Haberler

25 Nisan 2011, Pazartesi

Çeyrek Yüzyıl Sonra ÇernobilÇeyrek Yüzyıl Sonra Çernobil20. yüzyılın ilk ve tarihin en büyük nükleer kazası olan Çernobil Nükleer Santrali reaktör kazasının üzerinden, 26 Nisan 2011 günü tam 25 yıl geçmiş olacak. Ukrayna''nın başkenti Kiev''in 140 kilometre kuzeyinde bulunan Çernobil kentindeki nükleer güç reaktörünün 4. ünitesinde meydana gelen patlama ve yangının ardından, atmosfere büyük miktarda radyoaktif madde salındığı 30 Nisan 1986 günü tüm dünya tarafından öğrenilmişti. Etkileri günümüzde bile hala devam eden facia, Japonya''da meydana gelen deprem sebebiyle Fukuşima Nükleer Santrali''nin radyoaktif madde sızdırmaya başlamasıyla da yeniden gündeme geldi. 1986''daki kaza, Çernobil Nükleer Santralı''nda her biri 1000 Megawatt gücünde olan dört reaktörün hatalı tasarımının yanı sıra, reaktörlerden birinde deney yapmak için güvenlik sisteminin devre dışı bırakılıp peşpeşe hatalar meydana gelmesi nedeniyle oldu. Haberin Devamı
Zorlu: Nükleer santral için referandum yapılabilirZorlu: Nükleer santral için referandum yapılabilirZorlu Enerji Genel Müdürü Arif Özozan nükleer santralda kararın acele verilmemesi gerektiğini söyleyerek "Referandum da niye olmasın niye düşünülmesin" diye konuştu.
Sanatçılar, “Ucube” Anıt önünde eylem yaptıSanatçılar, “Ucube” Anıt önünde eylem yaptıEylemde, Edip Akbayram, Tarık Akan, Suavi, Rutkay Aziz, Onur Akın, Menderes Samancılar gibi sanatçılar yer aldı.
“Farkımız hissedilecek”“Farkımız hissedilecek”Uludağ''ın tek patronu olmak için gün sayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, zirveye el atmak için sabırsızlanıyor.
Meclisteki ucubeler yıkılsınMeclisteki ucubeler yıkılsınBaşbakan Erdoğan tarafından "ucube" olarak nitelendirildikten sonra kaldırılması için hazırlıklara başlanan "İnsanlık Anıtı" önünde bir araya gelen sanatçılar, yıkımı protesto ettiler.
Gürcistan''ın 1 Dolar''lık havaalanına Türkler talipGürcistan''ın 1 Dolar''lık havaalanına Türkler talip2''nci büyük kenti Kutaisi''yi turizmde büyütmek için kolları sıvayan Gürcistan yönetimi, Kopitnari Havaalanı''nı 1 dolara satışa çıkardı. TAV başta olmak üzere birçok Türk firması bu satışla ilgileniyor.
Rusya''dan gelen turist sayısı yüzde 20 artacak Rusya''dan gelen turist sayısı yüzde 20 artacak Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Taşbaşı, uygulamanın 30 günü geçmeyen seyahatlerde geçerli olacağını söyledi.
‘Tüpçü Başbakan İstemiyoruz’‘Tüpçü Başbakan İstemiyoruz’Kadıköy''de bir araya gelen binlerce nükleer santral karşıtı, Mersin ve Sinop''ta yapılmak istenen nükleer santrallere izin vermeyeceklerini haykırdı.
TOKİ''den ev alanlar isyanda: ''Mağduruz'' TOKİ''den ev alanlar isyanda: ''Mağduruz'' 2001 yılında hak sahiplerine teslim edilen bin konutun orman arazisi üzerine yapıldığı iddiasıyla TOKİ ve ve konut sahipleri hakkında dava açıldı.
Pablo Solon''la Tabiat Ana''nın Hakları ÜzerinePablo Solon''la Tabiat Ana''nın Hakları Üzerineİki yıl önce Birleşmiş Milletler 22 Nisan''ı Uluslararası Tabiat Ana Günü olarak ilan etti. Bu yıl 22 Nisan''da Bolivya''nın önerisiyle, tıpkı insan hakları gibi bir mesele olarak "Tabiat Ana''nın Hakları" da BM''in gündemine giriyor. Bolivya''nın kendi anayasasında Tabiat Ana Hakları zaten kabul edilmiş durumda. Biz de Tabiat Ana Günü''nde Açık Gazete''de Bolivya BM Temsilcisi Pablo Solon''la Tabiat Ana''nın haklarını konuştuk.
"İzmirliler isterse bir yol bulunur yıkılmaz""İzmirliler isterse bir yol bulunur yıkılmaz"Maliye Bakanlığı''nın başlattığı işlemle ilgili Yeni Asır''a konuşan Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım, kentlinin isteğinin ön planda olacağını söyledi.
Şemdinli''de heyelan, evleri çökertti Şemdinli''de heyelan, evleri çökertti Hakkari''nin Şemdinli ilçesinde etkili olan sağanak yağıştan dolayı birçok ev, ahır ve tandır evi çöktü.
Öğrenciler İstanbul''u Sapphire''den İzleyecekÖğrenciler İstanbul''u Sapphire''den İzleyecekAvrupa ve Türkiye''nin en yüksek binası, öğrencilerin İstanbul''u izleyerek öğrenmelerine aracılık edecek. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Sapphire işbirliğiyle düzenlenen ‘İstanbul''u Seyrediyorum'' projesi kapsamında, 160 okuldan 3 bin 200 öğrenci ‘Sapphire Seyir Terası''nı ücretsiz gezecek.
Rusya: Akkuyu nükleer santralında göktaşından başka korkumuz olmaz Rusya: Akkuyu nükleer santralında göktaşından başka korkumuz olmaz Rusya''nın Akkuyu''da inşa edeceği nükleer santralın temel atma töreni yaklaşırken "Kalininskaya" nükleer santralının kapıları Türk basınına açıldı.
En uzun klasik otomobil rallisi İstanbul''dan geçecek En uzun klasik otomobil rallisi İstanbul''dan geçecek 6. Allgeau-Orient Klasik Otomobil Rallisi''nin Almanya''dan Ürdün''e uzanan rotasının İstanbul etabı, 12 ülkeden 305 aracın katılımı ile 1-4 mayıs tarihlerinde yapılacak.
Japonya, depremin yarasını 49 milyar dolara saracakJaponya, depremin yarasını 49 milyar dolara saracakJapon hükümeti, 11 Mart''ta meydana gelen deprem ve tsunami felaketinin telafisi için 48,9 milyar dolar (4 trilyon yen) tutarında olağanüstü bütçeye ihtiyaç olduğunu açıkladı.
Dünya nükleere desteğini çekti Dünya nükleere desteğini çekti Dünya Bağımsız Araştırmacılar Ağı (WIN-GIA) Global Nükleer Araştırması''nın sonuçlarına göre dünyada ve Türkiye''de nükleer enerjiye destek azaldı.
Fukuşima çok uzak değil  Fukuşima çok uzak değil Nature dergisi ile Columbia Üniversitesi''nin araştırması nükleer santralların yakınında yaşayan 90 milyon insanın Fukuşima benzeri bir risk altında olduğunu ortaya çıkardı
Malatya Safranbolu''ya karşıMalatya Safranbolu''ya karşıMalatya Valiliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı, kent merkezinde, ilçelerinde ve beldelerdeki cumbalı ve kerpiçten olan tarihi Malatya evlerini restore ediyor.
Kunta Kinte''nin adası yok oluyorKunta Kinte''nin adası yok oluyorGeçmiş yılların ünlü dizisi Kökler''in kahramanı olan Kunta Kinte''nin, Amerika''ya köle olarak getirilmeden önce hapsedildiği Kunte Kinte adası erozyon tehlikesi ile karşı karşıya.
Müzelerin üzerindeki Demokles kılıcıMüzelerin üzerindeki Demokles kılıcıKoleksiyonlardaki eserlerin satın alınmasında önceliği Kültür Bakanlığı''na veren kanun maddesi, özel müze açmak isteyenleri tedirgin ediyor. Bakanlık ise bu maddenin sadece kötü niyetlileri muhatap aldığını belirtiyor.
Ve "Ucube" heykeli yıkılıyorVe "Ucube" heykeli yıkılıyorKars''taki İnsanlık Anıtı''nın yıkımına başlandı. Anıta halat atıldı ve kesim işlemleri başladı. Kars''ta bulunan ve üç aydır Türkiye ve Dünya gündeminde yer alan, Başbakan Erdoğan''ın "Ucube" diye tanımladığı İnsanlık Anıtı''nın kaldırılması için geri sayım başladı.
Kapadokya''ya Hollywood çıkarmasıKapadokya''ya Hollywood çıkarmasıKapadokya''da son yılarda açılan butik ve konsept otellerle sadece Japon turistlerin değil artık Hollywood''un da ilgisini çekiyor. Martta ABD''li ünlü aktör Nicholas Cage''in "Hayalet Sürücü 2" çekimleri için geldiği Kapadokya''da doruk noktasına ulaşan talep diğer Hollywood yıldızlarını da tatil için UNESCO Kültür Mirası listesindeki bölgeye çekti.
İzmir''e 2. müjde: İnciraltı tamamİzmir''e 2. müjde: İnciraltı tamamDün Balçova Termal Tesisleri''nde düzenlenen turizm toplantısında konuşan Bakan Ertuğrul Günay, İnciraltı''nı yeniden planladıklarını açıkladı.
İstanbul''u sevmek..İstanbul''u sevmek..İstanbul muhteşem bir kent.. Bir dünyalar güzeli.. Bir efsane.. Asya ile Avrupa''nın, Doğu ile Batı''nın, İslam Alemiyle, Hıristiyan Dünyasının buluştuğu, öpüştüğü şehir.. Roma İmparatorluğu''nun, hayır, eksik bildiğimiz gibi, Doğu Roma''nın değil, Büyük Roma İmparatorluğunun başkentiydi. Büyük Constantin, imparatorluk başkentini Roma''dan buraya taşımış, kente de kendi adını vermişti.. Konstantinopolis..
Sizin arkanızda kimler var?Sizin arkanızda kimler var?Hidro elektrik santralleri (HES)''lere karşı verilen mücadelenin ardında dış güçlerin olduğunu, yöre insanlarının bu dış güçler tarafından kışkırtıldığını ileri süren Hidro Elektrik Santralleri İş Adamları Derneği (HESİAD) Başkanı Fahrettin Amir Arman''ın şirketi olan Ayen Enerji''nin yaptığı tespit edilen usulsüzlüklerle ilgili cezaların uygulanmadığı ortaya çıktı.
Tsunami değil HES felaketiTsunami değil HES felaketiKarabük-Yenice Karayolu''nun 19. km''sinde yolda büyük yarıklar ve çatlaklara yol açan, elektrik direklerini yıkan heyelan sürüyor. Öte yandan henüz bir önlem alınmış değil. Yolun 100 km''lik bölümünde etkili olduğu belirtilen heyelana HES inşaatıyla birlikte yağışların neden olduğu belirtiliyor.
Google''ın "gizli" bilgi merkezi ilk kez görüntülendiGoogle''ın "gizli" bilgi merkezi ilk kez görüntülendiİnternet arama motoru devi Google, ilk kez bir bilgi merkezinin görüntülerini ‘sıkı güvenlik kısıtlamaları'' uygulayarak yayınladı.
Japonya hükümeti, depremin faturasını çıkardı Japonya hükümeti, depremin faturasını çıkardı Japon Hükümeti, 11 Mart''ta meydana gelen deprem ve tsunami felaketinin telafisi için 48,9 milyar dolar (4 trilyon yen) tutarında olağanüstü bütçeye ihtiyaç olduğunu açıkladı.
Finike''ye çılgın proje!Finike''ye çılgın proje!Habertürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı''nın gündeme getirdiği "Ay Yıldız" projesi Antalya''nın Finike İlçesi''nde yapılacak.
Portakal çiçeği kokulu EndülüsPortakal çiçeği kokulu EndülüsSevilla, Granada, Malaga, Cordoba... İspanya''nın Endülüs bölgesi, tarihi şehirleriyle ülkenin en çok turist çeken yerlerinden. Şimdi sokaklarına yayılan portakal çiçeklerini koklama zamanı...
Emek Sineması''nı biz öldürdükEmek Sineması''nı biz öldürdükGeçen iki haftadaki İstanbul Film Festivali maratonu ardından bir kez daha anladım ki, film izlemekle, sinemaya gitmek farklı şeyler.
Kaz Dağları''nda ekolojik hava soluyorlarKaz Dağları''nda ekolojik hava soluyorlarBinalarında buzdolabı yok, elektriği tek bir güneş pili panelinden karşılıyorlar, her yere yürüyerek gidiyorlar. Kaz Dağları''ndaki Çamtepe Yaşam Kültür Merkezi, doğaya kaçmaya hazırlananlara rehberlik yapıyor.
Doğanın harikalarla taçlandırdığı yer: DalyanDoğanın harikalarla taçlandırdığı yer: DalyanDustin Hoffman, Sting gibi ünlülerin de tatil için tercih ettiği Dalyan, insan yapımı kaya mezarları, Tanrı vergisi doğal güzelliği ve şifalı sularıyla ziyaretçilerini büyülüyor.
İstanbul''u rahat bıraksınlar!İstanbul''u rahat bıraksınlar!Başbakan''ın İstanbul için yapılacağını açıklayacağı çılgın projenin ne olduğunu herkes merak ediyor. Uydu kent olduğunu söyleyen de var, Marmara Denizi''ne ada yapılacağını söyleyen de. ''Sizce İstanbul''a yapılacak en çılgın proje nedir'' diye sorduğumuz kent bilimciler ve mimarlar farklı ve özgün projeler önerirken; sanat dünyasında ortak kanı artık İstanbul''un rahat bırakılması gerektiği oldu...
Brüksel''de nükleer karşıtı miting Brüksel''de nükleer karşıtı miting Belçika''nın başkenti Brüksel''de, Nükleer santrallere karşı olan bazı gruplar, "Nükleer Santrallere ve Yaşamı Yok Eden Enerji Üretimlerine Hayır" mitingi düzenledi.
İlk heykel Atatürk zamanında yıktırılmıştıİlk heykel Atatürk zamanında yıktırılmıştıKars''taki heykel yıkımı iyi güzel de, acaba ''ucube'' sadece Kars''a mı özgü? Peki Bursa''da Osman Gazi Türbesi''nin baş ucuna dikilen o ucubeyi kim temizleyecek?
TOKİ evleri orman arazine mi yaptı?TOKİ evleri orman arazine mi yaptı?Samsun''un Atakum ilçesinde yapımına 1998 yılında başlanan ve 3 yıl sonra hak sahiplerine teslimi gerçekleştirilen bin konutun orman arazisi üzerine yapıldığı iddiasıyla Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve ve konut sahipleri hakkında dava açıldı.
Bu binalar afette yıkılacakBu binalar afette yıkılacakTürkiye''deki yapıların yüzde 40''ı projesiz, yüzde 67''si ise projesine uygun yapılmamış ve iskan ruhsatı alınmamış!
Avrupa Birliği''ne, doğal kaynaklarımızı vaat ettikAvrupa Birliği''ne, doğal kaynaklarımızı vaat ettikTürkiye bir broşürle, AB''ye girerse Avrupa''ya sağlayacaklarını sıraladı. Vaatlerden biri de başta HES''ler olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarının AB''nin kullanımına açılması...
Antalya''da otele yıkım kararı!Antalya''da otele yıkım kararı!Antalya''da bir otelin ek bölümü, ruhsatsız yapıldığı gerekçesiyle Muratpaşa Belediyesi ekiplerince yıkılmaya başlandı. Antalya eski Lara yolu üzerinde bulunan 45 odalı Bilem High Class Hotel, yanındaki alana 36 odalı ek bir binayı yaparak geçen yıl hizmete soktu. Ruhsatsız olarak yapılan ek bina, Muratpaşa Belediyesi tarafından yıkılmaya başlandı.
''Uçan robot''tan Fukuşima''daki yıkımın görüntüleri''Uçan robot''tan Fukuşima''daki yıkımın görüntüleriJaponya''yı 11 Mart''ta vuran deprem ve tsunami felaketinin ardından Fukuşima Nükleer Santrali''nde yaşanan büyük yıkım, ABD''nin bölgeye gönderdiği uzaktan kumandalı uçan robot ''T-Hawk'' tarafından görüntülendi.
Sanayi batıdan doğuya kayıyorSanayi batıdan doğuya kayıyorKayma eğilimi doğu bölgeleri için olduğu kadar, Türkiye geneli için de olumlu bir nitelik taşıyor.
Felaketin bedelini kim ödeyecek?Felaketin bedelini kim ödeyecek?Meksika Körfezi''nde meydana gelen petrol sızıntısının birinci yıldönümünde BP şirketi, Deepwater Horizon platformundaki patlamadan dolayı iki başka şirkete tazminat davası açıyor.
Ege''nin ilk bölge hastanesi Manisa''yaEge''nin ilk bölge hastanesi Manisa''yaHaziran ayında temeli atılacak olan ve 130 milyon liraya tamamlanacak sağlık kurumu, 2.5 yıl sonra vatandaşların hizmetine sunulacak
Malatya''ya 1700 metrelik kayak tesisiMalatya''ya 1700 metrelik kayak tesisiYama Dağı''nda yer alacak tesisin yapımına 2 ay içinde başlanacak.
Kazıdan ''harika'' adayı çıktıKazıdan ''harika'' adayı çıktıMilas''ta kaçak kazıyla ortaya çıkan eserler, dünyanın 8. harikası olmaya aday.21 Nisan 2011 Perşembe 21:00 tarihinde eklendi.
Kayalar evin içine girdiKayalar evin içine girdiZonguldak''ın Ereğli İlçesi''ne bağlı Gülüç Beldesi''nde yamaçtan kayan toprak ve kaya parçaları yedi katlı apartmanın ikinci katından içeri girdi.
Jeju adası, doğanın 7 harikasına adayJeju adası, doğanın 7 harikasına adayDünya çapında düzenlenen bir kampanyayla doğanın yedi harikası seçiliyor.
 Japonya''da yeniden inşa bütçesi açıklandı Japonya''da yeniden inşa bütçesi açıklandıJaponya''da bakanlar kurulu deprem ve tsunami felaketleri ardından yaklaşık 50 milyar dolar tutan yeniden inşa bütçesini onayladı.
Doktorlar açıkladı, işçiler sınırdaDoktorlar açıkladı, işçiler sınırdaFukuşima Nükleer Santrali''nde işçilerle görüşen doktorlar, işçilerin yorgunluk nedeniyle sağlık problemleriyle karşı karşıya olduklarını söyledi.
900 bin dolara İtalyan köyü900 bin dolara İtalyan köyüİtalya''da tarihi bir dağ köyü olan Valle Piola yaklaşık 900 bin dolara satılık...
Bir havaalanı daha geliyorBir havaalanı daha geliyorHavaalanı, tamamlandığında Türkiye''nin en büyük 4. havaalanı olacak. Temeli cuma günü atılıyor. Kütahya''nın Altıntaş ilçesine yap-işlet-devret modeli ile yapılacak olan Zafer Bölgesel Havaalanının temeli, yarın Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu''nun katılacağı törenle atılacak.
Doğa ve şehir birlikteliği gökyüzüne yükseliyorDoğa ve şehir birlikteliği gökyüzüne yükseliyorDoğayla şehri entegre etmenin yeni yolu, doğal alanları gökyüzüne yükseltmekte bulundu. Bu entegrasyon bazen bir orman, bazen de bir tarla şeklinde karşımıza çıkıyor.
Fukuşima dersleriFukuşima dersleriJaponya''da depreme karşı acil durum tatbikatları artırıldı. Birçok nükleer enerji santrali elektriğin kesildiği ve soğutma sisteminin devre dışı kaldığı Fukuşima''dakine benzer senaryolar üzerinde çalışıyor.
İstanbullular erguvanı seçtiİstanbullular erguvanı seçtiİnternet üzerinden yapılan oylamada yeni sefere başlayacak 172 otobüsün rengi erguvan oldu. Erguvan renge yüzde 34 oy verildi.
Doğal yapılara ilgi duyanlar içinDoğal yapılara ilgi duyanlar içinEkolojik mimari ve doğal yapılarla ilgili uygulamalı atölye çalışması 4-11 Haziran''da Kazdağı''nda gerçekleşecek.
Çocuklarımız Geleceği İnşa EdecekÇocuklarımız Geleceği İnşa Edecek23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncesinde Arkitera Mimarlık Merkezi olarak tüm çocukların bayramını kutluyoruz. Geleneksel bayram kutlaması olarak bir güne özel olarak belli mevkilerdeki insanların koltuklarına bir çocuk oturtulur ve hep birlikte yaptığı hareketlere, ağzından her çıkan kelimeye güleriz. Arkitera editörleri olarak bu baştan savma görevi yapmayı reddedip onun yerine bu kez kendimizi çocukların yerine koymaya çalıştık.
Türkiye çelik üretiminde fark attıTürkiye çelik üretiminde fark attıTürkiye en büyük 15 çelik üreticisi arasında üretimini en fazla arttıran ülke oldu.
Dünya Günü: "Bir Milyar Yeşil Hareket" Dünya Günü: "Bir Milyar Yeşil Hareket" Türkiye''de adından çok da fazla söz edilmese de Dünya Günü, her yıl 22 Nisan''da dünya çapında kutlanan özel bir gün. Çevresel değerleri hatırlamak ve korumak adına ortaya çıkan Dünya Günü haftasında birçok aktivist bir araya geliyor, çevresel sorunlara dikkat çekmek üzere çeşitli faaliyetler düzenliyor. 1970 yılından bu yana her yıl farklı temalarla gündeme gelen Dünya Günü''nün 2011 yılı teması ise "A Billion Acts of Green (Bir Milyar Yeşil Hareket)" olarak belirlendi.
Brezilya, Dünyanın En Büyük Lego Kulesini İnşa EttiBrezilya, Dünyanın En Büyük Lego Kulesini İnşa EttiDünyanın en büyük Lego kulesi Sao Paulo''da inşa edildi. Sao Paulo''da çoğu çocuk olan yaklaşık 6000 Lego fanı, vinçlerler taşınarak birleştirilecek Lego taşlarını bir araya getirdi.
Peter Zumthor Tarafından Tasarlanan Serpentine Pavyonu''nun İlk Görüntüleri Ortaya ÇıktıPeter Zumthor Tarafından Tasarlanan Serpentine Pavyonu''nun İlk Görüntüleri Ortaya ÇıktıAlman tasarımcı Piet Oudolf, Pritzker yarışmasının birincisi tarafından tasarlanan Serpentine Galeri''nin yaz pavyonu için bir bahçe tasarlayacak.
7 katlı bina çökme tehlikesine karşı boşaltıldı 7 katlı bina çökme tehlikesine karşı boşaltıldı Diyarbakır''da 7 katlı bir bina çökme tehlikesine karşı boşaltıldı. Binada teknik heyet tarafından yarın sabah inceleme yapılacak.
Sömürören AVM''ye gitmem!Neden gideyim? İstiklal Caddesi''nde cıvıl cıvıl hayat akıp dururken, çıkıp az da olsa yaşamı içime çekeceğime, sermayenin Taksim''e diktiği zafer anıtıyla işim olmaz! Aslında hiçbir AVM ile işim olmaz da her şeyden önce "bir bina, hemen yakınındaki tarihi yapılardan daha yüksek olmamalı" diyen Kültür Varlıklarını Koruma Yasası''nı ihlal eden bu ucubeye dayanamam. Binam en yüksek olmalı, baklavam bol fıstıklı olmalı, pastırma aldım mı on kilo alırım diyen sonradan ‘gurme'' zengin tavrı! Sıkar, üzer; affedersiniz içine etmeye bile değmez; zaten zor bulunuyormuş, yapan bilerek saklı yapmış tuvaleti.
Libya işçisi kalmadıTürkiye''den Libya''ya çalışmak için giden işçi sayısı ülkede çıkan iç savaşın ardından yüzde 96 oranında geriledi.
Dolmabahçe''nin kristal mücevherleri1856 yılında hizmete açıldığı günden bu yana, Boğaz kıyısındaki ayrıcalıklı konumuyla dünyanın en görkemli saraylarından biri olan Dolmabahçe, eşi benzeri olmayan kristal avizeleriyle de ziyaretçileri büyülüyor. Saraydaki paha biçilmez değerdeki 224 avize ve 500 şamdanın bakımları periyodik olarak "avize atölyesindeki" 10 görevli tarafından titizlikle yapılıyor.
Çılgın proje, kimleri çıldırtacak?Büyük bir gizlilik içinde hazırlanan ve henüz dışarıya tek kelimelik dahi bilgi sızdırılmayan "Çılgın proje"nin açıklanması ertelenmeseydi, çoktan öğrenmiş olacaktık.
Çılgın projeSayın Başbakan''ımızın İstanbul''la ilgili "çılgın projesi" çarşambaya kadar meçhulümüz de olsa, sadece İstanbul''un değil, bütün Türkiye''nin bazı "çılgın proje"lere ihtiyacı var.
Greenpeace, dev gemiyi durdurdu 11 Greenpeace eylemcisi, geçtiğimiz yıl boyunca Sinop''ta petrol arayan Leiv Eiriksson adlı petrol platformunu Kuzey Kutbu''na doğru yola çıktığı sırada durdurdu.
İstanbul''da deprem için kesintisiz haberleşme sistemi devredeİstanbul''da depreme yönelik hazırlıklara bir yenisi daha eklendi. Muhtemel bir depremin beklendiği şehirde özellikle yaşanabilecek herhangi bir afet sonrasında kesintisiz haberleşmeyi sağlayacak sistem devreye girdi.
Yıldız: Rusya, Akkuyu nükleeri için stratejik bir teklif verdi Mersin-Akkuyu nükleer santralının yapımı için Rusya''nın çok uygun bir teklif verdiğini belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Rusya stratejik bir teklif vermiştir, yalnızca fizibıl ve ekonomik bir teklif vermemiştir.
İstanbul''a iki yeni şehir kurmanın anlaşılamayan kerameti! Normal dünya atmosferinden seçim atmosferine girdiğimiz bu günlerde siyasetçileri ve siyaset adına yapılan bazı şeyleri anlayamıyorum.
Kütahya''da bölgesel havaalanının temeli atıldı KÜTAHYA, Afyonkarahisar ve Uşak illerinin ihtiyacını karşılaması amacıyla Kütahya''nın Altıntaş ilçesinde inşa edilecek Türkiye''nin 4''ncü büyük havaalanı olma özelliliğini taşıyan Zafer Bölgesel Havaalanı''nın temeli törenle atıldı. Havaalanı Türkiye''nin bölgesel nitelikteki ilk havaalanı olacak.
TOKİ Etiler''de 3 okul aldı, İstanbul''a 125 okul sözü verdi Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Milli Eğitim Bakanlığı''nın elindeki üç okulu 125 yeni okul yapmak üzere aldı.
''Ucube''yi korumaya aldılar BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan''ın ''ucube'' diye nitelendirdiği ve kaldırılmasına karar verilen insanlık anıtı önünde toplanan sanatçılar, yıkılması kararını protesto ettiler.
Bu binalar afette yıkılacakTMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Harp, son dönemlerde çeşitli bölgelerde çökme tehlikesi geçiren binalarla ilgili açıklamayı yaptı.
Köprü ve viyadüklere güçlendirme çalışması yapılacakO-4 Otoyolu Anadolu Otoyolu Kavşağı ile Şekerpınar Kavşağı arasındaki köprü ve viyadüklerde depreme karşı güçlendirme çalışması yapılacak.
Sınırda radyoaktif toz bulutu paniğiErmenistan''da üç kentte meydana gelen toz bulutlarının nefes almayı zorlaştırması üzerine alarm verildi.
Rezidansa çevrilecekEtiler''de Uçaksavar Sitesi''ni yeniden inşa etmeye hazırlanan Teknik Yapı, yeni dönüşüm projeleri için harekete geçti. Uçaksavar büyüklüğünde birkaç siteden daha teklif alan şirket, şimdi de İkitelli, Mahmutbey ve Halkalı bölgesinde 30 yıl önce inşa ettiği 24 fabrika arsasını sahiplerinin bir kısmı ya da tamamıyla anlaşarak rezidans ve ofis projelerine dönüştürmeyi planlıyor.
Formula 1 İstanbul''a veda ediyorTürkiye''nin en büyük uluslararası tanıtım projelerinden Formula 1 İstanbul''a veda etmeye hazırlanıyor.
En büyük adliyeye cezaevi aracı giremiyorAvrupa''nın en büyük adliyesi olarak inşa edilen Çağlayan''daki yeni İstanbul Adliyesi''ne otopark girişinin tavanı alçak yapıldığı için cezaevi araçları giremiyor.
Takvim
<<Nisan 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.