Haberler

25 Ağustos 2006, Cuma

Levent''te Bir Sokağa Prof. Kemal Ahmet Aru Sokağı İsmi VeriliyorLevent''te Bir Sokağa Prof. Kemal Ahmet Aru Sokağı İsmi VeriliyorKentsel tasarım ve planlama alanında önemli çalışmaları bulunan, 20 Aralık 2005 tarihinde kaybettiğimiz, Prof. Kemal Ahmet Aru’nun ismi, Haydar Karabey’in önerisi değerlendirilerek, Levent Mahallesi’nde bir sokağa verildi. Kentsel tasarımın gelişmesine katkıda bulunan çalışmalarıyla tanınan Aru’nun, Rebii Gorbon’la birlikte 1947-57 yılları arasında gerçekleştirdiği I. Levent ve 1954 yılında hazırladığı 4. Levent Toplu Konut uygulamaları... Haberin Devamı
Beyaz yıkımlar devam ediyorBeyaz yıkımlar devam ediyorKadıköy ve Bağcılar''da bulunan ve ilgililerince daha önce boşalttırılan gecekondu ve binaların yıkım işlemleri Zabıta Tedbir Müdürlüğü ekiplerince 24.08.2006 Perşembe gerçekleştirildi.
"Kanyon yangını en tehlikelisi""Kanyon yangını en tehlikelisi"Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Entomolojisi ve Koruma Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Bilgili, Antalya''nın Kaş ilçesine bağlı Kemerköyü yakınlarında devam eden orman yangının ''çok tehlikeli'' olarak nitelendirilen türden olduğunu söyledi.
Başkente modern havalimanıBaşkente modern havalimanıAnkara modern bir havaalanı terminaline kavuşmak için artık gün sayıyor. Esenboğa Havalimanı 13 ekim tarihinde yeni terminaliyle hizmete açılacak.
Bomonti Bira, 300 milyon YTL’ye Otel ve Kongre Merkezi OluyorBomonti Bira, 300 milyon YTL’ye Otel ve Kongre Merkezi OluyorGlobal Yatırım Holding, Kültür ve Turizm Bakanlığı tahsisinde 12.7 milyon YTL’ye 49 yıllığına kiraladığı İstanbul Şişli’deki Bomonti Bira Fabrikası’nı Çelebi Holding ortaklığıyla beş yıldızlı otel ve kongre merkezine dönüştürecek.
''Anıt ağaçlar'' doğa turizminde''Anıt ağaçlar'' doğa turizmindeDoğu Akdeniz''de yaşı 400 ile 1000 arasında değişen 50 anıt ağaç, TEMA örnek projesiyle doğa turizmine kazandırılacak.
Mimar Zaha Hadid İstanbullu OluyorMimar Zaha Hadid İstanbullu Oluyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kartal bölgesinde gerçekleştirecekleri kentsel dönüşüm projesinin 7-8 yıl içinde gerçekleşeceğini belirterek, proje için Iraklı Mimar Zaha Hadid’in İstanbul’a taşınacağını söyledi.
Zabıta, Görüntü Kirliliği ile Mücadele EdiyorZabıta, Görüntü Kirliliği ile Mücadele EdiyorKentsel Tasarım Müdürlüğü''nce uygunluk görüşü bulunmayan reklam unsurları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekiplerince kaldırıldı.
Altı gün geçti, ormanlar hala yanıyorAltı gün geçti, ormanlar hala yanıyorAntalya''nın Kaş ilçesindeki orman yangınında altıncı güne girildi, ancak yangın hala kontrol altına alınamadı. Muğla''nın Milas ilçesinde başlayan ve Bodrum''da süren yangın ise kontrol altına alındı. Yangınla ilgili olarak bir kişi gözaltına alındı.
Seyitömer Höyüğü''nde seramik kalıpSeyitömer Höyüğü''nde seramik kalıpSeyitömer Termik Santrali''ne ait kömür havzasındaki höyükte yürütülen kazıda, seramik kalıplar bulundu.
ODTÜ Mimarlık Bölümü 2005 Yapı Yaz StajıODTÜ Mimarlık Bölümü 2005 Yapı Yaz StajıODTÜ Mimarlık Bölümü 1. sınıf öğrencileri, Yapı Yaz Stajı kapsamında 2005 yazında Kırıkkale ili Yahşihan ilçesine bağlı Hisar Köyü’nde bir Sağlıkevi binası inşa ettiler. Bina, 27 Temmuz 2006 tarihinde Yahşihan İlçe Sağlık Grup Başkanlığı’na tahsis edilerek törenle açıldı.
Shuhei Endo ve Sou Fujimoto: "Yeni Geometri Mimarlığı"Shuhei Endo ve Sou Fujimoto: "Yeni Geometri Mimarlığı"Shin Takmatsu’nun Osaka’nın ticari kalbindeki üretken şahaseri Kirin Plaza’daki galeri uzun süre avant-garde sanat için cömert ve konuksever bir mekan oldu. Son yıllarda eleştirmen ve tarihçi Taro Igarashi’nin de küratör ekibine katılmasıyla avant-garde mimariyle ilgili sergiler de daha sık görülmeğe başladı. Şu anki etkinliğin konusu “Yeni Geometri Mimarisi: Alternatif bir Modernizm’e doğru,” ve bir nesil arayla dünyaya gelmiş olan iki mimarın çalışmalarını sergiliyor.
"Minimum Tecavüz" ve Ankaram Platformu"Minimum Tecavüz" ve Ankaram PlatformuUzun zamandan beri kendini kavşak ve üstgeçit çılgınlığına kaptırmış olan Büyükşe-hir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara''ya kazandıracağı yeni alt geçidi hayata geçirirken, kent merkezindeki nadir parklardan birine saldırıda bulunabilmek için Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''na başvurunca, Türkiye tarihindeki en ilginç ve eşi benzeri olmayan kararlardan birini de alınmış oldu.
“Yoğunluğun Mimarisi” Michael Wolf“Yoğunluğun Mimarisi” Michael WolfMichael Wolf, Almanya, Münih’te 1954 yılında doğmuş. On yıldır Hong Kong’da yaşıyor. Bölgenin karmaşık kentsel dinamiklerinden ilham alarak, mimarisinin başdöndürücü fotoğraflarını çekiyor. Wolf’un 2003’te başlayan ve halen devam eden inceleme süreci bölgedeki üstü kapalı ekonomik, kültürel durumdan bahsediyor. Ve kentsel varoluş estetiğini gözler önüne seriyor.
Karayolları 17. Bölge Müdürlük Kompleksi Üzerine Mehmet Konuralp ile SöyleşiKarayolları 17. Bölge Müdürlük Kompleksi Üzerine Mehmet Konuralp ile SöyleşiTemeli 1972''de atılan ve birkaç etapta yapımı gerçekleştirilen Karayolları 17. Bölge Müdürlük Kompleksi, Türkiye''nin Çağdaş Mimarlık Tarihi içinde önemli bir bina. Binada bir çok yapı bileşeni ve malzemesi özel olarak üretilmiş ve ilk kez kullanılmış. Dahası bina Türkiye''de asma cephenin deneyimlendiği ilk yapı ve Türkiye''de tescillenmiş birkaç çağdaş mimari eserden biri. Yaklaşık bir yıldır yıkılması gündemde olan yapının mimarı Mehmet Konuralp ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Binanın her ne kadar yıkılacağı söylense de Mehmet Konuralp tescilli olduğu için bunun imkansız olduğunu düşünüyor.
İstanbul amfi tiyatrolarla donatılacak…Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, İstanbul’un her iki yakasında konser ve tiyatro gösterileri için ihtiyaç duyulan amfi tiyatrolar inşa edeceklerini açıkladı.
İstanbul bu kış gazsız kalmayacakTürkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) Silivri’de inşa ettiği doğalgaz depolama tesisi 130 milyon dolara mal oluyor. 1.6 milyar metreküp kapasitesi olan tesisten, ihtiyaç duyulduğu takdirde günde 15 milyon metreküp gaz nakledilebilecek. Enerji Bakanı Hilmi Güler, “Normal zamanlarda bu rakam aşağı yukarı İstanbul’un ihtiyacını karşılayabilecek duruma kadar düşüyor. Bu İstanbul’un en soğuk gününde ihtiyaç duyduğu gazın yarısı” diye konuştu. TPAO, tesisin kısa bir süre sonra kapasitesini 3 milyar metreküpe, günlük doğalgaz pompalama gücünü de 40 milyon metreküpe çıkarmayı planlıyor. Silivri’deki tesisi yıl sonunda faaliyete sokmaya hazırlanan TPAO, Tuz Gölü’nün altına kurulacak 5 milyar metreküplük depolama tesisi için de mühendislik çalışmasını sürdürüyor. Enerji Bakanı, Karadeniz’de petrol olup olmadığı konusunda ise, “İki sene içinde kesinlik kazanır. İhtiyattan yanayım, garantili olmak durumundayız matkabın ucunun delmesi lazım” dedi. Bakan Güler, Japon devi Mitsubishi ve başka bazı firmaların da Karadeniz’de petrol arama konusuyla ilgilendiğini söyledi.
Tarih: 25 Ağustos 2006 Kaynak: NTVMSNBC Yazan: A. Hilmi Hacaloğlu
Mortgage 2007’deKonut sahibi olmak isteyenlerin merakla beklediği mortgage sistemi 2007’de başlıyor. Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Türkiye ekonomisinin kırılgan dönemleri aştığını belirterek, Meclis gündeminin ilk sıralarında olan Mortgage Kanunu’nun ekim ayında çıkarak piyasaların 2007 yılında yeni sistem ile buluşacağını söyledi.
Zeugma''dan çıkarılacak eserler arkeoparkta sergilenecekEğitim, turizm ve kültürel yatırımlar konusunda istediği gelişimi kaydedemeyen Gaziantep''ten pembe haberler var. Dünyanın önde gelen kültür miraslarından Zeugma arkeoparka dönüştürülüyor.
12 cazibe merkezi kente 2.5 milyar euroluk AB desteği geliyorTemmuz ayında belirlenen 12 cazibe merkezi kent, Avrupa Birliği''nden (AB) önümüzdeki 7 yılda gelmesi beklenen 3.5 milyar euroluk desteğin büyük bölümünü kullanacak.
Gayrimenkul gelirlerinin vergilendirilmesi sorunuGelir Vergisi Yasası''nın 70''nci maddesinde yazılı mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler vergi uygulamaları açısından gayrimenkul sermaye iradı olarak tanımlanmaktadır.
1 değil 54 ton zehir çıktı Otapan’a giriş izni yokKanserojen maddeyle kaplı olduğu için 7 yıldır Hollanda’nın Amsterdam Limanı’nda bekletilen zehirli geminin Türkiye’ye girişine izin verilmedi.
Kaş kurtarılamıyorAntalya''nın Kaş ilçesi Kasaba köyü sınırlarındaki Kıbrısçayı Kanyonu''nda 18 Ağustos Cuma gecesi saat 23.30''da başlayan orman yangını 6''ncı gününde de sürüyor. Sadece havadan müdahale edilebilen yangın şu ana kadar 400 hektarlık kızılçam ormanını yok etti.
Balıkesir''e rüzgâr santralı yatırımıBalıkesir Belediye Başkanı Sabri Uğur, Şamlı beldesinde 130 milyon euro''luk bir rüzgar enerji santralı kurulacağını bildirdi. Uğur, rüzgar bakımından Türkiye''nin en verimli ili konumunda bulunan Balıkesir''in, rüzgar enerjisi potansiyelinin yeni yeni kullanılmaya başlandığını söyledi. Bandırma ilçesinde yaptırılan rüzgar enerjisi santralının, 4 Eylül''de açılacağını kaydeden Uğur, "Yeni santral, Şamlı beldesinde, özel sektörden bir firma tarafından kurulacak" dedi. Uğur, Balıkesir''deki rüzgar oranının, yüzde 34 - 38''ler seviyesinde bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:"Gerek AB normları gerekse enerji fiyatlarının çok yüksek olması, rüzgar enerjisini akıllara getiriyor. Bu yatırımla Balıkesir''in sanayileşmesinde en büyük adımı da atacağız."
Tarih: 25 Ağustos 2006 Kaynak: Milliyet
Enka, santral için arazi topluyorÇanakkale''nin Biga ilçesinde termik santral kurmayı planlayan Enka İnşaat, Bekirli köyünde 2 bin 500 dönüm arazi satın alacak. Yerin mevkisine göre 3 ayrı fiyat uygulamak istediklerini belirten Enka İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Geçek, "Tüm hesaplarımızı gözden geçirdik. Yaklaşık iki hafta içinde yerlerini satmak isteyen vatandaşlarımızla görüşmeler yapacağız. Anlaştıklarımızın yerlerini alacağız" dedi. Geçek, bölgede 2 bin 500 dönüm arazi karşılığı, yaklaşık 25 milyon dolar ödeme yapacaklarını ifade ederek, "Yer fiyatlarını dönüm başına 16, 12 ve 8 YTL olarak belirledik. Kurulacak olan santralın çevreye hiçbir zararı olmayacak. Her şey AB standartlarına uygun olarak yapılacak" diye konuştu.
Tarih: 25 Ağustos 2006 Kaynak: Milliyet
Ilısu kreditörleri Batman''ı inceliyorIlısu Barajı Projesi''nin yapımını üstlenen konsorsiyum içindeki firmaların kredi için başvurduğu Almanya, İsviçre ve Avusturya''daki kredi kuruluşlarının temsilcileri araştırma amacıyla Batman''a geldi.
İstanbul''un en büyük ''5 yıldızlı''sı Bomonti''yeGlobal ve Çelebi grupları, İstanbul''un en büyük 5 yıldızlı otelini ve en büyük kongre merkezini Bomonti''ye inşa edecek.
Lara Kent Parkı gezintisiCHP Grup Başkanvekili Prof. Haluk Koç''un önceki günkü konusu Lara Kent Parkı idi. CHP konuyla ilgili Meclis araştırması isteyecek. Lara''nın öyküsü uzun...
PazarAnadolu Yakası Umum Pazarcılar Odası Başkanı Hurşit Aydın aradı... Kuşdili Çayırı''na kurulan en az yarım asırlık Salı Pazarı''nın akıbetini anlattı. Anakent Belediyesi pazaryerini önümüzdeki hafta düzenlenecek bir ihaleyle tek bir firmaya otopark, alışveriş merkezi vs. kurması için 30 yıllığına kiralayacakmış... Böylece Salı Pazarı tarihe karışıyor. Hurşit Aydın diyor ki:  "Buraya her hafta 2500 tezgâh kuruluyor. 20 bin kişi ekmek yiyor. İhale kararı almışlar. Bize hiç danışmadılar. Haber de vermediler. Biz durumu geçen hafta tesadüfen öğrendik. Anakent''e başvurduk. Gidin Kadıköy Belediyesi size yer göstersin dediler. Kadıköy Belediyesi''ne gittik. Durumdan onların da haberi yok. 2500 pazarcı ortada kaldık..." İşte, Anakent''in insanı yok sayan icraatına bir örnek daha.
Tarih: 24 Ağustos 2006 Kaynak: Milliyet Yazan: Melih Aşık
Arkitera Genç Mimar Ödülü Tülin Hadi ve Cem İlhan''ınArkitera Mimarlık Merkezi tarafından verilen Arkitera Genç Mimar Ödülü 2006, iki mimar, Tülin Hadi ve Cem İlhan arasında paylaştırıldı.
2010 yolunda İstanbul ne yapmalı?İstanbul 2010 projesinin esas sahibi kim olacak? Tamamen sivil insiyatif girişimi olarak başlatılan adaylık süreci, merkezi hükümetin desteğiyle sonuçlandı. Ancak iş parlamaya başladıkça sahip olmak isteyenler artacak. Bu durum çok ciddi bir sorun yaratabilir.
Metropol ve KrizBugün metropoller içindeki savaşlar aslen rant üzerinden yaşanıyor. Önce bunun için de bir kriz ortamı yaratılması gerekiyor.
Galata, Tasarımın da KöprüsüGeçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve yaklaşık 50.000 kişinin ziyaret ettiği İstanbul Tasarım Haftası (istanbul Design Week), bu yıl Frame ve I.D.gibi önemli tasarım yayımlarının da medya sponsorluğunda, 12-17 Eylül tarihleri arasında, yine Eski Galata Köprüsü üzerinde gerçekleşiyor.
Türkiye''nin Yeni Endişesi SuWWF Türkiye Başkanı Filiz Demirayak''la Türkiye''deki su sorununu ve yapılan yanlışlar ve yapılması gerekenler su politikamızın ne olması cjerekticji üzerine konuştuk.
2007 yılı bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleriBinaların emlak vergisi, binanın vergi değeri üzerinden hesaplanıyor. Belediyelerce dört yılda bir yeniden hesaplanarak güncellenen vergi değeri, izleyen yıllarda yeniden değerleme oranının yarısı kadar artırılıyor.
Akan Petrol Bir Yılda TemizlenirUluslararası çevreci örgüt Greenpeace, İsrail bombardımanının hedef aldığı bir elektrik santralindeki petrol tanklarının vurulması yüzünden Akdeniz''e akan petrolün temizlenmesinin bir yıl alacağını açıkladı. Örgüt, denizin dibine yayılan petrol tabakasının fotoğraflarını da göstererek, kirliliğin tam olarak saptanmasının aciliyetine dikkat çekti. Örgüt, petrolün temizlenmesinin 6 ayla bir yıl arasında mümkün olabileceğini de açıkladı. BM''nin çevre programına göre, 10-15 bin ton kadar mazot, İsrail bombardımanından sonra denize aktı. Program direktörü Achim Steiner''e göre, kirliliğin temizlenmesinin maliyeti 50 milyon avro. Uluslararası yardım kuruluşları da İsrail bombardımanında ağır zarar gören bölgelere acil yardım çağrısı yapıyor.
Tarih: 24 Ağustos 2006 Kaynak: Birgün
Granitçiler "Kâr" SavaşındaBir grup granit ithalatçısı ile, tam sayfa ilan vererek "ucuz Çin granitinin gelmesini engellemeye çalışarak, ithal ettikleri pahalı Avrupa granitini satmaya çalışmakla" suçladıkları firmalar birbirine girdi.
Havaalanı yolcuları taksiye mahkûm olmayacakÖzel havayolu şirketlerinin ‘otobüs fiyatına uçak bileti’ uygulamasından sonra yoğunlukları artan havaalanlarından şehir merkezlerine karayoluyla ulaşım çilesi sona eriyor.
Ünlü mimar İstanbul''a taşınıyorBüyükşehir Belediyesi''nin Kartal Alt Merkez ve Kartal-Pendik Kıyı Kesimi Kentsel Dönüşüm Projesi yarışmasını kazanan dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid, dün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ı makamında ziyaret etti.
Otellerin yüzde 90''ı ''arıtma''yı kapatmış!Deniz Temiz Derneği (Turmepa) Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu üyesi Jonathan Beard, Türkiye''de çöplerin yüzde 70''inin arıtılmadan denize atıldığını söyledi, "Akdeniz''e sadece plastik olarak günde 675 ton atılıyor" dedi. İskenderun Rotary Kulübü''nün davetiyle kente gelen Beard, "Turmepa olarak İzmir-Bodrum arasında 600 oteli inceledik. Yüzde 70''inde arıtma tesisi var, ama yüzde 90''ı, elektrik pahalı diye çalıştırmıyor. Göcek, Bodrum, Marmaris, Fenike ve Antalya''da kolibasili ve biyolojik problemler var. Ülke ekonomisinin üçüncü büyük girdisi turizmden, ama denizlerimizi temizlemek adına hiçbir şey yapmıyoruz" dedi.
Tarih: 24 Ağustos 2006 Kaynak: Radikal
Karayolları Arazisi için Yeni İmar PlanıÖİB, Karayolları arazisine konut yapılabilmesi için plan değişikliği yapıyor.
Kalkavan, Pera Palas''ı Ultra Lüks Otel Yapacakİhsan Kalkavan tarafından kiralanan İstanbul''un en ünlü otellerinden biri olan Pera Palas''ın restorasyon çalışmalarını yürüten Turizm Yatırımcıları Derneği Yüksek Danışma Kurulu Üyesi ve Atlas Arazi ve İş Geliştirme Başkanı Tavit Köletavitoğlu, oteli deluxe otel statüsüne kavuşturacaklarını söyledi.
4 milyon ağaç gittiTürkiye''nin son yıllarda yaşadığı en büyük orman yangınlarının acı bilançosu gün ışığına çıkmaya başladı. Orman Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Yılmaz, yılbaşından bu yana 3800 hektar ormanlık alanın yandığını, bunun yaklaşık 1800 hektarının son 5 günde gerçekleştiğini söyledi.
TOKİ, 5 bin 885 konutu ''açıktan'' satışa çıkardıBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Türkiye genelinde 48 projedeki 5 bin 885 konutu "açıktan satış" yöntemiyle satmak için kampanya başlattı.
AKOM Yangın Uçakları Kaş''taki Orman Yangınına Yönlendirildiİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Afet Koordinasyon Merkezi’ne (AKOM) ait 2 adet yangın söndürme uçağı Bodrum ve Milas’taki orman yangınlarını söndürme çalışmaları devam ederken, bugün saat 12:30 itibariyle, Çevre ve Orman Bakanı Sayın Osman Pepe’nin talimatıyla risk düzeyi daha yüksek olan Antalya Kaş’taki orman yangınına yönlendirildi.
Yangını büyümeden boğmak önemliBu yıl İspanya''da devam eden yaz yangınlarında şimdiye kadar 1 milyon 400 bin dönüm orman yandı. Devam eden yangınlarda yanan orman alanı Portekiz''de 330 bin dönümü, Yunanistan''da 35 bin dönümü buldu.
İstanbul Amfi Tiyatrolarla DonatılacakBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, İstanbul’un her iki yakasında konser ve tiyatro gösterileri için ihtiyaç duyulan amfi tiyatrolar inşa edeceklerini açıkladı.
Takvim
<<Ağustos 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.