Haberler

25 Mart 2011, Cuma

Kartallar Yeni Yuvalarına Kavuşabilecek mi?Kartallar Yeni Yuvalarına Kavuşabilecek mi?Geçtiğimiz aylarda Galatasaray camiasının yeni evi Seyrantepe Arena Stadyumu''nun açılışı oldukça yankı uyandırdı. Stadın büyüklüğü ve tasarım açısından şaşaası bir yana, Ali Sami Yen Stadyumu''nun arazisi ile karşılaştırıldığında, birçok tartışma ve eleştirileri de beraberinde getirmişti. Bugünlerde ise Beşiktaşlılar yeni bir stad elde etme heyecanında. Fakat İnönü Stadyumu''nun durumu biraz daha farklı. Çünkü ortada yeni stadın yapılması için yeni bir alan yok ve eski stadın yıkılıp yeniden yapılması söz konusu. Haberin Devamı
Binalara yeşil kalkanBinalara yeşil kalkanKanyon AVM ve Beşiktaş''taki Four Seasons''da da örneklerini gördüğümüz yeşil çatılar, yalıtım sağlarken havayı da temizliyor.
Eski ayakkabı ve eldiveni saksı yaptıEski ayakkabı ve eldiveni saksı yaptıGaziemir Belediyesi en güzel bahçe ve balkon yarışması düzenliyor. İlçenin merak uyandıran bahçesine sahip Gül Bayrıdost da eski ayakkabı, çizme ve eldivenlerden yaptığı saksılarla dikkat çekiyor.
Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı yüzde 91 arttıTrafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı yüzde 91 arttıTrafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı Ocak ayında 82 bin 503''ten 157 bin 531''e yükseldi.
Müzelere ''Shopping Fest'' ayarıMüzelere ''Shopping Fest'' ayarıİstanbul Shopping Fest kapsamında, kentteki müzelerin kapanış saati 19:00''a alındı.
Seferehisar''ın nüfusu "sakin şehir"le arttıSeferehisar''ın nüfusu "sakin şehir"le arttıTürkiye''nin ilk sakin şehri (cittaslow) olarak adından söz ettiren Seferihisar, 2010 yılındaki yüksek göç oranıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Balıkçılık ve tarıma dayalı ekonomisi ile mütevazı bir Ege ilçesi olan Seferihisar, 1980''li yıllarda başlayan ikinci konut hamlesinden sonra şimdi de göçün etkisi altına girdi.
Onlar artık sahil şeridi değilOnlar artık sahil şeridi değilSuni ve baraj gölleri bu kapsamdan çıkarıldı.
Mies van der Rohe Ödülü 2011 için 6 Finalist BelirlendiMies van der Rohe Ödülü 2011 için 6 Finalist BelirlendiAvrupa Komisyonu ve Mies van der Rohe Vakfı, Avrupa Birliği Modern Mimarlık Ödülü olan Mies van der Rohe Ödülü için 33 ülkeden katılan 343 eser arasından 6 finalisti belirledi. Ödül töreni 20 Haziran 2011 tarihinde Barselona''daki Mies van der Rohe Pavyonu''nda düzenlenecek.
Bakkal dükkanı gibi AVM türedi bunların acısı sonradan çıkacakBakkal dükkanı gibi AVM türedi bunların acısı sonradan çıkacakKoç Holding''in amiral gemisi Arçelik''in Yönetim Kurulu Üyesi Aka Gündüz Özdemir, ülkenin gelir dağılımı hesaplanmadan AVM''lerin inşa edilmesinin zamanla sıkıntı doğuracağını söyledi. 100 metre aralıklarla aynı markaların farklı AVM''lerde bulunduğunu anlatan Özdemir, Best Buy''ın Türkiye''den çekilmesine şaşırmadığını belirtti.
Asmaçatı''yı Koçlar açtıAsmaçatı''yı Koçlar açtıAsmaçatı Alışveriş ve Buluşma Noktası törenle hizmete girdi.
Kabus bitmek bilmiyorKabus bitmek bilmiyorJaponya''nın başkenti Tokyo''da yetkililer musluk suyuna karışan radyasyon dolayısıyla bebeklere bu suyun içirilmemesi tavsiyesinde bulundu. Sudaki iyot düzeyinin bazı bölgelerde öngörülen düzeyin iki katına yükseldiği açıklandı. Şimdiye dek su konusundaki önlemler, Fukuşima nükleer santralı çevresindeki tahliye bölgesi ile sınırlı tutuluyordu. Şu anda ise beş bölgedeki su şebekesinin radyasyondan etkilendiği belirtiliyor.
Yeni yol ve yeşil alanlar açılacakYeni yol ve yeşil alanlar açılacakKonak Belediyesi''nin üç semtte kente kazandırdığı toplam 70 bin metrekarelik yeni imar sahasına pazaryeri ve okul da inşa edilecek.
5. Uluslararası Belediye ve Çevre Fuarı...5. Uluslararası Belediye ve Çevre Fuarı...Ulusal ve uluslararası firmaların yoğun ilgi gösterdiği fuarın açılışını Başkan Melih Gökçek yaptı. Fuarda ürünlerini sergileyen stantları tek tek gezen Başkan Gökçek "inşallah bu yıl içinde yeni bir fuar alanına kavuşuruz" dedi.
Marmara Forum, 31 Mart''ta açılacakMarmara Forum, 31 Mart''ta açılacakBir ucundan diğerine gezmenin yaklaşık 2,5 saat sürdüğü AVM''nin tanıtımını John Malkovich yapacak.
Eşrefoğlu Camii zamana meydan okuyorEşrefoğlu Camii zamana meydan okuyorBeyşehir Gölü kıyısında 7 asırlık bir cami... Mimari yapısı, süslemeleri, ahşap direkleri, ortasında bulunan kar kuyusu ve alt kısmındaki itikaf hücreleriyle hayranlık uyandırıyor. Hiç çivi kullanılmadan tamamen ''geçme'' tekniğiyle yapılmış.
Erdoğan: ‘Yahudi'' dediler Galataport''u engelledilerErdoğan: ‘Yahudi'' dediler Galataport''u engellediler"12 haziran miladımız. 500 milyar dolarlık ihracat hedefiyle farklı yürüyeceğiz" diyen Başbakan Erdoğan, bazı projelerin bahanelerle engellenmesini eleştirdi.
Çağlayan Meydanı''nda Sona Yaklaşıldı!Çağlayan Meydanı''nda Sona Yaklaşıldı!Çağlayan Meydanı''nda hummalı bir şekilde süren çalışmalarda sona yaklaşıldı. 5 aydır süren çalışmanın yüzde 70''i tamamlandı.
Bursa''nın geleceği planlanıyorBursa''nın geleceği planlanıyorBüyükşehir Belediyesi, kentin anayasası olarak kabul edilen ve Bursa''nın 50 yıl sonrasını şekillendirecek olan 1/100000 ölçekli Çevre Düzeni Planı için kolları sıvadı. 24 Mart 2011 Perşembe 21:56 tarihinde eklendi.
Bakanlık ''İnönü'' projesine karşı!Bakanlık ''İnönü'' projesine karşı!50 bin metrekarelik bir alanı kapsayan İnönü Stadı''nın yeni planında; kompleksin genişletilmesi, içine butik otel, otopark ve AVM yapılması var.
Timsah Arena''ya yürütmeyi durdurma davasıTimsah Arena''ya yürütmeyi durdurma davasıBursa''nın 43 bin kişilik yeni stadı Timsah Arena''ya karşı çıkan Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği Başkanı Adnan Önürmen, yürütmenin durdurulması için idare mahkemesine başvurdu. 24 Mart 2011 Perşembe 16:25 tarihinde eklendi.
Yetkim olsa, mimarlar odasını kapatırdımYetkim olsa, mimarlar odasını kapatırdımAğaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, İstanbul''daki binaların yüzde 70''inin teknik ömrünü tamamladığını ve birçok binanın kendisini dahi zor taşıdığını savundu.
Adalar Belediyesi hakkında suç duyurusuAdalar Belediyesi hakkında suç duyurusuİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Büyükada-Çınar Meydan düzenleme çalışmaların bozulması nedeniyle Adalar Belediye Başkanlığı hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.
Altınbaş da yalılılar kervanına katıldıAltınbaş da yalılılar kervanına katıldıBeykoz''un en güzel yalılarından biri olan 200 yıllık Hamlacıbaşı Yalısı, 7 milyon TL''ye Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş''ın oldu.
Tarsu Alışveriş Merkezi''ne 1 milyon Euro''luk BREEAM bütçesi!Tarsu Alışveriş Merkezi''ne 1 milyon Euro''luk BREEAM bütçesi!Merkezi Hollanda''da bulunan Corio şirketinin yatırımı olan Tarsu Alışveriş Merkezi, Türkiye''deki en yüksek BREEAM derecesinin sahibi oldu.
Türkiye''de su suya gidiyorTürkiye''de su suya gidiyorTürkiye''de su suya gidiyor 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle gündeme gelen veriler Türkiye''nin su açısından zengin bir ülke olmadığını ortaya koyuyor.
1.5 kilometrede, 1.5 milyon TL1.5 kilometrede, 1.5 milyon TLDepreme karşı yenilenen 5 okulun öğrencileriyle birlikte, 1.5 milyon liralık taşımalı eğitim rantının da ''dağıtıldığı'' öne sürülüyor.
Avrupa''da nükleer santral var Avrupa''da nükleer santral var Avrupa''da nükleer santral var Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AB''nin teknik olmayan nedenlerle enerji faslını görüşmeye açmadığı bir ortamda, nükleer santrallerle ilgili kriterler getirmesini çok anlamlı bulmadığını söyledi.
Köylüye imar cezası affıKöylüye imar cezası affıİmar planı olmayan köylerde, ilkokul ve lise, ibadet yeri, sağlık tesisi, güvenlik tesisi gibi yapılar için imar planı şartı aranmayacak. Köylerde, köyde sürekli oturanlarca yapılan yapılardaki aykırılık giderilirse idari para cezası uygulanmayacak. İşte İmar Kanunu''nda değişenler...
UNESCO raporunda yeni Haliç köprüsüne 4 metre itirazıUNESCO raporunda yeni Haliç köprüsüne 4 metre itirazıUNESCO''nun ''Dünya Kültür Mirası''nda yer alan İstanbul''un doğal doku ve tarihî görüntüsünün bozulmaması isteniyor. Bu amaçla kente gelerek bir dizi araştırmalarda bulunan UNESCO heyeti, 50 metre yapılması planlanan Haliç Metro Geçiş Köprüsü''nün direklerinin 3-4 metre indirilmesini rapor etti.
Dünyanın en prestijli kentiDünyanın en prestijli kentiUluslararası birçok gazete ve dergi, dünya çapında prestiji giderek artan İstanbul''u, mutlaka görülmesi gereken şehirler arasında en ön sıralara koyuyor.
Hasankeyf''te bilirkişi heyetine alkışHasankeyf''te bilirkişi heyetine alkışHasankeyf''te bilirkişi heyetine alkış Diyarbakır İdare Mahkemesi, tarihî Hasankeyf''i sular altında bırakan Ilısu Barajı Projesi''nin yapımı ve imzalanan sözleşmesinin iptal edilmesi talebiyle açılan davada, Hasankeyf''te keşif ve bilirkişi incelemesi yaptı.
Unakıtan''ın fabrikası için suçlamaUnakıtan''ın fabrikası için suçlamaBalıkesir''in Bandırma İlçesi''nde bulunan Maliye eski Bakanı Kemal Unakıtan''ın oğlu Abdullah Unakıtan''a ait ''AB Gıda'' şirketine ait yem katkı maddeleri üreten fabrikanın atıklarının çevre kirliliğine neden olduğu iddia edildi.
Eyfel Kulesi''nin restorasyonu için çağırdılar, biz mi gitmedikEyfel Kulesi''nin restorasyonu için çağırdılar, biz mi gitmedikTürk işadamlarının sorunlu yerlere mecbur olduğu için gittiğini söyleyen Eren, ''Batı''daki işlere bizi çağırmıyorlar'' dedi.
Bostan Yeşil iken Pazarlığa OturulmazBostan Yeşil iken Pazarlığa OturulmazKuzguncuk''a yolu düşmemiş olan var mıdır, ya da duymamış olan? Film, dizi, reklam ve hatta moda çekimlerine sık sık mekan olan, bünyesinde delisinden enteline birçok farklı karakteri ve hikayeyi barındıran, insanların hala karşılaştıklarında birbirlerinin hatırlarını sordukları bir semt. 2010 yılındaki Şenlik''te konuşan Uğur Yücel''in tanımıyla "çok büyük bir akrabalık Kuzguncuk". Son günlerde Kuzguncuk, "Bostan"ı ve burayı korumaya niyetli semt sakinlerinin direnişi nedeniyle gündemde. Arkitera Mimarlık Merkezi olarak bu savaşçılardan mimar Boğaçhan Dündaralp, mimar Tülay Atabey Onat, Petek Dalyan, Tan Morgül ve Şengül Alemdar''la Kuzguncuk''ta buluşup görüştük. Grupla Kuzguncuk''un tarihi, konumu, önemi, müdahaleler ve mücadeleler hakkında konuştuk...
Mimaride sınırlar kalkıyorMimaride sınırlar kalkıyorDünyanın en gelişmemiş şehirleri bile artık mimarların oyun alanına döndü.
''Türkiye bir yüzen ada cenneti''''Türkiye bir yüzen ada cenneti''Atatürk Üniversitesi (AÜ) Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. İhsan Bulut, Türkiye''nin bir yüzen ada cenneti olduğunu söyledi.
BIG, Stockholmsporten İmar Planı Yarışması''nı KazandıBIG, Stockholmsporten İmar Planı Yarışması''nı KazandıBIG, Grontmij ve Spacescape, yeni planlanan kavşağın kesişim noktasında Stockholm için bir giriş kapısı tasarlanması amacıyla açılan Stockholmsporten İmar Planı Yarışması''nı kazanan ekipler oldu.
Acıktınız mı?Acıktınız mı?Hafta içi her gün saat 11:30 civarlarında Arkitera''da bir soru ortada dolanmaya başlar: Bugün ne yesek? Her gün kendimize sorduğumuz bu soruya yaratıcı cevaplar üretmeye çalışsak da elimizdeki seçenekler kısıtlı. Yakınlarda değişik yiyecekler satan bir sokak pazarı olsa ve sonrasında da yine sokakta bir kahve içebilsek, her gün sorduğumuz bu soruya bir alternatif getirebileceğiz belki de... Dünya''da yemek ve alışveriş kültürüne katkıda bulunan ve tarihi çok eskilere dayanan pazarlar, her şehirde değişik konseptlerle kendini gösteriyor.
Ali Ağaoğlu''ndan Çağdışı Bir AçıklamaTMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi''nden Ali Ağaoğlu''nun Mimarlar Odası için yaptığı açıklamalara karşılık olarak bir basın duyurusu yayınladı.
Geçmişimizdeki ‘biz'' ve LibyaSömürgeci koalisyonun saldırdığı Libya''da ‘ortak tarih''imizi anımsamak gerekiyor.
Takvim
<<Mart 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.