Haberler

25 Temmuz 2006, Salı

RAF Ürün Dergisi’nin Temmuz Sayısı Mimarlık Ofislerindeki Yerini AldıRAF Ürün Dergisi’nin Temmuz Sayısı Mimarlık Ofislerindeki Yerini AldıArkitera.com’un Ürün Tanıtımı Bölümü’nün başarısından alınan ilham ile ortaya çıkan RAF Ürün Dergisi’nin Temmuz Sayısı çıktı ve bütün abonelerin adreslerine gönderildi. Derginin Temmuz sayısında, banyo mobilyalarından, otomatik kontrol sistemlerine, aydınlatma armatürlerinden cephe kaplamalarına kadar birçok ürünün detaylı tanıtımları yer alıyor. Mimari tasarım, yapı üretimi ve kullanım aşamalarının temel öğesi olan yapı malzemelerinin seçimi, mimari tasarım ürününü doğrudan etkiliyor. Haberin Devamı
Mimarlığa adanmış bir ömürMimarlığa adanmış bir ömürGaranti Galeri, 1 Ağustos -16 Eylül 2006 tarihleri arasında ‘Mimarlığa Adanmış Bir Ömür: Fotoğrafçı Julius Shulman’ isimli sergiye evsahipliği yapacak.
Başkan Kocaoğlu:Halkapınar Çöp Transfer İstasyonu Arap Deresini KirletmiyorBaşkan Kocaoğlu:Halkapınar Çöp Transfer İstasyonu Arap Deresini Kirletmiyorİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Arap Deresi’nde yaklaşık 1 aydır görülen kızıl-pembe renk oluşumuna, Halkapınar Çöp Transfer İstasyonu’nun neden olduğu şeklindeki düşüncenin yanlış olduğunu belirtti.
İstanbul Design Week 2006İstanbul Design Week 2006Geçtiğimiz yıl 50.000 ziyaretçiyi ağırlayan İstanbul Design Week, 12 - 17 Eylül 2006 tarihleri arasında Eski Galata Köprüsü’nde gerçekleştirilecek.
Sulukule''den ''soylu'' sürgünSulukule''den ''soylu'' sürgünRomanlar bin yıllık yurtları Sulukule''den ayrılma riskiyle karşı karşıya. Belediyenin çöküntü alanı olarak nitelediği Sulukule''nin yıkılma kararı, uzmanlar tarafından ''soylulaştırma politikası'' olarak yorumlanıyor.
“Ev: Bir Yerleşme Müzakeresi”“Ev: Bir Yerleşme Müzakeresi”Şu sıralar önümüzdeki Ekim ayında sergilenmek üzere, mimarlık diploması olan herkesin katılımcı olarak yer alabileceği, “ev”i tartışacak olan bir serginin hazırlıkları yapılıyor: Yapımcılığını Mert Eyiler, Hakan Tüzün Şengün ve Pelin Tan, editörlüğünü Boğaçhan Dündaralp ve Şevin Yıldız’ın yaptığı “Ev: Bir Yerleşme Müzakeresi”nin tasarımı Ali Cindoruk’a ait. Sergi "ev"in sosyal ve yapısal temsiliyetini, mimarlık disiplini içerisindeki analizlerini, konut örneklerini tartışacak. Son teslim tarihi 15 Eylül 2006 olan sergi, 1 Ekim-31 Ekim tarihleri arasında Tünel''deki Bilsar Binası''nda görülebilecek.
Bodrum''da kanunun adı rüşvet olduBodrum''da kanunun adı rüşvet olduTürkiye, 13 Temmuz''dan bu yana Bodrum’daki ‘Beyaz Evler Operasyonu''nu konuşuyor. Belediye personeli ve işadamlarının da aralarında bulunduğu 18 kişi, ‘maddî çıkar karşılığında ruhsatsız yapılaşmaya izin vermek ve rüşvet'' suçlamasıyla tutuklandı. İlçedeki rüşvet operasyonu, Türkiye''nin en önemli turizm merkezinin nasıl beton yığını haline dönüştüğünü gün yüzüne çıkardı.
2006 - ÖSYS ile Mimarlık Öğrencisi Alan Yükseköğretim Lisans Programları ve KontenjanlarıÖSYM’nin yerleşme puanlarını açıkladığını bu günlerde, mimarlığı tercih etmek isteyen öğrenciler için bir çok yurt içi ve yurt dışında eğitim seçeneği bulunuyor.
Betonart Mimarlık Yaz Okulu’nda Çalışmalar Hızla SürüyorBu sene 22-29 Temmuz tarihleri arasında Kayseri’de düzenlenen Betonart Mimarlık Yaz Okulu’nda 3 gün geride kaldı. “Madde ve Doku olarak Beton” olarak belirlenen tema çerçevesinde öğrenciler yürütücüleri ile birlikte çalışmalarını sürdürüyorlar. Yaz Okulu ile ilgili hazırlanan Etkinlik Dosyası’nda çalışmaları gün gün fotoğrafları ile http://www.arkitera.com/eventfile.php?action=displayEventFile&ID=24&year=&aID=232 adresinden takip etmek mümkün.
Tarih: 25 Temmuz 2006
Arkitera Forum’da Yeni Bölümler ve Önemli DuyurularArkitera Forum''da Duyurular adı altında yeni bir bölüm açıldı. Bu bölüm altındaki “Güncelleme ve Duyurular” bölümünden forum ile ilgili duyurular, “Öneri ve Düşünceleriniz” başlığı altında da üyelerin forum ile ilgili görüş ve önerilerin yer alması düşünülüyor.
Mortgage''a ne oldu?Geçen günlerde Başbakan Yardımcısı sayın Abdüllatif Şener mortgage yasasının henüz çıkmamış olmasından dolayı hayal kırıklığını beyan etti. Sayın Şener''in her zamanki açıklık ve samimiyeti ile ifade ettiği bu hayal kırıklığına biz de katılıyoruz.
Polis zoruyla tahliye: Yüzme İhtisas gözyaşlarıylaServet Utkuata 77 yaşında ve tam 62 yıldır İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü (İYİK) üyesi. Kulübün ilk yüzücülerinden olan Utkuata, 1972 yılında kulübün Ortaköy''deki yalıya taşındığı ve havuz için taş taşıdıkları günü anlatıyor hüzünle.
Doğu''nun Tarihi DeğişiyorDiyarbakır''ın Bismil ilçesinde süren Körtiktepe arkeolojik kurtarma kazısını sürdüren Prof. Dr. Vecihi Özkaya, Çayönü ile bilinen bölgenin neolitik tarihinin, Kargamış, Batman ve Ilısu kurtarma kazılarında ortaya çıkan sonuçlarla değişmeye başladığını söyledi.
Mimarlığın Çınarı GG''deGaranti Galeri (GG), 1 Ağustos -16 Eylül arasında ''Mimarlığa Adanmış Bir Ömür: Fotoğrafçı Julius Shulman'' sergisine ev sahipliği yapacak. Frankfurt''taki Alman Mimarlık Müzesi tarafından düzenlenen sergi, Shul-man''ın 1930''lardan günümüze çektiği fotoğraflardan seçki sunuyor. Sergide 96 yaşındaki Shulman''ın yaşamını anlatan bir film de yer alıyor. Serginin küratörü Christina Grawe, Osmanlı Bankası Müzesi''nde, 1 Ağustos Salı günü saat i9:oo''da Shulman hakkında bir konferans verecek. Los Angeles Getty Araştırma Enstitüsü, Aralık 2004''te, Shulman''ın arşivinde bulunan yaklaşık 100.000 negatifi devralmıştı. Negatifler, 20. yüzyıl mimarlığının ABD ve dışındaki gelişimiyle ilgili olağanüstü bir kayıt oluşturuyor. Usta sanatçının 95. yaşını onurlandıran bu sergi, şimdi de İstanbul''da izleyiciyle buluşuyor.
Tarih: 25 Temmuz 2006 Kaynak: Birgün
Rüşveti veren, sit alanına inşaat yapıyorTatil beldelerindeki rüşvet çarkını ortaya çıkaran Beyaz Evler Operasyonu, bir başka skandala daha ışık tuttu. Türkiye''nin en önemli turizm merkezlerinden Bodrum ve çevresinin nasıl beton yığını haline dönüştürüldüğü gözler önüne serildi. Bölgede sit alanlarına bile inşaat dikilmiş.
Kale Grubu 49 YaşındaÇanakkale Seramik, Kalebodur, Kalekim, Kaleterasit, RocaKale, Kaledekor, Kalekalıp gibi kendi alanında öncü pek çok markayı barındıran Kale Grubu, 49. kuruluş yıldönümünü, 26-27 Temmuzda gelenekselleşen “Seramik Bayramı” ile kutlayacak. Çanakkale Seramik Fabrikaları’nın kurulu bulunduğu Çan ilçesinde yapılacak Seramik Bayramı törenine ‘onur konuğu’ olarak davet edilen 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in yanı sıra Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Kale Grubu Kurucu Murahhas Azası İbrahim Bodur, İcra Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Teknik ve Kimya Grubu Başkanı Osman Okyay ile çok sayıda yerli ve yabancı davetlinin katılması bekleniyor.
Tarih: 25 Temmuz 2006 Kaynak: Türkiye
Başkan Kocaoğlu''ndan Özdere''ye 4 MüjdeBu yıl 13’üncüsü düzenlenen Özdere Kültür Sanat ve Turizm Festivali’nin açılış törenine katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, belde halkına müjdeli haberler verdi.
Kepirtepe’de Mimarlık Yaz OkuluCengiz Bektaş ve Murat Soygeniş küratörlüğünde 22-30 Temmuz 2006 tarihleri arasında Kepirtepe’de, Mimarlık Yaz Okulu düzenleniyor.
Kiğı Kalesi alarm veriyorBingöl’de bulunan tarihi Kiğı kalesi, bölgede devam eden baraj inşaatı yüzünden yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Baraj yapımında kaleden alınan taşların kullanıldığını savunan Kiğılılar, yetkililerin biran önce önlem almasını istiyor.
Üftade Tekkesi Müze OluyorBursa’nın tarihi değerlerinden biri olan Üftade Tekkesi, restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından müze olarak hizmet verecek. Çalışmaları değerlendiren Osmangazi İlçe Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın önemli manevi şahsiyetlerinden birinin adını taşıyan tarihi yapının yeniden Bursa’ya kazandırılacağını söyledi. Bölgede daha önce yol ve çevre düzenlemesi çalışmalarını başlattıklarına işaret eden Altepe, “Şimdi de restorasyon çalışmalarının başlamasına önayak olduk” dedi. Dernek yöneticilerine de teşekkür eden Altepe, restorasyon sürecinde belediye olarak her türlü katkıyı yapacaklarını belirtti. Altepe ile çalışmaları inceleyen Vakıflar Bölge Müdürü Mürsel Sarı da tarihi yapıyı onarım şartıyla derneğe tahsis ettiklerini ifade ederek, “Dernek yönetimi büyük bir heyecanla işe başladı. Bu heyecanın sonuna kadar sürmesini umuyorum. Bu süreçte biz de elimizden gelen katkıyı koyacağız’’ diye konuştu. Restorasyonda tekkenin önünde bulunan, içinde tarihi bir çeşmenin bulunduğu bahçe, ziyaretçilerin dinlenebileceği bir mekan olarak düzenlenecek. Çalışmaların bitiminde müze olarak hizmet verecek yapıda, tekkeye adını veren Üftade Mehmet Efendi ve Aziz Mahmut Hüdai hazretleri gibi zatların özel eşyaları ile tekkenin eşyaları sergilenecek.
Tarih: 24 Temmuz 2006 Kaynak: Türkiye
Bir gökdelen arsası daha satışa çıkıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Gaziosmanpaşa Küçükköy''de 75 bin 200 metrekare arsayı 100 milyon YTL tahmini bedel üzerinden satışa çıkardı.
Kültür Yatırımlarında 3 Yıl Stopajda Yüzde 50 İndirim YapılacakKültür yatırımları gelir vergisi, sigorta primi, elektrik, doğalgaz ve su bedelinde indirimlerle teşvik edilecek.
Cevahir İçin Talipli Çok, Ama Kimseye Söz VermedikCevahir Holding Başkanı İbrahim Cevahir, Cevahir Alışveriş Merkezi ile ilgili henüz satış kararı almadıklarını açıkladı.
Hem yapılaşma hem rant katlandıBodrum''da rüşvet dedikoduları, ihbarlar ayyuka çıkmıştı. Bu gidişe bir ''dur'' denmesi gerekiyordu. Arazi çok pahalı hale gelince, imara aykırı kaçak yapılaşma arttı.
Proje planlara uymuyorCHP İstanbul Milletvekili Mehmet Ali Özpolat ''ın, ''''7 Tepeye 7 Tünel'''' projesiyle ilgili soru önergesine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ''ın verdiği yanıt, projenin, Erdoğan''ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde hazırlanan ''''İstanbul Master Planı'''' na uymadığını açığa çıkardı. Özpolat, ''''Başbakan Erdoğan, yine mi fikrini değiştirdi'''' diye sordu.
İstanbul’daki 29 tarihî cami kameralı güvenlikle korunacakÇini, halı ya da Kur’an-ı Kerim çalınması gibi vakalarla gündeme gelen tarihi camilerdeki soygunlar, kameralı güvenlik ile engellenecek. Halen bazı camilerde bulunan kameralı sistem, İstanbul’daki 29 camiye daha kurulacak.
Hollandalı Multi Maraş''a alışveriş merkezi kuruyorMulti Turkmall, ''Forum'' alışveriş merkezi zincirini Anadolu''ya yayacak. Grup Samsun''dan Maraş''a 20 alışveriş merkezine 5 milyar euro yatırım yapacak.
Konut fiyatlarıKentleşmenin yarattığı büyük rantlar, Türkiye gibi kentlere göç olgusu yaşayan ülkelerde, konutun bir yatırım aracına dönüşmesini sağlıyor.
‘Selçuklu mimarisi örnek alınsa daha özgün camiler yapılabilir’Yapılan yeni camilere bir standart getirmek isteyen Diyanet İşleri Başkanlığı, cami proje bankası oluşturmak için harekete geçti. Mimarlarla ‘Cami projeleri istişare toplantısı’ düzenleyen Diyanet, hazırlanan 20 projeyi mimarların eleştirisine sundu. Projelere eleştiri yurtdışından geldi.
Sarayda ''Aş Telaşı''Topkapı Sarayı Müzesi 2. Avlusu''nda yer alan ve zamanında yüzlerce aşçı ve yardımcısının çalıştığı 20 baca-lı ''Topkapı Sarayı Mutfaklar Bölümü'' (Matbah-ı Âmire) restore ediliyor. 26 milyon 700 bin YTL''lik bütçeden karşılanacak restorasyonun maliyeti, 70 bin YTL oldu. Restorasyonun seneye tamamlanması bekleniyor. Projeye destek veren İstanbul İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, ''Özel idare bütçesi ve İSMEP projesi kapsamında Dünya Bankası''ndan sağlanan kredilerle, geniş bir restorasyon projesi başlattık.'' şeklinde konuşuyor.
Tarih: 23 Temmuz 2006 Kaynak: Birgün
Varlıbaşlar''dan Bodrum''a 125 milyon $ YatırımVaryap Varlıbaşlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, Bodrum''a iki adet turizm bir de villa yatırımı için proje hazırladıklarını söyledi.
Çimento Sektörünü Maksatlı Olarak Karalamaya Çalışıyorlarİğnebekçili, yaptığı açıklamada ekonomik istikrarın sağlanması, faiz ve döviz gelirlerinin düşmesi, ipoteğe dayalı konut satışının gündeme gelmesi nedeniyle son bir yıl içinde, konut inşaatlarındaki canlanmaya paralel olarak, çimentonun yurtiçi talebinde büyük artış yaşandığını söyledi.
Antalya''nın Yeni Evleri: PortrecidanceÜç farklı büyüklükte 374 daireden oluşan Antalya Portrecidance''da daire fiyatları 85 bin ile 175 bin YTL arasında değişiyor.
Rize''de Hidroelektrik Santral TepkisiRize''nin İkizdere ilçesinde hidroelektrik santral kurulması protesto edildi. Türkiye''nin farklı bölgelerinden İkizdere''ye giden çevreciler karara tepki gösterdi.
“Çimento pazarını rakipler kapacak”Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan İğnebekçili, sektörün “bazı malum çevrelerce” fırsatçılıkla suçlandığını iddia etti. Söz konusu çevrelerin sektörü kamuoyunda karalamaya çalıştığını kaydetti.
Alanya Yat Limanı 25 yıllığına Ortak GirişimAlanya Yat Limanı ihalesini Alanyalı 5 şirketin bir araya gelerek oluşturduğu Ortak Girişim Grubu kazandı
Salattepe''yi 3500 yıl Önceki Deprem YıkmışDiyarbakır''ın Bismil ilçesi ile Batman arasında, Dicle Nehri''ne kuzeyden kavuşan Salat Çayı kıyısındaki Salattepe''de 6 yıldır Diyarbakır Müzesi başkanlığında, Kocaeli Üniversitesi''nden Prof. Dr. Tuba Ökse''nin bilimsel danışmanlığında yürütülen kurtarma kazıları sırasında, bölgede yaklaşık 3500 yıl önce şiddetli bir deprem yaşandığı tespit edildi. Kazı alanındaki deprem bulgularının davet edilen jeologlarca tespit edildiğini vurgulayan Prof. Ökse, "Salattepe, antik depremler yönünden geniş bir alanda açığa çıkartılıp belgelenen ender örneklerden. Yer bilimleri açısından da büyük önem taşımaktadır" dedi.
Tarih: 22 Temmuz 2006 Kaynak: Hürriyet
Engelliler için Engelsiz Mobilyalar TasarladıErtunç Vatanperver (26) genç bir iç mimar. İç Mimarlar Odası İstanbul Şubesi ve AYDER’in (Alternatif Yaşam Derneği) düzenlediği, "Engelsiz Kişisel Yaşam Alanı (oda) ve Mobilya Tasarım Yarışması"nda, engelliler için hazırladığı mobilya tasarımı ve odasıyla ikincilik ödülü kazandı.
TOKİ Kızdı, Çimento İhracı Kayda BağlandıTOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ve çimentocular''ın bir süredir çimento fiyatları ile ilgili polemikleri Erdoğan''ın bastırması üzerine tedbirleri de beraberinde getirdi.
Takvim
<<Temmuz 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.