Haberler

24 Haziran 2009, Çarşamba

Türkiye''deki Kullanımıyla BIM Ankara''da KonuşulduTürkiye''deki Kullanımıyla BIM Ankara''da KonuşulduArkitera Eğitim Merkezi''nin (AEM) düzenlediği BIM buluşmalarının ikincisi Ankara''da yapıldı. Türkiye''deki proje üretim standartları hakkında Ankara''da proje ihtiyacı olan kamu kurumlarına yakın olan ve genelde üst-orta ölçekte iş yapan mimari bürolar, fikirlerini paylaştı. BIM (Yapı Bilgi Sistemi) ve getirileri hakkında bilgi alışverişinin de yapıldığı toplantıya Abdi Güzer, Hasan Özbay, Hüseyin Bütüner, Ali Osman Öztürk, Emre Erkal, Nami Hatırlı gibi isimlerin yanında, Öncüoğlu Mimarlık''tan Gizem Balıkçıoğlu, Fatih Kaplan, Arkitera Mimarlık Merkezi''nden Ömer Yılmaz ve Ömer Kanıpak ile AEM''den Ahmet Turan Köksal katıldı. Haberin Devamı
YTÜ Yapı İşletmesi Tezsiz Yüksek Lisans Programı İlk Mezunlarını VerdiYTÜ Yapı İşletmesi Tezsiz Yüksek Lisans Programı İlk Mezunlarını VerdiYıldız Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü, Yapı İşletmesi Anabilim Dalı tarafından yürütülen program ilk 46 mezununu verdi.
Ahşap binalar alev alevAhşap binalar alev alevTarihi yarımadada son zamanlarda artan ahşap bina yangınları akıllarda soru işaretleri bırakıyor.
İstanbul Dünya Kültür Mirası listesinden çıkabilirİstanbul Dünya Kültür Mirası listesinden çıkabilirUNESCO Dünya Kültür Mirası Komitesi''nin önünde, İstanbul''daki uygulamaları yerden yere vuran bir rapor var. Raporda özellikle Sulukule, Four Seasons inşaatı, Haliç''teki metro inşaatı eleştiriliyor.
TOL Mimarlık Kültürü Dergisi''nin Bahar 2009 Sayısı ÇıktıTOL Mimarlık Kültürü Dergisi''nin Bahar 2009 Sayısı ÇıktıTOL Mimarlık Kültürü Dergisi Bahar 2009 sayısında, "Dönüşüm ve Yeniden Dönüşüm" temaları üzerine hem kavramsal hem de deneyimsel yaklaşımları bir araya getiren "Büyüteç" ve "Mimarlık ve ..." başlıkları altında iki ayrı inceleme dosyası bulunuyor.
Viyana''nın Müze Meydanı ve İzleyicileri - Bir Başarı ÖyküsüViyana''nın Müze Meydanı ve İzleyicileri - Bir Başarı ÖyküsüBilgi Üniversitesi''nde gerçekleştirilen Müze Konuşmaları seminerlerin sonuncusu geçtiğimiz Cuma günü Claudia Haas tarafından Viyana''daki Museum Quarter üzerine verildi. "Viyana''nın Müze Meydanı ve İzleyicileri - Bir Başarı Öyküsü" adlı seminer 18. yy''da "Imperial Stables" olarak görev yapan Barok tarzdaki binanın müzeler topluluğuna dönüşürken, farklı katılımcıların nasıl biraraya geldiği üzerineydi.
Van Gölü tehlikedeVan Gölü tehlikede450 kilometrelik kıyısı ve 3 bin 712 kilometrekarelik su yüzeyiyle Türkiye''nin en büyük gölüne sahip olan Van, büyük doğal zenginliğini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya..
Türk işi plan proje harikasıTürk işi plan proje harikasıBalıkesir''in Akarsu köyü yakınlarındaki sulama göleti, 2003''te 1 milyon lira harcamayla bitirildi. Bursa yüksek gerilim hattında iki direk sulama göletinin içinde kaldı!
Eski eserlere yeni pazarlarEski eserlere yeni pazarlarDivriği Külliyesi, Türkiye''de tarihi mirasın korunması alanında atılan yanlış adımlardan birini temsil ediyor. Cevaplanmaya muhtaç birçok soru var.
TOKİ Kayabaşı Yarışması Kolokyumu Temennilerle SonuçlandıTOKİ Kayabaşı Yarışması Kolokyumu Temennilerle Sonuçlandı25 Mayıs''ta sonuçları açıklanan TOKİ İstanbul Kayabaşı Bölgesi için Konut Tasarımı Mimari Fikir Proje Yarışması ödül töreni ve kolokyumu 18 Haziran günü Ankara''daki Milli Kütüphane binasında gerçekleştirildi. Öğleden sonra başlayacak kolokyum öncesinde ise toplantıya katılanlar, yarışmaya katılan tüm projeleri sergi salonunda izleme fırsatı buldu. Öğleden sonra gerçekleşen kolokyumda ise ödül törenindeki gibi yoğun bir izleyici kitlesi bulunmuyordu.
Çölde FestivalÇölde FestivalBurning Man Festivali her yıl, Ağustos''un son haftasında Nevada yakınındaki Black Rock City''de gerçekleşiyor. Burning Man Festivali''ne hiç gitmemiş birisine bu festivali tarif etmenin, görme engelli birisine renk tarif etmeye benzediği söyleniyor. Burning Man Festivali hareketli ve yaratıcı insanların adeta "yuvaya döndüğü" bir festival. Bu festivale katılanlar yılda bir hafta boyunca, çılgın sanat ürünleri paylaşıp, dans edip keyiflerine göre yaşıyorlar. Festival, tahta adam heykelinin yakılması ile bitiyor.
İMMİB Türkiye''nin İlk Tasarım Meslek Lisesi''ni KuruyorİMMİB (İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri), Türkiye''nin ilk Endüstriyel Tasarım Meslek Lisesi''ni İstanbul''da kurmaya hazırlanıyor.
Nevşehir''in çehresi kentsel dönüşümle değişiyorNevşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi, TOKİ işbirliğinde gerçekleşiyor.
Türkiye''nin "tuvalet"i AİHM''lik oldu!Türkiye şimdi de tuvalet kriziyle Avrupa''nın gündeminde. Ortaköy Camii''nin tuvaletinin eski işletmecisi Türkiyeyi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi''ne şikayet etti.
''Belediyelere icraları başlatacağız''Şimşek, yerel idarelerin, üçüncü kişilere, Hazine''ye veya yurtdışında olan borçlarının milli gelirin yüzde 4.67''sine ulaştığını bildirdi.
1800 belediye başkanı birdenHaftalar öncesinden İçişleri Bakanlığı''ndan aradılar, Antalya''da yapılacak olan Türkiye Belediyeler Birliği eğitim seminerine davet ettiler.
Akyürek''e Tarih ve Kültür Hizmet ÖdülüUluslararası First Business Dergisi''nin "Zirvedekiler 2008" Ödül Töreni İstanbul Grand Cevahir Hotel''de yapıldı. Törene Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, farklı ülkelerden devlet adamları, bürokratlar, işadamları, diplomatlar, akademisyen ve sanatçılar katıldı. Yılın Devlet Adamı ödülünün Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Köksal Toptan''a layık görüldüğü törende, Kültür ve Turizm Bakanı Günay''a Türk Dünyası Hizmet Ödülü verildi. "Türk Tarih ve Kültür Hizmet Ödülü"ne layık görülen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek''in ödülünü ise, Genel Sekreter Yardımcısı Abdülmelik Ötegen aldı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konya''ya gösterilen ilgi nedeniyle teşekkür ederek, Konya''yı tarihteki görkemli günlerine yeniden kazandırmak için sosyal, kültürel ve fiziki alanda çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Son yıllarda şehir genelindeki tarihi mirasa sahip çıkılması ve bu mirasın ihyası için önemli çalışmalara imza attıklarını kaydeden Başkan Akyürek, şehircilikte örnek şehir olan Konya''nın gelecek yılları için yatırımları sürdüreceklerini ifade etti.
Tarih: 23 Haziran 2009 Kaynak: Yeni Şafak
2014''te Erzurum-Ankara arası hızlı trenle 7 saat kısalacak Hızlı Tren''in Erzurum''a gelişi için geri sayım başladı. Hızlı trenin Eskişehir-Erzurum güzergâhı projelerinin tamamlandığı, gelecek yıl içerisinde ise projenin hayata geçirileceği belirtildi.
Bu kazılar hem tarihi hem de ekonomiyi canlandıracak Muğla''nın Fethiye ilçesindeki tarihi Tlos antik kentinde 2005 yılında başlayan uluslararası kazı çalışmaları yeniden başladı.
Bayrampaşa''nın ''Mini Mostar''ı 2 ay sonra açılacak Ortak tarihi geçmişi ve kardeşlik bağları bulunan Türkiye ile Balkan ülkeleri arasında bir köprü de İstanbul''da kuruluyor.
İstanbul''da okul ve hastaneler ciddi risk altında ABD''deki Perdue Üniversitesi''nde görev yapan Prof. Dr. Mete Sözen, İstanbul''da bazı okul ve hastanelerin depreme karşı önemli bir risk altında olduğunu öne sürdü.
Otopark yapılan bahçeler okullara para kazandıracak Yaz tatilinin başlamasıyla sessizliğe gömülen okul bahçeleri otoparka dönüştürüldü. Buralardan elde edilecek gelirle yeni eğitim öğretim dönemine hazırlanan okulların ihtiyaçları karşılanacak.
İstanbul-İzmir otoyolu 23 milyar dolar kazandıracak İstanbul-İzmir arası seyahat süresini 3,5 saate düşürecek 6-6,5 milyar dolarlık mega proje ihalesini kazanan konsorsiyumun, 23 milyar dolar işletme geliri elde etmesi bekleniyor.
İklim değişikliğinin sorumlularıDünyayı en fazla kirleten ülkelerin çevre bakanları, iklim değişikliği konusunda 3. tur görüşmelerde bulunmak üzere Meksika''da bir araya geldi.
Krize çare için çevreye yatırım şartMali kriz ekonomide etkili olmaya devam ediyor. Uzmanlar krizden çıkış yolları arasında çevre ve iklim yatırımlarına işaret ediyor. Çin ve Hindistan bu alanda Batılı ülkelere örnek bir politika izliyor.
TMSF Toprak Center''ı satışa çıkardıTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), toprak Center''ı 103 milyon lira muhammen bedelle satışa çıkardı.
Vali ve İMO rayın peşini bırakmıyorMalumunuz, son günlerde İzmit Körfez Geçişi Projesi ile İzmir-İstanbul otobanına ilişkin demiryolsuz sonuçlanan ihalenin yankıları sürüyor.
Kestel, Başköy, Badırga, çatırdıyor kaburga!BESOB ve TOKİ işbirliği ile Kestel''de büyük bir sanayi sitesi yapma projesiyle ilgili tartışmalar giderek garipleşiyor.
Belediye otopark şirketi kuruyorAnkara Valisi ve Vilayetler Hizmet Birliği Genel Başkanı Kemal Önal, Ankara Büyükşehir Belediyesi''nin otoparkların işletilmesi konusunda şirket oluşturduğunu belirterek, "O şirket ya kendisi ya da diğer özel şirketlerle işbirliği içinde çalışacak. Ciddi miktarda gelir sağlanacak" dedi.
Kaçak yapıyı yıkmayan başkana hapis önerisiİçişleri Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği işbirliğinde Belek''te düzenlenen Belediye Başkanları Eğitim Semineri''nde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, imar affına kesinlikle karşı olduğunu söyledi.
Ocak-mart döneminde, 10,1 milyon ton çimento üretildiTürkiye''de bu yıl ocak-mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,56 artışla 10,1 milyon ton çimento üretildi.
Bu yıl da kaçak kazıya devam mı?Yaz aylarının gelmesi ile beraber arkeologlar için kazı mevsimi başladı artık! Büyük bir heyecanla ekip listeleri hazırlanacak.
Kaş’tan sonra Yeni Foça da yanıyorÖnceki gün Kaş''ta çıkan ve sekiz saatte kontrol altına alınabilen yangında 10 hektar kızılçamın kül olmasının ardından, dün de İzmir Yeni Foça''da yangın çıktı.
''Mühendisler tarihi yapıları incelemeli''KTÜ Mimarlık Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adem Doğangün, Bursalı inşaat mühendislerine tarihi yapıları dikkatle incelemeleri tavsiyesinde bulundu.
Tarımın yükselen yıldızı AmasyaPazar günü Bağdat Caddesi''nde gezinirken ayakkabıcı Nine West''e uğradım. Dükkánın genç yöneticisini yıllardan beri tanırım. O günkü yazımı ima ederek "Kiraz bahçelerini pek sevdiniz" dedi. Gülüştük.
Mobilyacılar Güney Afrika''ya açılıyorMobilya sektörü, küresel ekonomik krizin etkilerini en aza indirmek için potansiyel yeni pazarları araştırıyor.
Yine bir fırsat kaçıyor!2005 yılında fiyat çok yüksek ve petrolcüler zaten yerli kaynaklarınız size yetmez diyerekten Yenilenebilir Enerji Kanunu’nun (YEK) önce çıkmasını engellemeye çalıştılar, arkasından TBMM Sanayi ve Enerji Komisyonu Başkanı Soner Aksoy’un gayretli ve AKP içerisindeki konumunu tehlikeye atarak zamanın Devlet Bakanı Ali Babacan’a karşı çıkması ile ’ölümü gösterip sıtmaya razı edercesine’ üst sınırı olan komik bir destek mekanizmasıyla yatırımcıyla ’alay’ edercesine çıkmasına müsaade ettiler.
Milli Park hizmet bekliyorBursa''nın turizmden daha fazla pay alması için birçok toplantı ve organizasyon yapılırken, yaz aylarında en fazla ziyaretçi gelen Uludağ Milli Parkı''nda çok basit eksikliklerin aylardır giderilememesi tepki görüyor.
Korkunç ''Küresel ısınma'' senaryosunun gerçekle ilgisi yok...Stanley Feldman ve Vincent Marks adlı iki İngiliz profesör tüm insanlığı rahatlatacak bir kitap yazdı.
44 yılını Çukurova''ya verdi, ''çalışanı'' olarak onursal başkanlığa terfi etti"İlk aldığımız iş Katar''da İslam Eserleri Müzesi oldu. Dünyanın en önemli mimarlarından biriyle çalıştık. Ve bu müze, oranın landmark eserlerinden bir oldu."
Takvim
<<Haziran 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.