Haberler

25 Haziran 2007, Pazartesi

Arabalar, Köpekler, Golf ve Kötü Feng-Shui: Jeffrey Inaba ile Bir RöportajArabalar, Köpekler, Golf ve Kötü Feng-Shui: Jeffrey Inaba ile Bir RöportajJeffrey Inaba oldukça yoğun. Inaba Projeleri'ni yönetiyor; Columbia1’da ve SCI-Arc2’da mimari kuram ve tasarım atölyesi dersleri veriyor ve düzenli olarak çeşitli periyodik yayınlara ve kitaplara yazıyor. Bunlardan en önemli olanlardan biri; Çin’in Büyük Ekonomik İlerleme Planı: Kentte Harvard Tasarım Okulu Projesi. Tabi ki aynı zamanda Inaba, Ole Bouman ve Mark Wigley’le beraber Volume’ün eş editörlerinden biri. BLDGBLOG, Volume’ün editöryel kadrosundaki bakış açımızı tamamlamak üzere Jeffrey Inaba ile de konuştu... Haberin Devamı
Yeşil devrim bu evlerden başlayacakYeşil devrim bu evlerden başlayacakHem konforlu hem sağlıklı hem de dünyayı kirletmeden, gereksiz enerji tüketmeden huzur bulacağınız "yeşil ve sürdürülebilir" bir yaşam alanı düşünün. Burada evler güneş ve rüzgar enerjisi kullanarak ısıtılıyor.
Vakko'da yeni merkez hazırlığıVakko'da yeni merkez hazırlığıHakko Ailesi'nin sahibi olduğu köklü moda markası Vakko, 1969 yılından beri faaliyet gösterdiği Merter fabrika binasından bu yıl sonunda taşınmaya hazırlanıyor. New Yorklu ünlü mimarlık ofisi REX tarafından tasarlanan, Nakkaştepe'deki yeni Vakko ve Power Media Center kompleksinin, 8 ay içinde bitmesi planlanıyor.
UNESCO dünya mirası listesini genişletiyorUNESCO dünya mirası listesini genişletiyorDünya Mirası Komitesi, listeye yeni eklenecek yerleri belirlemek üzere Yeni Zelanda’da toplandı. Başvuru listesinde Türkiye’den herhangi bir yer bulunmuyor. Avustralya'nın Sydney kentindeki Opera Evi adaylar arasında.
Ünlülerin cezaevi, hastane oluyorÜnlülerin cezaevi, hastane oluyorBirçok siyasi suçluyu ağırladığı için 'Muhalif Hilton' olarak anılan Ankara Ulucanlar Merkez Kapalı Cezaevi'nin bulunduğu bölgeye okul ve hastane yapılacak. Bülent Ecevit'ten Yaşar Kemal'e, Yılmaz Güney'den Dündar Kılıç'a pek çok ünlü ismin özgürlük için gün saydığı Ulucanlar'da bundan sonra hastalar şifa bulacak.
4 kişilik bir aile yılda 140 ton su tasarruf edebilir4 kişilik bir aile yılda 140 ton su tasarruf edebilirSon yıllarda bütün dünyanın gündemine oturan küresel ısınma, etkilerini göstermeye başladı. Türkiye, tarihinin en sıcak yıllarından birini geçiriyor. Sıcaklık artınca kış ayları yağışsız geçti.
Hayatımızı renklendiren tasarımlarHayatımızı renklendiren tasarımlarMobilyaların o "ağır" havasından kurtulmak için artık evlerimizi eğlenceli, esprili, orjiinal objelerle neşelendiriyoruz.
Hastanelerde özürlü vatandaşlara kolaylıkHastanelerde özürlü vatandaşlara kolaylıkSağlık Bakanlığı Müsteşar Vekili Orhan Gümrükçüoğlu, hasta odalarının düzenlenmesi konulu bir genelge yayınlandı. Genelgede, hasta odalarına özürlü hastaların kullanımına yönelik tutunma barlarının konması; lavabo, banyo ve tuvaletlerde tekerlekli sandalye transferini kolaylaştıracak ve tekerlekli sandalye manevrasına imkan verecek şekilde düzenleme yapılması istendi.
OMA’nın Tasarladığı Casa Da Musica RIBA Avrupa Ödülü’nü KazandıOMA’nın Tasarladığı Casa Da Musica RIBA Avrupa Ödülü’nü KazandıPortekiz’deki Porto kentinin tarihi merkezinde yer alan OMA tarafından tasarlanan Casa da Musica, RIBA (Royal Instute of Britsh Architects) tarafından verilen Avrupa Ödülü’nü aldı.
Siz 'bir' dediniz, biz binlerce taş üstüne taş koyuyoruz Tayyip BeySiz 'bir' dediniz, biz binlerce taş üstüne taş koyuyoruz Tayyip BeyElazığ'da 50 milyon dolara Misland adlı dev alışveriş ve yaşam merkezinin yapımını sürdüren 711 ortaklı Mis Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Demirbağ, "Sayın Başbakanımız, 'bir taş üstüne taş koyanın başımız üstünde yeri var' diyor.
Gökdelenler geleceğin dev ağaçları olacakGökdelenler geleceğin dev ağaçları olacakKoreli mimarlar tarafından geliştirilen ’Seul Komünü 2026’ isimli dikkat çeken proje, gelecekte artık gökdelenlerin çevreyi kirleten betonarme görünümünden kurtulup, adeta dev ağaçlar haline geleceğini gözler önüne seriyor.
Büyükşehir’den Kasımpaşa’ya muhteşem bir spor kompleksiBüyükşehir’den Kasımpaşa’ya muhteşem bir spor kompleksiİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş; Kasımpaşa Stadı, Beyoğlu Spor Kompleksi, Kapalı Yüzme Havuzu ve Tepebaşı Sosyal Tesisi’nin de aralarında bulunduğu dev yatırımlar zincirini törenle hizmete açtı.
Topbaş: İETT arazisinin parasını mutlaka alacağız, çok ihtiyacımız varTopbaş: İETT arazisinin parasını mutlaka alacağız, çok ihtiyacımız varİstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, Dubai merkezli Sama Dubai'nin 705 milyon dolar bedel ile en yüksek teklifi verdiği İETT arazisinin süren imar davalarını alıcılardan gizlemediğini söyledi.
Ege Denizi'ndeki çevre kirliliği araştırılıyorEge Denizi'ndeki çevre kirliliği araştırılıyorDokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü tarafından, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın desteklediği uluslararası "MED-POL Uzun Süreli Deniz Kirliliği Ölçüm ve İzleme Projesi" kapsamında, Ege Denizi'ndeki çevre kirliliği araştırılıyor.
Yeni yeşil alanlar ekolojik çatılarYeni yeşil alanlar ekolojik çatılarKentler büyüdükçe çevremiz büyük ölçüde beton ve asfaltla kaplandı. Yeşil alanlar yerlerini büyük beton yapılara bıraktı. Giderek çoğalan yüksek yapılar, hava sirkülasyonunu engelleyerek, kirlilikle birlikte ısının artmasında etken oldu.
Tarihî camiler belediyeye emanetTarihî camiler belediyeye emanetSüleymaniye, Sultanahmet gibi tarihî camilerin her türlü bakımını İstanbul Büyükşehir Belediyesi yapacak. İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve müftülük arasında yapılan protokole göre tarihî ve turistik öneme sahip 22 caminin temizlik, onarım ve güvenliği belediye tarafından sağlanacak.
Bodrum'da Tarih, İnşaat Yağmasının KurbanıBodrum'da Tarih, İnşaat Yağmasının KurbanıBodrum'un, kontrolsüz inşaat yağmasına uğraması, bundan da en büyük yarayı sit alanlarının alması 1980 li yılların ortalarında başladı.
Büyükşehir Belediyesi’nden Çifte AçılışBüyükşehir Belediyesi’nden Çifte AçılışAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Sincan Fatih Köprülü Kavşağı ile Sincan Çocuk Kulübü’nü, Adalet Eski Bakanı Cemil Çiçek ile birlikte hizmete açtı.
Ciğerlerimizi yine yakmayın!Ciğerlerimizi yine yakmayın!Yangın sezonu açıldı. Dün 15 ayrı bölgede başlayan yangınlarda yüzlerce hektar orman kül oldu. Sıcakların yangın riskini artırdığına dikkat çeken uzmanlar, herkesi dikkatli olması için uyardı.
İdam avlusunda şenlikİdam avlusunda şenlikTürkiye tarihinde özel bir yeri olan Ulucanlar Cezaevi, kültür ve sanat şenliğine ev sahipliği yapıyor. Ankara Merkez Kapalı Cezaevi ya da bilinen adıyla Ulucanlar, 1923'te askeri depo olarak inşa edildi.
Fortis 7 milyar Euro ile otoparklara talipFortis 7 milyar Euro ile otoparklara talipİstanbul'a bin otopark yapma teklifinde bulunan Fortis, Gayrimenkul'ün CEO'su Devos '7 milyar Euro kaynak hazır' dedi.. İstanbul'un en gözde yatırım aracı olan ve yıllık cirosu 1 milyar doları bulan olan otoparklarına dünya devi Fortis talip oldu.
İMÇ Blokları’nın Yıkılması ÜzerineİMÇ Blokları’nın Yıkılması Üzerineİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul Manifaturacılar Çarşısı'nı (İMÇ) “Tarihi Yarımada’yı Koruma Projesi” kapsamında yıkıp yerine Prestij Konutları adı altında Osmanlı mimarisiyle 50 villa yapmak istemesi üzerine İMÇ Kat Malikleri Yönetim Kurulu 2006 Mart ayında İstanbul İdare Mahkemesi’ne başvurdu ve yönetim kurulunun haklı görülmesi üzerine yürütmeyi durdurma kararı alındı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yürütmeyi durdurma kararına Mayıs 2006'da bir üst mahkemede itiraz etmesi üzerine Danıştay 6. Dairesi de itirazı değerlendirmek için bilirkişi raporu hazırlanmasına karar verdi. Konu ile ilgili projenin müelliflerinden olan Doğan Tekeli ve Metin Hepgüler ile Mimarlar Odası eski başkanı Oktay Ekinci’den görüşlerini istedik.
Kırıkkale bu suyu yıllardır kullanıyorKırıkkale bu suyu yıllardır kullanıyorBüyükşehirBelediye Başkanı Gökçek, Kızılırmak suyunun Ankara’ya getirilmesi konusunda, "Kırıkkaleliler yıllardır bu suyu içiyor. Bir tane ishal olan yok" dedi.
Tarihi Kır kahvesi Gazianteplileri bekliyorTarihi Kır kahvesi Gazianteplileri bekliyorGaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı proje kapsamında AB fonlarından sağlanan hibe ile restore ettirilen tarihi kır kahvesi, Gazianteplileri bekliyor.
İmar değişirse asla bu parayı oraya ödemeyizİmar değişirse asla bu parayı oraya ödemeyizDavalık Levent'teki İETT arazi ihalesini 1.1 milyar YTL'ye kazanıp parayı yatırmayan Sama Dubai'nin CEO'su "Projeden vazgeçmek istemiyoruz ama imar durumu değişirse bu parayı ödemeyiz" dedi.
Otoban kenarında camdan binası varOtoban kenarında camdan binası varMerkezi Amsterdam'da bulunan ve 600 milyar dolarlık serveti olan ING Bank, ABD, Avrupa, Asya'da faaliyet gösteriyor. Amerika'da önemli sigorta hizmetleri, Kanada'da hayat dışı sigorta kurumu bulunuyor.
Kitaplarınızı götürmeyi unutmayınKitaplarınızı götürmeyi unutmayınBir zamanlar Yunan düşünce hayatının en önemli merkezlerinden biri olan Assos, huzurlu bir tatil isteyenler için ideal.
Alaska ile Sibirya tünelle bağlanacakAlaska ile Sibirya tünelle bağlanacakABD ve Rusya iki ülkeyi kuzeyden tünelle birbirine bağlamak için kolları sıvadı. Bering Boğazı Tünel Projesi adı verilen plan toplam 65 milyar dolara mal olacak ve 15 senede inşa edilecek.
Mimarlar Haklarını ArıyorMimarlar Haklarını ArıyorProje yönetimi İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi tarafından yapılan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Projeler Daire Başkanlığı, Projeler Müdürlüğü tarafından 15.12.2006 tarihinde ilan edilen Maltepe Bölge Parkı Fikir Projesi Yarışması, bir çok tartışmaya yol açtı. Bu tartışmalardan en önemlisi, halen sonuçsuz durumda olan ve bundan sonra düzenlenecek proje yarışmaları da etkileyecek olan yeni vergi uygulamasıydı. Bugüne kadar, ödüllerden herhangi bir şekilde kesinti yapılmamasına karşın, ilk kez bu yarışmada kazananlar vergi uygulamasına tabi tutuldular. Kazanan projelerin müellifleri, bu konuda haklarını arama amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvurdular. Ancak sonuçları 12 Mart tarihinde açıklanan yarışma ile ilgili henüz bir gelişme olmadı.
Kaleterasit ile Binalar GüvendeKaleterasit ile Binalar GüvendeKaleterasit, Türk inşaat sektörünün ihtiyacı olan son kat cephe kaplama sistemlerini ve dekoratif cephe kaplamalarını Türk mühendis ve mimarlarıyla 1970 yılından bu yana buluşturuyor.
Türkiye’nin İlk Çimento Markası Aslan’ın Ürün Logosu YenilendiTürkiye’nin İlk Çimento Markası Aslan’ın Ürün Logosu YenilendiDaha önce lanse ettiği Karat ve Cementum markalarıyla çimento sektöründe ‘’markalı ürün’’ devrini başlatan Lafarge Çimento, şimdi de Aslan markalı torbalı ürünlerini yeni ürün logosu ve yeni ürün gamıyla piyasaya sunuyor.
Shigeru Ban için Bir ArketipShigeru Ban için Bir ArketipBu bahar Londra’daki Barbican Sanat Galerisi’nde modernist hareketi, hareketin geçmişiyle şimdiki hali ve muhtemel geleceği ile bir araya getiren bir sergi düzenlendi. Alvar Aalto: Shigeru Ban’ın Gözlerinden isimli sergi büyük Fin tasarımcı ile Japonya doğumlu Ban’ın kendi benzersiz mimari yolculuğu arasındaki benzerlikleri gösterdi.
İletişimin İpleriİletişimin İpleriAntik el sanatları New York’daki Sanat ve Tasarım Müzesi’nde sergileniyor. El sanatı meraklıları New York’daki Sanat ve Tasarım Müzesi’ndeki (Museum of Arts and Design, kısaca MAD) Radikal Dantel ve Yıkıcı Örgü (Radical Lace and Subversive Knitting) isimli yeni sergiden çok hoşlanacaklar.
Kap Camii'nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii'ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Karayolları Arazisinin Yağmaya Açılması Yarışma Yoluyla Meşrulaştırılamaz!Zorlu Yapı Yatırım A.Ş.’nin T.C. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığından satın aldığı Karayolları Arazisi üzerinde yapacağı binanın Mimarlık ve Kentsel Tasarım Projesini elde etmek için yarışma açıldığını ve bu yarışmada AG Danışmanlık A.Ş.’nin görevlendirildiğini...
Sabiha Gökçen’de talipler hazırlanıyorİhale tarihi 9 Temmuz’a ertelenen Sabiha Gökçen Havaalanı’na teklif vermeye hazırlanan firmalar şekillenmeye başladı. Yer görme belgesi alan gruplar, Çukurova Holding ve Viyana Investment ortaklığı, İngiliz TBI ve Global ortaklığı, Malezyalı Kuala Lumpur ve Limak Grubu, Amerikalı ATMG Makyol konsorsiyumu, Esas Holding -TAV ve Alman Fraport-IC ortaklığı oldu. İhaleyi Savunma Sanayi Müsteşarlığı yapacak.
Tarih: 25 Haziran 2007 Kaynak: NTVMSNBC
Ölümüne su!Büyük kentlerimizde sadece sözü ediliyor susuzluğun, henüz alarm yok. Yöneticiler de, millete “kötü haber” vermeyi sevmedikleri için tehlikenin sadece ucunu gösterip “şu tarihe kadar iyiyiz” diyorlar.
Allianoi'de Bilimsel Kazıya Geçit YokUzun süredir Yortanlı Barajı'nın suları altında kalması ile gündeme gelen Allianoi Ören Yeri ile ilgili Allianoi Bilimsel Kazı Heyeti bilimsel çalışmanın yapılmasına izin verilmemesi üzerine bir açıklama yaptı.
Alışveriş merkezi rekabetinin yeni yüzüÜlkemizde tarım sektöründe yaşanan çözülmeyle birlikte hızlı bir kentleşme olgusu yaşanıyor. Yapılan hesaplamalara göre Büyükşehir nüfuslarının yılda ortalama yüzde 10 civarında arttığı görülüyor.
Tarihi türbede yangın!Eminönü'nde Osmanlı padişahlarından I. Abdülhamid'in kabrinin bulunduğu türbede yangın çıktı. İçerisinde Peygamberimize ait ayak izinin de bulunduğu türbenin ahşap bölümünde hasar meydana gelirken yangın çok fazla büyümeden itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.
"Tamam mı devam mı bakacağız"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ihalede 1 milyar 156 milyon YTL ile en yüksek teklifi veren Sama Dubai İcra Kurulu Başkanı Farhan Faraidooni’nin gazetelerde yer alan açıklamaları üzerine...
Yeni bir alışveriş merkezi 'en iyi'lerle birlikte geliyorİstanbul, yeni bir yaşam ve alışveriş merkezine kavuşuyor; Astoria Alışveriş Merkezi. Konsepti ve yenilikçi hizmet anlayışıyla, ekim ayında, Esentepe'de açılıyor. Alışveriş merkezi açılmadan önce üstündeki residence'lar çok konuşulmuştu. Aralarında Mehmet Ali Erbil, Seda Sayan ve Abdullah Kığılı'nın da bulunduğu birçok tanınmış kişinin burada dairesi var.
Sama Dubai bekliyor, Solidere geliyorSama Dubai’den sonra Ortadoğu kökenli bir dev gayrimenkul şirketi daha Türkiye’ye geliyor. Beyrut’u Ortadoğu’nun Paris’i yapan Solidere, Türkiye’de emlak sektörüne girecek.
'Aslanın yuvası' için 16 talipGalatasaray’ın Avrupa’nın en lüksü olarak Seyrantepe’de yaptıracağı dev stadı için 4 günde 16 şirket şartname aldı.
'Dava yok' garantisi vermedim, o para kasamıza girecekSama Dubai İcra Kurulu Başkanı Farhan Faraidooni'nin, "İETT arsası ihalesine girmeden önce Belediye Başkanı bana dava olmadığını söyledi" açıklamasına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'tan itiraz geldi.
Küresel ısınma dünya topraklarını çölleştiriyorYaşanan küresel ısınma ve su kaynaklarının giderek azalması, dünya topraklarını çölleşme tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor.
Metreküpü 1 dolara içilebilir deniz suyu ister misinizBeylikdüzü Tüyap'taki 'Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Fuarı'nı gezerken bir Arap grubunu gördük; Mekke Belediye Başkanı Dr. Ossama Albar imiş, atık depolama konusunda firmaların neler ürettiklerini görmek için gelmiş. Şaşırdık; bizimkiler yoktu.
İç mimarlar ustalara karşı!Evinin iç dekorasyonu için mobilyacı, tesisatçı, perdeci ve boyacı gezmekten sıkılanlar için artık iyi bir alternatif var: İç mimarlar. İhtiyaçlarınızı, zevkinizi ve bütçenizi dikkate alan iç mimarlar, sizler için evinizi tasarlıyor. Daha önce İstanbul’un sosyetesine hizmet eden iç mimarlar, şimdi Sivas, Konya ve Trabzon’a; kısacası Anadolu’ya açıldı.
Susuzluk kabusunu seçim sonrasında anlayacağızİTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Mikdat Kadıoğlu ile Ömer Madra, Açık Radyo'da konuşuyorlar. Madra soruyor, Kadıoğlu yanıt verirken ciddi uyarılarda bulunuyor:
Özgür ruhların ateşiRomanlar, kentsel yenileme projesiyle birlikte yerlerinden edilme korkusuyla yaşıyor uzun zamandır... Kentsel Dönüşüm Projesi sonucunda bir kültürün bir yaşam biçiminin yok olmasıyla karşı karşıyalar...
Yıkanmayacağız!İstanbul Belediyesi'nin posterleri, su tüketimini azaltmak için yapabileceklerimizi öğretiyor: Tıraş olurken, dişlerimizi fırçalarken musluk kaparsak bilmem kaç ton suyun israfını önlermişiz; habire sifon çekmemek şu kadar, banyo yerine duşta yıkanmak da bu kadar suyu daha az tüketmemize yol açarmış.
Babil'in Asma Bahçeleri Bodrum'daÇakırlar Grubu'nun Bodrum'da yaptığı residence ve otel projesinde, oda ve yemeklerde dünyanın yedi harikasından esinleniliyor.
Topbaş İETT arazisini satmakta kararlıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İETT arazisini mutlaka satacaklarını söyledi. Topbaş, İETT arazisi ihalesini kazanan Sama Dubai'nin İcra Kurulu Başkanı Farhan Faraidooni'nin 'Belediye başkanıyla ihaleden önce konuştum, bana dava olmadığını söyledi' ifadeleriyle ilgili, "Ben kesinlikle 'dava yok' ifadesini kullanmadım" dedi. Topbaş, "Sama Dubai'nin, yeniden ihale açılması durumunda da ihaleye gireceği" ifadesine ilişkin olarak da, "O kendi kararları, onu bilemem" dedi. Topbaş, şöyle konuştu: "Biz bu arsanın parasını kasamıza koyacağız. Bu kadar net. Çünkü İstanbul'un buna ihtiyacı var."
Tarih: 25 Haziran 2007 Kaynak: Radikal
Atina'daki kumaş fabrikası camiye çevrildiAvrupa'nın camisi olmayan tek başkenti Atina'da, Müslümanlar eski bir kumaş fabrikasını satın alıp ibadethaneye çevirdi. Yunan hükümetleri 1990'lardan beri Atina'da cami inşa etmek için parlamentodan kararlar çıkarmalarına rağmen, kilisenin tepkileri yüzünden hiçbir şey yapmayınca, El Fauzan adlı Suudi işadamının 2.5 milyon avro ödeyerek satın aldığı eski kumaş fabrikası 'İbadet, eğitim, kütlür merkezi'ne çevrildi. Yaklaşık 1000 kişinin ibadet edebileceği 'cami'nin halıları Türkiye'den getirildi. Atina'daki Moshato semtindeki merkezin açılışı dün yapıldı. İbadethanenin yanı sıra Arapça eğitim verilecek bir okul da faaliyet gösterecek.
Tarih: 25 Haziran 2007 Kaynak: Radikal Yazan: Yorgo Kırbaki
"Arazileri sattırmam"İstanbul'un değerli kamu arazilerinin satılmasını eleştiren CHP'li Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk , "Bunlar ilçemde olsa asla izin vermezdim" dedi.
Küçükçekmece halkı isyan ettiKüçükçekmece Ayazma Mahallesi sakinleri, kentsel dönüşüm projeleri kapsamında evlerinin yıkılmasını protesto etti. Galatasaray Lisesi önünde toplanan mahalle sakinleri, "Barınma hakkımız engellenemez", "AKP şaşırma sabrımızı taşırma", "Direne direne kazanacağız" sloganları ile Taksim Meydanı'na kadar yürüdü. Burada basın açıklaması yapan Umut Yakar, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay'ın mahalleli için yapılan TOKİ evlerini kendi yandaşlarına ve emlakçilere verdiğini savundu. Mahalle sakinleri de 7 ay önce evlerinin yıkıldığını belirterek "Karton ve çadır kondularda yaşamlarımızı sürdürüyoruz. Kimyasal atık çöplüğüne dönüşen mahallemizde sağlıksız koşullarda kalıyoruz. Yetkililer bir an önce barınma sorunumuzu çözmeli" dediler.
Tarih: 25 Haziran 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Melen Suyu GözüktüKuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kalan İstanbul'u kurtarması planlanan "Melen Çayı Projesi" büyük hızla ilerliyor.
İstanbul, Aysel Gürel’e döndü makyajla Deniz Akkaya olmazİstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin konut stoğunun yüzde 70’inin hem sağlamlık hem de estetik açıdan yenilenmesi gerektiğini savunan Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, Garanti Bank’ın Bonus reklamlarına atıfta bulunarak, "Aysel Gürel’e ne kadar makyaj yaparsanız yapın, ondan bir Deniz Akkaya yaratamazsın. Binalar kendini taşıyamıyor, çöküyor. Konut stoğumuzun makyaja değil, yenilenmeye ihtiyacı var" dedi.
Kadir Topbaş: Sama Dubai'ye 'Dava yok' demedimİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İETT arazisine en yüksek teklifi veren Sama Dubai'ye araziyle ilgili dava bulunmadığı şeklinde bir bilgi vermediğini söyledi.
İznik Vakfı 16. yüzyıl çini sanatını yaşatıyorİznik çinisi bütün dünyada değer verilen sanat eseri. Neden eski "İznik çinileri" çok çok değerli? Neden herkes onların peşinde?
Balıkçı barınağına Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan onayAntalya'da balıkçı barınağı projesinin yapılacağı alana Çevre ve Orman Bakanlığı'nın onay verdiği bildirildi. Antalya Su Ürünleri Kooperatifi Bölge Birlik Başkanı Mahmut Ayhan yaptığı açıklamada, söz konusu barınağın Topçam ile Küçük Çaltıcak arasında Sıçan Adası'nın karşısındaki bölgede olduğunu söyledi.
Menderes Türel: Kaleiçi ve Yat Limanı'nı güzel günler bekliyorAntalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel 'Nasıl Bir Yat Limanı' konulu Çalıştay'da Kaleiçi ve Yat Limanı'nı güzel günlerin beklediğini belirterek "Alanı 1985'li günlerine döndüreceğiz" dedi.
Hasanoğlan’da düş kurdularBir grup meslek odası, "Kent Düşleri" kapsamında ortaklaşa düzenledikleri, "Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü Yerleşkesi Değerlendirme Proje Yarışması"na katılacak üniversite öğrencilerini "düş kurmak" için bir kampta biraraya getirdi.
Doğu'nun ve Batı'nın en iyisiİngiltere'de yayımlanan The Times gazetesi, Türkiye'nin turistik ve kültürel zenginliklerini anlattığı haberinde, "Türkiye, Doğu'nun ve Batı'nın en iyisini sunuyor" diye yazdı.
Anafartalar Çarşısı satışa çıkıyor22 Mayıs’ta yedi kişinin ölümüyle sonuçlanan terör saldırısında hasar gören Ankara’daki Ulus Anafartalar Çarşısı satışa çıkıyor. Haftalık Ekonomist Dergisi’nin haberine göre, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne devrettiği çarşı, ihale yoluyla satılacak. Emekli Sandığı’na ait çarşının yıllık kira geliri, 3 milyon YTL’yi aşıyor. Milli Emlak ayrıca, Başkent’in barlarıyla ünlü SSK İş Hanı ile İzmir Foça’da yer alan tatil köyüne de müşteri arayacak. Turizm, tarım, sanayi, konut yatırımları için arazi tahsisi yapan Milli Emlak Genel Müdürlüğü, şimdilerde Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur taşınmazlarının özelleştirmesini yapmaya hazırlanıyor. Türkiye yüzölçümünün yüzde 15’ini, bir başka deyişle 2 milyon 500 bin adet taşınmazını devlet adına yöneten Milli Emlak Genel Müdürü İlyas Arlı, "Biz Osmanlı’dan gelen bir mirası, tasfiye ediyoruz. Arazi rejimi, cumhuriyetten sonra değişti ve özel mülkiyete geçildi. Bir nevi sürekli özelleştirme yapıyoruz. OSB arsaları, küçük sanayi siteleri, kamunun yaptığı hastane, okul arazileri, TOKİ’nin arsalarını biz veriyoruz" dedi. Arlı, "Bugüne kadar sanayi, tarım, turizm yatırımlarına tahsisler yaptık. Bundan sonra da özel sağlık yatırımlarına tahsiste bulunmak istiyoruz" dedi.
Tarih: 25 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet
Şile'ye 5 yıldızlı Dedeman geliyorUzun yıllardır inşaat işiyle uğraşan eski İstanbul Ticaret Odası Başkanı Mehmet Yıldırım, önümüzdeki dönemde hedeflerinin turizm alanında yeni projelere imza atmak olduğunu söyledi.
Palmiye özentisi Karadeniz’e sıçradıBilen varsa söylesin: Doğu Karadeniz’de palmiye ağacının işi ne? İstanbul’da benzin istasyonları ile yayılan palmiye ağaçları, bin bir ton doğa yeşili ile ünlü Karadeniz’e de dikilmeye başlandı.
1. Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu bugün başlıyorBugün sabah saat 09:30’da İstanbul Arkeoloji Müzeleri Yıldız Salonu’nda 1. Uluslararası Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu başlıyor.
Kent Konseyi'nin Gündemi: SuYerel Gündem 21 Kent Konseyi Haziran ayı toplantısında, ”İzmir’de Sürdürülebilir Çevre” konu başlığında “İklim Değişikliği ve Su Yönetimi” tartışıldı.
İzmir’de su uyarısıEge bölgesindeki barajların doluluk oranı geçen yıla göre yarı yarıya düştü. Tahtalı Barajı’nda 257 günlük su kaldığı açıklandı. Henüz su kesintisi yapılmasını gerektirecek bir durum yok ancak uzmanlar bilinçli su kullanımı konusunda uyarıyor.
1001 Gece Masalları'ndan çıkıp gelen kent: İstanbulİstanbul, her geçen yıl dünya basınında daha çok yer alıyor. Pek çoğu övgü dolu kaleme alınan bu yazılar Türkiye için AB'ye göz kırpıyor.
Kalite ve belediyecilikGelişmiş dünya ülkelerinde kalite anlayışı çoktan aşılmış, mükemmelliğe ulaşma yolları aranmakta iken ülkemizde ne yazık ki, hala kalite hususunda yanlış anlamalar hakimdir.
DSİ Ve ASKİ’nin Ortak Basın AçıklamasıHaberin özünde DSİ’nin, Büyükşehir Belediyesi’ne, “Kızılırmak Suyu’nun içilemez olduğuna” dair bir rapor verildiğinin belirtildiğini kaydeden Başkan Gökçek, kendisinin hemen DSİ yetkililerini aradığını ve böyle bir raporun bulunmadığına dair, DSİ Genel Müdürlüğü ve ASKİ Genel Müdürlüğü imzalı ortak bir basın metni hazırladıklarını söyledi.
Bu ihaleden hayır yok iptal edin artık !İhale yapılalı 3 ay oldu. Sama Dubai CEO’su Farhan Faraidoon kendilerine ödeme tebliğinin ne zaman yapıldığını söylemiyor.
‘Davadan önce ödemem ama Türkiye’de kalıcıyım’Sama Dubai CEO’su Farhan Faraidooni, İstanbul Büyük- şehir Belediyesi ihalesinden 705 milyon dolara aldıkları İETT arazisi için, dava sonucu netleşmeden ödeme yapmayacaklarını açıkladı.
Yurtdışında daha yüksek standartlı proje yapabiliyoruzMar Mimarlık'ın kurucusu Gülfem Karaer, Türkiye'deki yasaların, konut sektörüne paralel olarak gelişemediğini, sektörün bir adım gerisinde kaldığını söylüyor İnşaat ve mimarlık firmalarının son 15 yılda önemli aşama kaydettiğini belirten Gülfem Karaer, sektörün dünya çapında hizmet verebilir hale geldiğini dile getirdi.
TBMM'nin yeni hizmet binalarının temeli atıldıTBMM Başkanı Bülent Arınç, herkesin hayatında dönüm, kırılma noktalarının olabileceğini, ancak Meclisin her zaman milletin hizmetinde olacağını belirterek, “Siyaset yapmanın tek yeri, TBMM'de milletvekili olmak değildir. Bugünün yarını da var” dedi.
İnönü Stadı’na Alman modeliBeşiktaş İnönü Stadı’nın, Alman 1. Ligi ekiplerinden Eintracht Frankfurt’un "Commerzbank Arena" modeline göre yeniden inşa edileceği ileri sürüldü. Almanlar’ın ünlü "Sport1" isimli internet sitesinin haberine göre, Beşiktaşlı yöneticiler stat projesiyle ilgili olarak bir Alman inşaat firmasıyla görüşmelere başladığı ve isim hakkını da satmak istediği belirtildi.
Tarih: 22 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet
Ankara'nın su sıkıntısıTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine (TMMOB) bağlı Peyzaj Mimarları Odası, Ankara'da yaşanan su sıkıntısının, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in 13 yıllık yanlış kent yönetimi yaptığı için” ortaya çıktığını öne sürdü.
Hasanoğlan’da tarihi buluşmaİnşaat Mühendisleri Odası ile Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından ortaklaşa düzenlenen "Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü Yerleşkesi Değerlendirme Proje Yarışması" etkinlikleri devam ediyor. Proje kapsamında, 23-24 Haziran tarihlerinde Hasaoğlan yerleşkesinde kamp düzenlenecek. Hasanoğlan Köy Enstitüsü mezunlarıyla, yarışmacı mühendislik-mimarlık öğrencilerinin biraraya geleceği kamp, kuşaklar arasında köprü işlevi görmenin yanında, yarışmacı öğrencilerin köy enstitülerinin tarihsel anlamına hakim olmalarını da sağlayacak. Bilgi için, İnşaat Mühendisleri Odası’nın 2943015 ile Mimarlar Odası’nın 24178665 /119-124 No’lu telefonlarını arayabilirler.
Tarih: 22 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet Ankara
TMSF ve Ankara Büyükşehir Hazine'yi çökerttiHazine, kamu kuruluşlarından olan alacaklarının yarısına yakınını vadesi geçmesine rağmen tahsil edemedi. Kamu alacaklarının 41.5 milyar YTL'lik bölümünün vadesi geçti.
KÖYDES'ten Ayvacık'a Boğaziçi Köprüsü gibi bir köprüAyvacık Kaymakamı Metin Esen yaptığı açıklamada, Ayvacık- Eynel- Örencik Köprüsü'nün ihale aşamasında sona gelindiğini, 336 metre uzunluğunda ve 12 metre genişliğinde yapılacak ve yaklaşık 10 trilyona malolacak olan köprünün il özel idaresinin desteğiyle 2 yıl içerisinde bitirileceğini söyledi.
Ortopedik engellilerden merdiven sitemiKültür Merkezi binası bulunmayan Erzurum'da mevcut olan Erzurum Lisesi Kültür Merkezi'ndeki etkinliklere tekerlekli sandalyeli ortopedik engelli vatandaşlar katılamazken, koltuk değnekliler ise binbir güçlükle çıktıkları merdivenler nedeniyle etkinliklere katılmayı düşünmüyor.
Elazığ’a 50 milyon dolarlık MislandElazığlı işadamı Nihat Demirbağ’ın öncülüğünde 711 kişinin bir araya gelerek kurulan Mis Holding, kente 50 milyon dolarlık alışveriş ve eğlence merkezi Misland’ı kuruyor. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Demirbağ, projenin yüzde 20’lik bölümünün tamamlandığını, şu ana kadar 20 milyon dolar harcandığını belirterek, "Herkes bize ’Böyle bir büyük yatırım doğuya yapılır mı? Bu kadar paranız var. Allah size akıl versin, bu cefa çekilir mi’ diyor. Misland iddialı bir proje olarak 15 ana merkezde 155 aktivite alanı bulunan küçük bir şehir gibi bölgede yepyeni bir yaşam merkezi oluşturacaktır" dedi. Elazığ, Türkiye’nin en büyük alışveriş ve eğlence merkezlerinden biri Misland adıyla kuruluyor. Yapımına 7 yıl önce başlanan merkezin 5’te 1’i 20 milyon dolara tamamlanırken, projenin tamamının bittiğinde 50 milyon doları bulacağı belirtildi. 711 kişiyle bir araya gelen Mis Holding’i kuran ve holdingin yönetim kurulu başkanlığını yapan işadamı Nihat Demirbağ, terk edilmiş taş ocakları alanın ve çöplüklerden yepyeni kent yarattıklarını söyledi.
Tarih: 22 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Şahismail Gezici
Yeşil alanları ateş bastı!Sıcakla beraber artan orman yangını tehlikesi Antalya ve Bodrum'da kendini gösterdi. Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı Karacaören Köyü Karadayılar mevkiinde çıkan yangın, akşam saatlerinde rüzgârın da etkisiyle genişleyerek 80 hektar alana yayıldı. Anız yakarak bu yangına yol açtığı belirtilen 24 yaşındaki Oktay Soykan gözaltına alındı. Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Göltürkbükü beldesi Cennetgöl mevkiindeki çöplükte, dün saat 14.30'da kâğıtların tutuşması sonucu yangın çıktı. Rüzgârın etkisiyle büyüyen alevler, yakındaki kızılçam ormanına sıçradı. Gündoğan beldesi yakınlarında da dört ayrı noktadan makilik ve ormanlık alanda çıkan yangın, şiddetli rüzgârın etkisiyle kısa sürede büyüdü. Yangında, üç hektarlık kızılçam ormanı ile 14 hektarlık makilik alan yandı. Tekneler limandan uzaklaştırıldı, halktan traktör, kamyonetle su getirmesi istendi. Alevlerin tatil siteleri ve villalara 50 metre kadar yakınlaşması paniğe yol açtı. Dört sitedeki 80 villa, boşaltıldı. Zorla söndürülen yangına neden olduğu ileri sürülen dört inşaat işçisi gözaltına alındı.
Tarih: 22 Haziran 2007 Kaynak: Radikal
Derince Limanı ve Çelik Palas satıştaDerince Limanı ve Bursa Çelik Palas Oteli 36 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilecek. Teklifler ağustos ayında verilecek.
Parayı ödemediğimize bakmayın ciddiyiz, İETT arazisinden çekilmeyizBüyükşehir Belediyesi ile İETT arazisi üzerine Dubai Towers projesini kurmak için yaptığı işbirliği bozulan Sama Dubai Holding’in CEO’su Farhan Faraidooni, "Kesinlikle projeden çekilmeyi düşünmüyoruz. Dava netleşene kadar ödeme yapmayız, netleşsin parayı ödeyeceğiz"diye konuştu.
’İstanbul’da göğü yaramam’İSKİ Genel Müdürü Mevlut Vural, İstanbul’daki kuraklık üzerine konuşurken "Küresel ısınmanın getirdiği sıkıntıyı şiddetli şekilde hissediyoruz" dedi.
Yazı KarakterleriHarf ve satır aralıklarıyla dolu hafif ve uçucu fontlar duygusal süslemeler ve diyagonal vurgulamalar. Özel yayınlar, deneysel araştırmalar ve müşteriler için 500’ün üstünde yazı karakteri tasarlamış olan usta Tobias Frere - Jones, Design Indaba Konferansı’nda yazı karakterlerinin inceliklerini tartışacak.
Hollandalı ZevkiUluslararası üne sahip dört konuşmacı, Design Indaba’yla Hollandalı köklerini ve tasarımla ilgili görüşlerini paylaştılar.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.