Haberler

25 Ağustos 2008, Pazartesi

Hayalet Kent HikayeleriHayalet Kent HikayeleriGenellikle tükenen ekonomik kaynaklar veya savaş gibi insan kaynaklı yıkımlar nedeniyle terkedilmiş yerleşkeler “hayalet kent” benzetmesiyle tanımlanıyor. Her ne kadar nüfus yoğunluğu geçmiş yıllara göre önemli ölçüde azalan veya içinde artık insanların yaşamadığı bazı bölgelerde bulunan kentler de bu kavramla nitelenebilse de, tamamen terkedilmiş bazı dünya kentleri gerek sosyal ve tarihi, gerekse de mimari ve kültürel anlamda oldukça dikkat çekici özelliklere sahip. Haberin Devamı
 Beş parasız ayrıldığı köyünü 1 milyon YTL''ye inşa ediyor Beş parasız ayrıldığı köyünü 1 milyon YTL''ye inşa ediyorYoğun göç alan şehirlerin başında gelen İstanbul''a 1970 yılında Sivas''ın Zara ilçesine bağlı Bolucan köyünden 12 yaşında bir çocuk gelir.
Mimarlık Öğrencileri Televizyon Programı’nın Yıldızı OlduMimarlık Öğrencileri Televizyon Programı’nın Yıldızı OlduMimarlık ile film profesyonellerini bir araya getirmek uzun süredir yapımcı-yönetmen Michael Selditch ile senaryo yazarı Stan Bertheaud’ın hayaliydi. Mimar olarak eğitim alan ikili, 20 sene önce Kaliforniya’da Woodbury Üniversitesi’nde bir stüdyoda ders verirlerken tanışmışlardı. Yıllarca süren tartışmanın ardından, vizyonlarını ekran önünde bir araya getirmeye karar verdiler.
 2009 yılında uygulanacak inşaat maliyetleri belirlendi 2009 yılında uygulanacak inşaat maliyetleri belirlendiEmlak vergisine esas olmak üzere 2009 yılında uygulanacak ''''bina metre kare normal inşaat maliyet bedelleri'''' belirlendi.
Düşük Teknolojili "Yeşil" MimarlıkDüşük Teknolojili "Yeşil" Mimarlık"Yeşil" mimarlığın güneş panelleri ve ileri teknolojili "yeşil" uygulamalarla eşleştirildiği günümüzde, konuya daha geniş bir perspektiften bakmamız gerektiğini söyleyenlerden biri de sürdürülebilir yaklaşımlar üzerinde uzun yıllardır çalışan Rory Williams.
Koylardaki yapılaşma mavi keyfi bitirecekKoylardaki yapılaşma mavi keyfi bitirecekDeniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Gündüz Nalbantoğlu, mavi yolculuk yapılan koylardaki yapılaşmanın derhal durdurulması gerektiğini söyledi.
Antik Metropolis’te 2008 kazıları başladıAntik Metropolis’te 2008 kazıları başladıKazı Heyeti Başkanı Trakya Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serdar Aybek, kazı alanındaki yamaç yerleşiminin, dönem, konum, kullanım ve plan organizasyonu bakımından Efes Yamaç Evleri’yle büyük benzerlikler gösterdiğini söyledi. Kentin bazı noktalarında araştırma ve belgeleme amaçlı sondajlar yapacaklarını belirten Aybek, “Sondajların olumlu çıkması halinde, daha geniş kapsamlı kazılara başlayacağız” dedi.
Tarih: 25 Ağustos 2008 Kaynak: Milliyet
Bergama’da dört asırlık çarşı ayağa kalkacakBergama’da dört asırlık çarşı ayağa kalkacakBergama Belediyesi, İl Özel İdaresi ve Vakıflar Genel Müdürlüğü el ele verdi. İlçe merkezindeki, yaklaşık 400 yıllık geçmişe sahip, Osmanlıların ticaret merkezi olarak kullandıkları tarihi arasta (çarşı), restore ediliyor. Tarihi arastada restorasyon çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Başkan Raşit Ürper, “5 milyon YTL’ye mal olacak. Esnafın cebinden tek kuruş çıkmayacak. Çalışmalar yıl sonuna kadar tamamlanacak. Hanları, hamamları, çeşmeleri, dükkanlarıyla turistik çarşı olacak. Burada Hanımlar Pazarı da kurulacak” dedi. Başkan Ürper, amaçlarının, arasta gibi cazip mekanlar yaratarak turistin Bergama’da kalmasını sağlamak olduğunu da sözlerine ekledi.
Tarih: 25 Ağustos 2008 Kaynak: Milliyet
Tarihî konaklar restoran oldu!Tarihî konaklar restoran oldu!Birçok konağın otel ve restorana çevrilmesinin ardından harekete geçen Safranbolu Belediyesi, artık evleri belli bir dönem içinde oturulması şartıyla restore edecek.
Bireysel oteller zincirlere dayanamıyorBireysel oteller zincirlere dayanamıyorTurizm sektöründe 2008 yılında 33 tesis el değiştirdi. Zincir otellerin büyümede gaza basması ile ivme kazanan el değiştirmelerin 25''i yönetim, 8''i ise mülkiyet şeklinde oldu.
Müteahhitler Osmanlı''nın izindeMüteahhitler Osmanlı''nın izindeCezayir ve Tunus''u aşarak Fas''a ulaşan Türk müteahhitlerinin Kuzey Afrika''da proje üstlenmediği ülke kalmadı. Şimdiki soru 1577''de Fas''ı fetheden Ramazan Paşa''nın sorusuyla aynı; “Fas''ı aldık; Okyanus''u mu aşacağız, Afrika''ya mı ineceğiz, yoksa geri mi döneceğiz?”
Meclis ‘Evet’ derse trafik rahatlayacakMeclis ‘Evet’ derse trafik rahatlayacakKente gelen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, projenin hazır olduğunu, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, imar değişikliği yapmasının ardından çalışmaların başlayacağını söyledi.
İklim Konferansı başladıİklim Konferansı başladıKüresel ısınmayla mücadele konusunda yeni bir anlaşma sağlanması için çalışmaların yapılacağı BM iklim konferansı, Afrika ülkesi Gana''da başladı.
Keşmir lojmanlarını Hoks Grup yapacakKeşmir lojmanlarını Hoks Grup yapacakTürkiye ve dünyada meydana gelen deprem felaketlerinin ardından hafif çelik konut üretimine yoğunlaşan Hoks Grup, 17 Ağustos 1999 depreminin daha şiddetlisini yaşayan Pakistan''ın Keşmir eyaletinde milletvekili lojmanları projesini üstlendi. Projeyle ilgili firmanın davetlisi olarak geçtiğimiz günlerde Türkiye''ye gelen Pakistan Başbakan Danışmanı ve Keşmir meclis üyesi Raja İftiqhar Ayup ve milletvekilleri lojman proje müdürü Raja Mushtaq Ahmed, Hoks Grup''un İstanbul''daki üretim tesislerinde incelemelerde bulundu. Verilen teknik desteğin ve tasarımların yeterli bulunmasının akabinde projeye başlandı. Keşmir gibi şartların çok zor olduğu bir bölgede anahtar teslimi olarak almış olduğu projeyi büyük bir hızla sürdüren Hoks Grup, bugün itibariyle projenin yarısını tamamladı.
Tarih: 22 Ağustos 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Kanada’nın En Büyük Camisi TamamlandıKanada’nın En Büyük Camisi TamamlandıKanada, Calgary’de açılan ülkenin en büyük camisini kutluyor. Artık Kanada’nın Calgary şehri, Başbakan Stephen Harper’ın “mimarlık hazinesi” olarak tanımladığı, Kuzey Amerika’nın en büyük camisine ev sahipliği yapıyor.
Dağı delip içine asansör koydularDağı delip içine asansör koydularTrabzon''un Akyazı beldesinde, dik yamaca kurulan restoran için, kayalar delinerek asansör yapıldı. Müşteriler, kayalar arasındaki asansörü kullanarak, 50 metre yüksekte bulunan restorana ulaşabiliyor.
Antalya’ya YADOPA kalkanıAntalya’ya YADOPA kalkanı‘Antalya tarihinin en büyük orman yangını’nın ardından bölgedeki temizlik çalışmalarını incelemeye giden Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, “Yanan alanlarda ‘Yangına Dayanıklı Orman Projesi’ni başlatıyoruz. Yanan orman sahasının yarısı aralık ayına kadar dikime hazır hale getirilecek” dedi.
Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi Başkanı Erdal Kurttaş: Ankara Kimliğini YitiriyorŞehir Plancıları Odası Ankara Şubesi Başkanı Erdal Kurttaş: Ankara Kimliğini YitiriyorTMMOB Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Ankara Şube Başkanı Erdal Kurttaş, bugün Ankara’nın, “başlangıçtaki ideal planlama anlayışını çoktan terk ederek, kendiliğindenci bir gelişim anlayışıyla, ihtiyaçlarını doğru karşılayamayan, yaşanabilir bir yer olmaktan hızla uzaklaşan, yaşam kalitesinden epeyce kayıp vermiş, kalabalık, sıkışık, sağlıksız, altyapısı zayıf, sıradan bir kente, kimliksiz bir kente dönüştürüldüğünü” söyledi.
 Kral''ın kent projesi Ladin ailesinin! Kral''ın kent projesi Ladin ailesinin!İslamın beşiği Suudi Arabistan''da Kral Abdullah, ülkesini Dubai benzeri bir modernleşmeye götürmek için 4 proje başlattı. 26 milyar dolarlık bir yatırımla kendi adına taşıyan bir kent inşaatı başlatan Kral Abdullah''ın Dubaili bir şirkete inşaasını verdiği bu ilk projesi oldukça iddialı. Jazan kentinde içinde fabrikaların bulunacağı dev endüstriyel bölge inşaası ise El Kaide lideri Bin Ladin''in ailesine ait Suudi Binladin Grup kazandı. Ekonomi ve teknoloji kentleri diğer projeler.
Tarih: 22 Ağustos 2008 Kaynak: Sabah
TSMD''nin Uludağ Milli Parkı Yarışması ile İlgili RaporuTSMD''nin Uludağ Milli Parkı Yarışması ile İlgili RaporuTürk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD), Uludağ Milli Parkı I. ve II. Gelişim Bölgeleri Peyzaj Planlama, Kentsel Tasarım ve Mimari Proje Fikir Yarışması ile ilgili bir inceleme raporu yayınladı. Yarışmaların kurumsal bir nitelik kazanmasını hedefleyen TSMD, Çevre ve Orman Bakanlığı''ndan yarışma şartnamesinin tekrar gözden geçirilmesini ve düzeltmelerin yapılmasını istiyor.
İngiltere Mimarlık Vakfı’nın Başına 29 Yaşında Yöneticiİngiltere Mimarlık Vakfı’nın Başına 29 Yaşında Yöneticiİngiltere Mimarlık Vakfı’nın başına Mayıs ayında istifa eden Rowan Moore yerine 29 yaşındaki Sarah Ichioka getirildi. Kentsel tasarımcı ve tarihçi ünvanlarını Yale ve LSE’den aldı. Ichioka daha önce 10. Venedik Mimarlık Bienali içeriğinin oluşturulmasında, London School of Economics (LSE)’te pek çok disiplinler arası projenin koordinasyonunda ve çeşitli Şehir Programı eğitimlerinde çalıştı.
Tarih: 21 Ağustos 2008 Kaynak: World Architecture News
Dünyada Önemli Projelere İmza Atan SOM Architects’in Ortağı Mustafa Kemal Abadan, ArkiPARC 2008’in Konuğu OlacakDünyada Önemli Projelere İmza Atan SOM Architects’in Ortağı Mustafa Kemal Abadan, ArkiPARC 2008’in Konuğu OlacakAralarında New York’taki Time Warner Center ve New York’ta yaşayan Müslümanlar için özel olarak tasarlanan ilk cami ve dini tesis olma özelliğini taşıyan İslam Kültür Merkezi’nin de bulunduğu projeleriyle adından söz ettiren SOM Architects’in ortağı Abadan, içinde bulunduğumuz süreçte çok katlı ve modern projelerine devam ediyor.
Türkiye, Enerjiyi OECD Ülkeleri Ortalamasına Göre 2 Kat, Japonya’ya Göre 4 Kat Daha Verimsiz TüketiyorBinalarda tüketilen enerji, toplam enerjinin dörtte birini oluşturuyor ve alınabilecek basit önlemlerle enerjiyi verimli kullanmak mümkün. Enerji tüketiminin bu şekilde devam etmesi durumunda 2020 yılında fosil yakıt rezervlerinin yarısının tükenmiş olacağı tahmin ediliyor.
Mimarlar Odası''ndan Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri Hakkında AçıklamaTMMOB Mimarlar Odası, Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri programına yönelik tartışmaların, giderek Mimarlar Odası’nı haksız ve mesnetsiz biçimde karalamaya yönelik bir kampanyaya dönüştüğünü belirterek, aşağıdaki açıklamayı yayınladı...
Tarlabaşı’nda ‘dönüşüm’ sıkıntısıTarlabaşı’nda yürütülen kentsel dönüşüm projesi, mülk sahipleri açısından ‘kentsel geri dönüşüm’ projesine döndü. Proje sit alanı olan bölgede binaların yıkılmasını, binaların yok pahasına sahiplerinden alınmasını içeriyor. Semt sakinleri sorunu konuşacak muhatap arıyor.
Allianoi’yi adım adım gömüyorlarAllianoi, halktan gizlenerek unutturulmaya çalışılıyor. Yetkililer yargı süreci devam ederken, Allianoi’nin kaplıca sularını dereye boşaltmaya başladı.
İç-dış uyuşumuSorumlu bir okuyucumun bundan önceki “TOKİ” başlıklı yazımla ilgili bir sorusu üzerine yazıyorum bu yazımı. Uğraş alanım olan mimarlığın bir konusunu işleyeceğim.
Demiryollarını nasıl ihmal ettik?Bu köşede, Türkiye''nin altyapı eksikliği üzerinde sık sık duruyorum. Genelde ulaştırma, özelde de demiryolları bu eksikliğin en göze çarptığı sahalardır.
Emlak vergisinde maliyet bedelleri belirlendiMaliye Bakanlığı ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığının 53 seri numaralı Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete''nin bugünkü sayısında emlak vergisine esas olmak üzere 2009 yılında uygulanacak "bina metre kare normal inşaat maliyet bedelleri" belirlendi.
Hükümet, TOKİ''ye padişah yetkisi verdiTOKİ, bu yasadan aldığı güçle gözüne kestirdiği yere istediği binayı dikecek, istediği projeyi yapacak. Belediye, TOKİ''nin yaptığı uygulama planlarını seve seve onaylayacak.
Çökme tehlikesi bulunan sekiz asırlık binanın temeline çimento enjekte edildiYeraltı suları nedeniyle çökme tehlikesi yaşayan 8 asırlık Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi restore ediliyor. Dünyanın ilk hastanesi ve tıp fakültesi olan tarihi müzeyi ayakta tutmak için temeline tam 575 ton çimento enjekte edildi.
Kiracıya indirim yapmıyoruz pazarlama desteği veriyoruzForum alışveriş merkezleri, kiraların yüksekliğinden yakınan mağaza sahiplerine müşteri bulmada yardımcı oluyor. Merkez, cirosu düşük kalan mağazaların önünde etkinlikler düzenliyor.
Çukurova, bu projeyi bekliyorÇukurova''ya ''''can suyu'''' olacak 500 milyon dolarlık ''''Kazanlı-Tarsus Sahil Projesi''''nin turizmcilere tahsis edilmesinin yörede merakla beklendiği bildirildi.
Anadolu medeniyetleri üç boyutlu olarak internetteMicrosoft Türkiye ile Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın uluslararası portalı goturkey.com, eski Anadolu medeniyetlerinden günümüze kalan antik mekanları 3 boyutlu olarak internete aktardı.
Anadolu''da şehir planı 5 bin yıl önce yapılmışAvrupa ve ABD''deki şehir planlama şeklinin, Anadolu''da 5 bin yıl önce kurulan Laodikya antik şehrinde kullanıldığı ortaya çıktı.
Açgözlülük Sorunu (2)Açgözlülüğün tırmandırdığı imar yolsuzluklarının büyük ölçüde etkilediğine inandığım susuzluk sorununu, bugün biraz eski gözlemlerden, biraz da resmi bilgilerden yararlanarak irdelemeye çalışacağım.
Türkiye’nin çevre karnesi felaketÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun, CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz’un soru önergesine verdiği yanıt, Türkiye’nin çevreyi koruma adına ne kadar geride kaldığını ortaya koydu.
Araplar Anadolu yakasını sevdiYıllardır İstanbul’a gelen zengin Arap turistler yeni yapılan beş yıldızlı oteller sayesinde şehrin Anadolu yakasını da keşfetti. Yalıları gezen, Şile’de denize giren ve Bağdat Caddesi’nde alışveriş yapan Araplardan turizmciler memnun.
Jeotermal sahalara son teklif 14 Ekim’deMaden Tetkik Arama (MTA) tarafından bulunan 6 ruhsatlı jeotermal alan ihaleye çıkarıldı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan konuya ilişkin ilana göre, geçici teminat tutarları 600 bin dolar ile 300 bin dolar arasında değişen ihaleler için son teklif verme tarihi 14 Ekim olarak belirlendi.
Al parayı yap imar değişikliğiniTesco Kipa, Yalova''da arsa bulmak için de Belediye''ye toplam 3,3 Milyon YTL bağış yapmış... Silivri’de AKP Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin de adının karıştığı arsa spekülasyonunun bir benzerinin yine Tesco Kipa tarafından, Yalova’da yapıldığı, imar değişikliği için bu kez Belediye’ye bağış yapıldığı ortaya çıktı.
Türkiye nükleer enerjiye yüklenecekEnerji Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni strateji belgesine göre, önümüzdeki dönemde doğalgazdan üretim sınırlandırılacak.
Apollon tapınağında 1500 yıllık mezar bulunduAydın’ın Didim ilçesinde, Apollon tapınağın’daki kazı çalışmalarında, tapınağın bulunduğu bölge ile kesişen “kutsal yol” üzerinde 1500 yıllık bir mezar bulundu.
Bunun adı önce yap-bitir, sonra ah-vah et yöntemiKaradeniz’de devlet bile isyan etti: Artvin Valisi Ankara’yı uyardı: Santral inşaatları Karadeniz’de doğayı tahrip etmeye başladı.
20 milyon YTL harcadığımı görün, ormanları özel sektör ''koruması''na verinGeçen pazartesi akşam üstü Polisan''ın Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Bitlis''in fabrikasının da bulunduğu Dilovası''ndaki ormanındayız.
Elazığ’ın en büyük alışveriş merkezi açıldıMisland kompleksi içinde yer alan Elazığ’ın en büyük alışveriş merkezi “Mis Alışveriş Merkezi” açıldı. Sade bir törenle hizmete giren alışveriş merkezinin açılışında konuşan Mis Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Demirbağ, Misland projesi ile gelecek 100 yılı planlayarak hareket ettiklerini söyledi. Demirbağ, “Misland projesi 100 milyon doları aşan bir projedir. Fizibilitesi 127 milyon YTL’dir. Misyonumuz şehrin insanı ile şehri kalkındırmaktır. Misland’a Elazığlıların bizden daha çok sahiplenmesini, reklamını yaptığını memnuniyetle görüyoruz. Birilerinin mutlaka istihdamla, yatırımla ciddi şekilde uğraşması gerekmektedir. Hele hele Doğu Anadolu’da ise 2-3 kat daha fazla çalışması gerekmektedir. Çünkü bölgenin buna ihtiyacı var. Biz bu işin lokomotifi olduk” şeklinde konuştu.
Tarih: 25 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
Konya üç yıl sonra susuzDevlet Su İşleri (DSİ) 4’üncü Bölge Müdür Vekili Mevlüt Pınarkaya, Konya havzasında aşırı su çekimi olduğunu ve bunun böyle sürmesi durumunda Türkiye’nin en büyük ovasının üç yıl sonra susuz kalacağını söyledi. Pınarkaya şöyle dedi: “Yıllık 1 milyar 670 milyon metre küp kullanılabilir yeratlı su kaynağımız var. Bu kaynağımızı, bundan 30- 40 yıl önce yeterli şekilde kullanıyorduk. Ama kuraklığın başgöstermesi ve bilinçsiz sulama, bizi susuz kalma tehlikesi ile karşı karşıya getirdi. 1.5 milyar metreküp civarında yıllık olarak yeraltı sularını besliyoruz. Fakat şu an yaklaşık 5 milyar metreküp civarında su çekimi var. Buna ne su dayanır, ne deniz. Yıllık düşümler, 3- 4 metreyi buluyor. Bizim hesaplamalarımıza göre, Konya havzası 3 yıl sonra susuz kalacak.”
Tarih: 25 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
Mardin toprağı, Bergama altınından daha karlı çıktıBergama Altın Madeni işletmesine sahip Koza Davetiye ve Oyak Grubu''na bağlı Mardin Çimento fabrikasının açıkladığı 2007 yılına ait konsolide bilançolar, Mardin toprağının Bergama altınından daha çok kar getirdiğini ortaya çıkardı.
Güneş pili için tam mesaiTürkiye’nin gelecekteki elektrik enerjisi ihtiyacını yenilenebilir kaynaklardan sağlaması için çalışan Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü’nde güneş batmıyor. Enstitü’nün bir an önce ‘yerli güneş pili’ üretmeyi hedeflediğini belirten Müdür Prof. Dr. Sıddık İçli, “Üç-dört yıllık çalışma sonucunda ümit ediyoruz ki güneş pilleri üretmeye başlayacağız. Bir Avustralya, bir Japon firması bunun üretimine başlamak üzere, biz yapmazsak dışarıdan satın almak zorunda kalacağız. Treni kaçırmamamız gerekir” dedi.Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıyan Güneş Enerjisi Enstitüsü’nde 70 araştırma görevlisi çalışıyor. Bu arada TÜBİTAK tarafından 2005’te başlatılan Güneş Arabaları ve Hidrojenli araç yarışları bu yıl İzmir’de yapılacak.
Tarih: 25 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
Şimdi de SİT alanı katledildi iddiasıÇayyolu''na ismini veren Kutugün Deresi civarındaki 50 yaş üstü çok sayıda ağacı kestiği iddia edilen ASKİ Genel Müdürlüğü''nün, şimdi de Höyüktepe mevkiinde 1. derecede sit alanının tahrip ettiği öne sürüldü.
Ata''nın Yolu güneşle aydınlanacakYalova''da Atatürk''ün 1930 yılında diktirdiği çınar ağaçlarının çevrelediği, "Çınarlı Hıyaban" adı verilen 13 kilometrelik Yalova-Termal karayolu, güneş enerjisiyle aydınlatılacak.
Hisseler eridi, yatırımcıyı ''mortgage devlerine el konulur mu'' korkusu sardıFreddie Mac ve Fennie Mea hisselerinin sürekli değer kaybetmesi iki kuruluşa el konulabileceği kuşkularını artırdı. Fredie Mac''in sözcüsü David Palombi "Üst yönetim yatırımcılar ile görüşüyor. Şirket 5.5 milyar dolar sermaye artırmayı başardı" dedi.
Muğla Yılanlı''daki orman yangını sürüyorMuğla''nın Yılanlı mevkisinde çıkan orman yangını şiddetli rüzgar nedeniyle kontrol altına alınamıyor. Yangına, 6 helikopter, 200''e yakın orman işçisi, 50''den fazla arazöz ile müdahale edildiği bildirildi.
''Cumhuriyet'' mimarisine asimilasyon girişimleri''Ankara''da uzun süredir Cumhuriyet dönemi yapılarının deforme edilmesi ve yok edilmesine yönelik sistematik yürütülen asimilasyon politikasının son olarak modern mimarlık anlayışının önemli simgelerinden biri olan Cebeci Ortaokulu''nu hedef aldığını'' bildiriyor TMMOB Ankara Mimarlar Odası...
Orijinal Türk tasarımı için yeni bir ödülBaşvuruların 1 Eylül’e kadar devam ettiği Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri, Türkiye’de endüstriyel tasarımın değerini yükseltecek yeni bir yarışma. Türkiye’nin tasarım kimliğinin oluşturulmasına katkı sağlaması için organize ediliyor. Ambalaj, aydınlatma, elektronik, mobilya gibi 12 sektörden tasarımcı ve üreticiler yarışmaya katılabilecek.
35 bin kişi 11 yıldır bekliyorNeredeyse kentin merkezi haline gelen Eryaman’da, değeri 1.5 milyar doları bulan 23 bin dönüm arazinin, 11 yıldır yapılmayan imar planı nedeniyle mağdur olduğu ortaya çıktı. Arazinin 40 kooperatife üye yaklaşık 35 bin kişiye ait olduğu belirtildi. Kooperatifçiler "Kooperatif alanını, rant tarlasına çevirdiler. Sabrımız taştı" diyorlar.
Mersin''de 5 hektar kül olduMersin''in Erdemli ilçesi Güneyli köyünde dün çıkan orman yangınında yaklaşık 5 hektarlık alan zarar gördü. Tolaz mevkisindeki sedir ağaçlandırma alanında henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Yol kenarından başlayan yangına köylüler ile birlikte 6 arazöz ve bir helikopter müdahale etti. Kısa sürede kontrol altına alınan yangında 5 hektarlık alanın zarar gördüğü bildirildi. Erdemli Orman İşletme Müdürü Erdoğan Üstüner, rüzgârın şiddetli olmaması nedeniyle yangının kısa sürede söndürüldüğünü belirtti. Üstüner, yangına yol kenarına atılan sigara izmaritlerinin neden olabileceğini söyledi.
Tarih: 25 Ağustos 2008 Kaynak: Sabah
Türk müteahhitler dünyada 6 ayda 20 milyar dolarlık iş aldıTürkiye Müteahhitler Birliği Başkanı (TMB) Erdal Eren, Türk müteahhitlerin yılın ilk yarısında yurtdışından yaklaşık 20 milyar dolarlık iş aldığını belirterek, Rusya-Gürcistan arasındaki gerginliğin de bölgedeki yatırımlarını etkilemediğini söyledi.
''Kağıthane-Piyalepaşa'' aralıkta tamamKentin trafik sorununun çözümü için başlatılan 8 kilometrelik Kağıthane-Piyalepaşa-Dolmabahçe hattındaki tünelin kazı çalışmaları tamamlandı.
Daniskanın daniskaları...Başbakan, "Çevrecilerin daniskasıyım. Asıl çevreci benim" diyor. Haklı, hem de yerden göğe kadar haklı. Kendileri İstanbul Emniyet Mahallesi’nde yıllarca kaçak bir evde ikamet buyurdular.
Türkiye''nin en büyük outlet merkezi İzmir''e yapılıyorOutlet alışveriş merkezi Optimum Kasım ayında İstanbul''da, 2009 yılında ise İzmir''de merkez açmayı planlıyor.
İzmirli yatçıların tersane projesi yüksek kiraya takıldıİzmir''de denizden uzakta tekne ve yat imalatı yapan firmaları Aliağa Çatlıdere''de bir araya toplayacak tersane projesi Maliye Bakanlığı''nın istediği kira bedelinin yüksek bulunması nedeniyle rafta bekliyor.
Hoks Keşmir''de 4 bin rakımda konut yaptı17 Ağustos depreminden sonra prefabrik konutlar üretmek amacıyla kurulan Hoks Group en önemli projesini Keşmir''de gerçekleştirdi. Grup, deprem bölgesi olan Pakistan''ın özerk bölgesi Keşmir''de 4 bin rakım yükseklikte her türlü iklim şartına dayanıklı ve depreme karşı özel ürettikleri hafif çelik iskeletli konutlar yaptı.
Tarih: 25 Ağustos 2008 Kaynak: Referans
Tiyatro binası yarışmasında olanlarİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Şehir Tiyatroları’nın Taksim ve çevresinde artık fazla sahnesi kalmadığından olsa gerek, geçen mart ayında Beyoğlu Sahnesi Mimari Proje Yarışması başlatmıştı. Şişhane’de 6 bin 761 metrekarelik bir alan belirlenmiş, yarışmacılardan bu alana uygun bir tiyatro kompleksi planı yapmaları istenmişti. Bu yeni tiyatro binası projesinin, yanıbaşında bulunan Beyoğlu Vergi Dairesi binasıyla da entegre olması gerekiyordu.
Hoffmann, Ramada İstanbul Maslak''ı yapacakAlman firması Hoffmann İnşaat''ın, Ramada Istanbul Maslak projesini gerçekleştireceği bildirildi.
Köprü ve otoyollar halka arz edilmeliÖzelleştirme Yüksek Kurulu’nun (ÖYK) 19 Nisan 2007 tarihinde aldığı karara göre, iki Boğaz Köprüsü ve dokuz otoyolun özelleştirilmesi bu yılın sonunda tamamlanacaktı. Ama Danıştay Nöbetçi Dairesi ÖYK kararının yürütmesini durdurdu.
‘UÜ’de inşaat bölümü açılsın’İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Yönetimi, Uludağ Üniversitesi’nde halen bulunmayan inşaat mühendisliği bölümünün açılması için yeni Rektör Prof. Dr. Mete Cengiz’i ziyaret etti.
Yabancıların 65 bin mülkü varTürkiye’de, bugüne kadar yabancı uyruklu 75.492 kişiye yaklaşık 64 bin taşınmaz satıldı. Yabancılar mülk alımında en çok Antalya, Muğla, İstanbul ve Aydın’ı tercih etti.
Mimarlık bu kez ‘öykülerle’ yarışacakMimarlık Vakfı ve TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, “Mimarlık Öyküleri Yarışması” düzenliyor.
Kiler: Likör kısmet değilmiş Mecidiyeköy’de arsa arıyoruzZincirlikuyu Likör Fabrikası ihalesini Aşçıoğlu’na kaptıran Kiler Grubu, aynı bölgede arsa arayışını sürdürüyor. Başkan Nahit Kiler, “Görüştüğümüz yerler var. Bu bölgenin en lüks konutlarını içeren 2. Sapphire projesini hayata geçireceğiz. Metrekare fiyatları en az 12 bin dolar olur” diye konuştu.
Depremde çöken apartmanın mimarı 55 bin YTL ödeyecek17 Ağustos depreminde oturdukları apartmanın yıkılmasıyla eşini ve oğlunu kaybeden Metin Basmacı’nın açtığı davada, mimar tazminata mahkum oldu.
Tünel Kalıp Sistemi ile Nihavent KonutlarMeram''da Nihavend Konutları''nın temelini atıldı. 156 konutun 1 yılda teslim edileceğini belirten Topbaş, binaların dayanıklı olması için Tünel Kalıp Sistemi ile inşa edildiğini belirtti.
‘Durmak yok, barınma mücadelesine devam’Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi’nin yurttaşları “evsiz” bırakacağı gerekçesiyle geçen mart ayında kuruldu Mamak Barınma Bürosu. Amacı ise Anakent Belediyesi ve Mamak Belediyesi’nce ortaklaşa yürütülen “Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi”ne karşı mücadele etmek.
Sit alanındaki yola tamirat yasağıDidim''de Abalı Kavşağı ile Apollon Tapınağı arasındaki yol, sit alanı içinde kaldığı gerekçesi ile asfaltlanamıyor. Aydın''ın Didim İlçesi Belediye Başkanı Mümin Kamacı, "Biz burada yaşayan insanların rahatı için yolu düzeltmek istiyoruz, izin verilmiyor" dedi.
Melih Gökçek Eymir Gölü için anket yaptırıyorAnkara Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek, Eymir Gölü konusundaki ısrarlı tutumundan vazgeçmiyor. Gökçek, bu kez de belediyenin resmi internet sitesinde anket düzenletiyor.
İman değil, imarGöller, nehirler kuruyor. Yeraltı suları çekiliyor. Türkiye çoraklaşıyor. Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük kentlerin tatlı suyu bitti.
Geleceğimiz tehlikede!TMMOB Kimya Mühendisleri Odası (KMO) Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Ceren Örten, geçtiğimiz aylarda Ankara’ya verilmeye başlanan Kızılırmak suyunun tehlike yarattığına dikkat çekerek yurttaşlara su konusunda dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu.
Her gökdelene heliport yapılacakUlaştırma Bakanlığı Sivil Havacılılık Genel Müdürlüğü (SHGM), yüksek binalarda yaşanacak yangın ve benzeri olaylara zamanında müdahale edilebilmesi, afetlerde kurtarma ve tahliye çalışmalarına destek sağlanması amacıyla ''Her Gökdelene Bir Heliport'' projesi başlattı.
Altgeçit Kuğulu kavaklarını kurutuyorKuğulu’ya yapılan altgeçitler parktaki kavakları etkilemeye başladı. Parkın çevresindeki iki kavak ağacı kurudu. Diğer ağaçlarda da kuruma belirtileri görülmeye başlandı.
150 milletvekili TOKİ''den konut satın aldıToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, TOKİ''den eski ve yeni 150 milletvekilinin konut aldığını bildirdi.
Belediye Tarlabaşı''nı Açık Çöplüğe ÇevirdiBeyoğlu Belediyesi tarafından çöpler içinde yaşamaya mahkûm edilen Tarlabaşı Hacı Ahmet Mahallesi halkına DTP sahip çıktı.
Beyşehir Gölü’nde su seviyesi alarm veriyorTürkiye’nin tahıl ambarı olarak bilinen Konya Ovası’nın en önemli su kaynağı olan Beyşehir Gölü’nde su seviyesi hızla düşüyor. Konya’nın yanı sıra göle kıyısı olan Isparta’nın Şarkikaraağaç ve Yenişarbademli ilçelerindeki ekili alanlara da hayat veren Türkiye’nin en büyük tatlı su kaynağı konumundaki Beyşehir Gölü’nde artan tarımsal sulama faaliyetleriyle birlikte su seviyesi önemli oranda azaldı. Suyun azalmasıyla regülatör kapaklarının tamamı açık olmasına rağmen sadece birkaçı görev yapabiliyor.
Tarih: 22 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
Yeni Monopoly oyununda İstanbul da varDünyanın en çok satan masa oyunlarından Monopoly’nin 27 Ağustos’ta tüm dünyada piyasaya çıkacak Dünya Şehirleri oyunu için 58 ülkede internet kullanıcıları arasında düzenlenen oylamanın ardından, 70 dünya kenti arasından 22’si ve yer alacakları bölümün rengi belirlendi.
"İstanbul''da su problemi yok"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Melen Çayı''nın pompalarının bakıma alındığını belirterek "23 Ağustos''ta yeniden su verilecek. İstanbul''da su problemi yok" dedi. Melen Çayı''nın 13-23 Ağustos tarihleri arasında pompalarının bakımını yapacaklarını daha önce ilan ettiklerini belirten Topbaş, çayın su seviyesinin bu tarihlerde düşük olması nedeniyle bakımı gerçekleştirdiklerini söyledi. Topbaş,"Melen suyu, deniz suyu ile karıştırılıyor iddiası var" sorusu üzerine, Melen ile denizin çok farklı yerlerde bulunduğunu, bu çaydan gelen suyun baraja aktarıldığını ifade etti.
Tarih: 22 Ağustos 2008 Kaynak: Referans
Bölgenin en önemli sağlık kompleksi Diyarbakır''aSağlık Bakanı Recep Akdağ,Güneydoğu''nun en önemli sağlık kompleksini Diyarbakır''da oluşturacaklarını belirterek, "El birliği ve güç birliği yaparak çok iyi şeyler yapmayı hedefliyoruz" dedi. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker ile birlikte Diyarbakır''a gelen Akdağ, hastanenin 82 bin metrekarelik bir alanda kurulduğunu, tamamlandığında 600 yatak kapasitesine sahip olacağını belirterek, şöyle konuştu: "Burada bölgenin en önemli sağlık kompleksini Diyarbakır''da oluşturacağız. Bu hastanenin alanı Diyarbakır''daki tüm hastanelerin alanından daha fazla. 12 ameliyathanesi, 50''ye yakın yoğun bakım ünitesi bulunuyor."
Tarih: 22 Ağustos 2008 Kaynak: Referans
Başkan Kocaoğlu gündem saptırıyorİzmir Ekonomi Üniversitesi’nin Güzelbahçe’de planladığı kampuse izin vermediği için İTO Başkanı Ekrem Demirtaş tarafından suçlanan Aziz Kocaoğlu: "Demirtaş’a izin vermediğim rantların bedeli 1-1.5 milyar YTL."
İmar değişikliği için bağışAKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin rüşvet skandalıyla gündeme gelen Tesco-Kipa’nın Yalova’da yapımı devam eden alışveriş merkezinin bulunduğu alanın imar planı değişikliği için Yalova Belediyesi’ne 3.8 milyon YTL bağış yaptığı ortaya çıktı.
Belediye Başkanı İZSU yönetimine ‘el koydu’İzmir’in Torbalı ilçesinde Belediye Başkanı İsmail Uygur, zabıtalarıyla birlikte “ilçedeki su arızalarına zamanında müdahale edememekle” suçladığı İZSU’nun Teknik Şube Müdürlüğü’nü bastı ve müdürlüğe “el koyduğunu” açıkladı.
Başkan Topbaş; “İstanbul’un su problemi yok…”Melen Çayı’nın pompalarının bakıma alındığını ve 23 Ağustos’tan itibaren yeniden su verileceğini açıklayan Başkan Topbaş, “İstanbul’da su problemi yok, ancak İstanbullulardan suyu israf etmemelerini rica ediyorum” dedi.
Otelciler çevreci oluyorKüresel ısınma ve enerji alarmı otelcileri de harekete geçirdi. Türkiye’nin "altın yumurtlayan" sektörü turizm, aynı zamanda su ve enerji tüketiminin zirvede olduğu bir sektör.
Takvim
<<Ağustos 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.