Haberler

25 Haziran 2008, Çarşamba

Kamboçya’nın Yok Olan Modern MimarlığıKamboçya’nın Yok Olan Modern MimarlığıKızıl Kmerler’in iktidardayken uyguladığı şiddet, Tarihi Angkor Bölgesi ve Angkor Wat Tapınağı, Kamboçya düşünüldüğünde ilk akla gelenlerden. Ancak, bu Güneydoğu Asya ülkesinde, ilerleme inancının ve idealizmin gözle görülür hale geldiği bir dönem de yaşandı. Bugün yok olmaya terkedilen 1945 - 1970 yıllarının Kamboçya mimarisi, bu dönemin tek kalıntısı. Haberin Devamı
"UPM Forest Life" İnternet Oscar''ını Kazandı"UPM Forest Life" İnternet Oscar''ını KazandıUPM''in orman, ormancılık ve çevre üzerine interaktif web sitesi www.upmforestlife.com 12. Webby Ödülleri''nde "Kurumsal İletişim" konusunda ödül kazandı.
Tekstilkent’in plazaları hızla doluyorTekstilkent’in plazaları hızla doluyorYıllarca hayalet plazalar olarak kalan eski Tekstilkent Kuleleri (şimdiki adları Koza Plazaları), TEM üzerinde her gelip geçenlerin içini burkan görüntüsünden, dev şirketleri barındıran A sınıfı birer plazaya dönüştü.
Sahipata Çevresinde Çirkin GörüntülerSahipata Çevresinde Çirkin GörüntülerSahipata Camii ve Külliyesi''nin gerek iç kısmı gerek dış kısımları bir süre önce Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilerek güzel bir görüntüye kavuşturuldu.
İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışması''nda Kazananlar Belli OlduİMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışması''nda Kazananlar Belli OlduTürkiye''ye yeni markalar, yeni tasarımlar kazandırmak, sanayiciyle tasarımcıyı bir araya getirerek üretilebilir tasarımlar yapılmasını sağlamayı hedefleyen "İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışması"nın ödülleri, 23 Haziran 2008 tarihinde garajistanbul''da düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi.
Iğdır’daki Soykırım Anıt ve Müzesi harabeye döndüIğdır’daki Soykırım Anıt ve Müzesi harabeye döndüErmeniler’in katlettiği Türkler’in anısına 5 Ekim 1999’da açılışı yapılan Iğdır’daki Soykırım Anıt ve Müzesi, bakımsızlıktan harabeye döndü. Müze bölümündeki sıvalar dökülürken, anıtın Türkiye’nin çeşitli yörelerinden getirilen mermerinin bir bölümü de kırıldı. İl Kültür Müdürü Yayha Kemal Er, Ermenistan’ın başkenti Erivan’dan da görünen Soykırım Anıt ve Müzesi’nin 2005 yılında 125 bin YTL harcanarak onarımdan geçirildiğini hatırlatarak, "Şimdi çevre düzenlemesini yapıyoruz. Bakanlığa bilgi verildi. Ödenek geldiği zaman da onarım yapılacak" dedi.
Tarih: 25 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Suat Deniz
Tarihi koruluğa çekidüzenTarihi koruluğa çekidüzenTarihe tanıklık eden Osman Hamdi Bey''in yazlığı, şimdilerde "müze ev" olarak değerlendiriliyor ve Gebze için büyük önem taşıyor.
40 bin eve alarm taktı sıra ‘komşulara’ geldi40 bin eve alarm taktı sıra ‘komşulara’ geldiPronet, günde 1 dolara güvenlik sloganıyla kısa sürede 40 bin aboneye alarm sattı. Şirket, seneye Türkiye’nin çevresindeki ülkelere de yayılmaya hazırlanıyor.
Şirketlere ‘kültür’ avantajı geldiŞirketlere ‘kültür’ avantajı geldi''İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti’ projesini bağış, yardım ve sponsorlukla destekleyen firmalar bu harcamaları vergiden düşecek.
İslam Mimarisinin Avrupa’daki Pozisyonuİslam Mimarisinin Avrupa’daki PozisyonuBatı Avrupa’da İslam mimarlığının kökeni ve şekil dili hakkında birçok yanlış anlaşma söz konusu. Mimarlık tarihçisi Christian Welzbacher ile mimarlar Hüsnü Yeğenoğlu, Wilfried van Winden ve Paul Böhm geçtiğimiz günlerde, Martien de Vletter yürütücülüğünde, Hollanda Mimarlık Enstitüsü’nde (NAi) bu konuyu tartıştılar.
Konuttan vazgeçti, 35 milyon Euro harcayarak Bodrum''da otel diktiKonuttan vazgeçti, 35 milyon Euro harcayarak Bodrum''da otel diktiTunçel Grup''un Göltürkbükü''nde inşaatı süren Kuum Hotel''i, 1 Temmuz''da kapılarını açıyor. Konut projesini turizmci dostunun ısrarıyla otele çeviren Tunçel Grup Başkanı Uğur Tunçel, inşaata 35 milyon Euro harcadı.
İtalyan kuruluşu kuleyi restore edecekİtalyan kuruluşu kuleyi restore edecekTBMM ile İtalyan Ticaret Merkezi ve Assorestauro Servisi arasında restore edilmesine ilişkin protokol imzalanan 114 yaşındaki Dolmabahçe Saat Kulesi için yapıldığı dönemde 1 milyon 215 bin 150 kuruş harcandı.
Kaya mezarları eriyor!Kaya mezarları eriyor!Dalyan’daki antik kentin uzantısı olan, 2400 yıllık kaya mezarlar, doğa koşulları, insan tahribatı ve mezarların yapıldığı kireç taşının dayanıksızlığı nedeniyle eriyor.
Bütün Dünya Alternatif Enerji ArayışındaBütün Dünya Alternatif Enerji ArayışındaKüresel iklim değişikliği, petrol kaynaklarının giderek azalması, petrol fiyatlarındaki artış ve artan nüfusa paralel olarak gelişen enerji ihtiyacı sebebiyle bütün dünya alternatif enerji kaynakları peşinde. BP, General Electric, Sharp ve Shell gibi büyük ölçekli şirketler alternatif enerji sektörüne yatırım yapmaya başladılar. Avrupa Birliği’ndeki ülkelerin liderleri karbondioksit salınımını azaltmak 2020 yılına kadar ulusal enerjilerinin %20’sini alternatif enerji kaynaklarından üretmek için 2007 Mart ayında bir sözleşme imzaladılar.
TOKİ, müteahhitlere 1,5 milyar YTL fiyat farkı ödeyecekİnşaat girdilerindeki yüksek artış sebebiyle müteahhitlere yapılacak fiyat farkı ödemesi için kanuni düzenlemeye gidiliyor.
Şehir "Yeraltı"na Taşınıyor!Rusya"nın başkenti Moskova"da yaşanan park sorunu ve trafik tıkanıklığının çözülmesi için yerin altına otoparklar, alış veriş merkezleri ve diğer donanımlar inşa edilecek.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Dalan’ın Yurt İnşaatına Mimarlar Odası’ndan İtirazBirgün Gazetesi’nde çıkan İstanbul eski belediye başkanlarından Bedrettin Dalan’ın Kadıköy ilçesinde yaptırdığı özel öğrenci yurdu konulu haber ses getirdi.
Eski Kilise Restore EdiliyorGaziantep’te tarihi özelliğe sahip olup daha önce Kilise, sonra cezaevi daha sonra ise cami olarak kullanılan Kurtuluş Cami’nin duvarları ile alttaki dükkanlar restore ediliyor. Tepebaşı Mahallesi’nde bulunan Kurtuluş Camii''nin yıkık dökük olana çevre duvarları ile alttaki dükkanlar restore edilerek kullanıma açılacak. Restorasyon çalışması devam eden caminin yıkık dökük olan çevre duvarları aslına uygun olarak yeniden yapılırken dükkanlarda aynı şekilde restore edilerek, yeniden daha güzel yapısı ile hizmete sunulacağı ifade edildi.
Tarih: 25 Haziran 2008 Kaynak: Gaziantep 27
Alanya''da 80 Hektarlık Orman Kül OlduAntalya’nIn Alanya ilçesi Ali Efendi köyünde orman yangını çıktı. Yangın nedeniyle iki mahallenin boşaltıldığı bildirildi. Alanya Orman İşletme Müdürü Vedat Dikici, dün sabah saatlerinde Ali Efendi Köyü Mezarlığı’nda henüz belirlenemeyen nedenle başlayan orman yangınında 80 hektarlık alanın tahrip olduğunu söyledi. Dikici, rüzgar nedeniyle hızla ilerleyen yangının söndürülmesi için 3 uçak, 3 helikopter, 18 arazöz, 4 yer ekibi ile çevre belediyelerden gelen iş makinelerinin müdahale ettiğini belirtti. Kısmen kontrol altına alınan yangını söndürme çalışmaları sürüyor.
Tarih: 25 Haziran 2008 Kaynak: Birgün
Çin''de 1 milyon araç yasaklandıÇin Hükümeti Olimpiyatlar için 1 milyon aracın trafiğe çıkmasını yasakladı. Amaç, 8 Ağustos’da başlayacak olan 2008 Olimpiyatları sırasında hava kirliliğini azaltabilmek. Yasak 20 Temmuz’dan itibaren hayata geçecek.
Türkiye’de zengin sayısı dünya ortalamasının üç katı artıp 50 bine çıktıMerrill Lynch Türkiye Genel Müdürü Cinemre, Türkiye’de 1 milyon dolar varlığı bulunanların yer aldığı ‘yüksek varlıklılar’ sayısının 2007 yılında dünya ortalamasının üç katı artarak 50 bin kişiye ulaştığını açıkladı.
Gebze''ye yeni çehreBugüne kadar Gebze''ye yapılan yatırımların 75 milyon YTL''yi bulduğunu belirten Karaosmanoğlu, Kocaeli''nin dört bir köşesinde olduğu gibi Gebze''yi de yeniliyoruz, çağdaş standartlara kavuşturuyoruz" dedi.
Divriği Ulu Camii''nde Köklü Çözüm için UğraşılıyorUNESCO tarafından “Dünya Kültür Mirası” listesine dahil edilen Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası’nda 2007 yılında yapılan onarımın yapının genel sorununu çözmek yerine, eserin daha fazla tahrip olmasını önlemeye yönelik olduğu, köklü çözümün ise eserin doğu cephesindeki toprağın alınarak, istinat duvarı ve çevre düzenlemesinin yapılmasından geçtiği bildirildi.
Ağaçlar, Park ve Bahçeler Müdürlüğü''ne emanetMetrobüs hattı üzerindeki ağaçlar ustaca yerlerinden sökülüp, yeni yerlerine taşınıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, İstanbul’un daha yaşanılır bir kent olması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
Bakan Günay Divriği Ulu Camii''ni İnceleyecekDivriği’de bulunan ve 1228 tarihinden günümüze kadar ulaşmayı başaran Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası’nda Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay incelemelerde bulunacak.
Dikkat! İnşaat tozunun altından Pekin çıkabilirOlimpiyat Oyunları’na seferberlik ruhuyla hazırlanan Çin’de bu konuda özel eğitim veren okullar var. Bu okullardan birinde çocuklar Kung-Fu müziği eşliğinde esniyor. Okulun olimpiyat bahçesi ve bir de olimpiyat koridoru (üstte) var.
6 yılda 11 Belgrad Ormanı yok oldu!Türkiye’de 2002’den bu yana 60.873 hektar ormanlık alan turizm, maden ve enerji yatırımları için tahsis edildi. Yani 11 Belgrad Ormanı dolusu ağaç katledildi.
Ankaralılar cezalı mı?Ankara’nın en hareketli caddelerinden olan Tunalıhilmi Caddesi’nden her geçişimde aynı şeyi düşünüyorum ve soruyorum kendi kendime: Ankaralılar cezalı mı?
Kaç belediyede atık tesisi var?CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’na kaç belediyede atık arıtma tesisi bulunduğunu sordu.
Özelleştirmeler ‘sağlıklı suya’ erişimi zorlaştırıyor2009 yılında İstanbul’da yapılacak Dünya Su Formu’na karşı kurulan Alternatif Türkiye Su Platformu’nun son toplantısı önceki gün Çorlu’da yapıldı.
Onarım sürerken Efes''te konser tehlikeli olabilirKazı Heyeti Başkan Vekili arkeolog Doç. Dr. Sabine Ladstaetter, antik tiyatroda bu yıl konserlere izin verilmemesinin isabetli bir karar olduğunu belirterek, "Bir kişinin yaralanması bile bizi üzer" dedi.
Önce Mardin sonra molaTMMOB İç Mimarlar Odası 19. Dönem üyeleri, Mardin temsilciliğini açtıktan sonra Akdeniz Akdeniz Restoran’da yorgunluk attılar. Başkan Akın Yıldız ve diğer üyeler, akşam yemeğinde iç mimarların sorunlarını da paylaştılar. Mimarlar Odası, 2000 Yılından bu yana turistik alanda çok büyük gelişmeler yaşayan Mardin’de açılan temsilcilik aracılığı ile hem Mardin’de, hem de çevre illerde yaşayan iç mimarları bir araya getirmeyi hedefliyor. Mardin Türkiye’de SİT alanı seçilen illerden birisi olarak da önem taşıyor. TMMOB İç Mimarlar Odası Mardin temsilciliği, Valilik ve belediyeler ile koordineli bir şekilde çalışarak bölgede İç Mimarlık olgusunu başlatmayı amaçlıyor.
Tarih: 25 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
Yüzlerce gökdelen lazımSelim Gökdemir, "İzmir''in en az 30-40 tane 5 yıldızlı otele ihtiyacı var. Gençlere iyi iş imkanı sağlamamız için yatırımların önünü birlikte açmalıyız" dedi.
Gökçek’e Mogan ödülüAnadolu Denizcilik Kulübü tarafından "Kızılırmak’tan getirilen suyu Mogan Gölü’ne vererek gölün yeniden canlanmasını sağladığı" gerekçesiyle Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e "Çevre Şükran Plaketi" verildi.
Beypazarı turizmine doğa projesi desteğiDoğa Derneği ve Beypazarı Belediyesi, Birleşmiş Milletler’in desteklediği yeni bir projeyle İnözü Vadisi’nde doğa turizmini geliştirmeye yönelik yeni girişimler başlattı.
KEY''de ödeme Temmuz''daKonut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerinde takvim netleşti. Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, bu hafta sonu tasfiye edilen Emlak Bankası''ndan hak sahiplerinin listesini alacak. Listeler kurumun web sitesi ve gazetelerden vatandaşlara duyurulacak. Hak sahipleri ödeme tutarlarını T.C. kimlik numaralarını girerek kurumun internet sitesinden öğrenebilecek. Emlak Konut, 30 Haziran''a kadar da ödemeye hak kazananların listesini Ziraat Bankası''na gönderecek. Kurumun Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, bankanın çalışmalarını tamamladığını belirterek, 7 Temmuz ile 20 Temmuz arasında ödeme için müsait olduğunu söyledi. Hak sahipleri bu tarihlerde kendilerine en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek, T.C. kimlik numaralarıyla KEY hesaplarında biriken parayı alabilecek. Hisse senedi almak isteyenlere ise banka tarafından dekont verilecek. Günlük olarak da talepte bulunanlar Emlak Konut''a raporlanacak. Toplam 8 milyon 400 bin kişiye 2.9 milyar YTL''lik ödeme yapılacak. 1986-1995 arasında hesaplarına eksiksiz para yatırılmışsa ödenecek en yüksek tutar 1.400 YTL olacak.
Tarih: 25 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Asır
Gökçek’e çelik bina eleştirisiTOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı’nda, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’e eleştiride bulundu.
Dünyanın en iyi 100 otelinden 17''si Türkiye''deDünyanın büyük tur operatörlerinden TUI''nin yaptığı misafir memnuniyeti anket çalışması sonucu, dünyanın en iyi 100 oteli arasında 17 Türk oteli yer aldı.
Hangi yönden bakarsan bak alım zamanıEmlak sektörü açısından yılın ilk 5 ayının fotoğrafını çeken Nizamettin Aşa, "Fotoğrafta hiçbir şey gözükmüyor. İşi şeyler söylemek zor. 2006 yılının son yarısında başlayan durgunluk, 2007’de devam etti, 2008’de ise doruğa çıktı." dedi.
Marmaray''a 217 Milyon Euro KrediMarmaray Projesinin Boğaz Tüp Geçişi kısımından sonra ikinci bölümünü oluşturan Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci-Halkalı banliyö hatlarının iyileştirilmesi işinin finansmanına yönelik Avrupa Konseyi Kalkınma Bankasından (CEB) sağlanan 217 milyon euro tutarındaki krediye ilişkin anlaşma İstanbul''da imzalandı.
Çelik fiyatlarında yeni bir yükseliş atağıDemir-çelik fiyatlarındaki rekor artışlar devam ediyor. Avustralya Çin’e sattığı demir cevherine yüzde 85 zam yaptı.<
1 yıl sonra herşey çok farklı olacakİlk kazmanın 16 yıl önce vurulduğu Tekstilkent ve Giyimkent’i barındıran Tekstil Vadisi, hayata geçişinden itibaren bir türlü istenen doluluğa ulaşamazken tapular geçen yıl çıktı, bu Ekim’de de metro inşaatının başlayacağı açıklandı.
Dubai, çölde Londra’dan daha yeşil kent kuracakDubai emiri Şeyh Muhammed Bin Raşit El Maktum Dubai, için yeni planlarını açıkladı. Dubai emiri olduğundan beri ilginç projelere imza atan Şeyh Maktum şimdi de çöle, Londra ve New York’tan daha fazla yeşil alana sahip yeni bir kent inşa ettirmek için kolları sıvadı. 250 km2’lik alana uygulanacak olan yeni proje her semti belli bir merkez yapma amacı taşıyor. Belirlenen semtlere "İnsanlık Evi", "Ticaret Evi", "Doğa Evi", "Bilge Evi" gibi yapılar inşa edilecek. Kent, kanallar, köprüler ve parklarıyla, dünyanın en yeşil alanlarından biri olacak. Projenin 65 milyar dolara mal olması bekleniyor.
Tarih: 25 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
‘Deniz suyu son çare’Küresel ısınma ve bilinçsiz tüketim nedeniyle su ihtiyacı günden günü artarken kent merkezlerine kilometrelerce öteden su getirilerek konuya çözüm bulmaya çalışılıyor.
Trakya’nın yok olduğunu Bakanlık da kabul ettiGeçtiğimiz günlerde,”Trakya yok oluyor” başlığı ile yazdığım ve Trakya’nın sorunlarını dile getirdiğim yazıma Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan cevap geldi.
‘İstanbul’un suyu temiz’İstanbul’daki maden sahalarının düzenlenmesi ile ilgili dün İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi’nde bir toplantı düzenlendi.
Dört barajda su bitmek üzereKüresel ısınmanın etkisiyle İstanbul’da yaşanan aşırı kuraklık nedeniyle şehre su sağlayan barajlar kuruma tehlikesi yaşıyor.
ABD''li yalıtım şirketi İzmir''e yatırıma geliyorOtomotiv ve inşaat sektörüne yönelik cam üretiminde dünyanın en büyük grupları arasında gösterilen ABD''li Guardian Industries grubu, yalıtım sektöründe İzmir''de BTM şirketiyle birlikte yatırım yapacak.
Tarih, enerji için feda edilmemeli!Tarihi kalıntıların bulunduğu kazı alanının çevresinde, kömür çıkarma çalışmaları da sürüyor. TKİ’nin kömür havzasında tesadüfen bulunan iki ören yeri, sit bölgesi ilan edilmeli ve bu kültür değerleri altlarındaki kömür için feda edilmemeli.
Sedir Adası''ndaki ''Kum'' yasağı sonuç verdiMuğla Kültür ve Turizm Müdürü Murat Süslü, Sedir Adası''nı yılda yaklaşık 100 bin kişinin ziyaret ettiğini ifade ederek, "Sedir adası kumsalında uygulanan yasak, başarıya ulaştı ve kumsaldaki kum oranında gözle görülür bir artış yaşandı" dedi.
2400 yıllık kaya mezarlar tabiata yenik düşüyorKaunos Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı ve Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Işık, Dalyan''daki antik kentin uzantısı olan ve 2400 yıllık kaya mezarların doğa koşulları, insan tahribatı ve mezarların yapıldığı kireç taşının dayanıksızlığı nedeniyle eridiğini söyledi.
Bursa müze kent olacakBüyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Hanlar Bölgesi`nin gün ışığına çıkartacak çalışmanın Bursa`nın tarih kenti kimliğini ön plana taşıyacağını belirterek, “Hanlar Bölgesi ortaya çıktığında Bursa, dünyanın müze kentlerinden biri olacak” dedi.
İTÜ, Dünya Endüstriyel Tasarım Gününü Kutluyor"Dünya Endüstriyel Tasarım Günü", İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü tarafından 29 Haziran 2008 tarihinde Nokia ve Icon sponsorluğunda ve Finlandiya Büyükelçiliği''nin himayesiyle düzenlenen bir etkinlik ile kutlanacak.
"Temiz enerjinin vergisini düşürün"Tesisat Mühendisleri Sanayici İşadamları Derneği (TEMSİAD) Başkanı Şaban Bozdemir, binalarında güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları ile üretim yapacaklara vergi indirimi getirilmesi durumunda dönüşümlerin hızlanacağını ifade etti.
İstanbul’da çöpler fabrika yakıtına dönüşüyor…İSTAÇ Yakıt Üretim Tesisleri ile Çevre Laboratuarı’nı hizmete alan Başkan Topbaş, “İstanbulluların sağlığı bizim için her şeyden önemli.
İstanbul''da evin yoksa, Mardin''de de kredi yokMardinli sanayici ve tüccar hükümetin yeni GAP Eylem Planı''na umutsuz ve temkinli yaklaşıyor. "Daha önce çok paketler açıldı kapandı, yeni paket açıldı diye her söylenene hemen inanacağız diye bir şey yok" sözleri Mardinli sanayicinin ortak bakışı... Sanayici, her gelen hükümetin paket çıkardığını ancak icraatın eksik kaldığını düşünüyor.
Türk dünyası mimarlık zirvesi ''Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı''nın ikincisi, Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi''nde bugün saat 10.00''da başlayacak. Azerbaycan, Mısır, Lübnan, Kazakistan, Gürcistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan''dan uzmanları bir araya getiren kurultay üç gün devam edecek. (0312 442 88 45)
Tarih: 24 Haziran 2008 Kaynak: Zaman
1574 Yılında Yapılan Han Restore Edilip Turizme KazandırılacakKonya''nın Ilgın İlçesi''nde, 1574 yılında Lala Mustafa Paşa''nın inşa ettirdiği ve yörenin en büyük hanlarından biri olan tarihi yapı restore edilip turizme kazandırılacak.
Doğaltaş sektörü yurtdışı fuarlarla yeni pazar arayışındaToplam 5.2 milyar metreküp rezervine sahip olan ve 1 milyar dolarlık ihracat rakamını aşan doğaltaş sektörünün yurtdışı fuarlara ilgisi sürüyor. Geçen nisan ayında Şangay''da düzenlenen "Stonetech 2008"e 39 firmayla katılan Türkiye, ikinci yurtdışı çıkarmasını Hindistan''da "Stonemart 2009" fuarında yapacak. Sektörde faaliyet gösteren 20''ye yakın firmanın katılacağı fuar, 08-11 Ocak 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Doğaltaş sektörünün en büyük pazarı olan ABD''de yaşanan krizle, inşaat yatırımlarının azalması sonucu yeni pazarlara yönelen dünyaca ünlü doğaltaş firmaları, Çin''den sonra Hindistan''da yapılan fuarlara toplu katılım gerçekleştirecek. Fuarda, mermer ve taş sektörünün önemli markalarının yanısıra, mermer makina ve teknolojileri üreten firmalar da yer alıcak. Dünya genelinde 22 ülkeden 300''ü aşkın firmanın katılacağı organizasyon, 15 bin metrekare alanda gerçekleştirilecek. Organizasyona Hindistan''ın yanı sıra Çin, Mısır, Fransa, İtalya, Almanya, Umman, İspanya, Türkiye, Polonya, Vietnam ve Yunanistan gibi ülkelerden katılım olacak.
Tarih: 24 Haziran 2008 Kaynak: Referans
Topbaş: Haliç’te tescilli olmayan yapıyı yıktıkİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, tarihi Haliç Tersanesi’nde yıkılan yapıyla igili olarak, “40 yıl önce yapılmış, kültürel bir niteliği yok” dedi.
Köprü şehir MostarMimar Sinan’ın çırağı Mimar Hayrettin, Mostar üzerindeki köprünün minyatürünü, nehrin hemen yanındaki dereye yapmış, buradaki tecrübeden sonra Mostar Köprüsü’nü inşa etmiş.
Acemhöyük''teki Sarıkaya Sarayı''na Örtü SistemiAksaray merkeze bağlı Yeşilova beldesi içinde yer alan Acemhöyük ören yerinde bulunan yaklaşık 3 bin 800 yıllık Sarıkaya Sarayı''nın çevre ve doğal etkilerden korunmasını sağlamak için üzerine örtü sistemi yapılması planlanıyor.
Araban''da "Tarihi" VurdumduymazlıkGaziantep''''in Araban İlçesi Elif Beldesi ve ilçenin değişik bölgelerindeki tarihi eserlerin ilgisizlikten yok olma tehlikesiyle karşı karşıya oldukları bildirildi.
Rüzgar enerjisinde dev şirketler lisans için yarışıyorPetrol fiyatlarındaki artış, küresel ısınma ve arz sıkıntısı yatırımcıları rüzgar enerjisine yöneltti. 1 Kasım''da Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu''na (EPDK) üretim tesisi kurmak isteyen şirketlerden mevcut kapasitenin iki katı kadar başvuru geldi.
Bisiklet yolu yapana teşvikÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, daha temiz şehir merkezleri için bisiklet yolu yapan ve bisiklet sistemi kuran belediyelere teşvik vereceklerini bildirdi. Dünyanın gelişmeş Londra, Paris gibi şehirlerde özel bisiklet yolları bulunduğuna işaret eden Eroğlu, “Egzoz ve gürültü kirliliğinin önlenmesinin yanında sağlıklı bir ulaşım tarzını da beraberinde getiren bisiklet, şehir içi araç trafiğini azaltacaktır. Bu sistemi kuran ilk üç belediyeye Bakanlığımız maddi destekte bulunacaktır” dedi.
Tarih: 24 Haziran 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Şükran Kaban
Marmaray’a 230 milyon euroluk krediAsya ile Avrupa’yı denizin altından birleştirecek olan ve 2011 yılında tamamlanması planlanan Marmaray için gereken son kredi de bulundu. Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası’ndan kullanılacak 230 milyon euroluk krediyle birlikte projeye yapılan toplam yatırım 3 milyar 500 milyon YTL’yi aşacak. Kredi anlaşması Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın katılacağı bir törenle bugün imzalanacak. Kredi, Marmaray’ın 3’üncü Etap Projesi için kullanılacak.
Tarih: 24 Haziran 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Sinan Çetin
İster putperest olsun, ister zenci fark etmezTalu’nun kendisine bu ortaklığı uygun görüp görmediğini sorduğunu anlatan Bayraktar, “İster yerli, ister yabancı olsun, İster putperest, ister zenci olsun, fark etmez... Yeter ki parası olsun ve iş bitsin. Getirsinler teminatlarını yatırsınlar. İş yaptıkça ben de paralarını serbest bırakayım. Yoksa bu işin sonu kötüye gidiyor” dedi.
Dolmabahçe''deki saat kulesi restore ediliyorTBMM ile İtalyan Ticaret Merkezi ve Assorestauro Servisi arasında Dolmabahçe Sarayı bahçesindeki saat kulesinin restorasyon ve konservasyonuna ilişkin protokol imzalandı.
3. Köprüye Şenlikli Protestoİstanbul Boğazına köprü yapılmasına karşı, sivil toplum örgütü, sendika ve mahalle derneklerinin oluşturduğu 3. Köprü Yerine Yaşam Platformu, çevre katliamına yol açacak köprüye karşı tepkilerini gerçekleştirdikleri sokak şenliği ile gösterdi.
Eski likör fabrikası arazisi için üçüncü ihale 1 Temmuz''daMecidiyeköy''deki eski likör fabrikası arazisi, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ tarafından gelir paylaşımı yöntemiyle 1 Temmuz 2008''de tekrar satışa çıkarılacak. 25 Nisan 2008''deki ihalesi tek firmanın katılımı nedeniyle onaylanmayan, 30 Mayıs 2008''deki ihalesine de teklif gelmeyen Ali Sami Yen Stadı''nın yanındaki 23 bin 711 metrekarelik arazinin satışı, açık ihale usulüne göre iki oturum halinde yapılacak. İhale için şimdiye kadar beş şartname alındı. Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Demiröz, ikinci satışta vadeli muhammen satış değeri KDV hariç 297.5 milyon YTL''ye çıkarılan araziden, hasılat paylaşımı yöntemiyle asgari 350-360 milyon YTL gelir elde etmeyi beklediklerini kaydetti. Demiröz, ihaleyi kazanan firmanın söz konusu bedelin yüzde 20''sini sözleşme imzalanmadan önce peşin olarak vereceğini belirtti.
Tarih: 24 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
"Bahreyn, 40 bin konut yapmak istiyor"Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Bahreyn''in 40 bin konut yapmak istediğini belirterek, TOKİ dahil Türk müteahhitlerinin bu işten pay almak isteyeceklerini kaydetti.
Bu Kentte Güneş Panosu Zorunlu!Halkı enerji fiyatlarındaki yüksek artıştan korumak ve küresel ısınmaya karşı mücadeleye katkıda bulunmak için Almanya’nın Marburg şehrinde her evin güneş panosu bulundurması zorunlu hale geldi.
2023’te çöpte sıfır atıkİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dün Kemerburgaz Işıklar Köyü’nde TÜBİTAK’la Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle yapılan İSTAÇ Çevre Laboratuvarı ve Çimento Fabrikalarına Ek Yakıt Üretim Tesisi’nin açılışına katıldı. Açılışta konuşan Topbaş, İstanbul’da günde 14 bin ton çöp üretilerek düzenli depolama alanlarında toplandığını belirterek, "Çöpleri sürekli depolarsanız gelecekte depolama alanı bulamazsınız. 2023’e kadar kademeli olarak hiç atık çıkarmadan tüm çöpleri ayrıştırarak ekonomiye kazandıracağız" dedi.
Tarih: 24 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Şenol Coşkuner
Gezmiş’in yargılandığı salona sanat merkeziAnkara’daki eski Ulus Adliye Binası, birinde tiyatro diğerinde sinema olacak bir sanat merkezi haline getiriliyor.
Doğaya karşı suç işliyorlarDünyanın önde gelen iklim değişikliği uzmanlarından James Hansen, ABD Kongresi’nde yapacağı açıklanan konuşmada petrol şirketi yöneticilerinin “insanlığa ve doğaya karşı işledikleri suçlardan dolayı” yargılanmalarını isteyecek.
Dünya dönüm noktasındaDünyaca ünlü çevre analisti Lester Brown, dünyanın iklim açısından bir dönüm noktasında bulunduğunu vurgulayarak “Eğer o dönüm noktası aşılırsa Kyoto ve benzeri tüm sözleşmeler geçersiz ve anlamsız kalacak” dedi. Brown, uluslararası birçok yatırımcının gözünün, rüzgâr santralları açısından büyük bir potansiyele sahip olan Türkiye’nin üzerinde olduğunu söyledi.
Gecekonduya af üstüne afAKP hükümeti, yerel seçimler öncesinde oy deposu olarak gördüğü gecekondulara yeni bir af getirmek için TCY’de değişiklik yapmaya hazırlanıyor.
Kentlere göz kırpmakSon anda değişiklik olmazsa, TBMM genel kurulunda bugünden itibaren yeni bir yasa önerisi görüşülüyor. Genel bütçe gelirlerinden belediyelere ek kaynak aktaran bir öneri.
İstanbul’a geri dönüşüm tesisiTÜBİTAK tarafından geliştirilen “Geri Dönüşümlü Plastik Atıkların Granüle Dönüştürülmesi ve Diğer Atıkların Çimento Fabrikalarında Ek Yakıt Olarak Kullanılabilirliğinin Araştırılması” projesi kapsamında Kemerburgaz’da kurulan Yakıt Üretim Tesisi ve Çevre Laboratuvarı hizmete açıldı. İSTAÇ AŞ’nin desteğiyle 3 buçuk milyon YTL’ye mal olan tesiste günde 25 ton plastik atığın geri dönüştürülmesi hedefleniyor. Tesiste, geri dönüştürülen plastiklerden çöp konteynırı, yol döşemesi, saksı gibi eşyalar üretilecek.
Tarih: 24 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Betopan Kalitesini BelgelediTürkiye''nin ilk ve tek çimentolu yonga levha üreticisi Betopan AŞ yine bir ilke adım atarak kalitesini CE standartlarında belgelendirdi.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.