Haberler

26 Eylül 2008, Cuma

ArkiPARC Gayrimenkul Ödülleri: Finalistler Belli OlduArkiPARC Gayrimenkul Ödülleri: Finalistler Belli OlduArkitera Mimarlık Merkezi tarafından “Kentsel Kalite için Diyalog” teması ile 15-17 Ekim 2008 tarihleri arasında düzenlenecek olan ArkiPARC 2008 etkinliği kapsamında verilecek ArkiPARC Gayrimenkul Ödülleri’nin finalistleri belli oldu. Gayrimenkul yatırımlarının kente, kentliye ve yatırımcısına kazandırdıklarını ortak bir çalışmada değerlendirmek ve yaratılan olumlu etkilerden dolayı proje paydaşlarını onurlandırarak benzer yatırımların gelişmesini teşvik etmeyi amaçlayan Gayrimenkul Ödülleri, 17 Ekim 2008 Cuma gecesi yapılacak ödül töreni ile sahiplerini bulacak. Haberin Devamı
"Tarihe Saygı"ya Ödül"Tarihe Saygı"ya Ödülİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentteki tarihi yapıların korunmasını teşvik amacıyla 6. kez düzenlediği “Tarihe Saygı Ödülleri”nde kazananlar belli oldu.
Patara yenidenPatara yenidenAntik Patara Kenti''ndeki dünyanın ilk demokratik meclis binası, TBMM Başkanlığı''nın desteğiyle restore edilecek.
Projelerde ''hamam'' sefası başladıProjelerde ''hamam'' sefası başladıHer geçen gün birbirinden farklı sosyal donatıların yer almaya başladığı konut projelerinde, rekabette öne çıkmak isteyen firmalar, buz pateni ve helikopter pisti, golf sahası, teleskoplu gözlem evi, botanik bahçeleri ve SPA’ya şimdi de Türk hamamını ekledi.
Belediyeler Yasası’nda referandum iddiasıBelediyeler Yasası’nda referandum iddiasıTürkiye genelindeki 869 belde belediyesinin kapatılmasını öngören Belediyeler Yasası ile ilgili belirsizlik sürüyor.
Çin en büyük ''Kirletici''Çin en büyük ''Kirletici''"Global Carbon Project" (GCP) adlı uluslararası kuruluşun raporuna göre; Çin''in 2007 yılında ABD''yi geride bırakarak atmosfere en fazla karbondioksit (Co2) salan ülke oldu.
ABB: "Atatürk Orman Çiftliği talan edilmedi"ABB: "Atatürk Orman Çiftliği talan edilmedi"Ankara Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Orman Çiftliği''nin (AOÇ) talan edildiği iddialarına cevap verdi. Yapılan açıklamada, "AOÇ içerisinde halka yol, demiryolu ve alt-üst geçit yapmayı ''talan'' olarak nitelendirmenin mantığını anlamak mümkün değil" denildi.
Mimar Sinan''ı Anlatan Yayınlar Bir AradaMimar Sinan''ı Anlatan Yayınlar Bir AradaÇEKÜL Vakfı’nın kuruluşundan bugüne yürüttüğü "Sinan’a Saygı Projesi"nin hedeflerinden biri Mimar Sinan hakkındaki yayınları araştırarak "Sinan’a Saygı Kitaplığı"nı oluşturmaktı. Gönüllüler ve projeye kendini yakın hissedenlerin de desteğiyle 150’ye yakın kitaba ulaşıldı.
2. Ramses''e ait yeni bir heykel2. Ramses''e ait yeni bir heykelMısırlı arkeologlar, 2. Ramses''e ait olduğu tahmin edilen granit bir heykel buldular.
Başbakan erteletmedi, ‘nükleer’ ihale yapıldı ve tek teklif geldi Başbakan erteletmedi, ‘nükleer’ ihale yapıldı ve tek teklif geldi Türkiye’nin ilk nükleer santral projesinin dördüncü kez yapılan ihalesine Rus Atomstroyexport ve Inter Rao ile işadamı Turgay Ciner’in şirketi Park Teknik’in oluşturduğu grup teklif verdi.
İşveren Ödülü ve Genç Mimar Ödülü Finalistleri Belirlendiİşveren Ödülü ve Genç Mimar Ödülü Finalistleri BelirlendiKamunun mimarlık üretimine katkı sağlayamadığı ArkiPARC Ödülleri’nde de belirginleşti: İşveren Ödülü Kamu kategorisinde finalist yok; ödülü Datça Belediyesi bir kent meydanı düzenlemesi ile kazandı. Genç Mimar Ödülü’nde ise 40 aday ve 400 proje değerlendirildi, kazanan 11 finalist içinden belirlenecek. Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından son beş senedir verilmekte olan iki ödül bu yıl ArkiPARC Ödülleri çerçevesinde sahiplerini bulacak; Genç Mimar ve İşveren Ödülü seçici kurul çalışmaları 23 ve 24 Eylül’de arka arkaya gerçekleştirilirken seçici kurullar 15 finalist belirledi.
İzmirliler, Kemeraltı için Söz Sizdeİzmirliler, Kemeraltı için Söz Sizdeİzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Kemeraltı Üst Örtü ve Kent Mobilyaları Yarışması”nda dereceye giren 8 eser, Çetin Emeç Sanat Galerisi’nde sergilenmeye başladı.
En kurak 10 Avrupa kentinden 6’sı Türkiye’de En kurak 10 Avrupa kentinden 6’sı Türkiye’de Avrupa’da yapılan bir araştırmaya göre en az yağış alan 10 kentten 6’sı Türkiye’de, biri de KKTC’de bulunuyor. Bu kentler İzmir, Gaziantep, Adana, Antalya, Manisa, Konya ve Lefkoşa.
Selçuklu dile geldiSelçuklu dile geldiAnadolu’da derin izler bırakan Selçukluların 1000 yıllık medeniyet yolculuğu Konya’nın Selçuklu Belediyesi tarafından iki ciltlik dev bir ülbümde toplandı.
Mobilya Dekorasyon Dergisi 2008 Uluslararası Avrupa Kalite Ödülü AldıMobilya Dekorasyon Dergisi 2008 Uluslararası Avrupa Kalite Ödülü Aldı2007 yılında Furniturk Dergisinin IAFP üyeliğine kabul edilen Ekin Yayın Grubu''nun çıkardığı "Mobilya Dekorasyon" Dergisi “2008 Avrupa Uluslararası Kalite Ödülü”ne (New Millenium Award) layık görüldü.
Bilge Kağan''ın heykeli bulundu iddiasıBilge Kağan''ın heykeli bulundu iddiasıOrhun Anıtları''nın bulunduğu bölgedeki bir kurganda kazı çalışmalarını sürdüren Moğol bilim adamları, Bilge Kağan''ın heykelini bulduklarını öne sürüyor.
Rezidans inşaatında yangınRezidans inşaatında yangınAtaköy 5. Kısım’ da bulunan Taşyapı İnşaat’a ait 16 katlı Novus Rezidans inşaatında dün kaynak yapılırken alevler yükseldi. Alevler kısa sürede binanın yan cephesini sardı. İtfaiye ekiplerinin müdahalesiyle yangın, binanın iç bölümlerine ve çevre binalara sıçramadan söndürüldü. Dumandan hafif şekilde etkilen iki işçi olay yerine gelen ambulansta tedavi edildi.
Tarih: 25 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Küresel Isınma RAF Ödülleri’ne de Damgasını VurduKüresel Isınma RAF Ödülleri’ne de Damgasını VurduAlanlarında uzman ve farklı disiplinlerden beş üyeden oluşan RAF Ödülü Seçici Kurulu, ortak özelliği çevreye duyarlılık olan dokuz yenilikçi ürünü finale taşıdı. Arkitera Mimarlık Merkezi’nde 20 Eylül Cumartesi günü gerçekleştirilen toplantı, Emre Arolat, Atilla Kuzu, Erdal Özyurt, Alpay Er ve Murat Artu’nun eksiksiz katılımıyla tüm gün yoğun bir performansla değerlendirildi.
Tren Garı Değil, Rant AlanıKESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Başkanı Yunus Akıl, mevcut tren hatlarındaki bakım ve onarımları yapmayan, bozuk rayları yenilemeyen TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’a sert eleştirilerde bulundu.
Akkoza’da ‘kriz temkinliliğine’ rağmen evlerin % 70’i satıldıGaranti Koza, Akiş ve Corio’nun birlikte yürüttüğü Türkiye’nin en büyük projesi Akkoza Evleri’nin ilk fazının yüzde 70’i satıldı.
Mahalle sayısının azaltılmasına dava İstanbul''un Fatih ilçesindeki 69 mahallenin birleştirilerek veya kaldırılarak 24''e indirilmesi kararına, yürütmenin durdurulması istemiyle dava açıldı.
Eroğlu: "Tuz Gölü kendini toparlayacaktır"Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, ''''Hazırladığımız projelerle inşallah kısa zamanda Tuz Gölü kendisini toparlayacaktır'''' dedi.
Metrobüs duraklarına yürüyen merdivenİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, metrobüs duraklarına yürüyen merdiven konulacağını bildirdi.
Akdeniz ülkeleri İzmir’de buluştuİzmir Ticaret Odası’nca (İTO) düzenlenen Uluslararası Akdeniz Ticareti ve Liman Kentleri: Geçmiş ve Gelecek” konulu sempozyum, Swissotel Grand Efes’te başladı. 16 ülkeden 28’i akademisyen 88 temsilci yer aldı.
Atmosfere karbon salımı artıyor Karbondioksit salımını ölçen “Global Carbon Project” tarafından yayımlanan “Carbon Budget and Trends 2007” başlıklı raporda, Kyoto Protokolü çerçevesinde birçok ülkenin karbondioksit emisyonunu denetlemesine karşın, salımın 2000’den bu yana 1990’lara oranla dört 4 kat hızlı arttığı bildirildi.
Çelik Palas Oteli''nin satışının durdurulmasına ''ret''Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Bursa Çelik Palas Oteli''nin satışına ilişkin ihalenin yürütmesinin durdurulması isteminin reddine yapılan itirazı reddetti.
Dünyanın en eski kayası bulundu 4,28 milyar yaşıyla dünyanın en eski kaya kütlesi Kanada’da bulundu. Kaya kütlesinde yapılan incelemede 4,28 milyar yıl önce dünyada su bulunduğuna dair izler saptandı.
II. Ramses''in granit heykeli bulunduMısır Kültür Bakanlığı''ndan yapılan açıklamada, arkeologların, 76 santimetre büyüklüğündeki heykeli, Nil Deltası''ndaki Tell Basta kasabasında yerin 1.5 metre altında ortaya çıkardıkları kaydedildi.
Palladium Alışveriş Merkezi açıldıKadıköy, Yenisahra mevkindeki alışveriş merkezinin açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay gerçekleştirdi.
Dünya Nükleer İstemiyorDünya üzerinde halen 32 ülke nükleer enerji kullanıyor. Bu ülkelerde faaliyette olan 443 nükleer santral yılda toplam 370 bin megavatt elektrik enerjisi üretiliyor.
Ataköy arazisinde de Sinpaş''ın ortağı Katarlı BarvaToplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) satışa çıkardığı Ataköy sahil şeridindeki 124 bin 980 metrekarelik arazi ihalesine 850 milyon YTL ile en yüksek teklifi veren Sinpaş Grubu şirketlerinden Kat Turizm Gayrimenkul AŞ, burada yapacağı projede Katarlı gayrimenkul şirketi Barva ile ortaklık yapacak.
İş GYO''dan İzmir''e yarı açık alışveriş merkezi projesiİstanbul''daki Kanyon Alışveriş Merkezi''ni yapan İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), İzmir Salhane-Turan bölgesine 150 milyon dolarlık yatırım yapmaya hazırlanıyor.
Doğtaş Mobilya Turquality’de Doğtaş Mobilya dünyanın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı Turquality’ye alındı. Doğanlar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan “Firmamızın, Turquality kapsamına alınması, markamızın dünya pazarında daha istikrarlı ve hızlı adımlarla ilerlemesi için sağladığı önemli bir rota ve destektir. Yurtdışı pazarları 4 sahada takip edilecek ve 2008 yılında 76 olan mağaza sayımızı gelecek 4 yıl içersinde 56 ülkede 148 mağazaya çıkarılması hedeflenmektedir” dedi. Turquality programına bugüne kadar Türkiye’deki tüm sektörlerden 60’a yakın firma bu programa hak kazandı.
Tarih: 26 Eylül 2008 Kaynak: Akşam
Multi Turkmall Ege bölgesindeTürkiye''nin önde gelen proje geliştirme şirketi Multi Turkmall''un Aydınlılara yepyeni bir alışveriş konsepti sunacağı Forum Aydın Alışveriş ve Yaşam Merkezi kapılarını açtı. 76 bin m2''lik arsa alanı üzerine kurulan Forum Aydın, 30 bin m2 kiralanabilir alanındaki birçok tanınmış markanın yer aldığı 120 mağazası, 7 salonlu sineması, 800 araçlık açık otoparkı, kafe ve restoranlarıyla, Aydın''ın yeni çekim merkezi olacak. Aydın-Denizli yolunda Aydın Tekstil Fabrikası''nın yanında kurulu olan Forum Aydın, şehrin en hareketli ticaret merkezine 2 km uzaklıkta yer alıyor.
Tarih: 26 Eylül 2008 Kaynak: Yeni Şafak
5. Dünya Su Forumuİstanbul''da 2009 yılında yapılacak ''''5. Dünya Su Forumu''''na hazırlık amacıyla düzenlenen ''Bölgesel Hazırlık Süreci Türkiye Bölgesel toplantıları'' kapsamında, Artvin''de ''Su ve Enerji'' konulu konferans gerçekleştirildi.Toplantıya, bilim adamlarının yanı sıra Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu, AKP Artvin Milletvekili Ertekin Çolak, CHP Artvin Milletvekili Metin Arifağaoğlu gibi isimler de katıldı.
Likeside''e imar çıkmadıİstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Levent''teki İETT arazisini satın alan Sama Dubai''nin sahibi Şeyh Maktum''un diğer şirketi Emaar''ın Büyükçekmece''deki Likeside isimli villa projesine onay vermedi.
Kongre Vadisi’ne 5 yıldızlı Elite Hotelİstanbul, her yıl daha fazla kongre ve iş toplantılarına ev sahipliği yaparken, Taksim’de oteller bölgesi olarak bilinen Talimhane’ye 30 milyon dolara mal olan beş yıldızlı Elite World Hotel inşa edildi. “2010 kültür başkenti olan İstanbul’da salon kapasitelerimiz ile yoğun kongre programına en iyi şekilde cevap vereceğiz” diyen Otel Genel Müdürü Ünsal Şınık şunları kaydetti: “Geçtiğimiz yıl 6.5 milyon turisti ağırladığımız kentimizde, bu yıl 8 milyon, 2010 yılında ise 12 milyon turisti misafir etmeyi hedefliyoruz. Otelimiz her yıl daha fazla kongre ve iş toplantılarına ev sahipliği yapan İstanbul’un Kongre Vadisi’nin, gittikçe sıkışan üst sınıf oda ve salon ihtiyacına önemli bir katkı sağlayacak. İstanbul Kongre Vadisi’nin tek beş yıldızlı kongre oteli olan Elite World Hotel, zincir olma yolunda da ilerleyecek. Maslak, Mecidiyeköy ya da Anadolu yakasında düşünülen şehir otelciliği kapsamında yapılacak diğer otel için fizibilite çalışmaları devam ediyor.”
Tarih: 26 Eylül 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Tülay Dur
Acıgöl için kurtuluş umuduDenizli’nin Çardak İlçesi ve Afyonkarahisar sınırları içinde kalan 16 bin 500 hektar alana sahip Acıgöl’de tehlike çanları üzerine harekete geçildi.
Nükleer santral açıklamalarıMersin-Akkuyu''da kurulması planlanan Türkiye''nin ilk nükleer santral inşaatı ve işletimi için dün yapılan ihale, Elektrik Mühendisleri Odası tarafından değerlendirildi.
Büyükşehir: ODTÜ’nün analizi bilimsel değilBelediyeden yapılan yazılı açıklamada, "ODTÜ’nün araştırmasının bilimsel olduğunu söylemek mümkün değil. Umarız ODTÜ, üniversitedeki kanun dışı yapılaşma konusunda intikam duygusuyla hareket etmiyordur" denildi.
Sinpaş teminatı yatırdıSinpaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, yaptığı açıklamada, şartname gereği değerlendirme sürecinin başlatılabilmesi için 34 milyon YTL''yi bugün TOKİ hesabına yatırdıklarını belirterek, ''''Hem arsa değerli hem verdiğimiz para çok değerli.
''Belediyesiz'' Demokrasi!Nüfusu 2 binden aşağıya düşen belediyelerle “Büyükşehir beldeleri”ni kapatan 6 Mart 2008 tarih ve 5747 sayılı yasa Anayasa Mahkemesi’nde yarın görüşülecek...
Duble yol niye pahalıUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, duble yol çalışmaları için 2003 yılından beri 15 milyar YTL’nin üzerinde harcama yapıldığını açıkladı.
İstanbul 2010 için 800 milyon İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Koordinasyon Kurulu Başkanı, Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, ajansın bütçesinin gelecek yıl 700-800 milyon YTL civarında olmasını öngördüklerini söyledi.
TOKİ''den Diyarbakır''a destekTOKİ, Diyarbakır Valiliği ve Sur Belediyesi iş birliğiyle geliştirilen projeyle tarihi Sur içerisinde kalan 800 gecekondu yıkılarak, turizme açılacak. 10 bini gecekondu olmak üzere 17 bin binanın bulunduğu Sur''da ''Kentsel Dönüşüm'' gerçekleştirilecek.
Tarih: 25 Eylül 2008 Kaynak: Sabah
Demiryolları üvey evlatlıktan kurtuluyor Türkiye Cumhuriyeti Demiryolları önceki gün 152 yaşına girdi. Türk insanı demiryoluyla 1856''da bu kentte, İzmir-Aydın demiryolunun hizmete girmesiyle tanıştı ve sevdi.
Pamukkale güzelliğini depreme borçluymuş! Pamukkale''deki antik Hierapolis şehrinde sona eren kazı çalışmaları ilginç bir gerçeği ortaya çıkardı.
''Atatürk Orman Çiftliği''nden ne istiyor?''CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i, ‘Atatürk Orman Çiftliği’ni talan etmekle’ suçladı.
Yarım asırlık ağaçları katlettilerAKP’li Erzurum Belediyesi, ağaçları hem Lala Paşa Camii’nin görüntüsünü engellediği hem de kuruduğu için kestiklerini açıkladı.
Dünyanın en büyük açık pazarı Kemeraltı yenileniyorTarihi Kemeraltı çarşısının tarihi kimliğinin korunarak yenileneceği açıklandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ''Dünyanın en büyük açık parzarı olan Kemartı çarçısını 24 saat canlı tutmak istiyoruz'' dedi.
Enerji yatırımlarını başlatamıyoruzDaha önce 3 defa nükleer santral için ihale yapmaya kalktık. Beceremedik. Dün 4''üncü ihaleye bir yatırımcı grup katıldı.
Doğanşehir surları imarsızlık kurbanıMalatya''nın Doğanşehir ilçesini çevreleyen tarihi surlar gecekondularla yok edildi. Surların kurtarılması için belediyenin imar planlarını hazırlaması bekleniyor.
Enerji darboğazı (2)Enerji konusuna bu yazımda da devam etmek istiyorum. Geçen hafta, özellikle hidroelektrik kapasitesi üzerinde durmuş ve yapılan bazı hatalara dikkati çekmiştim.
Sarıkamış şehitleri için fikir yarışmasıKültür ve Turizm Bakanlığı, Sarıkamış Harekatı''nı ve şehitlerini anımsama ve anmaya yönelik mekansal düzenleme önerilerini elde etmek, kentin mekansal yapısının zenginleştirilmesi ve barış temasının vurgulanması amacıyla Sarıkamış Harekatı Anma Alanları Fikir Yarışması düzenleyecek. Resmi Gazete''de yayımlanan ilana göre, yarışmaya sadece meslek unvanına sahip mimar, peyzaj mimarı, şehir plancısı ve heykeltıraştan oluşan ekipler katılabilecek. Başvurular, 28 Kasım 2008''e kadar yapılabilecek. Projeler, 16 Aralık 2008''de teslim edilirken, yarışma sonuçları 26 Aralık''ta açıklanacak. Yarışmada ilk üç dereceye girecekler sırasıyla 100 bin, 75 bin ve 50 bin YTL ödül kazanacak. Ayrıca 25 bin YTL değerinde 5 adet mansiyon verilecek.
Tarih: 25 Eylül 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Bilge Kağan’ın heykeli bulunduMoğol bilim adamları, Orhun Abidelerinin bulunduğu bölgede Bilge Kağan’ın heykelini bulduklarını iddia etti. 30 kişilik ekibiyle abidelere yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki bir kurganda kazı çalışmalarını yürüten ülkenin tanınmış arkeologlarından Prof. Dr. Bor Cugder, abidelere çok yakın olduğu, Tabgaç işçiliğiyle yapıldığı ve şapkasının bulunmayışı sebebiyle heykelin Bilge Kağan’a ait olduğu sonucuna vardıklarını söyledi. Moğol arkeoloji ekibinin bulduğu heykel 3 parça halinde. Ayaklarının olduğu kısım halen kazı alanında bulunuyor. Baş ve gövdesi ise kazı alanına yakın kampta muhafaza ediliyor. Bilge Kağan’ın hazineleri de 2001 yılında bulunmuştu.
Tarih: 25 Eylül 2008 Kaynak: Türkiye
İzdiham bitiyorRamazan ayında özellikle hafta sonları İstanbullular''ın akın ettiği Sultanahmet Meydanı ve Feshane’deki etkinlikler, yoğun insan trafiğine sahne oluyor. Bu yıl İstanbullular''ın hizmetine sunulan Topkapı Kültür Park, geniş çevresi ve sosyal donatı alanlarıyla önümüzdeki yıllarda Ramazan etkinliklerinin merkezi olmanın en büyük adayı. Eski otogarın bulunduğu Topkapı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenerek Topkapı Kültür Parkı olarak İstanbulluların hizmetine sunuldu. Problemler yumağından, dev bir kültür parkına dönüştürülen Topkapı önümüzdeki yıllarda, her ramazan ayında büyük izdihamın yaşandığı Sultanahmet ve Feshane etkinlik alanlarının da yoğunluğunu almaya hazırlanıyor.
Tarih: 25 Eylül 2008 Kaynak: Türkiye
Ege’nin üçüncü Forum’u Aydın’da kapılarını açtıAydın Tekstil’in yanında, 76 bin metrekare alan üzerine kurulan merkezin açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Vali Mustafa Malay, Belediye Başkanı İlhami Ortekin ve Multi Turkmall CEO’su Levent Eyüboğlu’nun da aralarında yer aldığı kalabalık davetli topluluğu katıldı. Bakan Günay, “Forum Aydın gibi ekonomimize dinamizm katan yatırımları desteklememiz gerek” dedi. CEO Eyüboğlu da yerli-yabancı birçok markanın bulunduğu mağazalarıyla, kafeleriyle, restoranlarıyla kentin yeni çekim merkezi olacaklarına inandıklarını söyledi. 75 milyon Euro’ya kurulan merkezin, bin 500 kişiye istihdam sağlayacağını belirten Levent Eyüboğlu, “Forum Aydın’la yılda 7 milyon ziyaretçi çekmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.
Tarih: 25 Eylül 2008 Kaynak: Milliyet
Marmaris kurtulsunMuğla’nın Marmaris İlçesi’nde Kent Konseyi’nin, ilçenin yüzde 52’sine maden arama izni ve ruhsatının verildiğini ortaya çıkarması üzerine CHP Muğla Milletvekili Dr. Ali Arslan harekete geçti.
Su standartlara uygun ama bakterilere dikkatODTÜ’nün geçtiğimiz Haziran ayında başlattığı, Kesikköprü Baraj Gölü Suyu, Ankara İvedik Su Arıtma Tesisi çıkışı ve Ankara suyu şebekesinde yapılan kalite izleme çalışması sonuçlandı.
''Hayat Yapı, 2003''de Armada''nın yüzde 3.3''lük hissesini aldı''Armada Alışveriş Merkezi Genel Müdürü Yıldır Ertem, Hayat Yapı Ticaret ve Yatırım Ltd. Şti''nin 2003 yılında 905 bin 597 YTL karşılığı Armada''nın yüzde 3.3''üne ulaşacak şekilde hisse aldığını bildirdi. Ertem, yaptığı yazılı açıklamada, Armada Alışveriş Merkezi''ne halen 31 gerçek ve 2 tüzel kişinin ortak olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Son dönemde medyada adı geçen hissedarlarımızdan Hayat Yapı Ticaret ve Yatırım Ltd. Şti''yi temsilen Turgut Akman, yatırımcı ortaklarımızdan 511 bin 27 YTL değerinde, yatırımcı şirketimizden 394 bin 560 YTL olmak üzere toplam 905 bin 597 YTL karşılığı yüzde 3.3''e ulaşacak şekilde hisse satın almıştır. Bu satın almanın gerçekleştiği 2003 yılında Hayat Yapı Ticaret ve Yatırım Ltd. Şti''nin ortakları Turgut Akman, Hamide Ceylan ve Mehmet Habib Karaman''dan oluşmaktadır. Alışveriş merkezimiz ile ilgili yukarıda belirttiğimiz tüm bilgiler resmi kayıtlarda mevcuttur. Kamuoyunu, yazılı ve görsel medyayı konuyla ilgili olarak doğru bilgilendirmeyi uygun görmekteyiz.."
Tarih: 25 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Nükleer santral ihalesinde 5 teşekkür tek teklif çıktıMersin-Akkuyu’da kurulacak Türkiye’nin ilk nükleer santral inşaatı ve işletimi için açılan ihaleye teklif veren tek firma, yerli ortağı Park Teknik olan Rus Atostroyexport oldu. İhaleye 6 zarf geldi. Ancak 5 firmanın zarfından teşekkür yazısı çıktı.
Nükleer Enerji protestosuMersin-Akkuyu''da kurulması planlanan Türkiye''nin ilk nükleer santrali için ihale yapılırken nükleer enerji bir çok noktada protesto edildi.
''Sahne Senin İstanbul''İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Koordinasyon Kurulu, dün Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında toplandı. Toplantıya, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Valisi Muammer Gürel, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı. Kurul Başkanı Yazıcı, ajansın bütçesinin gelecek yıl 700-800 milyon YTL civarında olmasını öngördüklerini bildirdi. Gelecek ay başlayacak tanıtım kampanyasının sloganı "Sahne Senin İstanbul" olacak. Slogan her dönemde değişecek.
Tarih: 25 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Samsun''a 1 milyar dolarlık kentsel dönüşüm projesiKaradeniz Bölgesi''nin en büyük kentsel dönüşüm projesi olan "Kuzey Yıldızı Toplu Konut Projesi" start aldı.
Enerjide 23 milyar dolarlık birleşmeFransa''da kamu sermayeli enerji firması EdF, İngiltere''nin British Enerji Grubunu satın alıyor. EdF firmasından yapılan açıklamada, İngiltere''nin en büyük elektrik üreticisi British Enerji Grubu ile British Enerji''nin satışına ilişkin sürdürülen görüşmelerin anlaşma ile sonuçlandığı belirtildi. Açıklamada, İngiltere''de sekiz nükleer enerji santralini işleten British Enerji Grubu''nun satışının Edf''ye maliyetinin 23.18 milyar dolara mal olacağı bildirildi. Anlaşmaya göre EdF, İngiltere''de dört nükleer santral daha inşa edecek. Fransa''daki 58 nükleer santralı işleten ve dünyanın önde gelen nükleer santral işleticisi konumunda olan EdF, British Enerji grubunu satın alması ile nükleer santral alanında bölgede önemli bir güç konumuna gelecek.
Tarih: 25 Eylül 2008 Kaynak: Referans
Takvim
<<Eylül 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.