Haberler

24 Temmuz 2006, Pazartesi

“Ev: Bir Yerleşme Müzakeresi”“Ev: Bir Yerleşme Müzakeresi”Şu sıralar önümüzdeki Ekim ayında sergilenmek üzere, mimarlık diploması olan herkesin katılımcı olarak yer alabileceği, “ev”i tartışacak olan bir serginin hazırlıkları yapılıyor: Yapımcılığını Mert Eyiler, Hakan Tüzün Şengün ve Pelin Tan, editörlüğünü Boğaçhan Dündaralp ve Şevin Yıldız’ın yaptığı “Ev: Bir Yerleşme Müzakeresi”nin tasarımı Ali Cindoruk’a ait. Sergi "ev"in sosyal ve yapısal temsiliyetini, mimarlık disiplini içerisindeki analizlerini, konut örneklerini tartışacak. Son teslim tarihi 15 Eylül 2006 olan sergi, 1 Ekim-31 Ekim tarihleri arasında Tünel''deki Bilsar Binası''nda görülebilecek. Haberin Devamı
Sulukule''den ''soylu'' sürgünSulukule''den ''soylu'' sürgünRomanlar bin yıllık yurtları Sulukule''den ayrılma riskiyle karşı karşıya. Belediyenin çöküntü alanı olarak nitelediği Sulukule''nin yıkılma kararı, uzmanlar tarafından ''soylulaştırma politikası'' olarak yorumlanıyor.
Bodrum''da kanunun adı rüşvet olduBodrum''da kanunun adı rüşvet olduTürkiye, 13 Temmuz''dan bu yana Bodrum’daki ‘Beyaz Evler Operasyonu''nu konuşuyor. Belediye personeli ve işadamlarının da aralarında bulunduğu 18 kişi, ‘maddî çıkar karşılığında ruhsatsız yapılaşmaya izin vermek ve rüşvet'' suçlamasıyla tutuklandı. İlçedeki rüşvet operasyonu, Türkiye''nin en önemli turizm merkezinin nasıl beton yığını haline dönüştüğünü gün yüzüne çıkardı.
Büyükşehir’den Silivri’yi İhya Eden Yatırımlar…Büyükşehir’den Silivri’yi İhya Eden Yatırımlar…İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Silivri’de Büyükşehir tarafından yapılan ve toplam maliyeti 10 milyon YTL’yi bulan 4 ayrı tesisin açılış ve temel atma törenlerini gerçekleştirdi.
Doğu’nun İncisiDoğu’nun İncisiDurmaksızın kendini yenilemek zorunda kalan Beyrut hem Akdeniz hem de Arap kültürünün sentezi olan zengin bir şehir. Hem kozmopolit hem milliyetçi, hem laik ve hem dindar, liberal ve muhafazakar, politik ve hedonist, hem umursamaz hem de samimi... Tezatların şehri. Kendi kimliğini arayan, karma bir kültürün eseri. Tüm o dökülmüş sokaklarına rağmen yaşamaya devam eden bu melez kent bugünlerde tekrar korkunç bir katliama sahne oluyor. Arkitera Mimarlık Merkezi olarak en kısa zamanda tekrar eski canlı günlerine kavuşmasını dileyerek, güzel günlerindeki kimlik arayışının gönüllülerinden olan Elie Haddad’la yapılmış bir söyleşiyi yayınlıyoruz.
Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi’nde Sıra Kemer AltgeçidindeAliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi’nde Sıra Kemer Altgeçidindeİzmir’in kuzey-güney aksını süratli ve konforlu bir ulaşım sistemi ile birbirine bağlanmasını sağlayacak olan Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi inşaat çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.
Kepirtepe’de Mimarlık Yaz OkuluCengiz Bektaş ve Murat Soygeniş küratörlüğünde 22-30 Temmuz 2006 tarihleri arasında Kepirtepe’de, Mimarlık Yaz Okulu düzenleniyor.
Kiğı Kalesi alarm veriyorBingöl’de bulunan tarihi Kiğı kalesi, bölgede devam eden baraj inşaatı yüzünden yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Baraj yapımında kaleden alınan taşların kullanıldığını savunan Kiğılılar, yetkililerin biran önce önlem almasını istiyor.
Üftade Tekkesi Müze OluyorBursa’nın tarihi değerlerinden biri olan Üftade Tekkesi, restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından müze olarak hizmet verecek. Çalışmaları değerlendiren Osmangazi İlçe Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın önemli manevi şahsiyetlerinden birinin adını taşıyan tarihi yapının yeniden Bursa’ya kazandırılacağını söyledi. Bölgede daha önce yol ve çevre düzenlemesi çalışmalarını başlattıklarına işaret eden Altepe, “Şimdi de restorasyon çalışmalarının başlamasına önayak olduk” dedi. Dernek yöneticilerine de teşekkür eden Altepe, restorasyon sürecinde belediye olarak her türlü katkıyı yapacaklarını belirtti. Altepe ile çalışmaları inceleyen Vakıflar Bölge Müdürü Mürsel Sarı da tarihi yapıyı onarım şartıyla derneğe tahsis ettiklerini ifade ederek, “Dernek yönetimi büyük bir heyecanla işe başladı. Bu heyecanın sonuna kadar sürmesini umuyorum. Bu süreçte biz de elimizden gelen katkıyı koyacağız’’ diye konuştu. Restorasyonda tekkenin önünde bulunan, içinde tarihi bir çeşmenin bulunduğu bahçe, ziyaretçilerin dinlenebileceği bir mekan olarak düzenlenecek. Çalışmaların bitiminde müze olarak hizmet verecek yapıda, tekkeye adını veren Üftade Mehmet Efendi ve Aziz Mahmut Hüdai hazretleri gibi zatların özel eşyaları ile tekkenin eşyaları sergilenecek.
Tarih: 24 Temmuz 2006 Kaynak: Türkiye
Bir gökdelen arsası daha satışa çıkıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Gaziosmanpaşa Küçükköy''de 75 bin 200 metrekare arsayı 100 milyon YTL tahmini bedel üzerinden satışa çıkardı.
Kültür Yatırımlarında 3 Yıl Stopajda Yüzde 50 İndirim YapılacakKültür yatırımları gelir vergisi, sigorta primi, elektrik, doğalgaz ve su bedelinde indirimlerle teşvik edilecek.
Cevahir İçin Talipli Çok, Ama Kimseye Söz VermedikCevahir Holding Başkanı İbrahim Cevahir, Cevahir Alışveriş Merkezi ile ilgili henüz satış kararı almadıklarını açıkladı.
Hem yapılaşma hem rant katlandıBodrum''da rüşvet dedikoduları, ihbarlar ayyuka çıkmıştı. Bu gidişe bir ''dur'' denmesi gerekiyordu. Arazi çok pahalı hale gelince, imara aykırı kaçak yapılaşma arttı.
Proje planlara uymuyorCHP İstanbul Milletvekili Mehmet Ali Özpolat ''ın, ''''7 Tepeye 7 Tünel'''' projesiyle ilgili soru önergesine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ''ın verdiği yanıt, projenin, Erdoğan''ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde hazırlanan ''''İstanbul Master Planı'''' na uymadığını açığa çıkardı. Özpolat, ''''Başbakan Erdoğan, yine mi fikrini değiştirdi'''' diye sordu.
İstanbul’daki 29 tarihî cami kameralı güvenlikle korunacakÇini, halı ya da Kur’an-ı Kerim çalınması gibi vakalarla gündeme gelen tarihi camilerdeki soygunlar, kameralı güvenlik ile engellenecek. Halen bazı camilerde bulunan kameralı sistem, İstanbul’daki 29 camiye daha kurulacak.
Hollandalı Multi Maraş''a alışveriş merkezi kuruyorMulti Turkmall, ''Forum'' alışveriş merkezi zincirini Anadolu''ya yayacak. Grup Samsun''dan Maraş''a 20 alışveriş merkezine 5 milyar euro yatırım yapacak.
Konut fiyatlarıKentleşmenin yarattığı büyük rantlar, Türkiye gibi kentlere göç olgusu yaşayan ülkelerde, konutun bir yatırım aracına dönüşmesini sağlıyor.
‘Selçuklu mimarisi örnek alınsa daha özgün camiler yapılabilir’Yapılan yeni camilere bir standart getirmek isteyen Diyanet İşleri Başkanlığı, cami proje bankası oluşturmak için harekete geçti. Mimarlarla ‘Cami projeleri istişare toplantısı’ düzenleyen Diyanet, hazırlanan 20 projeyi mimarların eleştirisine sundu. Projelere eleştiri yurtdışından geldi.
Sarayda ''Aş Telaşı''Topkapı Sarayı Müzesi 2. Avlusu''nda yer alan ve zamanında yüzlerce aşçı ve yardımcısının çalıştığı 20 baca-lı ''Topkapı Sarayı Mutfaklar Bölümü'' (Matbah-ı Âmire) restore ediliyor. 26 milyon 700 bin YTL''lik bütçeden karşılanacak restorasyonun maliyeti, 70 bin YTL oldu. Restorasyonun seneye tamamlanması bekleniyor. Projeye destek veren İstanbul İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, ''Özel idare bütçesi ve İSMEP projesi kapsamında Dünya Bankası''ndan sağlanan kredilerle, geniş bir restorasyon projesi başlattık.'' şeklinde konuşuyor.
Tarih: 23 Temmuz 2006 Kaynak: Birgün
Varlıbaşlar''dan Bodrum''a 125 milyon $ YatırımVaryap Varlıbaşlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, Bodrum''a iki adet turizm bir de villa yatırımı için proje hazırladıklarını söyledi.
Çimento Sektörünü Maksatlı Olarak Karalamaya Çalışıyorlarİğnebekçili, yaptığı açıklamada ekonomik istikrarın sağlanması, faiz ve döviz gelirlerinin düşmesi, ipoteğe dayalı konut satışının gündeme gelmesi nedeniyle son bir yıl içinde, konut inşaatlarındaki canlanmaya paralel olarak, çimentonun yurtiçi talebinde büyük artış yaşandığını söyledi.
Antalya''nın Yeni Evleri: PortrecidanceÜç farklı büyüklükte 374 daireden oluşan Antalya Portrecidance''da daire fiyatları 85 bin ile 175 bin YTL arasında değişiyor.
Rize''de Hidroelektrik Santral TepkisiRize''nin İkizdere ilçesinde hidroelektrik santral kurulması protesto edildi. Türkiye''nin farklı bölgelerinden İkizdere''ye giden çevreciler karara tepki gösterdi.
“Çimento pazarını rakipler kapacak”Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan İğnebekçili, sektörün “bazı malum çevrelerce” fırsatçılıkla suçlandığını iddia etti. Söz konusu çevrelerin sektörü kamuoyunda karalamaya çalıştığını kaydetti.
Alanya Yat Limanı 25 yıllığına Ortak GirişimAlanya Yat Limanı ihalesini Alanyalı 5 şirketin bir araya gelerek oluşturduğu Ortak Girişim Grubu kazandı
Salattepe''yi 3500 yıl Önceki Deprem YıkmışDiyarbakır''ın Bismil ilçesi ile Batman arasında, Dicle Nehri''ne kuzeyden kavuşan Salat Çayı kıyısındaki Salattepe''de 6 yıldır Diyarbakır Müzesi başkanlığında, Kocaeli Üniversitesi''nden Prof. Dr. Tuba Ökse''nin bilimsel danışmanlığında yürütülen kurtarma kazıları sırasında, bölgede yaklaşık 3500 yıl önce şiddetli bir deprem yaşandığı tespit edildi. Kazı alanındaki deprem bulgularının davet edilen jeologlarca tespit edildiğini vurgulayan Prof. Ökse, "Salattepe, antik depremler yönünden geniş bir alanda açığa çıkartılıp belgelenen ender örneklerden. Yer bilimleri açısından da büyük önem taşımaktadır" dedi.
Tarih: 22 Temmuz 2006 Kaynak: Hürriyet
Engelliler için Engelsiz Mobilyalar TasarladıErtunç Vatanperver (26) genç bir iç mimar. İç Mimarlar Odası İstanbul Şubesi ve AYDER’in (Alternatif Yaşam Derneği) düzenlediği, "Engelsiz Kişisel Yaşam Alanı (oda) ve Mobilya Tasarım Yarışması"nda, engelliler için hazırladığı mobilya tasarımı ve odasıyla ikincilik ödülü kazandı.
Hasankeyf''te Baraj Yargı Kararına MüdahaleHasankeyf ilçesini sular altında bırakacak olan llısu Barajı''nın temeli 5 Ağustos''ta Başbakan Erdoğan''ın da katılacağı bir törenle atılacak.
TOKİ Kızdı, Çimento İhracı Kayda BağlandıTOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ve çimentocular''ın bir süredir çimento fiyatları ile ilgili polemikleri Erdoğan''ın bastırması üzerine tedbirleri de beraberinde getirdi.
TOKİ''den Çimentocuya ''Fiyat Artışı Sürerse Fabrika Kurarız'' UyarısıToplu Konut İdaresi (TOKİ) uzun süredir fiyat artışları nedeniyle uyardığı çimento sektörüne, "Piyasa böyle giderse biz de fabrika kurarız" resti çekti.
Greenpeace: Barışla KalınGreenpeace bayrak gemisi Rainbow Warrior (Gökkuşağı Savaşçısı) "Akdeniz''i Koruyoruz" adlı deniz yolculuğuna devam etmek üzere dün İstanbul''dan ayrıldı.
Zeugma, "Arkeopark" OlacakGaziantep''in Nizip ilçesinde Birecik Barajı gölü kıyısındaki Zeugma antik kentinin kazı, restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarıyla arkeopark haline getirilmesi amaçlanıyor.
Emlak Değerleri Gözden GeçiriliyorEmlak vergisinde 2006-2009 dönemi için belirlenen metrekare birim değerlerin Ağustos 2006 tarihine kadar incelenecek.
Geleceğe yolculukMimarlık 21. yüzyılın önemli mesleklerinden biri. Mimarlığı seçenleri iyi bir gelecek bekliyor. Bu meslekte başarılı olmak için gerekli olan en önemli özellik, tasarım becerilerine sahip olmak.
TOKİ yabancılarla masadaBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, yeni projeler ve açılımlar için yabancılarla masaya oturduklarını söyledi.
Şeyh kule dikecek ama vatandaşına toprak yokTürkiye, Dubai Veliaht Prensi Şeyh Muhammed Bin Raşid El Maktum''un İstanbul''da "Dubai Kuleleri" kurmasına izin verirken, Birleşik Arap Emirliği vatandaşlarının toprak almasının yasak olduğu ortaya çıktı.
Zincirlikuyu''da ''satış'' büyüyor!İstanbul Zincirlikuyu''da 96 bin 505 metrekarelik kısmı Bakanlar Kurulu kararıyla satışa çıkarılan Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü''ne ait arazinin diğer üç parselinin de Maliye Bakanlığı tarafından satılacağı öğrenildi.
Zeugma arkeoloji parkına dönüşecekNizip''te Birecik Barajı Gölü kıyısındaki Zeugma antik kentinin kazı, restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarıyla arkeopark haline getirilmesi amaçlanıyor.
Atlas Okyanusu''nda ''rüya'' satacakAvusturya''da kurduğu turizm şirketi ''''Magic Life'''' ı kısa sürede uluslararası bir marka haline getirdikten sonra satan Cem Kınay , bu kez de dünyada bir ilki gerçekleştirmeye çalışıyor.
Eski Turizmci Cem Kınay Adalarda Müteahhit OlduThe O Property Collection (OPC), Atlas Okyanusu’ndaki Turks and Caicos takım adaları içinde satın aldığı Dellis Cay Adası’nda ultra lüks villa, konut, residans ve otel inşa edecek. OPC CEO’su Cem Kınay, 5-7 yıl arasında üç ayrı etapta tamamlanacak projeden 1 milyar dolar ciro elde edeceklerini açıkladı.
Takvim
<<Temmuz 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.