Haberler

26 Temmuz 2006, Çarşamba

OMA’nın Arşivine Paha BiçilemiyorOMA’nın Arşivine Paha BiçilemiyorOMA, Hollanda Mimarlık Enstitüsü’nün (NAI) arşivleri karşılığında önerdiği 900.000 Pound’luk teklifi az buldukları yönünde açıklama yaptı. Rem Koolhaas ile Hollanda Mimarlık Enstitüsü’nün yapacağı 900.000 Pound’luk anlaşma kabul edilmeyince, dünyanın en büyük ve dikkat çekici mimarlık arşivinin geleceği konusundaki endişeler arttı. Haberin Devamı
Pera''nın yeni patronu KalkavanPera''nın yeni patronu KalkavanTarihi Pera Palas''ın yeni patronu İhsan Kalkavan oldu. Pera ve Süzer''in Alaçatı''daki otelini alan Kalkavan, kendine İstanbul''da yeni otel arıyor.
Yerin Altında Bir Şeyler OluyorYerin Altında Bir Şeyler Oluyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İstanbul’un trafik sorununu çözmek için,karayolu ve raylı sistemleri hayata geçirerek dev adımlarla yürüyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, trafik sorununu çözmek için başlattığı kavşak, yol yapımı, köprü çalışmalarının yanı sıra metro inşaatlarına da hız verdi.
İnşaatta maliyet polemiğiİnşaatta maliyet polemiğiTÜİK''in "Bina inşaat maliyetleri yüzde 14.6 arttı" açıklamasına, müteahhitler tepki gösterdi. Müteahhitler Birliği Başkanı Eren, "Sepet, piyasayı yansıtmıyor. O zaman kamuya iş yapanlar demirden çalıyor" dedi.
''Mimarlığa Adanmış Bir Ömür'' GG''de''Mimarlığa Adanmış Bir Ömür'' GG''deGaranti Galeri, 1 ağustos -16 eylül 2006 tarihleri arasında ''Mimarlığa Adanmış Bir Ömür: Fotoğrafçı Julius Shulman'' isimli sergiye ev sahipliği yapacak.
Belediye karşı kıyıya da uzandıBelediye karşı kıyıya da uzandıİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin Boğaz''daki tarihi yapılara yönelik operasyonuna bir yenisi daha eklendi.
Mimarlığa adanmış bir ömürMimarlığa adanmış bir ömürGaranti Galeri, 1 Ağustos -16 Eylül 2006 tarihleri arasında ‘Mimarlığa Adanmış Bir Ömür: Fotoğrafçı Julius Shulman’ isimli sergiye evsahipliği yapacak.
Başkan Kocaoğlu:Halkapınar Çöp Transfer İstasyonu Arap Deresini KirletmiyorBaşkan Kocaoğlu:Halkapınar Çöp Transfer İstasyonu Arap Deresini Kirletmiyorİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Arap Deresi’nde yaklaşık 1 aydır görülen kızıl-pembe renk oluşumuna, Halkapınar Çöp Transfer İstasyonu’nun neden olduğu şeklindeki düşüncenin yanlış olduğunu belirtti.
İstanbul Design Week 2006İstanbul Design Week 2006Geçtiğimiz yıl 50.000 ziyaretçiyi ağırlayan İstanbul Design Week, 12 - 17 Eylül 2006 tarihleri arasında Eski Galata Köprüsü’nde gerçekleştirilecek.
RAF Ürün Dergisi’nin Temmuz Sayısı Mimarlık Ofislerindeki Yerini AldıRAF Ürün Dergisi’nin Temmuz Sayısı Mimarlık Ofislerindeki Yerini AldıArkitera.com’un Ürün Tanıtımı Bölümü’nün başarısından alınan ilham ile ortaya çıkan RAF Ürün Dergisi’nin Temmuz Sayısı çıktı ve bütün abonelerin adreslerine gönderildi. Derginin Temmuz sayısında, banyo mobilyalarından, otomatik kontrol sistemlerine, aydınlatma armatürlerinden cephe kaplamalarına kadar birçok ürünün detaylı tanıtımları yer alıyor. Mimari tasarım, yapı üretimi ve kullanım aşamalarının temel öğesi olan yapı malzemelerinin seçimi, mimari tasarım ürününü doğrudan etkiliyor.
“Ev: Bir Yerleşme Müzakeresi”“Ev: Bir Yerleşme Müzakeresi”Şu sıralar önümüzdeki Ekim ayında sergilenmek üzere, mimarlık diploması olan herkesin katılımcı olarak yer alabileceği, “ev”i tartışacak olan bir serginin hazırlıkları yapılıyor: Yapımcılığını Mert Eyiler, Hakan Tüzün Şengün ve Pelin Tan, editörlüğünü Boğaçhan Dündaralp ve Şevin Yıldız’ın yaptığı “Ev: Bir Yerleşme Müzakeresi”nin tasarımı Ali Cindoruk’a ait. Sergi "ev"in sosyal ve yapısal temsiliyetini, mimarlık disiplini içerisindeki analizlerini, konut örneklerini tartışacak. Son teslim tarihi 15 Eylül 2006 olan sergi, 1 Ekim-31 Ekim tarihleri arasında Tünel''deki Bilsar Binası''nda görülebilecek.
Arsa ve Arazi Değerlerine Karşı Dava AçmaEmlak Vergisi Yasası''nın geçici 22''nci maddesi uyarınca yeniden düzenlenecek olan 2005 yılına ait arsa ve arazi birim metrakere değerlerine yönelik listeler belediyeler tarafından ilgili muhtarlıklara gönderilecek, bir örneği ise belediyenin ilana mahsus yerine asılacak ve bu listeler 2006 yılı Kasım ayı sonuna kadar askıda kalacaktır.
ÖYK İmar Planında Değişikliği Onayladı, Petkim''in Körfezdeki Arazisi "Ticaret Alanı" OlacakÖzelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), Petkim''in Kocaeli Körfez''de bulunan taşınmazları üzerinde ''ticaret alanı'' önerilmesine ilişkin imar planı değişikliğini onayladı. Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci imzasıyla, Petkim''in Yarımca arazisi ile ilgili Borsaya gönderilen açıklamada, ÖYK''nın bugünkü kararı ile, mülkiyeti Petkim Petrokimya Holding A.Ş.ye ait Kocaeli ili, Körfez ilçesinde bulunan 214 ada 39 ve 40 parsel nolu taşınmazlar üzerinde ''ticaret alanı'' fonksiyonu önerilmesine ilişkin hazırlanan 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğinin onaylanmasına karar verildiği bildirildi.
Tarih: 26 Temmuz 2006 Kaynak: Dünya
Yurtdışı Müteahhitlik Sektörünün Bu Yılki İş Hedefi 12 Milyar DolarDevlet Bakanı Kürşad Tüzmen, geçen yıl 9.3 milyar dolarlık iş yapan yurtdışı müteahhitlik sektörünün bu yıl 12 milyar dolarlık iş gerçekleştirmesini beklediklerini söyledi.
Atina''daki Cami, Kent Merkezindeki Votanikos Semtinde İnşa EdilecekAtina - Yunanistan''ın başkenti Atina''da yapılması planlanan ve uzun tartışmalara neden olan cami, kent merkezindeki Votanikos semtinde inşa edilecek.
Hızlı Trenin Önü AçılıyorAnkara-İstanbul arasını 3 saat 15 dakikaya indirecek hızlı tren projesinde yargı karmaşası çözüldü. İhalenin Vezirhan-İnönü kesimini Çinliler ile ortak ihaleye giren Cengiz ve İçtaş İnşaat yapacak. Hızlı trenin, Alsim-Alarko Grubu liderliğinde İspanyol OHL ile oluşturulan konsorsiyumca yapılan 206 kilometrelik Esenkent-Eskişehir kesiminin 29 Ekim''de tamamlanarak, hizmete açılması bekleniyor.
Tarih: 26 Temmuz 2006 Kaynak: Dünya
Eston''dan 13 bölgeye 90 Günde Markalı EvTürkiye’yi ilk kez “markalı ev” konsepti ile tanıştıran Eston Villa, halen İzmir’den Bursa’ya, Çanakkale’den Ankara’ya kadar geniş bir alanda ve 13 farklı bölgede tek villadan sitelere kadar farklı ölçeklerde konut projeleri gerçekleştiriyor.
İnşaatta her şey ateş pahası olduBina İnşaat Maliyet Endeksi, yılın ikinci çeyreğinde, bir önceki döneme oranla yüzde 14.6 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu''nun (TÜİK) dün açıkladığı ''''Bina İnşaatı Maliyet Endeksi 2006 Yılı İkinci Dönem (Nisan-Mayıs-Haziran) sonuçlarına göre ikinci çeyrekteki artış, geçen yılın son dönemine göre yüzde 18.7, eşdönemine göre de yüzde 23.3''ü buldu. Önceki döneme göre işçilik endeksinde yüzde 13.9, makine endeksinde yüzde 13.5 ve malzeme endeksinde ise yüzde 15 oranında artış kaydedildi.
Tarih: 26 Temmuz 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Bina İnşaat Maliyeti Yüzde 14.6 ArttıEkonomide dalgalanmaların yaşandığı mayıs ve haziran aylarını da kapsayan yılın ikinci üç aylık döneminde bina inşaat maliyetlerinde de büyük oranlı artışlar yaşandı. Bina inşaat maliyetleri bir önceki döneme göre yüzde 14.6 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Bina İnşaatı Maliyet Endeksi 2006 yılı İkinci Dönem (Nisan-Mayıs-Haziran) sonuçlarını açıkladı. Yılın ikinci döneminde, önceki döneme göre bina inşaat maliyetleri toplamda yüzde 14,6, geçen yılın son dönemine göre yüzde 18,7, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,3 ve dört dönem ortalamalara göre de yüzde 12,6 artış gösterdi. Önceki döneme göre işçilik endeksinde yüzde 13,9, makine endeksinde yüzde 13,5 ve malzeme endeksinde ise yüzde 15 oranında artış kaydedildi. 2006 yılı ikinci döneminde, 2005 yılı aynı dönemine göre işçilik endeksinde yüzde 27,6, makine endeksinde yüzde 21,1 ve malzeme endeksinde yüzde 21,0 oranında artış oldu.
Tarih: 26 Temmuz 2006 Kaynak: Referans
Kuşadası imar darbeleriyle sarsılıyorİmar hırsını durdurma sözü ile seçilen belediye başkanı Fuat Atılgan da sonunda ranta teslim oldu.
Yüksek Faiz ve Siyasi Belirsizlik Konut Hayalini Bir Yıl ErtelettiKonut açığının devam ettiği Türkiye''de konut almayı düşünenlerin yüzde 65''i, bu hayalini bir yıldan uzun bir zamanda gerçekleştirmeyi planlıyor.
''İYİK binasını halk korumalı''İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü''nün (İYİK) 41 yıllık üyesi, Prof. Hande Süer , kulübün boşaltılan binası Hatice Sultan Yalısı''nın türünün sağlam kalan tek örneği olduğunu vurgulayarak, binanın halk tarafından korunması gerektiğini vurguladı.
''Allianoi'' yok olmasın!''''... gelmemezlik etmedi hiçbir nymphe, ne güzel korularda, ne dere yataklarında oturanlar, ne de yeşeren çayırlarda oturanlar.''''
Blue Safe Yazın da Sıcaktan KoruyorDow Chemical, Mardav ve Kalekim ortaklığıyla hayata geçen Blue Safe-Mavi Kale ısı yalıtım sistemleri, yaz aylarının kavurucu sıcağından kurtulmak isteyenleri serinletecek. Kalekim yetkilileri, ürünlerini, kışın ısınma için kullanılan enerjiden tasarruf edilmesini ve gaz, kurum, toz emisyonunu azaltıp çevre için doğrudan bir kazanç sağladığı gibi yaz sıcaklarında da ısı ve nemin binadan içeri girmesini engellediğini söyledi. "Isı yüksek sıcaklı ortamdan düşük sıcaklıklı ortama transfer olur. Bu nedenle yapılarda kışın enerji kayıpları yazın ise istenmeyen enerji kazançları meydana gelir. Isı yalıtımı bu enerji geçişlerini azaltmak için uygulanır" diyen yetkililer, insanların konforlu bir yaşam sürebilmeleri için iç ortamın 20-22 derece sıcaklık ve yüzde 50 bağıl neme sahip olması ve iç ortam ile bina kabuğunun sıcaklığının arasındaki farkın 3 dereceden fazla olmaması gerektiğini açıkladı.
Tarih: 26 Temmuz 2006 Kaynak: Referans Yazan: Selma Şenol
Ankara Ankara''nın Yüzde 78''i Satıldıİstanbul’daki konut projeleri ve Eskişehir’deki NEO Alışveriş ve Yaşam Merkezi ile sektörün önde gelen firmaları arasında yer alan Yapı Kredi Koray’ın Ankara’da hayata yeni bir bakış açısı getirmeyi hedeflediği Ankara Ankara''nın temeli atıldı. Nisanda lanse edilen inşaatın temel atma töreninde konuşan Yapı Kredi Koray Genel Müdürü Hakan Kodal daireleri taahhüt ettikleri sürede sahiplerine teslim edeceklerini söyledi. 2+1''den 5+1''e değişen, düz, dubleks ve bahçeli seçenekleri barındıran Ankara Ankara, 100 m² ile 278 m² arasında değişen 184 adet üniteden oluşuyor. Toplam 145 adet dairenin satışa sunulduğu projede fiyatlar 363 bin ile 609 bin YTL arasında değişiyor. Satış ofisi yetkilileri dairelerin yüzde 78''inin satıldığını belirtiyor.
Tarih: 26 Temmuz 2006 Kaynak: Referans Yazan: Selma Şenol
''Dünyada Mekân'' Anlayışının SonuTürkiye''de milyonlar başını sokacak bir ev sahibi olabilmek için nefesini tutmuş mortgage yasasını beklerken, ABD ve Avrupa''da ''kiralık ev'' modası hızla yayılıyor. Almanya Başbakanı bile kirada!
Başkentin Derinleşen Ulaşım KriziYaz başından beri Ankara yine şantiyeye döndü. Başta Eskişehir yolu olmak üzere kentin bazı ana yollarında, Büyükşehir Belediyesi''nce yol genişletme çalışmaları yapılıyor.
Deniz Otobüsleri İçin Çözüm ÖnerileriAslında bu yazıyı yazmaya pek niyetli değildim. Neticede bir ay önce kızmışım bir şey yazmamışım, sonra tutup da dinmiş öfkemi dile getirmek zor geliyor.
Arkitera''dan Duyuru: Evin Var mı, Sergin Var!Türkiye''nin ''başının derdi'' konut sorunu, ekim ayında sergilenmek üzere, mimarlık diploması olan herkesin katılımcı olarak yer alabileceği, "ev"i tartışacak bir serginin oluşmasına zemin hazırlıyor.
İki ''Sultan'' Yalısı Turizme AçılıyorBoğaziçi''ndeki Hatice ve Fehime Sultan yalıları turizm amaçlı kullanılmak üzere satışa çıkarılıyor. Yalıların toplam değeri 100 milyon doların üzerinde.
İhlas TOKİ’ye Konut Yapacak15 yılda 6 bin konut, 62 binden fazla devre mülk inşaatını gerçekleştiren İhlas Holding İnşaat Grubu, konut dışında da büyük projelere imza attı. 73 bin metrekarelik İhlas Holding Merkez Binası, Bahçelievler Eğitim Kampüsü ve Marmara Evleri Eğitim Kampüsü bu projelerden bazıları.
Dünyanın En Pahalı 10 Evinden İkisi TürklerinForbes dergisi dünyanın en pahalı 10 evini seçti. Listeye dödüncü sıradan 100 milyon dolar bedelle satılan Boğaz’daki Osmanlı stiline sahip Erbilgin Yalısı da girdi.
İstanbul''da Metro Yatırımı Karayolundan 5 Kat FazlaKazı çalışmaları hızla devam eden 4. Levent-Ayazağa-Darüşşafaka Metrosu’nu gazetecilere gezdiren Başkan Topbaş, “Kazı çalışmasının yüzde 46’sı tamamlanan bu hatta ayda 1 kilometre kazıyla bir dünya rekoruna imza attık. Toplam 5 milyar doları bulan raylı sistem yatırımlarımız karayolu çalışmalarımızdan 5 kat daha fazla” dedi.
Yabancıya mülk satışı takibimizdeEski başbakanlardan Bülent Ecevit''in eşi Rahşan Ecevit''in yabancılara gayrimenkul satışına ilişkin ‘ülke elden gidiyor'' yorumuna Maliye Bakanı Kemal Unakıtan''dan cevap geldi.
Bigadic’e 5 Yıldızlı Otel YapılıyorBalıkesir’in 25 bin nüfuslu küçük ilçesi Bigadiç, 2007 yılında 5 yıldızlı oteli olan ilçeler arasına katılıyor. Ankara ve Bursalı üç işadamının ortak geliştirdikleri Hera Termal Bigadiç projesi 70 milyon dolara mal olacak. Halen yapımı devam eden tesisin ilk bölümü 2007 başında açılacak.
2006 - ÖSYS ile Mimarlık Öğrencisi Alan Yükseköğretim Lisans Programları ve KontenjanlarıÖSYM’nin yerleşme puanlarını açıkladığını bu günlerde, mimarlığı tercih etmek isteyen öğrenciler için bir çok yurt içi ve yurt dışında eğitim seçeneği bulunuyor.
Betonart Mimarlık Yaz Okulu’nda Çalışmalar Hızla SürüyorBu sene 22-29 Temmuz tarihleri arasında Kayseri’de düzenlenen Betonart Mimarlık Yaz Okulu’nda 3 gün geride kaldı. “Madde ve Doku olarak Beton” olarak belirlenen tema çerçevesinde öğrenciler yürütücüleri ile birlikte çalışmalarını sürdürüyorlar. Yaz Okulu ile ilgili hazırlanan Etkinlik Dosyası’nda çalışmaları gün gün fotoğrafları ile http://www.arkitera.com/eventfile.php?action=displayEventFile&ID=24&year=&aID=232 adresinden takip etmek mümkün.
Tarih: 25 Temmuz 2006
Arkitera Forum’da Yeni Bölümler ve Önemli DuyurularArkitera Forum''da Duyurular adı altında yeni bir bölüm açıldı. Bu bölüm altındaki “Güncelleme ve Duyurular” bölümünden forum ile ilgili duyurular, “Öneri ve Düşünceleriniz” başlığı altında da üyelerin forum ile ilgili görüş ve önerilerin yer alması düşünülüyor.
Mortgage''a ne oldu?Geçen günlerde Başbakan Yardımcısı sayın Abdüllatif Şener mortgage yasasının henüz çıkmamış olmasından dolayı hayal kırıklığını beyan etti. Sayın Şener''in her zamanki açıklık ve samimiyeti ile ifade ettiği bu hayal kırıklığına biz de katılıyoruz.
Polis zoruyla tahliye: Yüzme İhtisas gözyaşlarıylaServet Utkuata 77 yaşında ve tam 62 yıldır İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü (İYİK) üyesi. Kulübün ilk yüzücülerinden olan Utkuata, 1972 yılında kulübün Ortaköy''deki yalıya taşındığı ve havuz için taş taşıdıkları günü anlatıyor hüzünle.
Doğu''nun Tarihi DeğişiyorDiyarbakır''ın Bismil ilçesinde süren Körtiktepe arkeolojik kurtarma kazısını sürdüren Prof. Dr. Vecihi Özkaya, Çayönü ile bilinen bölgenin neolitik tarihinin, Kargamış, Batman ve Ilısu kurtarma kazılarında ortaya çıkan sonuçlarla değişmeye başladığını söyledi.
Mimarlığın Çınarı GG''deGaranti Galeri (GG), 1 Ağustos -16 Eylül arasında ''Mimarlığa Adanmış Bir Ömür: Fotoğrafçı Julius Shulman'' sergisine ev sahipliği yapacak. Frankfurt''taki Alman Mimarlık Müzesi tarafından düzenlenen sergi, Shul-man''ın 1930''lardan günümüze çektiği fotoğraflardan seçki sunuyor. Sergide 96 yaşındaki Shulman''ın yaşamını anlatan bir film de yer alıyor. Serginin küratörü Christina Grawe, Osmanlı Bankası Müzesi''nde, 1 Ağustos Salı günü saat i9:oo''da Shulman hakkında bir konferans verecek. Los Angeles Getty Araştırma Enstitüsü, Aralık 2004''te, Shulman''ın arşivinde bulunan yaklaşık 100.000 negatifi devralmıştı. Negatifler, 20. yüzyıl mimarlığının ABD ve dışındaki gelişimiyle ilgili olağanüstü bir kayıt oluşturuyor. Usta sanatçının 95. yaşını onurlandıran bu sergi, şimdi de İstanbul''da izleyiciyle buluşuyor.
Tarih: 25 Temmuz 2006 Kaynak: Birgün
Rüşveti veren, sit alanına inşaat yapıyorTatil beldelerindeki rüşvet çarkını ortaya çıkaran Beyaz Evler Operasyonu, bir başka skandala daha ışık tuttu. Türkiye''nin en önemli turizm merkezlerinden Bodrum ve çevresinin nasıl beton yığını haline dönüştürüldüğü gözler önüne serildi. Bölgede sit alanlarına bile inşaat dikilmiş.
Kale Grubu 49 YaşındaÇanakkale Seramik, Kalebodur, Kalekim, Kaleterasit, RocaKale, Kaledekor, Kalekalıp gibi kendi alanında öncü pek çok markayı barındıran Kale Grubu, 49. kuruluş yıldönümünü, 26-27 Temmuzda gelenekselleşen “Seramik Bayramı” ile kutlayacak. Çanakkale Seramik Fabrikaları’nın kurulu bulunduğu Çan ilçesinde yapılacak Seramik Bayramı törenine ‘onur konuğu’ olarak davet edilen 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in yanı sıra Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Kale Grubu Kurucu Murahhas Azası İbrahim Bodur, İcra Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Teknik ve Kimya Grubu Başkanı Osman Okyay ile çok sayıda yerli ve yabancı davetlinin katılması bekleniyor.
Tarih: 25 Temmuz 2006 Kaynak: Türkiye
Başkan Kocaoğlu''ndan Özdere''ye 4 MüjdeBu yıl 13’üncüsü düzenlenen Özdere Kültür Sanat ve Turizm Festivali’nin açılış törenine katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, belde halkına müjdeli haberler verdi.
Takvim
<<Temmuz 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.