Haberler

25 Eylül 2008, Perşembe

İşveren Ödülü ve Genç Mimar Ödülü Finalistleri Belirlendiİşveren Ödülü ve Genç Mimar Ödülü Finalistleri BelirlendiKamunun mimarlık üretimine katkı sağlayamadığı ArkiPARC Ödülleri’nde de belirginleşti: İşveren Ödülü Kamu kategorisinde finalist yok; ödülü Datça Belediyesi bir kent meydanı düzenlemesi ile kazandı. Genç Mimar Ödülü’nde ise 40 aday ve 400 proje değerlendirildi, kazanan 11 finalist içinden belirlenecek. Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından son beş senedir verilmekte olan iki ödül bu yıl ArkiPARC Ödülleri çerçevesinde sahiplerini bulacak; Genç Mimar ve İşveren Ödülü seçici kurul çalışmaları 23 ve 24 Eylül’de arka arkaya gerçekleştirilirken seçici kurullar 15 finalist belirledi. Haberin Devamı
Mimar Sinan''ı Anlatan Yayınlar Bir AradaMimar Sinan''ı Anlatan Yayınlar Bir AradaÇEKÜL Vakfı’nın kuruluşundan bugüne yürüttüğü "Sinan’a Saygı Projesi"nin hedeflerinden biri Mimar Sinan hakkındaki yayınları araştırarak "Sinan’a Saygı Kitaplığı"nı oluşturmaktı. Gönüllüler ve projeye kendini yakın hissedenlerin de desteğiyle 150’ye yakın kitaba ulaşıldı.
2. Ramses''e ait yeni bir heykel2. Ramses''e ait yeni bir heykelMısırlı arkeologlar, 2. Ramses''e ait olduğu tahmin edilen granit bir heykel buldular.
Başbakan erteletmedi, ‘nükleer’ ihale yapıldı ve tek teklif geldi Başbakan erteletmedi, ‘nükleer’ ihale yapıldı ve tek teklif geldi Türkiye’nin ilk nükleer santral projesinin dördüncü kez yapılan ihalesine Rus Atomstroyexport ve Inter Rao ile işadamı Turgay Ciner’in şirketi Park Teknik’in oluşturduğu grup teklif verdi.
İzmirliler, Kemeraltı için Söz Sizdeİzmirliler, Kemeraltı için Söz Sizdeİzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Kemeraltı Üst Örtü ve Kent Mobilyaları Yarışması”nda dereceye giren 8 eser, Çetin Emeç Sanat Galerisi’nde sergilenmeye başladı.
En kurak 10 Avrupa kentinden 6’sı Türkiye’de En kurak 10 Avrupa kentinden 6’sı Türkiye’de Avrupa’da yapılan bir araştırmaya göre en az yağış alan 10 kentten 6’sı Türkiye’de, biri de KKTC’de bulunuyor. Bu kentler İzmir, Gaziantep, Adana, Antalya, Manisa, Konya ve Lefkoşa.
Selçuklu dile geldiSelçuklu dile geldiAnadolu’da derin izler bırakan Selçukluların 1000 yıllık medeniyet yolculuğu Konya’nın Selçuklu Belediyesi tarafından iki ciltlik dev bir ülbümde toplandı.
Mobilya Dekorasyon Dergisi 2008 Uluslararası Avrupa Kalite Ödülü AldıMobilya Dekorasyon Dergisi 2008 Uluslararası Avrupa Kalite Ödülü Aldı2007 yılında Furniturk Dergisinin IAFP üyeliğine kabul edilen Ekin Yayın Grubu''nun çıkardığı "Mobilya Dekorasyon" Dergisi “2008 Avrupa Uluslararası Kalite Ödülü”ne (New Millenium Award) layık görüldü.
Bilge Kağan''ın heykeli bulundu iddiasıBilge Kağan''ın heykeli bulundu iddiasıOrhun Anıtları''nın bulunduğu bölgedeki bir kurganda kazı çalışmalarını sürdüren Moğol bilim adamları, Bilge Kağan''ın heykelini bulduklarını öne sürüyor.
Rezidans inşaatında yangınRezidans inşaatında yangınAtaköy 5. Kısım’ da bulunan Taşyapı İnşaat’a ait 16 katlı Novus Rezidans inşaatında dün kaynak yapılırken alevler yükseldi. Alevler kısa sürede binanın yan cephesini sardı. İtfaiye ekiplerinin müdahalesiyle yangın, binanın iç bölümlerine ve çevre binalara sıçramadan söndürüldü. Dumandan hafif şekilde etkilen iki işçi olay yerine gelen ambulansta tedavi edildi.
Tarih: 25 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Bitmeyen üstgeçit tehlike saçıyorBitmeyen üstgeçit tehlike saçıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Merter Metrobüs Durağı’nı Zeytinburnu Ambarlar Sitesi’ne bağlamak için üstgeçit inşa etti ancak taban döşemelerini koymadı. Güvenlik önleminin alınmadığı üstgeçitten kendine güvenenler şimdiden geçmeye başladı. Zincirlikuyu-Avcılar arasında trafik sorununa çözüm olması beklenen Metrobüs, altyapı çalışmaları tam olarak bitirilmediği için yeni sorunlara neden oluyor. 0-1 Karayolu ile kot farkı bulunan Ambarlar Sitesi’ni, Merter Metrobüs Durağı’na bağlamak isteyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, geçen Cumartesi günü üstgeçit inşaa etti. Yapı kısmı tamamlanan üst geçidin taban döşemeleri konulmadı. Belediye ekipleri herhangi bir güvenlik önlemi de almayınca, yaklaşık 300 metre yürümek istemeyen bazı kişiler, canları pahasına üst geçidi kullanmaya başladı.
Tarih: 24 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Süleyman Kaya
Sulukule için alternatif projeSulukule için alternatif projeMimar, şehir planlamacıları ve sosyologların aralarında bulunduğu bir grup, Fatih''te ''''Sulukule'''' olarak bilinen bölgede Fatih Belediyesi''nce yürütülen yenileme projesine alternatif bir proje hazırladı.
Gün ışığından faydalanan alışveriş merkezi açılıyorGün ışığından faydalanan alışveriş merkezi açılıyorGün ışığından faydalanmayı sağlayacak dev cam küresi ile farklı bir alışveriş merkezi konsepti uygulanarak inşa edilen alışveriş merkezi Palladium, yarın İstanbul Ataşehir’de kapılarını açacak.
''Doğru teknoloji seçilmezse nükleerde de dışa bağımlı oluruz'' ''Doğru teknoloji seçilmezse nükleerde de dışa bağımlı oluruz'' Türkiye''nin 50 yıldır devam eden nükleer santral kurma projesinde sona gelindi. Daha önce dört defa gündeme gelmesine rağmen iptal edilen nükleer santral ihalesi bugün yapılıyor.
Marmaray’da son tüp tünel denize batırıldı Marmaray’da son tüp tünel denize batırıldı Asya ile Avrupa’yı denizin altından bağlayacak Marmaray Projesi’nde son tüp tünel Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla denize batırıldı.
Krea’da Planlara Devam Krea’da Planlara Devam Krea Grup CEO’su ve ULI Global Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Kodal, 23 Eylül sabahı, ekonomi gazetecileri ve gayrimenkul editörleriyle kahvaltılı bir basın toplantısı düzenledi.
İstanbul’ da ‘Bisiklet Park’ dönemiİstanbul’ da ‘Bisiklet Park’ dönemiİstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşu İSPARK, tüm dünyada düzenlenen ‘Car Free Day - Otomobilsiz Gün’ etkinlikleri kapsamında; çevre bilincini geliştirmek ve kent içi ulaşımda bisiklet kullanımını teşvik etmek amacıyla 5 otoparkında bisiklet park alanları açtı.
Ihlara Vadisi’ne asansörle inilecekIhlara Vadisi’ne asansörle inilecekAsansör yolu üzerinde bekleme bölümleri, kafe tarzında hazır yiyecek ve içeceklerin satışa sunulacağı bir bölüm yer alacak. Panoramik iki asansör 20 kişiyi taşıyabilecek. 64 metre yüksekliğindeki asansörün ara katlarında üç bakı terası olacak.
Gemport''tan 110 milyonluk rıhtım genişletme yatırımıGemport''tan 110 milyonluk rıhtım genişletme yatırımıTürkiye''nin ilk özel sektör limanı olan Gemport, keşif tutarı 110 milyon YTL değerinde olan lineer rıhtımın hacmini genişletiyor. Liman, Marmara''nın güney doğusunda post-panamax yeni nesil gemilerinin yanaşabileceği ilk liman olacak.
Gaziemir''deki Yeni Semt Garajı Göz KamaştıracakGaziemir''deki Yeni Semt Garajı Göz Kamaştıracakİzmir Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir’e modern bir semt garajı yapmak için 6 Ekim’de ihale gerçekleştirecek.
Metal ağaç diktiler!Metal ağaç diktiler!Erzurum Büyükşehir Belediyesi, tarihi Lala Paşa Camii’nin çevresindeki 11 çam, huş ve kestane ağacını bir gecede kesti.
Ataköy arazisi 850 milyon YTL’ye Sinpaş’ın Ataköy arazisi 850 milyon YTL’ye Sinpaş’ın TOKİ’ye ait Ataköy arazisi için yapılan ihaleyi 850 milyon YTL’lik teklifle Sinpaş-Kat Turizm ortaklığı kazandı. Sinpaş yönetimi, ihalenin atmosferiyle rakamı yükselttiklerini, parayı nasıl ödeyeceklerini bilmediklerini açıkladı.
Küresel Isınma RAF Ödülleri’ne de Damgasını VurduKüresel Isınma RAF Ödülleri’ne de Damgasını VurduAlanlarında uzman ve farklı disiplinlerden beş üyeden oluşan RAF Ödülü Seçici Kurulu, ortak özelliği çevreye duyarlılık olan dokuz yenilikçi ürünü finale taşıdı. Arkitera Mimarlık Merkezi’nde 20 Eylül Cumartesi günü gerçekleştirilen toplantı, Emre Arolat, Atilla Kuzu, Erdal Özyurt, Alpay Er ve Murat Artu’nun eksiksiz katılımıyla tüm gün yoğun bir performansla değerlendirildi.
Küçükçekmece Kentsel Tasarım Yarışması Kolokyumu, Jüri Üyeleri ve Yarışmacıların Fikir Birliğine Sahne OlduKüçükçekmece Kentsel Tasarım Yarışması Kolokyumu, Jüri Üyeleri ve Yarışmacıların Fikir Birliğine Sahne OlduGeçtiğimiz hafta sonuçlanan Küçükçekmece İlçesi Kent Merkezi Ulusal Kentsel Tasarım Yarışması Kolokyumu, 20 Eylül 2008 tarihinde Küçükçekmece’deki Cennet Kültür Merkezi’nde yapıldı. Yarışmaya katılan toplam 25 projenin tamamının nitelikli olduğunu ve yakalanması gereken çizgiyi tutturduğunu söyleyen Jüri Başkanı Zekai Görgülü, çalışmaların tümünü Küçükçekmece ve İstanbul adına önemsediklerini vurguladı ve Küçükçekmece için böyle bir yarışma düzenlenmesinin İstanbul’un batı yakası adına harekete geçirici özellik taşıdığını belirtti.
Eko-Tek KentlerEko-Tek KentlerGazi Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Güz Dönemi Açılış Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Uluslararası Ekolojik ve Teknolojik Kentler Konferansı” 19 Eylül 2008 tarihinde Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Konferans Salonu''nda gerçekleşti. Üç oturumda farklı disiplinlerden gelen konuşmacılar tarafından toplam dokuz sunumun yapıldığı konferansta, “Ekolojik ve Teknolojik Kentler” farklı açılardan ele alındı.
Duble yol niye pahalıUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, duble yol çalışmaları için 2003 yılından beri 15 milyar YTL’nin üzerinde harcama yapıldığını açıkladı.
İstanbul 2010 için 800 milyon İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Koordinasyon Kurulu Başkanı, Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, ajansın bütçesinin gelecek yıl 700-800 milyon YTL civarında olmasını öngördüklerini söyledi.
TOKİ''den Diyarbakır''a destekTOKİ, Diyarbakır Valiliği ve Sur Belediyesi iş birliğiyle geliştirilen projeyle tarihi Sur içerisinde kalan 800 gecekondu yıkılarak, turizme açılacak. 10 bini gecekondu olmak üzere 17 bin binanın bulunduğu Sur''da ''Kentsel Dönüşüm'' gerçekleştirilecek.
Tarih: 25 Eylül 2008 Kaynak: Sabah
Demiryolları üvey evlatlıktan kurtuluyor Türkiye Cumhuriyeti Demiryolları önceki gün 152 yaşına girdi. Türk insanı demiryoluyla 1856''da bu kentte, İzmir-Aydın demiryolunun hizmete girmesiyle tanıştı ve sevdi.
Pamukkale güzelliğini depreme borçluymuş! Pamukkale''deki antik Hierapolis şehrinde sona eren kazı çalışmaları ilginç bir gerçeği ortaya çıkardı.
''Atatürk Orman Çiftliği''nden ne istiyor?''CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i, ‘Atatürk Orman Çiftliği’ni talan etmekle’ suçladı.
Yarım asırlık ağaçları katlettilerAKP’li Erzurum Belediyesi, ağaçları hem Lala Paşa Camii’nin görüntüsünü engellediği hem de kuruduğu için kestiklerini açıkladı.
Dünyanın en büyük açık pazarı Kemeraltı yenileniyorTarihi Kemeraltı çarşısının tarihi kimliğinin korunarak yenileneceği açıklandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ''Dünyanın en büyük açık parzarı olan Kemartı çarçısını 24 saat canlı tutmak istiyoruz'' dedi.
Enerji yatırımlarını başlatamıyoruzDaha önce 3 defa nükleer santral için ihale yapmaya kalktık. Beceremedik. Dün 4''üncü ihaleye bir yatırımcı grup katıldı.
Doğanşehir surları imarsızlık kurbanıMalatya''nın Doğanşehir ilçesini çevreleyen tarihi surlar gecekondularla yok edildi. Surların kurtarılması için belediyenin imar planlarını hazırlaması bekleniyor.
Enerji darboğazı (2)Enerji konusuna bu yazımda da devam etmek istiyorum. Geçen hafta, özellikle hidroelektrik kapasitesi üzerinde durmuş ve yapılan bazı hatalara dikkati çekmiştim.
Sarıkamış şehitleri için fikir yarışmasıKültür ve Turizm Bakanlığı, Sarıkamış Harekatı''nı ve şehitlerini anımsama ve anmaya yönelik mekansal düzenleme önerilerini elde etmek, kentin mekansal yapısının zenginleştirilmesi ve barış temasının vurgulanması amacıyla Sarıkamış Harekatı Anma Alanları Fikir Yarışması düzenleyecek. Resmi Gazete''de yayımlanan ilana göre, yarışmaya sadece meslek unvanına sahip mimar, peyzaj mimarı, şehir plancısı ve heykeltıraştan oluşan ekipler katılabilecek. Başvurular, 28 Kasım 2008''e kadar yapılabilecek. Projeler, 16 Aralık 2008''de teslim edilirken, yarışma sonuçları 26 Aralık''ta açıklanacak. Yarışmada ilk üç dereceye girecekler sırasıyla 100 bin, 75 bin ve 50 bin YTL ödül kazanacak. Ayrıca 25 bin YTL değerinde 5 adet mansiyon verilecek.
Tarih: 25 Eylül 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Bilge Kağan’ın heykeli bulunduMoğol bilim adamları, Orhun Abidelerinin bulunduğu bölgede Bilge Kağan’ın heykelini bulduklarını iddia etti. 30 kişilik ekibiyle abidelere yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki bir kurganda kazı çalışmalarını yürüten ülkenin tanınmış arkeologlarından Prof. Dr. Bor Cugder, abidelere çok yakın olduğu, Tabgaç işçiliğiyle yapıldığı ve şapkasının bulunmayışı sebebiyle heykelin Bilge Kağan’a ait olduğu sonucuna vardıklarını söyledi. Moğol arkeoloji ekibinin bulduğu heykel 3 parça halinde. Ayaklarının olduğu kısım halen kazı alanında bulunuyor. Baş ve gövdesi ise kazı alanına yakın kampta muhafaza ediliyor. Bilge Kağan’ın hazineleri de 2001 yılında bulunmuştu.
Tarih: 25 Eylül 2008 Kaynak: Türkiye
İzdiham bitiyorRamazan ayında özellikle hafta sonları İstanbullular''ın akın ettiği Sultanahmet Meydanı ve Feshane’deki etkinlikler, yoğun insan trafiğine sahne oluyor. Bu yıl İstanbullular''ın hizmetine sunulan Topkapı Kültür Park, geniş çevresi ve sosyal donatı alanlarıyla önümüzdeki yıllarda Ramazan etkinliklerinin merkezi olmanın en büyük adayı. Eski otogarın bulunduğu Topkapı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenerek Topkapı Kültür Parkı olarak İstanbulluların hizmetine sunuldu. Problemler yumağından, dev bir kültür parkına dönüştürülen Topkapı önümüzdeki yıllarda, her ramazan ayında büyük izdihamın yaşandığı Sultanahmet ve Feshane etkinlik alanlarının da yoğunluğunu almaya hazırlanıyor.
Tarih: 25 Eylül 2008 Kaynak: Türkiye
Ege’nin üçüncü Forum’u Aydın’da kapılarını açtıAydın Tekstil’in yanında, 76 bin metrekare alan üzerine kurulan merkezin açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Vali Mustafa Malay, Belediye Başkanı İlhami Ortekin ve Multi Turkmall CEO’su Levent Eyüboğlu’nun da aralarında yer aldığı kalabalık davetli topluluğu katıldı. Bakan Günay, “Forum Aydın gibi ekonomimize dinamizm katan yatırımları desteklememiz gerek” dedi. CEO Eyüboğlu da yerli-yabancı birçok markanın bulunduğu mağazalarıyla, kafeleriyle, restoranlarıyla kentin yeni çekim merkezi olacaklarına inandıklarını söyledi. 75 milyon Euro’ya kurulan merkezin, bin 500 kişiye istihdam sağlayacağını belirten Levent Eyüboğlu, “Forum Aydın’la yılda 7 milyon ziyaretçi çekmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.
Tarih: 25 Eylül 2008 Kaynak: Milliyet
Marmaris kurtulsunMuğla’nın Marmaris İlçesi’nde Kent Konseyi’nin, ilçenin yüzde 52’sine maden arama izni ve ruhsatının verildiğini ortaya çıkarması üzerine CHP Muğla Milletvekili Dr. Ali Arslan harekete geçti.
Su standartlara uygun ama bakterilere dikkatODTÜ’nün geçtiğimiz Haziran ayında başlattığı, Kesikköprü Baraj Gölü Suyu, Ankara İvedik Su Arıtma Tesisi çıkışı ve Ankara suyu şebekesinde yapılan kalite izleme çalışması sonuçlandı.
''Hayat Yapı, 2003''de Armada''nın yüzde 3.3''lük hissesini aldı''Armada Alışveriş Merkezi Genel Müdürü Yıldır Ertem, Hayat Yapı Ticaret ve Yatırım Ltd. Şti''nin 2003 yılında 905 bin 597 YTL karşılığı Armada''nın yüzde 3.3''üne ulaşacak şekilde hisse aldığını bildirdi. Ertem, yaptığı yazılı açıklamada, Armada Alışveriş Merkezi''ne halen 31 gerçek ve 2 tüzel kişinin ortak olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Son dönemde medyada adı geçen hissedarlarımızdan Hayat Yapı Ticaret ve Yatırım Ltd. Şti''yi temsilen Turgut Akman, yatırımcı ortaklarımızdan 511 bin 27 YTL değerinde, yatırımcı şirketimizden 394 bin 560 YTL olmak üzere toplam 905 bin 597 YTL karşılığı yüzde 3.3''e ulaşacak şekilde hisse satın almıştır. Bu satın almanın gerçekleştiği 2003 yılında Hayat Yapı Ticaret ve Yatırım Ltd. Şti''nin ortakları Turgut Akman, Hamide Ceylan ve Mehmet Habib Karaman''dan oluşmaktadır. Alışveriş merkezimiz ile ilgili yukarıda belirttiğimiz tüm bilgiler resmi kayıtlarda mevcuttur. Kamuoyunu, yazılı ve görsel medyayı konuyla ilgili olarak doğru bilgilendirmeyi uygun görmekteyiz.."
Tarih: 25 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Nükleer santral ihalesinde 5 teşekkür tek teklif çıktıMersin-Akkuyu’da kurulacak Türkiye’nin ilk nükleer santral inşaatı ve işletimi için açılan ihaleye teklif veren tek firma, yerli ortağı Park Teknik olan Rus Atostroyexport oldu. İhaleye 6 zarf geldi. Ancak 5 firmanın zarfından teşekkür yazısı çıktı.
Nükleer Enerji protestosuMersin-Akkuyu''da kurulması planlanan Türkiye''nin ilk nükleer santrali için ihale yapılırken nükleer enerji bir çok noktada protesto edildi.
''Sahne Senin İstanbul''İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Koordinasyon Kurulu, dün Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında toplandı. Toplantıya, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Valisi Muammer Gürel, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı. Kurul Başkanı Yazıcı, ajansın bütçesinin gelecek yıl 700-800 milyon YTL civarında olmasını öngördüklerini bildirdi. Gelecek ay başlayacak tanıtım kampanyasının sloganı "Sahne Senin İstanbul" olacak. Slogan her dönemde değişecek.
Tarih: 25 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Samsun''a 1 milyar dolarlık kentsel dönüşüm projesiKaradeniz Bölgesi''nin en büyük kentsel dönüşüm projesi olan "Kuzey Yıldızı Toplu Konut Projesi" start aldı.
Enerjide 23 milyar dolarlık birleşmeFransa''da kamu sermayeli enerji firması EdF, İngiltere''nin British Enerji Grubunu satın alıyor. EdF firmasından yapılan açıklamada, İngiltere''nin en büyük elektrik üreticisi British Enerji Grubu ile British Enerji''nin satışına ilişkin sürdürülen görüşmelerin anlaşma ile sonuçlandığı belirtildi. Açıklamada, İngiltere''de sekiz nükleer enerji santralini işleten British Enerji Grubu''nun satışının Edf''ye maliyetinin 23.18 milyar dolara mal olacağı bildirildi. Anlaşmaya göre EdF, İngiltere''de dört nükleer santral daha inşa edecek. Fransa''daki 58 nükleer santralı işleten ve dünyanın önde gelen nükleer santral işleticisi konumunda olan EdF, British Enerji grubunu satın alması ile nükleer santral alanında bölgede önemli bir güç konumuna gelecek.
Tarih: 25 Eylül 2008 Kaynak: Referans
Köyden şehre geçiş dönemine ışık tutacak kazıların 10 yıl daha sürmesi planlanıyor Kahramanmaraş''ın Narlı beldesindeki Domuztepe mevkiinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Manchester Üniversitesi tarafından yürütülen bilimsel kazı çalışmalarının 10 yıl daha sürmesi bekleniyor.
Küçükçekmece''nin vizyon projesi belli oldu Küçükçekmece''ye çağdaş bir vizyon kazandırmak için düzenlenen Küçükçekmece Kent Merkezi Ulusal Kent Tasarım Proje Yarışması sonuçlandı.
Kardeş şehir Maglay''da Erzincan Camisi yükseliyor Bosna Hersek''in Maglay kentinde Erzincan Camisi''nin temeli atıldı. Devlet Bakanı Mustafa Sait Yazıcıoğlu, Erzincan Valisi Ali Güngör, Erzincan Belediye Başkanı Mehmet Buyruk, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Fikret Karama ve çok sayıda davetlinin katılımıyla temel atma töreni gerçekleştirildi.
Gökçek’in Camili Amblemi Yine DavalıkAnkara Büyükşehir Belediyesi"nin (ABB) yıllardır tartışılan atakule ve cami figürlü amblemi yine mahkemelik oldu.
Termik Santrali Tarihin Üzerine Kurmak İstiyorlarKemer köyü sınırları içinde bulunan Parion Antik Kenti"nin bir kilometre güneyinde İçdaş şirketi tarafından kurulması istenen termik santral, Çanakkale"de bulunan sivil toplum örgütlerini ayağa kaldırdı.
Metrobüste yangın çıktıZincirlikuyu- Avcılar hattında sefer yapan metrobüste, içerisinde yolculuların da bulunduğu sırada yangın çıktı.
Kutsal kaynak suları alanı ortaya çıkarıldıDenizli''nin tarihi ve termal turizm merkezi Pamukkale''deki Hierapolis Antik Kenti''ndeki kazı çalışmalarında, çok sütunlu büyük bir yapı kompleksi ortaya çıkarıldı.
Akman’ı ortağı Armada da yalanladı RTÜK Başkanı Akman’ın ‘41 bin YTL’ dediği hisseler için Armada açıklama yaptı: ‘Şirketlerinin toplam payı 905 bin 597 YTL’. Akman, bunun üzerine rakamı değiştirdi
Urla’yı kazdıkça tarih fışkırıyorDünyanın sayılı sualtı kazılarından birinin yapıldığı Limantepe’de, Karantina Adası’nın doğu kısmında Roma Dönemi’ne ait yeni yol, mendireğin yanında da dere yatağı bulundu.
Kargoyu Ceva''ya satan Varan otel yatırımına soyunuyorVaran Yönetim Kurulu Başkanı Enis Pekuysal, toplam 80 milyon dolarlık yatırımla Ankara ve İstanbul''da iki 5 yıldızlı otel inşa edeceklerini söyledi. Şirket restoran işletmeciliği ile de ilgileniyor.
JLL: Türkiye’nin 81 iline de yatırım yapılabilir JLL’nin ‘Dünyanın Kazanan Şehirleri’ raporuna bu yıl ilk defa Türkiye’nin 81 ili de girdi. JLL Türkiye Başkanı Avi Alkaş, ‘Türkiye, Rusya ve Dubai’li yatırımcı için fırsat sunuyor’ dedi.
Sinpaş ‘Her ihaleyi kazanırım’ dedi Ataköy arazisine 850 milyon YTL verdi TOKİ’nin Ataköy-Bakırköy sahil şeridindeki 124 bin metrekarelik arazisinin ihalesinde en yüksek teklifi 850 milyon YTL ile Sinpaş-Kat Turizm Ortak Girişim Grubu verdi.
İmar problemi ve mirasçı riskine karşı 300 YTL’ye tapu sigortası geliyorABD’li tapu sigorta şirketlerinden First Title Insurance, tapu sistemindeki sorunların sık sık mahkemeye taşındığı Türkiye pazarında hedef büyüttü.
Nükleer ihalesinde dev randevu50 yıllık nükleer macerasında son ihale kriz belirsizliğinde yapılacak. Nükleer enerji macerası 1960’ta başlayan Türkiye, dünyanın finansal bir krizle sallandığı dönemde yeni bir ihaleye çıkıyor.
‘Gayrimenkul fiyatlarında ciddi düşüş olmaz’ Faizlerin 2009’dan önce düşmeyeceğini belirten Krea Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kodal, durgunluğun 2009’da da süreceğini, riskli projelerin ve arz fazlası olan yerlerin bundan olumsuz etkileneceğini söyledi.
Konya''nın en güzel camisi yapılıyorSelçuklu Belediye Başkanı Doç. Dr. Adem Esen, Halil Ürün Caddesinde Yeni Belediye Hizmet Binası civarında yapılacak Selçuklu Merkez Camii''nin mimari açıdan Konya''nın en güzel camileri arasında yer alacağını söyledi.
Bulabildiğiniz tek çare bu muKaradeniz’deki belediyelerin en büyük sorunlarının başında gelen çöp yığınları bölgenin imajını bozmaya devam ediyor.
53 konut, elde kaldı Başvuru, konut sayısından az olunca, kura çekiminden vazgeçildi. Yetkililer, halkın bu ilgisizliğinin nedenlerini araştırıyor.
2 milyar dolarlık özelleştirmeye onay Özelleştirme Yüksek Kurulu, toplam değeri 2 milyar doları bulan, Başkent ve Sakarya elektrik dağıtım şirketlerinin satılması ile Bandırma ve Samsun limanları işletme hakkı devirlerine onay verdi.
Çevreye duyarlı konaklama Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizm işletmesi belgeli konaklama tesislerinden çevreye duyarlı olanları belgelendirecek. Simgesi yıldız olan konaklama tesislerinin plaketlerinde sınıflarını gösteren yıldızlar yeşil renkle düzenlenecek.
Güneş kuşağı geliyor Çin, Mısır, Fransa, Endonezya, Filipinler, Polonya, Slovakya, İspanya, İsviçre, Tayland ve Türkiye gibi ülkelerde aktif çalışmalar yürüten "Güneş Kuşağı" işbaşında...
Palladium kapılarını kira indirimiyle açıyorİstanbul''un finans merkezi olması tartışmalarıyla gündeme gelen Anadolu yakası, holding merkezlerinden sonra alışveriş merkezlerinin de gözdesi oldu.
Tarih sponsoru şirket tarihe zararlı iddiasıÇanakkale Biga’nın Karabiga Beldesi’nde Parion Antik Kenti’nin üzerinde bulunan Kemer Köyü’ne iki kilometre mesafede kurulacak termik santral, çevrecileri harekete geçirdi.
8 milyon YTL’lik gayrımenkul satışıAltındağ, Etimesgut, Keçiören, Mamak, Polatlı, Yenimahalle ve Gölbaşı ilçelerinde bulunan 35 adet gayrimenkul, açık teklif usulüyle satılacak.
İzmir''de en değerli arsalara bile talep yokSatılık konut ilanlarının hızla arttığı İzmir''de, Toplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''nın satışa çıkardığı arsalara da hiç bir talep gelmedi.
Marmaray''da son tüp tünel de batırıldıAsya ile Avrupa''yı denizin altından bağlayacak Marmaray Projesi''nde son tüp tünel Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım''ın katılımıyla denize batırıldı.
''Artık Tuz Göl''ü yok''Tuz Gölü Havzası''nda incelemelerde bulunan Doğa Derneği Genel Başkanı Güven Eken, gölün tamamen kuruduğunu açıkladı. Güven, Doğa Derneği ve Atlas dergisi tarafından düzenlenen "Tuz Gölüne Sadakat Yolculuğu" kapsamında havzada incelemelerde bulundu. Bazı bilim adamlarının “Tuz Gölü kuruyacak” şeklinde açıklamalar yaptığını anımsatan Doğa Derneği Genel Başkanı Güven Eken, “Ama Tuz Gölü şu anda tamamen kurumuş durumda. Göl artık rehabilitasyon aşamasında ve kurtarılmayı bekliyor. Umut var ama Türkiye’de Tuz Gölü diye bir göl yok. Bunu kabul etmemiz ve bu gerçeği idrak ederek harekete geçmemiz gerekir. Bizler Tuz Gölü’nün bir kapalı havza içinde olduğunun farkında değiliz. Gölün güneyindeki su kaynakları büyük bir hızla tüketiliyor. Bu sular tarımsal sulama nedeniyle çekiliyor ve sular göle ulaşamıyor. Çumra bölgesinde damlama sulamaya geçebilirsek 600 milyon metreküpten çok daha fazla suyu göle kazandırabileceğiz” dedi.
Tarih: 24 Eylül 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Barış Yaman
Avrupa''nın en kalabalık şehriDünya genelinde yapılan birçok araştırmada alt sıralarda kalan Türkiye, konu nüfüsa gelince Avrupa''yı solladı... AB istatistik kurumu Eurostat''ın yaptığı araştırmaya göre İstanbul; Londra, Madrid gibi ülkeleri geçerek Avrupa''nın en kalabalık kenti seçilirken, Ankara ve İzmir ilk onda yer aldı.
''Bu kadar etmezdi'' dedi Ataköy arsasına 850 milyon YTL verdiAtaköy-Bakırköy sahil şeridindeki 124 bin 980 metre karelik arazinin ihalesinde, en yüksek teklifi 850 milyon YTL ile Sinpaş-Kat Turizm Gayrimenkul A.Ş. Ortak Girişimi verdi.
50 yıllık ağaçlara kıyıp yerine metal ağaç diktilerErzurum’un en işlek semti Cumhuriyet Caddesi’nin tam ortasında bulunan ve 1562 yılında Kıbrıs fatihi Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan Lala Paşa Camisi’nin doğu ve güneyinde bulunan ağaçlar bir gecede kesildi.
Mersin ve Coğrafyası, "3. Tarih İçinde Mersin Kolokyumu"nda Ele AlınacakMersin ve içinde bulunduğu Akdeniz coğrafyasına tarih, arkeoloji, mimarlık, şehircilik, sanat tarihi, coğrafya ve iktisat gibi farklı disiplinlerden uzmanların yaklaşımları ve değerlendirmelerinin tek bir toplantıda buluşturulmasını amaçlayan Mersin Üniversitesi Akdeniz Kent Araştırmaları Merkezi, 16 - 17 Ekim 2008 tarihlerinde "Tarih İçinde Mersin Kolokyumu"nun üçüncüsünü düzenliyor.
Takvim
<<Eylül 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.