Haberler

25 Nisan 2008, Cuma

Avrupa''nın İkinci Büyük Limanına Sahip Bir Elmas Kenti: AntwerpAvrupa''nın İkinci Büyük Limanına Sahip Bir Elmas Kenti: AntwerpBelçika’nın kuzeybatısında bulunan ülkenin ikinci büyük kenti, 16. ve 17. yüzyıllarda Avrupa’nın ticaret merkezi olarak altın çağını yaşayan Antwerp, aynı zamanda Avrupa’nın ikinci büyük liman kenti. Gücünü Avrupa’nın ikinci büyük ırmağı olan Scheldt Nehri’nden alan kent, başkent Brüksel’e yalnızca 35 km uzaklıkta bambaşka bir dünya. Kuzey Denizi''ne açılan nehir, kıyısına gemilerin ve tankerlerin girmesi için oldukça elverişli. Limana giden yollardaki kamyon trafiği ve limana paralel yoldaki trafik yoğunluğu limanın potansiyeli hakkında da bilgi veriyor. Çok eski tarihlerden itibaren özellikle limanıyla Avrupa’nın sanat ve ticaret merkezlerinden birisi olan kent 15. yy’da politik sebeplerle limanın kapatılmasının ardından eski günlerindeki kimliğini yitirmiş. Haberin Devamı
Yusufeli ilçesi, baraj sebebiyle ''resmen'' taşındıYusufeli ilçesi, baraj sebebiyle ''resmen'' taşındıÇoruh Nehri üzerine inşa edilecek Yusufeli Barajı sebebiyle, Artvin''in Yusufeli ilçesinin merkezinin değiştirilmesini düzenleyen kanun Resmi Gazete''de yayımlandı.
Yakuplu skandalı!Yakuplu skandalı!İstanbul Fatih’te Romanların yaşadığı Sulukule’nin kentsel dönüşüm projesiyle ortadan kaldırılmasının bir benzeri Büyükçekmece Yakuplu beldesinde gerçekleştirilmek isteniyor.
Metrobüsün manzarasına perde gerilecekMetrobüsün manzarasına perde gerilecekMetrobüsün Topkapı''daki dönüş platformu, özellikle İETT şoförlerinin psikolojisini olumsuz etkiliyor. Yaklaşık 5 metre yüksekliğindeki platform, E-5 hattını kullanan sürücülerin de dikkatini dağıtıyor.
Tarih bürokrasi kurbanı olduTarih bürokrasi kurbanı olduDiyarbakır Gazi Caddesi’nde Tarihi Hasan Paşa Hanı’nın karşısında yer alan 5 numaralı parseldeki yapılar, nitelikli yapılar yapılmak üzere Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce yıkılmak istendi.
Biracıların başına talih kuşu konduBiracıların başına talih kuşu konduBomonti Bira Fabrikası işçilerinin 55 yıl önce kurduğu Bira İşçi Evleri Kooperatifi''ne piyango vurdu. Akfen ve Krea ortaklığı, kooperatifin arsası içindeki her bir metrekareye 4 bin 750 dolar ödüyor.
Üstgeçitler dökülüyor!Üstgeçitler dökülüyor!Anakent Belediyesi''nin sürekli bir yenisini yaptığı yaya geçitleri, Ankara''yı "alt ve üstgeçitler başkenti" ne dönüştürürken, bu yapılar yurttaşlara gerektiği gibi hizmet vermekten uzak kalıyor.
Kuğulu bitti sıra Ankara Garı''ndaKuğulu bitti sıra Ankara Garı''ndaBaşkenti baştan aşağıya alt ve üstgeçitlerle donatmayı temel belediyecilik anlayışı olarak benimseyen Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek , bu kez de Cumhuriyetin en önemli simgelerinden biri olan tarihi TCDD Ankara Garı önüne köprülü kavşak inşa ediyor.
Swissotel Grand Efes 2 Mayıs’ta açılıyorSwissotel Grand Efes 2 Mayıs’ta açılıyorDünyaca ünlü otel zincirlerinden Swissotel Hotels&Resorts’ün işleteceği Efes Oteli, ‘Swissotel Grand Efes’ adıyla, 2 Mayıs’ta hizmete açılacacak. İzmir’e ve aynı zamanda Türk turizmine yeni bir soluk getireceklerini söyleyen Genel Müdür Stuart Chase, şöyle dedi: “Otelimiz, yine İzmir’in sembolü olacaktır.”
Tarih: 24 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
İnanılmaz bir yapıİnanılmaz bir yapıKöprü değil, yapay ada değil. Peki bu nedir? Umihotaru adlı bu yapı, görenleri hayran bırakıyor. Umihotaru ya da "yüzen ateşböceği" bir Japon mühendislik harikası sayılıyor.
Çocuklar Mimarcılık da OynarÇocuklar Mimarcılık da OynarGünümüzde pek çok ülke tarafından “Dünya Çocuk Günü” adıyla gerçekleştirilen ve çocuklar arasında ortak duygular oluşmasını, ulusların barış içinde yaşama özlemlerinin pekişmesini amaçlayan etkinliklerin ilk örneği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye genelinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle 79. kez kutlandı. Çok sayıda kurum tarafından desteklenen bu önemli bayram, çocuklarda kentlilik bilincinin gelişmesine yönelik yapılacak çalışmalar için de önemli bir araç olabilir.
1.2 milyar dolarlık dev satış başlıyor!1.2 milyar dolarlık dev satış başlıyor!Beykoz''daki Paşabahçe Cam ve Göztepe''deki DMO arazisi, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ihaleyle satılacak Haliç Tersanesi''nin henüz ne amaçlı kullanılacağı belli değil.
Savunma Bakanlığı''na lojman yaptı, Esentepe''de arsayı kaptıSavunma Bakanlığı''na lojman yaptı, Esentepe''de arsayı kaptıMilli Savunma Bakanlığı''ndan 2 ay önce TOKİ''ye geçen Esentepe''deki 4.2 dönümlük konut ve ticaret imarlı arsa açık artırma ile satılacak.
Çocukla büyüyen ayakkabı yapıldıÇocukla büyüyen ayakkabı yapıldıABD’li ayakkabı tasarımcısı Hank Miller, istenildiği takdirde “numarası büyütülebilen” bir çocuk ayakkabısı modeli geliştirdi. Esnek ayakkabı numarası, ayakkabının tabanında bulunan bir kilit sayesinde sabitlenebiliyor.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Köprülü kavşak için yeni trafik düzenlemesiAnkara''da, Kolej kavşağında yapılacak köprülü kavşak çalışması nedeniyle Libya caddesindeki çok katlı otopark ile Servi sokak arası 27 Nisan''dan itibaren taşıt trafiğine kapatılacak.
Anadolu Caddesi''ne yeni trafik düzenlemesiÇanakkale yönündeki trafik sorununa çözüm getirmek amacıyla inşaatlarına başlanan Büyük Çiğli ve Harmandalı Karayolu Alt geçitleri için, Anadolu Caddesi’nde yeni trafik düzenlemesi yapılıyor.
Gördes baraj suyuna koşar adımGeçtiğimiz ay barajın 110 kilometrelik isale hattı ve arıtması için proje ihalesine çıkan Büyükşehir Belediyesi, ihaleyi tamamladı, projeyi hazırlayacak firmayı belirledi.
Tunçağ''dan Tema kampanyasına destekKonak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Tema Vakfı''nın Kitap Fuarı''ndaki standını ziyaret ederek, "2/B Arazileri Satılmasın" imza kampanyasına destek verdi. Vakfın TBMM ile Çevre Bakanı''na yönelik başlattığı ve her kesimden destek alan kampanyasına katılan Tunçağ, "Küresel ısınmanın şiddetini artırdığı, dünyanın ısındığı ve iklimlerin değiştiği bir dönemde, daha çok yeşil alan yaratmak gerekirken, elimizdekilerin de yok olmasına göz yummayacağız" dedi. Dünyanın dört bir yanından çölleşmeyle, açlıkla ve susuzlukla ilgili imdat çağrılarının geldiğini, doğal dengenin bozulduğunu, zor bir dönemden geçildiğini söyleyen Konak Belediye Başkanı Tunçağ, yeşil örtüyü korumanın ve daha çok yeşil alanlar yaratmanın zamanının gelip geçtiğini ifade etti.
Tarih: 25 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Asır
İlk kanal kentimiz Alaçatı''da kuruluyorAlaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Türkiye''de ilk kez kanal açarak denizin kara içine taşındığı kanal kent projesi "Port Alaçatı"yı tanıttı.
İDO Bursa’nın tapusunu mu aldı?Bulunduğumuz bir ortamda Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, kısa adı İDO olan İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmesi’nin ‘Güzelyalı’ya ro-ro çalıştırılması teklifi yaptığını’, fakat reddettiklerini açıklamıştı.
Mimarlar''dan Olay''a ziyaretMimarlar Odası yönetim Kurulu üyeleri, Olay Medya Genel Müdürü Zakir Barutçu, Genel Müdür Yardımcısı Nezir Asaroğlu ve Olay TV Genel Yayın Yönetmeni Mesut Özen''i ziyaret etti. Yeni dönem çalışmalarda Olay Medya''nın desteğini isteyen Oda Başkanı Şenol Şimşek, kentin öncelikli sorunun kaçak yapılaşma olduğunu söyledi. Bir süre önce Vali Şahabettin Harput''un kaçak yapılaşmayla ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla bir toplantı gerçekleştirdiğini ve bu konuda çalışma yapması amacıyla bir komisyon oluşturulması kararı alındığını hatırlatan Şimşek, komisyonun bir an önce çalışmalarına başlayarak yol haritasının çizilmesi gerektiğini vurguladı. Bu konuda en etkin şekilde çalışmaya hazır olduklarını ifade eden Şimşek, ''Vali Harput''un bu konudaki gayretlerini destekliyoruz. Sayın Vali''nin, halkın içinden gelen bir anlayışı var'' dedi. Şimşek, kaçak yapılaşmayla mücadelede en önemli unsurun ketlilik bilincinin oluşturması olduğunu da vurguladı.
Tarih: 25 Nisan 2008 Kaynak: Olay
Boğaz''daki trafik anlık izlenecekİstanbul Boğazı''ndaki seyir, can, mal ve çevre emniyetini artırmak, kaza riskini azaltmak ve deniz trafiğini daha etkin düzenlemek amacıyla yerel deniz trafiği anlık izlemeye alınıyor.
Avrupa’nın en büyük biyolojik arıtma tesisi 2009’da açılacakBasın mensuplarıyla birlikte Avrupa’nın en büyük atıksu arıtma tesisi inşaatını gezen Başkan Topbaş, 2010 yılında tamamlanacak 108 milyon euroya mal olacağını, arıtılan günlük 600 bin metreküp suyun da sanayide ve park ve bahçe sulamasında kullanılacağını söyledi.
İtalyan konsolostan İSPARK’a ziyaret…İtalya’nın İstanbul Konsolosu Massimo Rustico, Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden İSPARK’ı ziyaret ederek, Genel Müdür Kadir Gurbetci’den şirketin çalışmaları hakkında bilgi aldı. İSPARK’ın Mecidiyeköy’deki genel müdürlük binasını ziyaret eden İtalya’nın İstanbul Konsolosu Massimo Rustico, şirketin İstanbul’daki başarılı çalışmalarını uzun süreden beri yakından takip ettiklerini belirterek, “Özellikle trafiğe yaptığınız katkı ve yeni otopark yapma girişimleriniz oldukça heyecan verici” dedi. Cihangir’de yapımına kısa bir süre sonra başlanacak olan yarı otomatik yer altı katlı otopark hakkında bilgi alan Massimo Rustico, otoparkta fuaye salonu ve fitness salonları olması, otoparkın üstünün de yeşil alan ve sosyal donatı alanları bulunmasının bir çağdaş düşüncenin ürünü olduğunu söyledi. Ructico, Genel Müdür Kadir Gurbetci’ye İSPARK’ın yapacakları otoparkları İtalyan işadamlarına anlatacaklarını belirterek, “Bu otoparklar İtalyan işadamları için güzel bir yatırım fırsatı olacaktır. Onları bu nedenle İstanbul’a davet edeceğim” diye konuştu. İstanbul’da İSPARK’ın kurulması ile birlikte farklı bir otopark hizmeti verildiğini anlatan Genel Müdürü Kadir Gurbetci de İstanbul’a yakışan otoparklar yapmak için kolları sıvadıklarını ve yatırımlarının aralıksız sürdüğünü kaydetti.
Tarih: 25 Nisan 2008 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
İstanbul’un su sıkıntısı yok ve su içilebilir kalitede…Başkan Topbaş, “İstanbullular tasarrufa devam ettikçe bu yıl da su sıkıntısı yaşamayacağız. Su sıkıntısı hiç konuşulmasın diye yatırımlarımıza devam ediyoruz.
Sahil yürüyüşünün Kare As''ıSabahın erken saatlerinde çıkılan sağlıklı yaşam yürüyüşleri ya da akşamüzeri ailece yapılan keyif gezintileri... Her ne şekilde olursa olsun sahiller, yürüyüşe meraklı olanların tercihi. İşte Türkiye''nin dört bir tarafından en güzel sahil yolları.
Alaçatı, 500 milyon Euro''ya kanal kentimiz olacakGözde turizm merkezlerinden biri haline gelen Alaçatı''da Türkiye''nin ilk kanalt kenti kuruluyor. Dün İstanbul''da bir basın toplantısı düzenleyen Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Alaçatı Modeli''ni anlatırken, Türkiye''nin Venedik''i: Alaçatı Projesi hakkında bilgi verdi.
Üniversite öğrencileri:12 bin yıllık tarih 50 yıla kurban edilemezDicle Üniversitesi (DÜ) Toplum Gönüllüleri Vakfı tarafından kültürel mirasa sahip çıkmak için organize edilen etkinlik kapsamında üniversite öğrencileri, Hasankeyf’te bir araya geldi.
Fuar merkezi diye başlayan Viaport ''alışveriş''e dönüştüCHP''liler, Pendik Belediyesi''nin fuar merkezi ihalesini kazanan Bayraktar İnşaat''ın, 35 bin metrekarelik alışveriş merkezini 70 bine çıkardığı iddiası üzerine "Bilerek ruhsat alınmıyor" diyerek savcılığa başvurdu.
İzmir Kitap Fuarı''nda imza kampanyası: Çevre katliamına hayır!Allianoi ve Efemçukuru’ndaki çevre katliamlarına karşı Egeçep’in başlattığı imza kampanyası İzmir Kitap Fuarı’nda sürüyor. Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölgesi Şube Başkanı Ertuğrul Barka, kampanyayla ilgili konuştu.
Bandırma ve Samsun limanları için 18 teklifDevlet Demir Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğü''ne (TCDD) ait Bandırma ve Samsun limanlarına aralarında Oyak ve Başbakan''a yakınlığıyla bilinen Albayraklar''ın da bulunduğu 18 firmadan teklif geldi. Özeleştirme İdaresi Başkanlığı''ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bandırma ve Samsun Limanlarının 36 yıl süre ile ''''işletme hakkı verilmesi'''' yöntemiyle özelleştirilmesi amacıyla açılan ihalede Bandırma Limanı için 12, Samsun Limanı için ise 6 teklif verildi. Alınan tekliflerin ihale komisyonu tarafından değerlendirilmesinin ardından teklif sahipleri belirli bir program çerçevesinde pazarlık görüşmelerine davet edilecek.
Tarih: 25 Nisan 2008 Kaynak: Birgün
Sınırda sorun çözülemiyorTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Sarp Sınır kapısına yap-işlet-devret modeliyle yapılması düşünülen inşaat, aradan geçen süre zarfında bina inşaat ruhsatının alınması için gerekli olan harç parası ve ruhsat bedeli ödenmediği gerekçesiyle durduruldu.
Karadolap’ta yıkımlara karşı sokak toplantısıİstanbul’un Karadolap Mahallesi’nde gündemde olan ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ne karşı örgütlenme çalışmaları için önceki gün bir sokak toplantısı yapıldı. Sayayokuşu topsahasında bir araya gelen yaklaşık 350 kişi gelişmeleri tartıştı ve bunda sonra ne yapacakları konusunda fikir yürüttü. Mahalle Muhtarı Lütfü Sertkaya henüz sokak komitelerini seçemediklerini, yıkım karşıtı mücadelenin ağır ilerlediğine işaret etti. Bir mahalle sakini, Eyüp Belediye Başkanı’nın kendilerine, mahalle ile ilgili “burası benim ben oraya dair palanlar yaptım” diyerek düşüncelerini açtığını söyledi.
Tarih: 25 Nisan 2008 Kaynak: Birgün
Acaristanbul''a "olur" dedi, işinden olduBeykoz Belediyesi Başkan Yardımcısı Metin Torun, üyesi bulunduğu Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası tarafından "mahkeme kararına rağmen Acaristanbul''a olur verdiği" gerekçesiyle 4 ay süreyle mesleki uygulamalardan men cezası ile cezalandırıldı.
Denizi dolduran holdinge turizmciler sahip çıktı‘Milas Turizm Alt Yapı Hizmet Birliği’ toplantısına katılan turizmciler, izinsiz ve kaçak olarak denizi doldurduğu için hakkında dava açılan ve para cezası verilen MNG Holding A.Ş. yöneticilerine Turizm Haftası’nda teşekkür plaketi verilmesine destek verdiler.
TCDD Ankara Garı önüne köprülü kavşak yapan Gökçek''e birilerinin "dur" demesi lazımTMMOB Peyzaj Mimarları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayşegül Oruçkaptan, TCDD Ankara Garı önündeki tarihi alana köprülü kavşak yapmak için çalışma başlatan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçe’in kent suçu işlediğini öne sürdü.
Bu alanı koruyalımMecidiyeköy''deki eski Likör Fabrikası bugün haraç-mezat satılıyor. Bu konuda ilk ve hemen hemen tek yazan ben oldum: Bu arsayı iyi bildiğim, içindeki yoğun yeşil alanı tanıdığım ve ayrıca, betona boğulmuş bir semt olan Şişli-Mecidiyeköy için bir rekreasyon alanı olarak kullanılmasını son derece gerekli gördüğüm için... Aynı şeyi yıllar önce, şimdi Cevahir Alışveriş Merkezi olan eski tramvay deposu için de yazmıştım, ama elbette kimse dinlememişti. Likör Fabrikası için son günlerde Melih Aşık da yazmaya ve aynı yönde uyarmaya başladı. Son bir yazısında, tanınmış mimarımız Doğan Hasol''a aften, o Likör ve Kanyak Fabrikası''nın ünlü Fransız mimarı Robert Mallet-Stevens''in eseri olduğunu ve Avrupa mimarlığı için de önemli olduğunu belirtmiş. İşte alanın korunması ve kamu yararına ayrılması için bir neden daha... Mimari tarihi açısından önemli bir bina ve dev gibi yükselen ağaçlar... Acaba bir son dakika mucizesi beklenebilir mi?
Tarih: 25 Nisan 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Atilla Dorsay
Avrupa''nın gelecek vaat eden mimarıTanıdığım en kıpır kıpır, en üretken insanlardan biri o. Mimar Melkan Gürsel Tabanlıoğlu. Özellikle Levent''ten Maslak''a doğru giden Büyükdere Caddesi''nde iddialı projelere eşi Murat Tabanlıoğlu ile birlikte imza attı. Dün öğreniyorum ki Tabanlıoğlu, İstanbul Modern Sanat Müzesi ve Levent Loft gibi son dönemde öne çıkan projeleriyle Avrupa''da "40 yaşın altında Avrupa''nın gelecek vaat eden 40 mimarı arasına''da girmiş. AB üyesi ve Avrupa sınırları içinde bulunan 47 ülkeden yüzlerce mimarın girdiği yarışmayı, A vrupa Mimari, Sanat, Tasarım ve Şehircilik Merkezi ve The Chicago Athenaeum Mimari ve Tasarım Müzesi düzenlemiş. Şimdi Tabanlıoğlu''nun eserleri diğer seçilen mimarların eserleriyle birlikte yıl boyunca Avrupa''nın farklı şehirlerinde sergilenecekmiş. Tabanlıoğlu gerçekten güzel bir başarıya imza atmış. Melkan Tabanlıoğlu, kendisi gibi mimar olan eşi Murat Tabanlıoğlu ile birlikte İstanbul''un silüetini değiştirecek projeler üretiyor.
Tarih: 25 Nisan 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Şelale Kadak
Allianoi için yeni umutAllianoi antik kenti yakınlarına yapılan Yortanlı Barajı tamamlandı. Ancak su tutulması konusunda çevreciler ile DSİ yetkilileri arasında başlayan hukuki mücadelede devam ediyor.
Kıyıyı eski haline getirinMilas Kaymakamı Bahattin Atçı, Güllük Körfezi’ndeki Pina Yarımadası’nda yapılacak turistik tesise yer kazanmak için denizi kaçak olarak dolduran MNG Holding A.Ş.’nin yetkilisini makamına çağırıp dolgunun bir an önce geri alınması ve kıyının eski haline getirilmesi uyarısında bulundu. Çevreciler şirketin oyalama taktiğine başvurduğunu belirterek eylem kararı aldı. MNG’ye tanınan sürenin 4 Mayıs’ta dolacağını belirten Atçı, “5 Mayıs’tan itibaren dolguyu ya kaldıracaklar ya da devletin olanakları ile dolguyu kaldırıp masrafı mahkeme aracılığıyla kendilerine ödetiriz” dedi.
Tarih: 25 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Yaşar Anter
Sahil temizleniyorBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Marmara sahillerini kirlilikten kurtaracak olan Ataköy İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin 2010 yılında tamamlanacağını bildirdi. Topbaş, İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural ile birlikte Ataköy İleri Biyolojik Arıtma Tesisinde incelemelerde bulunduktan sonra, çalışmalara ilişkin basın mensuplarına bilgi verdi.
Kartal Belediye Başkanı BM''de ''Kartalite''yi anlattıArif Dağlar, yeni bir kent tasarımı projesi olan ''Kartalite'' hakkında konuştu. Kartal Belediyesi, yeni bir kent planlamasına geçiyor.
Şimdi konutu yapan kredisini de veriyorGayrimenkul piyasasında yaşanan durgunluk, konut üreticilerini yeni formül arayışına itti. Son dönemde inşaatçı firmalar satışları artırmak için yeni finansman modelleri geliştiriyor.
Çok özel bir mektupGeçen çarşamba sabahı Türkiye’deki Yahudi cemaatinin önde gelen isimlerinden Bension Pinto ile kahvaltı ediyordum. Pinto, hatıralarını kaleme aldı. Türk Yahudilerini tanımamıza yardımcı olacak çok ilginç olaylar anlatıyor.
Kızılırmak Deltası''na araştırmacı akınıOndokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ornitolojik Araştırmalar Merkezi görevlisi Dr. Arzu Gürsoy, Türkiye''nin önemli sulak alanlarından Kızılırmak Deltası''nın, yerli ve yabancı üniversitelerin araştırma ve uygulama sahası haline geldiğini söyledi.
Çöplük değil, 1600 yıllık tarih...Diyarbakır''da, Vakıflar Bölge Müdürlüğü''ne ait alandaki kazıda ortaya çıkarılan ve 1''inci derecede arkeolojik SİT alanı ilan edilen 1600 yıllık Roma mimarisine ait yapının bulunduğu alan talan edildi.
Eski başkanın isyanıNilüfer’in temellerinde onun çok emeği var. Bugün Nilüfer, modern planlaması ile birçok kente model oluyorsa, bunda şüphesiz ilçenin kurucu belediye başkanlığını yapan Ziya Güney’in de imzası var.
Medeniyet tarihi değişebilirŞanlıurfa yakınlarındaki Göbeklitepe Höyüğü’nde yapılan kazılardan elde edilen bilgiler, yıllardır tarih derslerinde öğretilenleri yalanlar nitelikte.
Türkiye yeşili korumada yaya kaldı, turizmdeki rakipleri ilk 5''teNational Geographic''in ''Dünyanın Durumu'' belgeselinde Türkiye, ekosistemini en kötü koruyan üç ülke arasında yer aldı. Türkiye''nin turizmdeki en büyük rakipleri İspanya ve İtalya ise yeşili en iyi koruyan ilk beş ülke arasına girmeyi başardı.
40 yaş altında Avrupa''nın en iyi 40 mimarından biri seçildiMelkan Gürsel Tabanlıoğlu, İstanbul Modern, Ankara DMC ve Levent Loft projeleriyle 40 yaş altında gelecek vaat eden Avrupa''nın 40 mimarı arasına girdi.
TCDD''nin yatırım paketi yasa değişikliğine takıldıDevlet Demiryolları''nın (TCDD) ocak ayında açıkladığı ve özel sektörle ortaklaşa yapmayı planladığı projeler, 3996 sayılı yap-işlet-devret (YİD) yasasında değişiklik öngören tasarıya takıldı.
‘Akıllı Durak’ ile otobüs beklemek tarihe karışıyor…Türkiye’nin ilk güneş enerjisiyle çalışan “Akıllı Durak” ile “Yolcu Bilgilendirme Sistemi”ni tanıtan Başkan Topbaş, ilk uygulaması metrobüste yapılacak sistemle İstanbulluların ‘Hangi otobüs hangi duraktan geçer?’, ‘Otobüsüm kaçta gelir?’, ‘Hangi yolu kullanayım?’ ve ‘Trafik yoğunluğu nasıl?’ gibi soruların cevaplarını anında alabileceklerini söyledi.
Başarılı yalıtımcılar YTÜ''de ödül alacakYalıtım sektörünün önemli kuruluşlarının, yatırım ve ürünlerinin değerlendirildiği Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri''nin bu yıl beşincisi düzenleniyor. Yılın Yatırım Ödülü, Yılın Su Yalıtım Ürünü Ödülü ve Yılın Ses Yalıtım Ürünü Ödülü olmak üzere 3 farklı kategoriye ayrılan ödüller, düzenlenen yarışma sonucunda, 25 Nisan 2008''de Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Hisarüstü Tesisleri''nde gerçekleştirilecek törenle sahiplerini bulacak.
Tarih: 24 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
Türk gayrimenkul sektörü, GYODER ile Viyana''ya taşınıyorOrta ve Doğu Avrupa''nın en büyük gayrimenkul ve yatırım fuarı Real Vienna 27-29 Mayıs tarihleri arasında Avusturya''nın başkenti Viyana''da kapılarını açıyor. 8 bin sektör profesyonelinin, 21 ülkeden 300 katılımcı firma ile buluştuğu Real Vienna''da Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği''nin (GYODER) ev sahipliğinde "Türkiye''de Gayrimenkul Sektörünün Durumu ve Gelişimi" konulu bir panel düzenlenecek. Panelde, Türk gayrimenkul sektörünün potansiyeli ve yatırım imkanları yabancı yatırımcılara aktarılacak. Fuarın ziyaretçi profilini, uluslararası gayrimenkul fonları, yatırım şirketleri, finans kurumları oluşturuyor.
Tarih: 24 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
Ofer ve GülbenkyanAlarko Holding''in patronu İshak Alaton, Referans gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can''a gönderdiği mektupta yabancı sermayede ırk ve köken ayrımcılığı yapıldığını öne sürüyor.
Kamuoyuna... Kentsel dönüşüm ve yenileme uygulamaları hakkında duyuruYerel yönetimler tarafından özellikle tarihi kent merkezlerine ve yasadışı yapılaşmış konut bölgelerine yönelik olarak başlatılan kentsel müdahaleleri kaygıyla izlemekteyiz.
Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı''na yeni yüzMalatya''nın Battalgazi ilçesinde 17. yüzyıldan kalan 371 yıllık Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı, yanındaki dükkanlarla evler kamulaştırılarak restore edilecek.
Baharda canlanan boya sektörü bu yıl yüzde 7 büyüme hedefliyorÜretiminin yüzde 60''a yakın kısmının inşaatlarda kullanıldığı boya sektörü, evlerde boyaların tazelendiği ve inşaatlarda dış cephelerin renklendiği bahar ayının gelmesi ile hareketlendi.
Ayasofya''da restorasyonİznik''in önemli yapılarından Ayasofya Cami''nin minaresinin yapılıp yapılmayacağı konusunda bir çok fikir ortaya atılırken, restorasyon çalışmaları başladı. Camii''nin iç kısmında ve çatı kısmında sürdürülen restorasyon çalışmalarına ek olarak, minaresinde de restorasyon çalışmalarının başlaması, kafalardaki soru işaretlerini de kaldırmış oldu. Sürdürülen restorasyon çalışmalarını inceleyen İznik Belediye Başkanı Kadri Eryılmaz, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı. İç kısımda halen devam eden çalışmalar ile giriş kısmında bulunan mozaik çalışmalarını dikkatle inceleyen Başkan Eryılmaz, Ayasofya''nın minaresinin yapılıp yapılmayacağı konusunda ortaya atılan söylentilere açıklık getirdi. Ayasofya Camii''nin minaresi olmadan düşünülemeyeceğini, bu konuda en başından beri aynı tavrı ve duruşu koruduklarını belirten Eryılmaz, Ayasofya''nın tarihsel niteliği ve kendine has özellikleri ile bir bütün olduğunu, bunların onarımı sırasında bütünlüğü bozmanın imkansız olduğunu vurguladı.
Tarih: 24 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Hulusi Gürbüzol
Akademisyenlerin de söyleyecek sözü varSon yıllarda, Türkiye''de uygulanmakta olan kentsel dönüşüm projeleri üzerinde şu ana kadar pek çok yorum, haber ve gündem yazısı yayımladık.
''Gayrimenkul muhasebe işi yatırımda tercih etmiyorum''Arsa danışmanlığının yanı sıra iki yıldır gayrimenkul fuarı düzenleyen Özal, Zekeriyaköy''de konut inşaatına hazırlanıyor. Özal sektördeki faaliyetlerine karşın konuta yatırım yapmıyor.
Mahkeme kararı Taşyapı İnşaat’ı durduramadıBaşbakan’a yakınlığıyla bilinen Taşyapı İnşaat’ın Kadıköy Göztepe’deki Meteoroloji Alanı’nda 156 metrelik dev kuleler dikme projesine Mimarlar Odası’ndan ve Kadıköy Belediyesi’nden itiraz geldi.
"Konut fiyatlarında düşüş olmaz uygun evi bulan hemen alsın"Garanti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran, inşaat ve arsa maliyetleri düşmeden konut fiyatlarının düşmeyeceğini vurgulayarak "Uygun evi bulduysanız düşünmeden alın" diye konuştu.
TSK, 125 milyon metrekare ile İstanbul''un arazi zenginiTürk Silahlı Kuvvetleri (TSK) İstanbul sınırları içinde elinde bulundurduğu 125 milyon metrekare arazisi ile belediyeleri kendisine imrendiriyor.
Yeni projeleri 2 gökdelenGenel Müdür Mesut Sancak, Alsancak ile Turan arasına 200 milyon dolarlık yatırımla 45 katın üzerinde lüks bina inşa edeceklerini belirtti.
Kütüphane ranta kurban ediliyorAKP’li Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın’ın Kent Meydanı Projesi ismiyle lanse ettiği proje kapsamında, şehir kütüphanesinin yıkılarak yerine otopark ve kafeterya yapılması çalışmaları tepki topluyor.
ABD, ampul değiştiriyorABD ordusu, elektrik tüketimini azaltmak amacıyla bütün askeri üslerde, normal ampuller yerine enerji tasarruflu aydınlatmaların kullanılması için çalışmalara başladı. Enerji ve Savunma bakanlıklarının önceki gün kutlanan “Dünya Günü”nde başlattıkları “operasyon”la, askeri üslerde kullanılan bütün akkor ampullerin değiştirilmesi hedefleniyor. Uygulamanın ilk başladığı yer olan Camp Lejeune’da kullanılan yeni lambalar, standart ampullerden 15 kat daha uzun süre dayanıyor ve yüzde 75 oranında daha az enerji tüketiyor. Enerji Bakanlığı, 200’ün üstündeki ordu tesisinde akkor ampullerin terk edilmesiyle 7 milyon dolarlık enerji tasarrufu yapılacağını öngörüyor.
Tarih: 24 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
İzmir’e dev kompleksKonak Belediyesi’nin yapımını üstlendiği Tarık Gencay Spor Tesisleri önceki gün gerçekleştirilen törenin ardından hizmete girdi. Zafertepe Mahallesi’nde 2 bin 500 metre karelik alana kurulan komplekste futbol, basketbol vevoleybol sahası ve soyunma odaları bulunuyor. Tesisin açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ ve birçok önemli isim katıldı.
Tarih: 24 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
Hazine arazisi koruma altındaDünyanın en fazla tercih edilen arama motoru “Google”ın, uydu görüntüleri aracılığıyla sunduğu hizmet, hazine arazisi işgalcilerini de ele veriyor.
Milli Emlak: Doğrudan satış yokAnkara Hürriyet’in "Gölbaşı Yaylabağ Toplu Konut Alanı" ihalesini gündeme getirmesinin ardından Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nden açıklama geldi.
Temelli’ye ticaret merkeziToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından daha önce duyurusu yapılarak ihaleye çıkarılan Ankara Temelli’ye ticaret merkezi, Akyurt’a cami, için açılan ihaleleri kazanan firmalar belli oldu. Temelli’ye konvansiyonel kalıp sistemiyle yapılacak ticaret merkezi, Akyurt’a ise cami, şadırvan, adaiçi altyapı ile çevre düzenlemesi işi için açılan ihaleyi toplam 2 milyon 840 bin YTL bedelle "Emirler Yapı İnşaat Taahhüt Nakliyat ve Ticaret Limited Şirketi" kazandı. İşin başlangıç tarihi 1 Ağustos 2007, bitiş tarihi ise 25 Temmuz 2008 olarak belirlendi. Açık ihale usulü ile 19 Haziran 2007 tarihinde yapılan ihale için 3 firma teklif vermiş, komisyon bu tekliflerin 2 adedini geçerli saymıştı.
Tarih: 24 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
''Otelcilik anlayışını Home Otel projesi ile değiştiririz''FDB Yapı, AK Club Residence ile Antalya''da geçmişten gelen otelcilik anlayışını değiştirerek home otel projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor.
Hayvan barınağı için ihale açıldıMamak Belediye Başkanlığı Fen İşleri Müdürlüğü ise evcil hayvan barınağı,servis ve yönetim binası inşaatlarını "açık ihale usulü" ile yaptıracak.
2300 yıllık Maya tapınağı bulunduÖn yüzünde bir kaplumbağa heykeli ile bağdaş kurmuş olarak bir tahtta oturan insan bulunan tapınak, Maya kültürünün doğuş noktası olabilir.
Akdamar’ı karaladılarBir yıl önce restore edilen ve müze olarak açılan Akdamar Kilisesi’nin duvarları ‘yazılarla’ tahrip edildi. Kilisenin duvarları isimlerle doldu. Van Müzesi uzmanları inceleme yapıyor.
Polat, Marriott''la Balmumcu''ya otel yapacakBalmumcu''da otel yapmaya hazırlanan MP İnşaat, hafriyat çalışmalarına başladı. Otelde 220 oda olacak. Murat Polat''ın sahibi olduğu, Galatasaray Spor Kulübü''nün Başkanı Adnan Polat''ın Polat Holding''ine bağlı MP İnşaat, Balmumcu''ya 220 odalı otel yapmak üzere dünyaca ünlü otel zinciri Marriott''la anlaştı.
Urfa, Göbeklitepe İngilizleri büyülediGöbeklitepe dün İngiliz gazetesi Guardian''ın bilim sayfasını kapladı. Uzmanlar buranın arkeolojik keşifler âleminde önemini anlata anlata bitiremedi.
Rapor almadan zeytin kesti "isteyen dava açsın" dediİzmir Aliağa’da termik santral izni alan Enka’nın Çevre ve Orman Bakanlığı’na ÇED Raporu için başvuruda bulunmadan ağaç kesmeye başlaması tepki çekti.
FSM''den nakit geçiş için son 2 günFatih Sultan Mehmet Köprüsü''ndeki (FSM) tüm nakit gişeleri 26 Nisan gece yarısından itibaren kaldırılarak, Kartlı Geçiş Sistemi''ne (KGS) dönüştürülecek. FSM''deki 2 gişede şubat ayında pilot uygulamayla gişelere gelen araçlara, üzerine istenilen miktarda kredi yüklenilen KGS kartı satışı başlatıldı. Nakit ödemeyle geçiş yapan araç sayısının en aza indirilmesi ve daha sonra da nakit geçişlerin kaldırılması amacıyla başlatılan uygulamada, Karayolları Genel Müdürlüğü, 26 Nisan 2008 Cumartesi gece yarısından itibaren FSM''deki tüm nakit gişelerini kaldırarak, kartlı geçiş sistemine dönüştürecek.
Tarih: 24 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
Ulus''un yeniden doğuşuUlus, eskiden "Ankara''nın merkeziydi." "Kalbiydi." "İlk Meclis" oradaydı. "Bankalar" orada, "Ankara Palas" orada. Sonra Meclis gitti, Maliye gitti, bazı bankalar gitti. Ve Ulus "23 Nisan''dan 23 Nisan''a" hatırlanmaya başlandı. Dün olduğu gibi.
''Atatürk hem sanatçı hem tasarımcı''''Tasarım Kentleri sergisinin küratörü, Londra Tasarım Müzesi Direktörü Deyan Sudjic, ''Cumhuriyet''le birlikte büyük bir kültürel patlama, tasarım kültürü adına bir devrim yaşanmış. Atatürk, bu anlamda hem tasarımcı hem de sanatçıymış'' diyor.
Yunt Dağı Dünya için Örnek OlacakManisa ile İzmir arasında bulunan Yunt Dağı, “dağ ekosistemlerinin bozulmadan tarihi, kültürel ve doğal değerleriyle birlikte korunması” anlamına gelen “Sürdürülebilir Dağ Yönetimi” konusunda Türkiye ve dünya için bir model olacak.
Yabancıya mülk satışına yüzde 10 sınırYabancılara mülk satışına ilişkin kanunun Anayasa Mahkemesi''nce iptali üzerine, duran satışları yeniden başlatabilmek için hazırlanan yasa tasarısı TBMM Başkanlığı''na sunuldu.
"Arap"ına göre muameleDubaili Arap''la inşaat anlaşması yapıp "tower"lar dikmek laikliğe uygun ama Katarlı Arap''la ortaklık kurmak aykırı. Her alandaki çifte standardı yine görüyoruz. Sermayenin küreselleştiği, Körfez ülkelerinin ellerinde birikmiş fonlarla Amerikan ve Avrupa bankalarını satın aldığı bir dönemden geçiyoruz. Dubaililer İETT arazisini aldığında kıyamet koparanlar, sonra gidip onlarla ortaklık kurmaktan imtina etmiyor. Ama bir başka grup Katarlılarla işbirliği yapınca kıyamet kopuyor. Ergenekon''dan sermayeye kadar uzanan bir çifte standart veya "Arap''ına göre muamele" böyle bir şey işte.
Tarih: 24 Nisan 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Ergun Babahan
Takım Olmamız GerekiyorDeniz bilimci Doç. Dr. Yaşar Doğan’ın gönderdiği mektubu aynen yayımlıyorum. Merhaba Orhan, EXPO 2015’i sonuçta kaybettik ama fırtınası bitmedi. İzmir EXPO 2015’i neden kaybetti sorularına buradan başlanması gerekli.
''Ak Şehirim Aşkabat''a 60''a yakın Türk şirketi katılıyorTürkmenistan''ın başkenti Aşkabat''ta düzenlenen uluslararası yapı ve inşaat malzemeleri fuarı "Ak Şehirim Aşkabat"a 60''a yakın Türk şirketi katılıyor.
Bina inşaat maliyetindeki artış 3 ayda %10''a ulaştıBina inşaat maliyeti, ocak-şubat-mart ayını kapsayan yılın üç aylık dönemde, bir önceki döneme göre yüzde 9,67 artış gösterdi.
TÜROFED''den ''Beyaz Yıldız'' kampanyasıTÜROFED Başkanı Ahmet Barut, yıllar önce bilim adamlarınca anlatılan küresel ısınmanın etkilerinin artık yakinen hissedilmeye başladığını, bu konuda yapılması gerekenin, tüketim alışkanlıklarını değiştirmek ve enerji tasarrufuna yönelmek olduğunu ifade etti.
Takvim
<<Nisan 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.