Haberler

24 Temmuz 2007, Salı

Anaokulu Öğrencileri İTÜ''lü Gençlerle Geleceği TasarladılarAnaokulu Öğrencileri İTÜ''lü Gençlerle Geleceği TasarladılarYaz mevsiminin iş, okul ve şehir hayatımıza damgasını vurmaya başladığı şu günlerde, durup geriye - geçtiğimiz bahar dönemine - baktığımızda birçok güzel etkinlik akla geliyor. Bunlardan bir tanesi de “Geleceği Tasarlamak” atölye çalışmasıydı. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Yüzyıl Işıl Anaokulu Foresters’ Club işbirliği ile düzenlenen “Geleceği Tasarlamak” atölye çalışması küçük yaştaki tasarımcıları şimdinin üniversiteli ağabey ve ablaları ile buluşturdu. 14 Mayıs 2007 Pazartesi günü açılan sergiyle son bulan çalışma; süreci, yapılan bütün işleri, tasarımları, maketleri, çizimleri ve fotoğraflarıyla 10 gün boyunca Taşkışla 109 holünde sergilendi. Haberin Devamı
Pompeiopolis''te kazı başlıyorPompeiopolis''te kazı başlıyorKastamonu''nun Taşköprü ilçesinde bulunan Pompeiopolis Antik Kenti kazı çalışmalarının bu yılki bölümü, yarın başlayacak.
Sultan Sarnıcı hizmete açıldıSultan Sarnıcı hizmete açıldıRoma''dan kalma Sultan Sarnıcı restore edilerek hizmete açıldı. M. S. (Milattan Sonra) 123 yıllarında Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırılan ve Constantinius tarafından geliştirilen Su Sarnıcı, restore edilerek İstanbul''un kültür hayatına sunuldu.
Acteeum Group Dev Projesinin Temelini Eylül''de AtacakActeeum Group Dev Projesinin Temelini Eylül''de AtacakActeeum Group''un Samsun''un Canik beldesinde gerçekleştireceği yaklaşık 150 milyon euro tutarındaki "Samsun Alışveriş Merkezi, Otel ve Konferans Salonu" projesinin temeli Eylül ayında atılacak.
Roma Caddesi ortaya çıkıyorRoma Caddesi ortaya çıkıyorAnkara Valiliği, tarihi Roma Caddesi’nin ortaya çıkarılması için Ulus’taki Valilik binasının bahçesinde arkeolojik sondaj kazısı başlattı.
Hititlerin mezarları yenileniyorHititlerin mezarları yenileniyorKültür ve Turizm bakanlığından onaylı proje ile Alacahöyük’te Hititlere ait prens ve prenses mezarlarının yerine orijinal ölçülerinde, üzeri cam fanusla kaplı mezarlar yapılacak. Mezarlara, yapay iskeletler ile mezardan çıkan Hitit güneş kursları, altın ve gümüş eşyaların kopyası konulacak.
Hasankeyf''e Sadakat Treni yola çıkıyorHasankeyf''e Sadakat Treni yola çıkıyorDoğa Derneği, Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalacak olan Batman''daki tarihi Hasankeyf''i kurtarmak ve projeyi destekleyen bankaları caydırmak amacıyla kamuoyu baskısı oluşturmak için bölgeye tren gezisi düzenleme kararı aldı. Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, "Hasankeyf e Sadakat Treni" programının, 29 Ağustos tarihinde başlayacağını söyledi.
Düzce Belediyesi Kentsel Dönüşüm Projesi OnaylandıDüzce Belediyesi Kentsel Dönüşüm Projesi OnaylandıDüzce Belediyesinin en önemli projeleri arasında sayılan Camikebir Mahallesi alanında projelendirilen “Kentsel Dönüşüm Projesi” meclisin Temmuz ayı birleşiminde onaylandı. Kararla birlikte söz konusu alan Kentsel Dönüşüm alanı olarak ilan edildi.
Bayburt Barajı 12 yıl sonra su tutmaya başlayacakBayburt Barajı 12 yıl sonra su tutmaya başlayacakKars''ın Selim ilçesinde yapılan Bayburt Barajı, 1995 yılından bu yana inşaat halinde. 2000''de bitirilmesi gereken barajda, son 3 yılda verilen kesintisiz ödeneklerle sonuca yaklaşıldı. Eylül ayında su tutmaya başlayacak barajla Kars''ın içme suyu ve sulama sorunu da tarihe karışacak.
İstanbul’un villa nüfusu 550 bine çıktıİstanbul’un villa nüfusu 550 bine çıktıGayrimenkul sektörünün hareketlenmesine bağlı olarak İstanbul’da ’daire fiyatına villa’ projelerinin sayılarında yaşanan artış villa sayısını 110 bine, nüfusu ise 550 bine yaklaştırdı.
El koy beş köy daha yeşersinEl koy beş köy daha yeşersinToprakları koruyup köylülerin yaşam standardını yükseltmek ve alternatif gelirler yaratmak isteyen TEMA''nın kampanyasıyla 5 köy kurtarıldı. Sıradaki 5 köy için TEMA vatandaşların desteğini bekliyor.
Talu ve HOK, Galatasaray için yeni stat tasarladıTalu ve HOK, Galatasaray için yeni stat tasarladıEren Talu Mimarlık, TOKİ tarafından gerçekleştirilen, Seyrantepe''de Galatasaray Kulübü''nün kullanımına verilecek yeni stadın yapımıyla Ali Sami Yen Stadı''nın bulunduğu yere ''kentsel sosyal altyapı alanları'' yapılmasına ilişkin ihaleye, HOK Sportif Mimarlık ile katılıyor.
Halk spor yapıyorHalk spor yapıyorİstanbul’un içinde ne sportmenler yatarmış da ortaya çıkmak için fitness aletleri ararmış. Parklara, yeşil alanlara yerleştirilen açık hava aletleri şehrin nabzı oldu. Spor yapan sayısı arttı, genç-yaşlı, kadın-erkek, şortlu-türbanlı her semtten İstanbullu 7x24 efor üstüne efor sarf ediyor. Aletlere en yoğun rağbet sabahın erken saatlerinde. Görüntüler Youtube’e çoktan düşmüş durumda.
Sehpanızı nasıl alırsınızSehpanızı nasıl alırsınızSehpanın ev dekorasyonundaki rolü büyük. İşlevsel olarak en çok kullandığımız eşyalardan biri. Salonların vazgeçilmezi. Bu yüzden birçok tasarımcının favorisi. Tabii sehpalar da günün modasına uyuyor. Formları değişiyor, işlevsellikleri artıyor.
Raylı sistem 900 milyon YTL''ye yer altına inecekRaylı sistem 900 milyon YTL''ye yer altına inecekİstanbul''un trafik sorununu çözmek için projelendirilen raylı sistem çalışmaları hızla devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, devam eden çalışmalarla birlikte, yer üstü yapılan raylı sistemlerin bir kısmını yer altına alacak.
Metropol 8 bin yaşında çıktıMetropol 8 bin yaşında çıktıMarmaray''ın Yenikapı ayağındaki çalışmaları sırasında İstanbul''un tarihini değiştirecek mimari kalıntılar bulundu. Marmaray projesi kapsamında yürütülen kazıların Yenikapı ayağında İstanbul''un tarihini değiştirecek yaklaşık 8 bin yıllık mimari kalıntılar ortaya çıkarıldı.
Metroda yap-boz faturası 850 milyon YTL’ye çıktıMetroda yap-boz faturası 850 milyon YTL’ye çıktıİstanbul''daki üç raylı sistemin belli kısımlarının yeraltına alınması, Büyükşehir Belediyesi’ne yaklaşık 850 milyon YTL’ye mal olacak.
"Burası Perili Köşk değil, peri gibi bir köşk""Burası Perili Köşk değil, peri gibi bir köşk"Rumelihisarı''nda Perili Köşk olarak bilinen Yusuf Ziya Paşa Köşkü uzun bir süreçten sonra restore edildi ve Borusan Yönetim Merkezi oldu. Restorasyonu gerçekleştiren mimar Hakan Kıran, halk arasında gerçekten de "perili" olarak anılan köşkün gerçek hikayesini anlattı ve cinlere perilere inanmaya devam edenlere mesaj yolladı: "Burası perili köşk değil, peri gibi bir köşk."
Karayolları arazisinde lüks konutlar yapılacakKarayolları arazisinde lüks konutlar yapılacakKarayolları Genel Müdürlüğü''nün Anadolu yakasında bulunan 95 bin 939 metrekarelik arazi ihalesinde en yüksek teklifi veren Güneri İnşaat lüks konuta hazırlanıyor. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Güneri, Karayolları''nın 800 milyon dolar rekor fiyatla ihale edilen Zincirlikuyu arazisi ile Burhaniye arazisi arasındaki en büyük farklılığın arsaların imar durumundan kaynaklandığını belirtti.
Batı, İslam mimarisini keşfediyorBatı, İslam mimarisini keşfediyor"İslam ülkelerindeki Ortaçağ''dan kalma mozaiklerin, Batılı matematikçilerin ancak 500 yıl sonra keşfedeceği gelişmiş geometrik özelliklere sahip olduğu ortaya çıktı.
Gerze sahilleri kurtulduGerze sahilleri kurtulduSamsun İdare Mahkemesi, Karadeniz sahil yolunun Güzelçay - Sinop 1. kısım projesini iptal etti. Çevrecilerin itirazını değerlendiren mahkeme, "Deniz geçkisinin, kara geçkisine oranla iki kat pahalı olduğu ve bu yönüyle kamuya mali külfet getireceği" kanaatine vardı. Projenin iptaliyle, Karadeniz sahilinin en güzel turizm merkezlerinden biri olan Gerze sahilleri de kurtuldu.
Ortadoğu''nun yeni sembolüOrtadoğu''nun yeni sembolüDünyanın en yüksek binası ünvanına sahip 609 metrelik Dubai Burcu 30 bin daire, 9 otel ve dünyanın en büyük ticaret merkezinden oluşan bir projenin parçası olarak inşa ediliyor.
Denizli sivil havaalanına aralıkta kavuşuyorDenizli sivil havaalanına aralıkta kavuşuyorDenizli''de inşaatı devam Çardak Havaalanı, aralık ayında hizmete girecek. Yüzde 74''ü tamamlanan havaalanının faaliyete geçmesiyle birlikte Denizli''de turizmin ve sanayinin hareketlenmesi bekleniyor.
Çatalca''da arsa fiyatları 10''a katlandıÇatalca''da arsa fiyatları 10''a katlandıSon dönemde konut projelerinin şehir merkezlerinin dışına kayması, Çatalca''yı bir anda çekim merkezi haline getirdi. Yoğun talep ile birlikte arsa fiyatları da Çatalca''nın bazı bölgelerinde 10 kata varan artışlar gösterdi.
Cumalıkızık''ı canlandırma çalışmaları sürüyorCumalıkızık''ı canlandırma çalışmaları sürüyor700 yıllık geçmişi ile yakın tarihe ışık tutan tarihî Cumalıkızık köyü, Yıldırım Belediyesi öncülüğünde restorasyondan geçirilecek. Özgen Keskin başkanlığında yapılan toplantının ardından heyet, tarihî Osmanlı köyü Cumalıkızık''ta temas ve incelemelerde bulundu.
Doğru boya ile her şey mümkünDoğru boya ile her şey mümkünMekanlarda kullanılan renkler dekorasyonun tamamlayıcı öğeleri. Doğru renk seçimi, mobilyaları daha güzel gösterip odalara genişlik hissi veriyor. Zevkinizi yansıtan boya seçimleri ruhsal durumunuzu da etkiliyor. Mavi rengin rahatlattığını, kırmızının sohbetleri daha coşkulu yaptığını biliyoruz.
Bodrum''da sanata kirlilik cezasıBodrum''da sanata kirlilik cezasıBodrum''da 2001 yılından bu yana sualtında seramik sergileri düzenleyen "Denizi Pişirdik Sanatçı Grubu", 15-21 Haziran tarihleri arasında 4''üncü Uluslararası Bodrum Film Festivali kapsamında sergi düzenledi.
Eylül korkusuEylül korkusuBaşkent''in en büyük sorunu olan susuzluk tehdidinin en yıkıcı boyutta hissedileceği yerlerin başında okulların geleceğini söyleyen Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, "Ağustos ayında yapılması düşünülen su kesintisi Eylül ayında da devam ederse okullar için felaket olur" dedi.
Hitit prens mezarları ''canlandırılacak''Hitit prens mezarları ''canlandırılacak''Alacahöyük''te Hititlere ait prens ve prenses mezarlarının yerine orijinal ölçülerinde, üzeri cam fanusla kaplı mezarlar yapılacak.
Abdurrahman Hancı’nın Ardından Mimarlık, Oluş ve Kayboluş (İnsanlı Mekanlar)Abdurrahman Hancı’nın Ardından Mimarlık, Oluş ve Kayboluş (İnsanlı Mekanlar)İnsan bir anda ya da okuldan mezun olduğunda mimar olmaz, yaşadıkları, gördükleri ile tanımladığı kültür onun mimarlığını süreç içinde oluşturur. Abdurrahman Hancı, mimarlığı ile kent yaşamına katkısını birey olarak hissettiğimiz, bize 1950’lerden itibaren yeni “yer”ler açan, Türkiye mimarlığında modernizmin yerel uzantılarından, önemli bir çağdaş mimardır. Genellikle iç mekanlarda sürdürdüğü mesleği sayesinde “yakın ölçek” te etkin olmuştur.
Kılıçoğlu Sineması’nda Son PerdeKılıçoğlu Sineması’nda Son PerdeEskişehir Kılıçoğlu Sineması’nın yaklaşık 48 yıldır sürdürdüğü kültür hizmeti, önümüzdeki günlerde son bulacak. Yarım yüzyıldır hizmet veren Kılıçoğlu Sineması artık bilinmeyen bir geleceği barındırıyor. Kılıçoğlu Sineması yıllarca; buluşmalara, görüşmelere, tanışmalara ev sahipliği yapmış, yeme - içme mekânlarıyla gelenlerini kaynaştırmış, gözlükçüleriyle adres olmuş.
Düfa Tarihi İnönü Stadyumu’nu BoyuyorDüfa Tarihi İnönü Stadyumu’nu BoyuyorTürkiye’nin lider kuruluşları arasında yer alan Kayalar Kimya ve Alman Meffert grubunun ortaklığı ile kurulan Düfa, ülke ekonomisine yaptığı yatırımın yanı sıra sporu da destekliyor. Bu kapsamda Beşiktaş Jimnastik Kulübü ile yaptığı anlaşma ile tarihi İnönü Stadyumu’nu boyamak için harekete geçen Düfa, yeni sezonda taraftarı yenilenmiş stadyumla buluşturacak.
En Azından Cephesi GüzelEn Azından Cephesi GüzelViyanalı mimar Coop Himmelb(l)au tarafından tasarlanan Akron Sanat Müzesi’nin yeni ek binası, cesur mimari ve sanatsal görünüm arasındaki dengeyi kurmanın ne kadar zor olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. Binanın şelaleyi andıran cam tabakalardan oluşan şeffaf dış cephesi ve lobisi bu şeffaflığı ile iç mekandaki canlılığı da yansıtıyor.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Fakülte Binaları Yapımı Devam EdiyorBayburt Üniversitesinin alt yapısını oluşturacak olan fakülte binalarının yapımı aralıksız devam ediyor. Bayburtlu işadamı Kazım Erdem tarafından yaptırılan Eğitim Fakültesi binasını ziyaret eden Bayburt Milletvekilleri Ülkü Güney, Fetani Battal, Fakülte Dekanı Ahmet Gürses, işadamı Kazım Erdem ve Bayburt Belediye Başkanı Bekir Çetin, çalışmaları yerinde inceledi.
Başkan Erer; “Öğrenci Evleri Türkiye´de Bir İlktir”Türkiye’de bir ilke daha imza atan Karabük, Öğrenci Evleri Projesinin hayata geçirilmesiyle ilgili olarak Belediye Başkanı Hüseyin Erer açıklamalarda bulundu.
Arkeolojik Kazılar BaşladıKarabük''ün Eskipazar ilçesindeki Hadrianoupolis Örenyeri''nde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dokuz Eylül Üniversitesi iş birliğinde 2006 yılından beri süren arkelojik kazılara yeniden başladı. Hadrianoupolis Örenyeri''nde 2006 yılından itibaren sürdürülen arkeolojik kazılar Dokuz Eylül Üniversitesi''nden Yard. Doç. Dr. Ergün LAFLI başkanlığında yeniden başladı. Ergün LAFLI, 10 arkeoloji öğrencisi ve 40 işçiyle başlayan çalışmaların Eylül ayı sonuna kadar süreceğini belirterek, "Bu sezon kazılacak alanlar antik tiyatro, Roma dönemi anıt mezarı, Geç Roma dönemi mozaik döşemeli yapıdan oluşmaktadır. Ayrıca bu sezon kazı evi inşaatı ve antik kent planının çıkarılması işlemlerine de bakılacaktır. Batı Karadeniz bölgesi kültür tarihi için çok önemli olan bu bilimsel çalışmalarda amaçlar kentin özellikle Roma dönemindeki durumunu anlamaya yöneliktir" dedi.
Tarih: 24 Temmuz 2007 Kaynak: Karabük Belediyesi
Hazır beton kamyonlarına denetimİstanbul''da daha önce sayıları 20''yi bulan toprak döküm alanının sayısı dörde indirilince 50 milyon YTL''lik pasta ihaleyi kazanan dört şirkete kaldı. İki ay önce kamyon başına 30 YTL olan döküm fiyatı ise 90 YTL''ye fırladı.
Bu önlem etkili olur!Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nce caddelere, üzerlerinde “kurallara uymayan bana benzer” gibi sözlerin yer aldığı inek heykelleri yerleştirildi.
Gerze sahilleri şimdilik kurtulduSamsun İdare Mahkemesi, Karadeniz sahil yolunun Güzelçay - Sinop 1. kısım projesini iptal etti. Çevrecilerin itirazını değerlendiren mahkeme, “Deniz geçkisinin, kara geçkisine oranla iki kat pahalı olduğu ve bu yönüyle kamuya mali külfet getireceği” kanaatine vardı.
Belediyeler ve ''uzman oda'' ittifakı!Antalya''da belediye, kurul ve odalar işbirliği marifetlerini sürdürüyor. Son örnek: 60 yıllık İsmet İnönü Kız Enstitüsü binası yıkıldı, yerine yeraltı çarşısı yapılacak. Anıtlar Kurulu ve Antalya Mimarlar Odası''nı mercek altına almanın zamanı gelmedi mi?
Gökova temizleniyor!Bu yıl üçüncüsü düzenlenen "Gökova Temizlik Kampanyası" başladı. Dört ay sürecek kampanya kapsamında 11 metrelik "Yüzgeç" isimli tekne ile Gökova Körfezi''ndeki tüm koylar temizlenecek. Koylardaki teknelerin çöplerinin toplanacağı temizlik çalışmaları önümüzdeki senelerde de devam edecek ve bu bilinç herkese aşılanmaya çalışılacak. Gökova Temizlik Kampanyası''na geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Bodrum Deniz Ticaret Odası ve Denizciler Derneği destek veriyor.
Tarih: 24 Temmuz 2007 Kaynak: Radikal
Kentsel "baraka" projeleriKentsel Dönüşüm Projeleri kapsamında bine yakın evi yıkan AKP''li Küçükçekmece Belediyesi''ne tepki gösteren Ayazma Mahallesi halkı, çadır ve barakalarda yokluk içinde yaşamaya mahkûm edildiklerini ifade ettiler.
Zorluğun mimarisiKarayolları arazisi İstanbul''da çok ihtiyaç duyulan bir doğa ve teknoloji parkı olabilir. Bir İstanbullu olarak, Zorlu Holding''e parasının iade edilmesini ve arazinin mimari fikir yarışmasına açılmasını istiyorum.
Ormanda çevre tahribatıBartın''ın Amasra ilçesine bağlı Aliobası Köyü''nde mermer ocağı çevre tahribatına yol açıyor. Köylüler, ocaktan çıkan tozların köylerinin üzerine yağdığını, bu nedenle bölgede tarımsal üretimin sekteye uğradığını belirtti.
Her Seçim Döneminde YanıyorOrman Bakanlığı''nın 70 yıllık kayıtlarında yapılan inceleme orman yangınlarının seçim dönemlerinde sıklaştığını gözler önüne serdi. Araştırmaya göre orman yangınlarının yüzde 94''ü insan faktörüyle çıkıyor.
Engellilerden Özer’e plaketYenikent Belediye Başkanı Emin Özer’e, duyarlı yerel yönetim anlayışı ve sivil toplum kurumlarıyla sürekli dayanışma halinde olması nedeniyle Tüm Özürlüler Derneği tarafından plaket verildi. Sincan Belediye Kültür salonunda yapılan törende, Kaymakam Ertan Yüksel, Sincan AKP İlçe Başkanı Rıza Gezer, Vodafone bölge müdürleri ve engelli aileleri katıldı. Plaketini, Sincan Kaymakamı Yüksel’den alan Başkan Özer "İnsanların en iyisi insanlara en hayırlı hizmetleri sunandır. Yenikent Belediyesi olarak engellilerimizi önemsiyoruz ve yaşantımızın birer parçası olarak görüyoruz. Belediyemizce ortaya koyduğumuz özürlülere yaklaşım ve onların güncel hayatında huzur içinde yaşamalarını sağlamak girişimlerimizin yanısıra bu kardeşlerimizle ilgili gelişmeleri yakınen takip ediyor ve destekliyoruz" dedi. "Bizler ülkemizde üretici olmak istiyoruz tüketici değil" diyen Tüm Özürlüler Derneği Başkanı M.Ali Bakici, 8.5 milyon engellinin olduğunu ve aileleriyle birlikte 25 milyon insanı ilgilendiren bir toplumsal sorun olduğunu belirten Bakici, "Engelliler camiası istismara en açık derneklerdir. Onun için özürlü derneklere yardım eden kurum ve kuruluşların yaptığı yardımların takipçisi olmalılar" dedi.
Tarih: 24 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Ankara
''Denizlerimiz karadan daha tehlikeli olacak''Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bayram Öztürk , üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşamamıza karşın denizlerin küresel ısınmadan nasıl etkileneceğine dair hiçbir çalışma ve bunu gerçekleştirecek bir kadro bulunmadığına dikkat çekti.
Çubuk’ta asfalt operasyonu sürüyorÇubuk Belediyesi şehrin ana arterlerini oluşturan Ankara Bulvarı ve Mahalle yollarının asfaltlanmasından sonra Ardiyeciler Sitesi, Sanayi Sitesi, Kızılöz Kooparatifi yolu, Küçük Sanayi Sitesi, Cengiz Topel Caddesinin bir kısmına, Yıldırım Beyazıt Mahallesi Ferah Sitesi yolu, Samur Kent yolu ve birçok sokağı asfaltladı. Çubuk Belediye Başkanı Adem Tuğluca, kısa süre içerisinde yaptıkları çalışmada 15 km sıcak asfalt kaplama yaptıklarını, 25 bin metrekarede kilitli taş döşediklerini söyledi. Tuğluca, "Bu çalışmalar son birkaç ayda yapılan çalışmalardır. İlçenin her yerini şantiyeye çevirdik. Her mahallede karınca gibi çalışan personelimizi görürsünüz. Bu çalışmalarımızda özveriyle çalışan belediye personelimize teşekkür ediyorum. Çubuk ilk kez böylesine büyük yatırımlarla tanışıyor, dönemimizde başlanan ve bitirilen işler, geçmiş dönemlerin toplamıyla bile kıyaslanmayacak kadar fazla" dedi.
Tarih: 24 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Ankara
Kiptaş: Sütlüce''deki arazide imar sorunu yokKiptaş, Sütlücü''deki arazi satışı ile ilgili bir açıklama yaptı. Sabah gazetesinde yeralan ''Kiptaş, ortasında tekke olan lüks rezidans arazisi satıyor'' başlıklı haberle ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi: "Bektaşi Karaağaç Tekkesi''nin üzerine rezidans yapma gibi bir durum söz konusu değildir. Aksine sadece kalıntısı bulunan tekke aslına uygun olarak tekrar yapılacaktır. Yapılan kazılar sonucunda Anıtlar Kurulu''nun 27.07.2006 tarihli kararı ile 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Tadilatı yapılmasında sakınca olmadığı bildirilmiştir."
Tarih: 24 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
TEMA’dan su kıtlığı ile mücadele çağrısıVakfı Genel Müdürü Uygar Özesmi, "Az su ile idare etmeyi ve bunun geri dönüşümünü sağlamak için gerekli sistemi hayata geçirmeyi öğrenmeliyiz" derken, su kıtlığı ile mücadele çağrısında bulundu.
Beykoz Devlet Hastanesi kapatıldıBeykoz sırtlarında denize nazır bir hastane olan Beykoz Devlet Hastanesi, deprem güçlendirme çalışmaları gerekçesiyle kapatıldı.
''Alevilerin inancı hiçe sayılıyor''İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu''nun, Beyoğlu Sütlüce''de Alevilerin önemli simgelerinden Karaağaç Tekkesi''nin kalıntılarının bulunduğu alanı ikiye bölerek bir tarafından inşaat çalışmalarına izin vermesi tepkilere yol açtı.
Hasankeyf''i kurtarma çabasıDoğa Derneği, Ilısu Barajı’nda toplanacak su altında kalması beklenen Batman’daki tarihi Hasankeyf’i kurtarmak ve finansman desteği verecek bankaların projeden çekilmesini sağlamak amacıyla kamuoyu baskısı oluşturmak için bölgeye tren gezisi düzenleyecek.
TAV, Tunus Enfidha’nın temelini atıyorTepe-Akfen Grubu’na ait TAV, Tunus’ta Enfidha Havalimanı’nın temelini bugün atıyor. İki yılda 400 milyon Euro’luk yatırım yapılması planlanan havalimanını TAV, 40 yıl işletecek. TAV’dan yapılan açıklamada, Tunus’un turizm merkezi niteliğine sahip Enfidha Uluslararası Havalimanı’nın temel atma törenine Tunus Devlet Başkanı Zine El Abidine Ben Ali’nin katılacağı bildirildi. Açıklamada, "TAV işletmesini üstleneceği ve ilk iki yılda birinci faz için yaklaşık olarak 400 milyon Euro yatırım yapılacak. Enfidha Havalimanı’nın 2009 yılında işletmeye açılması hedefleniyor" denildi. TAV İcra Kurulu Başkanı ve CEO’su Sani Şener, "Tunus için büyük önem taşıyan Enfidha Uluslararası Havalimanı’nı Afrika’nın bölge merkezi haline getirmeyi amaçlıyoruz. Bu sayede iki dost ülkenin tarihi bağlarını projelerimizle ticari alanda daha da kuvvetlendireceğiz" diye konuştu. Toplam 4 bin 300 hektar alan üzerine inşa edilecek ve ilk fazda terminal binası 90 bin metre kare olacak Enfidha Havalimanında, açık otopark alanına sahip yeni bir terminal binası inşaatı, pist, apron ve taksi yolları ile birlikte hizmet binaları da yapılacak.
Tarih: 24 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet
Alacahöyük kazılarına 100. yıl belgeseliHitit uygarlığına başkentlik yapmış Çorum''un tarihî ören yeri Alacahöyük''teki kazı çalışmaları, 100. yılını bir belgesel ve kitapla kutlayacak. Belgesel ve kitabın yanı sıra "Anadolu''nun Hititleri" konulu konferans ve "Alacahöyük''te 100 Yıl" başlıklı bir sempozyum yapılması da planlanıyor.
Tarih: 23 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman
New New York: Fast Forward Sergisi İnternet Sayfasından da İzlenebiliyorNew York’ta yakın zamanda tamamlanmış, hala inşaat halinde veya proje aşamasındaki tek binadan uzun süreli veya aşamalı şehir planlama calışmalarına kadar ceşitli ölçekteki yaklaşık 600 projenin içeriğini oluşturduğu sergi “New New York: Fast Forward” yakın bir zamana kadar Urban Center, NY’da görülebilmekteydi.
Ege’deki 4 Türk adası sahibinden satışa çıktıEge Denizi’nin en güzel koylarında Türkiye’ye bağlı olan 4 ada satışa çıktı. Sahiplerinin satış masasına koyduğu adalar Garip Ada, Tavşan Adası, Kıstak Adası ve Çiçek Adası.
Ormanlarımız yanmasın diye...Yaz mevsimi ne yazık ki aynı zamanda yangın mevsimi olarak belleklere kazınmıştır. Ülkemizin en değerli varlıkları olan ormanlarımızın yaz ayları ile birlikte yeniden yanmaya başlaması, tüm kamuoyunun dikkatini her zaman olduğu gibi yine orman yangınlarına çekmektedir.
"Sağlıklı Kentler Platformu" KurulduBüyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde bir araya gelen 72 kurum ve kuruluş, kentsel dönüşümden İzmir’in sağlık profiline kadar pek çok önemli çalışmaya imza atacak. Platform’un ilk toplantısı, Pazartesi günü. “Sürdürülebilir gelişme” ve “refah seviyesini artırmak” için Dünya Sağlık Örgütü Sağlıklı Kentler Ağı kapsamında kurulan Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’ne üye olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de İzmir’deki çeşitli kurum ve kuruluşların katılımıyla Sağlıklı Kentler Platformu’nu hayata geçiriyor.
Artık köyün delisi olmaktan çıktım!Açık Radyo''nun kurucusu Ömer Madra, 10 yıldır anlattığı küresel ısınma tehlikesine; Kate Evans''ın ''Acayip Havalar'' isimli çizgi romanını yayımlayarak yeni bir boyut getiriyor: Bu kitap neden hemen harekete geçmemizi ve yapacaklarımızı anlatıyor.
Bir yaşam kompleksiydi laz evleri...Geçmişte evlerin çevrede en çok bulunan malzemeden (kerpiç, ahşap, taş vs.) ve doğaya en uygun biçimde yapıldığı bilinir. Bu yapılar, içinde bulunulan doğa koşullarında en sağlıklı olanıdır da aynı zamanda.
Sabiha Gökçen''de KDV de 20 yıl taksitle ödenecekSabiha Gökçen Havaalanı ihalesinde 1.9 milyar Euro ile rekor teklif veren Limak ve ortakları, 347.7 milyon Euro''luk KDV''yi 20 yılda taksitle ödeyecek. Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından yap işlet devret yöntemiyle ihale edilen Sabiha Gökçen Havaalanı için verilen sürpriz fiyatın sırrı ortaya çıkıyor. Limak İnşaat A.Ş. ile Hintli ve Malezyalı ortaklarının, 1 milyar 932 milyon dolarlık ihale bedelinin yanı sıra ihaleden kaynaklanan 347.7 milyon Euro KDV tutarını da 20 yılda ödeyeceği belirlendi. Limak İnşaat A.Ş. önderliğindeki ortak girişim grubunun, kamuoyuna açıklanan ödeme planında, ilk 3 yıl taksit gözükmüyor. Grup, bu dönemde 250 milyon Euro yatırımla yeni terminal binası yaparken, sözleşmeyi imzaladığı andan itibaren Sabiha Gökçen Havaalanı''nın gelirlerini de kendi hanesine yazacak. Böylece, terminal inşaat maliyetinin büyük bölümünü zaten mevcut gelirlerle finanse edecek. Bir avantaj da KDV ödemesinde elde edilecek. Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri, Sabiha Gökçen ihalesi için "kiralama işi" tanımlaması yaptı. Bu sayede, 20 yıla uzanan kira taksitleri gibi KDV''yi de 2027 yılına kadar ödeme imkanı doğdu. Daha önce İstanbul Atatürk Havalimanı ihalesi için verilen görüş doğrultusunda Limak İnşaat A.Ş. de Sabiha Gökçen''de doğan KDV''yi taksitlendirerek ödeyebilecek. Maliye yetkilileri, şirketlerin ödeme planı ile KDV taksitlerinin tahsilinde zamanlama farklılığı olacağına işaret etti.
Tarih: 23 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Okan Müderrisoğlu
Susuz YazBaşkentin göz göre göre susuzluğa itilmesi sürecinden seçmeler: Ankara''ya yılda verilen su miktarı yaklaşık 500 milyon metreküp. Ankara beylerbeyinin, ithal ettiği ağaçlar ve adım başı çimlendirdiği alanlar için harcanan su miktarı ise yılda 60-70 milyon metreküp...
Çeşmelerden ‘keder’ akıyorİstanbul’un hemen her sokak ve cadde başında küçük bir mescid, onun yanında da bir sebil ya da çeşme bulunur. Ecdadın ‘su’ya ve temizliğe verdiği önemin bir göstergesi olarak kabul edilen bu tarihî eserlerin birçoğu maalesef bakımsızlıktan yok olmak üzere.
Avukat Eren’in anısı yaşatılıyorSilahlı bir saldırıda öldürülen Avukat Cihan Eren’in ailesi, Sahil Yolu’na karşı mücadeleyi sürdürüyor. Karadeniz Sahil Yolu Projesi’ne karşı hukuki mücadele verirken, silahlı saldırı sonucu öldürülen Avukat Cihan Eren’in ailesi, Eren’in mücadelesine ve Karadeniz’e sahip çıkmaya devam ediyor.
"Küresel Şehirler"e bakışÜlkemizden iki sanatçı, Osman Bozkurt ve Hüseyin Alptekin , Tate Modern''de 27 Ağustos''a dek sürecek olan "Küresel Şehirler / Global Cities" adlı sergide yer alıyorlar.
"Bodrum''da yapılan binalar tasarım değil"Ben demiyorum, dünyaca ünlü mimar Richard Meier diyor. Modern mimarinin top 10 mimarı arasında sayılan Meier, İsveçli milyarder bir yatırımcının Bodrum''daki evlerini tasarlamak için Türkiye''deydi. Bodrum''daki yapılaşmayı beğenmeyen Meier, Yalıkavak''ta 25 özel villa tasarlayacak.
Bodrum, denizden su içmeye hazırlanıyorYıllardır çözüm bekleyen su sorunu, küresel ısınmanın da etkileriyle kangrene dönen Bodrum Yarımadası''nda, denizden içme suyu elde edilmesi projesi heyecan yarattı.
Eren Talu, Galatasaray projesini vitrine çıkardıToplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından gerçekleştirilen, Seyrantepe''de Galatasaray Kulübü''nün kullanımına verilecek yeni stadın yapımına ilişkin ihalede, projeler ve mali teklifler sunuldu. Toplam beş teklifin geldiği ihaleye, Eren Talu Mimarlık da ünlü HOK Sportif Mimarlık ile birlikte katılıyor. HOK, daha önce yaptığı Arsenal Emirates Stadı, (yeni) Wembley Stadı, Lizbon Benfica Stadı ve Wimbledon Merkez Kortu gibi projeleriyle tanınıyor. İhalede Eren Talu tarafından verilen teklife göre, TOKİ''ye 111 milyon 111 bin 111 YTL pay ödenmesi öngörülüyor. Eren Talu ve Hok, ihaleyi almaları halinde tasarladıkları Galatasaray Stadyumu''nun özelliklerini ve görüntülerini açıkladılar. Bu ikilinin tasarladığı stadyum, 52 bin seyirci kapasiteli, üstü açılır-kapanır çatıya sahip olacak. Dünyanın diğer büyük statlarında bulunan kapalı çatıların aksine planlanan yeni statta ışık geçirebilen şeffaf çatı sayesinde çimleri hergün ışık görebiliyor.
Tarih: 23 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet
''Zaman zaman pişman oldum''Silahtarağa Santralı''nı ilk gördüğünde ''Burası bizi aşar'' diye düşünmüş Oğuz Özerdem. Birtakım vaatler neticesinde işe koyulduktan sonra, açılışa ulaşmak kolay olmamış. Özerdem, "Buraya müze demiyoruz çünkü daha dinamik, daha katılımcı bir yer olacak" diye anlatıyor Santralistanbul''u.
Bir mimari şaheseri, bir dünya mirası: Sydney Opera BinasıDünyadaki önemli modern mimari örneklerinden biri olan Sydney Opera Binası, bu yıl UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine de alındı. Deniz hayvanı şeklindeki bu bina, Sydney''in doğal dokusuna ve genel görünümüne en uygun biçimde tasarlanmış.
İnşaatlar yükseldikçe, Türk demir-çelik şirketleri de sanayi liginde tırmandıTürkiye''nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde en hızlı yükselişi gösteren demir-çelik üreticilerinin başarısının altında Türkiye ve Körfez ülkelerinde inşaat sektöründe yaşanan canlılık yatıyor.
Çevre sergisine çevre cezası!Bodrum Liman Başkanlığı, deniz kirliliğine dikkat çekmek için açılan sualtı seramik sergisine ''denizi kirlettiği gerekçesiyle'' 1550 YTL para cezası kesti! 2001 yılından beri sualtı sergileri düzenleyen ''Denizi Pişirdik'' grubu şaşkın. Grup sözcüsü İnci İyibaş, "Bu sergiyle aşırı tüketim ve çevrenin hunharca kullanılmasına gönderme yaptık. Yoğun ilgi nedeniyle süresini uzatmıştık. Amacımız denizi kirletenleri, suyun 30 metre altında, vicdanlarıyla baş başa bırakmaktı" dedi. Bodrum Liman Başkanı Eray Aykanat''sa ceza kesmekte haklı olduğunu savundu: "Bir hafta için izin aldılar. Sergiyi izin almadan uzattıklar. Eserler deniz dibinde dağıldı, kirlilik yaratmaya başladı. Dört kez uyardık sonra ilgili kanun gereğince idari para cezası uyguladık. Sanata ve sanatçıya karşı değiliz."
Tarih: 23 Temmuz 2007 Kaynak: Radikal
''Uğur Mumcu'' ''Osmanlı'' olduEsenyurt''taki 13 yıllık ''Uğur Mumcu Parkı'' belediyenin dağıttığı bültende ''Osmanlı Parkı'' olarak görülüyor. Uğur Mumcu Parkı''nın son dört yılda hiç bakımı yapılmadığını belirten SHP''li Belediye Meclisi üyesi Erdal Dönmez, "Belediye yeni bir yer açıyormuş gibi parkın ismini değiştirmiş. Fotoğrafta yer alan eski başkan Gürbüz Çapan döneminde yapılmış 13 yıllık Uğur Mumcu Parkı''dır" dedi. Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu''nun imzasıyla dağıtılan bültenden haberi olmadığını belirten belediyenin avukatı Emin Batmazoğlu, "Parkın adının değiştiği hiçbir resmi evrakta bulunmuyor" diye konuştu.
Tarih: 23 Temmuz 2007 Kaynak: Radikal
''Yaşlı'' altyapı suçlu olabilirNew York''ta gökdelenleri titreten patlamanın sebebi 83 yıllık buhar borusu, olası tehlikelerle ilgili ciddi ipuçları veriyor. Manhattan''da bir sokağın altında patlayan boru, 1882''de kurulmuş bir sistemin parçası. Uzmanlar halen patlamanın esas sebebini bulmaya çalışıyor, bazılarıysa şehrin yaşlı altyapısını suçlu buluyor. Bir tahmine göre, yağmur suyu veya bir çatlaktan gelen su, buhar borusunun içine sızmış, soğuk suyla aşırı sıcak buharın ani karşılaşması patlamaya yol açmış olabilir. Bölgede gaz maskeleriyle inceleme yapan polis, enkazda kanserojen asbest maddesi bulunduğunu saptadı. New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, "Yaptırdığımız testlere göre havada hiç asbest yok" dedi ama New York''lular havanın sağlıklı olduğu konusunda hâlâ endişeli.
Tarih: 23 Temmuz 2007 Kaynak: Radikal
Dünyanın en yüksek kulesi ''Dubai Burcu''Dubai''de inşa edilen kule, 512.10 metre yüksekliğe erişerek dünyanın en yüksek kulesi oldu. ''Dubai Burcu'' adlı kule, Tayvan''ın başkenti Taipei''de dünyanın en yüksek binası olarak gösterilen ''Taipei 101''i şimdiden 4 metre geçti. Kulenin yapımına 2004 başında başlanmıştı. İnşaat seneye tamamlanacak. Şimdiden 141 kat yükselmiş bulunan kulenin kaç kat olacağı açıklanmıyor. ''Dubai Burcu'', 20 milyar dolarlık devasa bir proje kapsamında inşa ediliyor. Proje çerçevesinde 30 bin konut ve dünyanın en büyük ticaret merkezi inşa ediliyor.
Tarih: 23 Temmuz 2007 Kaynak: Radikal
Sulukule''ye borçluyuzŞimdi size hiç beklemediğiniz bir anda ''Darbukacı Bayram'' desem neler gelir aklınıza acaba? Hatırlayamadınız mı? Biraz daha ipucu vereyim o zaman. ''Güllüye'', ''Ayıcı Baryam'', ''Sarhoş Emin'', ''Sabayat'', ''Zekiye'', ''Duman Haydar'', ''Kalaycı Bekir''...
Karayolları''nın ''Anadolu''su da gittiKarayolları Genel Müdürlüğü Zincirlikuyu''nun ardından Anadolu yakasındaki arazisini de satıyor. En yüksek teklif Güneri İnşaat''tan...
Susuzluğun miladı pazartesi başlıyorKuruyor, kavruluyoruz; her şeyimizle...İktidar ve belediyeler susuzluğu bilerek gizlediler. Kısıntı veya kesintiden ''seçim'' nedeniyle korktular.
Açıl lalem açılMobilya tasarımcısı Kadir Peker, ilginç, bir o kadar da foksiyonel bir tasarıma imza attı. ‘Lale’ adlı oturma grubu tasarımı, tıpkı bir lale gibi açılıyor, istenildiğinde ise kapatılabiliyor.
Allianoi''de son dönemeçİzmir''in Bergama İlçesi''ndeki Yortanlı Barajı''na su tutulmasıyla birlikte sular altında kalacak olan Allianoi Antik Kenti''nin kaderinin belirlenmesinde son dönemece girildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bölgede incelemelerde bulunulması için son kez bir bilimsel kurul oluşturdu. Komisyona AÜ Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü''nden Prof. Dr. Hayat Erkanal, Prof. Dr. Coşkun Özgünel ve İzmir Müze Müdürü atandı. Kurul üyeleri, hazırladıkları raporu, yarın Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne teslim edecekler. Bölgedeki kazılara önderlik eden Yrd.Doç. Ahmet Yaraş, antik kentin daha önce mille kapatılarak korunmak istediğini hatırlatarak bunun çok yanlış olduğunu söyledi.
Tarih: 23 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Umut Erdem
Tarihî mirası, mirasçılar çürütüyorBitlis’te Osmanlı döneminden kalan tarihî evler, mirasçıların anlaşamaması ve sahip çıkmaması yüzünden yok olmayla karşı karşıya. Bitlis Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, Bitlis’te 283 tarihi ev tespit ettiklerini ve bu evlerin restorasyonu için kendilerine sadece 13 kişinin müracaat ettiğini söylüyor.
Acar Grubu Amerikalılara Miami''de lüks konut satıyorBir dönem Fenerbahçe Asbaşkanlığı da yapan Acar Holding''in patronu Abdullah Acar, ABD''nin tatil cenneti Miami''de Amerikalılara 1.3 milyon dolara lüks konutlar satıyor. Acar''ın müşterileri arasında Türkler de var.
Keles Belediyesi''ne yeni hizmet binasıBursa''nın şirin ilçelerinden Keles, yeni belediye binasına kavuştu. Keles Belediyesi yeni hizmet binasının açılışı, geçtiğimiz günlerde AK Parti Bursa milletvekillerinden Grup Başkan Vekili Faruk Çelik ve Faruk Ambarcıoğlu''nun yanı sıra Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşti.
Kilis''in umudu olan Teknopark çalışmalarında sona yaklaşıldıGıda ürünleri potansiyeli sayesinde Ortadoğu ülkelerine hizmet vereceği düşünülen Teknopark Projesi''nde sona gelindiğini belirten Kilis Belediye Başkanı Abdi Bulut, ay sonunda arazi ayrılma çalışmasının tamamlanacağını bildirdi.
Altı arıtma üstü olimpik futbol sahası olan tesisin yıllık geliri 4 milyon YTLAtık su arıtma tesisleri artık şehir merkezlerine yapılarak hem belediyelere gelir getirecek, hem de üzerine spor kompleksi, park, eğlence merkezi, sinema gibi tesisler kurularak halkın sosyal ihtiyaçları giderilebilecek.
Bozoğlu: Stadı 18 ayda bitiririzAli Sami Yen Stadyumu yerine Seyrantepe''de kurulacak yeni spor kompleksi ihalesinin ilk turunda Toplu Konut İdaresi''ne (TOKİ) en yüksek gelir payı teklif eden Bozoğlu İnşaat''ın sahibi Mesut Çağlar Bozoğlu, "İhaleyi kazanırsak verilen süreden 6 ay önce bitirmeyi, Ali Sami Yen''in yerine de 200 milyon dolarlık yatırım planlıyoruz" dedi.
Japon mimar ve emlakçılar, İstanbul’u mercek altına aldıMimar ve emlakçılardan oluşan sekiz kişilik Japon grubu, son beş yılın inşaat ve emlak büyüme rekortmeni Türkiye ile Dubai’yi büyüteç altına aldı.
Eski Mersin evleri restore ediliyorEski Mersin evleri restore edilerek yeniden kullanılır hale getiriliyor. Akdeniz Belediyesi tarafından kamulaştırılan Camişerif Mahallesi''ndeki 3 adet eski Mersin evinin restorasyon çalışmalarında son aşamaya gelindi.
Blair için Kudüs''te sarayEski Britanya Başbakanı Tony Blair, AB, ABD, Rusya ve BM''den oluşan Ortadoğu Dörtlüsü''nün temsilciliği görevinin sadece cefasını değil sefasını da sürecek. Zira Blair''in Kudüs''teki resmi konutunun, eski bir taş saray olması bekleniyor. 1931''de inşa edilmiş sarayın, El Aksa Camii''nin altın kubbesi gibi muhteşem bir manzarası var. Ancak göz alıcı gül ve düğün çiçeği bahçeleriyle ünlü sarayın, güvenlik gerekçeleriyle Blair''in konutu olmaması ihtimali de bulunuyor. Bir zamanlar Britanya''nın Filistin Yüksek Komiseri''ne ait olan saray, 1948''de BM''ye devredilmişti.
Tarih: 23 Temmuz 2007 Kaynak: Radikal
Tasarruflu musluk için 1 milyon dolar harcadıkTasarruflu musluğa 1 milyon dolar harcadık, suyu boşa akıtmadık. Küresel ısınma ve kuraklık nedeniyle artan susuzluk tehlikesine karşı armatür üreticileri harekete geçti.
Bin Ladin''den imaj köprüsüKaide lideri Bin Ladin''in ağabeyi Şeyh Tarık, Asya ile Afrika''yı bağlayacak 27 bin metrelik dünyanın en uzun asma köprüsünü inşa etmek için kolları sıvadı. Şeyh''in amacı, Bin Ladin ailesinin imajını temizlemek.
Bisikletsiz demokrasiParis Belediyesi bir uygulamaya geçti. Birbirinden 2-3 km uzaklıkta, yirmişer bisikleti ücretsiz olarak Parislilere sunuyor. 10 binlerce bisiklet...
Adrasan''ın yol problemi 3 ay içinde çözülecekAntalya''nın Kumluca ilçesi Adrasan beldesinde ulaşım sorunu nihayet aşılıyor. Batı Akdeniz Bölgesi''nin en eski tarihi ve turizm şehirlerinden olan Adrasan''da 18 kilometrelik yolun genişletilip asfaltlanacağı bildirildi. Adrasan Belde Belediye Başkanı Yalçın Akkulak, geçtiğimiz günlerde yeni yol için ihale yapıldığını, kısa sürede de bitirileceğini söyledi. Antalya yolunun Yazır köyünden geleceği ve 10 kilometre kısalacağını belirten Akkulak, "1milyon 400 bin YTL''ye mal olan ve Karayollarının üslendiği yolun ihalesi gerçekleştirildi. Ödenek gelmesi durumunda 3 ay gibi kısa sürede bitirilecek." dedi.
Tarih: 23 Temmuz 2007 Kaynak: Ekrem Karaman Kaynak: Zaman
Karayollarının Üsküdar''daki arazisine en yüksek teklif Güneri İnşaat''tanKarayolları Genel Müdürlüğünün Anadolu yakasında bulunan 95 bin 939 metrekarelik arazi ihalesinde en yüksek teklif, Güneri İnşaat''tan geldi.
İstanbul’da havzalar kirleniyor, Melen’den su, 3 yıl önce geliyorİstanbul''un su havzalarını kirleten yapıların kamulaştırılması için ayrılan kaynak, su sıkıntısının had safhaya ulaşması üzerine Melen Projesi’ne kaydırıldı. Havzaları kirlenmeye devam edecek ama, 90 günlük suyu kalan İstanbul, Melen Çayı’yla 3 yıl önce buluşacak.
Bitmeden dünyanın en yüksek binası olduBirleşik Arap Emirlikleri''nin Dubai kentinde inşası süren ''Burj Dubai'' gökdeleni, 512 metre yüksekliğe ulaşarak şimdiden dünyanın en yüksek binası oldu. 2008''de 693 metreye ulaşacak olan bina, 160 katlı olacak. Bina, lüks konutlar, bürolar, butikler, havuzlar ve İtalyan tasarımcı Giorgio Armani''nin ilk otelini barındıracak. Burj Dubai, 100 kilometre uzaktan görülebilecek.
Tarih: 23 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
Ayasofya Müzesi AP''de tartışıldıAyasofya, içi ve dışında güvercin gübreleri kirliliğe neden olunca Avrupa Parlamentosu (AP) gündemine geldi. AP''nin demokratlar grubuna üye Yannis Gklavakis bir süre önce AB Komisyonu tarafından yanıtlanması istemiyle AP Başkanlığı''na verdiği yazılı soru önergesinde "Son yıllarda Ayasofya''nın hem içinde hem de dışında büyük miktarlarda güvercin bulunduğu gözlenmiştir. Güvercinlerin varlığı anıta zarar vermektedir. Türkiye bir AB üyesi olmasa bile Komisyon, kültürel faaliyetleri çerçevesinde, teknik ve mali yardım temin edebilir mi?" AB Komisyonu''nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ise önergeye verdiği yanıtta, AB''nin Türkiye''ye yönlendirdiği katılım öncesi fonların, Türkiye''nin AB mevzuatını kabul etmesi ve yerine getirmesine yardımcı olmayı hedeflediğini bildirdi. Fonların "İnşaat ve tefriş çalışmaları için" öngörülmediğini kaydeden Rehn, "Ancak yetkililer, fonlardan, kültürel mirasın önemi konusunda bilinci yükseltmeyi hedefleyen etkinlikler için pay ayırabilirler" dedi.
Tarih: 23 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
Takvim
<<Temmuz 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.