Haberler

24 Ağustos 2007, Cuma

Göztepe’deki Meteoroloji Arsasına 49 Katlı GökdelenGöztepe’deki Meteoroloji Arsasına 49 Katlı Gökdelen1985 yılında kurulduğu günden bugüne İstanbul’un dört bir yanında yükselen projeleriyle, inşaat sektörünün tanınan firmaları arasında önemli bir yer edinen Taşyapı, Göztepe Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Arsası için yeni bir rezidans projesi hazırlıyor. Göztepe'de bulunan Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nün yerine inşa edilecek lüks konut projesi için 23 Ağustos 2004’te açılan kat karşılığı ihaleyi kazanan Taşyapı, 200-300 metrekarelik 288 adet konut için yüzde 60 pay vermeyi taahhüt ediyor. Ayrıca firma, Kartal’da, Hazine'nin gösterdiği alana da Meteoroloji için ayrı bir Bölge Müdürlüğü binası inşa edecek. Haberin Devamı
Bu kulelerde yaşam 95 bin YTL’den başlıyorBu kulelerde yaşam 95 bin YTL’den başlıyorYazıcı Proje’nin Anadolu yakası Ümraniye Yenidoğan’da yapımına başladığı ’Life Towers’ projesi, iki ayrı etaptan oluşuyor. Toplam 36 dönümlük bir arazide gerçekleştirilecek Life Tower projesinin birinci etabının inşaatına bir ay önce başlandı. 17 bin metrekareden oluşan birinci etapta, 15, 17 ve 18 katlı 7 blokta 500 daire yer alıyor.
Gaziantep Müze Kompleksi proje toplantısı yapıldıGaziantep Müze Kompleksi proje toplantısı yapıldıGaziantep'te yapılması düşünülen müze kompleksi inşaasına talip olan firmalar İstanbul'da düzenlenen bir toplantı ile projelerini tanıttı.
TAV, "geleceği" inşa edecekTAV, "geleceği" inşa edecekTAV İnşaat, Libya'daki Trablus Havalimanı ihalesini çokuluslu konsorsiyumla birlikte 24 ayda 3 milyar dolarlık yatırımla inşa edecek. Havalimanı modern tasarımı ile geleceği yansıtacak.
Tasarımcılar Eski Galata Köprüsü'ndeTasarımcılar Eski Galata Köprüsü'ndeÜnlü tasarımcıları İstanbul'da buluşturan İstanbul Tasarım Haftası, 4 - 10 Eylül'de Balat'taki Eski Galata Köprüsü üzerinde düzenlenecek.
Taksim Meydanı’na Cumhuriyet MüzesiTaksim Meydanı’na Cumhuriyet Müzesiİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim Meydanı’ndaki tarihi maksemi (Su Deposu) Cumhuriyet Müzesi’ne dönüştüreceklerini açıkladı.
Kütahya Seramik’ten Atölye Praktiker EğitimleriKütahya Seramik’ten Atölye Praktiker EğitimleriKütahya Seramik, Türkiye’nin önde gelen yapı marketi zincirlerinden Praktiker ile sürdürdüğü stratejik iş ortaklığı çerçevesinde Atölye Praktiker eğitimlerine başladı.
KlimaPlus’dan Hidrojen Enerjisiyle Çalışan Otomobile DestekKlimaPlus’dan Hidrojen Enerjisiyle Çalışan Otomobile DestekKuruluşundan itibaren tüm faaliyetlerinde ve distribütörü olduğu Mitsubishi Electric Klima Sistemleri ürünlerinde çevreye duyarlı bir yaklaşım ile hareket eden KlimaPlus AŞ çevreyi korumaya yönelik faaliyetleri de desteklemeye devam ediyor.
Dönüşen HaliçDönüşen HaliçYıllarca endüstriyel atıklarla kirlenen ve ihmal edilen Haliç'te 1980'lerden beri sürdürülen çalışmalar sonucunda, dört binden fazla yapı istimlak edilip, iş yerleri şehir dışındaki yeni merkezlere nakledildi, kıyılar park ve bahçeler ile çevrildi, ilk defa inşa edilen dev kanal sistemleri ve kolektörler ile sular temizlendi. Böylece Haliç hakettiği değere kavuşarak tekrar İstanbullular'ın gözde kültür ve turizm bölgesi haline geldi. Özellikle son yıllarda gerçekleştirilen kentsel dönüşüm ve restorasyon projeleriyle gündemden düşmeyerek, mimarlık camiasının dikkatini üzerine çeken Haliç kıyılarında sürdürülen çalışmaları biraraya topladık.
Da Vinci'nin köprüsü sergiye çıkıyor  	Da Vinci'nin köprüsü sergiye çıkıyor Hiçbir projeyi vaad ettiği zamanda bitiremediği için sürekli işsiz kalan İtalyan ressam, mimar ve mucit Leonardo Da Vinci'nin, Sultan II. Bayezid'den mektupla iş istediğini ve Haliç'in üzerine bir köprü projesi olduğunu bilen pek az kişi vardır.
"Bir batık bütün sektörü etkiler""Bir batık bütün sektörü etkiler"Hektaş Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ekşi, maket üzerinden satışı yapılan projelerlerde elde edilen gelirin, proje bitmeden başka bir projeye aktarılmaması gerektiğini belirterek "Böyle bir aktarım olduğu zaman projenin tamamlanması konusunda mutlaka sıkıntı olur. Bir sıkıntı olduğu zaman satıştaki bütün projelere yansır" dedi.
İYTE 2007 Yaz Rölöve Stajı TamamlandıİYTE 2007 Yaz Rölöve Stajı Tamamlandı2006 - 2007 öğretim yılında İYTE Mimarlık ve Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencilerinin birlikte yaptığı AR 190 Rölöve Stajı, 09 - 20 Temmuz 2007 tarihleri arasında, Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesi ve köylerinde gerçekleşti.
Amsterdam en kozmopolit kentAmsterdam en kozmopolit kentHollanda’nın başkenti Amsterdam’ın 177 ülkeden insan barındırdığı ve bu sayıyla dünyanın en kozmopolit kenti olduğu belirtildi.
Yeni Gelenler için İstanbul’un Emlak Karmaşasında Bir YardımcıYeni Gelenler için İstanbul’un Emlak Karmaşasında Bir YardımcıHerald Tribune, tüm dünyanın ilgisini çeken İstanbul emlak piyasası ve İstanbul’un yabancı sakinlerinin yoğun olarak tercih ettiği Beyoğlu bölgesinde gayrimenkul sektöründe çalışan Kezban Mert hakkında bir habere yer verdi. Habere göre: “Kezban Mert, bu 15 milyonluk kalabalık kentte, Pazar hariç her gün, satış bölgesinin düzgün olmayan kaldırımlarında hızlı hızlı yürüyor. Depremler ve terör saldırılarının yanısıra, askeri darbeler ve mali krizlerle sarsılan bir ülkenin istikrarsızlığının metaforu olabilecek bir bölge olan Cihangir çevresindeki tepelik bölgelerde iş gerçekten de inişli çıkışlı.”
Kap Camii'nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii'ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Beşiktaş Meydanı’nda trafik yeraltına alınıyor“Meydanlar şehirlerin soluk alma yeri ve demokrasi alanlarıdır” diyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beşiktaş’ta trafiği yeraltına alarak meydanı yayalaştıracaklarını açıkladı.
Gayrimenkul sektöründeki son trendler ve yatırım fırsatlarıSizlere bugün gayrimenkul sektöründeki yeni trendler ve yatırım alanları ile ilgili bazı değerlendirmelerimi aktarmak istiyorum.
Dünyanın en büyük 225 müteahhitinden 22'si TürkDünyanın en büyük 225 uluslararası müteahhitlik firması arasında, geçtiğimiz yıl 20 olan Türk müteahhitlik firması yayısı 2007'de 22'ye yükseldi.
Toskana evleri dünya başkentlerinde satılacakEmaar Properties Büyükçekmece'de inşa ettiği Toskana Vadisi Evleri'ni İstanbul'un yanı sıra New York, Londra ve Dubai'de satışa çıkaracak.
İstanbul’da gişelerin ötelenmesi ve mesai saatlerinin ayrıştırılması gündemdeİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ulaşım Zirvesi’nde ele alınan otoyol gişelerinin ötelenmesi ve öğrenciler ile kamu çalışanlarının mesai saatlerinin ayrıştırılması konusunun değerlendirildiğini söyledi.
Sabiha Gökçen'e ilk kazma Aralık'taGüney Hindistan'ın Haydarabad kentinde açıklama yapan GMR Infrastructure Ltd yetkilileri, Sabiha Gökçen Havaalanı'nın kontrolünü Aralık başında devralmayı ve çalışmaya başlamayı beklediklerini bildirdi. GMR yetkileri, kendilerini havaalanının sadece Asya bölümünü yöneteceklerini de belirtti. İhale şartnamesine göre GMR-Limak Malezya Airports konsorsiyumunun yıllık 3. 5 milyon yolcu kapasiteli yeni terminal binası inşa etmesi gerekiyor. Sabiha Gökçen Havalimanı yeni dış hatlar terminal binası ve ilgili tesislerin yap-işlet-devret modeliyle yaptırılması ihalesini, 1 milyar 932 milyon euro teklifle Limak İnşaat A. Ş. -GMR Infrastructure Ltd. -Malaysia Airport Holding Berhad Ortak Girişim Grubu kazanmıştı.
Tarih: 24 Ağustos 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Beyşehir Gölü için ilk adım atılıyorKonya'da bulunan Beyşehir Gölü'nün sulama suyu kotu yeniden belirlendi. Tamamen yok olmaya yüz tutan gölle ilgili Konya'da düzenlenen toplantıda alınan kararın ardından, gölün su seviyesinin 3 yılda 140 santimetre yükselmesi bekleniyor.
Kiliseye Sanat Galerisi KılıfıKanunlara göre mabetlerin satışı yasak olduğu için Osmanlı Dönemi’nden kalma, tavanında İsa Peygamber’e ait olduğu düşünülen bir ikonanın da bulunduğu Rum Ortodoks kilisesi, ‘sanat galerisi’ sıfatıyla satıldı.
45 Milyon Parsele Ait Veriler Güncellendi: Yabancıya taşınmaz satışı yeniden düzenleniyorYabancılara gayrimenkul satışıyla ilgili yasa, iptal gerekçeleri doğrultusunda yeniden düzenlenirken, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Türkiye genelindeki parsellere ilişkin verilerini güncelleştirdiğini ve aslında yabancılara yapılan toplam satışın önceki verilerde görünenden daha az olduğunu saptadıklarını iddia etti.
Emaar, Türkiye’ye 5 yılda 5 milyar dolar yatıracakEMAAR Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Ozan Balaban, Emaar Türkiye olarak 5 yılda 5 milyar dolar yatırım planları bulunduğunu belirterek, “Toskana Vadisi Evleri’ni toplam 700 milyon dolar yatırımla tamamlamayı planlıyoruz” dedi.
Eskişehir'e 110 milyon $'lık alışveriş merkeziEce Türkiye Proje Yönetimi AŞ'nin 110 milyon dolar yatırımla 13 ay önce yapımına başladığı Espark Alışveriş Merkezi 31 Ekim'de açılacak. Espark Alışveriş Merkezi Müdürü Tayfun Kartal ve Ece Türkiye'nin Alışveriş Merkezi yönetiminden sorumlu departman müdürü Özgür Bekiroğlu, basın mensuplarına Espark'ı gezdirerek bilgi verdiler. Kartal, 14 Temmuz 2006'da yapımına başlanan Espark'ın mimari yapısıyla Eskişehir'in kültürel ve tarihi mirasını koruduğunu belirterek, Espark'ın modern kente yepyeni bir görünüm kazandırdığını kaydetti. Espark'ın, Ece Türkiye ve Amerikan ortağı General Growth Properties (GGP) tarafından yapıldığını anlatan Kartal, şu bilgileri verdi: "Espark yaklaşık 24 bin metrekare arazi üzerine yerleşen konumuyla kentin en büyük alışveriş merkezi olacak.. Eskişehir'in en büyük alışveriş merkezi olan Espark'ta yaklaşık 2 bin kişiye istihdam olanağı sağlayacağız. Espark, 31 Ekim'de açılacak."
Tarih: 24 Ağustos 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Menekşe Ataselim
Seyrantepe ihalesi pazartesi yapılıyorAli Sami Yen Stadyumu yerine Seyrantepe'de kurulacak yeni spor kompleksinin ihalesi, Toplu Konut İdaresi tarafından 27 Ağustos Pazartesi günü yapılacak. İhale, saat 15.00'de TOKİ'de gerçekleştirilecek.
Çok sayıda boş ev kriz habercisi sayılırErnst & Young’ın Gayrimenkul, Konaklama ve İnşaat Bölümü Global Direktörü Dale Anne Reiss, ABD’den dünyaya yayılan mortgage krizinin benzerinin Türkiye’de yaşanması ihtimaline karşı "Eğer Türkiye’de de yapılmış ama bir sürü boş konut görmeye başlarsanız, kriz kapıda demektir" yorumu yaptı.
İzmir 18 yıl evvele döndüAliağa'da termik santral projesi 18 yıl sonra canlandı. Tepki olarak 60 kilometrelik insan zinciri oluşturulan bölgeye iki santral birden isteniyor!
Buhar olup uçmasın diyeİstanbul'a su sağlayan 10 barajdaki doluluk oranı yüzde 22.74'e düştü. Papuçdere ve Kazandere barajlarının devre dışı kalmasının ardından Alibey ve Istrancalar barajlarındaki su oranı da sıfıra yaklaştı.
Arabasız İstanbul düş değilDünyada otomobil bağımlılığını azaltmayı, kent içi ulaşımda alternatif çözümler üretmeyi amaçlayan uluslararası "Otomobilsiz Şehirlere Doğru Konferansı" nın yedincisi İstanbul'da yapılacak. Bu yılki teması, "İklim Değişikliğinde Yaşanabilir Bir Gelecek Kurmak" olarak belirlenen konferansta, İstanbul'un otomobilsiz ilçesi Adalar ziyaret edilerek insan odaklı ulaşım politikalarına dikkat çekilecek. World Carfree Network'ün (Dünya Otomobilsiz Şehirler Ağı) uluslararası konferansı, 27-31 Ağustos tarihleri arasında, İstanbul Valiliği'nin öncülüğünde, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği'nin ev sahipliğinde, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü işbirliği, Beşiktaş Belediyesi ve Suat Ayöz Trafik Mağdurları Derneği'nin desteğiyle gerçekleştirilecek. Konferans kapsamında, 5 gün boyunca İstanbul'un farklı mekânlarında çeşitli konferans ve etkinlikler düzenlenecek.
Tarih: 24 Ağustos 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Trilyonluk arsa mahkemelik olduEtimesgut Belediyesi’nin İstasyon Mahallesi’nde kat karşılığı ihale ettiği 12 bin metrekarelik arsaya yapımı süren alışveriş merkezi, belediyenin milyonlarca YTL zarara uğratıldığı gerekçesiyle mahkemelik oldu.
Batıkent’e yeni hastane yatırımıYenimahalle Belediye Başkanı Ahmet Uyar, Sağlık Bakanlığı ile Batıkent’te 60 dönümlük bir alana hastane yapılması konusunda iş birliği yaptıklarını belirterek, temelin de 1 ay içinde atılacağını söyledi. Uyar, 320 bin nüfusa sahip Batıkent’te yaptırdıkları ankette, semtin hastaneye ihtiyacının olduğunu saptadıklarını belirtti. Bu çerçeveden hareketle Sağlık Bakanlığı ile iş birliği içine girdiklerini ifade eden Uyar, şunları kaydetti: "Belediye olarak maddi olanağımız yetmediği için, Sağlık Bakanlığına Batıkent’te 60 bin dönüm alanı tahsis ettik. Gerekli prosedürlerin tamamlanmasının ardından, Eylül ayı sonu gibi temeli atmayı planlıyoruz. İhalesi yapıldı. Halkın gereksinimleri doğrultusunda hizmetlerimizi, sürdürme taraftarıyız." Yerel yönetimlerle bakanlıkların uyum içinde çalışmalarının, halka fayda sağlayacağını kaydeden Uyar, ayrıca okulların yeni eğitim-öğretim yılına başlayacak olması dolayısıyla çalışmalara hız verdiklerini söyledi.
Tarih: 24 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet
2200 yıllık yüze defineci tokadıHenüz milli park statüsünde olmadığı için korunmayan İncesu Kanyonu'ndaki tarihi Kibele heykeli, içinde altın saklandığını düşünenler tarafından her gün biraz daha tahrip ediliyor.
Metrobüs saatte 15 bin yolcu taşıyacakİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Topkapı-Avcılar arasını 30 dakikaya indirecek metrobüs projesini, eylül ayında tamamlamak için çalışmalarını hummalı bir şekilde sürdürüyor. Ancak, 20 kilometrelik hattın Avcılar kısmında yol genişletme çalışmaları ve 14 istasyonun yapımı eylül ayına bir hafta kalmasına rağmen tamamlanamadı. Bir yandan Küçükçekmece-Avcılar arasında yol genişletme çalışmaları devam ederken, hattın bazı duraklarının da yapımına başlandı. Hat üzerinde 14 adet durak yer alacak. Hollanda’dan alınacak maksimum 250 yolcu kapasiteli 26 metre uzunluğundaki metrobüslerin 10 adedinin eylül ayı içinde alınması planlanıyor. Tanesi 1 milyon 200 bin Euro olan araçlardan 50 tane satın alınacak. O-1 Karayolu’nun orta aksında ve kendisine ayrılmış özel şeritlerde çalışacak metrobüsler, saatte bir yönde 15 bin yolcu taşıyacak.
Tarih: 24 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hasan Ay
Boğaz'daki fiyatlar, Hampton'la başa başTürkiye'deki gayrimenkul yatırımlarının gelişimini incelemek için İstanbul'a gelen Ernst&Young (E&Y) Global Gayrimenkul Sektörü Bölüm Başkanı ve Sorumlu Ortağı Dale Anne Reiss, İstanbul ve New York'ta emlak fiyatlarının benzer seyrettiğini söyledi.
Güzelbahçe'ye Anfitiyatro Müjdesiİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Güzelbahçe’de yapacağı anfitiyatrodaki çalışmaları inceleyen Başkan Kocaoğlu, 1140 kişilik tiyatronun yıl sonuna yetiştirilmesinin hedeflendiğini söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Güzelbahçe’ye kazandırmak için geçtiğimiz Nisan ayında yapım ihalesine çıktığı ve Temmuz ayında temelini attığı anfitiyatroda çalışmalar hızla devam ediyor.
Mimar Sinan'ın Kayseri'deki Tek Eseri Restore EdiliyorMimar Sinan’ın Kayseri’deki tek eseri olan Kurşunlu Cami, Vakıflar Bölge Müdürlüğünce restore ediliyor. Vakıflar Bölge Müdürü Abdullah Kayan, Osmanlı döneminin büyük yapı ustası Mimar Sinan’ın Kayseri’deki tek eseri olan Kurşunlu Camii’nde restorasyon çalışmalarının başladığını bildirdi. 430 yıllık geçmişine rağmen ayakta duran caminin aslına uygun olarak restore edileceğini belirten Kayan, “Cami içindeki beton sökülerek, aslına uygun olarak taş döşemeyle kaplanacak. Ayrıca caminin kubbelerinin bakımı da yapılacak. Minarede bozulan yerler orijinali gibi onarılacak. Caminin dış duvarları ise ilaçlı suyla temizlenecek” dedi. Restorasyon çalışmaları sebebiyle ibadete kapanan tarihi caminin ramazan ayında açılması planlanıyor.
Tarih: 23 Ağustos 2007 Kaynak: Türkiye
Batı uygarlığının kökeni AnadoluBurdur Müze Müdürlüğü’nün desteğiyle geçen yıl başlatılan Gölhisar ilçesindeki Kibyra Antik Kent kazılarına bilimsel danışmanlık da yapan Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Fahri Işık, Türk bilim adamlarının son yıllarda yapılan kazılarda ortaya çıkardığı gerçeklerde, antik uygarlığın Yunan uygarlığı olmadığını, Anadolu kültüründen oluştuğunu belgelediklerini savundu. “Türk bilim adamları, antik kent kazılarında o dönemdeki uygarlıkların Yunan uygarlığı olmadığını ortaya çıkardılar” diyen Işık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türk bilim adamlarımız, bizim söylediklerimizin tümünü son üç yılda yapılan kazılarda belgelediler. Eski çağ biliminde bir ön yargı vardır. Her ne varsa ve her ne bulunursa batıda Yunan uygarlığı ile özdeşleştirilir. İki yüzyıldır tüm dünya bunu böyle bilir. Biz bu ön yargıları kazma ile parçaladık ama bu hiç de kolay olmadı. Bizim yıllardır söylediğimiz Pamfilya’nın bir Anadolu kültürünün toprağı olduğu gerçeğini Almanlar’ın yaptığı kazılar belgeledi. Anadolu kültürlerinin bugünkü Batı uygarlığını oluşturduğu gerçeğini kimse bozamaz.”
Tarih: 23 Ağustos 2007 Kaynak: Akşam
Mimarların "Plan" savaşıMimarlar Odası, bakanlığın hazırladığı “Antalya-Burdur 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’na Isparta’nın dahil edilmemesi durumunda hukuki süreç başlatacaklarını açıkladı.
Büyükşehir çalışıyor İstanbullu çıldırıyorOkulların açılmasının arefesinde yol çalışmalarına başlamayı âdet edinen İstanbul Büyükşehir Belediyesi aynı uygulamayı bir kez daha yaptı ve Büyükdere Caddesi'nde alt - üst geçit çalışmasına başladı.
Amcazade Yalısı otel olacakDünyanın ayakta kalan en eski ahşap yapısı Amcazade Yalısı için ilanla ihaleye çıkılacak. Geniş bahçesi cazibesini daha da artıran Yalı’nın restorasyon ihalesini alan, burayı butik otele dönüştürecek.
30 milyon $’a tarihi yeniden canlandırdı...ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times, dünyanın en güzel evlerini tanıttığı “saray evler” bölümünde Boğaz’da yeniden restore edilen Pertev Bey Yalısı’nı (Süslü Yalı) tanıttı.
Türkiye her mevsim cazipTürkiye'nin turizm çeşitliliği yeni atılımlarla artıyor. Asıl yoğunluğa sahip güneş ve deniz turizmine, kış turizmi, sportif faaliyetler ve kongre turizmi de eklendi.
Abdülhamit'in av köşkü ziyaretçilerini bekliyorÜmraniye'de bulunan tarihi Hekimbaşı Av Köşkü, uzun süre devam eden restorasyon çalışmalarının sonuçlanmasının ardından ziyarete açıldı. 1881'de Mimar Sarkis Balyan'a yaptırıldığı ve Sultan Abdülhamit tarafından av köşkü olarak kullanıldığı tahmin edilen üç katlı binanın restorasyon projesini Prof. Haluk Sezgin ve Prof. İlgi Yüce Aşkın hazırladı. Bünyesinde 20 metrelik bir merdiven kulesi de barındıran, İtalyan Rönesansı tarzındaki yapının yenileme çalışmalarına, 1999 yılında Yapı İşleri Müdürlüğü tarafından başlanmıştı. 1200 metrekarelik bir alanda sürdürülen ve 2001 yılı mart ayında tamamlanan 1. etap çalışmalarından sonra ara verilen inşaat faaliyetine, 2005 yılı mayıs ayında kaldığı yerden devam edilerek, binanın zemin kaplaması, boya, tavan, çıta işleri ve bahçe peyzajı yenilendi ve tarihi köşk orijinal haline döndürüldü.
Tarih: 23 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
Kars'ın "Uygarlık Belgeseli""Tarih ve arkeolojiyi sevmemde etken olan ve en güzel gençlik yıllarımın geçtiği anıtsal Kars Kalesi'ne..."
Hasankeyf'te son tango başladıÖnce Danıştay'a, sonra uluslararası çevrelerin baskısına takılan Ilısu Barajı Projesi, aranan 1.2 milyarlık kredinin bulunmasıyla yeniden ivme kazandı.
Taksim'e cami yerine Cumhuriyet MüzesiTaksim'e adını veren tarihi 'Maksem' binası, Cumhuriyet Müzesi oluyor. Taksim Meydanı'nın hâkim köşesindeki tarihi Maksem binasının hemen arkasına, 1960'lı yılların sonunda da cami kurulması gündeme gelmiş, yıl yıl olgunlaşan proje, 12 Eylül darbesiyle rafa kalkmıştı.
Yenişehir Gölü suya hasretHatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Yenişehir Gölü, kuraklık nedeniyle tamamen kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Dağlardan gelen çaylarla beslenen gölde önceki yıllarda kayıkla gezintiler düzenlenip balıkçılık yapılabiliyordu. Gerek bölge halkının gerekse Cilvegözü Sınır Kapısı'nı kullananların, kıyısındaki lokantalarda dinlenip 'tuzda balık' yediği gölün ölümü herkesi üzüyor. Reyhanlı Belediye Başkanı AKP'li Hüseyin Şanverdi, "Önceki yıl su dolu olan göl son iki yılda mevcut suyunu kaybetmeye başladı. Göl için şu an yapacak bir şeyimiz yok. Arızalar giderildikten sonra gölü yeniden besleyeceğiz. Eski konumuna gelmesini ümit ediyoruz, ama kuraklık giderek artıyor" dedi.
Tarih: 23 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Ferhat Dervişoğlu
Dünyanın en kozmopolit kenti Amsterdam oldu!Hollanda'nın başkenti Amsterdam'ın 177 ülkeden insan barındırdığı ve bu sayıyla dünyanın en kozmopolit kenti olduğu açıklandı. Belediye kayıtlarına göre, geçen yıl 176 olan değişik ülke vatandaşı sayısı, bu yıl Malavi'den gelen bir kişinin kente yerleşmesiyle 177'ye yükseldi. 746 bin nüfusa sahip olan Amsterdam'da, 532 bin Hollandalı yaşıyor, nüfusun geri kalanı ise başka ülkelerden gelenler oluşturuyor. Kentte yaşayan yabancılar sıralamasında 64 bin 588 ile Faslılar ilk sırada yer alırken, onları 37 bin 421 ile Türkler ve 10 bin 244 ile İngilizler izliyor. Amsterdam'ı kozmopolit özelliği açısından 164 ayrı ülke vatandaşıyla Anvers izliyor. New York'ta ise bu sayı 150'nin altında bulunuyor.
Tarih: 23 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
Gurbetçi Türkiye'den gayrimenkul almıyorÜçüncü kuşak gurbetçilerin artık babaları ve dedelerinin aksine Türkiye'den gayrimenkul alma yönünde eğilim göstermediği bildirildi.
'Paraları alıp kaçmadık, projelerimizi devrediyoruz'Maket üzerinden sattığı konutları teslim etmediği ve hileli iflas yoluna başvurduğu gerekçesiyle yöneticileri hakkında suç duyurusu yapılan AKS Anadolu Konut Sanayi A.Ş'nin genel koordinatörü Nusret Görmüş, Chantua Evleri, Çelik Evler ve Çelik Residence projelerinin yaşanan finansal zorluklar nedeniyle başka firmalara devrinin sözkonusu olduğunu ancak iddia edildiği gibi kaçmadıklarını açıkladı.
Hindistan’dan Mektup: “Mimarlar Kentlileşmiş Bir Dünya için Hazır Değiller"Dünya şehirlere doğru hızla akarken, kent merkezlerine göç eden insan topluluklarının konut ve barınma ihtiyaçlarını çözebilecek kimi profesyoneller –mimarlar ve şehir plancıları- kötü bir donanıma sahip olduklarını kolaylıkla kabul edeceklerdir.
Silivri'den Beykoz'aBanliyö dahil, öngörülen 560 kilometrelik raylı sistemin 250 kilometresinin 2012'de tamamlanacağını ifade eden Topbaş, 2012 yılında Silivri'den çıkan bir insanın raylı sistem ile Sarıyer'e, Beykoz'a gidebileceğini söyledi. Başkan, İstanbul'da 126 kavşak ve yol düzenlemesi yapıldığını ve 160 kilometre tünel yol inşa ettiklerini anlattı.
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
Takvim
<<Ağustos 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.