Haberler

26 Haziran 2007, Salı

“Zorlu Mimarlık ve Kentsel Tasarım ‘Yarışması’ Yarışma Değildir”“Zorlu Mimarlık ve Kentsel Tasarım ‘Yarışması’ Yarışma Değildir”Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) ve İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İSMD) ortak bir duyuru yayınlayarak, Zorlu Yapı’nın ihale sonucunda satın aldığı Karayolları Arsası üzerinde kentsel karma kullanım alanı olarak tasarlanacak ve inşa edilecek Zorlu Center için açtığı Zorlu Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yarışması’nı eleştirdi. İstanbul’da İETT arsasının yabancılara satılıp, kimin tarafından yapıldığı bilinmeyen ama yurt dışında yaptırıldığı söylenen bir projenin maketinin gazetelerde ve görsel basında yer almasının ardından, satışa çıkarılan Karayolları Arsası’nın Zorlu Gurubu tarafından satın alınmasının, kamuoyunda olumlu bir hava estirdiğinin belirtildiği duyuruda, şartnamedeki “Vizyonumuz” başlığı altında yayınlanan ve Ahmet Zorlu’nun imzasını taşıyan yazı destekleniyor. Haberin Devamı
Sagalassos antik kentinde restorasyonSagalassos antik kentinde restorasyonBurdur''un Ağlasun ilçesindeki Sagalassos Antik Kenti''nde restorasyon çalışmaları başladı. Koç Holding''in sponsorluğunda yapılan kazı çalışmalarını yürüten kazı başkanı restorasyon uzmanı mimar Semih Ercan...
Sulukule  Mahallesini Geliştirme ProjesiSulukule Mahallesini Geliştirme Projesiİstanbul’daki çok kültürlülüğü desteklemek, insanları yaşam çevrelerinden uzaklaştırmadan mahallelerini geliştirmek, katılımcı yöntemlerle kendi yaşam çevreleri üzerinde söz sahibi olabilmelerini sağlamak amacıyla Sulukule’de bir Avrupa Birliği destekli bir proje başlıyor.
Ölçek 1/1Ölçek 1/1Bağımsız bir “öğrenci” oluşumu olan Ölçek 1/1: Nasıl bir mimarlık eğitimi alıyoruz? Bu eğitim ne kadar yeterli? Biz öğrenciler bunu geliştirmek için ne yapabiliriz? sorularına bir cevap olarak ortaya çıkmış.
Karadeniz hızla çöplüğe dönüşüyorKaradeniz hızla çöplüğe dönüşüyorKaradeniz kıyıları, çöplüğe dönüştü. Deniz kenarlarına dökülen evsel ve tıbbî atıklar, derelere boşaltılan kanalizasyonlar ve sanayi atıkları yüzünden Karadeniz''deki kirlilik hızla artıyor.
Kadifekale zirvesiKadifekale zirvesiBüyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, heyelan bölgesinde yaşayan vatandaşlarla bir araya gelerek, taşınacakları çağdaş konutlar hakkında bilgi verdiler.
Bornova Metro''da temel atılıyorBornova Metro''da temel atılıyorEge Üniversitesi Hastanesi’nden Bornova Cumhuriyet Meydanı’na kadar uzanacak metro hattının temeli, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın katılacağı törenle yarın atılıyor.
Balat’ta Dimitri Kantemir Müzesi açıldıBalat’ta Dimitri Kantemir Müzesi açıldıOsmanlı döneminde 22 yıl İstanbul’da yaşayan Boğdan Prensi Dimitri Kantemir’in evi, Avrupa Birliği ve Fatih Belediyesi’nin ortaklaşa yürüttüğü Fener ve Balat Semtlerinin Rehabilitasyonu Programı kapsamında restore edildi ve Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu’nun katılımıyla müze olarak açıldı.
Artvin, hayal kurmayı öğreniyorArtvin, hayal kurmayı öğreniyorŞair Abdülkadir Budak, Ankara''dan sabahın dördünde gelebildiği Artvin''i bir cümle ile özetleyiverdi: "Bu şehir gezilmez, Artvin''e ya çıkılır ya da inilir."
Yeşil devrim bu evlerden başlayacakYeşil devrim bu evlerden başlayacakHem konforlu hem sağlıklı hem de dünyayı kirletmeden, gereksiz enerji tüketmeden huzur bulacağınız "yeşil ve sürdürülebilir" bir yaşam alanı düşünün. Burada evler güneş ve rüzgar enerjisi kullanarak ısıtılıyor.
Vakko''da yeni merkez hazırlığıVakko''da yeni merkez hazırlığıHakko Ailesi''nin sahibi olduğu köklü moda markası Vakko, 1969 yılından beri faaliyet gösterdiği Merter fabrika binasından bu yıl sonunda taşınmaya hazırlanıyor. New Yorklu ünlü mimarlık ofisi REX tarafından tasarlanan, Nakkaştepe''deki yeni Vakko ve Power Media Center kompleksinin, 8 ay içinde bitmesi planlanıyor.
UNESCO dünya mirası listesini genişletiyorUNESCO dünya mirası listesini genişletiyorDünya Mirası Komitesi, listeye yeni eklenecek yerleri belirlemek üzere Yeni Zelanda’da toplandı. Başvuru listesinde Türkiye’den herhangi bir yer bulunmuyor. Avustralya''nın Sydney kentindeki Opera Evi adaylar arasında.
Ünlülerin cezaevi, hastane oluyorÜnlülerin cezaevi, hastane oluyorBirçok siyasi suçluyu ağırladığı için ''Muhalif Hilton'' olarak anılan Ankara Ulucanlar Merkez Kapalı Cezaevi''nin bulunduğu bölgeye okul ve hastane yapılacak. Bülent Ecevit''ten Yaşar Kemal''e, Yılmaz Güney''den Dündar Kılıç''a pek çok ünlü ismin özgürlük için gün saydığı Ulucanlar''da bundan sonra hastalar şifa bulacak.
4 kişilik bir aile yılda 140 ton su tasarruf edebilir4 kişilik bir aile yılda 140 ton su tasarruf edebilirSon yıllarda bütün dünyanın gündemine oturan küresel ısınma, etkilerini göstermeye başladı. Türkiye, tarihinin en sıcak yıllarından birini geçiriyor. Sıcaklık artınca kış ayları yağışsız geçti.
Hayatımızı renklendiren tasarımlarHayatımızı renklendiren tasarımlarMobilyaların o "ağır" havasından kurtulmak için artık evlerimizi eğlenceli, esprili, orjiinal objelerle neşelendiriyoruz.
Hastanelerde özürlü vatandaşlara kolaylıkHastanelerde özürlü vatandaşlara kolaylıkSağlık Bakanlığı Müsteşar Vekili Orhan Gümrükçüoğlu, hasta odalarının düzenlenmesi konulu bir genelge yayınlandı. Genelgede, hasta odalarına özürlü hastaların kullanımına yönelik tutunma barlarının konması; lavabo, banyo ve tuvaletlerde tekerlekli sandalye transferini kolaylaştıracak ve tekerlekli sandalye manevrasına imkan verecek şekilde düzenleme yapılması istendi.
OMA’nın Tasarladığı Casa Da Musica RIBA Avrupa Ödülü’nü KazandıOMA’nın Tasarladığı Casa Da Musica RIBA Avrupa Ödülü’nü KazandıPortekiz’deki Porto kentinin tarihi merkezinde yer alan OMA tarafından tasarlanan Casa da Musica, RIBA (Royal Instute of Britsh Architects) tarafından verilen Avrupa Ödülü’nü aldı.
Siz ''bir'' dediniz, biz binlerce taş üstüne taş koyuyoruz Tayyip BeySiz ''bir'' dediniz, biz binlerce taş üstüne taş koyuyoruz Tayyip BeyElazığ''da 50 milyon dolara Misland adlı dev alışveriş ve yaşam merkezinin yapımını sürdüren 711 ortaklı Mis Holding''in Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Demirbağ, "Sayın Başbakanımız, ''bir taş üstüne taş koyanın başımız üstünde yeri var'' diyor.
Gökdelenler geleceğin dev ağaçları olacakGökdelenler geleceğin dev ağaçları olacakKoreli mimarlar tarafından geliştirilen ’Seul Komünü 2026’ isimli dikkat çeken proje, gelecekte artık gökdelenlerin çevreyi kirleten betonarme görünümünden kurtulup, adeta dev ağaçlar haline geleceğini gözler önüne seriyor.
Büyükşehir’den Kasımpaşa’ya muhteşem bir spor kompleksiBüyükşehir’den Kasımpaşa’ya muhteşem bir spor kompleksiİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş; Kasımpaşa Stadı, Beyoğlu Spor Kompleksi, Kapalı Yüzme Havuzu ve Tepebaşı Sosyal Tesisi’nin de aralarında bulunduğu dev yatırımlar zincirini törenle hizmete açtı.
Topbaş: İETT arazisinin parasını mutlaka alacağız, çok ihtiyacımız varTopbaş: İETT arazisinin parasını mutlaka alacağız, çok ihtiyacımız varİstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, Dubai merkezli Sama Dubai''nin 705 milyon dolar bedel ile en yüksek teklifi verdiği İETT arazisinin süren imar davalarını alıcılardan gizlemediğini söyledi.
Ege Denizi''ndeki çevre kirliliği araştırılıyorEge Denizi''ndeki çevre kirliliği araştırılıyorDokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü tarafından, Çevre ve Orman Bakanlığı''nın desteklediği uluslararası "MED-POL Uzun Süreli Deniz Kirliliği Ölçüm ve İzleme Projesi" kapsamında, Ege Denizi''ndeki çevre kirliliği araştırılıyor.
Yeni yeşil alanlar ekolojik çatılarYeni yeşil alanlar ekolojik çatılarKentler büyüdükçe çevremiz büyük ölçüde beton ve asfaltla kaplandı. Yeşil alanlar yerlerini büyük beton yapılara bıraktı. Giderek çoğalan yüksek yapılar, hava sirkülasyonunu engelleyerek, kirlilikle birlikte ısının artmasında etken oldu.
Tarihî camiler belediyeye emanetTarihî camiler belediyeye emanetSüleymaniye, Sultanahmet gibi tarihî camilerin her türlü bakımını İstanbul Büyükşehir Belediyesi yapacak. İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve müftülük arasında yapılan protokole göre tarihî ve turistik öneme sahip 22 caminin temizlik, onarım ve güvenliği belediye tarafından sağlanacak.
Bodrum''da Tarih, İnşaat Yağmasının KurbanıBodrum''da Tarih, İnşaat Yağmasının KurbanıBodrum''un, kontrolsüz inşaat yağmasına uğraması, bundan da en büyük yarayı sit alanlarının alması 1980 li yılların ortalarında başladı.
Büyükşehir Belediyesi’nden Çifte AçılışBüyükşehir Belediyesi’nden Çifte AçılışAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Sincan Fatih Köprülü Kavşağı ile Sincan Çocuk Kulübü’nü, Adalet Eski Bakanı Cemil Çiçek ile birlikte hizmete açtı.
İMÇ Blokları’nın Yıkılması ÜzerineİMÇ Blokları’nın Yıkılması Üzerineİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul Manifaturacılar Çarşısı''nı (İMÇ) “Tarihi Yarımada’yı Koruma Projesi” kapsamında yıkıp yerine Prestij Konutları adı altında Osmanlı mimarisiyle 50 villa yapmak istemesi üzerine İMÇ Kat Malikleri Yönetim Kurulu 2006 Mart ayında İstanbul İdare Mahkemesi’ne başvurdu ve yönetim kurulunun haklı görülmesi üzerine yürütmeyi durdurma kararı alındı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yürütmeyi durdurma kararına Mayıs 2006''da bir üst mahkemede itiraz etmesi üzerine Danıştay 6. Dairesi de itirazı değerlendirmek için bilirkişi raporu hazırlanmasına karar verdi. Konu ile ilgili projenin müelliflerinden olan Doğan Tekeli ve Metin Hepgüler ile Mimarlar Odası eski başkanı Oktay Ekinci’den görüşlerini istedik.
Shigeru Ban için Bir ArketipShigeru Ban için Bir ArketipBu bahar Londra’daki Barbican Sanat Galerisi’nde modernist hareketi, hareketin geçmişiyle şimdiki hali ve muhtemel geleceği ile bir araya getiren bir sergi düzenlendi. Alvar Aalto: Shigeru Ban’ın Gözlerinden isimli sergi büyük Fin tasarımcı ile Japonya doğumlu Ban’ın kendi benzersiz mimari yolculuğu arasındaki benzerlikleri gösterdi.
Arabalar, Köpekler, Golf ve Kötü Feng-Shui: Jeffrey Inaba ile Bir RöportajArabalar, Köpekler, Golf ve Kötü Feng-Shui: Jeffrey Inaba ile Bir RöportajJeffrey Inaba oldukça yoğun. Inaba Projeleri''ni yönetiyor; Columbia1’da ve SCI-Arc2’da mimari kuram ve tasarım atölyesi dersleri veriyor ve düzenli olarak çeşitli periyodik yayınlara ve kitaplara yazıyor. Bunlardan en önemli olanlardan biri; Çin’in Büyük Ekonomik İlerleme Planı: Kentte Harvard Tasarım Okulu Projesi. Tabi ki aynı zamanda Inaba, Ole Bouman ve Mark Wigley’le beraber Volume’ün eş editörlerinden biri. BLDGBLOG, Volume’ün editöryel kadrosundaki bakış açımızı tamamlamak üzere Jeffrey Inaba ile de konuştu...
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Oyak Grubu çimentoda ihracata yönelecekÇimento sektöründe 2008 yılından itibaren üretim fazlası oluşmasını bekleyen üreticiler, tedbir almaya başladı. Mardin Çimento yeni kapasitesini Suriye pazarına yönlendirirken, Ünye Çimento Romanya''da terminal kuruyor.
‘Toprak renkli çirkin ev’ hâlâ satılıkLondra’da en ünlü evlerin bulunduğu Bishops Caddesi’ni mercek altına alan bir haber yapan Financial Times gazetesi, Toprak’ın malikanesinin uzun süredir üzerinde satılık levhası olmasına rağmen satılamadığını yazdı.
Görür: Marmara''da 2-3 metre boyunda tsunami oluşurBir süre önce Fransız Deniz Araştırma Merkezi IFREMER''e ait L''Atalante araştırma gemisi ve Nautile denizaltısı ile Marmara Denizi dibinde yapılan araştırmalara katılan İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür "Gözlerimizle gördük, gaz ve su çıkışı var. Marmara Denizi dibi büyük bir depremin sinyallerini veriyor" diye konuştu. Deniz dibinde büyük heyelan bölgeleri olduğunun da altını çizen Görür, depremde oluşabilecek tsunaminin şiddetli çarpma ile sahil şeridini yerle bir edebileceğini belirtti ve şöyle dedi: "Marmara''nın tabanında kırılması beklenen fay gaz ve su çıkışıyla, mikro depremselliğiyle hareketli ve 1999 öncesi körfezdeki devamı olan parçasının davranışlarına benzer davranışlar gösteriyor. Olası depremin ardından dalga boyu 2-3 metre olacak tsunami bekliyoruz."
Tarih: 26 Haziran 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Nurdeniz Kutsel
Vakko’ya camdan bina38 yıldır faaliyet gösterdiği Merter’deki binasını 56 milyon dolara satan Vakko, Nakkaştepe’ye taşınıyor. Türkiye’nin en köklü moda markalarından Vakko, 1969’dan beri faaliyet gösterdiği Merter fabrika binasından bu yıl sonunda taşınıyor.
Cami kavgasıAlmanya’nın Köln kentinde inşa edilmesi planlanan dev cami, ülkeyi karıştırdı. Müslümanlar’ın ve sağcıların haftalardır düzenlediği yürüyüşlere bu haftasonu yenileri eklendi.
Efes’e yeni imajİstanbul’daki Topkapı ve Ayasofya’dan sonra Türkiye’de en fazla ziyaret edilen yer olan Efes Antik Kenti’nde bu yıl, 180 kişilik akademik kadroyla 170 günlük kazı süresince 19 proje yürütülecek. Efes Antik Kenti Kazı Başkanı ve Avusturya Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Ordinaryüs Prof. Dr. Fritz Krinzinger, Avusturya Arkeoloji Enstitüsü’nün Efes’te 113 yıldır çalışma yürüttüğünü, kentin yüzde 20’sinin ancak gün yüzüne çıkarıldığını kaydetti. Krinzinger, toprak altındakilerin tamamı yerine, önemli yerlerinin ortaya çıkarılması ve kazı yapılan alanların korunmasıyla restorasyonuna ağırlık verdiklerini söyledi.
Tarih: 26 Haziran 2007 Kaynak: Türkiye
Rant için dönüşümVarlıklılara Boğaziçi, Beşiktaş-Levent-Maslak- ormanlar, su havzaları, aksı ayrılırken; diğerlerine kentin güneyinin iki uçu, Silivri-Gebze arası uygun görülüyor.
Enka''dan iki yeni santral geliyorEnka İnşaat ve Sanayi AŞ Onursal Başkanı Şarık Tara, yakında bir veya iki yerde yeni santral yapmayı planladıklarını söyledi. Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) tarafından düzenlenen ''Bir duayenin deneyimleri'' konulu geleneksel toplantıya, Şarık Tara katıldı. Şarık Tara, 2006 yılı cirolarının 4 milyar dolar olduğunu ve kârlılık oranlarının yüzde 11 olduğunu belirterek, şirketin piyasa değerinin 10 milyar doları geçtiğini kaydetti. "Biz önce müteahhidiz" diyen Şarık Tara, 50 yıl içinde 28 ülkede 399 iş yaptıklarını söyledi. 77 yaşındaki Şarık Tara meslektaşlarına deneyimlerini aktarırken, yurtdışına açılmak gerektiğini vurguladı.
Tarih: 26 Haziran 2007 Kaynak: Radikal
"İstanbul''un yüzde 90''ı kaçak, hastane ve okullar risk altında"''İstanbul''da özellikle eğitim ve sağlık kurumları deprem riski altında'' diyen Müsteşar Erbakan, iki bakanlığa çağrıda bulundu. Erbakan üçüncü köprü için Başbakan Erdoğan''ın tercihini yapmasını beklediklerini söyledi.
İMÇ''de Osmanlı konaklarıCumhuriyet döneminin başarılı mimari ve kentsel uygulamalarından biri olan İMÇ bloklarının, Osmanlı konakları yapılmak üzere yıkılması planlanıyor.
Sel kardeşliği!İstanbul ile Venedik arasında ‘Kardeş Şehir Protokolü’ imzalandı. İmza töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul için tarihi bir adım attıklarını söyledi. Topbaş, Venedik ile İstanbul arasındaki kardeşliğin ‘eşyanın tabiatında’ olduğunu söyledi ve “2 yıldır bu anı bekliyorduk. Venedik İstanbul’un 30. Kardeş Şehri oldu. Birbirimizi uluslararası forumlarda destekleme ve işbirliği yapma yönünde iyi niyet belirttik. Bu protokol, gerek Venedik Bienali’ni, gerek İstanbul Bienali’ni iki şehir için daha da anlamlı bir hale getirdi. Venedik’in yüzyılı aşan Bienal tecrübesi, bize de önemli bir ışık tutacak” dedi. Başkan Topbaş, Venedik’e uçmadan önce yaptığı açıklamada da, “Yağmurlar güzel, inşallah devam edecek. Bilinçli tavrı nedeniyle İstanbullulara teşekkür ediyorum” demiş, ancak İstanbul’un özellikle Anadolu yakasını felce uğratan sel için yorum yapmamıştı.
Tarih: 26 Haziran 2007 Kaynak: Akşam
Bergamalı çiftçiler su için yürüdüİzmir''in Bergama ilçesinde yapımı tamamlanan; ancak Allianoi antik kentini sular altında bırakacağı gerekçesiyle su depolanmasına izin verilmeyen Yortanlı Barajı''nda su tutulmasını isteyen çiftçiler miting yaptı. Cumhuriyet Meydanı''nda ellerinde Türk bayraklarıyla toplanan çiftçiler, "Çiftçimiz, toprağımız, verim için su'''' diye slogan attı. Barajdan su verilirse 10 bin kişiye istihdam sağlanacak.
Tarih: 26 Haziran 2007 Kaynak: Zaman
Kentsel dönüşüm ve orta sınıfNeoliberalizm kentleri baştan aşağı dönüştürecek ve üstelik bunu orta sınıf rahatsızlığına fazla mahal vermeden yapacak bir çekim gücüne sahip. Mesela İstanbullu orta sınıf Sulukule''nin ''Romanlar''dan temizlenmesinden'' rahatsız değil.
Kızılı yeşile döndürme çabasıTiananmen Meydanı''nı tankların yerine insanların yeşil alan olarak kullanması için çalışmalar yapılıyor. Çin Halk Cumhuriyeti''nin başkenti Pekin''de bir zamanlar tankların genç öğrencileri, sendikacıları ve aydınları ezip geçtiği...
Kadifekale’de konut zirvesiİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Kadifekale-Ballıkuyu heyelan bölgesinde bulunan toplam 1.968 konutta yaşayan vatandaşların Uzundere’deki TOKİ konutlarına taşınmaları kapsamında bir toplantı düzenledi. Sağlıksız konutlarda yaşayan 1000 kişinin katıldığı toplantıda iki başkan, vatandaşlarca merak edilen sorulara yanıt verdi. Kocaoğlu, "Evlerinin değeri Uzundere’deki toplu konutlardan daha yüksek olanlara, Büyükşehir Belediyesi kasasından sizlerin gözü önünde nakit olarak toplam 16 - 17 milyon YTL parayı vereceğiz. Evlerinin değeri Uzundere’deki konutlardan daha düşük olan tüm vatandaşlarımız ödemeyi 15 yılda aylık 120-150 YTL taksitlerle yapacak" dedi.
Tarih: 26 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet Ege
Dubaili şirketten Kütahya''da 200 milyon dolar ''çimento'' yatırımıDubai merkezli Abdullah Al Ghuraır Group Of Companıes firmasının, 200 milyon dolar yatırımla Kütahya''nın Tavşanlı ilçesinde çimento fabrikası kuracağı bildirildi.
Kentsel düşler"Kentsel dönüşüm uygulamalar paketi", her ne kadar kendisini çağdaş, yenileyici, iddialı takdim etse de, devletin sosyal vazifesinin iflasının ifadesi.
Eko - Kent 2009''da bitecekÇin''DE Yangze Nehri''nin ağzındaki Çon-ming Adası''nda yapılması planlanan Dongtan ''eko-kent''in 2009''da bitmesi hedefleniyor. Çin''in ilk ''yeşil kenti'' olan Dongtan''da, herşey yenilenebilir enerjilere bağlı olacak. Tarımsal sulama yağmur sularıyla yapılacak, ev atıkları yakıt olarak kullanılacak. Şehirde araçlarda benzin ya da mazot kullanılmayacak.
Tarih: 26 Haziran 2007 Kaynak: Birgün
Maliye ''unuttuğu'' Hazine arazilerini satmaya hazırlanıyorMaliye Bakanlığı''nca, Antalya''da "unutulan" Hazine arazilerini belirlemek amacıyla başlatılan tapu tarama çalışmaları sonucunda, tahmini bedeli 280 milyon YTL olan toplam 69 milyon 287 bin 623 metrekare Hazine arazisi tespit ettiği bildirildi.
Altındağ’a 2.5 milyon YTL yatırımla spor kompleksiAltındağ Belediyesi 2.5 milyon YTL’lik yatırımla inşa ettiği ilçenin en büyük spor kompleksini hizmete açtı.
Bahçe sulamada diplomatik krizBüyükşehir Belediye Meclisi’nin şebeke suyu kullanımına getirdiğini kısıtlamalar ve yasakları denetleyen Büyükşehir Zabıtası, diplomatik engele takıldı. Özellikle bahçe sulamada şebeke suyu kullandığı ihbar edilen elçilikler, denetlenemiyor.
Koç: Bizans bizim değil diyemezsiniz"1. Uluslararası Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu"nu açan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, "''Bizans bizim değil'' diyemezsiniz. Aksi halde bu topraklarda iddianız kalmaz" dedi.
Antalya''da 35 ayrı bölgede yangın çıktıYurt genelinde dün yüzlerce hektar orman kül oldu. Antalya ve ilçelerinde gün içinde 35 yangın çıktı. Yangınlarda, 250''nin üzerinde küçükbaş hayvan telef oldu. İstanbul Pendik''te 200, Şırnak''ta 40, Muğla''da 4 hektar orman kül oldu. Denizli''de çıkan yangında da 3 dekar orman alanı zarar gördü. İzmir''in Aliağa İlçesi''nde, Petkim''in akaryakıt tanklarına 100 metre mesafedeki bir hurdalıkta kaynak makinesinden çıkan kıvılcımların, atık izolasyon malzemlerini tutuşturması sonucu çıkan yangın korkuya neden oldu.
Tarih: 26 Haziran 2007 Kaynak: Milliyet
Karayolları Arazisinin Yağmaya Açılması Yarışma Yoluyla Meşrulaştırılamaz!Zorlu Yapı Yatırım A.Ş.’nin T.C. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığından satın aldığı Karayolları Arazisi üzerinde yapacağı binanın Mimarlık ve Kentsel Tasarım Projesini elde etmek için yarışma açıldığını ve bu yarışmada AG Danışmanlık A.Ş.’nin görevlendirildiğini...
Sabiha Gökçen’de talipler hazırlanıyorİhale tarihi 9 Temmuz’a ertelenen Sabiha Gökçen Havaalanı’na teklif vermeye hazırlanan firmalar şekillenmeye başladı. Yer görme belgesi alan gruplar, Çukurova Holding ve Viyana Investment ortaklığı, İngiliz TBI ve Global ortaklığı, Malezyalı Kuala Lumpur ve Limak Grubu, Amerikalı ATMG Makyol konsorsiyumu, Esas Holding -TAV ve Alman Fraport-IC ortaklığı oldu. İhaleyi Savunma Sanayi Müsteşarlığı yapacak.
Tarih: 25 Haziran 2007 Kaynak: NTVMSNBC
Ölümüne su!Büyük kentlerimizde sadece sözü ediliyor susuzluğun, henüz alarm yok. Yöneticiler de, millete “kötü haber” vermeyi sevmedikleri için tehlikenin sadece ucunu gösterip “şu tarihe kadar iyiyiz” diyorlar.
Allianoi''de Bilimsel Kazıya Geçit YokUzun süredir Yortanlı Barajı''nın suları altında kalması ile gündeme gelen Allianoi Ören Yeri ile ilgili Allianoi Bilimsel Kazı Heyeti bilimsel çalışmanın yapılmasına izin verilmemesi üzerine bir açıklama yaptı.
Alışveriş merkezi rekabetinin yeni yüzüÜlkemizde tarım sektöründe yaşanan çözülmeyle birlikte hızlı bir kentleşme olgusu yaşanıyor. Yapılan hesaplamalara göre Büyükşehir nüfuslarının yılda ortalama yüzde 10 civarında arttığı görülüyor.
"Tamam mı devam mı bakacağız"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ihalede 1 milyar 156 milyon YTL ile en yüksek teklifi veren Sama Dubai İcra Kurulu Başkanı Farhan Faraidooni’nin gazetelerde yer alan açıklamaları üzerine...
Yeni bir alışveriş merkezi ''en iyi''lerle birlikte geliyorİstanbul, yeni bir yaşam ve alışveriş merkezine kavuşuyor; Astoria Alışveriş Merkezi. Konsepti ve yenilikçi hizmet anlayışıyla, ekim ayında, Esentepe''de açılıyor. Alışveriş merkezi açılmadan önce üstündeki residence''lar çok konuşulmuştu. Aralarında Mehmet Ali Erbil, Seda Sayan ve Abdullah Kığılı''nın da bulunduğu birçok tanınmış kişinin burada dairesi var.
Sama Dubai bekliyor, Solidere geliyorSama Dubai’den sonra Ortadoğu kökenli bir dev gayrimenkul şirketi daha Türkiye’ye geliyor. Beyrut’u Ortadoğu’nun Paris’i yapan Solidere, Türkiye’de emlak sektörüne girecek.
''Aslanın yuvası'' için 16 talipGalatasaray’ın Avrupa’nın en lüksü olarak Seyrantepe’de yaptıracağı dev stadı için 4 günde 16 şirket şartname aldı.
''Dava yok'' garantisi vermedim, o para kasamıza girecekSama Dubai İcra Kurulu Başkanı Farhan Faraidooni''nin, "İETT arsası ihalesine girmeden önce Belediye Başkanı bana dava olmadığını söyledi" açıklamasına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''tan itiraz geldi.
Küresel ısınma dünya topraklarını çölleştiriyorYaşanan küresel ısınma ve su kaynaklarının giderek azalması, dünya topraklarını çölleşme tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor.
Metreküpü 1 dolara içilebilir deniz suyu ister misinizBeylikdüzü Tüyap''taki ''Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Fuarı''nı gezerken bir Arap grubunu gördük; Mekke Belediye Başkanı Dr. Ossama Albar imiş, atık depolama konusunda firmaların neler ürettiklerini görmek için gelmiş. Şaşırdık; bizimkiler yoktu.
İç mimarlar ustalara karşı!Evinin iç dekorasyonu için mobilyacı, tesisatçı, perdeci ve boyacı gezmekten sıkılanlar için artık iyi bir alternatif var: İç mimarlar. İhtiyaçlarınızı, zevkinizi ve bütçenizi dikkate alan iç mimarlar, sizler için evinizi tasarlıyor. Daha önce İstanbul’un sosyetesine hizmet eden iç mimarlar, şimdi Sivas, Konya ve Trabzon’a; kısacası Anadolu’ya açıldı.
Susuzluk kabusunu seçim sonrasında anlayacağızİTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Mikdat Kadıoğlu ile Ömer Madra, Açık Radyo''da konuşuyorlar. Madra soruyor, Kadıoğlu yanıt verirken ciddi uyarılarda bulunuyor:
Özgür ruhların ateşiRomanlar, kentsel yenileme projesiyle birlikte yerlerinden edilme korkusuyla yaşıyor uzun zamandır... Kentsel Dönüşüm Projesi sonucunda bir kültürün bir yaşam biçiminin yok olmasıyla karşı karşıyalar...
Yıkanmayacağız!İstanbul Belediyesi''nin posterleri, su tüketimini azaltmak için yapabileceklerimizi öğretiyor: Tıraş olurken, dişlerimizi fırçalarken musluk kaparsak bilmem kaç ton suyun israfını önlermişiz; habire sifon çekmemek şu kadar, banyo yerine duşta yıkanmak da bu kadar suyu daha az tüketmemize yol açarmış.
Babil''in Asma Bahçeleri Bodrum''daÇakırlar Grubu''nun Bodrum''da yaptığı residence ve otel projesinde, oda ve yemeklerde dünyanın yedi harikasından esinleniliyor.
Topbaş İETT arazisini satmakta kararlıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İETT arazisini mutlaka satacaklarını söyledi. Topbaş, İETT arazisi ihalesini kazanan Sama Dubai''nin İcra Kurulu Başkanı Farhan Faraidooni''nin ''Belediye başkanıyla ihaleden önce konuştum, bana dava olmadığını söyledi'' ifadeleriyle ilgili, "Ben kesinlikle ''dava yok'' ifadesini kullanmadım" dedi. Topbaş, "Sama Dubai''nin, yeniden ihale açılması durumunda da ihaleye gireceği" ifadesine ilişkin olarak da, "O kendi kararları, onu bilemem" dedi. Topbaş, şöyle konuştu: "Biz bu arsanın parasını kasamıza koyacağız. Bu kadar net. Çünkü İstanbul''un buna ihtiyacı var."
Tarih: 25 Haziran 2007 Kaynak: Radikal
Atina''daki kumaş fabrikası camiye çevrildiAvrupa''nın camisi olmayan tek başkenti Atina''da, Müslümanlar eski bir kumaş fabrikasını satın alıp ibadethaneye çevirdi. Yunan hükümetleri 1990''lardan beri Atina''da cami inşa etmek için parlamentodan kararlar çıkarmalarına rağmen, kilisenin tepkileri yüzünden hiçbir şey yapmayınca, El Fauzan adlı Suudi işadamının 2.5 milyon avro ödeyerek satın aldığı eski kumaş fabrikası ''İbadet, eğitim, kütlür merkezi''ne çevrildi. Yaklaşık 1000 kişinin ibadet edebileceği ''cami''nin halıları Türkiye''den getirildi. Atina''daki Moshato semtindeki merkezin açılışı dün yapıldı. İbadethanenin yanı sıra Arapça eğitim verilecek bir okul da faaliyet gösterecek.
Tarih: 25 Haziran 2007 Kaynak: Radikal Yazan: Yorgo Kırbaki
"Arazileri sattırmam"İstanbul''un değerli kamu arazilerinin satılmasını eleştiren CHP''li Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk , "Bunlar ilçemde olsa asla izin vermezdim" dedi.
Küçükçekmece halkı isyan ettiKüçükçekmece Ayazma Mahallesi sakinleri, kentsel dönüşüm projeleri kapsamında evlerinin yıkılmasını protesto etti. Galatasaray Lisesi önünde toplanan mahalle sakinleri, "Barınma hakkımız engellenemez", "AKP şaşırma sabrımızı taşırma", "Direne direne kazanacağız" sloganları ile Taksim Meydanı''na kadar yürüdü. Burada basın açıklaması yapan Umut Yakar, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay''ın mahalleli için yapılan TOKİ evlerini kendi yandaşlarına ve emlakçilere verdiğini savundu. Mahalle sakinleri de 7 ay önce evlerinin yıkıldığını belirterek "Karton ve çadır kondularda yaşamlarımızı sürdürüyoruz. Kimyasal atık çöplüğüne dönüşen mahallemizde sağlıksız koşullarda kalıyoruz. Yetkililer bir an önce barınma sorunumuzu çözmeli" dediler.
Tarih: 25 Haziran 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Melen Suyu GözüktüKuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kalan İstanbul''u kurtarması planlanan "Melen Çayı Projesi" büyük hızla ilerliyor.
İstanbul, Aysel Gürel’e döndü makyajla Deniz Akkaya olmazİstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin konut stoğunun yüzde 70’inin hem sağlamlık hem de estetik açıdan yenilenmesi gerektiğini savunan Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, Garanti Bank’ın Bonus reklamlarına atıfta bulunarak, "Aysel Gürel’e ne kadar makyaj yaparsanız yapın, ondan bir Deniz Akkaya yaratamazsın. Binalar kendini taşıyamıyor, çöküyor. Konut stoğumuzun makyaja değil, yenilenmeye ihtiyacı var" dedi.
Kadir Topbaş: Sama Dubai''ye ''Dava yok'' demedimİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İETT arazisine en yüksek teklifi veren Sama Dubai''ye araziyle ilgili dava bulunmadığı şeklinde bir bilgi vermediğini söyledi.
İznik Vakfı 16. yüzyıl çini sanatını yaşatıyorİznik çinisi bütün dünyada değer verilen sanat eseri. Neden eski "İznik çinileri" çok çok değerli? Neden herkes onların peşinde?
Balıkçı barınağına Çevre ve Orman Bakanlığı''ndan onayAntalya''da balıkçı barınağı projesinin yapılacağı alana Çevre ve Orman Bakanlığı''nın onay verdiği bildirildi. Antalya Su Ürünleri Kooperatifi Bölge Birlik Başkanı Mahmut Ayhan yaptığı açıklamada, söz konusu barınağın Topçam ile Küçük Çaltıcak arasında Sıçan Adası''nın karşısındaki bölgede olduğunu söyledi.
Hasanoğlan’da düş kurdularBir grup meslek odası, "Kent Düşleri" kapsamında ortaklaşa düzenledikleri, "Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü Yerleşkesi Değerlendirme Proje Yarışması"na katılacak üniversite öğrencilerini "düş kurmak" için bir kampta biraraya getirdi.
Doğu''nun ve Batı''nın en iyisiİngiltere''de yayımlanan The Times gazetesi, Türkiye''nin turistik ve kültürel zenginliklerini anlattığı haberinde, "Türkiye, Doğu''nun ve Batı''nın en iyisini sunuyor" diye yazdı.
Anafartalar Çarşısı satışa çıkıyor22 Mayıs’ta yedi kişinin ölümüyle sonuçlanan terör saldırısında hasar gören Ankara’daki Ulus Anafartalar Çarşısı satışa çıkıyor. Haftalık Ekonomist Dergisi’nin haberine göre, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne devrettiği çarşı, ihale yoluyla satılacak. Emekli Sandığı’na ait çarşının yıllık kira geliri, 3 milyon YTL’yi aşıyor. Milli Emlak ayrıca, Başkent’in barlarıyla ünlü SSK İş Hanı ile İzmir Foça’da yer alan tatil köyüne de müşteri arayacak. Turizm, tarım, sanayi, konut yatırımları için arazi tahsisi yapan Milli Emlak Genel Müdürlüğü, şimdilerde Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur taşınmazlarının özelleştirmesini yapmaya hazırlanıyor. Türkiye yüzölçümünün yüzde 15’ini, bir başka deyişle 2 milyon 500 bin adet taşınmazını devlet adına yöneten Milli Emlak Genel Müdürü İlyas Arlı, "Biz Osmanlı’dan gelen bir mirası, tasfiye ediyoruz. Arazi rejimi, cumhuriyetten sonra değişti ve özel mülkiyete geçildi. Bir nevi sürekli özelleştirme yapıyoruz. OSB arsaları, küçük sanayi siteleri, kamunun yaptığı hastane, okul arazileri, TOKİ’nin arsalarını biz veriyoruz" dedi. Arlı, "Bugüne kadar sanayi, tarım, turizm yatırımlarına tahsisler yaptık. Bundan sonra da özel sağlık yatırımlarına tahsiste bulunmak istiyoruz" dedi.
Tarih: 25 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet
Şile''ye 5 yıldızlı Dedeman geliyorUzun yıllardır inşaat işiyle uğraşan eski İstanbul Ticaret Odası Başkanı Mehmet Yıldırım, önümüzdeki dönemde hedeflerinin turizm alanında yeni projelere imza atmak olduğunu söyledi.
Palmiye özentisi Karadeniz’e sıçradıBilen varsa söylesin: Doğu Karadeniz’de palmiye ağacının işi ne? İstanbul’da benzin istasyonları ile yayılan palmiye ağaçları, bin bir ton doğa yeşili ile ünlü Karadeniz’e de dikilmeye başlandı.
1. Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu bugün başlıyorBugün sabah saat 09:30’da İstanbul Arkeoloji Müzeleri Yıldız Salonu’nda 1. Uluslararası Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu başlıyor.
Yazı KarakterleriHarf ve satır aralıklarıyla dolu hafif ve uçucu fontlar duygusal süslemeler ve diyagonal vurgulamalar. Özel yayınlar, deneysel araştırmalar ve müşteriler için 500’ün üstünde yazı karakteri tasarlamış olan usta Tobias Frere - Jones, Design Indaba Konferansı’nda yazı karakterlerinin inceliklerini tartışacak.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.