Haberler

24 Haziran 2010, Perşembe

Çıraklar, Madonna ve Müzelerle Şöhreti Buldu!Çıraklar, Madonna ve Müzelerle Şöhreti Buldu!You Tube''daki videoda Madonna, Malawi, Lilongwe''deki bir okul inşaatında, ilk tuğlayı koyarken görünüyor. Mimarlık uzmanlarına göre ise, videodaki gerçek yıldız, 40 hektarlık kampüs arazisinde Madonna''nın yanında duran adam. Adı, Markus Dochantschi. Almanya doğumlu, New York''ta yaşıyor ve Malawi''deki Raising Malawi Academy for Girls''ün tasarımcısı... Haberin Devamı
DOCOMOMO, IM Pei''nin Sundrome''nu Korumak için SavaşıyorDOCOMOMO, IM Pei''nin Sundrome''nu Korumak için SavaşıyorDOCOMOMO, IM Pei''nin 1970 yılında inşa edilmiş Sundrome (New York JFK Havaalanı Terminal 6) binasının yıkılmasını önlemek için Liman Otoritesi''ni ikna etmeye çalışıyor.
''Üçüncü köprü'' üzerinde oyun!''Üçüncü köprü'' üzerinde oyun!İstanbul''da yapılması planlanan ve büyük tartışmalara yol açan Üçüncü Köprü projesi tiyatro sahnesine taşınıyor.
Mega Müze''nin yerini Şangay''da konuştularMega Müze''nin yerini Şangay''da konuştularKültür Bakanı Günay''la, Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, EXPO Şangay''daki İzmir standında buluştu, kente yapılacak Ege Medeniyetler Müzesi''nin yerini tespit etti.
Dünyanın meşhuru Kültür Başkenti''ndeDünyanın meşhuru Kültür Başkenti''ndeAmerikalı yazar Gore Vidal, mimar Zaha Hadid, Nobel''li yazar Sir VS Naipaul, yazar Hanif Kureishi, yönetmen Stephen Frears 2-4 Temmuz''da ''İstancool'' festivali için İstanbul''a geliyor.
Avusturya Heyeti ile İstanbul-Viyana işbirliği konuşulduAvusturya Heyeti ile İstanbul-Viyana işbirliği konuşulduAvusturya Heyeti ile ikili görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Kadir Topbaş, İstanbul ile Viyana arasındaki geliştirmek için kültürel, sosyal, sanatsal aktivitelerde ve turizm alanında işbirliğine gideceklerini açıkladı.
Betonun Geçmişini Geleceğe AktarmakBetonun Geçmişini Geleceğe AktarmakRobert Damora, 1950''lerde kamusal bir mücadele başlatarak, halen daha modern olarak kalan betonun kullanımı konusunda öncülük etti.
Çeşme, Akdeniz’de marka kent olacakÇeşme, Akdeniz’de marka kent olacakBaşkan Tütüncüoğlu: Uluslararası Çeşme Müzik Festivali ve Şarkı Yarışması, ilçemizi yurtdışına taşıyor. Altyapımızı tamamlamamız da marka kent olma yolunda bize güç katıyor.
Çatalhöyük''ün sırları yaz sonu açıklanıyorÇatalhöyük''ün sırları yaz sonu açıklanıyorİnsanoğlunun bilinen en eski toplu yerleşim yerlerinden Çatalhöyük''te bugüne kadar ortaya çıkan bilgiler, uluslararası kazı ekibindeki bilim adamlarınca bu yaz halk ve bilim dünyasıyla paylaşılacak.
Yapı malzemeleri sektörünün devleri, İstanbul’un zirvesinde buluştu!Yapı malzemeleri sektörünün devleri, İstanbul’un zirvesinde buluştu!Arkitera Mimarlık Merkezi ile İngiltere''nin önde gelen fuarcılık şirketlerinden Clarion Survey, güçlerini Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı için birleştirdi.
Buildist, İngilizlerle güç birleştirdi bölgede ikinciliği hedeflediBuildist, İngilizlerle güç birleştirdi bölgede ikinciliği hedeflediArkitera Mimarlık Merkezi ile İngiltere''nin önde gelen fuarcılık şirketlerinden Clarion Survey, güçlerini Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı için birleştirdi. Fuar 30 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında CNR Expo''da gerçekleşecek.
3500 yıllık şehir radar taramasında3500 yıllık şehir radar taramasındaKuzey Mısır Nil Deltası''nda MÖ 1664-1579 arası 105 hüküm süren Sami ırkından Hiksos devletinin başkentini ölçmek için radar taraması yöntemi kullanılıyor. Mısır Eski Eser Dairesi’nin kıdemli başkanı arkeolog Zaki Havas’ın Associated Press ajansına verdiği bilgiye göre, Avusturya arkeoloji takımının başkanı İrene Müller, Havas’ın belirttiği gibi, "kazı çalışmalarının verebileceği ön zararı önlemek için radar taraması yapıldığını" söyledi. Radar, yoğun tarım etkinliği olan çağdaş Tel El Debaa kentinin meraları altında 3 bin 500 yıllık tapınaklar, caddeler ve evleri gösteriyor. Avusturya arkeoloji ekibi bu alanı 35 yıldır, 1975’ten beri araştırıyor.
Tarih: 23 Haziran 2010 Kaynak: Radikal
Yoksul konutları 2 katına çıkacakYoksul konutları 2 katına çıkacakTOKİ Başkanı Bayraktar, açıklamalarda bulundu.
Bir süre Avrupa''ya kapalıyızBir süre Avrupa''ya kapalıyızİstanbul''u Avrupa''ya bağlayan hat çöktü. Silivri''de yaşanan toprak kayması nedeniyle, megakentten Avrupa''ya 1.5 aydır tren seferi yapılamıyor. İptal süresi uzayınca ''taşımalı'' sefer gündeme geldi.
Aydıncık''ta orman yangınıAydıncık''ta orman yangınıMersin''in Aydıncık ilçesinde çıkan yangında yaklaşık 2 dönüm orman alanı zarar gördü. Aydıncık Orman İşletme Şefliğinden alınan bilgilere göre, Yeni Mahalle Kamaş mevkisinde çıkan ve rüzgarlı hava nedeniyle korku yaratan yangın, itfaiyenin kısa sürede müdahale etmesiyle söndürüldü. Yaklaşık 2 dönüm orman alanında etkili olan yangının elektrik tellerinden kaynaklandığı tahmin ediliyor.
Tarih: 23 Haziran 2010 Kaynak: Cumhuriyet
Geçmişin Modern Mimarlığı - 1: KadıköyGeçmişin Modern Mimarlığı - 1: Kadıköyİstanbul''un Anadolu yakasında, Boğaz''ın Marmara''ya açılmaya başladığı kıyılarda yer alıyor Kadıköy... Geçmişi İstanbul''dan çok daha eskilere dayanan Kadıköy''deki yerleşme Haydarpaşa Koyu çevresi ile Moda Burnu''nun oluşturduğu alan içinde yer alıyordu. Bostancı''ya kadar tüm semt ve mahalleleriyle Kadıköy 19. yüzyılda iskana açıldı. Zaman içinde Kadıköy gelişti, büyüdü ve az yoğunluklu yerleşmeler yerini apartmanlara bırakmaya başladı. İşte Kadıköy''ün yakın modern geçmişi...
İnşaat projelerinin 4 mevsimini de gösteren özel animasyonİnşaat projelerinin 4 mevsimini de gösteren özel animasyonTürkiye''nin 3 boyutlu sektör rehberi 3DLocationEarth.com''u da bünyesinde bulunduran 3DVisualEarth, ticari ve özel konut projelerinin dört mevsimini birden gösteren bir uygulama sunuyor. Türkiye''de birkaç firma tarafından yapılabilen "vray" animasyon filmleri sayesinde, inşaat projesinin internet sitesine girilerek, projenin ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış aylarındaki doğal ortamı görülebiliyor.
Haremlik -Selamlık yeniden can bulacak Haremlik -Selamlık yeniden can bulacak İzmir Büyükşehir Belediyesi, metruk durumdaki tarihi Haremlik - Selamlık binasını Vakıflar Bölge Müdürlüğü''nden 30 yıllığına kiralayarak restorasyon hazırlıklarına başladı.
Finans Merkezi''nin ilk iş merkezi yoldaFinans Merkezi''nin ilk iş merkezi yoldaAtaşehir''e kurulması planlanan İstanbul Finans Merkezi''ne komşu parselde yer alan Emlak Konut''un arsa ihalesine en yüksek teklif Teknik Yapı''dan geldi.
Buildist Zirveye OturduBuildist Zirveye OturduClarion Survey ve Arkitera Mimarlık Merkezi işbirliğinde 30 Eylül - 3 Ekim 2010 tarihlerinde gerçekleşecek olan Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı''nın ikinci tanıtım toplantısı İstanbul''un en yüksek binası olan İstanbul Sapphire''de gerçekleşti. Özlem Gürses''in sunuculuğu yaptığı geceye mimarlık, yapı - malzeme dünyasından ve basından çok sayıda kişi katıldı. Katılımcılar, Sapphire''in 54. katında büyüleyici bir manzarası eşliğinde Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı hakkındaki gelişmelerden haberdar oldular.
Karpaz ve Girne WorkshopKarpaz ve Girne Workshop7-15 Haziran 2010 tarihleri arasında, Girne Amerikan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi bir workshop''a ev sahipliği yaptı.
Yaz Sıcağına Çözüm: Buz Müzesi Deneyimi Yaz Sıcağına Çözüm: Buz Müzesi Deneyimi Geçtiğimiz aylarda Forum İstanbul''da açılan Magic Ice (Buz Müzesi) Forum İstanbul''da açıldı. Projenin müelliflerinden Çağla Akyürek Elmas ile görüşerek proje hakkında bilgi aldık.
Kuşadası arkeoloji günleri 2010 başladıKuşadası Profesyonel Turist Rehberleri Derneği''nin (KURED) düzenlediği Arkeoloji Günleri 2010 Efes Antik Kent gezisi ile başladı. Kuşadası, İstanbul ve İzmir''den gelen rehberlere antik kenti gezdiren Kazı Başkanı Avusturyalı Arkeolog Sabine Ladstatter ören yerini en son bilimsel veriler ışığında anlattı. Gezi konferansa katılan rehberler de 5 saat boyunca not tutarak, fotoğraf çekti. KURED Başkanı Ali Karapınar, turistleri gezdirirken verdikleri bilgilerin en yeni bulguları yansıtan bilimsel açıklamalar olması ve rehberler arasında anlatım birliği sağlanması için üç senedir Arkeoloji Günleri düzenlediklerini açıkladı.
Zaha Hadid''e Barış ÖdülüZaha Hadid, yaptığı çalışmalar ile kültürler arası diyaloğun gelişmesine katkı bulunduğu için UNESCO tarafından "Artist for Peace" ödülüne layık görüldü. Hadid, Paris''te yapılacak bir törenle ödülünü alacak. UNESCO Yöneticisi Irina Bokova, "Kültürler arası diyaloğun artırılması yönündeki çabası, tasarımda mükemmelliği teşvik etmesi, yaratıcılığı, kendini ideallerine adaması"nın ödülün Zaha Hadid''e verilmesi konusunda etkili olduğunu belirtti.
Tarih: 24 Haziran 2010 Kaynak: Buiding Design Yazan: Elizabeth Hopkirk Çeviren: Emine Merdim Yılmaz
Saburhane''deki ‘muhafazakâr'' evHandan ve İlhan Selçuk''un Muğla''daki evleri ‘Anadolu Devrimciliği''nin simgesidir.
Yurdanur''un Heykelleri Kız Meslek Lisesi''nin FailleriPamukkale Üniversitesi''nde ilk kez bu yıl "Uluslar arası Plastik Sanatlar Kolonisi" düzenlendi. 16 Haziran-4 Temmuz günleri arası ulusal ve uluslar arası üne sahip farklı ülkelerden ressamlar, mozaik sanatçıları, duvar ressamları, vitray sanatçıları, heykeltıraşlar, baskı sanatçıları koloni süresince kendi alanlarında eserler ortaya koyacaklar
Gül''den kentsel dönüşüm yasasına onayCumhurbaşkanı Abdullah Gül, 5995 sayılı "Maden Kanununda ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" ile 5998 sayılı "Belediye Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun"u onayladı.
Bayburt''un ortasında bir başka müzeTemmuz ayında açılacak olan Baksı Müzesi Hüsamettin Koçan''ın uzun yıllardır hayalini kurduğu bir proje. "Bayburt''ta müze mi açılır?" diyenlere cevap niteliği taşıyan müze çağdaşla gelenekseli buluşturması açısından da önem taşıyor.
Mimariye genç çözümlerBilgi Üniversitesi ‘Kent Mimarisine Genç Çözümler’ üretmeye devam ediyor. Bilgi-Mimarlık ve Marshall Boya işbirliğiyle dört yıl sürecek ‘Kent Mimarisine Genç Çözümler’ sergisinin ikinci dönem ürünleri, ‘2009-2010 Bahar Yarıyılı Atölye Projeleri: Dönüşüm’ başlığıyla Santralistanbul Kampüsü E-3 galerisinde sergileniyor. Mimaride dönüşüm konusunun tartışıldığı bir panelle açılan sergi, Bilgi-Mimarlık programında Cem Çelik/Tansel Korkmaz, Mehmet Kütükçüoğlu, Nevzat Sayın ve Murat Tabanlıoğlu atölyelerinde üretilen, üç değişik bağlamda ‘dönüşüm’ problematiğine odaklanmış projelerden oluşuyor. Sergi eylül ayına kadar görülebilir.
Tarih: 23 Haziran 2010 Kaynak: Radikal
İstanbul''un "değişimi" belgelenecekDOCUMENTARIST- İstanbul Belgesel Günleri kapsamında, "İstanbul: Değişimi Belgelemek" konulu panel yarın 14.00-17.00 saatleri arasında Mimarlar Odası''nda düzenlenecek.
Dünyanın kentsel gelişimi İstanbul''da ele alınacakKentsel Gelişme Küresel Fonu Hazırlık Toplantısı ve UCLG-MEWA Kongresi, 24 - 25 Haziran tarihlerinde UCLG Eşbaşkanı Başkan Kadir Topbaş''ın katılımıyla Haliç Kongre Merkezi''nde yapılacak.
Göç Platformundan Hasankeyf YürüyüşüGÖÇ Platformu ve Hasankeyf''i Yaşatma Girişimi Batman ve Diyarbakır bileşenleri Göç Haftası nedeniyle yürüyüş düzenledi.
Denizli’de tarihi yıkıma karşı halk ayaklandı Denizli''nin tarihi değerlerinden Kız Meslek Lisesi''nin yıkımına başlanması halkı ve kitle örgütlerini ayağa kaldırdı.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.