Haberler

25 Haziran 2010, Cuma

Londra-İstanbul Değişim Programı Bir Kitap Doğurdu Londra-İstanbul Değişim Programı Bir Kitap Doğurdu Londra'da faaliyet gösteren The Architecture Foundation tarafından her sene başka bir şehirle birlikte yürütülen değişim programının son ayağı 3 Temmuz'da İstanbul'dan Londra'ya gidecek mimarların bu çalışmanın ürünü olan kitabın tanıtım toplantısına katılımı ile sona eriyor. Programa katılımcı olarak seçilen mimarların İstanbul'da mimarlık pratiği üzerine yaptıkları tartışmaların toplandığı "İstanbul para-doksa" isimli kitabın tanıtımı aynı zamanda Londra Mimarlık Festivali'nin son etkinliklerinden biri olacak. Arkitera Mimarlık Merkezi ve Garanti Galeri'nin yerel destekçisi olduğu Londra-İstanbul mimarlık değişim programı kapsamında Londra'dan David Kohn, Studio Weave ve 00:/, İstanbul'dan Aslı Kıyak İngin, Boğaçhan Dündaralp (ddrlp) ve Nilüfer Kozikoğlu (Tuşpa NK) seçilmiş ve geçtiğimiz Kasım ayında Londra kökenli mimarlık ofislerinin İstanbul'a gelmesiyle programın ilk somut adımı atılmıştı. Haberin Devamı
Belediyelerin kentsel dönüşüm yetkisi değiştiBelediyelerin kentsel dönüşüm yetkisi değiştiBelediyelerin, konut, sanayi ve ticaret alanlarında, kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri uygulayabilmesini öngören 5998 sayılı ''Belediye Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun'' yürürlüğe girdi.
Tünel kazısında gizemli tünel bulunduTünel kazısında gizemli tünel bulunduBartın'da 1971 yılında yıkılan asırlık konağın temeli aranırken bu ilginç yapı ortaya çıktı. Bartın'da, 1971 yılında yıkılan, kentin ileri gelen Rum tüccarlarından Budosaki'ye ait asırlık konağın temeli aranırken tarihi tünel bulundu.
TOKİ 'kale' yapacakTOKİ 'kale' yapacakSınır bölgesinde terör saldırılarının olmadığı yıllarda yapılan karakolların yerine yenileri yapılacak. Aktütün ve Dağlıca gibi terör saldırılarında ağır kayıplar veren, baraka görünümlü eski sınır karakollarının yerine TOKİ 'kale gibi' yenilerini inşa edecek.
Şeytan Sofrası'nda gün batımı bir başkaŞeytan Sofrası'nda gün batımı bir başkaEşsiz renk prizmalarıyla doğan güneşi akşam serinliğinde batarken görebilmek herkese nasip olamayacak bir ayrıcalıktır...
Günay ve Kocaoğlu'dan Şanghay'da müze zirvesiGünay ve Kocaoğlu'dan Şanghay'da müze zirvesiİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Şangay EXPO'da bir araya geldiği Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Agora ve Kadifekale arasına kurulmasına karar verilen Ege Medeniyetler Müzesi konusunu görüştü. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Şangay EXPO'da açtığı standı ziyaret eden Bakan Günay, hem Büyük Kanal Projesi'nin hem de İzmir'in tanıtımına yönelik bu çalışmanın kent ve ülke yararına önemli kazanımlar sağlayacağını söyledi. Stant zeminindeki dev İzmir haritası üzerinde Büyük Kanal Projesi'yle ilgili İZSU Stand Direktörü Meral Çoban'dan brifing alan Bakan Günay, daha sonra İzmir'e kurulacak olan Ege Medeniyetler Müzesi konusunda Başkan Aziz Kocaoğlu ile görüşme yaptı. Müze yerinin harita üzerinde tespitiyle başlayan mini zirveye Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şenay Başer ile Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da katıldı. İzmir'e kazandırılacak yeni müze konusunda kararlılıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Kentimize yapacağımız müze konusunda Sayın Bakan'la aynı heyecanı duyuyoruz. El ele vererek en kısa süre içinde bu projeyi gerçekleştirmek arzusundayız" diye konuştu.
Tarih: 25 Haziran 2010 Kaynak: Yeni Asır
Ege'ye ikinci Meryem AnaEge'ye ikinci Meryem AnaMarmaris'teki Kameriye Adası'nda bulunan ve her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği tarihi kilise, Marmaris Ticaret Odası tarafından restore edilerek inanç turizmine kazandırılacak.
Yeni sağlık üssü: ManisaYeni sağlık üssü: Manisaİl Sağlık Müdürü Ziya Tay, "Manisalılar artık sağlık alanında dışa bağımlı olmaktan kurtulacak" dedi.
Dev kumarhaneye görkemli açılışDev kumarhaneye görkemli açılışDünyanın en pahalı kumarhanesi Marina Bay Sands, dün gece Singapur'da görkemli bir törenle açıldı. Yılda 18 milyon kişi tarafından ziyaret edilmesi beklenen kumarhanenin açılış töreninde Grammy ödüllü sanatçı Kelly Rowland başta olmak üzere çok sayıda sanatçı konser verdi. Dünya sosyetesinin büyük ilgi gösterdiği tören pek çok televizyon kanalında canlı olarak yayımlandı. Arazi bedeli de dahil olmak üzere yaklaşık 6 milyon dolara mal olan Marina Bay Sands'in içinde 2 bin 500 odalı bir otel, onlarca restoran ve alışveriş merkezi de yer alıyor.
Tarih: 25 Haziran 2010 Kaynak: Sabah
Şehir manzaralı yüzme havuzuŞehir manzaralı yüzme havuzuGüney Asya ülkesi Singapur'da dünyanın en lüks otellerinden biri açıldı. Otelin asıl özelliği ise 150 metre boyunda dev bir havuzu terasında bulundurması. Ancak otelde bir gecelik konaklama 400 dolara mal oluyor. Singapur'da dün hizmete giren Marina Bay Sands oteli terasındaki 150 uzunluğundaki havuzuyla dünya genelinde turistlerin ilgisini çekeceğe benziyor. Otelde konaklayanlar terastaki havuzda yüzerken aynı zamanda şehir tüm muhteşem manzarasıyla ayaklarının altında. Terasta havuzla birlikte restorant ve şehri izlemek için bir gözlemevi de bulunuyor.
Tarih: 25 Haziran 2010 Kaynak: Hürriyet
Dünya şehirleri ‘Küresel Fon' ile gelişecekDünya şehirleri ‘Küresel Fon' ile gelişecekYerel yönetimlerin finansman ihtiyaçlarının karşılanmasında banka işlevi görecek "Kentsel Gelişme Küresel Fonu"nu, UCLG Eşbaşkanı Kadir Topbaş tanıttı.
Demir çıkarmak için 20 bin kişilik şehri taşıyacaklar Demir çıkarmak için 20 bin kişilik şehri taşıyacaklar İsveç'in demir rezerviyle ünlü kenti Kiruna, göçe hazırlanıyor. Yaklaşık 800 milyon ton demir üzerine kurulduğu tespit edilen şehirde ülkenin resmî maden firması, belediyeyle el sıkıştı. 20 bin nüfuslu Kiruna, 57 milyar 678 bin TL karşılığında 4 kilometre uzağa taşınacak.
Böceklere 5 yıldızlı otelBöceklere 5 yıldızlı otelŞimdiye kadar 5 yıldızlı oteller hep insanlar için yapıldı. İngiltere'de ise 'Kovanın Ötesinde' adı verilen projeyle mimarlık şirketleri böcekler için 5 yıldızlı otel tasarlamak için birbirleriyle yarıştı.
Güzelbahçe'nin en güzel "bahçeleri" ödül kazandıGüzelbahçe'nin en güzel "bahçeleri" ödül kazandıGüzelbahçe Belediyesi, Peyzaj Mimarları Odası, TEMA Vakfı ve GÜL-DER'in katkılarıyla "en güzel bahçe" yarışması düzenlendi. Güzelbahçe'de ilk kez düzenlenen yarışmada, Dr. Elçin Bora'nın bahçesi birinciliğe layık görüldü. Yarışmanın, ilçede bulunan bahçelerin kalite ve çeşitliliğinin artırılması amacıyla düzenlendiği belirtildi. Güzelbahçe Belediyesi'nden Yüksek Mimar Züka Acar, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şubesi'nden Peyzaj Mimarı Nilay Kocaman, TEMA Vakfı'ndan Aycan Yolyapan, Hülya Sezgin ve GÜLDER adına da Cemile Bağcı'nın bulunduğu komisyon tarafından değerlendirme yapılarak, en güzel bahçeler belirlendi. Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, "Her yarışmada birinci seçilir ama bizim için tüm katılımcılar birincidir. Yarışmada temiz denizi simgeleyen Mavi Bayrak'tan yola çıkarak en güzel bahçeye yeşil flama vereceğiz" dedi. Başkan İnce bahçe yarışmasında birinci olan Dr Elçin Bora'ya ödülünü verdi.
Tarih: 25 Haziran 2010 Kaynak: Yeni Asır
DOCOMOMO, IM Pei'nin Sundrome'nu Korumak için SavaşıyorDOCOMOMO, IM Pei'nin Sundrome'nu Korumak için SavaşıyorDOCOMOMO, IM Pei'nin 1970 yılında inşa edilmiş Sundrome (New York JFK Havaalanı Terminal 6) binasının yıkılmasını önlemek için Liman Otoritesi'ni ikna etmeye çalışıyor.
'Üçüncü köprü' üzerinde oyun!'Üçüncü köprü' üzerinde oyun!İstanbul'da yapılması planlanan ve büyük tartışmalara yol açan Üçüncü Köprü projesi tiyatro sahnesine taşınıyor.
Mega Müze'nin yerini Şangay'da konuştularMega Müze'nin yerini Şangay'da konuştularKültür Bakanı Günay'la, Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, EXPO Şangay'daki İzmir standında buluştu, kente yapılacak Ege Medeniyetler Müzesi'nin yerini tespit etti.
Dünyanın meşhuru Kültür Başkenti'ndeDünyanın meşhuru Kültür Başkenti'ndeAmerikalı yazar Gore Vidal, mimar Zaha Hadid, Nobel'li yazar Sir VS Naipaul, yazar Hanif Kureishi, yönetmen Stephen Frears 2-4 Temmuz'da 'İstancool' festivali için İstanbul'a geliyor.
Çıraklar, Madonna ve Müzelerle Şöhreti Buldu!Çıraklar, Madonna ve Müzelerle Şöhreti Buldu!You Tube'daki videoda Madonna, Malawi, Lilongwe'deki bir okul inşaatında, ilk tuğlayı koyarken görünüyor. Mimarlık uzmanlarına göre ise, videodaki gerçek yıldız, 40 hektarlık kampüs arazisinde Madonna'nın yanında duran adam. Adı, Markus Dochantschi. Almanya doğumlu, New York'ta yaşıyor ve Malawi'deki Raising Malawi Academy for Girls'ün tasarımcısı...
Avusturya Heyeti ile İstanbul-Viyana işbirliği konuşulduAvusturya Heyeti ile İstanbul-Viyana işbirliği konuşulduAvusturya Heyeti ile ikili görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Kadir Topbaş, İstanbul ile Viyana arasındaki geliştirmek için kültürel, sosyal, sanatsal aktivitelerde ve turizm alanında işbirliğine gideceklerini açıkladı.
Betonun Geçmişini Geleceğe AktarmakBetonun Geçmişini Geleceğe AktarmakRobert Damora, 1950'lerde kamusal bir mücadele başlatarak, halen daha modern olarak kalan betonun kullanımı konusunda öncülük etti.
Çeşme, Akdeniz’de marka kent olacakÇeşme, Akdeniz’de marka kent olacakBaşkan Tütüncüoğlu: Uluslararası Çeşme Müzik Festivali ve Şarkı Yarışması, ilçemizi yurtdışına taşıyor. Altyapımızı tamamlamamız da marka kent olma yolunda bize güç katıyor.
Çatalhöyük'ün sırları yaz sonu açıklanıyorÇatalhöyük'ün sırları yaz sonu açıklanıyorİnsanoğlunun bilinen en eski toplu yerleşim yerlerinden Çatalhöyük'te bugüne kadar ortaya çıkan bilgiler, uluslararası kazı ekibindeki bilim adamlarınca bu yaz halk ve bilim dünyasıyla paylaşılacak.
Yapı malzemeleri sektörünün devleri, İstanbul’un zirvesinde buluştu!Yapı malzemeleri sektörünün devleri, İstanbul’un zirvesinde buluştu!Arkitera Mimarlık Merkezi ile İngiltere'nin önde gelen fuarcılık şirketlerinden Clarion Survey, güçlerini Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı için birleştirdi.
Buildist, İngilizlerle güç birleştirdi bölgede ikinciliği hedeflediBuildist, İngilizlerle güç birleştirdi bölgede ikinciliği hedeflediArkitera Mimarlık Merkezi ile İngiltere'nin önde gelen fuarcılık şirketlerinden Clarion Survey, güçlerini Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı için birleştirdi. Fuar 30 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında CNR Expo'da gerçekleşecek.
Geçmişin Modern Mimarlığı - 1: KadıköyGeçmişin Modern Mimarlığı - 1: Kadıköyİstanbul'un Anadolu yakasında, Boğaz'ın Marmara'ya açılmaya başladığı kıyılarda yer alıyor Kadıköy... Geçmişi İstanbul'dan çok daha eskilere dayanan Kadıköy'deki yerleşme Haydarpaşa Koyu çevresi ile Moda Burnu'nun oluşturduğu alan içinde yer alıyordu. Bostancı'ya kadar tüm semt ve mahalleleriyle Kadıköy 19. yüzyılda iskana açıldı. Zaman içinde Kadıköy gelişti, büyüdü ve az yoğunluklu yerleşmeler yerini apartmanlara bırakmaya başladı. İşte Kadıköy'ün yakın modern geçmişi...
İnşaat projelerinin 4 mevsimini de gösteren özel animasyonİnşaat projelerinin 4 mevsimini de gösteren özel animasyonTürkiye'nin 3 boyutlu sektör rehberi 3DLocationEarth.com'u da bünyesinde bulunduran 3DVisualEarth, ticari ve özel konut projelerinin dört mevsimini birden gösteren bir uygulama sunuyor. Türkiye'de birkaç firma tarafından yapılabilen "vray" animasyon filmleri sayesinde, inşaat projesinin internet sitesine girilerek, projenin ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış aylarındaki doğal ortamı görülebiliyor.
Kuşadası arkeoloji günleri 2010 başladıKuşadası Profesyonel Turist Rehberleri Derneği'nin (KURED) düzenlediği Arkeoloji Günleri 2010 Efes Antik Kent gezisi ile başladı. Kuşadası, İstanbul ve İzmir'den gelen rehberlere antik kenti gezdiren Kazı Başkanı Avusturyalı Arkeolog Sabine Ladstatter ören yerini en son bilimsel veriler ışığında anlattı. Gezi konferansa katılan rehberler de 5 saat boyunca not tutarak, fotoğraf çekti. KURED Başkanı Ali Karapınar, turistleri gezdirirken verdikleri bilgilerin en yeni bulguları yansıtan bilimsel açıklamalar olması ve rehberler arasında anlatım birliği sağlanması için üç senedir Arkeoloji Günleri düzenlediklerini açıkladı.
"Sığınak" zorunluluğu için sınır getiriliyorİnşaat sektörünün tepkilerini dikkate alan Bayındırlık Bakanlığı, binalarda sığınak mecburiyetini, bin 200 metrekareden büyük alanlar için uygulamayı planlıyor.
İstanbul'un "değişimi" belgelenecekİstanbul Belgesel Günleri kapsamında, "İstanbul: Değişimi Belgelemek" konulu panel bugün 14.00-17.00 saatleri arasında Mimarlar Odası'nda düzenlenecek. Panelde İstanbul'un geçirdiği hızlı değişimin belgelenmesi sorunu tartışılacak.
Kocaoğlu: Expo 2020'ye aday olma heyecanımız arttıİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2007 yılında da ziyaret ettiği Şanghay'ın 3 yıl gibi kısa bir süre Expo'nun tetiklemesiyle büyük bir gelişme gösterdiğini söyledi.
Her binanın enerji kimlik kartı olacakUygulama 1 Temmuz'da başlıyor. Yeni binaların tümünün yalıtımlı olması durumunda yılda 300 milyon dolar tasarruf sağlanacak.
Zaha Hadid'e Barış ÖdülüZaha Hadid, yaptığı çalışmalar ile kültürler arası diyaloğun gelişmesine katkı bulunduğu için UNESCO tarafından "Artist for Peace" ödülüne layık görüldü. Hadid, Paris'te yapılacak bir törenle ödülünü alacak. UNESCO Yöneticisi Irina Bokova, "Kültürler arası diyaloğun artırılması yönündeki çabası, tasarımda mükemmelliği teşvik etmesi, yaratıcılığı, kendini ideallerine adaması"nın ödülün Zaha Hadid'e verilmesi konusunda etkili olduğunu belirtti.
Tarih: 24 Haziran 2010 Kaynak: Buiding Design Yazan: Elizabeth Hopkirk Çeviren: Emine Merdim Yılmaz
Saburhane'deki ‘muhafazakâr' evHandan ve İlhan Selçuk'un Muğla'daki evleri ‘Anadolu Devrimciliği'nin simgesidir.
Yurdanur'un Heykelleri Kız Meslek Lisesi'nin FailleriPamukkale Üniversitesi'nde ilk kez bu yıl "Uluslar arası Plastik Sanatlar Kolonisi" düzenlendi. 16 Haziran-4 Temmuz günleri arası ulusal ve uluslar arası üne sahip farklı ülkelerden ressamlar, mozaik sanatçıları, duvar ressamları, vitray sanatçıları, heykeltıraşlar, baskı sanatçıları koloni süresince kendi alanlarında eserler ortaya koyacaklar
Gül'den kentsel dönüşüm yasasına onayCumhurbaşkanı Abdullah Gül, 5995 sayılı "Maden Kanununda ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" ile 5998 sayılı "Belediye Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun"u onayladı.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.