Haberler

25 Mayıs 2006, Perşembe

Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat!Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat!Arkitera Mimarlık Merkezi bir yeniliği daha gerçekleştiriyor. Mimarlık dünyası için daha katılımcı bir biçimde, daha nitelikli işlere imza atmak isteyen Arkitera Mimarlık Merkezi, okurlarını “Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat!” projesine davet ediyor. Gönderilen çalışmaların bir kitap olarak yayınlanacağı bu projeye katılanlar arasından Arkitera ile birlikte çalışmak isteyecek tam zamanlı, yarı zamanlı ve dışarıdan bağımsız çalışacak editörler seçilecektir. Birlikte çalışılacak kişileri “Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat!” projesi ile seçecek olan Arkitera, bu proje ile temelde iki şeyi hedefliyor: Yayıncılık anlayışını daha katılımcı bir boyuta taşımak ve yayıncılık alanında uzmanlaşmak isteyen kişilerle tanışıp yeni bir çalışma ortamı yaratmak.
Haberin Devamı
II. Uluslararası Yüksek Bina Ödülü’nü Torre Agbar ile Jean Nouvel KazandıII. Uluslararası Yüksek Bina Ödülü’nü Torre Agbar ile Jean Nouvel KazandıBu sene ikincisi verilen International High-Rise Prize 2006 ( Uluslararası Yüksek Bina Ödülü) 16 Mayıs’ta sahiplerini buldu. Jean Nouvel’in Barselona’da inşa halinde olan 142 metre yüksekliğindeki binası Torre Agbar birincilik ödülünü aldı.
“Master Planner” Daniel Libeskind ile Söyleşi“Master Planner” Daniel Libeskind ile SöyleşiTartışmalı projelerin mimarı Daniel Libeskind, TriBeCa’da 195 metrekarelik bir loft dairede eşi Nina ve kızları Rachel ile birlikte yaşıyor. Edward Lewine ile gerçekleştirdiği söyleşide hayatının en ufak detaylarını okuyucuların gözleri önüne seriyor.
Mimarlar Odası Yeni Genel Başkanı Bülend Tuna İle SöyleşiMimarlar Odası Yeni Genel Başkanı Bülend Tuna İle SöyleşiMimarlar Odası Genel Başkanlığı’na iki yıllık bir dönem için seçilen Bülend Tuna ile Arkitera Mimarlık Merkezi olarak bir söyleşi gerçekleştirdik. Mimarlar Odası’nın çeşitli yönetim kadrolarında da çalışmış olan Tuna ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide merak edilen soruların cevaplarını almaya çalıştık.
Geçirgen KentGeçirgen KentEğer Beyrut’u tek kelime ile tanımlamak gereksirse, bu kelime “geçirgen”dir. Geçirgenlik, kent, beden politikası ve beden üzerine yazılı metin arasındaki kategorik farkı anlatır. Bu beden üzerinde Alman yazar Hugo von Hoffmannsthal’in dediği gibi birisi “hiç yazılmamış olanı okuyabilir”. Beyrut’un fiziksel ve politik olarak modern öncesini tanımlayan bu metnin imajı geçirgen - gözenekli bir doku olarak ifade edilebilir. Bu doku kentin kimliği ve sosyal içeriğinde sürekli bir değişim yaratıyor.
Caddebostan plajları artık Büyükşehir''inKadıköy Belediyesi''nce düzenlenerek geçen yıl halka açılan Caddebostan Plajları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nce alındı. Mankenlerin katılımıyla yapılan mayo defilesiyle Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk tarafından açılan 2 plajdaki Kadıköy Belediyesi''nin tabela ve logolarının yerine, Büyükşehir Belediyesi''nin tabela ve logoları konuldu. Selami Öztürk, yaptığı açıklamada, Büyükşehir''in bu işlemi hafta sonu yaptığını belirterek, "Talimatın Kadir Topbaş tarafından verildiği belirtildi. Tüm hazırlıkları yapmıştık. Haziran ayı başında plajları açacaktık. Ama önemli olan Kadıköylülerin denizden yararlanması. Kadıköylülere verdiğimiz ''temiz plaj'' sözünü bu yıl tutamıyoruz'''' dedi.
Tarih: 25 Mayıs 2006 Kaynak: Sabah
İstanbul’un 87 Ayrı Noktasında Deniz KeyfiİSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur, İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakasında 157 noktada yaptıkları deniz suyu ölçümlerinde, 87 noktanın denize girilebilir olduğunu, bunlardan 55 noktanın ise deniz temizliği açısından ‘mavi bayrak’ kriterlerinde çıktığını açıkladı.
ATM''den Dalaman''a Çevreci HavalimanıAnkaralı YDA Grup bünyesindeki ATM Havaalanı İşletme tarafından yapımı gerçekleştirilen Dalaman yeni dış hatlar terminali, mimari yapısıyla alışılmış havalimanlarının dışına çıkıyor. Yoğun olarak İngiliz turistlerin kullanacağı yeni terminalde, inşa edilen hareketli güneş korucu sistem sayesinde, yüzde 40 daha az klima enerjisi kullanılarak çevrenin daha az kirletileceğini söyleyen projenin mimarı Emre Arolat, ''Yeni Dalaman Dış Hatlar Terminali ile alışılmış havalimanlarının dışına çıktık'' dedi.
Dalaman, 10 milyon yolcu hedefliyorYolcu kapasitesi ve metrekare olarak Türkiye''nin üçüncü büyük havalimanı olan Dalaman Dış Hatlar Terminali haziran ayında hizmet vermeye başlayacak.
Döviz yükselişi konutta yaz zammını engellediKonut sektörü, son iki haftadır dövizde yaşanan dalgalanmalar nedeniyle satış sezonu olarak bilinen aylara zamsız girdi.
Turizmin kalbine Yeni TerminalAntalya’dan sonra turizmin yoğunlaştığı bölge olan Dalaman’a yapılan yeni Dış Hatlar Terminali haziran ayında işletmeye açılıyor.
İstanbul''a dev alışveriş üssüİstanbul''un Bayrampaşa''da ilçesinde 184 bin metrekare arazi üzerine 500 bin metrekarelik kapalı alana sahip İstanbul Form Alışveriş Merkezi 400 milyon euro''luk yatırımla Multi TurkMall tarafından inşa edilecek.
Türk müteahhitlere Bişkek''e yatırım davetiKırgızistan Başbakan Birinci Yardımcısı Daniyar Üsönov, ülkesinin yatırım için çok iyi şartlara sahip olduğunu belirterek Türk müteahhitlerini başkent Bişkek''in çehresini değiştirmeye çağırdı.
Güzelyalı-Yenikapı iskelesinde işlerin yüzde 50’si tamamlandıBursa Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa-İstanbul arasını 75 dakikaya düşürecek Hızlı Feribot Projesi için Güzelyalı’da yapacağı iskele inşaatında yarıya yaklaşıldı.
Kıyılardaki vahşetÖzal’lı yıllarından sonra Gökova’yı mesken tutan gazeteci Can Pulak’la Bodrum-Güllük’te görüştük. Pulak’la birlikte Ağaoğlu İnşaat’ın Türkiye’nin en büyük turizm yatırımlarından birini yapacağı Güllük tepelerinde dolaştık. Can Pulak bu arazide çeşitli tropikal bitkiler yetiştirmiş ve birbirinden sevimli köpekler besliyor.
Gayrimenkulde büyüme sinyaliKur artışları bitmiş ve dövizde şimdilik yeni seviyeler oluşmuş gibi görünüyor. Doğal olarak, yurtdışı kaynaklı bazı dalgalanmalar göreceğiz. Ancak, daha birkaç ay yurtiçi kaynaklı bir dalgalanma yaşanma olasılığı yok gibi.
8 ay erken bitirilen Dalaman açılıyorTürkiye''nin en önemli turizm kapılarından biri olan yeni Dalaman Dış Hatlar terminalinin yapım çalışmaları tamamladı. Planlanan tarihten 8 ay önce yapımı biten Dalaman yeni dış hatlar terminali Haziran''da ilk misafirlerini ağırlayacak.
Kültür başkenti''ne doğru...Yaklaşık 3.5 yıl sonra 2010 yılına girdiğimizde, İstanbul için de ''Avrupa Kültür Başkenti'' (AKB) günleri başlamış olacak.
İkiz Kuleler’in yerine yapılan ilk gökdelen için büyük törenNew York''ta 11 Eylül 2001''de terör saldırılarının düzenlendiği arazide inşa edilen ilk gökdelen, dün New Yorklu müzisyenlerin katıldığı görkemli bir konserle hizmete açıldı.
Nükleer santralda yaman çelişkiÇevre Bakanı Osman Pepe, ''Nükleer santral kurulmadan enerjide dışa bağımlılığın bitmesi mümkün değil'' diyor. Greenpeace ise aksi görüşte: Nükleer santral yapılması dışa bağımlılığı daha da artırır.
En pahalı ev emlak kralınınForbes dergisi, gelenekselleşen ''ABD''nin en pahalı evleri'' listesinin altıncısını yayımladı. Birinci sırada Donald Trump''ın yaklaşık 193 milyon YTL''lik evi var.
İstanbul''un her yeri plaj olacakİSKİ müjdeyi verdi: Bu yaz İstanbul''un Bebek, Üsküdar, Bostancı ve Kartal''ın da aralarında bulunduğu 87 noktasından denize girilebilir. Yeni plajlar da yolda.
Haydarpaşa Bölgesi Sit Alanı İlan EdildiHaydarpaşa “kentsel ve tarihi sit” olarak koruma altına alınıyor. Böylece, bir yıldan fazla süren “Haydarpaşa” tartışmasına da son nokta konuluyor.
TMMOB halkın hizmetinde…TMMOB’nin 39. Olağan Genel Kurulu bu hafta yapılacak. 25-27 Mayıs tarihleri arasında Ankara DSİ salonunda gerçekleştirilecek olan Genel Kurul sonrasında seçimler 28 Mayıs 2006 Pazar günü Mimar Kemal İlköğretim Okulu’nda gerçekleştirilecek.
Alman Demiryolu Şirketlerinden Temsilciler Bugün Ankara''ya GeliyorAlman demiryolları şirket temsilcilerinden oluşan bir grup işadamı, çeşitli temaslarda bulunmak üzere bugün Ankara''ya geliyor.
Lafarge Türkiye Elektronik İhale Uygulamalarında Dünya Ülkelerine Örnek OlduLafarge Grubu, tüm dünyada devlet ve özel sektör ihalelerinde yarattığı şeffaflık ve hızı nedeniyle tercih edilen e-ihale (e-source) sistemini Türkiye''de de başarıyla uyguluyor.
Çatalhöyük İstanbul’daBüyüklüğü ve içerdiği yoğun yapılaşma nedeniyle ortaya çıktığı ilk günlerden bu yana dünya arkeoloji çevrelerinin ilgi odağı olan Çatalhöyük, Türkiye’de ilk defa kapsamlı bir sergiye konu oluyor.
18 Yıllık Hayal Gerçek OluyorAğaoğlu Şirketler Grubu ile Net Şirketler Grubu, Bodrum-Milas Gayrimenkul ve Turizm Geliştirme Projesi’ne hasılat paylaşım modeliyle ortak oldu. Projenin imza töreninde konuşan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, projenin kendilerini heyecanlandıran yönünün ülke ekonomisine yapacağı büyük destek olduğunu ifade etti.
İki Karadenizli''den Bodrum''a dev projeTürkiye''nin en büyük gayrimenkul projesini Bodrum-Milas''ta Net Holding ve Ağaoğlu Şirketler Grubu birlikte 8 yılda inşa edecek. İstanbul Yaklaşımı''na dahil Net Holding, dünyanın sayılı turizm projelerinden biri olacak ''Bodrum-Milas Gayrimenkul ve Turizm Geliştirme Projesi''nde'', bugüne kadar 2 milyon metrekarelik alan inşa eden Ağaoğlu Şirketler Grubu''nu kendine ortak seçti.
Çeşme’ye yabancı yatırımcı ilgisiTurizm Koruma ve Gelişim Alanı ilan edilen ve SİT dereceleri yeniden düzenlenen Çeşme ilgi odağı oldu. İlçede yatırım yapmak için Bahreyn, İrlanda ve Almanya’nın da aralarında bulunduğu 6 ülkeden yatırımcıların araştırma yapıyor.
İstanbul’daki derelerin ıslahı 3 yıl içinde bitecekİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’daki tüm derelerin ıslahını 3 yıl içinde bitirmeyi planladıklarını söyledi.
Topbaş: Tarihi Plajlar Yeniden Halka Açılacakİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur ile birlikte tekneye binerek Marmara Denizi ile buraya akan Çırpıcı ve Ayamama derelerindeki ıslah çalışmalarını yerinde inceledi.
Forum İstanbul''un temeli bugün atılıyorProje geliştirme şirketi Multi Turkmall, İzmir''deki Forum Bornova, başkentteki Forum Ankara ve de Mersin’deki Forum Mersin Alışveriş Merkezi''nin temel atma törenlerinden sonra şimdi de Forum İstanbul projesinin temelini atıyor. Toplamda 350 bin metrekarelik bir alan üzerinde kurulacak olan Forum İstanbul projesi tamamlandığında, Türkiye’nin en büyük alışveriş ve eğlence merkezi olacak. Bugün TEM otoyolunun Otogar çıkışında törenle temelleri atılacak olan projenin 2008 yılının eylül ayında tamamlanması planlanıyor.
Tarih: 24 Mayıs 2006 Kaynak: Referans Yazan: Selma Şenol
Çatalhöyüklüler, evi barkı toplayıp geldi9000 yıl önce Konya’nın Çumra ovasında yaşayan Çatalhöyüklüler, ilk kez İstanbul’da. Evleri, barkları ve çanak çömlekleriyle üstelik...
Koray İnşaat, Natura için önce sahayı araştırdıEskişehir’de, mevcut lüks ve prestijli konut ihtiyacını gidermek üzere Koray İnşaat tarafından tasarlanan konut projesi Natura Evleri’nin satışına başlandı. Yatırım bedeli 35 milyon dolar olan ve 57 bin metrekarelik bir alanda kurulan proje, 192 adet lüks apartman dairesi ve villalardan oluşuyor. İnşaatı 24 ayda tamamlanacak olan Natura Evleri, yapılan uzun bir ön araştırmanın sonunda bahçe dizaynından ev tiplerine, sosyal tesislerden binaların cephe renklerine kadar tüketicilerin beklentileri ışığında tasarlandı.
Tarih: 24 Mayıs 2006 Kaynak: Referans Yazan: Selma Şenol
Kuşadası''na beşinci kardeş şehirRomanya''nın kayak ve turizm kenti olarak bilinen Sinaia, Aydın''ın Kuşadası ilçesiyle kardeş şehir olmak istiyor.
Doğa tarihi tarih oldu!MTA''ya ait Türkiye''nin ilk ve en büyük ''Tabiat Tarihi Müzesi'' yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. 30 milyon YTL''ye mal olan yeni müze binası, çatlaklar, akıntılar ve zemindeki kayma nedeniyle bir yıldır kapalı.
İki Yeni Şube KurulduMimarlar Odası 40. Dönem Genel Kurulu’nda Hatay ve Muğla’da Şube kurulmasına karar verildi. Hatay Şubesi’nin etkinlik bölgesi Hatay il sınırları içi, Muğla Şubesi’nin etkinlik bölgesi ise Muğla il sınırları içi olarak belirlendi.
VAÖS2006: V. Atilla Öven Strüktür Yarışması SonuçlandıGeçen yıl kaybettiğimiz V. Atilla Öven anısına, hafif çelik kullanımının özgün ve yenilikçi uygulamalarını değerlendirmek ve desteklemek amacıyla Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümü tarafından organize edilen, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve Yapı Endüstri Merkezi tarafından desteklenen V. Atilla Öven Strüktür Yarışması 15 Mayıs 2006 tarihinde sonuçlandı.
Takvim
<<Mayıs 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.