Haberler

24 Nisan 2011, Pazar

Çocuklarımız Geleceği İnşa EdecekÇocuklarımız Geleceği İnşa Edecek23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncesinde Arkitera Mimarlık Merkezi olarak tüm çocukların bayramını kutluyoruz. Geleneksel bayram kutlaması olarak bir güne özel olarak belli mevkilerdeki insanların koltuklarına bir çocuk oturtulur ve hep birlikte yaptığı hareketlere, ağzından her çıkan kelimeye güleriz. Arkitera editörleri olarak bu baştan savma görevi yapmayı reddedip onun yerine bu kez kendimizi çocukların yerine koymaya çalıştık. Haberin Devamı
Antalya''da otele yıkım kararı!Antalya''da otele yıkım kararı!Antalya''da bir otelin ek bölümü, ruhsatsız yapıldığı gerekçesiyle Muratpaşa Belediyesi ekiplerince yıkılmaya başlandı. Antalya eski Lara yolu üzerinde bulunan 45 odalı Bilem High Class Hotel, yanındaki alana 36 odalı ek bir binayı yaparak geçen yıl hizmete soktu. Ruhsatsız olarak yapılan ek bina, Muratpaşa Belediyesi tarafından yıkılmaya başlandı.
''Uçan robot''tan Fukuşima''daki yıkımın görüntüleri''Uçan robot''tan Fukuşima''daki yıkımın görüntüleriJaponya''yı 11 Mart''ta vuran deprem ve tsunami felaketinin ardından Fukuşima Nükleer Santrali''nde yaşanan büyük yıkım, ABD''nin bölgeye gönderdiği uzaktan kumandalı uçan robot ''T-Hawk'' tarafından görüntülendi.
Sanayi batıdan doğuya kayıyorSanayi batıdan doğuya kayıyorKayma eğilimi doğu bölgeleri için olduğu kadar, Türkiye geneli için de olumlu bir nitelik taşıyor.
Felaketin bedelini kim ödeyecek?Felaketin bedelini kim ödeyecek?Meksika Körfezi''nde meydana gelen petrol sızıntısının birinci yıldönümünde BP şirketi, Deepwater Horizon platformundaki patlamadan dolayı iki başka şirkete tazminat davası açıyor.
Ege''nin ilk bölge hastanesi Manisa''yaEge''nin ilk bölge hastanesi Manisa''yaHaziran ayında temeli atılacak olan ve 130 milyon liraya tamamlanacak sağlık kurumu, 2.5 yıl sonra vatandaşların hizmetine sunulacak
Malatya''ya 1700 metrelik kayak tesisiMalatya''ya 1700 metrelik kayak tesisiYama Dağı''nda yer alacak tesisin yapımına 2 ay içinde başlanacak.
Kazıdan ''harika'' adayı çıktıKazıdan ''harika'' adayı çıktıMilas''ta kaçak kazıyla ortaya çıkan eserler, dünyanın 8. harikası olmaya aday.21 Nisan 2011 Perşembe 21:00 tarihinde eklendi.
Kayalar evin içine girdiKayalar evin içine girdiZonguldak''ın Ereğli İlçesi''ne bağlı Gülüç Beldesi''nde yamaçtan kayan toprak ve kaya parçaları yedi katlı apartmanın ikinci katından içeri girdi.
Jeju adası, doğanın 7 harikasına adayJeju adası, doğanın 7 harikasına adayDünya çapında düzenlenen bir kampanyayla doğanın yedi harikası seçiliyor.
 Japonya''da yeniden inşa bütçesi açıklandı Japonya''da yeniden inşa bütçesi açıklandıJaponya''da bakanlar kurulu deprem ve tsunami felaketleri ardından yaklaşık 50 milyar dolar tutan yeniden inşa bütçesini onayladı.
Doktorlar açıkladı, işçiler sınırdaDoktorlar açıkladı, işçiler sınırdaFukuşima Nükleer Santrali''nde işçilerle görüşen doktorlar, işçilerin yorgunluk nedeniyle sağlık problemleriyle karşı karşıya olduklarını söyledi.
900 bin dolara İtalyan köyü900 bin dolara İtalyan köyüİtalya''da tarihi bir dağ köyü olan Valle Piola yaklaşık 900 bin dolara satılık...
Bir havaalanı daha geliyorBir havaalanı daha geliyorHavaalanı, tamamlandığında Türkiye''nin en büyük 4. havaalanı olacak. Temeli cuma günü atılıyor. Kütahya''nın Altıntaş ilçesine yap-işlet-devret modeli ile yapılacak olan Zafer Bölgesel Havaalanının temeli, yarın Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu''nun katılacağı törenle atılacak.
Doğa ve şehir birlikteliği gökyüzüne yükseliyorDoğa ve şehir birlikteliği gökyüzüne yükseliyorDoğayla şehri entegre etmenin yeni yolu, doğal alanları gökyüzüne yükseltmekte bulundu. Bu entegrasyon bazen bir orman, bazen de bir tarla şeklinde karşımıza çıkıyor.
Fukuşima dersleriFukuşima dersleriJaponya''da depreme karşı acil durum tatbikatları artırıldı. Birçok nükleer enerji santrali elektriğin kesildiği ve soğutma sisteminin devre dışı kaldığı Fukuşima''dakine benzer senaryolar üzerinde çalışıyor.
İstanbullular erguvanı seçtiİstanbullular erguvanı seçtiİnternet üzerinden yapılan oylamada yeni sefere başlayacak 172 otobüsün rengi erguvan oldu. Erguvan renge yüzde 34 oy verildi.
Doğal yapılara ilgi duyanlar içinDoğal yapılara ilgi duyanlar içinEkolojik mimari ve doğal yapılarla ilgili uygulamalı atölye çalışması 4-11 Haziran''da Kazdağı''nda gerçekleşecek.
Türkiye çelik üretiminde fark attıTürkiye çelik üretiminde fark attıTürkiye en büyük 15 çelik üreticisi arasında üretimini en fazla arttıran ülke oldu.
Dünya Günü: "Bir Milyar Yeşil Hareket" Dünya Günü: "Bir Milyar Yeşil Hareket" Türkiye''de adından çok da fazla söz edilmese de Dünya Günü, her yıl 22 Nisan''da dünya çapında kutlanan özel bir gün. Çevresel değerleri hatırlamak ve korumak adına ortaya çıkan Dünya Günü haftasında birçok aktivist bir araya geliyor, çevresel sorunlara dikkat çekmek üzere çeşitli faaliyetler düzenliyor. 1970 yılından bu yana her yıl farklı temalarla gündeme gelen Dünya Günü''nün 2011 yılı teması ise "A Billion Acts of Green (Bir Milyar Yeşil Hareket)" olarak belirlendi.
Brezilya, Dünyanın En Büyük Lego Kulesini İnşa EttiBrezilya, Dünyanın En Büyük Lego Kulesini İnşa EttiDünyanın en büyük Lego kulesi Sao Paulo''da inşa edildi. Sao Paulo''da çoğu çocuk olan yaklaşık 6000 Lego fanı, vinçlerler taşınarak birleştirilecek Lego taşlarını bir araya getirdi.
Peter Zumthor Tarafından Tasarlanan Serpentine Pavyonu''nun İlk Görüntüleri Ortaya ÇıktıPeter Zumthor Tarafından Tasarlanan Serpentine Pavyonu''nun İlk Görüntüleri Ortaya ÇıktıAlman tasarımcı Piet Oudolf, Pritzker yarışmasının birincisi tarafından tasarlanan Serpentine Galeri''nin yaz pavyonu için bir bahçe tasarlayacak.
7 katlı bina çökme tehlikesine karşı boşaltıldı 7 katlı bina çökme tehlikesine karşı boşaltıldı Diyarbakır''da 7 katlı bir bina çökme tehlikesine karşı boşaltıldı. Binada teknik heyet tarafından yarın sabah inceleme yapılacak.
Bu binalar afette yıkılacakTMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Harp, son dönemlerde çeşitli bölgelerde çökme tehlikesi geçiren binalarla ilgili açıklamayı yaptı.
Köprü ve viyadüklere güçlendirme çalışması yapılacakO-4 Otoyolu Anadolu Otoyolu Kavşağı ile Şekerpınar Kavşağı arasındaki köprü ve viyadüklerde depreme karşı güçlendirme çalışması yapılacak.
Sınırda radyoaktif toz bulutu paniğiErmenistan''da üç kentte meydana gelen toz bulutlarının nefes almayı zorlaştırması üzerine alarm verildi.
Rezidansa çevrilecekEtiler''de Uçaksavar Sitesi''ni yeniden inşa etmeye hazırlanan Teknik Yapı, yeni dönüşüm projeleri için harekete geçti. Uçaksavar büyüklüğünde birkaç siteden daha teklif alan şirket, şimdi de İkitelli, Mahmutbey ve Halkalı bölgesinde 30 yıl önce inşa ettiği 24 fabrika arsasını sahiplerinin bir kısmı ya da tamamıyla anlaşarak rezidans ve ofis projelerine dönüştürmeyi planlıyor.
Formula 1 İstanbul''a veda ediyorTürkiye''nin en büyük uluslararası tanıtım projelerinden Formula 1 İstanbul''a veda etmeye hazırlanıyor.
En büyük adliyeye cezaevi aracı giremiyorAvrupa''nın en büyük adliyesi olarak inşa edilen Çağlayan''daki yeni İstanbul Adliyesi''ne otopark girişinin tavanı alçak yapıldığı için cezaevi araçları giremiyor.
Takvim
<<Nisan 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.