Haberler

25 Ağustos 2009, Salı

Central Park 150 YaşındaCentral Park 150 YaşındaBüyük şehirlerde bir kaçış noktası olarak tasarlanan temalı ya da çok amaçlı kullanıma açık parkların tarihi çok eskiye dayanıyor. Dünyada Endüstri Devrimi''nden sonra, büyük buhran sona erdiğinde, açık alanlar, “insanı özgür kılan” kent hayatı içinde önemli bir fonksiyon kazandı. Bu sene 150. yaşını kutlayan Central Park bu konuda geçmişten günümüze verilebilecek en önemli örnek. Haberin Devamı
İstanbul''daki MEB okullarının yüzde 90''ı kaçakİstanbul''daki MEB okullarının yüzde 90''ı kaçakKaçak yapıldığı gerekçesiyle önceki gün yıkılan Zeynep Mutlu Vakfı''na ait Kemer Okulları, İstanbul''daki kaçak yapılaşma sorununu yeniden gündeme getirdi. Mimarlar Odası''na göre İstanbul''daki MEB''ye bağlı 1850 okuldan sadece 185''i yasal.
Modanın merkezi 24 saat 20 kamera ile izleniyorModanın merkezi 24 saat 20 kamera ile izleniyorArtan hırsızlık olayları üzerine 220 bin dolarlık bir yatırımla Osmanbey sokaklarına 20 kamera koyduran OTİAD, kamera söylentisinin bile vaka sayısını azalttığını açıkladı. OTİAD, artan hırsızlık olayları üzerine 220 bin dolarlık yatırımla 20 kamera kurarak, bu kameraları Emniyet''e bağladı.
Büyükşehir Belediyesi, Yeni Fuar alanı için proje ihalesine çıkıyorBüyükşehir Belediyesi, Yeni Fuar alanı için proje ihalesine çıkıyorİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Gaziemir''de yapılacak yeni fuar alanının proje ihalesine çıkılacağını açıkladı.
Yasak delindiYasak delindiİçinde yer alan kafe ve restoranlarda tütün mamullerinin tüketiminin yasaklandığı Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali''ne sigara odası yapıldı. Ancak bu oda da yasak kapsamında!
Tasarım Kültürü ve Yönetimi Programı Tanıtım ToplantısıTasarım Kültürü ve Yönetimi Programı Tanıtım Toplantısı2009-2010 akademik dönemde 11. yaşına adım atacak Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı (TKY) tanıtım toplantısını, 8 Eylül''de gerçekleştiriyor. Eğitim kadrosu, mezunlar, tasarım ve yönetim dünyasının profesyonelleri ile tasarım yönetimine ilgi duyan adayların biraraya geleceği buluşma yalnızca program strüktürünü değil, Türkiye''de yapılmış tasarım yönetimi projelerini de gündeme taşıyacak.
Bakanlara tahsis edilen TOKİ villaları hazırBakanlara tahsis edilen TOKİ villaları hazırBalıkesir''in Ayvalık ilçesine bağlı Küçükköy beldesi Sarımsaklı plajı sınırları içinde bulunan ‘Bakanların Villaları'' olarak bilinen 6 adet süper lüks villa ve sosyal tesislerin yapımı tamamlandı.
Muğla''da iskeleler sökülmeye başlandıMuğla''da iskeleler sökülmeye başlandıValilik bünyesinde oluşturulan Kıyı Estetik Kurulu, standartlara uygun olmayan iskelelere yönelik çalışmalarını sürdürüyor.
Başkan Stad Stad GeziyorBaşkan Stad Stad GeziyorBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Allianz, Shalke 04 ve Berlin Olimpiyat Statlarında incelemelerde bulunmak üzere Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar, İmar Komisyonu Başkanı Mimar Recep Demirhan, İmar Komisyonu Üyesi Osman Ayradilli ve Mimar Hasan Sözüneri’yle birlikte Almanya’ya gitti.
Türkiye''nin CERN''ini TOKİ yaptıracakTürkiye''nin CERN''ini TOKİ yaptıracakProton Hızlandırıcı Tesisi''nin inşaatını da Toplu Konut İdaresi yapacak
İnşaatta paranın yerini ''daireler'' alıyorİnşaatta paranın yerini ''daireler'' alıyorMüteahhitlik firmaları, kendilerine malzeme sağlayan şirketlere para yerine yaptıkları daireleri teklif etmeye başladı.
İklim Değişikliğinde Dönüm Noktası Yakınİklim Değişikliğinde Dönüm Noktası Yakınİnsanlık tarihinin en kritik dönüm noktalarından birini bir kez daha farkına varmadan yaşayıp, yıllar sonra 2009''u kaybetmemizin neden olduğu sonuçlarla yüzleşip geri dönmenin imkansız hale geldiğini idrak ettiğimizde çok geç olabilir.
Ramazan Çadırları: Geçici MimariRamazan Çadırları: Geçici MimariRamazan çadırı Müslümanların oruç tutarak geçirdikleri Ramazan ayında iftarlarını açmaları için şehirlerin belirli noktalarında belediyeler, dernek ve vakıflar ya da hayırsever kimseler tarafından finanse edilerek kurulan ve içinde bedava yemek dağıtılarak yenilen yer. Ramazan çadırları birer aşevi ya da imaret de sayılıyor. Günümüzde Ramazan çadırlarına sık rastlansa da belediyeler aşevi faaliyetlerini sürdürüyorlar.
Kültepe''de boğa ve Tanrıça Heykeli BulunduKültepe''de boğa ve Tanrıça Heykeli BulunduKültepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, "1948 yılından beri sürdürülen kazılarda binlerce eser bulundu ancak ilk defa Kültepe''de Helenistik -Roma dönemine ait bir kutsal yapı kalıntılardında boğa başları ve tanrı-tanrıca heykellerini bulduk" dedi.
Galler Prensi St Paul Üzerindeki Mimarı Devirmeye ÇalıştıGaller Prensi St Paul Üzerindeki Mimarı Devirmeye ÇalıştıGaller Prensi, St Paul Katedrali''nin yanındaki 500 milyon Pound''luk ofis ve alışveriş kompleksini yapan mimarı devirmek için lobi yapıyor.
Singapurlular''ın Özgün Kamusal Alanları: Void Deck''lerSingapurlular''ın Özgün Kamusal Alanları: Void Deck''lerBir şehrin mimari yapısını ya da kentsel yaşam alanlarını, o şehrin içerisindeki yaşayan insanlar, gelenekleri ve kültürleriyle şekillendirir. Singapu halkı Avrupa''daki örneklerinden farklı olarak karışık bir kültürden meydana geliyor. Singapur halkı Çin, Malezya ve Endonezya dan gelen farklı kültürlere sahip insanların bir araya gelmesinden oluşuyor. Bu da karışım bir tarih, kültür ve geleneğe sahip olmalarının en büyük sebebi.
 Norveç Ağacı Norveç AğacıKnut Hamsun hem modern edebiyatın babası olarak adlandırılmış, hem de Nazi sempatizanlığı ile tepkileri üzerine çekmiştir. Doğumunun 150. yılında Jonathan Glancey, yazarın kendisi kadar kompleks ve tartışmalara yol açan yeni merkezini ziyaret etti.
Tartışmalı Bir Proje DahaTartışmalı Bir Proje Dahaİstanbul''da hayata geçilmek istenen ve büyük tartışma yaratacak bir plan daha ortaya çıktı. İddialara göre, Marmara Denizi''ne ''yapay ada'' yapılmak isteniyor.
Konut Herkes İçin Başka Sorun, Ankara''da...Konut Herkes İçin Başka Sorun, Ankara''da...Ankara''da artan konut sayısı ile büyüyen konut sorunu ve mülkiyetin ‘kendi içsel çelişki''lerinden kaynaklanan tuhaflıklar, başkentteki konut sayısı ile konut ihtiyacının birlikte artması, devam edeceğe benzer...
Apartman mimarîsinde değişim Apartman mimarîsinde değişim Yahya Kemal''e milletvekilliği sırasında sormuşlar: "Üstat Ankara''nın nesini seversin?" Biraz düşündükten sonra meşhur cevabını vermiş: "İstanbul''a dönüşünü."
Atatürk Havalimanı geleceğini arıyorAtatürk Havalimanı geleceğini arıyorUçuşlarda yaz boyu süren gecikmelere geçtiğimiz günlerde bir de bagaj bandında teknik arıza eklendi ''Dünyaya açılan kapı''nın ardında olanları merak ettik. Gördük ki yakında burası 30 milyon yolcu ağırlayacak.
Günaydın''ın eski binası otel yerine otopark olduGünaydın''ın eski binası otel yerine otopark olduCağaloğlu''ndaki eski Günaydın gazetesi binasını ve önündeki tarihi hamamı alan Bella Turizm, burayı turizm kompleksi yapacaktı. Ancak yapı şimdilik otopark olarak kullanılıyor.
Diyarbakır Cezaevi Tarih OluyorDiyarbakır Cezaevi Tarih Oluyor12 Eylül darbesi sonrası adı işkence iddialarıyla anılan Diyarbakır Cezaevi''nin kapatılıyor. Cezaevinin yerine eğitim kompleksi yapılacak.
Kemer Okulları yıkıldıKemer Okulları yıkıldıKemerburgaz''da bulunan Zeynep Mutlu Vakfı Kemer Okulları, kaçak olduğu gerekçesiyle okulların açılmasına 15 gün kala İstanbul Büyükşehir Belediye ekipleri tarafından yıkıldı. Okula akın eden veli ve öğrenciler, yıkıma tepki gösterdi.
‘Topbaş 3. köprüye karşıydı, hükümetin isteğine uydu''‘Topbaş 3. köprüye karşıydı, hükümetin isteğine uydu''Eski İstanbul Metropolitan Planlama Koordinatörü Prof. Dr. Kaptan, "Biz 3. köprüye karşı çıktık, Topbaş bizi destekledi ama sonunda hükümete göre tavır belirledi" dedi.
Bütçesi 4 Beldeyi Geçiyor, 1500 Hayvanı 700 Bin Liraya BesliyorBütçesi 4 Beldeyi Geçiyor, 1500 Hayvanı 700 Bin Liraya Besliyorİzmir Doğal Yaşam Parkı’nın 6 milyon liralık bütçesi şehirdeki 4 beldenin bütçesinden daha yüksek. Parkta 120 türden 1500 hayvanın yıllık beslenme gideri 700 bin lirayı buluyor. İlk 7 ayda 500 bin ziyaretçi çeken İzmir Doğal Yaşam Parkı, sadece bilet gelirlerinden 474 bin lira elde etti.
Galatasaray''a ''prefabrik'' statGalatasaray''a ''prefabrik'' statSeyrantepe Spor Kompleksi için TOKİ''nin 4''üncü kez düzenlediği ihalede en yüksek teklifi İzmir kökenli Afa Prefabrik verdi. Şirket, Seyrantepe için 864 milyon 936 bin lira toplam satış geliri ve arsa karşılığı olarak da TOKİ''ye 112 milyon lira ödemeyi teklif etti.
Depremzedeler: Çıkmayacağız, Devlet: Kirayı ödeyin kalınDepremzedeler: Çıkmayacağız, Devlet: Kirayı ödeyin kalınIrak''ın depremzedeler için yaptırdığı evlerden kirayı ödeyemeyen depremzedelerin çıkarılması ve üst düzey bürokratların yerleştirilmesi gerginliği devam ediyor.
Dünyanın Yedi Harikasından Biri: EfesDünyanın Yedi Harikasından Biri: EfesAntik Dünyanın yedi harikasından birinin bulunduğu Efes (Ephesos) bir zamanlar liman kentiydi. Şimdi denizden yaklaşık 5 km kadar içeride bulunan ve birkaç kez yeri değişen Efes''in geniş bir alana dağılan kalıntıları üzerinde Selçuk ilçesi yer alıyor.
50 bin meşe ağacı ''çöp''e gitti 50 bin meşe ağacı ''çöp''e gitti Çevre ve Orman Bakanlığı, daha önce ''su kaynaklarına yakın'' diye vermediği ormanlık alanı bu yıl belediyeye ''çöplük'' olarak tahsis edip 50 bin ağaca kıydı
Sagalassos''ta Mozaik Yazı BulunduSagalassos''ta Mozaik Yazı BulunduBurdur''un Ağlasun ilçesindeki Sagalassos Antik Kenti''nin hamam bölümünde mozaikten ''''ithaf yazısı'''' bulundu. Gün ışığına çıkarılan mozaik yazının milattan sonra 5. yüzyılda yazıldığı tahmin ediliyor.
Yağmaya açılan İstanbul Yağmaya açılan İstanbul İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı 1/100 binlik İstanbul İl Çevre Düzeni Planı kente büyük zarar verecek. Ormanlar ve su havzalarını tahrip edecek plana, uzmanlardan itiraz var.
Yeşilova''dan tarih fışkırıyorYeşilova''dan tarih fışkırıyorEge Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin, İzmir''in bilinen 5 bin yıllık tarihini 8 bin 500 yıla çıkaran Yeşilova''daki kazılardan 20 günde müzede sergilenebilecek kalitede 10''a yakın eser çıkarıldığını söyledi.
Okyanus Sıcaklığı Rekor KırdıOkyanus Sıcaklığı Rekor KırdıOkyanus suyunun küresel ortalama sıcaklığı, ölçümlerin başlatıldığı 1880''den bu yana en yüksek düzeyine çıktı.
''Uludağ Alpler gibi olacak''''Uludağ Alpler gibi olacak''Devlet Bakanı Faruk Çelik, Uludağ''ı Alpleri aratmayacak güzelliğe kavuşturacaklarını belirterek, "Uludağ''ı 12 ay boyunca istifade edilecek turizm merkezi yapacağız. Bundan sonra Uludağ''ın sorunları değil, çözümleri konuşulacak" dedi.
2B arazilerinde kadastro başlıyor2B arazilerinde kadastro başlıyorHazine adına orman sınırı dışına çıkarılan yerlerde yapılacak tapu ve kadastro uygulamalarına ilişkin esaslar yeniden belirlendi.
‘İstanbul, 3. köprüyle 20 milyona yükselir''‘İstanbul, 3. köprüyle 20 milyona yükselir''3. köprü projesinin 17 Temmuz 2009''da askıya çıkan 1/100.000 ölçekli İstanbul İl Çevre Düzeni Planı''yla çeliştiğini belirten Mimarlar Odası''ndan Yıldız Uysal, projenin nüfusu da artıracağını vurguladı.
Orhan Pamuk''un en mutlu anı Orhan Pamuk''un en mutlu anı Orhan Pamuk, son romanı Masumiyet Müzesi''ne "Hayatımın en mutlu anıymış, bilmiyordum." diye başlıyordu. Bundan sonra ise "Hayatımın en mutlu anı, biliyorum." diyecek.
Üçüncü köprüyü zaruri buluyorumİstanbul Valisi Muammer Güler, "İstanbul Valisi olarak üçüncü köprünün yapılmasını bir zaruret olarak görüyorum, dünyada hep böyledir" dedi.
Pist için beklenen imzalar atıldıİstanbul Atatürk Havalimanı''nda uzun süredir akıbeti merak edilen, 06/24 pisti için beklenen imzalar atıldı. DHMİ Genel Müdürlüğü, Atatürk Havalimanı''ndaki 06/24 pistinin 250 metre uzatılarak 2 bin 650 metreye çıkarılması ve pistteki çatlakların onarımı işi ihalesinde, 179 milyon 480 bin TL''lik en düşük teklifi veren Eko İnşaat ile sözleşme imzaladı. İş planına göre pist, onarım ve uzatma işleri için 15 Eylül 2010''dan itibaren 90 gün süreyle kapanacak. İhalede, MÖN İnşaat-IC İçtaş-ECE Tur Ortak Girişimi 201 milyon 365 bin TL, Eko İnşaat 179 milyon 480 bin TL, TAV Holding A.Ş 188 milyon 423 bin TL, Yüksel İnşaat-YDA İnşaat ortak girişimi 206 milyon 999 bin 181 TL ve Makyol İnşaat-İntaş İnşaat Ortak Girişimi 197 milyon 108 bin 485 TL teklif vermişti. Onarım süresince tarifeli yolcu ve kargo seferlerinde herhangi bir aksama yaşanmayacağı belirtiliyor.
Tarih: 25 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Yasin Yılmaz
Haydi kadınlar İstanbul’u keşfetmeye! Bu yıl yirminci kuruluş yılını kutlayan Kadın Eserleri Kütüphanesi, kadınlar kenti olan İstanbul’u, mekanları, dokusu, mimarisi, tarihi, kültürü, ritüelleri ile tanıtmayı amaçlayan yeni bir projeye imza atıyor.
Başbakan, Topbaş''la iki saat görüştüErdoğan, Üsküdar Emniyet Mahallesi''ndeki eski evinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş''la bir araya geldi. Resmi programda olmayan özel görüşmede üçüncü köprü güzergahı konusunun ele alındığı öne sürüldü. Kısıklı''daki villasında öğle saatlerinde sivil plakalı makam aracıyla çıkan Başbakan Erdoğan, Çamlıca''da öğle namazı kıldıktan sonra ofis olarak da kullandığı Emniyet Mahallesi''ndeki eski evine geldi. Erdoğan burada kendisinin kullandığı özel bir ciple gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile basına kapalı bir görüşme yaptı. Yaklaşık iki saat süren görüşmenin ardından önce Başbakan Erdoğan evden ayrıldı. Sivil plaka takılı makam aracıyla Emniyet Mahallesi''ndeki evinden ayrılan Erdoğan, tekrar Kısıklı''daki villasına geçti. Erdoğan''ın ardından ise, Topbaş dışarı çıktı. Topbaş, yanında korumaları olmadan, kendi kullandığı sivil plakalı Mercedes marka ciple evden ayrıldı.
Tarih: 25 Ağustos 2009 Kaynak: Vatan Yazan: Aziz Özen
Belediye, ''açılım''dan kiliseyi cami yapmayı anladı! Başbakan Erdoğan, Belediye Başkanı Topbaş''la birlikte geçen hafta azınlıkların dini liderleriyle ''açılım''ı konuşurken, Silivri Ortaköy''deki tarihi kilise de camiye dönüştürülüyormuş
Kızılay binası ihaleye çıkıyorYıllardır atıl halde bulunan Kızılay Meydanı''ndaki alışveriş merkezi, 25 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkarılıyor.
Okul yıkmak, bina yıkmak değildirO gün tatildi ama daha önceden talimat aldıkları için erkenden kalktılar. Hava henüz aydınlanmamıştı. Ramazan ayıydı, belki bazıları sahurdan sonra uyumadan yola çıktılar. Altı yüz erkek, üstlerinin hazırladığı plana göre araçlara bindirildiler. Büyük bir konvoy oluşturdular.
"Metroda yıllık gecikme olmaz"Başkan Kocaoğlu, sözleşme ve ihale iptallerine karşın projelerde büyük sapma olmayacağını söyledi. Kocaoğlu, "Hedeflerde gün ve ay gecikmesi olur. Ancak yıl gecikmesi olmaz" dedi.
Diyarbakır Hapishanesi..1980''lerde üç hapishane kötü şöhret kazanmıştı.. "Mamak", "Diyarbakır", "Metris".. "12 Eylül" darbesi, cezaevlerine de çok sert uygulamalar getirdi tabiatiyle. Mamak askeri cezaevi daha çok "ülkücü kesim"in gündeminde yer aldı.. Mamak cezaevinde ülkücülere yönelik işkenceler romanlara, türkülere konu olmuştur. Metris Cezaevi de "devrimci kesimler" için aynı değerdeydi. Ahmet Kaya''nın "Metris''in önü kahveler" diye başlayan şarkısını hatırlarsınız.
Binalardan Önce Kendimizi Değiştirmemiz GerekirGürhan Ertür, binlerce kişinin hayatını kaybettiği, Marmara''nın doğusu ve İstanbul''da da yıkıma yol açan 17 Ağustos 1999 depreminden beri Açık Radyo''da her Çarşamba, Altın Saatler programını hazırlıyor ve sunuyor. Depremin 10. Yılında ise, bir hafta boyunca uzmanlar, kamu görevlileri, depremzedeler ve aktivistlerle bu defa İstanbul''u ağırlıklı olarak etkilemesi beklenen depremle ilgili hazırlıkları, yapılanları, yapılmayanaları konuştu. Bianet’in Gürhan Ertür’le yaptığı söyleşiyi yayınlıyoruz.
Semahat Hanım''ın arsasında İzmirliler çardak keyfi yapacakVehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel, İzmir Balçova''da sahip olduğu arsada Ege''nin "çardak altı" kültürünü yaşatacak bir alışveriş merkezi yatırımı yapıyor. Tabanlıoğlu Mimarlık''ın yaptığı proje 25 milyon a mal olacak.
100 lira taksitli konutta izdihamİstanbul Kayabaşı''nda ayda 100 lira taksitle sosyal konut yapan TOKİ başvuruları kabul etmeye başladı. İlk gün izdihamın yaşandığı başvurular 30 Eylül''de sona erecek
Konut kredisinde ödeme sıkıntısıTüketiciler Birliği uyardı: ''Bankaların cazip kredi seçeneklerine kanmayın''. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, haziran ayı itibariyle tüketicilerin 30 milyar lira konut kredisi borcunun bulunduğunu belirterek, bunun yüzde 40''ına yakın bölümünün ödenmediğini söyledi.
Ilısu 2: Görevimiz TehlikeBu proje, bir ömre bedel. Kolay mı? Tam 55 yıldır, "Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santral" yapımını tartışıp duruyoruz. 34 yıl konuştuk.
İklim değişiyor, kış yağışları düşecek Meteoroloji''nin iklim değişikliğine yönelik yaptığı araştırmaya göre gelecekte Türkiye''yi kuraklık tehlikesi bekliyor. 2020''den sonra ilk ve sonbaharda artan yağışların kış aylarında düşeceği öngörülüyor. Uzmanlar, su kaynaklarının tasarruflu kullanılması ve korunmasını istiyor. Teknolojinin tüm imkânlarını kullanarak günlük, haftalık ve aylık ölçümler yaptıklarını belirten Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, iklimsel değişiklikleri de incelediklerini kaydetti. Türkiye''nin 2020 ve 2030''lu yıllarda yaşayabileceği muhtemel değişiklikleri saptadıklarını söyledi. Türkiye''nin Akdeniz iklim kuşağında yer aldığını hatırlatan Mehmet Çağlar, yaz sıcaklarında 1 dereceye kadar artışlar olabileceğini ifade etti. Su kaynaklarının korunması uyarısında bulundu.
Tarih: 25 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Havamız, suyumuz ve canımızın düşmanlarıNew York''a bugünkü geometrik mimarisini kazandıran kadastro dökümü, 1811 yılında "Commissioner''s Plan" başlığıyla onaylanan imar projesi, kent içinde herhangi bir yeşil alan öngörmemişti.
''Bir türkü çığırsan asıl Malatya''ya alışverişe gidersin''Malatyalı işadamları, diğer illere örnek olacak şekilde farklı farklı işbirlikleri gerçekleştiriyor. Biri de ‘Malatya’ya yeni bir vizyon kazandırmak, kolektif iş yapmaya örnek olacak çalışmalar başlatmak ve tarihi şehrin modern dokusuna katkı sağlamak’ amacını güden Malatyalı 32 işadamının bir araya gelerek, 2004’te kurduğu Malatya Girişim Grubu.
O cezaevi kapatılıyor12 Eylül''ün işkenceleriyle ''ünlü'' cezaevi kapatılıyor. ''Kürt Açılımı''nda önemli adım. 12 Eylül döneminde işkenceleriyle ''ünlü'' Diyarbakır Cezaevi ''Açılım''la birlikte kapatılıyor. Hükümet, cezaevi yerine içinde ilkokul ve lisenin olduğu eğitim tesisi yapacak.
Bakırçay çiftçisinin cevabıBakırçay Havzası''na hayat verecek olan Yortanlı Barajı''nın su tutmasının engellenmesi konusunda çok yazı yazdık. Bundan iki hafta kadar önce de bütün bu engelleme girişimleri karşısında bölgenin gerçek sahipleri suskun kalmayacak, biraz bekleyin demiştik. Ve bölge çiftçisi artık harekete geçti.
Karaköy''e yeni iskeleŞiddetli lodosun etkisiyle 9 ay önce alabora olan iskelenin yenisi yapılacak.
Dünya için kötü haberOkyanuslar ve Akdeniz''in suyunun hızla ısınması bütün dünyada korku yarattı.
G.Saray''lıları çıldırtacak ihtimal..!''Seyrantepe''ye Fener de talip olabilir..'' Eski Galatasaray Genel Sekreteri Sinan Kalpakçıoğlu, Galatasaray''ın Seyrantepe''deki yeni stadı kullanabileceğine dair imzalanmış resmi bir belge olmadığını söyleyerek, ''Teknik olarak Fenerbahçe de stada talip olabilir'' diyor.
10 bin dolar gelir cezbetti ‘Konak''a özel AVM geliyorÖrma''nın patronu Delibalta, önce 5 bin nüfusa ulaşan Ataköy Konakları''nı sonra AVM''sini inşa etti.
Tarihi bina restorasyonu arttı, bankaların kredi yarışı kızıştıYıkılmaya yüz tutan binaların restorasyonu genç mimarlar için fırsat oldu. Bankalar ve TOKİ''nin krediyle desteklediği uygulamalarla 700 bin liralık bir ev 2.5 milyon liraya satılabiliyor.
''Üçüncü köprü 5 bin hektar ormanlık alana zarar verecek'' İstanbul''a yapılması planlanan üçüncü Boğaz köprüsü tartışmalarına, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, “Ormana, çevreye ya da su havzalarına zarar vermek gibi bir durum söz konusu değildir” diye katılınca tepki gecikmedi.
Afyon girişindeki trafik sorununa kavşak çözümü Afyonkarahisar Belediyesi, Alparslan Türkeş Köprülü Kavşağı''nın Mecidiye girişinde sürdürdüğü düzenleme çalışmalarını bitirdi. Çalışmalar kapsamında Mecidiye girişinde bulunan orta refüjlerin kaldırılarak, yenilenen kavşakta bölgenin daha fonksiyonel hale getirildiği kaydedildi. Bölgede Ankara istikametinden gelip, şehir merkezine dönmek isteyen araçlar için yeni bir kavşak düzenlemesi yapıldığı bildirildi. Çalışmaların tamamlanmasıyla bölgedeki trafiğin rahatladığı ve şehir girişinin de daha estetik bir görünüme kavuştuğu açıklandı.
Tarih: 24 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman Yazan: Mustafa Kuşen
Hacı Bayram Camii''nin çevresi harabe görüntüden kurtuluyor Ankara''nın en önemli tarihi yerlerinden olan Hacı Bayram''da restorasyon çalışmaları sürüyor. Hacı Bayram Camii''nin çevresindeki 120 evin restorasyon çalışmalarını yürüten Ankara Büyükşehir Belediyesi, tarihin sessiz tanığı bölgeyi yeniden ayağa kaldırmakta kararlı.
TOKİ, Kayabaşı''nda 100 TL taksitli konut satışına tekrar başladıTOKİ, Kayabaşı projesinde ikinci etap satışlarına başladı. Projede yoksullara yönelik aylık 100 TL taksitle konut satışı yapılıyor.
Samsat''ta 4 köy yolu asfaltlandı Adıyaman''ın Samsat ilçesinde 4 köy yolu asfaltlandı. Samsat ilçesine bağlı Taşkuyu, Akdamar, Doğanca ve Çiçek köy yollarının ikinci kat asfalt kaplama işlerinin bitirildiğini açıklayan Samsat Kaymakamı Ahmet Dilsiz, çalışmaların KÖYDES kapsamında yapıldığını ifade etti.
Müze olsunTarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker''in 12 Eylül''de işkencenin sembolü haline gelen ve "PKK''nın doğduğu yer" diye nitelendirilen Diyarbakır E Tipi Cezaevi''nin kapatılıp yerine okul yapılacağını açıklaması heyecanla karşılandı. Ancak okul yerine müze yapılmasını önerenler de var.
Polonezköy''de imar göçüPolonezköy''deki imar yasağı genç nesli göçe yöneltti. Muhtar Dohoda, "Köy tabiat parkı kapsamında olduğu için gençlere ev yapamıyoruz. Onlar da köyden gidiyor" dedi.
Marmara''ya yapay adalar geliyorİstanbul''un yeni 1/100 binlik planında Marmara''ya yapay adalar var. Mimarlar Odası: Dubai mi olacağız?
Belediye yolları asfaltladı Araban Belediye Başkanı Mehmet Özdemir, İl Özel İdaresi işbirliğiyle ilçenin yollarını asfaltladıklarını belirterek; Arabanlıları yazın toz topraktan, kışın ise çamurdan kurtardıklarını ifade etti. Özdemir, ilçenin merkezindeki bazı yolları asfaltladıklarını belirtti. Özdemir, "Kale Mahallesi Atatürk Sokağı, Hastane Caddesi, Cezaevi ile Araban Çok Programlı Lise Caddesi, Fevzi Çakmak Mahallesi Karacaören Caddesi, Adliye Lojmanları Caddesi ve Toprak Mahsulleri Ofisi yolunda 15 yıldan beri yapılamayan asfalt çalışmasını yaptık." dedi. Özdemir, İl Özel İdaresi işbirliğiyle Arabanlıları, yazın toz topraktan kışın ise çamurdan kurtardıklarını ifade etti. Özdemir, "29 Mart yerel seçimlerinde, ''ilçeyi kış aylarında çamur bataklığından, yaz aylarında da tozdan topraktan kurtaracağım'' diye söz vermiştim. Bu sözümü yerine getirmenin sevincini yaşıyorum." diye konuştu.
Tarih: 24 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Takvim
<<Ağustos 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.