Haberler

25 Mayıs 2011, Çarşamba

Kentsel Tasarımı ÖğretmekKentsel Tasarımı ÖğretmekEğer ki kentsel tasarım okuyorsanız, ya kentlerin ya da tasarımın içinde olma şansına sahipsiniz. Bu iki kelime de oldukça ilgi çekici, ancak en azından mesleki çevrelerde terimsel olarak kente tasarımı ilave etmek tam olarak kentsel tasarımla aynı anlamı taşımıyor. Şüphesiz ki insanlığın yerleşim tarihi boyunca tasarımcılar kentlerin fiziksel formlarının belirlenmesine yardımcı oldular, fakat bu ülkede belirli mesleki uzmanlıklar veya bilgi tabanı uzun zamandır kent mekanlarının tasarımına direkt olarak uygulandı. Haberin Devamı
''Hiçbir depremde TOKİ binası zarar görmedi''''Hiçbir depremde TOKİ binası zarar görmedi''TOKİ''den "Depremlerde en çok zarar gören kamu yapıları başta olmak üzere TOKİ yapılarının, yapı denetim sistemine acilen dahil edilmesi gerektiği" yönündeki haberlere açıklama geldi...
Akkuyu''nun güvenli olmadığını tespit edersek nükleer santralden vazgeçerizAkkuyu''nun güvenli olmadığını tespit edersek nükleer santralden vazgeçerizAkkuyu Nükleer Güç Santrali Elektrik İletim Genel Müdürü Alexander Superfin, nükleer güç santralinin yapılacağı Mersin Akkuyu''da, bölgenin güvenli olmadığını gösterir herhangi bir işaret olması halinde burada inşaat yapmayacaklarını açıkladı.
Temel Çarşamba atılıyorTemel Çarşamba atılıyorBursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak olan yeni stadyum ihalesiyle ilgili itiraz Kamu İhale Kurulu''nca reddedilirken, Başkan Recep Altepe, dev yatırımın temelini 1 Haziran Çarşamba günü atacaklarını söyledi.
AVM''lere karşı yarım asırlık bir sinemaAVM''lere karşı yarım asırlık bir sinemaAnkara''daki Kızılırmak sineması yöneticisi Köksal, Türkiye''deki sinemaların sorunlarına dair önemli açıklamalarda bulundu.
Simav''da Oturulamaz Raporlu Konutların Sayısı ArtıyorSimav''da Oturulamaz Raporlu Konutların Sayısı ArtıyorKütahya Valisi Kenan Çiftçi, Simav''da acil boşaltılması gereken konut sayısı 280, yıkılmış konut sayısı 112, hasarlı oturulamaz konut sayısı 2 bin 437 ve hasarlı oturulabilir ve sağlam konut sayısının 19 bin 672 olduğunu açıkladı.
Mısır''da 17 kayıp piramit bulunduMısır''da 17 kayıp piramit bulunduMısır''ın yeni uydu görüntüleri, 17 kayıp piramidin yerini tespit etti.
"İzmir-İstanbul otoyolu Türkiye''nin geleceğidir""İzmir-İstanbul otoyolu Türkiye''nin geleceğidir"Yüklenici firmalar ve medya kuruluşlarının temsilcileri ile buluşup Belkahve şantiyesini gezen Yıldırım, "Projenin arkasında Türkiye Cumhuriyeti var" dedi.
Oğuz Atay''ın evi de tutunamadıOğuz Atay''ın evi de tutunamadıTutunamayanlar''ın yazıldığı apartman yıkılıyor. İstanbul işte böyle tarihsizleşiyor.
MTA''nın "Jurassic Park"ı açıldıMTA''nın "Jurassic Park"ı açıldıDünyanın önemli müzeleri arasında gösterilen Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğüne (MTA) ait Tabiat Tarihi ve Madencilik Müzesi, yaklaşık 6 yıllık aranın ardından kapılarını ziyaretçilerine açtı.
Komşunun limanına Limak talipKomşunun limanına Limak talipEkonomik krizle boğuşan Yunanistan, otobandan limanlara ne var ne yok satışa çıkardı. İlk talipler Türk firmaları.
"Yaşananlar, tarihi çarşıya yakışmıyor" "Yaşananlar, tarihi çarşıya yakışmıyor" Kemeraltı''nda esnaflık yapan vatandaşımız, belediye yetkililerinin yıllardır çözülemeyen sorunlara el atması gerektiğini söyledi.
Yabancılar Kanalİstanbul''un peşinde!Yabancılar Kanalİstanbul''un peşinde!Stratejist Ali Serim''den "projenin finansmanı hazır" iddiası.
İznik Müzesi''nde yine skandalİznik Müzesi''nde yine skandalTürkiye`nin önemli turizm merkezlerinden İznik`te skandalların ardı arkası kesilmiyor.
İstancool kapılarını açıyorİstancool kapılarını açıyorSanat, tasarım, moda, edebiyat, film, müzik ve fikir alanında etkili bir organizasyon olmayı hedefleyen ve tamamıyla halka açık, ücretsiz bir festival olan ''''Istancool''2011'''', kapılarını 27 Mayıs''ta açacak.
HES''i su bastıHES''i su bastıKarabük''te yapımı devam eden hidroelektrik santrali tünelini su bastı, bir işçi öldü.
Evliya Çelebi''nin dünyası bu haritalardaEvliya Çelebi''nin dünyası bu haritalardaKültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Medeniyet Araştırmaları Merkezi''nin (MEDAM) katkılarıyla Evliya Çelebi''nin gezdiği yerler, bu yerlerin özellikleri ile ziyaret tarihlerini belirten haritalar hazırladı.
2500 yıllık vadinin kollarındaki "Dar''ül Hacer"2500 yıllık vadinin kollarındaki "Dar''ül Hacer"Dünyanın en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapan, 2 bin 500 yıllık bir geçmişe sahip Yemen''in sayısız vadilerinden biri olan Vadi-ül Dahr ile vadideki Dar''ül Hacer görenleri büyülemeye devam ediyor.
İşte Ankara''nın çılgın projeleriİşte Ankara''nın çılgın projeleriAnkara''yla ilgili projelerini açıklayan Başbakan Erdoğan, başkente radar, uzay ve uydu merkezi, adalet sarayı, sağlık merkezleri ve stadyum yapacaklarını ayrıca yeni bir kent kuracaklarını belirtti.
Başkentin çılgın projesiBaşkentin çılgın projesiCumhuriyetin 100. yılına yakışır projelere odaklanan hükümet, başkent Ankara''yı da 2023''e taşıyacak projelerini belirledi
Almanya''daki Türklerin üçte biri artık ev sahibiAlmanya''daki Türklerin üçte biri artık ev sahibiKonut sahibi Türk hanelerinin oranı 10 yıllık süre zarfında yüzde 14.3''den yüzde 38''e yükseldi.
İzmirspor ve Hatay istasyonlarında geriye sayım başladı İzmirspor ve Hatay istasyonlarında geriye sayım başladı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentin en büyük 3. projesi olarak nitelediği metro projesinde gelinen son aşamayı kentteki basın temsilcileri ile paylaşmak amacıyla bir basın turu düzenledi. Üçyol Metro İstasyonu''ndan İzmirspor İstasyonu''na kadar gazetecilerle birlikte raylar üzerinde yürüyen ve yapılan çalışmaları yerinde anlatan Başkan Kocaoğlu, İzmirspor İstasyonu''nda bir basın toplantısı düzenledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 60 gün içinde İzmirspor ve Hatay İstasyonları''nın devreye alınarak deneme seferlerine başlanacağını müjdeledi.
Turizmde ''çok hassas bölge'' daraltıldıTurizmde ''çok hassas bölge'' daraltıldıTurizm Bakanı Günay, eğlence sektöründe çok hassas bölge''de kapsam daraltılmasıyla 24.00''a kadar müzik yapılamaz anlayışının değiştiğini söyledi.
Trabzon Barcelona olacakTrabzon Barcelona olacakEski TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar: İnşaatı başlayan deniz üstü stat projesi bitecek. Trabzon, liman kenti Barcelona seviyesine çıkacak.
TOKİ 10 çılgın projeyi aynı anda yürütebilirTOKİ 10 çılgın projeyi aynı anda yürütebilirEski TOKİ Başkanı ve AK Parti Trabzon milletvekili adayı Bayraktar, ''Çılgın Proje: Kanal İstanbul''la ilgili olarak, ''''TOKİ bunun gibi 10 projeyi aynı anda yürütecek kapasitededir'''' dedi.
Bir tekne iki medeniyeti taşırsa...Bir tekne iki medeniyeti taşırsa...Ege''nin ortasında M.Ö. 3000 ile 2000 yılları arasında yer alan Kiklad medeniyetinin sakinleri, denizin iki yakasındaki kültürleri yeniden buluşturdu. Sabancı Müzesi''nde açılan ''Karşıdan Karşıya'' adlı sergide Picasso, Brancusi, Matisse, Moore gibi sanatçılara ilham olan kaynağı Türkiye''den ve Yunanistan''dan derlenen çömleklerin, kâselerin, çaydanlıkların, testilerin ve daha pek çok arkeolojik eserin yer aldığı toplam 340 eser var.
Simav taşınmayacakSimav taşınmayacakKütahya''nın Simav ilçesinde meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremden sonra basında Kütahya Valisi Kenan Çiftçi''ye atfen çıkan ''Simav taşınacak'' haberlerine yalanlama geldi.
İzmir-Erzincan seferleri başladıİzmir-Erzincan seferleri başladıİzmir milletvekili adayı Binali Yıldırım, SunExpress tarafından başlatılan İzmir-Erzincan direkt uçuşlarının iki kenti kaynaştıracağını söyledi.
7 bin depremzede çadır kentte yaşıyor7 bin depremzede çadır kentte yaşıyorKütahya''nın Simav ilçesinde, 19 Mayıs''ta meydana gelen depremin ardından yaklaşık 7 bin kişi, Türk Kızılayı''nın kurduğu çadır kentte yaşama devam ediyor.
Başbakanlık''a ilginç başvuru: Gemiler iskeleye yaklaşırken evim sallanıyorBaşbakanlık''a ilginç başvuru: Gemiler iskeleye yaklaşırken evim sallanıyorİstanbul Kuzguncuk vapur iskelesine yaklaşan gemiler yüzünden evinin sallanmasından rahatsız olan vatandaş, Başbakanlık''a başvuruda bulundu.
2011 Uluslararası RIBA Ödülleri Kazananları Açıklandı2011 Uluslararası RIBA Ödülleri Kazananları AçıklandıRIBA Ödüllerini kazanan 13 binayı açıklandı. RIBA Ödülleri İngiltere binaları dışındaki mimarileri ödüllendirdi.
New York''ta sigara sokakta da yasaklandıNew York''ta sigara sokakta da yasaklandıABD''nin en büyük metropollerinden New York''ta şehir konseyinin çıkardığı bir yasayla kamuya açık park, bahçe, plaj ve kalabalık merkezlerde sigara içmek yasaklandı.
AB naylon torba istemiyorAB naylon torba istemiyorAB Komisyonu, naylon torbaların kullanımını engellemek üzere çalışmalara başladı. Naylon torbaların AB çapında yasaklanması ya da vergilendirilmesi üzerinde duruluyor.
Klasik Otomobil Müzesi, tarihe ışık tutuyorKlasik Otomobil Müzesi, tarihe ışık tutuyorTarabya''daki Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi, 1926-1975 yılları arasında üretilen 67 otomobil ve çeşitli koleksiyonlarla otomobil tarihine ışık tutuyor.
Metro Hacıosman''a yolcu taşımaya başladıMetro Hacıosman''a yolcu taşımaya başladıİstanbul Büyükşehir Belediyesi yaptığı metro çalışmalarını bir biri tamamlıyor, yeni seferlerle metronun ulaşım ağı her geçen gün daha da büyüyor.
Mersin sahilleri yabancıların gözdesi olduMersin sahilleri yabancıların gözdesi oldu15 yılda 10 bin daire satıldı... Rusya Devlet Başkanı Danışmanı Samaylov ve 20 milletvekili de bölgede yazlık sahibi oldu.
Nihayet kültür merkezi olduNihayet kültür merkezi olduBundan tam 18 yıl önce, Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında ateşe verilen ve içinde 37 kişinin öldüğü Madımak Oteli''nin, kültür, sanat ve bilim merkezi olarak tasarlanan yeni yüzünü Hürriyet görüntüledi.
Avrupa''da kül bulutu korkusuAvrupa''da kül bulutu korkusuİzlanda''da yeniden faaliyete geçen Grimsvötn yanardağı kül püskürtmeye devam ediyor.
15 bin liraya kimse dönmedi15 bin liraya kimse dönmediMuhtarlık gurbetten köye dönenlere 15 bin lira para yardımı yapacak. Ancak yine de dönen olmadı...
Kente karşı işlenen suçlarKente karşı işlenen suçlarMucize çözümler, çılgın projeler yerine, kaynakları en uygun ve hızlı biçimde kullanarak kentin kırılgan ve kaotik yapısının nasıl iyileştirilebileceğini, yaşanabilir kent için nelerin yapılması gerektiğini düşünmeliyiz.
Jeolojik mirasımız var ama bakım yokJeolojik mirasımız var ama bakım yokAnkara''da bulunan Türkiye''nin ilk jeoparkının korunması için hiçbir işlem yürütülmüyor. Dahası 23 milyon yıl öncesine ait kalıntıların bulunduğu jeoparktaki taşlanmış ağaç parçaları, halk tarafından ev yapımında bile kullanılıyor.
İstanbul süper şehir listesindeİstanbul süper şehir listesinde26 şehrin sunduğu iş fırsatlarını analiz eden PwC''nin "Fırsat Şehirleri" raporunda İstanbul, iş yapma kolaylığı açısından 5''inci sırada yer aldı.
Büyükşehir''den Irak''ın kentsel dönüşümüne destekBüyükşehir''den Irak''ın kentsel dönüşümüne destekUluslararası platformda Büyükşehir''in İstanbul''a yaptığı çalışmaları yakından takip eden yerel yönetimler, Büyükşehir''den kendi şehirlerinde yapılabilecekler konusunda bilgi almaya devam ediyor.
İstanbul''un hangi köyündensin?İstanbul''un hangi köyündensin?İstanbul''da yaşayan milyonlarca insan, trafiğinden ve kalabalığından şikayet eder. Bu yüzden pek çoğunun aklında Anadolu''daki köyüne gitmek, hayvan beslemek, sebze yetiştirmek vardır.
Kanadalılar Selçuk Üniversitesi Mimarlık''taydılarKanadalılar Selçuk Üniversitesi Mimarlık''taydılarSelçuk Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü''nde 2010-2011 Güz yarıyılında Yrd.Doç. Havva Alkan Bala yürütücülüğünde ve Arş.Gör. Yavuz Arat katkısı ile kurulan Fark Yarat Mimari Tasarım Atölyesi çalışmaları arkitera.com okuyucuları ile http://www.arkitera.com/h58427 metni ile paylaşılmıştı.
İzmirli fotoğrafçıdan iki şehrin hikayesiİzmirli fotoğrafçıdan iki şehrin hikayesiFotoğraf sanatçısı Mert Türkoğlu, Kaliforniya''da İzmir ve İzmir''de Kaliforniya sergisi açıyor. İlk sergi 1 Haziran''da İzmir Tarihi Havagazı Fabrikası''nda...
Enerji yatırımı 15 yılda 32.8 trilyon a ulaşacakEnerji yatırımı 15 yılda 32.8 trilyon a ulaşacakDünya enerji talebinin, 2035''e kadar yılda % 1.4 artacağı öngörülüyor.
Deprem uzmanlarından korkutan uyarıDeprem uzmanlarından korkutan uyarıUzmanlar, Türkiye''nin de içinde bulunduğu kuşağa çok dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.
Çukurova Havaalanı''nda hem yolcu hem kargo taşınacakÇukurova Havaalanı''nda hem yolcu hem kargo taşınacakDevlet Bakanı Çağlayan, Çukurova Havaalanı inşasıyla birlikte Mersin''in içine düştüğü patinajdan kurtulacağını söyledi.
Bursa turizm kenti olma yolunda hızla ilerliyorBursa turizm kenti olma yolunda hızla ilerliyorSanayi ve tarım kenti olarak anılan Bursa, kısa süre içeresinde turizmde de adından söz ettirmeye başlayacak gibi...
"İmkân var ama irade yok""İmkân var ama irade yok"Bakan Günay: "Turizm konusunda siyaset yapmak istemiyorum. Turizm, Türkiye için çok özel bir alandır, günlük siyasetin dışında tutulmalı"
Doğada Keşf-i AlemDoğada Keşf-i AlemGezegenimiz Dünya''da birçok ilginç ve güzel mekan mevcut. Bu alanlar bize, teknik ve teknolojik mucizelerin gerçekleştirildiği çağda hala keşfedilecek ilginç mekanların var olduğunu gösterdi. Listede, Yeni Zelanda, Yemen, Japonya, Kanarya Adaları, Bahamalar, Türkmenistan, Afrika, Amerika ve Çin''deki doğa harikalarının yanında Türkiye''den de Pamukkale yer alıyor.
Örnektepeliler Evlerine Ne Zaman Kavuşacak?Örnektepeliler Evlerine Ne Zaman Kavuşacak?İstanbul Haliç Bölgesi''nde gerçekleşen projeler ile bölge bir dönüşüm içerisinde. Miniatürk, Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü, Sütlüce Kongre Merkezi, Rahmi M. Koç Müzesi gibi projelerin yanı sıra davetli bir yarışma ile projelendirilen ve 2010 yılında inşasına başlanan Hilton Garden Inn Oteli de bu gelişimi tetikleyen önemli projeler arasında yer alıyor. İstanbul Sütlüce''de 2010 yılında yapımına başlanan ve halen devam eden Hilton Garden Inn Haliç Oteli''nin çevresindeki konutların inşaattan dolayı zarar gördüğü ve bu nedenle de mahallelilerin de evlerinden çıkarıldığı gündeme geldi.
Kadıköy Life''ın Yeni Sayısı YayınlandıKadıköy Life''ın Yeni Sayısı YayınlandıAnadolu Yakası''nın sesi konumundaki Kadıköy Life Dergisi''nin Mayıs & Haziran 2011 sayısı yayınlandı. Her sayısında Anadolu Yakası''nı yakından ilgilendiren ve birbirinden ilginç konuların yer aldığı derginin bu sayısında, Kadıköy''de bulunan ve kimsenin bilmediği 500 yıllık bir tarihi eser kapak konusu yapıldı.
2011 BETONART Yaz Okulu2011 BETONART Yaz OkuluTürkiye Çimento Müstahsilleri Birliği''nin (TÇMB) mimarlara yönelik olarak yayımladığı Betonart dergisinin çimento ve betonun alternatif kullanım olanaklarını araştırmak, çevre duyarlılığını ve fiziksel çevre kalitesini arttırmak amacıyla mimarlık bölümü öğrencileri için düzenlediği 2011 Betonart Mimarlık Yaz Okulu, 08 - 22 Temmuz 2011 tarihleri arasında Çanakkale''de gerçekleştiriliyor.
Doğan Kuban ve "Ulusal Mimari"Prof. Dr. Doğan Kuban, ''Mimaride Türk Milli Üslubu Semineri''ne (11-12 Haziran 1984) verdiği ''Çağdaş Kültürde Ulusal Üslup Nedir, Ne Değildir?'' başlıklı bildirisinde ''Milli (ya da ulusal) sanat, ulusal mimari, ulusal üslup gibi deyimler çok kullanıldıkları halde bunların içeriğini tanımlamak çok zordur'' dedikten sonra, örneğin Divriği Ulu Camii''nin ''ulusal mimarimizin en büyük anıtlarından biri'' olduğunu bildirir ve şöyle der: ''Süleymaniye de öyle.
Toplantılar neden hep İstanbul''da?Yirmi beş yıldır bu kentte oturduğuma bakmayın, İstanbul''u sevmem. "Pistanbul" lafının patenti de bana aittir. Sonra başka öntakılarla birtakım sözcükler yaptılar, fiyakalı!
Hazar''ı Karadeniz''e bağlayacak!Demokrat Parti de kendi "Çılgın Projesini'''' açıkladı. Genel Başkan Yardımcısı Ergun Özdemir, 5 ayrı ülkenin komşu olduğu Hazar Denizini Karadeniz''e bağlayacaklarını açıkladı.
Somuncu Baba Külliyesi, Miniatürk''teYakın coğrafyamızdaki 120 mimari eserin maketlerinin sergilendiği İstanbul''daki Miniatürk parkına, Malatya Darende''deki Somuncu Baba Külliyesi de katılıyor. Külliyenin maketi, 26-29 Mayıs arasında İstanbul''da yapılacak Malatya Tanıtım Günleri''nin başlangıcında törenle açılacak. Maket, Hulusi Efendi Vakfı''nın sponsorluğunda hazırlandı.
Tarih: 24 Mayıs 2011 Kaynak: Zaman
Bakan Günay, Metropolis''in ören yeri olacağını açıkladıGençlik Haftası nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı''na bağlı koro, topluluk ve orkestralar Metropolis Antik Kenti Amfi Tiyatro''da ücretsiz konser verdi
Dünyadaki petrole 50 yıl ömür biçiliyorBP ve HSBC''nin verilerine dayanan projeksiyonlara göre, bilinen rezervlerle dünyadaki petrole 46-50 yıl arasında ömür biçilirken, görünür doğalgaz rezervlerinin tükenme ömrünün de 63 ile 119 yıl arasında olacağı öngörülüyor.
Tarih: 24 Mayıs 2011 Kaynak: Milliyet
Şantiye kent!Neyi beslersen, onu geliştirirsin. Teşvik, "pozitif ayrımcılık" isteyenler için etken bir besleme yöntemidir.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.