz eşyaları var olan kalabalığa eklerken, "hah, buna da ihtiyacımız vardı" diye düşünerek kendimizi avutabilmemizin sırrı burada.
"Yeni anayasa, çevre ve doğaya da saygılı olsun"Yeni anayasa için birçok sivil toplum kuruluşu kongre ve sempozyum düzenliyor.
Liman kentin gelecek tarihiBundan 15 yıl önce Anadolu''yu dolaşırken, "farkındalık" enerjisini hissederdim. Gözlemlerim bana "Anadolu Kaplanları" tanımını oluşturmuştu.
Kütahya''da 2000 bina hasarlıKütahya Simav''da, 5.9''luk depremin ardından Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, 2 bin binanın oturulamaz halde olduğunu, 6 ay içinde TOKİ''nin yeni konutlar inşaa edeceğini söyledi.
Karadeniz Sahil Yolu GAP''a bağlanacakAK Parti Grup Başkanvekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, Karadeniz Sahil Yolu''nu Sivas''a ve Anadolu ile GAP''a bağlayacak büyük yol çalışmasına başlandığını söyledi.
Altıntepe mozaikleri gün yüzüne çıkıyorErzincan''ın Üzümlü ilçesinde, 2 bin 750 yıllık tarihe sahip Urartu dönemine ait Altıntepe''de bulunan mozaikler, restore edilerek turizme kazandırılacak.
İnsanlar binalara güvenmediği için deprem sendromu oluşuyorPamukkale Üniversitesi (PAÜ) Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Ali Aydın, bina stoklarının kötü olmasından dolayı orta büyüklükteki depremlerde bile insanların sokaklara çıktığını, bunun ''deprem sendromu'' olduğunu söyledi.
Biga''da 99 şehit için anıt yapıldıÇanakkale''nin Biga ilçesine bağlı Karabiga Belediyesi tarafından, Üsteğmen Vehbi Bey ve Er Recep Şehitliği''ne yaptırılan Karabiga Şehitler Anıtı törenle açıldı.
Akkuyu''da kaza olursa Rusya bile etkilenirAkkuyu''daki olası bir nükleer kazanın risk analizine göre, kazadan sadece 15 gün sonra Doğu Avrupa ve Afrika bile etkilenecek.
Gaziantep''in hamamları müzeye taşınacakKültür ve sanat alanında yaptığı çalışmalarla adını duyuran Gaziantep, müzeleri ve tarihi yapıları ile adından söz ettirmek istiyor.
Ankara-Konya hattına 1 milyar lira yattı, tren 220 kilometre hıza çıktıAnkara-Konya Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattına 1 milyar liralık yatırım yapıldığını açıklayan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, "Test sürüşlerinde 220 kilometre hıza ulaşıldı. 25 Mayıs''ta her şeyiyle bitirmek istiyoruz.
Kütahya''da 18 bin konut ‘deprem sigortalı'' çıktı 103 hasar ihbarı yapıldıKütahya Simav''da meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem, dikkatleri Zorunlu Deprem Sigortası''na çevirdi.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.