Haberler

26 Nisan 2006, Çarşamba

Türkiye’de Kamusal Heykel Muskadır!Türkiye’de Kamusal Heykel Muskadır!Heykel bir tapınma aracı olduğu, önünde tören gerçekleştirilebildiği ölçüde kamusal alanda gözüküyor. "Bu yüzden,” diyor Uğur Tanyeli; “Fatih Sultan Mehmet, Atatürk ya da Barbaros gibi kutsallığından emin olduğumuz varlıkların heykelleri kamusal alana yansır, boğanın ise görünebilir olacak bir kutsallığı yani yüksek bir varlığı yoktur, önünde bir tören gerçekleştirilemez. Bu yüzden sürekli yeri değiştirilir, kamusal alanda nerede duracağına, daha doğrusu durup durmayacağına bir türlü karar verilemez.” Haberin Devamı
Havaalanı Müzeye Dönüşüyor...Havaalanı Müzeye Dönüşüyor...Tartu’daki Estonya Yeni Ulusal Müzesi, Ghotmeh - Tane – Dorell Mimarlık tarafından tasarlandı. Bu yeni strüktür, Sovyet savaş uçaklarının inip kalktığı küçük bir pistin uzatılmış haline benziyor.
Boşluklu Bir “Heykel”e Dönüşen Taş Bir Blok: Sheraton Abandoibarra OteliBoşluklu Bir “Heykel”e Dönüşen Taş Bir Blok: Sheraton Abandoibarra OteliSheraton Abandoibarra Oteli, Cesar Pelli tarafından Bilbao Şehri için tasarlanan Ria 2000 Nazım Planı’nın bir parçası.
Tarihi kilise turizme kazandırılacakTarihi kilise turizme kazandırılacakAyvalık’ın Cunda Adası’nda bulunan Taksiyarhis Kilisesi, restore edilerek kültür ve sanat merkezi olarak turizmin hizmetine açılacak.
Boeing 747’den Yapılan EvBoeing 747’den Yapılan EvKaliforniyalı Francie Rehwald “feminen” çizgilere sahip, eğrisel ve ekolojik bir ev sahibi olmak istedi. Mimarının cevabı ise “747”yi kullanalım oldu.
İstanbul’un Vapurlarını ‘Sanal’ Ortamda İstanbullular Seçiyorİstanbul’un Vapurlarını ‘Sanal’ Ortamda İstanbullular SeçiyorYeni vapurların modelini belirleyecek olan “Haydi İstanbul Vapurunu Seç” kampanyasını Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş başlattı.
Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri 2005 Sahiplerini BulduYalıtım Sektörü Başarı Ödülleri 2005 Sahiplerini BulduArkitera.com’unda iletişim sponsorluğunu yaptığı Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri, Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Hisarüstü Tesisleri’nde düzenlenen gecede sahiplerini buldu.
Beton Tasarım Öğrenci Yarışması Arkitera Forum''da TartışılıyorBeton Tasarım Öğrenci Yarışması Arkitera Forum''da Tartışılıyor2005-2006 Ulusal/ Uluslararası Beton Tasarım Yarışması’nın “plastic- OPACITY” üzerine Arkitera Forum''da konu açıldı. Öğrenciler bu forum ile yarışmanın jürisine sorularını iletebilecekler.
Arkitera.com Üyelerinin Deklanşöre Basma Zamanı!Arkitera.com Üyelerinin Deklanşöre Basma Zamanı!Mayıs ayı sonunda açılacak olan Platform: "Mimarlık Kentin Neresinde?" sitesinde bulunacak olan kent görselleri için Arkitera Mimarlık Merkezi üyelerine 9 kentin sitede yayınlanmak üzere fotoğraflarının çekilmesi için çağrı yapıyoruz! Bu 9 kentte ikamet eden üyelerimiz kenti çektikleri 3 fotoğrafı en geç 5 Mayıs 2006 tarihine kadar bize göndererek bu küçük çaptaki yarışmaya katılabilirler. Gönderilen fotoğraflar Arkitera.com Yayın Kurulu’nda incelenecek ve katılanlar arasında her kentten 2 kişi seçilip kendileriyle irtibata geçilerek, kentin çekilmesi gereken noktaları belirtilecektir.
Queen Mary ÜniversitesiQueen Mary ÜniversitesiWill Alsop’un Londra ofisinin son projesi Queen Mary Üniversitesi. Yapıda İngiltere’de ilk defa 400 bilim adamının birarada çalışacağı açık-planlı araştırma laboratuarı yer alıyor.
TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Geleneksel Öğrenci Proje Yarışması Sonuçları AçıklandıTemel hedefi peyzaj mimarlığı yanında planlama ve tasarım eğitimi alan tüm öğrencilerin mesleki gelişimine katkı ve destek sağlamak olan TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Geleneksel Öğrenci Proje Yarışması 22-23 Nisan 2006 tarihlerinde yapılan Jüri çalışması ile sona erdi.
İBB''den Yolcu Memnuniyeti Anketiİzmir Büyükşehir Belediyesi yürüttüğü metro ve raylı sistem projeleri ile İzmir’in toplu ulaşım sorununu kökten çözmeyi hedeflerken, vatandaşların memnuniyetini ölçmek ve taleplerini değerlendirmek için de anket çalışması başlattı.
Bornova Adliye Çevresi DüzenlendiYoğun olarak kullanılan Bornova Adliye çevresindeki trafik akışının rahatlatılması ve bölgenin imar planına uygun hale getirilmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulaması yapılan proje tamamlandı.
Tahtalı Baraj Havzası''ndaki Dereler Islah Edilecekİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentin su ihtiyacının yüzde 34’ünü karşılayan Tahtalı Barajı ve havzasının korunmasına yönelik çalışmaları kararlılıkla yürüttüklerini açıkladı.
Mersin’de çevre kirliliği iddiasıMersin’in Adanalıoğlu Beldesi Belediye Başkanı Mehmet Kasım Canbolat, beldedeki bir kimya fabrikasının atıklarını DSİ kanalı ile denize boşalttığını ileri sürdü.
Yabancıların ilgisi arttıYabancılara emlak satışını düzenleyen yasanın ocak ayında yürürlüğe girmesinin ardından emlak piyasası hareketlendi. Yabancılar Türkiye''nin çeşitli yerlerinde bin 206 emlak aldı.
Pepe: Variller Son Derece Zehirli ÇıktıÇevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Tuzla''da çıkarılan varillerden alınan numunelerde TÜBİTAK tarafından ''son derece toksin, zehir'' tespit edildiğini söyledi. Çevre Kanunu''nda değişiklik öngören tasarının görüşmelerinde soruları cevaplandıran Pepe, ''Toprakta tehlike söz konusu değil. Yeraltı sularında kirlenme olmadığını da görmüş durumdayız. Derenin yatağına gömülen varillerdeki zehirler, yüzey sularıyla denize gitmiştir'' dedi.
Tarih: 26 Nisan 2006 Kaynak: Akşam
İskandinav Keops ve AB Invest, Türkiye''de gayrimenkul için güçlerini birleştirdiİskandinav gayrimenkul pazarında faaliyet gösteren Keops, yurt dışı yatırımcılara Türkiye pazarında proje ve danışmanlık hizmeti veren AB Invest ile birleşerek Türkiye''ye Keops AB ismiyle girecek.
Konut kiraları başıboş olursa enflasyon hedefi tutmazGayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Haluk Sur, konut kiralarının "başıboş" bırakılması halinde Merkez Bankası''nın enflasyon hedefini etkileyebileceğini kaydetti.
Ertuğrul Özkök''ün haykırışı''''Bir sosyolog olarak haykırıyorum. Dikkat... Sosyal bir tsunami geliyor. Önceki gün, ''Derbent Güzelleştirme Derneği'' nden atılan o taşlar, hepimizin evlerinin camlarını indiriyor...'''' Bu sözler Hürriyet gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök ''e ait...
Topbaş''a çevre ödülüİstanbul Çevre Konseyi Federasyonu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ı "çevre" ödülüne layık gördü. Topbaş, ödülünü dün düzenlenen törenle federasyon başkanı avukat Tunay Gürsel''den aldı. Törende Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Yılmaz da, Haliç ile İstanbul''un güzelleşmesi için yaptığı çalışmalardan dolayı Topbaş''a bir teşekkür plaketi sundu.
Tarih: 26 Nisan 2006 Kaynak: Sabah Yazan: Serdar Canıpek
Varilli bölgeye orman Orhanlı Beldesi''nde atık varillerinin bulunduğu bölge, ''Atatürk Ormanı'' yapılacak. Kaymakamlık, Tuzla, Akfırat ve Orhanlı belediye başkanları ile Tuzla Piyade Okulu yetkilisinin katılımıyla oluşturulan komisyon, 400 dönüm alanın orman yapılmasını kararlaştırdı. Bölgeye atık döken iki kişiye 15 bin 700 YTL ceza kesildi.
Tarih: 26 Nisan 2006 Kaynak: Radikal
Koyda çiftlik yasakÇevre yasa tasarısına eklenen bir önergeyle, hassas alan niteliğindeki kapalı koy ve körfezlere balık çiftliği kurulamayacağı hükme bağlandı.
Beypazarı''nın hedefi il olmakBeypazarı ve Yöresi Dayanışma Derneği''nin 8. Olağan Genel Kurulu dün İstanbul''da yapıldı. Tarihi evleri, TSE tarafından tescil edilmiş İpek Yolu üzerindeki Ankara''nın Beypazarı ilçesinin geleceği Beypazarı ve Yöresi Dayanışma Derneği tarafından masaya yatırıldı. İstanbul''daki Koşuyolu Kalp Hastanesi Konferans Salonu''nda yapılan toplantıya 50 kişi katıldı. Toplantıda Beypazarı''nın il olma isteği de gündeme getirildi.
Tarih: 26 Nisan 2006 Kaynak: Radikal
Modern vapur klasiğe fark attıYeni Şehir Hatları vapurunu belirlemek için yapılan kamuoyu yoklaması, Türkiye''nin milletvekili veya yerel yönetim seçimleri dışındaki ilk halkoylamasına dönüştü. Bir kaç saat içinde internette 24 bin kişinin oy kullandığı seçimin ilk gününde yüzde 34''lük oranıyla ''modern'' görünümlü model 8, oyu kendisine en yakın klasik görünümlü vapur modeline yüzde 14''lük fark attı.
Marmaray''da ikinci etap ihalesiMarmaray Projesi''nin ikinci etabı olan, ''''Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi, İnşaat, Elektrik ve Mekanik Sistemler (CR1)'''' ihalesinde en düşük teklifi, 863 milyon 372 bin 904 Avro ile AMD Rail (Alstom-Marubeni-Doğuş) verdi. Ulaştırma Bakanlığı Demiryolları, Liman ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH) binasındaki ihalede, projenin yapımı için teklif veren AMD Rail, Astaldi-Ansaldo JV, Bechtel Enka JV (Bechtel-Enka), EurasiaRay Group (Siemens AG-Siemens AŞ-Yapı Merkezi-Kiska) konsorsiyumlarının teklifleri noter huzurunda açıldı. İhalede en düşük teklifi, 863 milyon 372 bin 904 Avro ile AMD Rail verdi. AMD Rail, daha sonra sözleşme görüşmelerine davet edilecek. İhaleye katılan Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şahin , ihale kapsamındaki işlerinin 48 ayda tamamlanmasının planlandığını bildirdi.
Tarih: 26 Nisan 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Büyükşehir Belediyesi, ‘Çevre’ Hizmetlerini Üniversitelere TaşıdıOsmanlı Devleti ile Türkiye’nin sosyal ve siyasal hayatında çok önemli bir rol oynayan ve ülkemizin akademik hayatının sembolü olan İstanbul Üniversitesi’nin Beyazıt kampusü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tarihi dokusuna uygun olarak yenilendi. Sırada Avcılar kampusü ile YTÜ ve İTÜ de var.
Biri de canı saysa!Marmara depreminde hatalı binalar nedeniyle hayatını kaybedenler için açılan davalarda, cezaların ölenlerin sayısına göre değil, suça konu olan binaların bulunduğu parsel sayısına göre verilmesi farklı kararların ortaya çıkmasına neden oldu.
Küçükçekmece''ye ''yasadışı'' projeİstanbul''da Kartal Sanayi Bölgesindeki yeni ''''Merkezi İş Alanları'''' planlaması ile Küçükçekmece Gölü-Marmara Denizi arasındaki kumsallık alanda ''''rekreasyon alanı'''' düzenlemesi için sadece 6 yabancı mimardan öneri istenerek gerçekleştirilen proje yarışmasında, ''''Türk yasalarının dikkate alınmadığı'''' ortaya çıktı.
Bilgi Mimarlık Programı Kartal ve Küçükçekmece Projeleri’ni Tartışıyor!İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Kartal ve Küçükçekmece kentsel dönüşüm projelerini tartışmak üzere 29 Nisan 2006 Cumartesi günü Dolapdere Kampüsü’nde bir toplantı düzenliyor.
Sahillerdeki yapılaşma Almanları bile üzdüAntalya''daki Turizm Zirvesi''ne Almanların uyarıları damgasını vurdu. Zirveye katılan Alman turizmciler, "Muhteşem bir doğanız var, çevreyi koruyun" derken Lara''daki doğanın betonlaşarak bozulmamasını istediler.
Çimentoda anlaşma sağlandıTürkiye Çimse-İŞ Sendikası ile Çimento Müstahsilleri İşverenleri Sendikası (ÇMİS) arasında, 44 fabrikada çalışan yaklaşık 5 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varıldı.
Mimarlar Odasından İki Yeni ŞubeMimarlar Odası 40. Dönem Genel Kurulu’nda Hatay ve Muğla’da Şube kurulmasına karar verildi. Hatay Şubesi’nin etkinlik bölgesi Hatay il sınırları içi, Muğla Şubesi’nin etkinlik bölgesi ise Muğla il sınırları içi olarak belirlendi. Böylece Mimarlar Odası’nın Şube sayısı 23’e yükseldi. Hatay ve Muğla Şubeleri yapacakları ilk genel kuruldan sonra Şube statüsünde çalışmalarına başlayacaklar. Hatay ilinde 240, Muğla ilinde 620 Oda üyesi mimar bulunuyor… Hatay ilinde şu anda Antakya ve İskenderun Temsilcilikleri ile Kırıkhan ve Samandağ Oda Temsilcileri, Muğla ilinde ise Bodrum, Datça, Fethiye, Marmaris, Milas, Muğla ve Ortaca Temsilcilikleri faaliyet gösteriyor. Genel Kurul’un bu kararından önce Hatay ili Adana Şubesi’nin, Muğla ili ise İzmir Şubesi’nin etkinlik bölgesi içinde idi… Genel Kurul ayrıca Ankara Şubesi etkinlik bölgesinde olan Erzurum ilinin ve Erzurum Temsilciliğinin Van Şubesi etkinlik bölgesi içine alınmasına karar verdi.
Tarih: 25 Nisan 2006 Kaynak: Mimarlar Odası Genel Merkezi
Kocaeli''ne yeni hipodromTürkiye''nin 8''inci hipodromu Kocaeli''ne yapılıyor. İzmit Sarımeşe Belde Belediye Başkanı Ergün Berdan, yüzde 70''i tamamlanan hipodromda önümüzdeki yıl resmi at yarışlarının başlamasını istediklerini söyledi. Ergün Berdan, toplam 432 dönüm alanda yapımına geçen yıl başlanılan hipodromda 468 ahır, seyis odaları ve 1400 metrelik kum pistin bitirildiğini ifade etti.
Tarih: 25 Nisan 2006 Kaynak: Radikal
Çocuk gözüyle kent kültürüÇekül tarafından yürütülen ''''Kentler Çocuklarındır'''' projesinin dergisinde, kültür elçisi 105 çocuğun kentlere bakışları kendi cümleleriyle anlatılıyor.
316 ölüme en fazla üç yıl hapisMarmara depreminde 316 kişiye mezar olan Yüksel Sitesi''ni yapan şirketin sorumluları bir yıl sekiz ay ile iki yıl 11 ay arasında hapis ve 50''şer YTL de para cezası aldı. Bu cezalar da ertelendi.
Pazar Yerleri Yeniden Düzenleniyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, mevcut Pazar yerlerinde hizmet kalitesinin bulunmadığını ve pazarın kurulduğu sokakta yaşayan insanların sıkıntı çektiğini belirterek, bir şekliyle bunları düzenleyeceklerini söyledi.
İstanbul vapurunu seçŞehir Hatları vapurlarının yerini alması için tasarlanan 8 yeni model tanıtıldı ve halkoylaması başladı. İskeleler ve internet sitelerinde seçim yapacak olan halk, İstanbul''un yeni vapur modelini belirleyecek.
Varillerin 210''u boya sanayiindenGünlerdir gündemden düşmeyen zehirli varillerin tamamı çıkarıldı. 640 varilden 430''unun aynı tür atık maddeyi taşıdığı, 210 varilin ise boya sanayiiyle ilgili maddelerle dolu olduğu belirlendi.
Koç’a Kiracı Oldu, Banyoda 10 milyon YTL’yi BulacakÖmer Yılmaz’ın 1992’de kurduğu Orka Banyo, bugüne kadar 180 bin parça banyo mobilyası üretti. Orka Banyo, Koç’un İstanbul’daki Bozkurt Mensucat’tan boşalan binasında kiracı olarak faaliyet gösteriyor.
17 Ağustos depreminde yıkılan Yüksel Sitesi hakkında açılan dava sonuçlandıYalova Ağır Ceza Mahkemesi, 316 kişinin öldüğü Yüksel Sitesi davasında 5 sanığa 50 YTL ceza verdi. Hukukçular Veli Göçer''e verilen cezayı hatırlatarak, "Farklı cezalar kamu vicdanını yaralıyor" dedi.
İstanbul’un Anıt Ağaçlarına Tedaviİstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nce, bazıları 350 yıllık 550 anıt ağacın bakım ve tedavisi yapılacak. Park ve Bahçeler Müdürü İhsan Şimşek, İstanbul genelinde yaşı, türü, bulunduğu tarihsel konumu dolayısıyla değerli ve anıtsal özellik taşıyan ağaçlardan fiziksel ve biyolojik zarar görenlerin, uzun süre yaşamlarını devam ettirebilmeleri için tedavi ve rehabilitasyonuna yönelik proje yürüttüklerini söyledi. Şimşek, "Bu iş için 500 bin YTL’lik kaynak ayırdık" dedi.
Tarih: 25 Nisan 2006 Kaynak: Hürriyet
Takvim
<<Nisan 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.