Haberler

25 Temmuz 2008, Cuma

KUDEB’lerin Koruma Kurullarıyla İlişkisiKUDEB’lerin Koruma Kurullarıyla İlişkisiYaklaşık 40.000 tarihi eser bulunan İstanbul’da, yapıların sorunlarının tespiti, onarım ve restorasyon çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve denetimi konularında destek vermek üzere kurulan Koruma, Uygulama ve Denetim Büroları, belediye bünyesinde faaliyet gösteriyor. İstanbul’da ilk olarak Süleymaniye’de kurulan, İTÜ Restorasyon Bölümü Başkanı Prof.Dr. Ahmet Ersen, Doç. Ahmet Güleç ve Nimet Alkan’ın danışman olarak yer aldığı KUDEB, konservasyon ve restorasyon laboratuvarıyla da hizmet veriyor. Haberin Devamı
Prefabrik mimari sanat olduPrefabrik mimari sanat olduNew York’un sanat dünyasının nabzını tutan, öncü çalışmalarıyla dikkat çeken müzesi Museum of Modern Art (MoMA), yenilikçi ve sorgulayıcı projelerine devam ediyor. Müze yeni sergisinde mimarinin, tasarımın ve modernizm düşüncesinin birleşimi olan prefabrik mimariyi mercek altına alıyor.
“Elvis”in antik Roma büstü“Elvis”in antik Roma büstüGraham Geddes adlı bir satıcının aralarında “Elvis” büstünün de yer aldığı antik sanat koleksiyonunun bir milyon sterlinin üzerinde alıcı bulması bekleniyor. Geddes’in koleksiyonunda bulunan, 50 klasik dönem Yunan vazosu ve 30 parça mermer heykel ekim ayında müzayedeye çıkacak. Bu parçaların birçoğunun yaklaşık 90 bin sterline satılması beklenirken, Greddes’in bile “Elvis” adını koyduğu mermer büstün değerinin 25 bin ilâ 30 bin sterlin arasında olacağı düşünülüyor.
Kaçaklar aç ve susuz kalınca adayı yaktıKaçaklar aç ve susuz kalınca adayı yaktıYasadışı yolla Ayvalık’tan Yunanistan’a geçmek isteyen 18 kaçak, botları batınca Güneş Adası’na çıktı.
2 metre eksildi2 metre eksildiYüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Orhan Deniz, 1995-2008 yılları arasında, küresel ısınmasının da etkisiyle Van Gölü’nün su seviyesinin 2 metre düştüğünü bildirdi. Göldeki su seviyesinin düşüşünün özellikle göle boşalan atıkların yaratacağı kirliliği daha belirgin hale getireceğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Deniz, "Göldeki canlılar açısından bakıldığında, seviye düşüşü, sudaki tuzluluk ve soda oranı yükselmesine, göldeki canlı popülasyonunun olumsuz etkilenmesine neden olacak. Olumlu yönü ise göl seviyesinin yükselmesiyle tamamı su altında kalan plajların yeniden ortaya çıkması olacak" dedi.
Tarih: 25 Temmuz 2008 Kaynak: Hürriyet
Deniz Taksiler hizmete alınıyor.Deniz Taksiler hizmete alınıyor.İstanbul’da şehiriçi deniz ulaşımında 365 gün 24 saat kişiye özel hizmet verecek ve yolcuyu çağırdığı duraktan alıp istediği yere bırakacak olan alternatif deniz ulaşım vasıtası “Deniz Taksiler” hizmete alınıyor.
80 Kilometrelik Dev Projede Bir Adım Daha80 Kilometrelik Dev Projede Bir Adım Dahaİzmir’in en önemli ulaşım projelerinden biri olan 80 kilometrelik Aliağa-Menderes Raylı Sistemi’nde istasyonlar bir bir tamamlanırken, yürüyen merdiven ve engelli asansörlerinin yapımı işinin de ihale sözleşmesi imzalandı.
Likör fabrikasında rekabet olunca fiyat yüzde 40 yükseldiLikör fabrikasında rekabet olunca fiyat yüzde 40 yükseldiMecidiyeköy''deki eski likör fabrikası için 297.5 milyon YTL ile açılan teklif kapısı yapılan üç ihale ve bir açık artırma ile 415 milyon 750 bin YTL''den kapandı.
İstanbul, pahalılıkta New York’a yaklaştıİstanbul, pahalılıkta New York’a yaklaştıDünyanın önde gelen insan kaynakları danışmanlık şirketi Mercer 143 ülkeyi kapsayan “hayat pahalılığı” raporu hazırladı. Rapora göre dünyanın en pahalı kenti Moskova.
Demir İpek Yolu’nun temeli atıldıDemir İpek Yolu’nun temeli atıldıBakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) ve Bakü-Tiflis-Erzurum (BTE) petrol ve doğal gaz boru hatlarının ardından Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demir yolu için bugün Kars’ta tören düzenlendi.
5.5''lik sarsıntı kapıda, niye heyelan bölgesine imar veriliyor5.5''lik sarsıntı kapıda, niye heyelan bölgesine imar veriliyorBalıkesir eski Mimarlar Odası Başkanı Cengiz Dikici, Marmara depreminin ardından meydana gelecek bir depremde kenti büyük felaketin beklediğini söyledi.
1 Eylül’e kadar Kayıt Olun İndirimden Faydalanın1 Eylül’e kadar Kayıt Olun İndirimden Faydalanın15-17 Ekim 2008 tarihleri arasında Harbiye Askeri Müzesi’nde gerçekleştirilecek olan ArkiPARC 2008’e katılım için kayıtlar başladı.
Değişen Sektörde Değişen “İnsan Kaynakları” KonuşulacakDeğişen Sektörde Değişen “İnsan Kaynakları” KonuşulacakArkitera Mimarlık Merkezi tarafından 15-17 Ekim 2008 tarihleri arasında düzenlenecek olan ve sektörlerinde lider 100’ ü aşkın konuşmacının söz alacağı, toplam dört oturumda 23 panele yer verilecek olan ArkiPARC 2008’deki panellerden biri Kariyer.net tarafından düzenlenecek.
Don Kişot''a "yeldeğirmeni" cezasıDon Kişot''a "yeldeğirmeni" cezasıDatça''da restore ettirdiği tarihi yel değirmenini dalgalardan korumak için duvar ören arkeoloğa 16 bin YTL ceza kesildi. Değirmeni koruyan duvarın da yıkılmasına karar verildi.
Dünyanın en hızlı treni Olimpiyatlara yetişecekDünyanın en hızlı treni Olimpiyatlara yetişecekPekin-Tianjin hattını bağlayacak olan expres tren dünyanın en hızlı treni olacak. Konforlu ve lüks Pekin tren istasyonu, Asya’nın en büyük tren istasyonu olmaya hazırlanıyor.
 Seul''de 28 milyar dolarlık ''Rüya'' 2011''de başlayacak Seul''de 28 milyar dolarlık ''Rüya'' 2011''de başlayacakTürkiye''nin de katıldığı 1950 yılında başlayan ve üç yıl süren Kore savaşı, tüm ülkeyi etkilediği gibi Güney Kore''nin başkenti Seul''ü de yerle bir etti.
 Ruslar Türkiye''den 1 milyar dolarlık konut alacak Ruslar Türkiye''den 1 milyar dolarlık konut alacakCentury 21 Rusya, Kazakistan ve Ukrayna Başkanı Alexander Blank, Türkiye ile yıllık 1 milyar dolarlık emlak alışverişi yapmayı planladıklarını söyledi. Rusların iki yıldır Antalya''da turizm dışında farklı yatırımlara da ilgi gösterdiklerini belirten Blank, Rus emlakçılar olarak son bir yıldır gayrimenkul yatırımlarıyla ilgili önemli çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. Antalya''nın sahillerinden sonra konut ve lüks villalarıyla da Rusların ilgi odağı olduğunu ifade eden Blank, "Türkiye''deki ortaklarımızla önemli bağlantılar yapıyoruz. Özellikle elit kesimdeki Rusların Antalya''da konut ve emlak sahibi olabilmelerini sağlayacağız. Türkiye ile yıllık bir milyar dolarlık emlak alış verişi yapmayı planlıyoruz" diye konuştu. Türkiye için farklı bakış açılarında projeler geliştirdiklerini kaydeden Blank, yapılan yatırımlar sonucunda emlakta gelecek yıl, bu dönemin en az iki katı yatırım gerçekleştireceklerini bildirdi.
Tarih: 24 Temmuz 2008 Kaynak: Sabah
Pompeipolis''te kazı çalışmalarına başlandıPompeipolis''te kazı çalışmalarına başlandıKastamonu''nun Taşköprü İlçesi''nde bulunan Pompeiopolis Antik Kenti''nde 3 sezondur süren kazı çalışmaları yeniden başladı.
KUDEB Nedir, Nasıl Çalışır?KUDEB Nedir, Nasıl Çalışır?11 Haziran 2005 tarihinden çıkarılan yönetmelikle, belediyeler bünyesinde kurulması mümkün hale getirilen Koruma, Uygulama ve Denetim Büroları''nın (KUDEB) kurulma ve çalışma esasları belirlendi. Amacı “korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarıyla ilgili işlemleri ve uygulamaları yürütmek, denetimlerini yapmak olan” KUDEB’lerin Koruma Yüksek Kurulu ilkelerine, koruma bölge kurullarına bağlı olarak çalışması gerekiyor.
Eski likör fabrikası için 2''nci etap bugünEski likör fabrikası için 2''nci etap bugünMecidiyeköy''deki eski likör fabrikası arazisinin gelir paylaşımı yöntemiyle gerçekleştirilen ihalesinin, ikinci etabını oluşturan açık artırma bugün gerçekleştirilecek.
İstanbulluların yeni vapuru suya indirildiİstanbulluların yeni vapuru suya indirildiİstanbulluların “Haydi İstanbul Vapurunu Seç” kampanyasında oylarıyla belirlediği şehir hatları vapurunun ilki törenle suya indirildi.
 Büyükçekmece Gölü''ne taş-toprak dolduruluyor Büyükçekmece Gölü''ne taş-toprak dolduruluyorBüyükçekmece Gölü ve tarihi Mimar Sinan Köprüsü betonlaşma ve taş dolgu tehlikesiyle karşı karşıya.
 Rixos 11''inci otelini Tayland''da açacak Rixos 11''inci otelini Tayland''da açacakRixos Otelleri, dünya genelindeki onbirinci otelini Tayland''da açacak. Rixos Premium Khao Lak, herşey dahil sistemini Uzakdoğu''ya taşıyan ilk otel olacak ve Kasım 2008''de hizmete girecek. Konuyla ilgili anlaşma Rixos ve Cher Fah şirketleri yöneticileri arasında Antalya''da imzalandı. Rixos Premium Khao Lak, 300 odası, süitleri ve restoranlarıyla 5 yıldızlı deluxe konseptinde A ve A plus düzeydeki misafirlerine hizmet verecek. Rixos Başkanı Fettah Tamince, dünya markası olma yolunda hızla ilerlediklerini belirterek, "Uzakdoğu pazarına girmekten dolayı büyük heyecan duyuyoruz" dedi.
Tarih: 24 Temmuz 2008 Kaynak: Sabah
Tarihin Modern Mimarlıkla Kaynaştığı YerTarihin Modern Mimarlıkla Kaynaştığı YerÇin’in güneyindeki Guangdong ilinde konumlanan Macao, şehrin sosyal ve ekonomik sistemini tanıma konusunda anlaşmış özel bir idari bölge. “Macao’nun Tarihi Merkezi”, Çin topraklarındaki en eski Batı mimarlığı mirasını içeriyor. Macao’nun geleneksel Çin mimarisi, başarılı bir doğu-batı çoğulcu kültürüne ve geleneksel mimarisine tanıklık etti. Macao, Uzakdoğuda misyoner rolü oynarken bir yandan da Batı dünyasına Çin halkının inançlarının yayılmasının yansıtılmasının somut bir şahidi. Doğu batı kültürünün getirdiği değişikliklerinin bir ürünü olan “Macao’nun Tarihi Merkezi”, bu değişiklikler ile Çin’in tarihi kentlerinin en eşsiz kültürel mirasını kapsıyor. Macao, farklı kültürlerin yaşayan geleneklerinin sürdürülmesiyle tam bir sosyal altyapı örneği sergiliyor.
“Sürdürülebilir Olmayan Okullardan Mimarlar Sorumlu”“Sürdürülebilir Olmayan Okullardan Mimarlar Sorumlu”Cabe’in şefi, yetenek mahrumu uzmanların tasarımlarında tekrarlanan başarısızlıklarına ateş püskürüyor:
TSMD Camiasının Çok Acı KaybıTürkiye Serbest Mimarlar Derneği’nin Affan Yatman’ın vefatı ile ilgili açıklaması: “Derneğimizin eski Başkanlarından ve çok sevdiğimiz üyemiz, arkadaşımız, kardeşimiz Affan Yatman''ı kaybetmenin acısını yaşıyoruz. Kendisine Tanrı''dan rahmet, başta sevgili Nesrin Yatman olmak üzere tüm kederli ailesine sabırlar diliyoruz. Merhumun cenaze namazı 27 Temmuz Pazar günü ikindi namazını müteakip Kocatepe Camiinde kılınacaktır. 28 Temmuz Pazartesi günü de Bodrum Yahşi Camiindeki törenden sonra Yahşi''de defnedilecektir.”
Tarih: 25 Temmuz 2008 Kaynak: Türk Serbest Mimarlar Derneği
Kent meydanı projesi, bilirkişi onayı bekliyorKocaeli''nde yapılması düşünülen 41 katlı otel ve kent meydanı için bilirkişi heyeti inceleme yaptı. İnceleme sonunda çıkacak rapora göre mahkeme, projeyi durdurup durdurmayacağına karar verecek.
Yeşil Çevre Arıtma Tesisi kapasitesini yüzde 50 artırıyorBursa''nın Doğu Bölgesi''ndeki yerleşim birimleri ve sanayi tesislerinden kaynaklanan evsel ve endüstriyel atıksu kirliliğini ortadan kaldırmayı amaçlayan Yeşil Çevre Arıtma Tesisi, kapasitesini yüzde 50 artırıyor.
Güneydoğu''da barajlar kuruduKüresel ısınma ve azalan yağışlar dolayısıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesi''ndeki barajlar da kurudu. Derik ve Dumluca''daki su seviyesi yüzde 4''lere kadar düştü. Batman Barajı''nda enerji üretimine ara verildi.
İSTON devler liginde yükseliyorİstanbul Sanayi Odası 2007 yılının en büyük 500 sanayi kuruluşunu açıkladı. Geçen yıl 79 basamak yükselen Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı altyapı şirketi İSTON, ilerlemesini sürdürdü. Üretimden satışların esas alındığı veriler itibari ile İSTON, 107 sıra yükselerek 295. oldu. Listeye göre en hızlı büyüyen ilk 10 şirket arasında yer alan İSTON, sektörünün de lideri oldu. 500’ü aşkın ürün çeşitliliği ile şehirlerin altyapı ve üstyapı ürün ihtiyacını karşılayan İSTON, Anadolu’nun bütün kentlerine hizmet veriyor. Modern kent donatımını yaygınlaştıran İSTON; taksi durakları, çağdaş tasarım büfeler, çok amaçlı endüstriyel ofisler gibi birçok ürünü tasarlayarak şehirlerin hizmetine sundu.
Tarih: 25 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye
Yeşil seferberlik!İstanbul’un batı yakasında yer alan 20’yi aşkın belediyenin oluşturduğu ‘Üç Göl Havzası Belediyeler Birliği’, çevreye duyarlılık çalışmaları kapsamında özel bir koru oluşturdu.
Sahiller İstanbulluyla buluştuİnsanların bir dönem oturmaya korktuğu sahiller, Büyükşehir Belediyesi’nin 4 yılda yaptığı 210 milyon YTL’lik yatırımla vatandaşların 24 saat nefes aldığı mekanlara dönüştü.
Likör fabrikası arazisine en yüksek teklif Aşçıoğlu’ndanMecidiyeköy’deki Likör fabrikası arazisine en yüksek teklifi Aşçıoğlu’nun büyük ortak olduğu ortak girişim verdi. Araziye lüks konutlar yapılacak.
Yeşil alanlar "rant" kurbanıTürkiye’de birçok kent yeşil alan açısından oldukça fakir. Normalde kişi başına düşen yeşil alanların Avrupa kentlerinde 20 metrekare olmasına karşın bu oran Adana’da 1 metrekarenin altında.
İstanbul pahalılık artışında 15 basamak birden yükseldiAraştırma şirketi Mercer''in her yıl düzenlediği ''Yaşam Maliyet Araştırması''nda İstanbul ve Sao Paolo, yaşam maliyetlerinin en hızlı yükseldiği şehir unvanını aldı.
Psidia''nın yıkık tiyatrosu ayağa kalkacakBakanlar Kurulu Kararı ile kazı yetkisinin verildiği Süleyman Demirel Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Mehmet Özhanlı başkanlığındaki heyet, Yalvaç Psidia Antik kentinde kazı çalışmalarına başladı.
Liman sıkıştı gemiler İzmir''i pas geçiyorBekleme süresi 80 saate kadar çıkınca gemiler İzmir Alsancak Limanı''nı pas geçmeye başladı.
Müze kentlilik bilinci oluşturuyorKent Müzesi, Antalya’nın geçmişten bugüne hikayesinin daha iyi algılanabilmesi ve geliştirilmesine yardımcı oluyor. Antalya Kent Müzesi, Antalya’da kentlilik ve tarih bilincinin geliştirilmesine ve yaygınlaştırılmasına katkıda bulunan bir eğitim, iletişim ve kültür merkezi olma yolunda.
Medikal Park''tan Antalya''ya bölgenin en büyük hastanesi1.5 yılda 14 hastane yatırımı yapan Medikal Park, büyümeye devam ediyor.
Kaderine terk edilen mahalle için çalışmaODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim elemanları Sevin Osmay ve Anlı Ataöv, Ankara Hürriyet’in gündeme getirdiği, Yahudi Mahallesi olarak da bilinen İstiklal ve Sakalar Mahallesi’nin tüm Ankaralıların tarihi kimliğinin bir parçası olduğunu ifade etti.
Türkler, 5 bin YTL’lik ‘akıllı tuvalet’e koştuKapağı otomatik açılan, alttan ısıtan, sıcak su püskürten, kurutup bir de ‘masaj’ yapan akıllı tuvaletler, 5 bin 100 YTL’lik etiket fiyatına rağmen, 5 ayda 500 adet sattı.
Gökçek ODTÜ’den sonra Harbiye’den yol geçirecekAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, katıldığı bir televizyon programında Kara Harp Okulu’nun içinden yol geçireceğini ve bu nedenle Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun ile görüştüğünü açıkladı.
Taş Yapı, Goldman Sachs ile enerjiye 6 milyar avro yatırım yapacakYatırım devi Goldman Sachs’ın enerji şirketi Cogentrix Energy, Taş Yapı Enerji’ye ortak oldu. ABD’den sonra ilk kez Türkiye’ye yatırım yapacak Cogentrix, Taş Yapı ile beş yıl içinde 4 bin MW’lık yatırım yapacak.
Türkiye’de imar sorunu (3)1984 yılında, 3194 sayılı İmar Yasası ile merkezi yönetimdeki planlama yetkileri çok büyük oranda yerel yönetimlere bırakılmıştı ama hazırlanan imar planlarının uygulama araçlarında ve yerel yönetimlerin yaptırım güçlerinde anlamlı bir değişiklik yapılmamıştı.
KEY''in Emlak Konut''tan ödenecek kısmı kâr payı ile arttıToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı ve Emlak Konut GYO Başkanı Erdoğan Bayraktar, KEY hak sahiplerine ödenecek 2.8 milyar YTL''nin 1 milyar 814 milyon YTL''lik bölümünün Emlak Konut GYO kaynaklarından ödeneceğini, buna ilişkin finansmanın tamam olduğunu bildirdi.
Kumaş: Eski amblem artık tarihe karıştıCHP Trabzon eski Milletvekili avukat Rahmi Kumaş, mahkeme tarafından iptal edilen Atakuleli, minareli amblemle ilgili Ankara Valiliği’nin temyize gitmediğini belirterek, amblemin artık yasa dışı olduğunu, her yerden sökülüp atılması gerektiğini bildirdi.
Şehir Plancıları: Gökçek’in bilirkişi açıklamaları suçTMMOB Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, ODTÜ’lü bilirkişilerle ilgili açıklamalarının suç teşkil ettiğini savunarak savcıları göreve çağırdı.
Avrupa’nın temiz enerjisi, Sahra Çölü’nden gelebilirAvrupa Birliği’nin karbon emisyonlarını azaltmak ve temiz enerji elde etmek için ortaya attığı yeni projelerden birisi de Avrupa’nın tüm elektriğinin Sahra Çölü’ne kurulacak güneş panellerinden elde edilmesi.
En büyük 500''deki çimentocular ihracatla coştuDaralmayı gören çimentocular kurdaki düşüşle, gıdacılar artan tarım ürünleri fiyatlarıyla kârlılıkta fark attı. Tekstilciler yine zararına çalıştı.
AB Invest Türkiye’ye 1 milyar dolar yatıracakGayrimenkul geliştirme şirketi AB Invest, yabancı yatırımcılar ile birlikte Türkiye’ye yönelik 500 milyon dolarlık bir yatırım fonu kurarak 2009 yılında toplam 1 milyar dolara varan gayrimenkul yatırımı gerçekleştirmeyi hedefliyor.
Kentsel Afet Bölgesi SulukuleYaşadıkları yeri terk etmeye zorlanan Suluke sakinlerinin, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında ortaya çıkan mağduriyetleri devam ediyor.
Fiyat 415 milyon YTL’ye çıktı, ’Likör’ faturası 500 milyon YTL olacakMecidiyeköy’deki eski Likör Fabrikası’nın yeni sahibi 415 milyon YTL’lik teklifle Aşçıoğlu-Ofton-Meydanbey ve Omak İnşaat Ortak Girişimi oldu.
BTK projesi için ‘raylar döşendi’Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Bakû-Tiflis-Kars (BTK) demiryolu projesinin Türkiye ayağının temelini attı. Kars Garı’nda düzenlenen törende üç cumhurbaşkanı, sahnede yer alan harita üzerine, demiryolunun projesinin tamamlanmasını simgeleyen rayları yerleştirdi. Gül, BTK projesi ile tarihi İpek Yolu’nun tekrar canlandığını belirterek projenin Kafkasya’nın barış ve istikrarına katkı yapacağını söyledi. Gül, BTK’nin Çin’den Londra’ya kadar uzanacağını vurguladı.
Tarih: 25 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
ABD’nin konut kredisi devleri 300 milyar dolarlık paketle kurtulacakYeni yasanın onaylanmasıyla birlikte ABD Hazine Bakanlığı, Freddie Mac ve Fannie Mae kredi finansman kuruluşlarına "yeni" krediler verebilecek veya hisselerini satın alabilecek.
Bakanlar şebeke suyu sorununa el koyduİzmir ve Ankara''nın şebeke suyundaki arsenik oranının standartların üzerinde olduğu tartışmaları üzerine 3 bakan olaya el koydu.
Deniz taksiler yarın seferdeİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ilk projelerinden "Deniz Taksi", yarından itibaren İstanbullular’a hizmet vermeye başlayacak.
Atık su ve köprü inşaatı öldürdüİzmir’in Seferihisar İlçesi’ne bağlı Doğanbey Beldesi Karakoç Deresi’nde yüzlerce balık aniden öldü. Belde sakinleri, doğal arıtmadan taşan atık suların dereyi kirlettiği iddiasıyla Büyükşehir Belediyesi’ni ve duble yol projesi köprü inşaatında derenin denizle bağlantısını kopararak suyu oksijensiz bırakan Karayolları Bölge Müdürlüğü’nü suçladı. Belde sakinlerinden Ufuk Akbulut "Karayolları köprü ayaklarına döktüğü malzemeleriyle derenin akışını kesti. Derenin, 300 metre ilerideki denizle bağlantısı kalmadı. Bu da kapatılan bölgede, kirliliğin de etkisiyle oksijeni azalttığı için balıklar öldü" diye konuştu. Balıkların ölümü üzerine ilk müdahaleyi de çevre sakinleri yaparak, köprünün altından karşı tarafla bağlantıyı sağlayacak kanal açtı.
Tarih: 25 Temmuz 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Utku Bolulu
Arsenik İzmir’deİçişleri Bakanı Atalay ve Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu ile ortak basın toplantısı düzenleyen Sağlık Bakanı Akdağ, arsenik sorunu yaşayan 12 ilden 5’inde durumun tamamen düzeldiğini söyledi.
Dumankaya, Sur Yapı ve Nurus ArkiPARC 2008''in Sponsorları Arasındaki Yerlerini Aldılar...Dumankaya, Sur Yapı ve Nurus Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından 15-17 Ekim 2008 tarihleri arasında Harbiye Askeri Müze ve Kültür Merkezi''nde gerçekleştirilecek ArkiPARC 2008''in sponsorları arasına katıldı.
"Müzekart geliri adil biçimde paylaştırılacak"Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''''İnternet üzerinden yapılan Müzekart satışından elde edilen gelirin yüzde 5''i ziyaretçi sayısıyla orantılı olarak bütün belediyelere adil biçimde paylaştırılacak'''' dedi.
"Demir fiyatları ağustosta zam rekoru kırabilir"Geçen yıl sıkıntılı süreç geçiren demir çelik sektöründe, ağustos ayında yeni bir artış hareketinin yaşanabileceği öne sürüldü.
Konya''ya Japon bahçesi, Kiyoto''ya semazen anıtıKonya''da gerçekleştirilen Tarihî Kentler Birliği Konferansı etkinlikleri sırasında yapılan ikili görüşmelerde, şehirler arasındaki dostluk ilişkilerinin artırılması için Konya''ya Japon bahçesi, Japonya''ya da semazen anıtı yapılması kararlaştırıldı. İstanbul yolu üzerinde 30 bin metrekarelik alana kurulacak Kyoto Bahçesi, oturma grupları, duvarı, aksesuarları, kameriye ve köprüleriyle tamamen Japon mimarisini yansıtacak. Kyoto''da yapılacak anıtın da Konya Zafer Meydanı''nda bulunan semazene benzeyeceği bildirildi. Söz konusu bahçe ihalesinin yakın bir zamanda gerçekleştirilmesi bekleniyor.
Tarih: 24 Temmuz 2008 Kaynak: Zaman
8 bin yıllık tarih, gün yüzüne çıkarılacakKırklareli''nin Hasilbeyli köyü Aşağıpınar mevkiindeki arkeolojik kazıların bu yılki bölümü, İstanbul Üniversitesi Prehistorya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özdoğan''ın başkanlığında başladı.
EXPO’nun kaybını ‘kapatma’ya bağladıKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir’in “EXPO 2015” yarışında Milano’dan 21 oy az almasında, AKP’ye açılan kapatma davasının payı olduğunu savundu.
Romanların işgalindeki tarihi han kurtuluyorBursa''da Osmangazi Belediyesi tarafından yapımı devam eden ''Kamberler Tarih ve Kültür Parkı'' kazı çalışmalarında, tarihi 500 yıl öncesine uzanan Tatarlar Hanı''nın kalıntılarına rastlandı.
Danıştay''dan Gökçek''e soruşturma izniDanıştay Birinci Dairesi, ABD Büyükelçiliği''ni çevreleyen kaldırımlara demir reflektörü konulmasına yargı kararlarıyla izin verilmemesine karşın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek''in reflektörleri kaldırmaması üzerine "mahkeme kararına uymadığı" gerekçesiyle hakkında soruşturma açılmasına izin verdi.
‘Nükleer santral ihalesi durdurulsun’Nükleer Karşıtı Platform (NKP) üyeleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na yürüyerek nükleer santrale izin verilmemesini istediler. Eylemde, 2006’da nükleer santrale karşı Sinop’taki etkinliklere katılan ve denizde boğularak yaşamını yitiren Soner Balta, Öner Balta ve Güneş Korkmaz da anıldı.
TOKİ’den ‘Disneyland’ şartlı ihaleToplu Konut İdaresi (TOKİ), Ankara’da 2 yıl önce başlattığı ‘Disneyland-Temapark’ yapımı çalışmalarında yeni bir aşamaya geldi.
Zeugma, arkeolojik park oluyorZeugma antik kenti, Alman ve Fransız arkeologların da eşlik edeceği 3 aylık çalışma sonrasında arkeolojik park haline getirilecek. ''Esin Perileri'' diye adlandırılan yeni bir mozaiğin bulunduğu Muzalar Evi''nde yoğunlaştırılacak kazılara Gaziantep Valiliği İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği 350 bin YTL katkı sağlıyor. Çalışmaların kazı ve restorasyon şeklinde devam edeceğini kaydeden Zeugma Kazı Başkanı Doç. Dr. Kutalmış Görkay, Zeugma''nın gezi yapılabilir hale gelmesini amaçladıklarını aktardı. Kazılarda kent içinde yer alan Dianysos ve Danae evlerinin de tamamlanacağını söyleyen Görkay, "Artık Zeugma''yı arkeolojik bir park haline getirmeyi amaçlıyoruz." açıklamasında bulundu.
Tarih: 24 Temmuz 2008 Kaynak: Zaman
Burdur’da bulundu, şimdi Londra’daAğızlarından çıkan tek bir sözle hayata ve ölüme hükmeden, emirleri altındaki ordularla, geçtikleri her yere korku salan ne krallar, komutanlar, imparatorlar geçti Anadolu’dan. O güçlü hükümdarların sesleri gökkubbede asılı kaldı mı bilmiyoruz, ama inşa ettirdikleri saraylar, tiyatrolar, sütunlu caddeler, yaşadığımız coğrafyanın dört bir yanını süslemeye devam ediyor.
Doğuş İnşaat, Sofya metro ihalesini kazandıDoğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş, Bulgaristan’ın başkenti Sofya belediyesinin açtığı metro inşaat ihalesini kazandı. Doğuş İnşaat, kentte 3,8 kilometrelik bir metro güzergahı ile 4 istasyonun inşaatını yapacak. Proje 45 ayda tamamlanacak.
"Cennet" kurtulduBodrum Göltürkbükü Beldesi''nde bulunan ve doğal güzellikleriyle ünlü Cennet Koy''da yer alan balık çiftliklerinin mahkeme kararıyla adalara taşınmasının ardından geçen 4 yılda koy, eski doğal görüntüsüne kavuştu.
Mermerci rotayı Hindistan’a çevirdiGeçen ay yapılan ihracatçı birlikleri seçimlerinde iki yıl aradan sonra tekrar İstanbul Maden İhracatçıları Birliği başkanlığına seçilen Ali Kahyaoğlu, ABD’de yaşanan mortgage krizinin bu pazara yapılan mermer ve doğaltaş ihracatını olumsuz etkilediğini söyledi.
TOKİ Halkalı konutları için ihale yapacakToplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), İstanbul Halkalı toplu konut alanında arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı işini, 82 bin 95 metrekare alana sahip arsası üzerinde, arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı usulüyle yapacak.
İnşaat maliyet endeksi, % 10,80 artış gösterdiTürkiye İstatistik Kurumu''nun (TÜİK) verilerine göre, Türkiye''de bina inşaat maliyet endeksi, 2008 yılının ikinci döneminde (Nisan-Mayıs- Haziran) yüzde 10,80 arttı.
Çubuk-1 Barajı Yeniden Hayat BuluyorAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek: “Çubuk-1 Barajı’nı rekreasyon alanı olarak yeniden düzenleyerek, dev bir park haline getireceğiz” dedi.
TOKİ''den ''Disneyland'' yapımı şartıyla arsa satışıToplu Konut İdaresi (TOKİ), Ankara''da 2 yıl önce başlattığı "Disneyland-Temapark" yapımı çalışmalarında yeni bir aşamaya geldi.
1 milyon YTL çöpe gittiBüyükçekmece’de 1.1 milyon YTL harcamayla yaptırılan köprü hakkında tarihi Mimar Sinan Köprüsü’nün silüetini bozduğu gerekçesiyle yıkım kararı alındı.
Başkan Gökçek: “Odtü’deki Kaçak Yapılar İçin TBMM’den Özel Kanun Çıkması Gerekir”Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ODTÜ’deki kaçak yapılar için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) mutlak surette özel kanun çıkarılması gerektiğini belirtti.
Rusya ve Türkiye enerjide yeni döneme giriyorEnerji ihtiyacını karşılamak ve bölgesel güç olmak için aktif rol almak isteyen Türkiye, ekonomik ilişkilerde son 10 yıldır soğukluk yaşadığı, bölgenin en önemli enerji oyuncusu Rusya ile ilişkilerini yeniden artıracağı bir döneme giriyor.
İBB kulak asmadıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), UNESCO’nun Süleymaniye Camii siluetini bozacağı gerekçesiyle yapımına karşı çıktığı Haliç Metro Geçiş Köprüsü için 16 Eylül’de ihaleye çıkıyor. Açık ihale usulüyle yapılacak ihalenin şartnamesinde işin bitirme süresi 600 gün olarak belirlendi.
Munzur Vadisi’ne korumaKültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri Türkiye’nin ilk Milli Parkı Munzur Vadisi’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınması için vadide incelemelerde bulunacak. Munzur Vadisi’nin belirlenen kriterleri karşılaması durumunda Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aday gösterilecek. Avukat Barış Yıldırım’ın Munzur Vadisi Milli Parkı’nın Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınması için yaptığı başvuruyu değerlendiren bakanlık, konuyla ilgili çalışma başlattı. Basın toplantısı düzenleyen Yıldırım, Munzur Vadisi Milli Parkı’nın üzerinde toplam 8 baraj yapılmak istendiğini anımsatarak vadinin korunmaya alınması gerektiğini söyledi. 1971’de Milli Park ilan edilen Munzur Vadisi’nde 1518 çeşit bitki var.
Tarih: 24 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
ABD mortgage krizine çözüm arıyorABD’de, mortgage kredisiyle ev alan ve geri ödeme zorluğu içindeki 400 bin evsahibini icraya düşmekten, ayrıca tutsat devleri Fannie Mae ile Freddie Mac’i çökmekten kurtarmayı amaçlayan tasarı, Temsilciler Meclisi’nde kabul edildi.
Kuralları uygulanmazsa ‘adalet’ olur mu?İddianamesi belli olduğunda bol bol Ergenekon, Anayasa Mahkemesi kararını açıkladığında da bol bol demokrasi yazısı yazacağız nasıl olsa, bunlar olana kadar bu iki konuya girmemeye kararlıyım.
Türkiye’nin elektrik tüketimi hava sıcaklıklarıyla birlikte zirve yaptıHava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte tırmanan elektrik tüketimine hafta başından beri rekor dayanmıyor. Tüketim dün 30 bin 517 MW’a çıkarak yeni bir rekor daha kırdı. Barajlardaki su seviyesinin düşüklüğü endişe yaratıyor.
Başkanlar Yazıyor: Ümraniye kültür vadisi olduNüfusu itibariyle İstanbul’un en büyük ikinci ilçesi olan Ümraniye, gerek iki köprü arasında bulunması ve gerekse TEM otoyolunun ilçenin içinden geçmesi nedeniyle ulaşım bakımından önemli bir konum elde etmiştir.
KEY''de ödeme takvimi kesinleştiUzun süredir beklenen KEY ödemeleri ile ilgili kanun Resmi Gazete''de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre 8 milyon 493 bin 956 kişiyi ilgilendiren KEY ödemeleri 28 Temmuz''da başlayacak. KEY kapsamhak sahiplerine 2.8 milyar YTL ödeme yap Ödemeler, 1 YTL ile bin 391 YTL arasdeşiyor.
Naylon yasağı yayılıyorABD’de geçen yıl naylon poşetleri yasaklayan San Francisco’dan sonra Los Angeles kentinde de alışverişe çantayla gitme zorunluluğu getiriliyor.
Limandaki sıkışıklığa bir çözüm bulunamadıTürkiye''nin sürekli artan dış ticaretine karşılık, özelleştirmenin bir türlü sonuçlandırılamaması nedeniyle bir türlü başlanamayan yatırımlar, Alsancak Limanı''ndaki sıkıntıyı katladı.
Başkent Hitit’e dönüyorDanıştay 8. Dairesi, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, Ankara’nın ambleminin değiştirilmesine yönelik kararını iptal eden Ankara 3. İdare Mahkemesi kararının yürütmesinin durdurulması istemini reddetti. Eski Trabzon Milletvekili Rahmi Kumaş, Ankara’nın ambleminin değiştirilmesine ilişkin Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 14 Ocak 2005 tarihli kararının iptali istemiyle dava açmıştı. İdare Mahkemesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin eski Hitit Güneşi amblemini değiştirmesinde kamu yararı olmadığına işaret ederek, dava konusu işlemi iptal etmişti.
Tarih: 24 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye
ODTÜ''de Yıkım: İmparatorun Sonu mu?Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek yine gündemi kendine çevirmeyi başardı! Bu kez de, bilimsel doğruluktan ödün vermeden halka hizmet eden ve halkın yanında duran, akademik başarılarıyla çoktandır Türkiye’nin gururu haline gelmiş...
Etiler''in yolunu ev sahipleri çizdiDünyanın en hızlı gelişen kentlerinden biri olan İstanbul''da henüz halledilemeyen pek çok sorun var.
Ataşehir''de İmar SavaşlarıTayyip Erdoğan’ın, Merkez Bankası’nın ve kamu bankaları merkezlerinin İstanbul Ataşehir’e taşınması kararından yola çıkan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Ataşehir’e ‘konut alanı’ olarak belirlenen yerleri ‘merkezi iş alanı’ (MİA) olarak tanımlayan bir plan yaptı.
Sığınaklar kültür merkezi olsunManisa’da ’Sığınaklar Kültür Merkezine Dönüştürülsün Kampanyası’ başladı. Site yöneticiliği yapan Mustafa Pala, sitesinde yasal zorunluluk olarak inşa ettiği bin metrekarelik sığınağın barışta ve normal zamanlarda kültür merkezi olarak kullanılması fikrini ortaya attı.
Kent - Yorum: Yanlış (mı) BiliyoruzHayır! Hepimiz yanlış biliyoruz! Belediyecilik öyle yapılmaz, böyle yapılır! Neymiş öyle, 10 tona kadar su kullanımından ücret almamak, okullara suyu bedava, halka ekmeği yarı fiyatına dağıtmak?
Arkeolojide Urla zirvesiAvrupa Bilim Vakfı tarafından desteklenen ve yerli yabancı arkeoloji konusunda uzman bilimadamlarını biraraya getiren Yakın Doğu Bölgesel Kronolojilerinin Korelasyonu toplantısı Urla’da gerçekleşti.
Geri dönüşüm yaygınlaşıyorBalıkesir’de ambalaj atıklarının kaynağında toplanması ve geri dönüşüm projesi başarıyla sürüyor. Balıkesir Belediyesi tarafından 2005 yılında, bir mahallede pilot uygulama şeklinde başlanan proje, 11 mahalleye ulaştı. 2008 yılının ilk yarısında, yaklaşık 700 ton ambalaj atığının toplandığı proje kapsamında, yıl sonuna kadar bin 500 ton atık toplanması planlanıyor. Toplanan atıklar 442 bin 422 kilogram kağıt-karton, 52 bin 235 kilogram cam, 109 bin 841 kilogram naylon-plastik, 35 bin 294 kilogram metal ve 52 bin 730 kilogram kompozit madde olarak ayrılarak, geri dönüşüm endüstrisine ulaştırıldı. Ambalaj Atıklarını Kaynağında Toplama ve Geri Dönüşüm Projesi’yle bugün Balıkesir’deki 54 bin 968 konuta ve 179 bin kişiye ulaşılıyor.
Tarih: 24 Temmuz 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Coşkun Yaman
Metroda 4. buluşma11.5 kilometrelik raylı sistem ağını 100 kilometreye ulaştırma hedefi doğrultusunda çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Üçyol- Üçkuyular metro hattının tünel kazılarında dördüncü büyük buluşmayı da gerçekleştirerek, mutlu sona bir adım daha yaklaştı.
Takvim
<<Temmuz 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.