Haberler

25 Haziran 2006, Pazar

Domus – Abitare Tasarım Derbisi (2)Domus – Abitare Tasarım Derbisi (2)Domus ve Abitare’nin editörlerinintasarım ve tasarım dünyasını her yönden irdeledikleri oturumun ikinci bölümünü yayınlıyoruz. Bu bölümde ele alınan başlıklar: Kütle Fenomeni Olarak Tasarım, SaloneSatellite, Genç Tasarımcıların Yanlış Anlaşılması, Tasarım ve Çağdaş Sanat: Objenin Şiddeti, Okullar, Üniversite, El Sanatı, Tasarım Kirliliği, Fuksas’ın Yeni Fuar Alanı. Haberin Devamı
“Türk’ün Mimarlıkla İmtihanı”“Türk’ün Mimarlıkla İmtihanı”Osmanlı Bankası Müzesi’nde Eylül ayına kadar devam eden “Aradığınız Kişiye Şu An Ulaşılamıyor: Türkiye’de Hayat Tarzı Temsilleri, 1980-2005” adlı sergi kapsamında, bir dizi söyleşi düzenleniyor.
Mega Kentler ve SorunlarıMega Kentler ve SorunlarıUfak suçlar ve kirlilik büyük ve küçük kentlerin ortak sorunlarıdır. Ancak 10 milyon ve kimi zaman daha çok nüfusa sahip mega kentlerde bu tip ufak sorunlar büyüyerek hem insan yaşamı hem de kent için tehlike oluşturabiliiyor.
Fotoğraflarla Kuşadası’nın kapılarıFotoğraflarla Kuşadası’nın kapılarıGazeteci Latif Sansür, “Kuşadası Kapıları” adını verdiği bir fotoğraf sergisi açtı. Sergide Kuşadası’nın 100 yıllık binalarının dış mimarisinin yaşatılması amacıyla 75 fotoğraf biraraya getirildi.
Londra’nın Simge Binası: Swiss Re TowerLondra’nın Simge Binası: Swiss Re TowerLondra silüetinde yüksekliği ve eğrisel formuyla dikkat çeken Swiss Re Tower ya da halk arasında daha çok bilinen adıyla “Erotic Gherkin” filme konu oldu. “Building the Gherkin” isimli filmde binanın nefret edilen bir objeden naıl bir ikona dönüştüğü anlatılıyor.
Proje değişti, ikinci masal ''Ayasofya''Proje değişti, ikinci masal ''Ayasofya''Büyükşehir Belediyesi''nin kitap projesinde Ayasofya''ya yer verilmediğini yazan SABAH''ın haberi ses getirdi. Ayasofya Müzesi hem masal kitabı olacak hem de haritalara eklenerek dağıtılacak.
Akdamar’da restorasyon hedefi EylülAkdamar’da restorasyon hedefi EylülVan’ın en önemli kültür ve tarihi mekanlarından biri olan Akdamar Adası’ndaki kilisenin restorasyonu sürüyor. 1085 yıllık kiliseye turistlerin ilgisi büyük. Restorasyonun Eylül ayında bitirilmesi hedefleniyor.
Türkiye''nin en lüks stadyumu Başakşehir''eTürkiye''nin en lüks stadyumu Başakşehir''eKİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım 50 milyon dolar harcayarak Türkiye''nin en lüks stadyumunu İstanbul''da inşa edeceklerini söyledi.
Domus – Abitare Tasarım Derbisi (1)Domus – Abitare Tasarım Derbisi (1)Mimarlık ve tasarım dünyasının önde gelen dergilerinden Domus ve Abitare’nin editörleri Milano Trienali’nde düzenlenen bir oturumda bir araya geldiler. İki rakip derginin editörlerinin biraraya gelerek, tasarım ve tasarım dünyasını her anlamda irdeledikleri konuşmaları, iki gün boyunca Arkitera.com’da yayınlayacağız.
Smyrna arkeolojik park oluyorYeni kazı sezonunun başlamasının ardından İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ve İzmir Ticaret Odası Bayraklı Kazılarını İzleme Komitesi üyelerinin, Bayraklı Eski Smyrna Ören Yeri''ni ziyaret ederek, kazı Başkanı Prof. Dr. Meral Akurgal ve teknik ekibiyle incelemelerde bulunduğu bildirildi.
TOKİ’den İnşaata 6 Maddelik ’Can Suyu’Toplu Konut İdaresi (TOKİ), zora giren müteahhitlerini kurtarmak için Türkiye’deki piyasa fiyatlarının altında bir fiyatla demir temini ve 85 YTL artı KDV’ye çimento temini gibi 6 maddelik öneri geliştirdi.
Roma-ParisMilano''dan sonra şimdi Roma''dayım. Milano''da, daha önce anlattığım gibi işle gezi karışıktı. Roma''da iş yok, yalnız ''gezmek'' var. ''Gördüğüm en güzel kent hangisi?'' Uzun yıllar bu soruya verilen cevaplar arasında birinciliği hep Paris''in aldığını tahmin ediyorum.
Bursa Çelik Palas Torunlar''ın olduEmekli Sandığı''nın Bursa''daki oteli Çelik Palas''ın özelleştirmesi için açılan ihalede en yüksek teklifi 31.6 milyon dolarla Toray İnşaat verdi.
Ahmet Çalık: Ceyhan, Rotterdam olacakÇalık Grubu Başkanı Ahmet Çalık, ''Yapımına 2007''de başlanacak Samsun-Ceyhan boru hattı sayesinde Ceyhan, Rotterdam olacak'' dedi.
''Quai Branly Müzesi'' açıldıEyfel Kulesi''ne 200-300 metre uzaklıkta, Seine ırmağı kıyısında uzanan yeni bir dev müze, ''Musé du Quai Branly / Branly Rıhtımı Müzesi'' 20 Haziran 2006 Salı sabahı Cumhurbaşkanı Jacques Chirac tarafından açıldı.
Türkiye''nin talan bölgeleriKıyı Yasası''nda gerçekleştirilmek istenen değişikliklerle imara açılması planlanan koylar ve büklerin tablosu netleşiyor. Buna göre Çanakkale''den Mersin''e dek geniş bir bölgede yer alan bakir alanlar, ''''turizm'''' adı altında konaklama tesisi ya da lokantaya dönüştürülecek.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.