Haberler

25 Nisan 2006, Salı

Arkitera.com Üyelerinin Deklanşöre Basma Zamanı!Arkitera.com Üyelerinin Deklanşöre Basma Zamanı!Mayıs ayı sonunda açılacak olan Platform: "Mimarlık Kentin Neresinde?" sitesinde bulunacak olan kent görselleri için Arkitera Mimarlık Merkezi üyelerine 9 kentin sitede yayınlanmak üzere fotoğraflarının çekilmesi için çağrı yapıyoruz! Bu 9 kentte ikamet eden üyelerimiz kenti çektikleri 3 fotoğrafı en geç 5 Mayıs 2006 tarihine kadar bize göndererek bu küçük çaptaki yarışmaya katılabilirler. Gönderilen fotoğraflar Arkitera.com Yayın Kurulu’nda incelenecek ve katılanlar arasında her kentten 2 kişi seçilip kendileriyle irtibata geçilerek, kentin çekilmesi gereken noktaları belirtilecektir. Haberin Devamı
İstanbul’un Vapurlarını ‘Sanal’ Ortamda İstanbullular Seçiyorİstanbul’un Vapurlarını ‘Sanal’ Ortamda İstanbullular SeçiyorYeni vapurların modelini belirleyecek olan “Haydi İstanbul Vapurunu Seç” kampanyasını Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş başlattı.
Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri 2005 Sahiplerini BulduYalıtım Sektörü Başarı Ödülleri 2005 Sahiplerini BulduArkitera.com’unda iletişim sponsorluğunu yaptığı Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri, Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Hisarüstü Tesisleri’nde düzenlenen gecede sahiplerini buldu.
Beton Tasarım Öğrenci Yarışması Arkitera Forum''da TartışılıyorBeton Tasarım Öğrenci Yarışması Arkitera Forum''da Tartışılıyor2005-2006 Ulusal/ Uluslararası Beton Tasarım Yarışması’nın “plastic- OPACITY” üzerine Arkitera Forum''da konu açıldı. Öğrenciler bu forum ile yarışmanın jürisine sorularını iletebilecekler.
Yerel Mimarlar En İyisini Yapacak Diye Birşey YokYerel Mimarlar En İyisini Yapacak Diye Birşey YokZaha Hadid "mimarinin divası" olarak anılıyormuş. Geçen temmuz ayında İstanbul’daki Mimarlık Kongresi’nde yaptığı konferansa 6 bin kişi katılmış.
Beykoz’da Tarih İhya EdildiBeykoz’da Tarih İhya EdildiBeykoz''un en önemli simgesi tarihi İshak Ağa Çeşmesi (Onçeşmeler), Büyükşehir Belediyesi İSKİ Genel Müdürlüğü tarafından restore edildi. Beykoz Meydanı’ndaki tarihi Serbostani Mustafa Ağa Camii de yenilendi.
Queen Mary ÜniversitesiQueen Mary ÜniversitesiWill Alsop’un Londra ofisinin son projesi Queen Mary Üniversitesi. Yapıda İngiltere’de ilk defa 400 bilim adamının birarada çalışacağı açık-planlı araştırma laboratuarı yer alıyor.
Bilgi Mimarlık Programı Kartal ve Küçükçekmece Projeleri’ni Tartışıyor!İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Kartal ve Küçükçekmece kentsel dönüşüm projelerini tartışmak üzere 29 Nisan 2006 Cumartesi günü Dolapdere Kampüsü’nde bir toplantı düzenliyor.
Çimentoda anlaşma sağlandıTürkiye Çimse-İŞ Sendikası ile Çimento Müstahsilleri İşverenleri Sendikası (ÇMİS) arasında, 44 fabrikada çalışan yaklaşık 5 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varıldı.
Mimarlar Odasından İki Yeni ŞubeMimarlar Odası 40. Dönem Genel Kurulu’nda Hatay ve Muğla’da Şube kurulmasına karar verildi. Hatay Şubesi’nin etkinlik bölgesi Hatay il sınırları içi, Muğla Şubesi’nin etkinlik bölgesi ise Muğla il sınırları içi olarak belirlendi. Böylece Mimarlar Odası’nın Şube sayısı 23’e yükseldi. Hatay ve Muğla Şubeleri yapacakları ilk genel kuruldan sonra Şube statüsünde çalışmalarına başlayacaklar. Hatay ilinde 240, Muğla ilinde 620 Oda üyesi mimar bulunuyor… Hatay ilinde şu anda Antakya ve İskenderun Temsilcilikleri ile Kırıkhan ve Samandağ Oda Temsilcileri, Muğla ilinde ise Bodrum, Datça, Fethiye, Marmaris, Milas, Muğla ve Ortaca Temsilcilikleri faaliyet gösteriyor. Genel Kurul’un bu kararından önce Hatay ili Adana Şubesi’nin, Muğla ili ise İzmir Şubesi’nin etkinlik bölgesi içinde idi… Genel Kurul ayrıca Ankara Şubesi etkinlik bölgesinde olan Erzurum ilinin ve Erzurum Temsilciliğinin Van Şubesi etkinlik bölgesi içine alınmasına karar verdi.
Tarih: 25 Nisan 2006 Kaynak: Mimarlar Odası Genel Merkezi
Kocaeli''ne yeni hipodromTürkiye''nin 8''inci hipodromu Kocaeli''ne yapılıyor. İzmit Sarımeşe Belde Belediye Başkanı Ergün Berdan, yüzde 70''i tamamlanan hipodromda önümüzdeki yıl resmi at yarışlarının başlamasını istediklerini söyledi. Ergün Berdan, toplam 432 dönüm alanda yapımına geçen yıl başlanılan hipodromda 468 ahır, seyis odaları ve 1400 metrelik kum pistin bitirildiğini ifade etti.
Tarih: 25 Nisan 2006 Kaynak: Radikal
Çocuk gözüyle kent kültürüÇekül tarafından yürütülen ''''Kentler Çocuklarındır'''' projesinin dergisinde, kültür elçisi 105 çocuğun kentlere bakışları kendi cümleleriyle anlatılıyor.
316 ölüme en fazla üç yıl hapisMarmara depreminde 316 kişiye mezar olan Yüksel Sitesi''ni yapan şirketin sorumluları bir yıl sekiz ay ile iki yıl 11 ay arasında hapis ve 50''şer YTL de para cezası aldı. Bu cezalar da ertelendi.
Pazar Yerleri Yeniden Düzenleniyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, mevcut Pazar yerlerinde hizmet kalitesinin bulunmadığını ve pazarın kurulduğu sokakta yaşayan insanların sıkıntı çektiğini belirterek, bir şekliyle bunları düzenleyeceklerini söyledi.
İstanbul vapurunu seçŞehir Hatları vapurlarının yerini alması için tasarlanan 8 yeni model tanıtıldı ve halkoylaması başladı. İskeleler ve internet sitelerinde seçim yapacak olan halk, İstanbul''un yeni vapur modelini belirleyecek.
Varillerin 210''u boya sanayiindenGünlerdir gündemden düşmeyen zehirli varillerin tamamı çıkarıldı. 640 varilden 430''unun aynı tür atık maddeyi taşıdığı, 210 varilin ise boya sanayiiyle ilgili maddelerle dolu olduğu belirlendi.
Koç’a Kiracı Oldu, Banyoda 10 milyon YTL’yi BulacakÖmer Yılmaz’ın 1992’de kurduğu Orka Banyo, bugüne kadar 180 bin parça banyo mobilyası üretti. Orka Banyo, Koç’un İstanbul’daki Bozkurt Mensucat’tan boşalan binasında kiracı olarak faaliyet gösteriyor.
17 Ağustos depreminde yıkılan Yüksel Sitesi hakkında açılan dava sonuçlandıYalova Ağır Ceza Mahkemesi, 316 kişinin öldüğü Yüksel Sitesi davasında 5 sanığa 50 YTL ceza verdi. Hukukçular Veli Göçer''e verilen cezayı hatırlatarak, "Farklı cezalar kamu vicdanını yaralıyor" dedi.
İstanbul’un Anıt Ağaçlarına Tedaviİstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nce, bazıları 350 yıllık 550 anıt ağacın bakım ve tedavisi yapılacak. Park ve Bahçeler Müdürü İhsan Şimşek, İstanbul genelinde yaşı, türü, bulunduğu tarihsel konumu dolayısıyla değerli ve anıtsal özellik taşıyan ağaçlardan fiziksel ve biyolojik zarar görenlerin, uzun süre yaşamlarını devam ettirebilmeleri için tedavi ve rehabilitasyonuna yönelik proje yürüttüklerini söyledi. Şimşek, "Bu iş için 500 bin YTL’lik kaynak ayırdık" dedi.
Tarih: 25 Nisan 2006 Kaynak: Hürriyet
TOKİ Başkanı Afyon''daAfyonkarahisar Belediye Başkanı Abdullah Kaptan, AKP Milletvekili Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Sait Açba, Toplu Konut İdaresi Daire Başkanı Erdoğan Bayraktar, Milletvekili Halil Aydoğan ve İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Ateş ile birlikte toplu konut alanlarında incelemelerde bulundu.
16 yıllık rüya 8 ay sonra gerçek oluyorYapımı yılan hikayesine dönen Bolu Dağı Tüneli''nde nihayet sona yaklaşılıyor. Tünelin 15 Aralık''a yetiştirilmesi için 500 iş makinesi ve 1200 işçi günde üç vardiya çalışıyor.
Eti Maden, gayrimenkul satacakMadencilik sektörünün önde gelen kuruluşları arasında yer alan Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, atıl duran gayrimenkullerin satışı ile ilgili ihale programını belirledi.
Çevre Kanunu Bu Hafta Meclis’teTürkiye Büyük Millet Meclisi’ni (TBMM) bu hafta yoğun bir mesai bekliyor. TBMM Genel Kurulu’nun bu haftaki en önemli gündem maddesi, önce Tuzla’da daha sonra başka yerlerde bulunan zehirli varillerle bir defa daha gündeme gelen Çevre Kanunu olacak.
Yatağan''da çimento fabrikası katliama yol açarMuğla''nın Yatağan ilçesine bağlı Deştin Köyü Tekağaç mevkiine kurulması planlanan ADO Çim Çimento Fabrikası''na çevredeki Deştin, Alaşar, Şeref ve Esenköy muhtarları tepki gösterdi. Muhtarlar, “Çimento fabrikası da kurulursa çevre kirliliği katliama dönüşür” dediler.
206 beton firması denetimsiz toplu konutlar risk altındaTalebe paralel artış gösteren toplu konutların hazır betondaki denetimsizlik nedeniyle risk altında olduğu iddia edildi. Kalitenin değil de ucuzluğun tercih edildiği hazır betonda 277 firmanın sadece 71''i denetim altında tutuluyor.
Tıbbi Atıkların Bertarafı İçin Tesis Kuruluyorİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tıbbi atıkların AB standartları ve yönetmeliklere uygun olarak bertaraf edilmesi için Halkapınar Transfer İstasyonu’nda özel bir tesis kuracaklarını açıkladı.
Çevre için 16 yıllık yol haritası tamam 60 milyar euro lazımTürkiye, 2023''e kadar tamamlanması öngörülen 60 milyar euroluk çevre yatırımına hazırlanıyor. Bu amaçla hazırlanan çevre stratejisi, 2007''den itibaren uygulamaya konulacak.
Bahar geldi konut satışı hareketlendiİstanbul Beylikdüzü''nde satışa çıkan Palmiye Konakları''nda 10 günde 70 ev satıldı. Kış aylarıyla birlikte durgun bir seyir izleyen emlak piyasası baharın gelmesiyle yeniden hareketlendi. Projelerde satış miktarları artarken, örnek daireleri gezen vatandaşlarının sayısı arttı. İstanbul Beylikdüzü''nde satışa 10 gün önce başlayan Muscan İnşaat''ın 857 konutluk Palmiye Konakları''nda kısa süre içerisinde 70 adet konut satıldı. Aynı şekilde, Kentplus Mimarsinan''da havaların düzelmesiyle satışlar artarken, 550 konutluk projede satılan ev sayısı 110''u buldu. Muscan İnşaat Palmiye Konakları, radye temel ve tünel kalıp sistemiyle inşa edilirken, konutların sözleşmede belirlenen 2 yıllık süreden 6 ay önce teslim edilmesi öngörülüyor. Projede konutların sahiylerine 18 ayda teslim edilmesi planlanıyor. Aynı şekilde, satışa geçen yıl aralık ayında başlanan ve kaba inşaatı bitme noktasına gelen Kentplus Mimarsinan''ın da 18 ay da tamamlanması öngörülüyor.
Tarih: 24 Nisan 2006 Kaynak: Sabah
Bizim Mahallenin SokaklarıBizim mahalle Galata hızla gelişiyor(!) Bu gelişmenin bir parçası olarak yollardaki araba sayısı da hızla artıyor. ''''Bir milletin gelişme düzeyi arabaya bindiği an belli olur'''' diye bir atasözü var mı bilmiyorum, ama olsaydı mutlaka bu bize uyardı.
İstanbul''un taşı toprağı rezidansRezidans (residence) dairelerin gördüğü yoğun talebi farkeden inşaat firmaları İstanbul''da art arda yeni projelerini duyuruyor.
Beykoz’da tarihî eserler yenileniyorBeykoz''un simgesi tarihi İshak Ağa Çeşmesi (Onçeşmeler), Büyükşehir Belediyesi İSKİ Genel Müdürlüğü tarafından restore edildi.
Trend Talep Gördü Projeyi Büyüttülerİstanbul''un en farklı projeleri arasında gösterilen Trend''e yoğun talep gelince inşa edilecek konut sayısı artırıldı.
Bodrum Koylarına DokunmayınBakir koyların turizme açılmaması için düzenlenen Mavi Yol eylemine 60 tekne katıldı. 90 bin kişinin imza verdiği kampanyaya Uganda''dan bile destek geldi.
Kentler çocuklarındırHer yıl 22 Nisan''da ''''Dünya''nın yaş günü'''' nü tüm insanlıkla birlikte kutluyoruz... 23 Nisan''da da TBMM''nin 1920''deki kuruluş sevincini ''''çocuklarımız'''' la paylaşıyoruz...
KEY ödemelerinde faiz düşük tutulacakBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan ''ın ''müjde'' olarak açıkladığı Konut Edindirme Yardımı hesaplarındaki birikimin hak sahiplerine geri ödenmesinde, 1987- 1999 yılları arasındaki dönem için Emlak Bankası''nın 6 ay vadeli mevduata uygulanan faiz oranın esas alınması öngörülüyor.
TOKİ: KEY hesabı için faiz düzeltmesi mümkün değilKonut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının tasfiyesine yönelik yasa tasarısı hazırlayan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), 1987''de başlayıp 1999''da sona eren hesaplara, o dönemde uygulanan faizlerin şimdi değiştirilmesinin ''hukuken mümkün olmadığını'' açıkladı.
Göztepe’ye cami tartışmasında barış adımıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Göztepe Parkı’nda yapılmak istenen camiyle ilgili görüştü.
‘Kültür başkentliği İstanbul’u değiştirecek’İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Girişimi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Nilgün Mirze, bu gelişmenin kültürel açıdan, yeni bir yönetim anlayışı, hatta toplumda katılımcılık gibi pek çok açılardan önemli kazanımlar getireceğini söyledi.
Harap Adile Sultan Sarayı küllerinden yeniden doğduSultan 2. Mahmud’un kızı Adile Sultan için ağabeyi Sultan Abdülmecit tarafından 1876’da yaptırılan Adile Sultan Sarayı 10 yılda 9,5 milyon YTL harcanarak restore edildi.
Aman İstanbul Patras OlmasınGeçtiğimiz hafta, bir grup mimarla birlikte Atina üzerinden Patras’a düştü yolumuz. Pek çoklarının haberi yok belki ama, Patras 2006 Avrupa Kültür Başkenti. Avrupa Kültür Başkentleri’ni mimarlık ajandasının konsepti olarak belirleyen Lafarge’ın düzenlediği Patras gezisiyle, İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olarak ilan edilişinin aynı tarihlere denk gelmesi tesadüften ibaretti.
‘Eminönü trafikten arındırılmalı’İstanbul Valisi Muammer Güler tarihî yarımadanın trafikten arındırılması gerektiğini söyledi.
Fransız Yetimhanesi Apart Otel OluyorMuhteşem bir Boğaz manzarısına sahip 63 dönüm arazi üzerine kurulu Fransız Yetimhanesi''nin, 8 yıl süren dava sonucunda Vakıflar Genel Müdürlüğü''ne ait olduğu kesinleşti.
Cami işi tatlıya bağlanıyorOlaylı protestolara neden olan Göztepe Parkı''na yapılması planlanan cami için Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, yeni bir yer önerdi. İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş da öneriye sıcak baktı.
Enka''da büyümenin lokomotifi RusyaEnka İnşaat Genel Müdürü Haluk Gerçek, 2006 yılında gelirlerde Rusya''daki faaliyetlerin katkısıyla yüzde 13 büyüme hedeflediklerini söyledi. Gerçek, Rusya''daki işlerin iki yıl içinde iki katına çıkmasını beklediklerini ifade etti.
İstanbul çok değişecekBoğaziçi Köprüsü ışıklandırılacak, Çamlıca''ya kuş gözlem parkı yapılacak... Tüm bu projeleri ise Turizm Atölyesi gerçekleştirecek.
Eski semtlere akın eden zenginler kentin dokusunu değiştiriyorSon 10 yılda emlak fiyatları 10''a katlanan Cihangir ve Galata gibi tarihi semtleri bir çoğunu aynı süreç bekliyor.
Gayrimenkul fiyatları dinlenme sürecindeKonut fiyatlarının son 3-4 yıldaki artışını ''dengesiz ve hızlı'' şeklinde değerlendiren Yapı Kredi Koray Genel Müdürü Hakan Kodal, önümüzdeki yıldan sonra artışların enflasyonun yüzde 10 üzerinde olacağını söyledi.
Nemrut Dağı''na 5 bin 200 metrelik pistNemrut Dağı eteklerinde yapılacak kayak tesisi alanına, 13 TIR malzeme getirildi.
Cami gerginliğini ''hoşgörü'' çözdüNedense Türkiye''de, daha doğrusu İstanbul''da yaşanan cami tartışmalarıyla askeri hassasiyetler hep aynı zamana denk düşüyor.
Bakan Pepe; "2 yılda Trakya büyüklüğünde orman kuruyoruz"Küçükçekmece’deki Sazlıdere Barajı’nın çevresinin ağaçlandırma töreni Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da katılımıyla gerçekleştirildi.
Sivas''ın Pisa''sıSivas''ta 12''nci yüzyılda inşa edilen Ulu Cami''nin tuğladan yapılma minaresi, her geçen yıl biraz daha eğiliyor. Yılda ortalama 5 ila 10 santimetre civarında eğilen minare İtalyanlar''ın ünlü Pisa Kulesi''ni hatırlatıyor. Zeminin nemlenmesinden dolayı minarenin eğildiği ifade ediliyor. Şehrin ibadete açık en büyük camisi olan Ulu Cami''nin minaresini kurtarmak için bugüne kadar bir çalışma yapılmadı. Uzmanlar, zaman zaman taşları dökülen minarenin önlem alınmadığı takdirde 10- 15 yıl içerisinde yıkılabileceği uyarısında bulundu.
Tarih: 22 Nisan 2006 Kaynak: Hürriyet
Ev alırken şehir merkezini değil prim yapacak semtleri tercih edinYakalanan siyasî istikrar ekonomideki düzelme, konut ve otomobil satışlarında artış sağladı.
Bu eylemler boşu boşuna yapılmış!''Ormana golf sahası yaptırmayız!'' diye eylem yaptıran çevreciler boşuna yorulmuş. Sorgun ormanlarına iki golf sahası yapılması için Turizm Bakanlığı tarafından verilen arazi tahsisinin ''yok hükmünde'' olduğu ortaya çıktı. AKP Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez''in sorusunu yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Sorgun''daki G1 özel parsel numaralı golf alanının Turab A.Ş, G2 özel parsel numaralı golf alanınaysa Dağtur A.Ş. adına tahsisi için ön izin verildiğini; ancak Orman Bakanlığı''nca kendi bakanlığına tahsis edilen orman alanıyla, bakanlığının golf sahası yapılması için ön izin verdiği alanın farklı olduğunu açıkladı. Koç, gelinen noktada, arazinin yatırımcılara tahsisinin mümkün olmadığını, ortaya çıkan bu imkânsızlık nedeniyle, söz konusu işlemin ''yoklukla malül'' olduğunu, ''yok'' sayılan bir kararın iptalininse söz konusu olamayacağını belirtti. Mevzuat hükümlerine aykırı idari işlem yapan bakanlık görevlileri hakkında disiplin soruşturması açılmasının yerinde olacağını söyledi. Ormanların golf sahası olarak tahsis edilmesi büyük tepki çekmiş, TEMA, Doğal Hayatı Koruma Derneği gibi kuruluşları ile yöre halkı karara büyük tepki göstermişti.
Tarih: 22 Nisan 2006 Kaynak: Radikal
Çevreyi yaşayan bilirSolventaş, Dilovası''nda yapacağı atık depolama tankını halka anlatırken, sıkı sorularla karşılaştı.
Bu Ürünü Defne Yapmıştır Demeleri Çok Hoşuma GidiyorÜç şehirde birden yaşıyor. Hayatı İstanbul, Milano ve Chicago arasında gidip gelmekle geçiyor. Türk ve endüstri tasarımcısı denince, akla gelen ilk isimlerden.
Takvim
<<Nisan 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.