Haberler

24 Mayıs 2008, Cumartesi

ULI Türkiye Başkanı Haluk Sur ile Gayrimenkul Sektörü ÜzerineULI Türkiye Başkanı Haluk Sur ile Gayrimenkul Sektörü ÜzerineTürkiye’nin her sektörde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de yapısal anlamda bir değişim süreci yaşıdığını belirten Sur, yatırımcıların, uluslararası değerleme, uluslararası raporlama, muhasebe standartları veya pazar araştırma standartları gibi konularda giderek bu işin uzmanı olan firmalara doğru yönlendiğini ve bu gidişi sağlıklı bulduğunu söyledi ve ekledi “Türkiye ve Türk gayrimenkul sektörü dışa açıldıkça, küresel rekabet içine daha çok girdikçe, küresel gayrimenkul piyasalarını daha fazla gözlemledikçe bu ayrışma ve sektörel bazda alt grupların yerli yerine oturması, rollerinin tarif edilmesi, görev tanımlarının anlaşılır ve net bir hale gelmesi kaçınılmaz.” Haberin Devamı
Özal istedi, 12 yıl davayla geçti, sonunda bittiÖzal istedi, 12 yıl davayla geçti, sonunda bittiLykia Group, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın, ‘burası betonlaşmasın’ dediği arazide, 12 yıl aralarında Gülriz Sururi’nin de bulunduğu birçok davacıyla uğraştıktan sonra, 100 milyon euro’ya mal olan oteli hizmete açtı.
20 bin metrekareyi değiştirecek Tarlabaşı projesi görücüye çıktı20 bin metrekareyi değiştirecek Tarlabaşı projesi görücüye çıktıİstanbul''un tarihi semtlerinden Tarlabaşı yenileniyor. Beyoğlu Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ''Tarlabaşı Yenileme Projesi'' kapsamında toplam 20 bin metrekarelik bir alanda 278 bina restore edilecek...
Kapadokya Sarıca Kilise RestorasyonuKapadokya Sarıca Kilise RestorasyonuYıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı’nın düzenlediği Koruma Söyleşileri’nin ikincisine, 20 Mayıs 2008 Salı günü “Kapadokya Sarıca Kilise Restorasyonu” konulu sunumuyla Cengiz Kabaoğlu konuk oldu.
Balina avcılığı afişi birincilik getirdiBalina avcılığı afişi birincilik getirdiDünyayı tehdit eden sorunları duyurmayı amaçlayan Uluslararası Afiş Tasarım Yarışması’nda, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İletişim Tasarımı öğrencisi Ayçin Turan, Balina Avcılığı kategorisinde birinci oldu.
En güzel 10 art nouveau yapıEn güzel 10 art nouveau yapıArt nouveau (Ar nuvo olarak okunuyor, Fransızca Yeni Sanat anlamında), dekoratif süslemelerin ön plana çıktığı, kıvrımların, çiçek ve bitki desenlerinin, vitrayların sık sık kullanıldığı, 19. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkmış bir mimarlık akımı.
RAF Ürün Dergisi, Tanju Özelgin’in Kapak Tasarımıyla Küresel Isınmaya “DİKKAT” ÇekiyorRAF Ürün Dergisi, Tanju Özelgin’in Kapak Tasarımıyla Küresel Isınmaya “DİKKAT” ÇekiyorRAF Ürün Dergisi’nin 2008 Mayıs sayısı yayınlandı. Derginin kapak tasarımı Tanju Özelgin’e ait. “DİKKAT” isimli tasarım, özellikle son yarım yüzyıl içerisinde yerkürenin yüzeyine yakın havanın ve okyanusların ortalama ısısında gözlemlenen artışa yani küresel ısınmaya dikkat çekiyor.
Gelecekte KadıköyGelecekte KadıköyYaklaşık 750.000 nüfusa ev sahipliği yapan, İstanbul Anadolu Yakası’nın merkezi konumundaki Kadıköy ilçesinin sorunları, Kadıköy Kent Konseyi Etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen “Gelecekte Kadıköy’ün İmar ve Planlaması ile Deprem Olgusu” başlıklı panelde masaya yatırıldı. Nilgün Canpolat, yaptığı açılış konuşmasında yakın döneme kadar Kadıköy’e yönelik planların alt ölçeklerde üretilmesinin, bugün gelinen noktada nüfus ve donatı alanı dengesizliğini de beraberinde getirdiğini belirtti.
AEM Buluşmaları - Betonart Toplantıları 01: Tülin Hadi ile "Modern Macar Mimarlığı" Toplantısı GerçekleştirildiAEM Buluşmaları - Betonart Toplantıları 01: Tülin Hadi ile "Modern Macar Mimarlığı" Toplantısı GerçekleştirildiAEM Buluşmaları kapsamında gerçekleştirilen BETONART Toplantıları’nın ilki 21 Mayıs Çarşamba günü Arkitera Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi. BETONART Dergisi, İlkbahar 2008 sayısıyla birlikte okuyucularına yeni bir tartışma ortamı sunuyor.
Metin Hepgüler: Ankara Sheraton Oteli Yarışması’nda Birincilik Ödülünü Ben KazanmıştımMetin Hepgüler: Ankara Sheraton Oteli Yarışması’nda Birincilik Ödülünü Ben KazanmıştımMimar Metin Hepgüler, tasarımı gmp Architekten Mimarlık Bürosu’na ait olan ve büronun kurucularından Meinhard von Gerkan’ın 15 Nisan 2008’de düzenlenen ARKIMEET konferansında da tanıttığı Ankara Sheraton Oteli hakkında bir açıklama yaptı.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Kemeraltı Çarşısı göz kamaştıracakAnafartalar Caddesi Cephe Düzenleme Projesi’nde ikinci etap başladı. Çok sayıda bina orijinal görünümüne kavuşturulacak.
Efes’te Türkiye’nin dediği olduTürkiye’nin, Efes kazılarının başına atanan Ladstatter’e itirazı üzerine yaşanan kriz, Avusturya’nın, Prof. Dr. Johannes Koder’i önermesiyle çözüldü.
İslam Eserleri Müzesi Açılıyor"İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi", 24.05.2008''de Gülhane Parkı Has Ahırlar binasında açılacak.
Gecikmeden ilk adımı atmalılar...İhtişamı çirkin yapılarla gölgelenmiş, hapsedilmiş bir kent Bursa... Son zamanlarda bir isyan var, bu konuda... Sadece... Sivil toplum örgütleri, sadece belediye başkanları, sadece turistik değerlerle örülü kurum ve kişiler değil...
Sektörler Kamu İhale Yasası dışı kalmaya çalışıyorKamu İhale Yasası''nın kapsamını daraltan yasa tasarısının Meclis''teki görüşmeleri de gerginlik kaynağı oldu. Tasarının görüşmeleri başladığında Kamu İhale Yasası''na dönük yeni istisnaların gündeme geleceği beklentisi, hem bürokrasi hem de inşaat sektöründe kaygı yaratıyor.
Tren yolculuğunda Uzakdoğulu ''raybüs'' dönemi başlıyorTCDD, Güney Kore''nin Hyundai Rotem şirketine sipariş verdiği saatte 140 kilometre hız yapabilen yeni nesil dizel motorlu tren Raybüs''ün ilk setini teslim aldı.
Etlik... Sokağın gündemiAnkara''nın, Etlik semtinin göbeğinde "Antares" açıldı. Antares "akrebin kalbi" anlamında. Ankara''daki alışveriş merkezlerinin "en büyüğü." "Daha ileride" bir başka alışveriş merkezi daha yapılıyor.
Sağlam binada tadilat yıkılacak olanda ders var!Büyük bir deprem bekleyen İstanbul’daki okullarda deprem hazırlığı kaplumbağa hızıyla yürüyor. Esenler’deki İbrahim Turhan Lisesi’ndeki hazırlık ise fıkra gibi!
"7 tepe 7 tünel" projesi hasar yarattıİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin yürüttüğü ''''7 tepe 7 tünel'''' projesi tüm hızıyla sürerken, çalışmaların olduğu yerdeki binalarda derin çatlaklar meydana gelmeye başladı.
Yassıada turizme açılacakBir döneme damgasını vuran ancak tarihin derin izleriyle birlikte kaderine terkedilen Yassıada turizme açılıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Yassıada ile ilgili yeni projeler olduğunu söyledi.
Denizde yüzen ilk rüzgar santraliNorveç, elektrik enerjisi üretmek amacıyla dünyanın denizde yüzebilen ilk rüzgar santralini kuruyor. Norveç petrol şirketi "Statoil Hydro", rüzgar türbinini gelecek sene Norveç açıklarında kuracağını açıkladı. Dünyanın birçok yerinde sahilden açıkta rüzgar santralleri bulunuyor, lakin bunlar deniz tabanına tutturulmuş sabit santraller olarak çalışıyor. Yüzebilen santral, rüzgarın daha bol olduğu açık denizlere rahatça nakledilebilecek. Norveç projesi, yaklaşık 51 milyon euro''ya mal olacak. "Hywind" adı verilen proje, 2009 sonbaharında Kuzey denizindeki Karmöy adasının 10 mil açıklarında başlatılacak. Denizden yüksekliği 65 metreyi bulacak santral 2,3 megawatt güç üretecek.
Tarih: 23 Mayıs 2008 Kaynak: CNN Türk
Noel Baba Müzesi''nin koruma inşaatı başlatılamıyorAntalya''nın Demre İlçesi''ndeki Noel Baba Müzesi''nin toprak kaymasından korunması için istinat duvarı yapılmasına müzenin bitişiğindeki arazinin sahiplerince izin verilmedi.
Ulu Cami restorasyona alındıSaltuklu Emiri Nasuriddin Muhammet tarafından 1179 yılında yaptırılan ve Erzurum’un en büyük camisi olan Ulu Camii, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyona alındı.
Safranbolu tarihi sokaklarında çalışmalar devam ediyorKarabük''ün Safranbolu İlçesi ara sokaklarında yer altı çalışmaları tüm hızıyla sürerken, Belediye Başkanı Nihat Cebeci, çalışmaları yerinde inceledi.
Mimardan Süleymaniye Camii yanıtıSüleymaniye Camii''nin restorasyonu sırasında kurşun kaplı konik külahın asimetrik kaldığı iddiasına restorasyon Şantiye Şefi Rest. Uzm. Yüksek Mimar Nilgün Olgun''dan yanıt geldi.
Akçakale Adası''nda kazı çalışmalarına izin verilmediArdahan Kültür ve Turizm Müdürü Oğuz Akbabaöz, Çıldır Gölü içerisinde yer alan tarihi Akçakale Adası''nın önemli bir yerleşim merkezi olabilmesi için arkeolojik kazıların yapılması gerektiğini söyledi.
Tarihi yapılar bakımsızlık ve ilgisizlikten çöplüğü andırıyorMuş''ta bulunan bir çok tarihi yapılar bakımsızlık ve ilgisizlikten dolayı çöplüğü andırıyor. Tarihi eserlerin böylesine bakımsız kalması ve kendi kaderine terk edilmesi üzüntüyle karşılanırken, vatandaşlar, büyük öneme sahip eserler için yetkililerin harekete geçmesini istiyor. Abdulvahap Gazi Türbe''sinin duvarlarında oluşan çatlaklar her geçen yıl büyürken, türbe yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Halk, türbenin gelecek nesillere aktarılabilmesi için yetkilileri göreve çağırıyor.
Tarih: 23 Mayıs 2008 Kaynak: Haberler.com
Sur Kapıları yenileniyorOsmangazi Belediyesi''nin Kültür Bakanlığı desteğiyle yürüttüğü Bursa surlarını düzenleme ve restore etme çalışmaları kapsamında, Yerkapı''daki iç ve dış surlardaki iki cümle kapısı yeniden inşa ediliyor.
Araba Pazarı Hamamı kıymete bindiKastamonu''da Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz yılın sonunda restorasyon ihalesi yapılan, Araba Pazarı Hamamı, Vakıflar Bölge Müdürlüğü''nden alınan bilgiye göre bu yıl içinde tamamlanarak hizmete açılacak.
Tarih: 23 Mayıs 2008 Kaynak: Kastamonu Postası
Arkeoloji ve BarışHerkes kendi ülkesini öyle mi görür bilemem ama bizde tezatların daha yoğun olduğu bir gerçek. Sık sık ‘medeniyetler ittifakı’ için dış seyahatlere çıkan başbakanımızın ülkesinde medeniyetlerin tehdit altında olduğunu görmezden gelmenin adeta belli kuralları oluşmuş.
Duman oldularYeni yürürlüğe giren kapalı alanlarda sigara yasağı, daha önce insanların oturmaya yer bulamadığı alış veriş merkezlerinin kafe ve restoranlarını yüzde 50 boşalttı. Tüm alış veriş merkezlerinde, her iş kolunda satışlarda hissedilir oranda düşüş var.
Vali, ''varım'' dedi ama...Narlıdere''de istinat duvarı kayan Hasan İçyer İlköğretim Okulu''nu kurtarmak için harcanan 525 bin YTL boşa gitti Ancak DSİ''nin hazırladığı rapora göre, yeni duvar yapılması ya da kazık çakılması için en az 600 bin YTL daha gerekiyor.
Tarihi Seydibeyoğlu Konağı belediyeye devredildiDaday İlçesinde 13 yıl süren tadilat çalışmaları geçen yıl tamamlanan tarihi Seydibeyoğlu (Köpekçioğlu) Konağı, Daday Belediyesi''ne devredildi.
Mama Hatun Kervansarayı kiralandıErzincan’ın Tercan İlçesi''nde bulunan tarihi Mama Hatun Kervansarayı’nın kiraya verildiği, çeşitli iş alanlarının açılmasıyla korunmasının sağlanacağı belirtildi.
İshakpaşa Sarayı''nın restorasyonu devam ediyorAğrı Kültür ve Turizm Müdürü Muhsin Bulut, İshakpaşa Sarayı''nda başlatılan restorasyon çalışmalarının bu yıl yüzde 65''lik bölümünün tamamlanacağını belirtti. Bulut, ''''Geri kalan yüzde 35''lik bölüm de 2009 yılında bitirilerek İshakpaşa sarayı yeni görünümüne kavuşacak'''' dedi. Restorasyon devam ederken sarayın bazı bölümlerinin ziyaretçilere kapatılacağını anlatan Bulut, ziyaretçilerin can güvenliği için çalışma yapılan bölümlere girmemesi gerektiğini ifade etti. Bulut, Kültür ve Turizm Bakanlığının prestij projesi olarak kabul edilen İshakpaşa Sarayı''nın restorasyonunda, ödenek konusunda hiçbir sıkıntı bulunmadığını sözlerine ekledi.
Tarih: 23 Mayıs 2008 Kaynak: Turizm Gazetesi
Medrese bitişiği iş yerlerinde hukuki süreç izlenecek“Çifte Minareli Medrese bitişiğindeki dükkanlarla” ilgili olarak basında yer alan haberler üzerine Yakutiye Belediyesi''nden bir açıklama yapıldı.
''2B alanları Anayasa değiştirilmeden satılamaz''CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, 2B olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerin anayasa değişikliği yapılmadan satılamayacağını kaydetti. Topuz, hedefin, orman arazisi işgalcilerinin oyları oldunu işaret etti.
Ankara’nın tarihi dokusu için Gül''e açık mektupAKM alanında yapılan çalışmaların Ankara’nın tarihsel kimliğini yok edeceğini savunan meslek odaları, konunun görüşüleceği 20. Milli Komite Toplantısı''nda görüş ve önerilerini sunabilmek için Cumhurbaşkanı Gül’e açık mektup yayınladı.
Ankara Kalesi en uygunuBaşkan Gökçek’in yeni amblem için çalışmalara başladığını duyurmasının ardından bir amblem fikri de ASO Başkanı Nurettin Özdebir’den geldi. Özdebir, "Kenti en iyi temsil edecek amblem Ankara Kalesi olacaktır" dedi.
11 milyon ampülü duydu, Castro modeline özendiKüba lideri Fidel Castro’nun, bir zamanlar 11 milyon lambayı lise öğrencilerine değiştirttiğini ve bundan dolayı 1.200 megavatlık bir santral kazancı sağladığını söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "Eğer enerjide arz güvenliğinden şikayet ediyorsak Castro’nun, yaptığı gibi verimli lamba kampanyasını birlikte yapalım" dedi.
Büyükşehir’in kredi notu yüksek çıktı!Uluslararası Kredi Değerlendirme Kurululuşu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mali durumunu inceledi. Ulusal kredi notu yüksek çıktı. Yatırım için uygun bulundu.
İzmir’in logoları üzerineTicaret odası bir süre önce İzmir’in yeni logosu üzerine yapmış olduğu çalışmaları güzel İzmirlilerin beğenisine sundu. Tabi bu sunuşla beraber hemen tartışma başladı.
10 dekarlık alan kül olduFethiye’nin Patlangıç Mahallesi Hıdırlık Mevkii’nde bir tarım arazisindeki temizlik sırasında çıkan yangın rüzgarın etkisi ile zeytinlik alana sıçradı.
Değirmenönü’ne açık hava müzesiMuratpaşa Belediyesi’nin Çevre Hizmet Ödüllü Değirmenönü Restorasyon Projesi; Akdeniz Üniversitesi-Belediye işbirliğinin en güzel örneklerinden biri haline geliyor.
Türkiye’nin CEO’ları küresel ısınmayı tartıştıCapital ve Ekonomist dergileri ile AvivaSA Emeklilik ve Hayat işbirliğinde düzenlenen “Küresel İklim Değişikliği” konulu CEO Forum toplantısında, Türkiye’nin CEO’ları küresel ısınmanın etkilerini konuşmak üzere İstanbul’da bir araya geldi.
Gül''den Yap-İşlet-Devret Kanunu''na ''onay''Gül''ün onayladığı kanuna göre, kamu kurum ve kuruluşlarınca ifa edilen, ileri teknoloji veya yüksek maddi kaynak gerektiren bazı yatırım ve hizmetlerin, yap-işlet-devret modeli çerçevesinde yaptırılması sağlanacak.
Küresel ısınmanın yüzde 3''ünden ''telekom'' sorumlu"Küresel ısınma probleminin yüzde 2,5-3''ünden sektörümüz sorumlu" diyen Uluslararası Telekomünikasyon Birliği Genel Sekreteri Dr. Hamadoun I. Toure, enerjiyi daha az kullanan yöntemler geliştirmek gerektiğine dikkat çekti.
Sebze ve meyve hali yenileniyorVan Belediye Başkanı Burhan Yenigün, Toptancı Yaş Sebze ve Meyve Hali''nde yapılan çalışmaların son aşamaya geldiğini söyledi. Halin daha modern hale getirilmesinin yanı sıra artan talebe cevap verilmesi için yeni iş yerleri inşaatının da devam ettiğini dile getiren Yenigün, bu iş yeri inşaatlarının en kısa zamanda sona ereceğini vurguladı. Yenigün, 1999 yılında depo olarak inşa edilmesi planlanan ve bitirilemeyen 53 yeni işyeri sayısı 93''e çıkarıldığını ifade ederek, bu işyerlerinin hizmete girmesiyle esnafın rahat bir nefes alacağını kaydetti.
Tarih: 23 Mayıs 2008 Kaynak: Zaman
Göz göre göre çevre kirliliğiZonguldak’ın Devrek ilçesinde belediye, iki yakasında köylülerin yaşadığı, etrafında ormanlık alanların bulunduğu çayın kenarını çöp döküm alanı olarak kullanıyor. Kirliliğin farkında olan yetkililer sıkıntının temmuzda biteceğini açıklıyor.
Türk çevreciye büyük ödülDünyanın en önemli doğa koruma ödülü olan 15. Whitley Gold Ödülü’ne ilk kez bir Türk değer görüldü. Ödül, Kars’taki çalışmaları nedeniyle Dr. Çağan Şekercioğlu’na verildi.
Takvim
<<Mayıs 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.