Haberler

26 Haziran 2008, Perşembe

Yenikapı Arkeolojik Kazı Alanı’ndaydıkYenikapı Arkeolojik Kazı Alanı’ndaydık24 Haziran 2008 Salı günü Yenikapı Marmaray ve Arkeolojik Kazı Alanı''nda gelinen son durumun incelenmesi amacıyla İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Kentsel Uygulamalar Direktörlüğü önderliğinde bir gezi düzenlendi. Yaklaşık 58.000 metrekarelik bir alanda 3,5 yıldır sürdürülen çalışmaları Arkitera Mimarlık Merkezi olarak yerinde gözlemledik. İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdür Yardımcısı Zeynep Kızıltan’ın eşliğinde gerçekleştirilen gezide Arkeolog Mehmet Ali Polat ve Arkeolog Metin Gökçay kazı alanı ve çalışmalar hakkında bilgi verdi. Haberin Devamı
Tell Tayinat Höyüğü kazıları yeniden başladıTell Tayinat Höyüğü kazıları yeniden başladıHatay''ın Reyhanlı İlçesi''ndeki İlk Tunç Çağı''na ait izler bulunan Tell Tayinat Höyüğü''ndeki kazı çalışmaları yeniden başladı.
Kayalar Kimya, Dünya Devi Bayer ile “Wood Cover” Anlaşmasını İmzaladıKayalar Kimya, Dünya Devi Bayer ile “Wood Cover” Anlaşmasını İmzaladı1976 yılında kurulan Kayalar Kimya (GENÇ), Dünya devi Bayer Materialscience ile “Wood Cover” anlaşmasına imza attı. 2 yıldır Dünya üzerinde sadece 15 firma ile gerçekleştirilen “Wood Cover” anlaşması için Bayer, Türkiye’den Kayalar Kimya’yı ortak olarak belirledi.
İnkaya turizm merkezi olacakİnkaya turizm merkezi olacakBursa''da 600 yıllık tarihi çınarının bulunduğu, yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken Uludağ eteklerindeki İnkaya köyü, Osmangazi Belediyesi tarafından turizm merkezi haline getirilecek.
İmar kirliliğine ilişkin değişiklik kabul edildiİmar kirliliğine ilişkin değişiklik kabul edildiTBMM Adalet Komisyonu''nda, TCK''nın imar kirliliğini düzenleyen maddesinde değişiklik öngören yasa teklifi değiştirilerek kabul edildi.
Yüzme Havuzumuzu Görene Kadar Bekleyin!Yüzme Havuzumuzu Görene Kadar Bekleyin!Tımar odaları ile, birbiriyle doğrudan bağlantılı duşlar ve çift kubbeli üst örtü... Norman Foster’ın Kopenhag Hayvanat Bahçesi için tasarladığı ek bina, yalın bir fil keyfi.
Dubai’ye devinen bina geliyorDubai’ye devinen bina geliyorDinamik Kule adı verilen 80 katlı binanın her katında bulunan prefabrik dairelerin her biri de birbirlerinden bağımsız devinim halinde olacak. Böylece binanın şekli de sürekli değişecek.
İstanbul yanlış projeler yüzünden her gün kötüye gidiyorİstanbul yanlış projeler yüzünden her gün kötüye gidiyorİstanbul’un Anadolu Yakası’nda hayli popüler olan Kadıköy Life Dergisi, son sayısında Kentbilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp ile İstanbul üzerine bir ropörtaj gerçekleştirdi. Genel Yayın Yönetmeni Canan Toprakkaya’nın ropörtajı…
Atlantis''in yönetim danışmanlığı Revak&BLB Private''a teslim edildiAtlantis''in yönetim danışmanlığı Revak&BLB Private''a teslim edildiWorld Atlantis Alışveriş Merkezi''nin kiralama, danışmanlık ve yönetim hizmetlerini Revak&BLB Private verecek. Kurtköy''de inşa edilen World Atlantis Alışveriş Merkezi, ekim ayından itibaren kapılarını açıyor.
''Yatay ofis'' modası Sinpaş ile Haliç''te''Yatay ofis'' modası Sinpaş ile Haliç''teSinpaş Yapı tarafından Haliç''te inşa edilen Flatofis İstanbul''da, uzun süreli kiralamaların yanı sıra yurtdışından gelecek iş adamları için tüm hizmetlerin verildiği bir günlük kiralamalar da mümkün.
Ormana, kıyıya talan yoluOrmana, kıyıya talan yoluBaşbakan’ın isteğiyle TCK’ya giren, kamu arazisini işgal edene 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilmesine ilişkin düzenlemede ‘kamu’ tanımı çıkarıldı, arazi işgali de şikâyete bağlı suç oldu.
Cozzy AVM, Mart 2009''da açılıyor!Cozzy AVM, Mart 2009''da açılıyor!Rönesans Alışveriş Merkezleri, Kadıköy Belediyesi''nin ortaklığıyla Kozyatağı''nda Cozzy Alışveriş ve Kültür Merkezi projesini hayata geçiriyor.
İzmir metrosunda yolcu kapasitesi 2 katına çıkartılıyorİzmir metrosunda yolcu kapasitesi 2 katına çıkartılıyorMetro hattını Üçkuyular ve Bornova merkeze uzatmak için çalışma başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni vagon alımı için de ihale açıyor.
İstanbul’dan bunalanlar Akdeniz ve Ege’de ''Yeni Yaşam'' arıyorİstanbul’dan bunalanlar Akdeniz ve Ege’de ''Yeni Yaşam'' arıyorYaşadığı şehirde umduğunu bulamayıp, kurduğu düzeni bozarak, terkedenlerin sayısında gözlenen hızlı artış, gayrimenkul kuruluşlarını harekete geçirdi.<
Likör fabrikası arazisi satılırsa böyle olacakLikör fabrikası arazisi satılırsa böyle olacakToplu Konut İdaresi (TOKİ) 1 Temmuz’da hasılat paylaşımı yöntemiyle satışa çıkaracağı Mecidiyeköy’deki Likör Fabrikası arazisi için, tarihinde ilk defa avan proje hazırlattı.
Konut kredisinde en düşük faiz % 1.40Konut kredisinde en düşük faiz % 1.40Merkez Bankası''nın faizleri artırmasının ardından yükselen konut kredisi faizleri, düşüş sinyali vermedi. Faizler yüzde 1.40 ile yüzde 1.89 arasında değişiyor.
Tarih: 26 Haziran 2008 Kaynak: Sabah
"UPM Forest Life" İnternet Oscar''ını Kazandı"UPM Forest Life" İnternet Oscar''ını KazandıUPM''in orman, ormancılık ve çevre üzerine interaktif web sitesi www.upmforestlife.com 12. Webby Ödülleri''nde "Kurumsal İletişim" konusunda ödül kazandı.
Tekstilkent’in plazaları hızla doluyorTekstilkent’in plazaları hızla doluyorYıllarca hayalet plazalar olarak kalan eski Tekstilkent Kuleleri (şimdiki adları Koza Plazaları), TEM üzerinde her gelip geçenlerin içini burkan görüntüsünden, dev şirketleri barındıran A sınıfı birer plazaya dönüştü.
Sahipata Çevresinde Çirkin GörüntülerSahipata Çevresinde Çirkin GörüntülerSahipata Camii ve Külliyesi''nin gerek iç kısmı gerek dış kısımları bir süre önce Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilerek güzel bir görüntüye kavuşturuldu.
Kamboçya’nın Yok Olan Modern MimarlığıKamboçya’nın Yok Olan Modern MimarlığıKızıl Kmerler’in iktidardayken uyguladığı şiddet, Tarihi Angkor Bölgesi ve Angkor Wat Tapınağı, Kamboçya düşünüldüğünde ilk akla gelenlerden. Ancak, bu Güneydoğu Asya ülkesinde, ilerleme inancının ve idealizmin gözle görülür hale geldiği bir dönem de yaşandı. Bugün yok olmaya terkedilen 1945 - 1970 yıllarının Kamboçya mimarisi, bu dönemin tek kalıntısı.
İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışması''nda Kazananlar Belli OlduİMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışması''nda Kazananlar Belli OlduTürkiye''ye yeni markalar, yeni tasarımlar kazandırmak, sanayiciyle tasarımcıyı bir araya getirerek üretilebilir tasarımlar yapılmasını sağlamayı hedefleyen "İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışması"nın ödülleri, 23 Haziran 2008 tarihinde garajistanbul''da düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi.
Iğdır’daki Soykırım Anıt ve Müzesi harabeye döndüIğdır’daki Soykırım Anıt ve Müzesi harabeye döndüErmeniler’in katlettiği Türkler’in anısına 5 Ekim 1999’da açılışı yapılan Iğdır’daki Soykırım Anıt ve Müzesi, bakımsızlıktan harabeye döndü. Müze bölümündeki sıvalar dökülürken, anıtın Türkiye’nin çeşitli yörelerinden getirilen mermerinin bir bölümü de kırıldı. İl Kültür Müdürü Yayha Kemal Er, Ermenistan’ın başkenti Erivan’dan da görünen Soykırım Anıt ve Müzesi’nin 2005 yılında 125 bin YTL harcanarak onarımdan geçirildiğini hatırlatarak, "Şimdi çevre düzenlemesini yapıyoruz. Bakanlığa bilgi verildi. Ödenek geldiği zaman da onarım yapılacak" dedi.
Tarih: 25 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Suat Deniz
Tarihi koruluğa çekidüzenTarihi koruluğa çekidüzenTarihe tanıklık eden Osman Hamdi Bey''in yazlığı, şimdilerde "müze ev" olarak değerlendiriliyor ve Gebze için büyük önem taşıyor.
40 bin eve alarm taktı sıra ‘komşulara’ geldi40 bin eve alarm taktı sıra ‘komşulara’ geldiPronet, günde 1 dolara güvenlik sloganıyla kısa sürede 40 bin aboneye alarm sattı. Şirket, seneye Türkiye’nin çevresindeki ülkelere de yayılmaya hazırlanıyor.
Şirketlere ‘kültür’ avantajı geldiŞirketlere ‘kültür’ avantajı geldi''İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti’ projesini bağış, yardım ve sponsorlukla destekleyen firmalar bu harcamaları vergiden düşecek.
İslam Mimarisinin Avrupa’daki Pozisyonuİslam Mimarisinin Avrupa’daki PozisyonuBatı Avrupa’da İslam mimarlığının kökeni ve şekil dili hakkında birçok yanlış anlaşma söz konusu. Mimarlık tarihçisi Christian Welzbacher ile mimarlar Hüsnü Yeğenoğlu, Wilfried van Winden ve Paul Böhm geçtiğimiz günlerde, Martien de Vletter yürütücülüğünde, Hollanda Mimarlık Enstitüsü’nde (NAi) bu konuyu tartıştılar.
Konut kredisinde sınır tanınmıyor şube müşterinin ayağına taşınıyorKonut kredilerinde rekabeti hizmet kalitesine kaydıran bankalar, şimdi de kredi başvurusu için zaman ayıramayan müşterileri için randevu sistemini devreye soktu.
Daire alanlara taahhütname veriyorÖmer Civaner, ‘Milpa Tüketici Koruma Taahhütnamesi’ adını verdikleri bir kampanya başlattıklarını belirtti.
İnşaat ruhsatları azaldı, yapı maliyetleri arttıBelediyelerce yapı ruhsatı verilen bina sayısı 2008 yılının ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11.7 oranında azaldı.
Konut sektörü mortgage’la büyüyecekGaranti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran, Türkiye’de konut kredilerinin milli gelire oranının yüzde 4 olduğunu belirterek, “5 yıl içinde bu rakam milli gelirin yüzde 10’una gelecek.
Banka şubeleri gayrimenkul fuarına taşınıyorBu yıl 27-30 Kasım tarihleri arasında Yeşilköy''deki İstanbul Fuar Merkezi''nde düzenlenecek olan Realistexpo Gayrimenkul Fuarı''nda 10 adet banka şube açacak. 100''e yakın firmanın katılacağı ve 20 bin metrekarelik alanda yapılacak fuarda kurulacak Bankalar Caddesi''nde şubeler hizmetlerini sunacak.
Tarih: 26 Haziran 2008 Kaynak: Sabah
''Kentsel Kalite İçin'' diyalog kuracaklarArkitera Mimarlık Merkezi''nin ''Kentsel Kalite İçin Diyalog'' ana teması ile düzenlediği ArkiPARC''08 buluşması 15-17 Ekim 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Gayrimenkul, mimarlık ve inşaat sektörlerinin önde gelen kurum ve kişilerin katılacağı etkinlik programının ana panel konuları kent, bina ve ürün ölçeğinde belirlendi. Bu ölçeklerde konut, alışveriş merkezleri ve turizm ve kent konuları tartışılacak.
Tarih: 26 Haziran 2008
"Konsept sorunu olan AVM''ler iş yapmıyor"Danışmanlık şirketi Mall Art''ın kurucusu Yıldırım, AVM''lerde konsepti göz ardı eden şirketlerin müşteri bulamayacağını söyledi.
Halıları kanaletin içine döşedilerAKP Çeşme İlçe Başkanı Atilla Certel, Çeşme Belediyesi''nin kanaletleri temizlemek yerine halıları kanaletlerin içine alarak koku sorununa çözüm bulmaya çalıştığını belirterek, "Çeşme Belediyesi''nin çözüm aramasını takdirle karşılıyoruz ancak bulunan çözüm bilimsel olmalı" dedi. Gelişmiş şehirlerde kanaletlerin kötü kokularının giderilmesinin temizlik araçlarıyla yapıldığını kaydeden Certel, şöyle konuştu: "Biz sorunu gündeme getirince halıları kanalların içine döşeyerek çözüm bulmaya çalıştılar. Ancak bu kez de yağmur yağdığında kanaletlerdeki halılar yüzünden su baskınları meydana gelecek. Çeşme Belediyesi sürekli olarak halı söküp halı takarak konunun üstesinden gelebileceğini mi zannediyor? Çeşme turizmini kötü koku skandalından kurtaralım."
Tarih: 26 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Asır
Büyükşehir Belediyesi, Yeni Vagon İhalesine Çıkıyorİzmir’deki yeni metro hatlarına ilişkin çalışmalar 24 saat aralıksız sürerken, Büyükşehir Belediyesi uzayan hatlarda kullanılacak yeni vagonların alımı için 30 Haziran 2008’de ihale gerçekleştirmeye hazırlanıyor.
TOKİ, Süryaniler için Mardin’de ev yapacakMardin Valiliği’nin girişimleriyle oluşturulan proje kapsamında, yıllar önce Mardin’den başka illere veya yurt dışına gitmiş olan ancak dönüş yapmak isteyen Süryani vatandaşlara konut edinmede kolaylık sağlanacak.
Evrenos Bey''in Hanı Yıkılmak ÜzereSultan Murad Hüdavendigar döneminin en önemli devlet adamlarından Evrenos Bey''in doğum tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte 1417 yılında vefat ettiği kesindir.
Fatih''te ve Bağcılar''da yıkımFatih’teki iki gecekondu ve Bağcılar''daki kamulaştırılan dört katlı bina, Zabıta Tedbir Müdürlüğü’nce yıkıldı...
Kamu arazilerini işgal suç olmaktan çıkıyorNTVMSNBC’ye konuşan Prof. Sözüer, Antalya’da kamu arazilerini işgal eden turizmcilerin talebi üzerine “işgalin suç olmaktan çıkarıldığını” açıkladı. Teklif TBMM’de görüşülürken, muhalefet de “Kıyılarda talan başlayacak” diyerek karşı çıktı.
Bir Tarihi Eser Daha KurtarıldıGaziantep''te çökmek üzereyken, restore edilen 300 yıllık Zincirli Bedesten, turistik çarşı olarak hizmet verecek.
Kurtuluş Savaşı’nın ulaştırma merkezi müze olduMüzeye dönüştürülen Sakarya Meydan Savaşı’nın ulaştırma merkezi ve lojistik üssü olan Malıköy Tren İstasyonu açıldı.
Suyunuz hangi partili?Türkiye’de “halkın sağlığını tehlikeye atmak” gibi basit bir nedenden dolayı bırakın hükümetin düşmesini, bir belediye başkanının görevi bırakması dahi düşünülemez.
Hem afete karşı bilinçlendiriyor hem mahalle kültürünü aşılıyorGülay Barbarosoğlu, deprem dede Ahmet Mete Işıkara’nın halefi olarak Kandilli Rasathanesi müdürlüğü koltuğuna oturmuştu. Kısa adı Kandilli Rasathanesi, bizler için depremin büyüklüğünü, şiddetini ‘rakama’ döken Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü.
Erzurum''da yapay şelale hazırlığıAtatürk Üniversitesi (AÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Yılmaz, Erzurum''un Serçeme köyünde, 250 metre yüksekliğindeki kaya üzerine dünyanın en büyük yapay şelalerinden birini yapmak üzere proje hazırladı.
Dolgu, kaymakamı koltuktan ettiMNG Holding’in Pina Yarımadası’nda turistik tesis yaparken denizi doldurarak alanı genişletmesinin faturası, Milas Kaymakamı Bahattin Atçı’ya kesildi.
Tuzla’nın atıkları da çevreye zararİşçi ölümleriyle gündeme gelen Tuzla tersanelerinden çıkan bazı atıkların, Adapazarı’ndaki boş arazilere gömüldüğü ortaya çıktı. Fabrika arsası olarak düzenlenen alanda çıkan yangında bazı atıkların da yandığı belirledi. Çeşitli kimyasal atıkların bulunduğu sanayi atıklarının gömülüp üzerinin de iş makinasıyla kapatıldığı anlaşıldı. Belediye bulunan bazı belgelerden atıkların Tuzla Tersanesi’nden getirildiğini belirledi. Sakarya Çevre ve Orman Müdürü Nurettin Taş bir inceleme başlattıklarını belirtti.
Tarih: 26 Haziran 2008 Kaynak: Radikal
"10 yıllık enerji talebine cevap verebilecek durumdayız"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye''de enerji konusunda kısa, orta ve uzun vadeli yatırımlar yapıldığını belirterek, "Önümüzdeki 10 yıl Türkiye''nin enerji talebine, enerji arzıyla cevap verecek durumdayız" şeklinde konuştu.
AB’den 1.5 milyar avroluk çevre ve sosyal yapı kredisiAvrupa Konseyi Kalkınma Bankası (AKKB), 2008-2011 döneminde, sosyal yapının güçlendirilmesi, çevre yönetimi ve insan kaynaklarının geliştirilmesi için Türkiye’ye 1.5 milyar avro kredi kullandıracak.
Sivas''ta arkeolojik kazıSivas Selçuk Parkı ve Kent Meydanı''nda arkeolojik kazı çalışmaları sürüyor. Sivas Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Selçuk Parkı ve Kent Meydanı Düzenleme Projesi kapsamında park ve çevresinde yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarının devam ettiği belirtildi.
İspanyollar Türkiye''de iki çimento fabrikası kuracak50 işadamıyla birlikte İspanya''ya çıkarma yapan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, heyetlerle yaptığı görüşmede İspanyalı işadamlarını Türkiye''de yatırıma çağırıyor.
"Kaçak yapılara izin veren bir hüküm yok"Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, TBMM Adalet Komisyonu''nda görüşülen teklifle yapılan düzenlemenin inşaat ruhsatı olmaksızın kaçak yapılara, gecekondulaşmaya izin veren bir hüküm olmadığını bildirdi.
"Hassas bölgelerde madene izin verilmeyecek"Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul''da korunması gereken hassas bölgelerde maden ocaklarına hiçbir şekilde izin verilmeyeceğini ifade etti.
Konya''nın tarihi değerlerini koruma yolları konuşulduKonya Valiliği ve AK Parti Konya Milletvekillerinin öncülüğünde düzenlenen "Konya''nın Tarihi ve Kültürel Varlığının Korunması, Kullanımı ve Planlanması" konulu istişare toplantıları gerçekleştirildi.
Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı devam ediyorTürk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı devam ediyor. Devlet Resim Heykel Müzesi''ndeki kurultayın 2''nci gününde, ''Türk Dünyası''ndaki Kültürel Miras'' konulu multivizyon gösterisi yapıldı.
Biyoyakıt, gıda krizini tetikliyorBioyakıtların, küresel gıda fiyatlarının yükselişinde yüzde 30 sorumluluğu bulunduğu, dünya çapında 30 milyon insanı yoksulluğa ittiği bildirildi. Gelişmiş ülkelerin petrole bağımlılığını ve karbondioksit salımını azaltma çalışmaları nedeniyle biyoyakıt kullanımı artarken, biyoyakıt kullanımındaki artış emtia fiyatlarının yükselmesine ve hububat kıtlığına yol açmakla eleştiriliyor. Merkezi Londra''da bulunan yardım kuruluşu Oxfam''ın biyoyakıt politika danışmanı Rob Bailey''in yazdığı raporda, "zengin ülkelerin taşımacılık akaryakıtında daha fazla biyoyakıt talebinin, üretim ve gıda enflasyonu helezonuna neden olduğu" belirtildi. "Hububat rezervleri şimdi tüm zamanların en alt seviyesinde" denilen raporda, Oxfam, zengin ülkelere biyoyakıtlara verdiği desteği kesmesi ve ithalat tarifelerini azaltması çağrısında bulundu.
Tarih: 26 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Göynük yangını yeniden alevlendiAntalya''nın Kemer ilçesine bağlı Göynük beldesi yakınlarındaki Göynük Kanyonu''nda 18 Haziran''da başlayan orman yangınında, kanyon içinde kalan yaşlı ağaç kütüklerinde bugün yeniden bir alevlenme görüldü.
‘Sadullah Paşa Yalısı’ kitaplaştıBatı etkileriyle yerel geleneğin sentezi ve giderek yok olan Boğaziçi yalı mimarlığının seçkin örneklerinden birini konu alan Sadullah Paşa Yalısı’nın tarihi kitaplaştırıldı. Yem Yayınlarından çıkan “Sadullah Paşa ve Yalısı” isimli kitap, Mimar Cemal Emden’in çektiği fotoğraflar ve altı usta yazarın makaleleriyle okurunu adeta tarihte bir yolculuğa çıkarıyor. Eser, yalının fiziksel yapısının yanı sıra, tarihsel ve kültürel boyutunun da beraberinde ele alındığı makalelerinden oluşuyor.
Tarih: 26 Haziran 2008 Kaynak: Türkiye
Knidos’ta ‘arkeolojik skandal’larDatça Yarımadası’nın ucundaki Knidos’tan sonra artık sadece Ege Denizi var... Antik Liman Caddesi’nde tüccarlar ve sanatçılar birlikteydiler...
Santrala Karşı ÖrgütlendilerSamsun’un Çarşamba İlçesi Durusu Köyü’ne kurulmak istenen doğalgaz dönüşümlü termik santrala karşı çıkan köylüler, toplantılar düzenlemeye devam ediyor.
Başkent''e 500 Yeni Otobüs Daha Geliyor...Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, kent içi ulaşımında kullanılan otobüsleri yenilemeye devam ettiklerini belirterek, iki yıl önce ulaşıma sokulan 490 otobüsün ardından ihalesi yapılan 500 otobüsün daha hizmet vermeye başlayacağını bildirdi.
Emlakta neler olacak?İlk olarak yurtdışındaki gelişmelere bakmakta fayda var. Konut fiyatları son yıllarda sadece Türkiye''de değil dünyada da büyük yükselişler gösterdi.
İş Bankası''nın çevre fonu 6 şirkete yatırım yaptıİş Bankası''nın kurduğu Türkiye''nin ilk çevre fonu, çevreye duyarlı faaliyetlerde bulunan TSKB, Zorlu Enerji, Tofaş Oto Fabrika, Aygaz, Eczacı İlaç ve Arçelik''e yatırım yaptı. Fonun yatırım yaptığı şirket sayısı önümüzdeki dönemde artacak.
Çevre ve turizm iki ayrı kutup değildirTürkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) İkinci Başkanı ve Anadolu Turizm İşletmecileri (ATİD) Başkanı Seçim Aydın bu hafta çevre ve turizm ilişkisine dair bir soruyu yanıtlıyor.
Sabiha Gökçen''e 336 milyon euro proje finansman kredisiABN Amro ve Yapı Kredi ile 336 milyon euro proje finansman kredi sözleşmesi imzalayan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme (ISG), Bank Asya''dan da 118 milyon euro tutarında gayri nakdi kredi sağladı.
Konut kredisinin milli gelire oranı %10''lara gelecekCemal Onaran, "2004 yılından beri çok büyük büyüme kat ettik. Sektörün rakamı 13 kat büyüdü. Hala yüzde 4''lük seviyemiz ile biz, dünya ekonomisi içinde çok gerilerdeyiz." dedi.
İnşaat sektöründe durgunluk sürüyorİnşaat sektöründe durgunluk giderek artıyor. Belediyelerce yapı ruhsatı verilen bina sayısı yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,7 azaldı.
İSTOÇ sakinleri yeni plazalara terfi ediyorİSTOÇ''da başlı başına milyar doları geçen ticaret hacmine sahip. İSTOÇ yöneticileri, doluluk oranının yüzde 97 civarı olduğunu belirtiyor.
Bölgesel inovasyon İzmir''den başladıAvrupa Komisyonu tarafından desteklenen, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı''nın ulusal odak noktası olarak yer aldığı "Euromed Teknoloji ve İnovasyon Programı" kapsamında başlatılan "Bölgesel İnovasyon Stratejileri" projesinin pilot uygulaması İzmir''de başladı.
Müteahhitlere fiyat farkı 1.5 milyar YTL yük getirirToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, 1-2 hafta içinde çıkacak fiyat farkı düzenlemesi kapsamında, önümüzdeki 18 aylık dönemde müteahhitlere 1.5 milyar YTL dolayında ek ödeme yapacaklarını bildirdi.
Turizmciye talan vizesiTBMM Adalet Komisyonu’nda, dün AKP’li milletvekillerinin çeşitli yasalarda değişiklik yapılmasına ilişkin verdiği yasa önerisi görüşüldü.
BAT Tekel''in iki fabrikasını çalıştıracakTekel sigarayı 1 milyar 720 milyon dolar peşin bedelle devralan British American Tobacco (BAT) Türkiye''nin Kurumsal İlişkiler Direktörü Rıza Tuna Turagay, "Doğrudan yabancı yatırımcı olarak biz de bu geminin içerisindeyiz.
İnşaat metrekare maliyeti arttıBelediyeler tarafından yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların arsa payı hariç inşaat metre kare maliyetleri, bu yılın ilk üç ayında 2007 yılının aynı dönemine göre yüzde 11,2 artarak, 529,7 YTL oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ''Yapı İzinleri 2008 Yılı 1''inci Dönem Sonuçları''nı açıkladı. Buna göre 2007 yılı ilk üç aylık döneminde arsa payı hariç 476,12 YTL olan inşaat metre kare maliyeti, bu yılın aynı döneminde 529,7 YTL''ye yükseldi. Geçen yılın ilk üç ayında belediyeler tarafından ''Yapı Kullanma İzin Belgesi'' verilen konut bina sayısı 11 bin 212 iken, bu yılın ilk üç ayında bu sayı, yüzde 1,7 artarak 11 bin 397 oldu. Konut yüz ölçümleri ise bu yılın söz konusu döneminde, geçen yılın ocak-mart dönemine göre yüzde 21,1 oranında artış göstererek, 11 milyon 127 bin 245 metre kare olarak gerçekleşti.
Tarih: 26 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
Avrupa''nın en büyük çiftliği, artık Ege''deKayhan Ailesi, Ege''nin önde gelen yatırımcı ailelerinden biri. Tekstille başlayan yatırımlarını şimdi hayvancılık sektöründe sürdürüyor.
Mehmetçik için 40 metrelik heykelSakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasında önemli katkısı olan Malıköy istasyonu, Genelkurmay Başkanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Devlet Demiryolları (TCDD) işbirliğiyle müzeye dönüştürüldü.
TOKİ, müteahhitlere 1,5 milyar YTL fiyat farkı ödeyecekİnşaat girdilerindeki yüksek artış sebebiyle müteahhitlere yapılacak fiyat farkı ödemesi için kanuni düzenlemeye gidiliyor.
Şehir "Yeraltı"na Taşınıyor!Rusya"nın başkenti Moskova"da yaşanan park sorunu ve trafik tıkanıklığının çözülmesi için yerin altına otoparklar, alış veriş merkezleri ve diğer donanımlar inşa edilecek.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Dalan’ın Yurt İnşaatına Mimarlar Odası’ndan İtirazBirgün Gazetesi’nde çıkan İstanbul eski belediye başkanlarından Bedrettin Dalan’ın Kadıköy ilçesinde yaptırdığı özel öğrenci yurdu konulu haber ses getirdi.
Eski Kilise Restore EdiliyorGaziantep’te tarihi özelliğe sahip olup daha önce Kilise, sonra cezaevi daha sonra ise cami olarak kullanılan Kurtuluş Cami’nin duvarları ile alttaki dükkanlar restore ediliyor. Tepebaşı Mahallesi’nde bulunan Kurtuluş Camii''nin yıkık dökük olana çevre duvarları ile alttaki dükkanlar restore edilerek kullanıma açılacak. Restorasyon çalışması devam eden caminin yıkık dökük olan çevre duvarları aslına uygun olarak yeniden yapılırken dükkanlarda aynı şekilde restore edilerek, yeniden daha güzel yapısı ile hizmete sunulacağı ifade edildi.
Tarih: 25 Haziran 2008 Kaynak: Gaziantep 27
Alanya''da 80 Hektarlık Orman Kül OlduAntalya’nIn Alanya ilçesi Ali Efendi köyünde orman yangını çıktı. Yangın nedeniyle iki mahallenin boşaltıldığı bildirildi. Alanya Orman İşletme Müdürü Vedat Dikici, dün sabah saatlerinde Ali Efendi Köyü Mezarlığı’nda henüz belirlenemeyen nedenle başlayan orman yangınında 80 hektarlık alanın tahrip olduğunu söyledi. Dikici, rüzgar nedeniyle hızla ilerleyen yangının söndürülmesi için 3 uçak, 3 helikopter, 18 arazöz, 4 yer ekibi ile çevre belediyelerden gelen iş makinelerinin müdahale ettiğini belirtti. Kısmen kontrol altına alınan yangını söndürme çalışmaları sürüyor.
Tarih: 25 Haziran 2008 Kaynak: Birgün
Çin''de 1 milyon araç yasaklandıÇin Hükümeti Olimpiyatlar için 1 milyon aracın trafiğe çıkmasını yasakladı. Amaç, 8 Ağustos’da başlayacak olan 2008 Olimpiyatları sırasında hava kirliliğini azaltabilmek. Yasak 20 Temmuz’dan itibaren hayata geçecek.
Türkiye’de zengin sayısı dünya ortalamasının üç katı artıp 50 bine çıktıMerrill Lynch Türkiye Genel Müdürü Cinemre, Türkiye’de 1 milyon dolar varlığı bulunanların yer aldığı ‘yüksek varlıklılar’ sayısının 2007 yılında dünya ortalamasının üç katı artarak 50 bin kişiye ulaştığını açıkladı.
Gebze''ye yeni çehreBugüne kadar Gebze''ye yapılan yatırımların 75 milyon YTL''yi bulduğunu belirten Karaosmanoğlu, Kocaeli''nin dört bir köşesinde olduğu gibi Gebze''yi de yeniliyoruz, çağdaş standartlara kavuşturuyoruz" dedi.
Divriği Ulu Camii''nde Köklü Çözüm için UğraşılıyorUNESCO tarafından “Dünya Kültür Mirası” listesine dahil edilen Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası’nda 2007 yılında yapılan onarımın yapının genel sorununu çözmek yerine, eserin daha fazla tahrip olmasını önlemeye yönelik olduğu, köklü çözümün ise eserin doğu cephesindeki toprağın alınarak, istinat duvarı ve çevre düzenlemesinin yapılmasından geçtiği bildirildi.
Ağaçlar, Park ve Bahçeler Müdürlüğü''ne emanetMetrobüs hattı üzerindeki ağaçlar ustaca yerlerinden sökülüp, yeni yerlerine taşınıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, İstanbul’un daha yaşanılır bir kent olması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
Bakan Günay Divriği Ulu Camii''ni İnceleyecekDivriği’de bulunan ve 1228 tarihinden günümüze kadar ulaşmayı başaran Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası’nda Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay incelemelerde bulunacak.
Dikkat! İnşaat tozunun altından Pekin çıkabilirOlimpiyat Oyunları’na seferberlik ruhuyla hazırlanan Çin’de bu konuda özel eğitim veren okullar var. Bu okullardan birinde çocuklar Kung-Fu müziği eşliğinde esniyor. Okulun olimpiyat bahçesi ve bir de olimpiyat koridoru (üstte) var.
6 yılda 11 Belgrad Ormanı yok oldu!Türkiye’de 2002’den bu yana 60.873 hektar ormanlık alan turizm, maden ve enerji yatırımları için tahsis edildi. Yani 11 Belgrad Ormanı dolusu ağaç katledildi.
Ankaralılar cezalı mı?Ankara’nın en hareketli caddelerinden olan Tunalıhilmi Caddesi’nden her geçişimde aynı şeyi düşünüyorum ve soruyorum kendi kendime: Ankaralılar cezalı mı?
Kaç belediyede atık tesisi var?CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’na kaç belediyede atık arıtma tesisi bulunduğunu sordu.
Özelleştirmeler ‘sağlıklı suya’ erişimi zorlaştırıyor2009 yılında İstanbul’da yapılacak Dünya Su Formu’na karşı kurulan Alternatif Türkiye Su Platformu’nun son toplantısı önceki gün Çorlu’da yapıldı.
Onarım sürerken Efes''te konser tehlikeli olabilirKazı Heyeti Başkan Vekili arkeolog Doç. Dr. Sabine Ladstaetter, antik tiyatroda bu yıl konserlere izin verilmemesinin isabetli bir karar olduğunu belirterek, "Bir kişinin yaralanması bile bizi üzer" dedi.
Önce Mardin sonra molaTMMOB İç Mimarlar Odası 19. Dönem üyeleri, Mardin temsilciliğini açtıktan sonra Akdeniz Akdeniz Restoran’da yorgunluk attılar. Başkan Akın Yıldız ve diğer üyeler, akşam yemeğinde iç mimarların sorunlarını da paylaştılar. Mimarlar Odası, 2000 Yılından bu yana turistik alanda çok büyük gelişmeler yaşayan Mardin’de açılan temsilcilik aracılığı ile hem Mardin’de, hem de çevre illerde yaşayan iç mimarları bir araya getirmeyi hedefliyor. Mardin Türkiye’de SİT alanı seçilen illerden birisi olarak da önem taşıyor. TMMOB İç Mimarlar Odası Mardin temsilciliği, Valilik ve belediyeler ile koordineli bir şekilde çalışarak bölgede İç Mimarlık olgusunu başlatmayı amaçlıyor.
Tarih: 25 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
Yüzlerce gökdelen lazımSelim Gökdemir, "İzmir''in en az 30-40 tane 5 yıldızlı otele ihtiyacı var. Gençlere iyi iş imkanı sağlamamız için yatırımların önünü birlikte açmalıyız" dedi.
Gökçek’e Mogan ödülüAnadolu Denizcilik Kulübü tarafından "Kızılırmak’tan getirilen suyu Mogan Gölü’ne vererek gölün yeniden canlanmasını sağladığı" gerekçesiyle Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e "Çevre Şükran Plaketi" verildi.
Beypazarı turizmine doğa projesi desteğiDoğa Derneği ve Beypazarı Belediyesi, Birleşmiş Milletler’in desteklediği yeni bir projeyle İnözü Vadisi’nde doğa turizmini geliştirmeye yönelik yeni girişimler başlattı.
KEY''de ödeme Temmuz''daKonut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerinde takvim netleşti. Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, bu hafta sonu tasfiye edilen Emlak Bankası''ndan hak sahiplerinin listesini alacak. Listeler kurumun web sitesi ve gazetelerden vatandaşlara duyurulacak. Hak sahipleri ödeme tutarlarını T.C. kimlik numaralarını girerek kurumun internet sitesinden öğrenebilecek. Emlak Konut, 30 Haziran''a kadar da ödemeye hak kazananların listesini Ziraat Bankası''na gönderecek. Kurumun Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, bankanın çalışmalarını tamamladığını belirterek, 7 Temmuz ile 20 Temmuz arasında ödeme için müsait olduğunu söyledi. Hak sahipleri bu tarihlerde kendilerine en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek, T.C. kimlik numaralarıyla KEY hesaplarında biriken parayı alabilecek. Hisse senedi almak isteyenlere ise banka tarafından dekont verilecek. Günlük olarak da talepte bulunanlar Emlak Konut''a raporlanacak. Toplam 8 milyon 400 bin kişiye 2.9 milyar YTL''lik ödeme yapılacak. 1986-1995 arasında hesaplarına eksiksiz para yatırılmışsa ödenecek en yüksek tutar 1.400 YTL olacak.
Tarih: 25 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Asır
Gökçek’e çelik bina eleştirisiTOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı’nda, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’e eleştiride bulundu.
Dünyanın en iyi 100 otelinden 17''si Türkiye''deDünyanın büyük tur operatörlerinden TUI''nin yaptığı misafir memnuniyeti anket çalışması sonucu, dünyanın en iyi 100 oteli arasında 17 Türk oteli yer aldı.
Hangi yönden bakarsan bak alım zamanıEmlak sektörü açısından yılın ilk 5 ayının fotoğrafını çeken Nizamettin Aşa, "Fotoğrafta hiçbir şey gözükmüyor. İşi şeyler söylemek zor. 2006 yılının son yarısında başlayan durgunluk, 2007’de devam etti, 2008’de ise doruğa çıktı." dedi.
Marmaray''a 217 Milyon Euro KrediMarmaray Projesinin Boğaz Tüp Geçişi kısımından sonra ikinci bölümünü oluşturan Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci-Halkalı banliyö hatlarının iyileştirilmesi işinin finansmanına yönelik Avrupa Konseyi Kalkınma Bankasından (CEB) sağlanan 217 milyon euro tutarındaki krediye ilişkin anlaşma İstanbul''da imzalandı.
Çelik fiyatlarında yeni bir yükseliş atağıDemir-çelik fiyatlarındaki rekor artışlar devam ediyor. Avustralya Çin’e sattığı demir cevherine yüzde 85 zam yaptı.<
1 yıl sonra herşey çok farklı olacakİlk kazmanın 16 yıl önce vurulduğu Tekstilkent ve Giyimkent’i barındıran Tekstil Vadisi, hayata geçişinden itibaren bir türlü istenen doluluğa ulaşamazken tapular geçen yıl çıktı, bu Ekim’de de metro inşaatının başlayacağı açıklandı.
Dubai, çölde Londra’dan daha yeşil kent kuracakDubai emiri Şeyh Muhammed Bin Raşit El Maktum Dubai, için yeni planlarını açıkladı. Dubai emiri olduğundan beri ilginç projelere imza atan Şeyh Maktum şimdi de çöle, Londra ve New York’tan daha fazla yeşil alana sahip yeni bir kent inşa ettirmek için kolları sıvadı. 250 km2’lik alana uygulanacak olan yeni proje her semti belli bir merkez yapma amacı taşıyor. Belirlenen semtlere "İnsanlık Evi", "Ticaret Evi", "Doğa Evi", "Bilge Evi" gibi yapılar inşa edilecek. Kent, kanallar, köprüler ve parklarıyla, dünyanın en yeşil alanlarından biri olacak. Projenin 65 milyar dolara mal olması bekleniyor.
Tarih: 25 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
‘Deniz suyu son çare’Küresel ısınma ve bilinçsiz tüketim nedeniyle su ihtiyacı günden günü artarken kent merkezlerine kilometrelerce öteden su getirilerek konuya çözüm bulmaya çalışılıyor.
Trakya’nın yok olduğunu Bakanlık da kabul ettiGeçtiğimiz günlerde,”Trakya yok oluyor” başlığı ile yazdığım ve Trakya’nın sorunlarını dile getirdiğim yazıma Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan cevap geldi.
‘İstanbul’un suyu temiz’İstanbul’daki maden sahalarının düzenlenmesi ile ilgili dün İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi’nde bir toplantı düzenlendi.
Dört barajda su bitmek üzereKüresel ısınmanın etkisiyle İstanbul’da yaşanan aşırı kuraklık nedeniyle şehre su sağlayan barajlar kuruma tehlikesi yaşıyor.
ABD''li yalıtım şirketi İzmir''e yatırıma geliyorOtomotiv ve inşaat sektörüne yönelik cam üretiminde dünyanın en büyük grupları arasında gösterilen ABD''li Guardian Industries grubu, yalıtım sektöründe İzmir''de BTM şirketiyle birlikte yatırım yapacak.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.