Haberler

25 Mayıs 2010, Salı

Maden Bölgesi Ağaçlı''da Nasıl Bir Dönüşüm Sürüyor?Maden Bölgesi Ağaçlı''da Nasıl Bir Dönüşüm Sürüyor?Maden ocakları, kent içinde büyük alanlar kaplıyor. Zamanla işletilmeye kapatılan bu büyük alanların, daha sonra kent içinde ne yapılacağı, kent yaşamına nasıl ve nereden katılacağı ise ayrı bir uzmanlık alanı. Dünya''da kömür havzalarının dönüşümü ile ilgili pek çok örnek bulunuyor. Haberin Devamı
Son mimari trendler burada!Son mimari trendler burada!Yaşı kemale ermişlerin ortak derdine çare arıyorum: Bu şehirde merkezi bir yerde, makul fiyata ev sahibi olabilmek, bize de nasip olacak mı?
“İzmit Körfez Köprüsü`ne demiryolu hattı yapılmalı”“İzmit Körfez Köprüsü`ne demiryolu hattı yapılmalı”İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, İstanbul-İzmir otoyolu İzmit Körfez Köprüsü üzerindeki demiryolu hattının yapılan zeyilname ile kaldırıldığını belirterek, bu güzergahta hızlı tren hattının yapılmasının imkansız olacağını söyledi.
"Apartman tarımı""Apartman tarımı"Toprakla bu yeniden kavuşma, çok yeni olmayan balkonda saksı yetiştiriciliğinin yeni bir dönemi. Çicek yetiştirmenin ötesine geçen, saksıda doğal sebze veya meyva yetiştirme uğraşı... Bu tarz bir yetiştiricilik, büyük ölçüde cesaret, inat ve sevgi ile yürütülmekte.
İstimlak bedelinden önce baraj suyu geldiİstimlak bedelinden önce baraj suyu geldiMuş''ta, vatandaşların istimlâk bedelleri ödenmediği gerekçesiyle boşaltmadığı mahalleyi, baraj suyu bastı. 300 ev mecburen boşaltılırken, vatandaşlar çadırlara yerleşti. Bulanık ilçesinde 24 Kasım 2008 tarihinde su tutmaya başlayan Alparslan-1 Barajı''nın seviyesi aniden yükseldi. Erentepe beldesindeki 300 hane ve bin 500 nüfuslu Fatih Mahallesi de baraj sularının altında kaldı.
Tarihi Stuttgart Merkez Garı Yıkılacak mı?Tarihi Stuttgart Merkez Garı Yıkılacak mı?Tarihi Stuttgart Merkez Garı, tren garını ve demiryollarını baştan sona yeniden inşa etmeyi kapsayan "Stuttgart 21" projesi sebebiyle, yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Projenin resmi başlangıç tarihi 2 Şubat 2010 olarak duyurulmuştu. Garın kanatlarının yıkımının ise Eylül 2010''da gerçekleştirilmesi planlanıyor.
Evinizi shaker mobilyalar toplasınEvinizi shaker mobilyalar toplasınEkolojik, doğal ve el yapımı olması nedeniyle sıkça tercih edilen shaker mobilyalar, son yıllarda pek çok firma ve tasarımcıya esin kaynağı oluyor. Yalın hatlarıyla dikkat çeken bu mobilyaları üretenler, evdeki her objenin bir fonksiyonu olduğuna inanıyor...
Peyzaj mimarlarından Yeni Asır''a teşekkürPeyzaj mimarlarından Yeni Asır''a teşekkürHer sene geleneksel olarak Bahar Yemeği düzenleyen ve bu yıl dokuzuncusunu gerçekleştiren TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şubesi, kentin fiziksel çevresine katkı veren belediyelere ve çevreye duyarlı gazetecilere plaket verdi. Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası''nda yapılan gecede, Yeni Asır Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şebnem Bursalı''ya da teşekkür plaketi verildi. 13 Mayıs 1994 yılından beri faaliyetini sürdüren odanın aynı zamanda kuruluş yıldönümün kutlandığı davete, Vali Yardımcısı Günhan Sarıkaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Balçova, Seferihisar, Bornova ve Güzelbahçe Belediye Başkanları katıldı. Gecede söz alan Oda Başkanı Prof. Dr. Erhan Vecdi Küçükerbaş, belediyelerle imzalanan protokol gereğince, bundan böyle yapı ruhsatı alınırken peyzaj projesinin de yaptırılmasının zorunlu hale geleceğini vurguladı. Gecede plaket alan Şebnem Bursalı, "Yıllarca Ankara''da İzmir için bir şeyler yapmaya çalıştım. Şimdi artık İzmir''de sizlerle birlikte kentimiz için çalışıyoruz" derken, Oda Başkanı Prof. Dr. Küçükerbaş, sağlıklı kentleşme ve nitelikli yapılaşma için hazırlanan protokolü imzalayan belediye başkanlarına teşekkür ederek plaket sundu.
Tarih: 25 Mayıs 2010 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Ercan Akgün
Champse Elysees tarlası!Champse Elysees tarlası!Fransa''da 55 bin üyeli "Genç Tarımcılar" sendikasına mensup 600 çiftçi Paris''in ünlü Champs Elysees caddesini 1 kilometre uzunluğunda dev bir çiftliğe dönüştürdü.
3''üncü köprüde otoyol güzergahı belirlendi3''üncü köprüde otoyol güzergahı belirlendiİstanbul''a yapılacak 3. Boğaz Köprüsü''nü de içeren Kuzey Marmara Otoyolu Projesinin Kocaeli güzergahı belli oldu.
Maya Şehri Lazerle AydınlanıyorMaya Şehri Lazerle AydınlanıyorSon 25 yıldır, iki arkeolog ve onların ekibi tropik bir ormanda Orta Amerika''daki en büyük Maya şehirlerinden birisinin kalıntılarını inceleyip haritasını çıkarmaya çalışıyorlar. Uzun bıçaklarla şehrin katıntılarının üzerinde büyüyen bitki örtüsünü temizlemek haritayı çıkarmanın tek yöntemi gibi görünüyor.
Leonardo''nun hayali 500 yıl öncesiyle köprü kuruyorLeonardo''nun hayali 500 yıl öncesiyle köprü kuruyorDünyanın tartışmasız dahilerinden Leonardo Da Vinci''nin en büyük hayallerinden biri hem operada hem de gerçek hayatta can buluyor.
Körfez Geçişi''nde bir yıllık gecikmeKörfez Geçişi''nde bir yıllık gecikmeTürkiye''nin en büyük alt yapı projelerinden Körfez Geçişi''nin Yüksek Planlama Kurulu süreci tamamlanamadı. Türkiye''nin en büyük alt yapı projelerinden "Körfez Geçişi" Yüksek Planlama Kurulu''na (YPK) takıldı. Haziran 2009''da ihalesi yapılan, izleyen ayda da bakanlık onayı çıkan projede, "hemen kazmalar vurulacak" denilirken, işler tıkandı.
Laodikya Antik Kenti''nde kazı sezonu başladıLaodikya Antik Kenti''nde kazı sezonu başladıDenizli''deki Laodikya Antik Kenti''nde 2010 yılı kazı sezonu başladı. Prof. Dr. Celal Şimşek, restorasyon ve kazıyı bir arada götürerek, Laodikya Antik Kenti''nde yaşayan bir arkeoloji parkuru kurmak istediklerini anlattı.
İzmir’e hastane müjdesi verildiİzmir’e hastane müjdesi verildiKarşıyaka ve Çiğli''de yıllardır hastane sorunu yaşanıyor. İki ilçedeki devlet hastaneleri yeterli gelmiyor.
Görme özürlü mimar özürlüler için İstanbul''daGörme özürlü mimar özürlüler için İstanbul''daÖzürlüler Vakfı''nın Kongre ve Sosyal Etkinlikleri''nin 5''incisi bu yıl Haliç Kongre Merkezi''nde gerçekleşecek.
Arkitera Kampüste''nin Altıncı Durağı Gökhan Avcıoğlu ile Konya Selçuk Üniversitesi''ndeydiArkitera Kampüste''nin Altıncı Durağı Gökhan Avcıoğlu ile Konya Selçuk Üniversitesi''ndeydiArkitera Mimarlık Merkezi''nin Medyasoft''un desteği ile düzenlediği Arkitera Kampüste''nin altıncı durağı, 18 Mayıs 2010 tarihinde Gökhan Avcıoğlu''nun katılımıyla Konya Selçuk Üniversitesi''nde gerçekleştirildi. Öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleşen konferansta ilk olarak sözü alan Medyasoft''un Autodesk Ürün Yöneticisi Duygu Kasal kısa bir sunumla öğrencilere Medyasoft ürünlerinden bahsetti.
Yargı Emek''i yıkan projeye dur dediYargı Emek''i yıkan projeye dur dediEski görkemli sinemaların İstanbul''daki son kalesi 86 yıllık tarihi Emek Sineması''nı yaşatmak isteyenlere yargıdan sevindirici haber.
Açık Kapı Festivali''nde İlk Gün!Açık Kapı Festivali''nde İlk Gün!22 Mayıs 2010 tarihinde başlayan Açık Kapı Festivali''nin ilk günü, Beyoğlu''ndaki Borusan Müzik Evi ile başlayan turumuz Florya''daki Atatürk Köşkü ile sona erdi. Borusan tarafından satınalınan binanın restorasyonu Gökhan Avcıoğlu tarafından yapıldı. Binanın tasarım konsepti, müzik kutusu olarak düşünülmüş.
BETONART Mimarlık Yaz Okulu Başlıyor!BETONART Mimarlık Yaz Okulu Başlıyor!Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği''nin mimarlara yönelik olarak yayımladığı Betonart dergisinin çimento ve betonun alternatif kullanım olanaklarını araştırmak, çevre duyarlılığını ve fiziksel çevre kalitesini arttırmak amacıyla mimarlık bölümü öğrencileri için düzenlediği 9. Betonart Mimarlık Yaz Okulu, 01 - 09 Temmuz 2010 tarihleri arasında Mersin''de gerçekleştiriliyor. Çİmsa Mersin Çimento Fabrikası sponsorluğunda ve Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi''nin işbirliği ile gerçekleşecek olan 2010 Betonart Mimarlık Yaz Okulu''nun bu yılki proje konsepti "En küçük yapı öğesini yeniden tasarlamak" olarak belirlendi.
Ayakta kalan ilk demokratik yönetim binasıAyakta kalan ilk demokratik yönetim binasıAntalya''nın Kaş ilçesine bağlı Patara Antik Kenti''nde bulunan "Likya Birliği Meclis Binası"nın restorasyonuna başlandı.
Ali Sami Yen ihalesinde şok!Ali Sami Yen ihalesinde şok!İkinci ihalenin teklif zarfından, rakamın düşük gerçekleşmesi gerekçesiyle iptal edilen ilk ihaledekinden bile daha düşük bir rakam çıktı. İstanbul- İlk ihalenin iptal edilmesinin ardından ikinci ihale bugün başladı. 8 firma şartname almış olmasına rağmen ihaleye sadece iki firma katıldı: Aşçıoğlu Grubu ve Teknik Yapı. İhale Komisyonu teklif zarflarını açtı.
Açık Kapı Festivali''nde Denizciler için Bir Pusula Gezildi: Ahırkapı FeneriAçık Kapı Festivali''nde Denizciler için Bir Pusula Gezildi: Ahırkapı FeneriAçık Kapı Festivali kapsamında 23 Mayıs 2010 tarihinde Eminönü Keneddy Caddesi''nde yer alan Ahırkapı Feneri gezildi.
Açık Kapı Festivali''nde 3. Gün Açık Kapı Festivali''nde 3. Gün 22 Mayıs''ta başlayan Açık Kapı Festivali tüm hızıyla sürüyor. İstanbul''un dört bir yanında yayılmış binalardan oluşan gezi programına her kesimden insan yoğun ilgi gösteriliyor.
Enerji Verimliliği için Isı Yalıtımı ŞartEnerji Verimliliği için Isı Yalıtımı ŞartXPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği, 12 -14 Mayıs 2010 tarihleri arasında WOW Convention Center''da gerçekleştirilen ICCI 2010-16. Uluslararası Enerji & Çevre Fuarı ve Konferansı''nda "Enerji Verimliliği" konulu Oturum 21''de, "Enerji Verimliliğinde Isı Yalıtımının Önemi" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.
3. köprü Türkiye''yi lojistik üs konumuna getirecek 3. köprü Türkiye''yi lojistik üs konumuna getirecek Üçüncü köprü güzergâhını doğru bir karar olarak değerlendiren taşımacılar, projenin Türkiye''nin lojistik üssü olmasına ciddi katkı sağlayacağını belirtiyor. Avrupa ile Asya''nın kesiştiği noktada taşımacılar için yapılacak köprü, İstanbul ve Türkiye''yi bir nakliye üssü yapacak.
Başkan Topbaş Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı''na katılıyorBaşkan Topbaş Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı''na katılıyorBaşkan Topbaş, Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı''na katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere pazar günü Kazakistan''a gitti.
Büyükşehir Çevre Düzeni Planı''na İPTAL istiyorBüyükşehir Çevre Düzeni Planı''na İPTAL istiyorEfemçukuru''nda Tüprag A.Ş.''nin 2011''de işletmeye açacağı altın madeni Çevre ve Orman Bakanlığı''ndan ÇED olumlu raporu almasına karşın, Çamlı Barajı ÇED raporu alamaması nedeniyle 2009 Yerel Seçimleri öncesi altın ve su tartışması çıktı.
Çeşme''de 3 bin 700 yıllık şaraphaneÇeşme''de 3 bin 700 yıllık şaraphaneÇeşme Bağlararası Kazı Başkanı Şahoğlu: Anadolu''da fazla bilinmeyen bir kültürün izlerini bulduk. 3 bin 700 yıllık bir şaraphane tespit ettik, şaraphane büyük depremle yıkılmış.
Bakırköy''de ''sahil'' protestosuBakırköy''de ''sahil'' protestosuAtaköy sahilindeki yeşil alanın Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından satışa çıkarılmasını protesto eden Ataköylülerin eylemine çevreci eylemleriyle tanınan Prof. Dr. Orhan Kural da kendisini ağaca zincirleyerek destek verdi.
 İzmir Doğal Yaşam Parkı''na bir ödül daha İzmir Doğal Yaşam Parkı''na bir ödül daha Sağlıklı Kentler Birliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin "Doğal Yaşam Parkı Projesi"ni Özel Ödüle layık gördü.
7 tepeli İstanbul''un 7 objesi seçildi 7 tepeli İstanbul''un 7 objesi seçildi Genç tasarımcılar, İstanbul''la özdeşleşmiş objeleri yeniden tasarladı. Tasarımlar önce Milano Domus Akademi''de ve Almanya Bauhaus Universitat Weimar''da sergilendi. İstanbul, projenin üçüncü ayağı.
Narlıdere''yi vatandaşla baştan yaratıyorNarlıdere''yi vatandaşla baştan yaratıyor2. İnönü ve Atatürk Mahalleleri''nde 750 yeni konut yapan ve 1000''in üzerinde yapıyı yenileyen Belediye Başkanı Batur, tüm bunları sadece vatandaşı ikna ederek yapıyor. Bu nedenle projesinin adı;"Sosyal Barış..."
Seyyar halıcılık yaparak müze kurduSeyyar halıcılık yaparak müze kurduHalıcı Ahmet Urkay''ın 45 yılda topladığı eselerle Marmaris''te açtığı müzede, Osmanlı dönemine ve 10 bin yıl öncesine ait eserler bulunuyor.
Metrobüs, Beylikdüzü''ne 2010''da da ulaşamayacak Metrobüs, Beylikdüzü''ne 2010''da da ulaşamayacak İstanbul Büyükşehir Belediyesi, metrobüs hattının Beylikdüzü''ne uzatılmasıyla ilgili projeyi 2010 yatırım programından çıkardı. Beylikdüzü etabı için bir yıl daha beklenecek. Gerekçe olarak kamulaştırma maliyetlerinin yüksekliği gösteriliyor.
Konutlarda Alüminyum ZerafetiKonutlarda Alüminyum ZerafetiŞimdiye kadar genellikle iş merkezlerinin dış cephe kaplamalarında kullanılan ve vazgeçilmez bir malzeme olan alüminyum, artık konutları da süslüyor. Çuhadaroğlu''nın yüksek ısı yalıtım özelliğine sahip kapı ve pencere sistemleri kullanılan Mesa Çengelköy Evleri büyük ilgi görüyor...
Asya - Avrupa Koridoru''nda Kentsel Büyüme ve Koruma TartışıldıAsya - Avrupa Koridoru''nda Kentsel Büyüme ve Koruma TartışıldıArkitera Mimarlık Merkezi, Japon Mimarlık Enstitüsü (AIJ), İstanbul Metropoliten Planlama ve TAGO Mimarlık işbirliğiyle düzenlenen "İstanbul Sempozyumu 2010", Asya-Avrupa Koridoru''nda Kentsel Büyüme ve Korumada Uluslararası Politikalar Forumu kapsamında 20-21 Mayıs 2010 tarihlerinde Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü''nde gerçekleştirildi. Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı, Mitsubishi Plastics ve YA-SA''nın ana sponsoru olduğu sempozyum iki gün boyunca çok sayıda uluslararası konuşmacıyı ve katılımcıyı İstanbul''da ağırladı.
İzmir Limanı, Osmanlı''nın dünyaya açılan penceresiİzmir Limanı, Osmanlı''nın dünyaya açılan penceresiİzmir ticari anlamda önemli bir merkez... Yıllarca Akdeniz ülkeleri için İzmir Limanı vazgeçilmez bir alışveriş kapısı olmuş. Karadeniz önem kazanmaya başlayınca da Rusya ile ticaret yoğunlaşmış... 18. Yüzyıl''da İzmir, Osmanlı''nın dünyaya açılan penceresiydi.
KSV Tutuklu ve Mahkumları Meslek sahibi Yaparak Topluma KazandırıyorKSV Tutuklu ve Mahkumları Meslek sahibi Yaparak Topluma KazandırıyorYaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile adından sıkça söz ettiren Dr.(h.c.)Ibrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardim Vakfı (KSV) cezaevlerinde düzenlediği kurslarla tutuklu ve mahkumları meslek sahibi yaparak topluma kazandırmaya devam ediyor.
Anadolu Yakası''nın Sesi KADIKÖY LIFE YayınlandıAnadolu Yakası''nın Sesi KADIKÖY LIFE YayınlandıAltı yılı aşkın bir süredir yayınlanmakta olan Kadıköy Life dergisi''nin yeni sayısı yayınlandı. Yayınladığı özel haberleri ile dikkatleri çeken ve Anadolu Yakası''nın Sesi konumundaki Kadıköy Life''ın Mayıs & Haziran 2010 sayısında son derece ilginç haberler yer alıyor. yayınlandı. Bir önceki sayısında "Kadıköy''e üç Hilton" birden geleceğini kapak konusu yapan ve yoğun ilgi gören dergi, bu sayısında yine özel bir habere imza atarak, Kadıköy''ün tek tarihi dokuya sahip bölgesi olan Yeldeğirmeni semtinin geleceğinin "Galata Bölgesi" olabileceğini kapak konusu yapmış. 140 sayfalık derginin diğer haberleri de son derece ilginç konulardan oluşuyor.
Eminönü''nde siyah bir gölgeEminönü''nde siyah bir gölgeThyssen-Bornemisza Art Contemporary ve İstanbul 2010 işbirliğiyle oluşturulan ''The Morning Line'' adlı ses pavyonu bugün Eminönü Meydanı''nda açılıyor. Etkinlikte 10 bestenin dünya prömiyeri yapılacak.
Emeğin İstanbul''u KaybolurkenEmeğin İstanbul''u Kaybolurkenİstanbul bu memlekette emeğin Osmanlı''dan bu yana başkenti oldu. Şimdilerde büyüyüp genişlemekten biçimsizleşmiş, sermayenin son kentsel dönüşüm ataklarıyla değerlerine ve sakinlerine iyiden iyiye yabancılaşmış İstanbul''un her köşesinin emekçi yaşamlarının, mücadelelerinin ve kurumlarının izleriyle, tanıklıklarıyla dolu olduğu da unutulacak bu gidişle neredeyse.
DOXA''nın 9. Sayısı Çıktı. DOXA''nın 9. Sayısı Çıktı. DOXA bu sayıdan itibaren ayrı bir edisyon olarak İngilizce de yayınlanıyor. Sevim Burak uzun bir ''düşünür''ler listesi, Lucretius''den ilksel tozanların davranış politiği, Michael Snow''dan 42 sayfalık bir ''travelling'', Ishiuchi Miyako''nun Enis Batur''un ''gövde'', ''yaşlılık'', ''anne'' ve ''annenin kaybı'' mefhumları etrafında kurduğu...
Bebek Camii''nin kıyısına beton dolguBebek Camii''nin kıyısına beton dolguBebek Camii''nin İstanbul Boğazı''na bakan kıyısında denize beton dolgu yapılıyor. Çalışmaların, tarihi yapının dalgalardan zarar görmesini önlemek için gerçekleştirildiği açıklandı.
Ayasofya''daki sandukalardan 430 yıllık kaftan ve örtüler çıktı Ayasofya''daki sandukalardan 430 yıllık kaftan ve örtüler çıktı Ayasofya Müzesi''ndeki şehzade türbelerinde yapılan temizlik çalışması esnasında sandukaların üzerindeki yeşil çuha kılıflar kaldırılınca ortaya şimdiye kadar varlğından haberdar olunmayan tarihi kadife örtüler, kaftan, entari, Kâbe ve Ravza-i Mutahhara örtüleri çıktı.
Kayıp kent ''Germenicia''Kayıp kent ''Germenicia''3 yıl önce kaçak kazı sonrası ortaya çıkan mozaik parçaları, ''Germenicia'' antik şehrinin ilk izlerini ortaya koydu. Kahramanmaraş''ta kaçak kazı sırasında tesadüfen bulunan mozaikler, kayıp kent Germenicia''yı gün yüzüne çıkarıyor. Renkli taşların büyülü dünyası ile ilk kez karşılaşan kent, yıllardır üzerinde yaşadığı antik şehri dünya kültür mirası ile buluşturmaya çalışıyor.
Küçüksu çayırı şantiye olmasınKüçüksu çayırı şantiye olmasınAnadolu Hisarı''ndaki Küçüksu Kasrı ile sahil yolu arasında kalan Küçüksu Çayırı dün renkli bir protesto etkinliğine sahne oldu. Semt halkının katıldığı etkinlikte 7''den 70''e herkes 3. köprü şantiyesinin Küçüksu Çayırı''na yapılmaması için el ele tutuşarak zincir oluşturdu. Etkinlikte bir konuşma yapan Anadolu Hisarı Turizm Kalkandırma Derneği Başkanı Mustafa Babuz, Küçüksu Çayırı''nın 256 yıllık bir geçmişi olduğunu belirterek, "Köprünün montaj ve şantiyesinin burada yapılacağının haberlerini almış bulunmaktayız. Semt halkı olarak bizlere desteğinizi esirgemeyeceğinizden emin olarak köprü şantiyesine hayır imza kampanyasını başlatıyoruz" dedi.
Tarih: 24 Mayıs 2010 Kaynak: Milliyet Yazan: Tahsin Aksu
Florya''daki ünlü Güneş Plajı yeniden açılıyorFlorya''daki ünlü Güneş Plajı yeniden açılıyorKirlilik nedeniyle yıllardır kapalı olan Florya Güneş Plajı, yapılan çalışmalar sonucu bu yıl yeniden açılıyor. Son yıllarda yürütülen deniz temizliği çalışmaları ve devreye alınan arıtmalar sayesinde 421 kilometre uzunluğundaki deniz kıyısı sonunda yüzülebilir kriterlere ulaştı. Bu çerçevede yeniden açılacak Florya Güneş Plajı, farklı bir konseptte olacak ve özel işletmeci tarafından işletilecek. Plajda 50 tuvalet, 234 soyunma kabini, 48 duş kabini, 2 büfe, 4 cankurtaran kulesi, 228 emanet dolabı ve 300 araçlık otopark yer alıyor. İstanbul halkı, Caddebostan 1-2-3 plajları, Çiroz ve Menekşe plajlarından yine ücretsiz yararlanmaya devam edecek.
Tarih: 21 Mayıs 2010 Kaynak: Sabah
Açık Kapı Festivali 22 Mayıs 2010 Cumartesi Günü  BaşlıyorAçık Kapı Festivali 22 Mayıs 2010 Cumartesi Günü Başlıyorİstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında, Arkitera Mimarlık Merkezi''nin organize ettiği ve BUILdIST Yapı Malzemeleri Fuarı''nın desteklediği Açık Kapı Festivali, 22-30 Mayıs 2010 tarihleri arasında İstanbul''da gerçekleştiriliyor. Festivalle birlikte, İstanbullulara yaşadıkları kentin kültürel ve mimari dokusunu daha yakından hissetmeleri için önemli bir fırsat sunuluyor.
Bol pınarlı vahşi hayvanların anası KazdağlarıBol pınarlı vahşi hayvanların anası KazdağlarıÜnlü Yunan tarihçi Homeros, İlyada''sında İda Dağı''dan (Kazdağı) ''Bol pınarlı vahşi hayvanlar anası'' diye söz eder. Dünyanın ilk güzellik yarışması burada yapılmış, Afrodit Paris''e burada aşık olmuştur.
İstanbul''a Son Darbe Meclis''teTMMOB Kent Sempozyumu''nun konut oturumunda "TOKİ ve İstanbul" konulu bir konuşma yapan TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi''nden Mimar Mücella Yapıcı, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı''nın (TOKİ) İstanbul''daki çalışmalarını ele aldı. Mecliste beklemekte olan 73. madde geçerse İstanbul''un her türlü yapılı ve planlı alanının TOKİ''nin çalışma sahasına gireceğini belirten Yapıcı, TOKİ için İstanbul''da rant kavgasının henüz bitmediğini söyledi.
Osmanlı camiini kilise yapacaklarVatikan''ın, Arnavutluk''ta bir Türk köyündeki 400 yıllık Osmanlı camiini yıkıp, yerine kilise yapmak için harekete geçtiği ortaya çıktı.
Kanuni''nin tasarımcılığı tamamen duygusalKanuni Kuralkan, 24 yaşında bir endüstri ürünleri tasarımcısı. Kuralkan''ın annesinin yaşadığı sıkıntılardan yola çıkarak tasarladığı "Ayarlanabilir kulak tıkacı" Almanya''da Red Hot ödülünü aldı. Kanuni bu yıl da Hava Filtresi projesiyle Avustralya''da düzenlenen tasarım yarışmasında ikinci oldu.
Hasankeyf taşınıyorYapımı uluslararası tartışmalara neden olan Ilısu Barajı''nın baraj gölü altında kalacak olan Ilısu Köyü''nün yeni yerine taşınmasına ilişkin inşaat çalışmaları tamamlandı. Toplu Konut İdaresi (TOKİ), evleri baraj suları altında kalacak Ilısu Köylüleri için yaptığı yeni konutları, Haziran ayından itibaren sahiplerine teslim edecek.
Aşk Parkı açıldıEskişehir''de "Yunus Emre eydür bunu bir dem aşksız olmayayım" diyen Yunus Emre''nin yattığı toprağın aşk ve sevgi şehri olduğunu vurgulamak amacıyla Porsuk Çayı üzerinde Şehr-i Aşk Adası oluşturuldu.
3. köprüyü el ele protesto ettilerİstanbul Boğazı''na Garipçe ile Poyrazköy arasına yapılması planlanan 3. köprüye karşı protestolar sürüyor.
İstanbul''da plaj mevsimi 15 Haziran''da başlıyor İstanbulluların bir yıllık deniz hasreti Haziran''ın 15''inde son buluyor. Avrupa ve Anadolu yakasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi''ne (İBB) bağlı 6 plajda denize girilebilecek.
Paralel evren cesaretle Eminönü''ndeBugünlerde yolunuz Eminönü Meydanı''na düşerse tuhaf sesler çıkartan devasa bir metal yığınıyla karşılacaksınız.
Betoncular, beton gibi...Dün yolda işe gelirken her zamanki gibi Açık Radyo''yu dinliyoruz... Çok ilginç bir reklam çalınıyor kulağımıza... Türkiye Hazır Beton Birliği vermiş reklamı... Diyor ki: ''Yapılarınızda kullanılan betonun üreticisi Türkiye Hazır Beton Birliği üyesiyse içiniz rahat olsun. Çünkü Türkiye Hazır Beton Birliği üyeleri KGS kriterlerine göre üretim yapıyor. Türkiye Hazır Beton Birliği; kaliteli betonun simgesi.''
Işık Okulları için üç mimar yarışacakYenileme projesi için Türkiye''nin önde gelen mimarlarından Han Tümertekin, Haydar Karabey, Nevzat Sayın''ın çizdiği tasarımlardan biri seçilecek. Yenileme projeleri Feyziye Mektepleri Vakfı''nın internet sitesi üzerinden veli ve öğrencilerinin görüşlerine de açıldı. 2011''de başlanacak yenileme çalışmalarının 2014-2015 eğitim-öğretim yılında tamamlanması hedefleniyor.
Kaçak kazı kent buldurdu3 yıl önce kaçak kazı sonrası ortaya çıkan mozaik parçaları, ''Germenicia'' antik şehrinin ilk izlerini ortaya koydu.
Tarihi binaları butik otel yapacak ‘The Sofa''yı yurtdışına da taşıyacakLüks butik otelcilik alanında büyüme kararı alan BDC ve Nişantaşı Turizm''in Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, İstanbul''da Beyoğlu, Galata bölgesi, Boğaz ve Anadolu Yakası''ndaki tarihi binaları otele çevirmek için kolları sıvadı.
Ankara''ya 4 yeni konut projesiToplu Konut İdaresi (TOKİ), toplam 2 bin 970 konut inşa edecek.
Takvim
<<Mayıs 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.