Haberler

24 Temmuz 2008, Perşembe

KUDEB Nedir, Nasıl Çalışır?KUDEB Nedir, Nasıl Çalışır?11 Haziran 2005 tarihinden çıkarılan yönetmelikle, belediyeler bünyesinde kurulması mümkün hale getirilen Koruma, Uygulama ve Denetim Büroları''nın (KUDEB) kurulma ve çalışma esasları belirlendi. Amacı “korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarıyla ilgili işlemleri ve uygulamaları yürütmek, denetimlerini yapmak olan” KUDEB’lerin Koruma Yüksek Kurulu ilkelerine, koruma bölge kurullarına bağlı olarak çalışması gerekiyor. Haberin Devamı
Don Kişot''a "yeldeğirmeni" cezasıDon Kişot''a "yeldeğirmeni" cezasıDatça''da restore ettirdiği tarihi yel değirmenini dalgalardan korumak için duvar ören arkeoloğa 16 bin YTL ceza kesildi. Değirmeni koruyan duvarın da yıkılmasına karar verildi.
Dünyanın en hızlı treni Olimpiyatlara yetişecekDünyanın en hızlı treni Olimpiyatlara yetişecekPekin-Tianjin hattını bağlayacak olan expres tren dünyanın en hızlı treni olacak. Konforlu ve lüks Pekin tren istasyonu, Asya’nın en büyük tren istasyonu olmaya hazırlanıyor.
 Seul''de 28 milyar dolarlık ''Rüya'' 2011''de başlayacak Seul''de 28 milyar dolarlık ''Rüya'' 2011''de başlayacakTürkiye''nin de katıldığı 1950 yılında başlayan ve üç yıl süren Kore savaşı, tüm ülkeyi etkilediği gibi Güney Kore''nin başkenti Seul''ü de yerle bir etti.
 Ruslar Türkiye''den 1 milyar dolarlık konut alacak Ruslar Türkiye''den 1 milyar dolarlık konut alacakCentury 21 Rusya, Kazakistan ve Ukrayna Başkanı Alexander Blank, Türkiye ile yıllık 1 milyar dolarlık emlak alışverişi yapmayı planladıklarını söyledi. Rusların iki yıldır Antalya''da turizm dışında farklı yatırımlara da ilgi gösterdiklerini belirten Blank, Rus emlakçılar olarak son bir yıldır gayrimenkul yatırımlarıyla ilgili önemli çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. Antalya''nın sahillerinden sonra konut ve lüks villalarıyla da Rusların ilgi odağı olduğunu ifade eden Blank, "Türkiye''deki ortaklarımızla önemli bağlantılar yapıyoruz. Özellikle elit kesimdeki Rusların Antalya''da konut ve emlak sahibi olabilmelerini sağlayacağız. Türkiye ile yıllık bir milyar dolarlık emlak alış verişi yapmayı planlıyoruz" diye konuştu. Türkiye için farklı bakış açılarında projeler geliştirdiklerini kaydeden Blank, yapılan yatırımlar sonucunda emlakta gelecek yıl, bu dönemin en az iki katı yatırım gerçekleştireceklerini bildirdi.
Tarih: 24 Temmuz 2008 Kaynak: Sabah
Pompeipolis''te kazı çalışmalarına başlandıPompeipolis''te kazı çalışmalarına başlandıKastamonu''nun Taşköprü İlçesi''nde bulunan Pompeiopolis Antik Kenti''nde 3 sezondur süren kazı çalışmaları yeniden başladı.
Eski likör fabrikası için 2''nci etap bugünEski likör fabrikası için 2''nci etap bugünMecidiyeköy''deki eski likör fabrikası arazisinin gelir paylaşımı yöntemiyle gerçekleştirilen ihalesinin, ikinci etabını oluşturan açık artırma bugün gerçekleştirilecek.
İstanbulluların yeni vapuru suya indirildiİstanbulluların yeni vapuru suya indirildiİstanbulluların “Haydi İstanbul Vapurunu Seç” kampanyasında oylarıyla belirlediği şehir hatları vapurunun ilki törenle suya indirildi.
 Büyükçekmece Gölü''ne taş-toprak dolduruluyor Büyükçekmece Gölü''ne taş-toprak dolduruluyorBüyükçekmece Gölü ve tarihi Mimar Sinan Köprüsü betonlaşma ve taş dolgu tehlikesiyle karşı karşıya.
 Rixos 11''inci otelini Tayland''da açacak Rixos 11''inci otelini Tayland''da açacakRixos Otelleri, dünya genelindeki onbirinci otelini Tayland''da açacak. Rixos Premium Khao Lak, herşey dahil sistemini Uzakdoğu''ya taşıyan ilk otel olacak ve Kasım 2008''de hizmete girecek. Konuyla ilgili anlaşma Rixos ve Cher Fah şirketleri yöneticileri arasında Antalya''da imzalandı. Rixos Premium Khao Lak, 300 odası, süitleri ve restoranlarıyla 5 yıldızlı deluxe konseptinde A ve A plus düzeydeki misafirlerine hizmet verecek. Rixos Başkanı Fettah Tamince, dünya markası olma yolunda hızla ilerlediklerini belirterek, "Uzakdoğu pazarına girmekten dolayı büyük heyecan duyuyoruz" dedi.
Tarih: 24 Temmuz 2008 Kaynak: Sabah
"Ben Kilamuwa, Panamuwa''nın hizmetkarı""Ben Kilamuwa, Panamuwa''nın hizmetkarı"Gaziantep''in İslahiye ilçesine bağlı Fevzipaşa beldesinde bulunan Zincirli Höyük''te, Chicago Üniversitesi tarafından yürütülen kazı çalışmaları sırasında MÖ 800 yılı Geç Hitit dönemine ait bir yazıt ortaya çıkarıldı.
İstanbulluların seçtiği modern vapur yılsonunda hizmete giriyor…İstanbulluların seçtiği modern vapur yılsonunda hizmete giriyor…İstanbulluların “Haydi İstanbul Vapurunu Seç” kampanyasında oy kullanarak belirlediği modern Şehir Hatları vapurunun ilki, 23 Temmuz Çarşamba günü törenle suya indiriliyor.
 Mahkemeye aldırmayan Taşyapı, kuleleri onaylattı Mahkemeye aldırmayan Taşyapı, kuleleri onaylattıEmrullah Turanlı''nın sahibi olduğu Taşyapı İnşaat, Göztepe''deki dev kulelerine mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermesine, Kadıköy Belediyesi inşaatı mühürlemesine karşın yeni planını İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi''nden oy çokluğu ile geçirmeyi başardı.
Baraj, taşıma suyla dolacakBaraj, taşıma suyla dolacakKuraklığa yenik düşen Tahtalı’ya, bölgedeki 21 kuyudan saniyede bin 200 litre su takviyesi yapılacak. Doluluk oranı yüksek seviyede tutulacak.
 Sulukule projesine UNESCO uyarısı Sulukule projesine UNESCO uyarısıİngiliz The Guardian gazetesi Sulukule''deki çalışmalarla ilgili haberde "UNESCO Türkiye''yi kültür mirası listesinden çıkarabilir" uyarısı yaptı.
İskoçya’da öğrenciler okullarını ısıtacakİskoçya’da öğrenciler okullarını ısıtacakİskoçya’da öğrencileri tarafından ısıtılacak ilk okulun inşaatına başlandı. 5 milyon 800 bin sterline mal olacak okulun mimarları, binanın son derece iyi yalıtılacağını ve ısınması için öğrencilerin vücut ısısının yeterli olacağını söylüyor.
Tarihin Modern Mimarlıkla Kaynaştığı YerTarihin Modern Mimarlıkla Kaynaştığı YerÇin’in güneyindeki Guangdong ilinde konumlanan Macao, şehrin sosyal ve ekonomik sistemini tanıma konusunda anlaşmış özel bir idari bölge. “Macao’nun Tarihi Merkezi”, Çin topraklarındaki en eski Batı mimarlığı mirasını içeriyor. Macao’nun geleneksel Çin mimarisi, başarılı bir doğu-batı çoğulcu kültürüne ve geleneksel mimarisine tanıklık etti. Macao, Uzakdoğuda misyoner rolü oynarken bir yandan da Batı dünyasına Çin halkının inançlarının yayılmasının yansıtılmasının somut bir şahidi. Doğu batı kültürünün getirdiği değişikliklerinin bir ürünü olan “Macao’nun Tarihi Merkezi”, bu değişiklikler ile Çin’in tarihi kentlerinin en eşsiz kültürel mirasını kapsıyor. Macao, farklı kültürlerin yaşayan geleneklerinin sürdürülmesiyle tam bir sosyal altyapı örneği sergiliyor.
Aşırı sıcaklık Karadeniz ve Kapadokya turizmine yaradıAşırı sıcaklık Karadeniz ve Kapadokya turizmine yaradıArtan sıcaklar yerli turistlerin tercihlerini de değiştirmeye başladı. Kültür turlarıyla Türkiye''yi tanımaya çalışan yerli turistlerin yeni gözdesi yağmurlu ve serin havasıyla Karadeniz ve Peri Bacaları ile ünlü Kapadokya oldu.
Güvenlik’te bir kaldırım çilesiGüvenlik’te bir kaldırım çilesiGüvenlik Caddesi’nin bozuk yolu ve kaldırımları, çok sayıda vatandaşların sıkıntı yaşamasına neden oluyor. Büyükşehir Belediyesi bu soruna bir türlü çare bulmuyor.
"Antik Erzen kenti" iki arada bir derede kaldı"Antik Erzen kenti" iki arada bir derede kaldıAntik Erzen Kenti kalıntılarının Batman''ın Kozluk ilçesinde değil, Siirt''in Kurtalan ilçesinde olduğu ileri sürüldü.
 Bozcaada''da butik otel yarışı başladı Bozcaada''da butik otel yarışı başladıİstanbul ve İzmirlilerin yeni tatil adresi Bozcaada''ya gelen turist sayısı 15 bine ulaştı. 5 yıldızlı tesisin olmadığı adadaki butik otel sayısı her geçen gün artıyor. Butik otel açmanın maliyeti ise 2,5-3 milyon YTL.
Belediyeler 2007 yılında kesenin ağzını açtı, mali yapıları alarm verdiBelediyeler 2007 yılında kesenin ağzını açtı, mali yapıları alarm verdiBelediyelerin net mali yükümlülükleri 2007’de yüzde 44’lük artışla 16.2 milyar YTL’ye ulaştı. Hükümet ise belediyelere kaynak yaratmaya çalışıyor.
DD Mortgage ilk şubeyi Maçka’da açtıDD Mortgage ilk şubeyi Maçka’da açtıİnternet ve telefon aracılığıyla da tüketicilerin kredi başvurularına yanıt veren DD Mortgage, şimdi de Maçka’da açılan ilk şubesi ile ev satın almak isteyenlere hizmet verecek. DD Mortgage, Maçka şubesinin açılışıyla birlikte ilk evinin sahibi olmak isteyenler için 21-31 Temmuz tarihleri arasında geçerli olacak ‘Faizi “Süper” Ödemesi Rahat Mortgage’ adlı kampanya başlatıyor. Şirket, kampanyadan faydalanmak isteyenlere, 100.000 YTL’ye kadar olan konut kredileri için aylık yüzde 1.59 faiz oranı ile 15 yıla kadar uzayan vadelerde kredi verecek. DD Mortgage, kredi aşamasında zamanda süreci hızlandırmak için ilgili belgeleri tüketicilerin istediği noktalardan teslim alma hizmetini de veriyor.
Tarih: 23 Temmuz 2008 Kaynak: Milliyet
“Sürdürülebilir Olmayan Okullardan Mimarlar Sorumlu”“Sürdürülebilir Olmayan Okullardan Mimarlar Sorumlu”Cabe’in şefi, yetenek mahrumu uzmanların tasarımlarında tekrarlanan başarısızlıklarına ateş püskürüyor:
Üzerindeki Her Yapının “Tasarlandığı” ODTÜ Kampüsü Yıkılıyor mu?Üzerindeki Her Yapının “Tasarlandığı” ODTÜ Kampüsü Yıkılıyor mu?Geçtiğimiz hafta Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ODTÜ Ankara Kampüsü’ndeki 45 binaya "uygulama imar planı, yapı ruhsatı ve iskan belgesi bulunmadığı" öne sürülerek 1 milyon 800 bin YTL’lik para cezası kesilmesi, dahası yasayla belirtilen koşulların sağlanmaması halinde yıkılacağının dile getirilmesi başta mimarlık camiası olmak üzere çoğu kesim tarafından büyük tepkiyle karşılandı. Türkiye’nin tartışmasız en önemli eğitim kurumlarından, yarım asırlık bir geçmişe sahip Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) aynı zamanda Türkiye’nin ilk kampüs üniversitesi.
Dorma 100. Yılını Tüm Dünya’da KutladıDorma 100. Yılını Tüm Dünya’da KutladıUluslararası kapı sistemleri üreticisi Dorma, 100. yaşını 05 Temmuz 2008 tarihinde tüm Dünya’da ve Türkiye’de kutladı.
"Müzekart geliri adil biçimde paylaştırılacak"Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''''İnternet üzerinden yapılan Müzekart satışından elde edilen gelirin yüzde 5''i ziyaretçi sayısıyla orantılı olarak bütün belediyelere adil biçimde paylaştırılacak'''' dedi.
"Demir fiyatları ağustosta zam rekoru kırabilir"Geçen yıl sıkıntılı süreç geçiren demir çelik sektöründe, ağustos ayında yeni bir artış hareketinin yaşanabileceği öne sürüldü.
Konya''ya Japon bahçesi, Kiyoto''ya semazen anıtıKonya''da gerçekleştirilen Tarihî Kentler Birliği Konferansı etkinlikleri sırasında yapılan ikili görüşmelerde, şehirler arasındaki dostluk ilişkilerinin artırılması için Konya''ya Japon bahçesi, Japonya''ya da semazen anıtı yapılması kararlaştırıldı. İstanbul yolu üzerinde 30 bin metrekarelik alana kurulacak Kyoto Bahçesi, oturma grupları, duvarı, aksesuarları, kameriye ve köprüleriyle tamamen Japon mimarisini yansıtacak. Kyoto''da yapılacak anıtın da Konya Zafer Meydanı''nda bulunan semazene benzeyeceği bildirildi. Söz konusu bahçe ihalesinin yakın bir zamanda gerçekleştirilmesi bekleniyor.
Tarih: 24 Temmuz 2008 Kaynak: Zaman
8 bin yıllık tarih, gün yüzüne çıkarılacakKırklareli''nin Hasilbeyli köyü Aşağıpınar mevkiindeki arkeolojik kazıların bu yılki bölümü, İstanbul Üniversitesi Prehistorya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özdoğan''ın başkanlığında başladı.
EXPO’nun kaybını ‘kapatma’ya bağladıKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir’in “EXPO 2015” yarışında Milano’dan 21 oy az almasında, AKP’ye açılan kapatma davasının payı olduğunu savundu.
Romanların işgalindeki tarihi han kurtuluyorBursa''da Osmangazi Belediyesi tarafından yapımı devam eden ''Kamberler Tarih ve Kültür Parkı'' kazı çalışmalarında, tarihi 500 yıl öncesine uzanan Tatarlar Hanı''nın kalıntılarına rastlandı.
Danıştay''dan Gökçek''e soruşturma izniDanıştay Birinci Dairesi, ABD Büyükelçiliği''ni çevreleyen kaldırımlara demir reflektörü konulmasına yargı kararlarıyla izin verilmemesine karşın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek''in reflektörleri kaldırmaması üzerine "mahkeme kararına uymadığı" gerekçesiyle hakkında soruşturma açılmasına izin verdi.
‘Nükleer santral ihalesi durdurulsun’Nükleer Karşıtı Platform (NKP) üyeleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na yürüyerek nükleer santrale izin verilmemesini istediler. Eylemde, 2006’da nükleer santrale karşı Sinop’taki etkinliklere katılan ve denizde boğularak yaşamını yitiren Soner Balta, Öner Balta ve Güneş Korkmaz da anıldı.
TOKİ’den ‘Disneyland’ şartlı ihaleToplu Konut İdaresi (TOKİ), Ankara’da 2 yıl önce başlattığı ‘Disneyland-Temapark’ yapımı çalışmalarında yeni bir aşamaya geldi.
Zeugma, arkeolojik park oluyorZeugma antik kenti, Alman ve Fransız arkeologların da eşlik edeceği 3 aylık çalışma sonrasında arkeolojik park haline getirilecek. ''Esin Perileri'' diye adlandırılan yeni bir mozaiğin bulunduğu Muzalar Evi''nde yoğunlaştırılacak kazılara Gaziantep Valiliği İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği 350 bin YTL katkı sağlıyor. Çalışmaların kazı ve restorasyon şeklinde devam edeceğini kaydeden Zeugma Kazı Başkanı Doç. Dr. Kutalmış Görkay, Zeugma''nın gezi yapılabilir hale gelmesini amaçladıklarını aktardı. Kazılarda kent içinde yer alan Dianysos ve Danae evlerinin de tamamlanacağını söyleyen Görkay, "Artık Zeugma''yı arkeolojik bir park haline getirmeyi amaçlıyoruz." açıklamasında bulundu.
Tarih: 24 Temmuz 2008 Kaynak: Zaman
Burdur’da bulundu, şimdi Londra’daAğızlarından çıkan tek bir sözle hayata ve ölüme hükmeden, emirleri altındaki ordularla, geçtikleri her yere korku salan ne krallar, komutanlar, imparatorlar geçti Anadolu’dan. O güçlü hükümdarların sesleri gökkubbede asılı kaldı mı bilmiyoruz, ama inşa ettirdikleri saraylar, tiyatrolar, sütunlu caddeler, yaşadığımız coğrafyanın dört bir yanını süslemeye devam ediyor.
Sulukule ‘dönüşüm’e karşıKentsel Dönüşüm Projesi kapsamında İstanbul Sulukule’de kasım 2007’den sonra evleri boşaltılan ve yıkılan bölge halkı çeşitli sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle, yıkıma engel olmak amacıyla örgütlendi, çeşitli etkinliklerle projenin sosyal ve kültürel hayata verdiği zarara dikkat çekti ve bölgede yaşamaya devam etti.
Doğuş İnşaat, Sofya metro ihalesini kazandıDoğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş, Bulgaristan’ın başkenti Sofya belediyesinin açtığı metro inşaat ihalesini kazandı. Doğuş İnşaat, kentte 3,8 kilometrelik bir metro güzergahı ile 4 istasyonun inşaatını yapacak. Proje 45 ayda tamamlanacak.
"Cennet" kurtulduBodrum Göltürkbükü Beldesi''nde bulunan ve doğal güzellikleriyle ünlü Cennet Koy''da yer alan balık çiftliklerinin mahkeme kararıyla adalara taşınmasının ardından geçen 4 yılda koy, eski doğal görüntüsüne kavuştu.
Mermerci rotayı Hindistan’a çevirdiGeçen ay yapılan ihracatçı birlikleri seçimlerinde iki yıl aradan sonra tekrar İstanbul Maden İhracatçıları Birliği başkanlığına seçilen Ali Kahyaoğlu, ABD’de yaşanan mortgage krizinin bu pazara yapılan mermer ve doğaltaş ihracatını olumsuz etkilediğini söyledi.
TOKİ Halkalı konutları için ihale yapacakToplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), İstanbul Halkalı toplu konut alanında arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı işini, 82 bin 95 metrekare alana sahip arsası üzerinde, arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı usulüyle yapacak.
İnşaat maliyet endeksi, % 10,80 artış gösterdiTürkiye İstatistik Kurumu''nun (TÜİK) verilerine göre, Türkiye''de bina inşaat maliyet endeksi, 2008 yılının ikinci döneminde (Nisan-Mayıs- Haziran) yüzde 10,80 arttı.
Çubuk-1 Barajı Yeniden Hayat BuluyorAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek: “Çubuk-1 Barajı’nı rekreasyon alanı olarak yeniden düzenleyerek, dev bir park haline getireceğiz” dedi.
TOKİ''den ''Disneyland'' yapımı şartıyla arsa satışıToplu Konut İdaresi (TOKİ), Ankara''da 2 yıl önce başlattığı "Disneyland-Temapark" yapımı çalışmalarında yeni bir aşamaya geldi.
1 milyon YTL çöpe gittiBüyükçekmece’de 1.1 milyon YTL harcamayla yaptırılan köprü hakkında tarihi Mimar Sinan Köprüsü’nün silüetini bozduğu gerekçesiyle yıkım kararı alındı.
Başkan Gökçek: “Odtü’deki Kaçak Yapılar İçin TBMM’den Özel Kanun Çıkması Gerekir”Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ODTÜ’deki kaçak yapılar için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) mutlak surette özel kanun çıkarılması gerektiğini belirtti.
Rusya ve Türkiye enerjide yeni döneme giriyorEnerji ihtiyacını karşılamak ve bölgesel güç olmak için aktif rol almak isteyen Türkiye, ekonomik ilişkilerde son 10 yıldır soğukluk yaşadığı, bölgenin en önemli enerji oyuncusu Rusya ile ilişkilerini yeniden artıracağı bir döneme giriyor.
İBB kulak asmadıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), UNESCO’nun Süleymaniye Camii siluetini bozacağı gerekçesiyle yapımına karşı çıktığı Haliç Metro Geçiş Köprüsü için 16 Eylül’de ihaleye çıkıyor. Açık ihale usulüyle yapılacak ihalenin şartnamesinde işin bitirme süresi 600 gün olarak belirlendi.
Munzur Vadisi’ne korumaKültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri Türkiye’nin ilk Milli Parkı Munzur Vadisi’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınması için vadide incelemelerde bulunacak. Munzur Vadisi’nin belirlenen kriterleri karşılaması durumunda Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aday gösterilecek. Avukat Barış Yıldırım’ın Munzur Vadisi Milli Parkı’nın Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınması için yaptığı başvuruyu değerlendiren bakanlık, konuyla ilgili çalışma başlattı. Basın toplantısı düzenleyen Yıldırım, Munzur Vadisi Milli Parkı’nın üzerinde toplam 8 baraj yapılmak istendiğini anımsatarak vadinin korunmaya alınması gerektiğini söyledi. 1971’de Milli Park ilan edilen Munzur Vadisi’nde 1518 çeşit bitki var.
Tarih: 24 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
ABD mortgage krizine çözüm arıyorABD’de, mortgage kredisiyle ev alan ve geri ödeme zorluğu içindeki 400 bin evsahibini icraya düşmekten, ayrıca tutsat devleri Fannie Mae ile Freddie Mac’i çökmekten kurtarmayı amaçlayan tasarı, Temsilciler Meclisi’nde kabul edildi.
Kuralları uygulanmazsa ‘adalet’ olur mu?İddianamesi belli olduğunda bol bol Ergenekon, Anayasa Mahkemesi kararını açıkladığında da bol bol demokrasi yazısı yazacağız nasıl olsa, bunlar olana kadar bu iki konuya girmemeye kararlıyım.
Türkiye’nin elektrik tüketimi hava sıcaklıklarıyla birlikte zirve yaptıHava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte tırmanan elektrik tüketimine hafta başından beri rekor dayanmıyor. Tüketim dün 30 bin 517 MW’a çıkarak yeni bir rekor daha kırdı. Barajlardaki su seviyesinin düşüklüğü endişe yaratıyor.
Başkanlar Yazıyor: Ümraniye kültür vadisi olduNüfusu itibariyle İstanbul’un en büyük ikinci ilçesi olan Ümraniye, gerek iki köprü arasında bulunması ve gerekse TEM otoyolunun ilçenin içinden geçmesi nedeniyle ulaşım bakımından önemli bir konum elde etmiştir.
KEY''de ödeme takvimi kesinleştiUzun süredir beklenen KEY ödemeleri ile ilgili kanun Resmi Gazete''de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre 8 milyon 493 bin 956 kişiyi ilgilendiren KEY ödemeleri 28 Temmuz''da başlayacak. KEY kapsamhak sahiplerine 2.8 milyar YTL ödeme yap Ödemeler, 1 YTL ile bin 391 YTL arasdeşiyor.
Naylon yasağı yayılıyorABD’de geçen yıl naylon poşetleri yasaklayan San Francisco’dan sonra Los Angeles kentinde de alışverişe çantayla gitme zorunluluğu getiriliyor.
Limandaki sıkışıklığa bir çözüm bulunamadıTürkiye''nin sürekli artan dış ticaretine karşılık, özelleştirmenin bir türlü sonuçlandırılamaması nedeniyle bir türlü başlanamayan yatırımlar, Alsancak Limanı''ndaki sıkıntıyı katladı.
Başkent Hitit’e dönüyorDanıştay 8. Dairesi, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, Ankara’nın ambleminin değiştirilmesine yönelik kararını iptal eden Ankara 3. İdare Mahkemesi kararının yürütmesinin durdurulması istemini reddetti. Eski Trabzon Milletvekili Rahmi Kumaş, Ankara’nın ambleminin değiştirilmesine ilişkin Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 14 Ocak 2005 tarihli kararının iptali istemiyle dava açmıştı. İdare Mahkemesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin eski Hitit Güneşi amblemini değiştirmesinde kamu yararı olmadığına işaret ederek, dava konusu işlemi iptal etmişti.
Tarih: 24 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye
ODTÜ''de Yıkım: İmparatorun Sonu mu?Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek yine gündemi kendine çevirmeyi başardı! Bu kez de, bilimsel doğruluktan ödün vermeden halka hizmet eden ve halkın yanında duran, akademik başarılarıyla çoktandır Türkiye’nin gururu haline gelmiş...
Etiler''in yolunu ev sahipleri çizdiDünyanın en hızlı gelişen kentlerinden biri olan İstanbul''da henüz halledilemeyen pek çok sorun var.
Ataşehir''de İmar SavaşlarıTayyip Erdoğan’ın, Merkez Bankası’nın ve kamu bankaları merkezlerinin İstanbul Ataşehir’e taşınması kararından yola çıkan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Ataşehir’e ‘konut alanı’ olarak belirlenen yerleri ‘merkezi iş alanı’ (MİA) olarak tanımlayan bir plan yaptı.
Sığınaklar kültür merkezi olsunManisa’da ’Sığınaklar Kültür Merkezine Dönüştürülsün Kampanyası’ başladı. Site yöneticiliği yapan Mustafa Pala, sitesinde yasal zorunluluk olarak inşa ettiği bin metrekarelik sığınağın barışta ve normal zamanlarda kültür merkezi olarak kullanılması fikrini ortaya attı.
Kent - Yorum: Yanlış (mı) BiliyoruzHayır! Hepimiz yanlış biliyoruz! Belediyecilik öyle yapılmaz, böyle yapılır! Neymiş öyle, 10 tona kadar su kullanımından ücret almamak, okullara suyu bedava, halka ekmeği yarı fiyatına dağıtmak?
Arkeolojide Urla zirvesiAvrupa Bilim Vakfı tarafından desteklenen ve yerli yabancı arkeoloji konusunda uzman bilimadamlarını biraraya getiren Yakın Doğu Bölgesel Kronolojilerinin Korelasyonu toplantısı Urla’da gerçekleşti.
Geri dönüşüm yaygınlaşıyorBalıkesir’de ambalaj atıklarının kaynağında toplanması ve geri dönüşüm projesi başarıyla sürüyor. Balıkesir Belediyesi tarafından 2005 yılında, bir mahallede pilot uygulama şeklinde başlanan proje, 11 mahalleye ulaştı. 2008 yılının ilk yarısında, yaklaşık 700 ton ambalaj atığının toplandığı proje kapsamında, yıl sonuna kadar bin 500 ton atık toplanması planlanıyor. Toplanan atıklar 442 bin 422 kilogram kağıt-karton, 52 bin 235 kilogram cam, 109 bin 841 kilogram naylon-plastik, 35 bin 294 kilogram metal ve 52 bin 730 kilogram kompozit madde olarak ayrılarak, geri dönüşüm endüstrisine ulaştırıldı. Ambalaj Atıklarını Kaynağında Toplama ve Geri Dönüşüm Projesi’yle bugün Balıkesir’deki 54 bin 968 konuta ve 179 bin kişiye ulaşılıyor.
Tarih: 24 Temmuz 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Coşkun Yaman
Metroda 4. buluşma11.5 kilometrelik raylı sistem ağını 100 kilometreye ulaştırma hedefi doğrultusunda çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Üçyol- Üçkuyular metro hattının tünel kazılarında dördüncü büyük buluşmayı da gerçekleştirerek, mutlu sona bir adım daha yaklaştı.
İstanbul’un katkılarıyla Sındırgı’ya termal tesisBalıkesir Sındırgı’ya bağlı Emendere Köyü’ne, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla 3.5 milyon YTL harcanarak termal turizm tesisi yaptırıldı. Sındırgı Cumhuriyet Meydanı’ndaki açılış törenine, tesisin aynı zamanda mimarlığını yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı. Hisaralan Köyü’ne yapılacak yeni termal otelin temsili temel atma töreni gerçekleştirildi. Ardından Emendere Köyü’ne geçilerek, tesislerin açılışı yapıldı. Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, “Bugün bizim için bir milat. Her iki tesis de ilçemizin kaderini değiştirecek” dedi.
Tarih: 23 Temmuz 2008 Kaynak: Milliyet
Yurtdışındaki müzelerde 3 bin tarihî eserimiz varKültür ve Turizm Bakanlığı, yurtdışındaki önemli müzelerde, Anadolu topraklarından yasadışı yollarla çıkarılan 3 bin civarında tarihî eserin bulunduğunu belirledi.
Troya''da kazı sesleriTroya Antik Kenti''nde, 2008 yılı kazıları başladı. Kazı Heyeti Başkan Yardımcısı Rüstem Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tübingen Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ernst Pernicka''nın başkanlığını yaptığı kazı çalışmalarına bu yıl, Türkiye ve çeşitli ülkelerden 50 dolayında bilim adamının katılacağını söyledi. Arslan, kazı çalışmalarının eylül ayında sona ereceğini kaydetti.
Tarih: 23 Temmuz 2008 Kaynak: CNN Türk
Aliağa’ya 10 milyar dolarlık yatırımİzmir’in sanayi ilçesi Aliağa’ya önümüzdeki 5 yıl içinde 10 milyar dolarlık enerji, liman, tersane ve teknoloji yatırımı yapılacak.
TMMOB: Türkiye hızlı trene hazır değilTMMOB’un raporuna göre bütün yeni karayolu yatırımları durdurulmalı, yük ve yolcu taşımacılığında demiryolu taşıma oranları planlı olarak artırılmalı. Türkiye hızlı trene hazır değil, mevcut hatlar hızlı treni kaldırmaz.
Doğuş İnşaat Sofya metro ihalesini kazandıTürk Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş firması, Bulgaristan''ın başkenti Sofya belediyesinin açtığı metro inşaat ihalesini kazandı.
Gül KEY ödemelerinin önünü açtıCumhurbaşkanı Abdullah Gül, Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerini de içeren kamu finasmanı ve borç yönetimini yeniden düzenleyen kanunu onayladı. Böylece ödemelerin gelecek hafta başlamasının da önü açılmış oldu.
ODTÜ Rektörü: Gökçek arsa istiyorAnkara’da Ortadoğu Teknik Üniversitesi’yle Büyükşehir Belediyesi arasındaki kaçak bina tartışmasında, karşılıklı suçlamalar sürüyor.
Sakarya sınıf atlıyorHizmetler hakkında vekilleri bilgilendiren Sakarya Belediye Başkanı Aziz Duran, "Bu projeler şehrimizin kaderini değiştirecek niteliktedir. Markalaşma yolunda hızla ilerliyoruz. Sakarya sınıf atlıyor" dedi.
Kadıköy Life''ın Yaz Sayısı YayınlandıKadıköy Life dergisinin yaz sayısı yayınlandı. Dergide, Kadıköy başta olmak üzere Anadolu Yakası''nı yakından ilgilendiren ve son derece ilginç haberler yer alıyor.
Onduline''in Rusya çıkarmasıDünyanın 35 ülkesinde iştirakleri, 90 ülkesinde ticari faaliyeti ve 8 ülkesinde 9 üretim tesisi bulunan Fransız menşeili bitümlü çatı kaplama ve yalıtım malzemeleri üreticisi Onduline Group bu yıl yeni bir yatırıma daha imza attı. Rusya''nın Nijni-Novgorod kentinde kurulan ve geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan fabrika 30 milyon euro''luk yatırım ile grubun kurduğu en yeni ve en büyük yatırım olma özelliğini taşıyor. Moskova''ya 400 km uzaklıktaki sanayi şehri olarak bilinen Nijni-Novgorod kentinde kurulan fabrika 15 milyon adet oluklu Onduline çatı kaplama levhası üretim kapasitesiyle en yüksek kapasiteye sahip olacak.
Tarih: 23 Temmuz 2008 Kaynak: Yeni Şafak
İstanbul’un çöpü de altın çıktıCNBC-e Business Dergisi’nin haberine göre, yılda 600 milyon YTL bütçe ayrılan İstanbul’un temizliğine günde 1.6 milyon YTL harcanıyor. Bu işi yapan 25 şirket arasında sokak temizliğinden yılda 70 milyon YTL kazananlar var.
Trafolarda hatıra fotoğrafı çekiyorlarPendik Belediyesi’nce kent güzelleştirme çalışmaları kapsamında trafo binaları tabiat manzaralarıyla süslendi. Yeni düzenlemelerle fotoğraf stüdyolarındaki hazır fonları andıran trafo binaları, vatandaşlar tarafından büyük beğeni topluyor. Görüntü kirliliğini de ortadan kaldıran yapılar, vatandaşların fotoğraf çektirdikleri mekana dönüştü. Kent içinde görüntü kirliliği oluşturan unsurları güzelleştirmek için çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya; AYEDAŞ’tan gerekli izinlerin alınmasının ardından şehir estetiğinde güzel görüntüler elde edildiğini belirtti. Başkan Kaya, “Tabiat manzaraları, resim sanatçıları tarafından binaların üzerine uygulanıyor. Şimdiye kadar 10 adet elektrik trafo binası düzenlendi” dedi.
Tarih: 23 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Cüneyt Bitikçioğlu
İnternette satılan her Müzekart’ın ‘belediye payı’ Gökçek’e gidecekİnternetten satılan ‘Müzekart’ların tümünün belediye payı Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne gidecek. Gerekçe, kartın DÖSİM’in Ankara’daki merkez ofisinde basılması.
Osmanlı kervansarayı günümüze taşındı16. yüzyıl mimari kayıtlarına göre inşa edilen Cevizlik Parkı ve Sosyal Tesisleri; kafeterya ve toplantı salonu, bahçesindeki oyun grupları, yürüyüş parkuru, havuz ve şelale gibi fonksiyonlarıyla ilçe halkının gözde mekanlarından biri haline geldi.
Kültür merkezlerinde sona doğruZeytinburnu Belediyesi, biri sahilde, diğeri İnönü Caddesi’nde olmak üzere toplam maliyeti 14 milyon YTL’yi bulan 1244 koltuk kapasiteli iki ayrı kültür merkezini bu yaz sonunda hizmete sokacak.
Sütlüce''ye Hilton Garden Inn geliyorİstanbul 2010 yılında Kültür Merkezi olmaya hazırlanırken halen kongre merkezi inşaatı devam eden Sütlüce de yatırımcıların gözdesi haline geldi.
Tarih bu sefer tekerrür etmediTarih boyunca kültürler ve kıtalar arasında bir köprü vazifesi gören, farklı coğrafyalarda yaşayan toplulukların kültürel etkileşimlerinde önemli bir rol oynayan Anadolu, üzerinde yeşeren uygarlıklardan kalan izleri taşır bedeninin her yanında. Biz Anadolulu’lar, yaşadığımız coğrafyanın bize sunduğu hazinelere sahip çıkma konusunda çok becerikli değiliz.
Perşembe Pazarı yeşil alanı bol bir turizm merkezine dönüşüyor…Belediye Meclisi’nin Perşembe Pazarı’nın koruma amaçlı planlarını onayladığını açıklayan Başkan Topbaş, “Planların Koruma Kurulu’nda onaylanmasının ardından bu bölgeyi yeşil alanların ağırlıkta olduğu ve tarihi eserlerin işlev kazandığı bir turizm merkezine dönüştüreceğiz” dedi.
Shamil Bank Türk kıyılarına göz diktiPetrol fiyatlarında yaşanan artışlarla zenginliklerine zenginlik katan Rus ve Araplar’ın bu paraları ilk yönlendirdiği yer Türkiye oluyor. Bunlardan biri de Bahreyn merkezli Ithmaar Group bünyesindeki Shamil Bank. Shamil Bank, oluşturduğu Shamil Bosphorus Modaraba Fonu ile İstanbul’da Boğaz manzaralı villalar ve Antalya’da yazlık konut projeleri yapmaya hazırlanıyor.
Mimar Kadir Topbaş ''inat köprü''sünü dikiyorUNESCO’nun Süleymaniye Camii silüetini olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle yapılmasını istemediği Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nün inşaatına başlanıyor.
Çalık Enerji, Türkmenistan''da elektrik santrali kuracakTürkmenistan''da Çalık Holding bünyesinde faaliyet gösteren Çalık Enerji ve Ticaret A.Ş, doğal gaz tribünlü elektrik santrali inşa edecek.
Sulukule’ye artık dünya sahip çıkıyorSulukule’de kentsel dönüşüm programı çerçevesindeki yıkım, bu kez İngiliz gazetesi The Guardian’a haber oldu. Roman mahallesi Sulukule’nin kentsel dönüşüm programı kapsamında yenilenme projesi ve projeye tepkiler, İngiliz The Guardian gazetesine konu oldu.
Sulukule’ye destekDİSK, KESK, TMMOB, Türk Tabipleri Birliği’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda sendika, meslek örgütü ve sivil toplum kuruluşu tarafından oluşturulan “Herkese Sağlık, Güvenli Gelecek Platformu”, Sulukule’yi ziyaret etti. Platform üyeleri yaptıkları basın açıklamasında, Sulukule’de Kentsel Dönüşüm Projesi adı altında Fatih Belediyesi tarafından yapılan yıkımları ‘Kentsel Dönüşüm Projesi değil, Kentsel Ölüm Projesi’ olarak nitelendirdi. Platform, 2005 yılının kasım ayında Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamına alınan Sulukule’deki çalışmaların mahallenin kültürel, sosyal dokusunu tahrip etmekle kalmayıp halk sağlığına yönelik de ciddi tehdit oluşturduğuna dikkat çekti.
Tarih: 23 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Kentler ‘Düzen’in Aynasıdır!Mimarlık öğrencisiyken “yaşamı kavrama”mızı sağlayan güzel bir söz vardı; “Kentler düzenin aynasıdır”... Nedense zamanla söylenmez oldu...
Hacettepe’nin Polatlı Teknokent’i onaylandıPolatlı’da Eskişehir yolu üzerinde 720 dönümlük arazi üzerine kurulması planlanan ve Polatlı Belediyesi’nin de ortak olduğu Hacettepe Teknokent A.Ş.’nin imar planı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nca onaylandı.
ODTÜ’de Gökçek’e karşı türkülü eylemODTÜ’lüler Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ODTÜ’deki birçok binanın ruhsatsız olduğunu iddia etmesi ve yıkılması gerektiği sözleri üzerine dün büyük bir protesto gösterisi düzenlediler.
ABD’deki mortgage krizi Türk mermer ihracatına darbe vurduABD’de yaşanan mortgage krizi nedeniyle inşaat sektörünün darbe yemesi düşüşte etkili oldu. Türkiye’nin en çok doğaltaş (mermer) ihraç ettiği ülke olan ABD’ye bu konudaki ihracat uzun aradan sonra ilk kez gerileme eğilimine girdi.
Kadersiz beş şehirden biri İstanbul"Winning Losers", yani kazanması gerekirken kaybeden konumuna düşen zavallı şehirler listesi. Kimler var o kategoride? Beyrut, Buenos Aires, Genova (İtalya), Phnom Penh (Kamboçya) ve biz, yani İstanbul.
Kaçaklar...Başbakanlık kaçak, bakanlıklar kaçak, kamu binaları kaçak, Hazine kaçak, Planlama kaçak, kaçaklara bakan bilirkişilerin binası kaçak...
Haça benzetildiği için yıktırılacakTrabzon’da yapılan Forum Trabzon Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin bazı bölümleri ’Haç’a benzediği iddiaları yüzünden yıkılacakmış.
Takvim
<<Temmuz 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.