Haberler

26 Mayıs 2008, Pazartesi

Ahmet Misbah Demircan: Tarlabaşı Ekonomik Bir Değer Olarak GörülmüyorduAhmet Misbah Demircan: Tarlabaşı Ekonomik Bir Değer Olarak Görülmüyorduİhale süreci 2007 yılının ilk yarısında başlayan Tarlabaşı Yenileme Projesi, Anıtlar Kurulu’ndan alınan onay sonrası avan proje aşamasında halkın ve uzmanların görüşüne sunuldu. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın ev sahipliğini yaptığı bir davetle açılan sergi, 22 Haziran 2008 tarihine kadar Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde görülebilecek. Haberin Devamı
Zaha Hadid’den Varşova’ya gökdelenZaha Hadid’den Varşova’ya gökdelenMimarlık dünyasının Irak kökenli starı Zaha Hadid, yeni binasını Polonya’ya dikiyor. Hadid’in geçen Çarşamba planlarını açıkladığı yapı, Polonya’nın başkenti Varşova’nın kalbinde yükselecek 240 metrelik bir gökdelen.
Ulucanlar Cezaevi kültür merkezi olacakUlucanlar Cezaevi kültür merkezi olacakDeniz Gezmiş ve arkadaşları, Yılmaz Güney, İlhan Selçuk, Yaşar Kemal, Bülent Ecevit, Fakir Baykurt, Kemal Tahir gibi siyaset ve edebiyatta Türkiye’nin önemli isimlerinin yattığı cezaevi Ulucanlar, kültür-sanat merkezi olacak.
Turkish DelightTurkish DelightFes, hamam kurnası, çay bardağı gibi geleneksel Türk eşyalarının günümüz şartlarına göre modernize edilmiş halleri Berlin'deki Bergama Müzesi'nde sergileniyor.
Bilinçli ve kasıtlı yalınlığın izindeBilinçli ve kasıtlı yalınlığın izindeÇağdaş Alman tasarımının 35 farklı imzasını buluşturan 'Tasarımda Kararlı Yalınlık: Farklı Bir Ürün Kültürünün Oluşumu' sergisi, 15 Haziran'a kadar İstanbul Teşvikiye'deki Milli Reasürans Sanat Galerisi'nde izlenmeye devam ediyor.
Bodrum’da otel anlayışı Kuum’la değişecekBodrum’da otel anlayışı Kuum’la değişecekGöltürkbükü’nde kendine ait koyunda, 300 metre uzunluğundaki sahili ve önünde uzanan masmavi denizi kucaklayan yeni bir yaşam alanı hızla hazırlanıyor.
İstanbul'un dev projelerine dur!İstanbul'un dev projelerine dur!Mahkeme, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 1/100 ölçekli planıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı aldı. Dev projeler askıda kaldı.
Hilton'la medeniyetleri buluşturacağızHilton'la medeniyetleri buluşturacağız600 milyon dolarlık bir yatırımla 22 şehirde 25 Hilton Garden Inn açacak olan Kosifler Grubu'nun Başkanı Hasan Kosif ve kardeşi Hüseyin Kosif büyük projeyi Sabah'a anlattı.
İlkemiz dürüst ve samimi binalar yapmakİlkemiz dürüst ve samimi binalar yapmakTabanlıoğlu Mimarlık, yaptığı alışveriş merkezleri, lüks konutlar ve müze projeleriyle ismini sık sık duyuruyor. Kanyon, Sapphire İstanbul, Levent Loft ve İstanbul Modern en bilinen yapılarından birkaçı.
Bü­yük­şe­hir’den Çiğ­li’ye de kül­tür mer­ke­ziBü­yük­şe­hir’den Çiğ­li’ye de kül­tür mer­ke­ziİz­mir Bü­yük­şe­hir Be­le­di­ye­si, ye­ni bağ­la­nan il­çe ve bel­de­ler­de çok amaç­lı sa­lon­lar in­şa eder­ken, bir yan­dan da es­ki met­ro­pol­ler­de kül­tür mer­kez­le­ri ku­ru­yor. Gü­zel­bah­çe’de­ki am­fi­ti­yat­roy­la Gü­mül­dür’de­ki çok amaç­lı sa­lo­nu hiz­me­te açan Bü­yük­şe­hir, gün sa­yan Bor­no­va Kül­tür Mer­ke­zi’nin ar­dın­dan Çiğ­li Kül­tür Mer­ke­zi için de düğ­me­ye bas­tı. Şi­rin­te­pe Ma­hal­le­si’nde ku­rul­ma­sı plan­la­nan mer­ke­zin ya­pım iha­le­si 12 Ha­zi­ran’da ger­çek­leş­ti­ri­le­cek. İn­şa­at ça­lış­ma­la­rı, yer tes­li­min­den 180 gün son­ra ta­mam­la­na­cak. Top­lam bin 219 met­re­ka­re­lik ala­na in­şa edi­le­cek. 3 kat­lı ola­cak. Oto­park, tek­nik oda­lar, ye­mek­ha­ne, 120 ki­şi­lik kon­fe­rans sa­lo­nu, top­lan­tı sa­lo­nu, eği­tim oda­sı, ço­cuk oyun oda­sı ve kü­tüp­ha­ne yer ala­cak.
Tarih: 26 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Balıkesir merkezinin görüntüsü değişecekBalıkesir merkezinin görüntüsü değişecekBelediyeyle TCDD protokol imzaladı. Restore edilen, eski güzelliğine tekrar kavuşan tarihi garın çevresine el atıldı. Çirkin görüntü sergileyen binalara balyoz vuruldu.
20 bin metrekareyi değiştirecek Tarlabaşı projesi görücüye çıktı20 bin metrekareyi değiştirecek Tarlabaşı projesi görücüye çıktıİstanbul'un tarihi semtlerinden Tarlabaşı yenileniyor. Beyoğlu Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 'Tarlabaşı Yenileme Projesi' kapsamında toplam 20 bin metrekarelik bir alanda 278 bina restore edilecek...
Kapadokya Sarıca Kilise RestorasyonuKapadokya Sarıca Kilise RestorasyonuYıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı’nın düzenlediği Koruma Söyleşileri’nin ikincisine, 20 Mayıs 2008 Salı günü “Kapadokya Sarıca Kilise Restorasyonu” konulu sunumuyla Cengiz Kabaoğlu konuk oldu.
ULI Türkiye Başkanı Haluk Sur ile Gayrimenkul Sektörü ÜzerineULI Türkiye Başkanı Haluk Sur ile Gayrimenkul Sektörü ÜzerineTürkiye’nin her sektörde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de yapısal anlamda bir değişim süreci yaşıdığını belirten Sur, yatırımcıların, uluslararası değerleme, uluslararası raporlama, muhasebe standartları veya pazar araştırma standartları gibi konularda giderek bu işin uzmanı olan firmalara doğru yönlendiğini ve bu gidişi sağlıklı bulduğunu söyledi ve ekledi “Türkiye ve Türk gayrimenkul sektörü dışa açıldıkça, küresel rekabet içine daha çok girdikçe, küresel gayrimenkul piyasalarını daha fazla gözlemledikçe bu ayrışma ve sektörel bazda alt grupların yerli yerine oturması, rollerinin tarif edilmesi, görev tanımlarının anlaşılır ve net bir hale gelmesi kaçınılmaz.”
Balina avcılığı afişi birincilik getirdiBalina avcılığı afişi birincilik getirdiDünyayı tehdit eden sorunları duyurmayı amaçlayan Uluslararası Afiş Tasarım Yarışması’nda, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İletişim Tasarımı öğrencisi Ayçin Turan, Balina Avcılığı kategorisinde birinci oldu.
En güzel 10 art nouveau yapıEn güzel 10 art nouveau yapıArt nouveau (Ar nuvo olarak okunuyor, Fransızca Yeni Sanat anlamında), dekoratif süslemelerin ön plana çıktığı, kıvrımların, çiçek ve bitki desenlerinin, vitrayların sık sık kullanıldığı, 19. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkmış bir mimarlık akımı.
RAF Ürün Dergisi, Tanju Özelgin’in Kapak Tasarımıyla Küresel Isınmaya “DİKKAT” ÇekiyorRAF Ürün Dergisi, Tanju Özelgin’in Kapak Tasarımıyla Küresel Isınmaya “DİKKAT” ÇekiyorRAF Ürün Dergisi’nin 2008 Mayıs sayısı yayınlandı. Derginin kapak tasarımı Tanju Özelgin’e ait. “DİKKAT” isimli tasarım, özellikle son yarım yüzyıl içerisinde yerkürenin yüzeyine yakın havanın ve okyanusların ortalama ısısında gözlemlenen artışa yani küresel ısınmaya dikkat çekiyor.
AEM Buluşmaları - Betonart Toplantıları 01: Tülin Hadi ile "Modern Macar Mimarlığı" Toplantısı GerçekleştirildiAEM Buluşmaları - Betonart Toplantıları 01: Tülin Hadi ile "Modern Macar Mimarlığı" Toplantısı GerçekleştirildiAEM Buluşmaları kapsamında gerçekleştirilen BETONART Toplantıları’nın ilki 21 Mayıs Çarşamba günü Arkitera Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi. BETONART Dergisi, İlkbahar 2008 sayısıyla birlikte okuyucularına yeni bir tartışma ortamı sunuyor.
Metin Hepgüler: Ankara Sheraton Oteli Yarışması’nda Birincilik Ödülünü Ben KazanmıştımMetin Hepgüler: Ankara Sheraton Oteli Yarışması’nda Birincilik Ödülünü Ben KazanmıştımMimar Metin Hepgüler, tasarımı gmp Architekten Mimarlık Bürosu’na ait olan ve büronun kurucularından Meinhard von Gerkan’ın 15 Nisan 2008’de düzenlenen ARKIMEET konferansında da tanıttığı Ankara Sheraton Oteli hakkında bir açıklama yaptı.
Kap Camii'nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii'ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
2010 yolunda memleketimden müze manzaralarıİstanbul 2010'da Avrupa Kültür Başkenti olacak ve devlet müzelerinin hali kötü. Çoğunun bir web sitesi yok, izleyiciyi çekecek geçici sergiler düzenlemiyorlar. Çok değerli alanlardaki binaların önemli bir kısmı depolara ayrılmış, yeni sergiler için yer yok.
Başak’tan Türkiye Genelinde Bayilere ve Ustalara Eğitim Seminerleri VerildiBaşak Çatı & Cephe Sistemleri’nin Tüm Türkiye’deki bayileriyle birlikte gerçekleştirdiği “Bayi Eğitim Seminerleri”, Eskişehir’de yapıldı.
Hasankeyf yok olacak mı?Doğa Derneği, Hasankeyf ve Dicle Vadisi’nin korunması için Ilısu Barajı’na karşı 2005 yılında başlattığı çalışmaları hızlandırmış durumda...
Depremden kaçarken TOKİ’ye yakalandılar!Hem depreme daha dayanıklı olsun hem de kapasite artsın diye Güngören’deki Dr. Lütfü Kırdar İlköğretim Okulu’nun boş arsasına yeni bina yapılacak, eskisi yıkılacaktı. İhaleye çıkıldı, temel kazılmaya başlandı.
Yılmadık, 12 yıl dava bekledik golf otelde ilk 100’e gireceğizLykia Group 12 yıl önce tahsisini aldığı Antalya’daki arazideki davalar için tam 12 yıl bekledi. Davayı kazanan Lykia Group 100 milyon euro yatırımla imza attığı Akdeniz çanağının denize sıfır ilk golf tesisini Eylül ayında açmaya hazırlanıyor.
Nilüfer'in 1/5000'lik planlarına itiraz varTürkiye bir hukuk devleti. Burada her şey hukuk kurallarına göre yürümek zorunda. Kentlerimizi daha çağdaş, daha yaşanabilir kılmak için hazırlattığımız planlarımız da böyle olmalı. Ne yazık ki Bursa`da durum böyle değil.
‘2010 Kültür Başkentliği’nin startı verildiİstanbul, 2010 Avrupa Kültür Başkenti sürecinde yapılacak çalışmaların start aldığı tanıtım toplantısı Dolmabahçe Sarayı’nda yapıldı.
Gül'den küresel ısınmaya karşı birlik çağrısıBodrum'da yapılan Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nın (WWF) Uluslararası Yıllık Kongresi'nin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, küresel tehditlere karşı birlikte, hızlı ve kararlı şekilde hareket edilmesinin tüm ülkelerin ortak sorumluluğu olduğunu söyledi.
Seyitömer'deki arkeolojik kazılar sürüyorSeyitömer Linyitleri İşletmesi (SLİ) arazisindeki höyükte devam eden kazılarda, Kütahya ve çevresinde MÖ 3000'li yıllarda kalıpla çini ve seramik üretiminin yapıldığını belirlediklerini bildirildi.
Konuttaki daralma en çok arsaya yaradıİmarı alınmış, ifrazlı tapusu olan arsalar yatırımcısına en ideal kazancı sunmaya devam ediyor. Yeşil Vadi Arsa Ofisi Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Orhan, arsa alırken bölgenin göç alması, sanayisinin planlı bir şekilde olması ve aktif yollar üzerindeki bir bölgede bulunması kriterlerinin çok önemli olduğunu belirtiyor.
Ulus'a aslına uygun tarihi yapılandırmaAnkara Büyükşehir Belediyesi, başkentin tarihi binaların ağırlığını koruduğu semti ''Ulus Tarihi Kent Projesi'' kapsamında tarihi yapıları koruyarak yeniden yapılandıracak.
Çolakoğlu: Kültür başkenti için 45 milyon YTL katkı bekliyoruzİstanbul 2010 Yürütme Kurulu Başkanı Nuri Çolakoğlu, İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında özel sektörden 45 milyon YTL destek beklediklerini açıkladı.
Odesa'yı Türk inşaatçılar yeniden inşa edecekDış Ticaret Müsteşarlığı ve Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Genel Sekreterliği tarafından Ukrayna'nın Odesa Bölgesine yönelik olarak 20 ihracatçı firma temsilcisinin katılımıyla düzenlenen "İnşaat Malzemeleri Sektörel Ticaret Heyet Programı" yoğun ilgi gördü.
Kanalizasyon suyu 350 bin yıllık mağarayı yok ediyorKüçükçekmece'deki 350 bin yıllık en eski yerleşke olan Yarımburgaz Mağarası yok olmakla yüz yüze. Kanalizasyon sularının yoğun bir biçimde aktığı mağara 'Gümüş İncir' efsanesinin peşinden koşan definecilerce de tahrip ediliyor.
Tekirdağ, Türkiye'nin yıldızı olacakİstanbul'a 110 kilometre mesafedeki Tekirdağ'ın Türkiye'nin batıya açılan kapısı konumunda olduğunu belinten Belediye Başkanı Ahmet Aygün, yurdışından gelen yabancı misafirlerin kafasında güzel bir imajı bırakmak ve Tekirdağlı vatandaşların daha huzurlu bir yaşam sürmesi için çalıştıklarını söyledi.
Antrenman sahasının dibindeki Ardenia evleri Beşiktaşlıların gözdesiFiyatı 1.4 milyon YTL ile 1.7 milyon YTL arasında değişen Ardenia Park villalarından ilk alan futbolcu Beşiktaş kaptanı İbrahim Üzülmez oldu. Üzülmez, diğer takım arkadaşlarını da teşvik ediyor.
İzmir'e niyet, Mersin'e kısmetİsveç ve İngiliz ortaklığında İzmir'e yapılması planlanan 7 yıldızlı 2 otel ve iş merkezi projesi, Mersin'e kaydırıldı. Mersin'in Erdemli ilçesine bağlı Ayaş beldesine 20 milyon dolarlık yatırımla 5 yıldızlı otel yaptıran işadamı Abdullah Şahin, buradaki inşaata ortaklık teklifinde bulunanların olduğunu söyledi.
Marmaris’teki ağaç katliamıGeçen hafta sonu Marmaris’te üç tane uluslararası toplantı vardı. Bunlardan birinde bendeniz de konuşmacıydım. Bu arada Kültür ve Turizm Bakanı Günay da, Bodrum’daki tarih katliamlarını yerinde tespit edip Marmaris’e geldi.
350 milyon $’lık ampul pazarında yerli üretici yokEnerji Bakanı Hilmi Güler’in gündeminde tasarruf ve Fidel Castro var. Ocak ayında başlatılan En-Ver kampanyasıyla halkı enerjiyi verimli kullanmak ve tasarrufa yönlendirmek isteyen Hilmi Güler, Castro’yu örnek alarak okullarda tasarruflu ampuller dağıtıyor.
Kaçak yapılaşma giderek azalıyorTOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye’nin dört bir yanına yaptıkları konutlarla ilgili yaşanan sıkıntıları dile getirirken, “En büyük sıkıntımız, konut ihtiyacı olan insanların peşinatı ve taksitleri ödeyecek parasının olmaması. Bedava verseniz bile, ‘evime buzdolabı, halı al’ diyecek durumda. Vatandaş bulduğu parayla karnını zor doyuruyor” dedi. Ankara Üniversitesi’nde düzenlenen bir konferansa katılan Bayraktar, TOKİ’nin faaliyetlerini ve Türkiye’deki konut sorununu değerlendirdi. TOKİ olarak en büyük isteklerinin Türkiye’deki konut fiyatlarının ve kiraların düşmesi olduğunu ifade eden Bayraktar, son dönemde kaçak yapılaşmanın oldukça yavaşladığını, bu konuda ciddi adımlar atıldığını ifade ederek, TOKİ’nin alt ve orta gelir grubuna üretilen konut oranının yüzde 80 olduğunu vurguladı.
Tarih: 26 Mayıs 2008 Kaynak: Akşam
Kemeraltı Göz Kamaştıracakİzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en büyük yenileme projelerinden Kemeraltı Anafartalar Caddesi Cephe Düzenleme Projesi’nde 2. etap çalışmalara da başladı.
Malatya belediyesinin başarılarıZaman zaman yolum Malatya’ya düşer. Geniş caddelerindeki hareketlilik de hoşuma gider. Hele Kernek Suyuna sevdalıyım. O ne bolluk ve coşku. Oldum olası zaten suyu çok severim...
Bedava suyun sevincini yıkım kararı gölgelediTürkiye'de ilk kez bedelsiz su kullanımı hakkı yoluyla ibadethane statüsü alan Sultanbeyli Cemevi'nde sevinç kısa sürdü. Cemevi için kaçak olduğu gerekçesiyle yıkım kararı bulunuyor.
Ekolojik gökdelen yapmak mümkünYapı Endüstri Merkezi, ekoloji ve sürdürülebilir tasarım alanlarında yürüttüğü çalışmalarına, Yeşil Tasarım ve Planlama Konferansı ile devam ediyor.
Olimpia Park konutları satıştaOlimpia Park Konutları; Bağcılar Olimpik Spor Kompleksi’nin yanında, 31 bin 360 metrekarelik alanda ve birbirine komşu iki ayrı site olarak 21 bloktan oluşan çeşitli ebatlardaki toplam 508 daire olarak inşa ediliyor. İnşaat sektöründe dev iş merkezleri, toplu konutlar ve sayısız sosyal sorumluluk projelerinin markası olan Metar Grup, Bağcılar’da yaptığı Çınar Olimpia Park Konutları ile yeni bir başarıya daha imza atıyor. ‘Biz içinde yaşayamayacağımız hiçbir projeye imza atmadık’ diyen Metar Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haldun M.Özbak, ultra kalite hedefiyle çalıştıklarını belirterek, “Bu sebeple piyasadaki durgunluk bizi pek ilgilendirmiyor. Biz bitmiş daire satıyoruz. İki etaptan oluşan 508 dairemizi yıl sonuna kadar teslim edeceğiz” dedi.
Tarih: 26 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Bekir Yeniay
TBMM Çevre Komisyonu Başkanı'ndan Umut Verici SözlerTürkiye’de çevre bilinci, daha gelişmiş Batı ülkelerine kıyasla daha zayıf, bunu kabul etmemiz gerekiyor, fakat çok sevindirici bir iki husus var. Birincisi bu bilinç çok hızlı bir şekilde yükseliyor Türkiye’de.
En iyilerde 2 Türk otelİngiliz Guardian gazetesi, "En iyi deniz manzaralı" ve En iyi aile plajlı" otelleri derledi. 10'ar otellik listelerde Ölüdeniz ve Gökova'dan da birer otel yer alıyor.
2. GAP harekâtıTürkiye Cumhuriyeti tarihinin ve dünyanın en büyük entegre kalkınma projesi olarak kabul edilen Güney Doğu Anadolu Projesi (GAP) yeniden start alıyor.
“2-B kangreni” kanunla bitecekÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, 27 yıllık kangrene dönen ‘orman vasfını kaybetmiş araziler’ olarak isimlendirilen 2-B’ler için kanun değişikliği yapacaklarını söyledi. Orman Genel Müdürlüğü, DSİ Genel Müdürlüğü ve diğer ilgili kurumlarla, 2008-2012 yılları arasındaki sulama ve diğer yatırımları görüşmek üzere geldiği Adana’da açıklamalarda bulunan Bakan Eroğlu, “Taşınmazları orman sınırları içerisinde kalanların mağduriyeti, orman kadastro komisyonlarınca yapılacak “2/B” uygulamasıyla giderilecek. Daha önce Anayasa değişikliği ile gerçekleştirilmeye çalışılan 2-B’lerin, bu defa kanun değişikliği ile satılması planlanıyor” dedi.
Tarih: 26 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Fatih Keçe
ABD'li Coldwell 5 milyar $'lık gayrimenkul yatırımını ertelediTürkiye için 5 milyar dolarlık yatırım planı olduğunu açıklayan ABD'li şirket Coldwell Banker, kapatma davasının ardından geri adım attı. Türkiye CEO'su Işık, "İkna turlarımız sürüyor. Eylülü bekliyoruz" diyor.
Bodrum'da Monarch Court'u yarattı yurtdışına yayacakİngiliz gayrimenkul yatırım şirketi City Centre Holdings, Bodrum'daki 3 konut projesi ile yarattığı "Monarch Court" markasını, yurtdışına taşımayı planlıyor.
Zengin mahallesi Acarlar'da 'sosyetik pazar' kavgası var!İstanbul'un en zengin mahallesi Acarlar'da kurulan 'çakma' Ulus Pazarı, kaçak çıktı. İzni bulunmayan sosyetik pazar mahkemelik olunca esnaf 'Beykoz Ulus Giyim Pazarı' olan ismini fuar olarak değiştirdi.
Gökçek de teleferik yapmaya karar verdiUlus Tarihi Kent Projesi ile tarihi dokuya yakışmayan tüm yapıların yıkılarak yeniden yapılacağını belirten Başkan Melih Gökçek, "Teleferik turlarının da düzenleneceği proje kapsamında yapılan her çalışma Ulus'a artı değer katacaktır" dedi.
‘Satış sıkıntısı çeken proje var’Önde gelen gayrimenkul şirketlerinden Soyak’ın yönetim kurulu üyesi Emre Çamlıbel, “Satış sıkıntısı çeken projeler var ama bu, genele yaygın bir durum değil. Talep daha çok sektörün köklü ve güçlü firmalarına yöneliyor” dedi.
İstanbul plansız kaldıMimarlar, İnşaat, Şehir Plancıları, Çevre, Ziraat, Makina, Elektrik ve Harita Mühendisleri Odalarının başvurusu üzerine, 2006 sonunda Büyükşehir'e bağlı BİMTAŞ AŞ bünyesinde oluşturulan İstanbul Metropolitan Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (IMP) tarafından hazırlanan '1/100.000 Ölçekli İstanbul İl Çevre Düzeni Planı', İstanbul 2. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.
Teknoloji âşığı iyimser tasarımcıTasarımda dünya trendlerini belirleyen isimlerden Karim Rashid, dördüncü kez geldiği İstanbul’da hayatımıza teknoloji sayesinde giren üçüncü boyutun önemini anlattı.
Boğaz'a siteye 6 ay önce ret sonra onay...SP Genel Başkan Yardımcısı Rıza Güneri'nin Tarabya'daki 120 konutluk site projesine 6 ay önce onay vermeyen belediye kararını değiştirdi...
Boğaz'da yüzen bir banyo küvetiİstanbul'da denizde çalışacak "taksiler" hizmete girmiş. Gazetelerde haberini okudum, fotoğrafını gördüm.
İstanbul'u geri kazanım süreci başladıİstanbul'un 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti proje takvimi belirlendi. İstanbul 2010 Koordinasyon Kurulu Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı'ya göre, İstanbul'daki her haneye 'Avrupa Kültür Başkenti' bilincini taşımak gerekiyor.
Vadime dokunmayınEndemik bitki ve canlı çeşidi açısından dünyanın en önemli 200 vadisinden biri olan Rize'nin İkizdere Vadisi'nde yapılması planlanan 16 regülatör ve hidroelektrik santralına karşı yöre halkı büyük mücadele veriyor.
İzmirliler 'marka' logosunu oyluyorİzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş "Bütün İzmirlileri kentin yeni logosu ve sloganını belirlemek için 15 Haziran'a kadar sürecek olan oylamaya katılmaya davet ediyoruz'' dedi. Demirtaş yaptığı açıklamada, yerli ve yabancı uzmanların 6 ayı aşkın süredir hazırladığı logo ve sloganlar arasından 10 tanesini İzmirli'nin beğenisine sunduklarını, bunların arasından hangisinin İzmir'in logosu ve sloganı olacağına İzmir halkının karar vereceğini belirtti. Demirtaş, açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Logoların seçilmesi bir sonuç değil bir başlangıç olacaktır. İzmirlilerin Odamıza gelerek, internet sitemizi kullanarak, kısa mesajla, çağrı merkezimizi arayarak mutlaka bu oylamaya katılmalarını istiyoruz. Mümkün olan en geniş kitlenin görüşünü alabilmek için her türlü iletişim kanalını kullanıyoruz. Şu ana kadar 14 bini aşkın İzmirli oy kullandı. İzmirlileri 15 Haziran'a kadar sürecek olan oylamaya katılmaya davet ediyoruz.''
Tarih: 26 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
İstanbul dönülmez bir kültür sanat yolculuğundaİstanbul 2010 Kültür Başkenti Yürütme Kurulu Başkanı Nuri Çolakoğlu : Yeni Mekanlar yapılacak
El Maktum, İETT parasını ödüyor!Kamuoyunda "Dubai Kuleleri" nin yapılacağı arsa olarak bilinen İETT arsası, tartışmalı bir süreçten sonra ihaleye çıkartılmış ve ihaleyi 705 milyon dolara yine Sama Dubai Holding kazanmıştı.
İnşaatta talep köklü şirketlereGayrimenkul şirketlerinden Soyak'ın yönetim kurulu üyesi Emre Çamlıbel, yaptığı açıklamada 2001 krizi sonrasında ertelenen talebin yeniden piyasaya dönmesinin yarattığı çekicilikle 2004-2006 döneminde sektör dışından birçok firmanın sektöre giriş yaptığını söyledi. Çamlıbel, dünya finansal krizinin neden olduğu ortamda, konut kredisi faizlerinin artması piyasanın genel olarak durgunlaşması gibi nedenlerle her projede eski fiyatlarla satışın mümkün olmadığını söyledi. Çamlıbel, "Satış sıkıntısı çeken projeler var ama bu, genele yaygın bir durum değil. Talep daha çok sektörün köklü ve güçlü firmalarına yöneliyor" dedi.
Tarih: 26 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
İngiltere'ye 50 yılda 2 Londra 'eklenecek'İngiltere'de yapılan bir araştırma, ülke nüfusunun yarım yüzyıl içinde iki Londra nüfusu kadar büyüyeceğini ortaya koydu. Avam Kamarası Kütüphanesi uzmanlarının yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, 2056 yılına gelindiğinde, İngiltere nüfusu 17 milyonluk bir artışla 67.9 milyona yükselecek. Uzmanlar, bu nüfus artışının doğum oranları, ortalama yaşam süresi ve göç hareketinden kaynaklanacağına işaret etti.
Tarih: 26 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
Top Gözü Kanyonu'nda santral istemiyoruzİşletmecilerin yetkili makamlara ulaştırdıkları dilekçelerinde şu görüşlere yer verildi: "Yuvarlak Çay'ın suları bir kanal açılarak, binlerce yıldır aktığı yatak değiştirilecek ve elektrik santrali kurulacak.
Her Papa için özel tasarım yapıyorlarBanyo, seramik ve sofra takımı tasarımlarıyla ünlü, 260 yıllık bir Alman markasının patronu, çok hareketli bir piyasası olduğu için Türkiye ile işbirliği yaptıklarını belirtiyor. Marka, her Papa için özel tasarımlar yapıyor.
ASO'nun 8 milyonluk yeni akıllı binası hazırYaklaşık 8 milyon dolara mal olan ve Haziran ayı başında hizmete girmesi planlanan yeni ASO binası, 8,5 büyüklüğünde depreme dayanıklı olarak inşa edildi.
Berlin ve İstanbul aynı AVM'de birleşecekMulti Turkmall Yönetim Kurulu Başkanı Hans Otto Nagel, Berlin-İstanbul adını taşıyacak yeni AVM yatırımının müjdesini Berlin'de verdi.
TOKİ gelecek dönemde yoksula konut yapacakTOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, gelecek dönemde alt gelir gruplarına yönelik konut projelerine ağırlık verileceğini açıkladı.
Asfalttan çevreye sevgilerle!Türk şirketi Simge Grup, yüzde 60 daha az enerji harcayarak ve sera gazı salınımını en aza indirgeyerek mıcır hazırlamayı başardı. Buluş, Kyoto Protokolü' şartlarına uyan iki projeden biri.
Yeşil Türbe'nin ardından Yeşil Cami'de restorasyon başlayacakUzun yıllardır ihmal edilen Yeşil Cami'nin restorasyonu, Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün bu yılki programına girdi. Yeşil Türbe'nin ardından Yeşil Cami ve daha sonra da Osmangazi ve Orhangazi türbeleri onarılacak.
'Kentsel dönüşüm projesi Mersin'in en önemli konusu'Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, çalışmaları sürdürülen kentsel dönüşüm projesi ile kimseyi şehirden çıkarmak gibi bir niyetlerinin olmadığını belirterek, çarpık yapılaşmanın yoğun alarak yaşandığı mahallerdeki vatandaşların yaşam kalitelerini yükseltmeyi hedeflediklerini söyledi.
Sığla ormanına koruma kalkanıMuğla’nın Köyceğiz İlçesi ve Ortaca’nın Dalyan Beldesi çevresindeki sığla ağaçlarını koruma altına almak amacıyla, Özel Çevre Koruma Kurulu (ÖÇKK) Başkanlığı koruma eylem planı hazırladı. Dalyan Alla Turca Otel’de yapılan ilk toplantıya ÖÇKK Başkanı Önder Kıraç, bölge belediye başkanları, yerel yöneticiler, muhtarlar ve vatandaşlar da katıldı. Eylem planı koordinatörü Ankara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Latif Kurt, yağı çıkarılabilen dünyadaki tek sığla ağacının Köyceğiz ve Dalyan çevresinde olduğunu belirterek, "Sığla’ya bir bebek gibi bakılmalı. 5 yıl izleme yapılacak. İşgal altındaki orman alanları kurtarılacak. Ağaçlandırma teşvikleri yapılacak. Sığla Ormanı alanları 2-B kapsamından çıkarılacak" dedi.
Tarih: 26 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Ahmet Bayrak
Belkent projesi hayata geçiriliyorBozüyük Belediyesi'nin öncülüğünde gerçekleştirilen toplu konut projesi Belkent Yapı Kooperatifi'nde sona gelindi. Finansbank ve İpek İnşaat ile anlaşma yapılmasının ardından vatandaşlara kaliteli konutu, uygun fiyatla edindirme ilkesi ile harekete geçen Bozüyük Belediyesi'nin başlattığı toplu konut projesinde 124 konutun yapımına karar verildi. Başvuruların sona ermesiyle birlikte, 1. bloğun bir an önce yapımına başlanacağı, örnek dairenin de 20 Temmuz'da hazır olacağı belirtildi. Proje kapsamında, 1. etapta 32 adet 1+1 ve 92 adet 3+1 daire yapımı planlanıyor.
Tarih: 26 Mayıs 2008 Kaynak: Zaman
Boncuk Koyu turizme kapandıMuğla’nın Marmaris İlçesi’ne bağlı Çamlıköy’de, "Boncuk Köpekbalığı Koyu İzleme ve Gözlem Tesisleri Projesi"nin geçtiğimiz yıl başlatılmasının ardından koy, Özel Çevre Koruma Başkanlığı tarafından "Kumsal Köpekbalığı (Carcharnius Plumbeus) Koruma Alanı" ilan edilip kapatıldı.
Ada’nın tamamını Corio Türkiye kapattıAdapazarı’nın ilk alışveriş merkezi olan Ada’nın kalan yüzde 70 hissesini 44,8 milyon USD’ye satın alan Corio Türkiye, Ada Alışveriş Merkezi’nin yüzde 100’üne sahip oldu.
Asansöre binerken iki kere düşünün2007 yılında Türkiye'deki 16 bin asansörden 13 bin 305'i denetlendi. Denetlenen asansörlerin yalnızca yüzde 30'u kullanabilir, yüzde 54,5'i kesinlikle kullanılamaz durumda.
Gelibolu Yarımadası yeniden yeşile büründüGelibolu Yarımadası Tarihî Milli Parkı'nda, 25 Temmuz 1994'te çıkan ve 57 saat süren mücadele sonucu kontrol altına alınabilen orman yangınının üzerinden 14 yıl geçti.
Uluslararası kazı ve araştırma sempozyumuUluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu, bugün açılıyor. Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde başlayacak sempozyumun açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay yapacak.
İnşaat sektörü büyük sıkıntıdaİnşaat sektörünün büyük sıkıntıları olduğunu anlatan ANGİAD Başkan Yardımcısı Asude Öztürk, "Durum böyle devam ederse bir iki sene içerisinde sosyal patlama yaşanır. Vasıflı ve vasıfsız sektör içerisindeki çok kişi işsiz kalır" dedi.
Aygün’den Bayraktar’a sert yanıt: Sokağa dökülürüzTOKİ Başkanı Bayraktar’ın "İşini bilen müteahhit TOKİ’den zarar etmez. Hiçbir iş beceremeyen gelip, müteahhit oluyor" sözlerine tepki gösteren inşaat firması temsilcileri ATO’da toplandı.
Tahsislerin yarısı 2004’te yapıldıEn çok orman tahsisi bir kez ilana çıkılan 2004’te yapıldı. 2004’te 6 milyon 259 bin 950 metrekare orman alanı turizme tahsis edildi. 2004’teki tahsisler arasında; Belek, Kemer, Manavgat, Beldibi (Antalya), Kuşadası, Erzurum Palandöken, İstanbul Üsküdar (Vahdettin Köşkleri ve Koruluğu), İzmir Seferihisar ve Bodrum bulunuyor. 2005’teki tahsisler arasında Demre, Selçuk, Marmaris, Isparta Davrazdağı; 2006’daki tahsislerde de Kemer başta olmak üzere Tekir Yaylası, Osmangazi, Köroğlu Dağı, ve Didim dikkat çekiyor.
Tarih: 26 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Kanadalı ortak geldi, gayrimenkul yönetimine odaklandıKentbank’ın isim hakkını geri almak konusundaki ısrarını fazla dillendirmeden bekleyerek sürdüren Süzer Grubu, büyüme planlarını gayrimenkul ve gıda sektörleri üzerine kuruyor.
3 yılda 13 milyon metrekare orman turizme tahsis edildiTahsis edilen orman alanlarının üzerinde ağırlıklı olarak 5 yıldızlı otel ve golf sahası, özel tesis, lokanta, 4 yıldızlı otel, butik otel, turizm kompleksi, termal kür tesisi, kongre ve sergi merkezi yapıldı.
Turkmall, Türkiye’de 1 milyar euro’luk yatırım planlıyorZirvenin moderatörlüğünü Milliyet yazarı Fatoş Karahasan yaptı. Zirvedeki konuşmasında küresel kriz tartışmalarına değinen Multi Turkmall’ın CEO’su Levent Eyüboğlu, “Biz esas krizi 2000’li yılların başında yaşadık. Perakande sektörü olarak krizde ne yapılması gerektiğini öğrendik” dedi. Dünyada bankalar büyük zararlar açıklarken, Türk bankalarının bu yılın ilk çeyreğinde yüksek kârlar elde ettiğini anlatan Eyüboğlu, “Etrafımızda inanılmaz bir likit fazlası var. Türk şirketleri çok daha rahat koltuklardan dünyaya bakıyor. ABD’de perakende yatırımları durmuş vaziyetteyken, Türkiye’de tam tersi. Bizim de bu yıl için 1 milyar euro’luk yatırım hedefimiz bulunuyor” diye konuştu.
Tarih: 26 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Kayıp Ceneviz limanı bulunduKocaeli’nin Kandıra ilçesi Kerpe beldesinde, halkın "Ceneviz Limanı" diye nitelediği antik limanın 12 metre derinlikteki yeri tespit edildi. Kocaeli Arkoloji ve Etnografya Müzesi dalış ekibi, kıyıdan 200 metre ileriye doğru dağılmış, 6 ile 12 metre derinlikte tamamen yosunlarla kaplanmış limanının tam yerini ve konumunu belirledi. Ekipler, limanda ölçüm yapıp işaretler koydu. Çalışmalarla ilgili bilgi veren Müze Müdürü İlksen Özbay, şu bilgileri verdi: "Geçmişi MÖ 5’inci Yüzyıl’ın başına dayanan, ancak MS 2’nci Yüzyıl’da en popüler dönemini yaşayan Ceneviz Limanı’nı bir projeyle eski haline getirmeyi planlıyoruz."
Tarih: 26 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Orhan Uzun
Hazır beton kongre ve fuarı 19-21 Haziran'da2008 Uluslararası Hazır Beton Kongresi ve Uluslararası Beton-Agrega, İnşaat Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı", haziranda yapılacak.
Malatya'ya Beydağı Yamacı projesiToplu Konut İdaresi (TOKİ), Ankara, İstanbul, İzmir gibi metropol kentlerden sonra Malatya'da da en büyük gecekondu dönüşüm projesi kapsamında 12 bin 944 konutu hayata geçirecek.
TOKİ sattı, Eskidji kazandıİhalesiz arsa satışı yapamadığı gerekçesiyle TOKİ, iştiraki Emlak GYO’ya sattığı arazi nedeniyle aracı Eskidji, yüzde 2 komisyon geliri elde etmiş.
Ayasofya ikinci olduTuristlere ziyaret etmeleri tavsiye edilen “Dünyanın başlıca 20 binası” listesinde İstanbul’daki Aya Sofya Müzesi ikinci oldu. Listede Hindistan’da bulunan Tac Mahal birinci, Ayasofya ikinci, Avustralya’daki Sydney Opera Binası ise üçüncü sırada yer aldı. İngiliz The Telegraph Gazetesi, seyahat konularında uzmanlaşmış DK Eyewitness Travel kuruluşu tarafından turistler için hazırlanan “Dünyanın başlıca 20 binası” listesini yayımladı. Listede ayrıca Venedik’teki St. Mark Kilisesi, Londra’daki Parlamento Binası, Paris’teki Pompidou Merkezi, Barcelona’da Kutsal Aile Kilisesi, Yunanistan’daki Partenon ve Fas’taki 2. Hasan Camii de bulunuyor.
Tarih: 26 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Yeşil alanlar tek tek yok ediliyorDaha önce Fuar Alanı ve Yüzüncü Yıl Parkı gibi birçok alanı imara açan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yeşil alanları tek tek yok etmeye devam ediyor.
14 bin İz­mir­li oy ver­diİz­mir Ti­ca­ret Oda­sı (İTO) ta­ra­fın­dan ken­tin ku­rum­sal kim­li­ği­nin be­lir­len­me­si ama­cıy­la iki yıl­dır sür­dü­rü­len ça­lış­ma­lar so­nun­da ha­zır­la­tı­lan lo­go ve slo­gan­la­rın se­çi­mi için baş­la­tı­lan oy­la­ma tüm hı­zıy­la de­vam edi­yor.
Müteahhit iş bırakıyorTOKİ Başkanı’nın, ‘Bir iş beceremeyen müteahhit oluyor’ sözlerine müteahhitler sert tepki gösterdi. BİM-FED Başkanı, 1-15 Haziran arasında işleri durduracaklarını açıkladı.
Deprem geliyorum diyorİTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Yer Fiziği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Eyidoğan depremin yeri, saati, süresi ve büyüklüğü hakkında kesin öngörülerde bulunmanın yanlış olacağına dikkat çekti.
Avustralyalı Doka’nın yeni üssü TürkiyeTürkiye üzerinden Orta Asya’ya açılmayı planlayan Avusturyalı Doka Kalıp, yeni üs olarak Türkiye’yi seçti. Her türlü bina, tünel, baraj, köprü, sanat yapıları ve altyapı gibi inşaat işlerinde kullanılan Doka Kalıp, bugüne kadar yapılmış en yüksek yapı rekorunu eline geçiren Burj Dubai, 2010 yılında Güney Afrika’da düzenlenecek Dünya Futbol Şampiyonası için inşa edilen Green Point Stadyumu ve Marmaray Tüp Geçidi gibi projelerde kullanılan kalıp markası olma özelliğine sahip. Doka Kalıp’ın Türkiye’de 1980 yılından 1999 yılına kadar çeşitli firmalarla temsil edildiğini söyleyen Doka Genel Müdürü Suavi Gürel, Gebze’de 17 bin metrekarelik alanda bulunan bina ve depolama alanlarının bu yıl hizmete girdiğini belirtti.
Tarih: 25 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Mobilyada rekabet zorlaştıCumhuriyet’in sorularını yanıtlayan Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Mehduh Boydak, geçen yılda yoğun rekabet sebebiyle kâr marjlarında düşiş eğilimi görüldüğünü dile getirdi.
Gecikmeden ilk adımı atmalılar...İhtişamı çirkin yapılarla gölgelenmiş, hapsedilmiş bir kent Bursa... Son zamanlarda bir isyan var, bu konuda... Sadece... Sivil toplum örgütleri, sadece belediye başkanları, sadece turistik değerlerle örülü kurum ve kişiler değil...
Sektörler Kamu İhale Yasası dışı kalmaya çalışıyorKamu İhale Yasası'nın kapsamını daraltan yasa tasarısının Meclis'teki görüşmeleri de gerginlik kaynağı oldu. Tasarının görüşmeleri başladığında Kamu İhale Yasası'na dönük yeni istisnaların gündeme geleceği beklentisi, hem bürokrasi hem de inşaat sektöründe kaygı yaratıyor.
Tren yolculuğunda Uzakdoğulu 'raybüs' dönemi başlıyorTCDD, Güney Kore'nin Hyundai Rotem şirketine sipariş verdiği saatte 140 kilometre hız yapabilen yeni nesil dizel motorlu tren Raybüs'ün ilk setini teslim aldı.
Etlik... Sokağın gündemiAnkara'nın, Etlik semtinin göbeğinde "Antares" açıldı. Antares "akrebin kalbi" anlamında. Ankara'daki alışveriş merkezlerinin "en büyüğü." "Daha ileride" bir başka alışveriş merkezi daha yapılıyor.
Sağlam binada tadilat yıkılacak olanda ders var!Büyük bir deprem bekleyen İstanbul’daki okullarda deprem hazırlığı kaplumbağa hızıyla yürüyor. Esenler’deki İbrahim Turhan Lisesi’ndeki hazırlık ise fıkra gibi!
"7 tepe 7 tünel" projesi hasar yarattıİstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yürüttüğü ''7 tepe 7 tünel'' projesi tüm hızıyla sürerken, çalışmaların olduğu yerdeki binalarda derin çatlaklar meydana gelmeye başladı.
Yassıada turizme açılacakBir döneme damgasını vuran ancak tarihin derin izleriyle birlikte kaderine terkedilen Yassıada turizme açılıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Yassıada ile ilgili yeni projeler olduğunu söyledi.
Denizde yüzen ilk rüzgar santraliNorveç, elektrik enerjisi üretmek amacıyla dünyanın denizde yüzebilen ilk rüzgar santralini kuruyor. Norveç petrol şirketi "Statoil Hydro", rüzgar türbinini gelecek sene Norveç açıklarında kuracağını açıkladı. Dünyanın birçok yerinde sahilden açıkta rüzgar santralleri bulunuyor, lakin bunlar deniz tabanına tutturulmuş sabit santraller olarak çalışıyor. Yüzebilen santral, rüzgarın daha bol olduğu açık denizlere rahatça nakledilebilecek. Norveç projesi, yaklaşık 51 milyon euro'ya mal olacak. "Hywind" adı verilen proje, 2009 sonbaharında Kuzey denizindeki Karmöy adasının 10 mil açıklarında başlatılacak. Denizden yüksekliği 65 metreyi bulacak santral 2,3 megawatt güç üretecek.
Tarih: 23 Mayıs 2008 Kaynak: CNN Türk
Noel Baba Müzesi'nin koruma inşaatı başlatılamıyorAntalya'nın Demre İlçesi'ndeki Noel Baba Müzesi'nin toprak kaymasından korunması için istinat duvarı yapılmasına müzenin bitişiğindeki arazinin sahiplerince izin verilmedi.
Ulu Cami restorasyona alındıSaltuklu Emiri Nasuriddin Muhammet tarafından 1179 yılında yaptırılan ve Erzurum’un en büyük camisi olan Ulu Camii, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyona alındı.
Safranbolu tarihi sokaklarında çalışmalar devam ediyorKarabük'ün Safranbolu İlçesi ara sokaklarında yer altı çalışmaları tüm hızıyla sürerken, Belediye Başkanı Nihat Cebeci, çalışmaları yerinde inceledi.
Mimardan Süleymaniye Camii yanıtıSüleymaniye Camii'nin restorasyonu sırasında kurşun kaplı konik külahın asimetrik kaldığı iddiasına restorasyon Şantiye Şefi Rest. Uzm. Yüksek Mimar Nilgün Olgun'dan yanıt geldi.
Akçakale Adası'nda kazı çalışmalarına izin verilmediArdahan Kültür ve Turizm Müdürü Oğuz Akbabaöz, Çıldır Gölü içerisinde yer alan tarihi Akçakale Adası'nın önemli bir yerleşim merkezi olabilmesi için arkeolojik kazıların yapılması gerektiğini söyledi.
Tarihi yapılar bakımsızlık ve ilgisizlikten çöplüğü andırıyorMuş'ta bulunan bir çok tarihi yapılar bakımsızlık ve ilgisizlikten dolayı çöplüğü andırıyor. Tarihi eserlerin böylesine bakımsız kalması ve kendi kaderine terk edilmesi üzüntüyle karşılanırken, vatandaşlar, büyük öneme sahip eserler için yetkililerin harekete geçmesini istiyor. Abdulvahap Gazi Türbe'sinin duvarlarında oluşan çatlaklar her geçen yıl büyürken, türbe yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Halk, türbenin gelecek nesillere aktarılabilmesi için yetkilileri göreve çağırıyor.
Tarih: 23 Mayıs 2008 Kaynak: Haberler.com
Sur Kapıları yenileniyorOsmangazi Belediyesi'nin Kültür Bakanlığı desteğiyle yürüttüğü Bursa surlarını düzenleme ve restore etme çalışmaları kapsamında, Yerkapı'daki iç ve dış surlardaki iki cümle kapısı yeniden inşa ediliyor.
Araba Pazarı Hamamı kıymete bindiKastamonu'da Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz yılın sonunda restorasyon ihalesi yapılan, Araba Pazarı Hamamı, Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre bu yıl içinde tamamlanarak hizmete açılacak.
Tarih: 23 Mayıs 2008 Kaynak: Kastamonu Postası
Arkeoloji ve BarışHerkes kendi ülkesini öyle mi görür bilemem ama bizde tezatların daha yoğun olduğu bir gerçek. Sık sık ‘medeniyetler ittifakı’ için dış seyahatlere çıkan başbakanımızın ülkesinde medeniyetlerin tehdit altında olduğunu görmezden gelmenin adeta belli kuralları oluşmuş.
Duman oldularYeni yürürlüğe giren kapalı alanlarda sigara yasağı, daha önce insanların oturmaya yer bulamadığı alış veriş merkezlerinin kafe ve restoranlarını yüzde 50 boşalttı. Tüm alış veriş merkezlerinde, her iş kolunda satışlarda hissedilir oranda düşüş var.
Vali, 'varım' dedi ama...Narlıdere'de istinat duvarı kayan Hasan İçyer İlköğretim Okulu'nu kurtarmak için harcanan 525 bin YTL boşa gitti Ancak DSİ'nin hazırladığı rapora göre, yeni duvar yapılması ya da kazık çakılması için en az 600 bin YTL daha gerekiyor.
Tarihi Seydibeyoğlu Konağı belediyeye devredildiDaday İlçesinde 13 yıl süren tadilat çalışmaları geçen yıl tamamlanan tarihi Seydibeyoğlu (Köpekçioğlu) Konağı, Daday Belediyesi'ne devredildi.
Mama Hatun Kervansarayı kiralandıErzincan’ın Tercan İlçesi'nde bulunan tarihi Mama Hatun Kervansarayı’nın kiraya verildiği, çeşitli iş alanlarının açılmasıyla korunmasının sağlanacağı belirtildi.
İshakpaşa Sarayı'nın restorasyonu devam ediyorAğrı Kültür ve Turizm Müdürü Muhsin Bulut, İshakpaşa Sarayı'nda başlatılan restorasyon çalışmalarının bu yıl yüzde 65'lik bölümünün tamamlanacağını belirtti. Bulut, ''Geri kalan yüzde 35'lik bölüm de 2009 yılında bitirilerek İshakpaşa sarayı yeni görünümüne kavuşacak'' dedi. Restorasyon devam ederken sarayın bazı bölümlerinin ziyaretçilere kapatılacağını anlatan Bulut, ziyaretçilerin can güvenliği için çalışma yapılan bölümlere girmemesi gerektiğini ifade etti. Bulut, Kültür ve Turizm Bakanlığının prestij projesi olarak kabul edilen İshakpaşa Sarayı'nın restorasyonunda, ödenek konusunda hiçbir sıkıntı bulunmadığını sözlerine ekledi.
Tarih: 23 Mayıs 2008 Kaynak: Turizm Gazetesi
Medrese bitişiği iş yerlerinde hukuki süreç izlenecek“Çifte Minareli Medrese bitişiğindeki dükkanlarla” ilgili olarak basında yer alan haberler üzerine Yakutiye Belediyesi'nden bir açıklama yapıldı.
'2B alanları Anayasa değiştirilmeden satılamaz'CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, 2B olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerin anayasa değişikliği yapılmadan satılamayacağını kaydetti. Topuz, hedefin, orman arazisi işgalcilerinin oyları oldunu işaret etti.
Ankara’nın tarihi dokusu için Gül'e açık mektupAKM alanında yapılan çalışmaların Ankara’nın tarihsel kimliğini yok edeceğini savunan meslek odaları, konunun görüşüleceği 20. Milli Komite Toplantısı'nda görüş ve önerilerini sunabilmek için Cumhurbaşkanı Gül’e açık mektup yayınladı.
Ankara Kalesi en uygunuBaşkan Gökçek’in yeni amblem için çalışmalara başladığını duyurmasının ardından bir amblem fikri de ASO Başkanı Nurettin Özdebir’den geldi. Özdebir, "Kenti en iyi temsil edecek amblem Ankara Kalesi olacaktır" dedi.
11 milyon ampülü duydu, Castro modeline özendiKüba lideri Fidel Castro’nun, bir zamanlar 11 milyon lambayı lise öğrencilerine değiştirttiğini ve bundan dolayı 1.200 megavatlık bir santral kazancı sağladığını söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "Eğer enerjide arz güvenliğinden şikayet ediyorsak Castro’nun, yaptığı gibi verimli lamba kampanyasını birlikte yapalım" dedi.
Büyükşehir’in kredi notu yüksek çıktı!Uluslararası Kredi Değerlendirme Kurululuşu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mali durumunu inceledi. Ulusal kredi notu yüksek çıktı. Yatırım için uygun bulundu.
İzmir’in logoları üzerineTicaret odası bir süre önce İzmir’in yeni logosu üzerine yapmış olduğu çalışmaları güzel İzmirlilerin beğenisine sundu. Tabi bu sunuşla beraber hemen tartışma başladı.
10 dekarlık alan kül olduFethiye’nin Patlangıç Mahallesi Hıdırlık Mevkii’nde bir tarım arazisindeki temizlik sırasında çıkan yangın rüzgarın etkisi ile zeytinlik alana sıçradı.
Değirmenönü’ne açık hava müzesiMuratpaşa Belediyesi’nin Çevre Hizmet Ödüllü Değirmenönü Restorasyon Projesi; Akdeniz Üniversitesi-Belediye işbirliğinin en güzel örneklerinden biri haline geliyor.
Türkiye’nin CEO’ları küresel ısınmayı tartıştıCapital ve Ekonomist dergileri ile AvivaSA Emeklilik ve Hayat işbirliğinde düzenlenen “Küresel İklim Değişikliği” konulu CEO Forum toplantısında, Türkiye’nin CEO’ları küresel ısınmanın etkilerini konuşmak üzere İstanbul’da bir araya geldi.
Gül'den Yap-İşlet-Devret Kanunu'na 'onay'Gül'ün onayladığı kanuna göre, kamu kurum ve kuruluşlarınca ifa edilen, ileri teknoloji veya yüksek maddi kaynak gerektiren bazı yatırım ve hizmetlerin, yap-işlet-devret modeli çerçevesinde yaptırılması sağlanacak.
Küresel ısınmanın yüzde 3'ünden 'telekom' sorumlu"Küresel ısınma probleminin yüzde 2,5-3'ünden sektörümüz sorumlu" diyen Uluslararası Telekomünikasyon Birliği Genel Sekreteri Dr. Hamadoun I. Toure, enerjiyi daha az kullanan yöntemler geliştirmek gerektiğine dikkat çekti.
Sebze ve meyve hali yenileniyorVan Belediye Başkanı Burhan Yenigün, Toptancı Yaş Sebze ve Meyve Hali'nde yapılan çalışmaların son aşamaya geldiğini söyledi. Halin daha modern hale getirilmesinin yanı sıra artan talebe cevap verilmesi için yeni iş yerleri inşaatının da devam ettiğini dile getiren Yenigün, bu iş yeri inşaatlarının en kısa zamanda sona ereceğini vurguladı. Yenigün, 1999 yılında depo olarak inşa edilmesi planlanan ve bitirilemeyen 53 yeni işyeri sayısı 93'e çıkarıldığını ifade ederek, bu işyerlerinin hizmete girmesiyle esnafın rahat bir nefes alacağını kaydetti.
Tarih: 23 Mayıs 2008 Kaynak: Zaman
Göz göre göre çevre kirliliğiZonguldak’ın Devrek ilçesinde belediye, iki yakasında köylülerin yaşadığı, etrafında ormanlık alanların bulunduğu çayın kenarını çöp döküm alanı olarak kullanıyor. Kirliliğin farkında olan yetkililer sıkıntının temmuzda biteceğini açıklıyor.
Türk çevreciye büyük ödülDünyanın en önemli doğa koruma ödülü olan 15. Whitley Gold Ödülü’ne ilk kez bir Türk değer görüldü. Ödül, Kars’taki çalışmaları nedeniyle Dr. Çağan Şekercioğlu’na verildi.
Takvim
<<Mayıs 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.