Haberler

26 Temmuz 2007, Perşembe

David Chipperfield İki Binası ile Birden 2007 Stirling Ödülü’ne Aday OlduDavid Chipperfield İki Binası ile Birden 2007 Stirling Ödülü’ne Aday OlduDavid Chipperfield Mimarlık, 2007 Stirling Ödülü’ne iki projesiyle birlikte finale kalarak rakiplerine şimdiden fark attı. Chipperfield’ın 2007 Stirling Ödülü’ne aday olan projeleri ; İspanya’nın Valencia kentindeki America’s Cup binası ve Almanya’nın Marbach am Neckar kentindeki Modern Edebiyat Müzesi. Elemeye kalan diğer projeler ise; Glenn Howells’ın Windsor Great Park’daki ”Savill Building” adlı binası, Haworth Tompkin tarafından tasarlanan Londra’daki “Young Vic”, OMA’nın tasarladığı Portekiz’deki “Casa da Musica” ve Foster + Partners’ın tasarladığı Almanya’daki Dresden İstasyonu. Haberin Devamı
Bir zamanlar kokudan geçilmezdi, şimdi yüzme yarışması yapılıyorBir zamanlar kokudan geçilmezdi, şimdi yüzme yarışması yapılıyorKirliliği ile Haliç''ten sonra en çok tartışılan yer olan Kocaeli Körfezi''nde artık yüzülüyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan 8 arıtma tesisi ile temizlenen Körfez''de, 35 yıl aradan sonra geçen yıl yüzmeye başlanmıştı.
Sea Side sakinleri özel plajda yüzecekSea Side sakinleri özel plajda yüzecekVilka İnşaat''ın mavi bayraklı kumsallarıyla ünlü Gümüldür''de gerçekleştirdiği Sea Side Residence projesi İzmir''e 50, Adnan Menderes Havalimanı ve Kuşadası''na 40 kilometre mesafede inşa ediliyor.
Belediye Personeline Gayrimenkul Değerleme KursuBelediye Personeline Gayrimenkul Değerleme KursuAnkara Büyükşehir Belediyesi ile Ankara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle, Belediye personeline ‘Gayrimenkul Değerleme Sertifikalı Temel Eğitim Programı Eğitimi’ verildi.
Dünyanın ilk ‘İslam Bilim Teknoloji Müzesi’ İstanbul’da açılıyorDünyanın ilk ‘İslam Bilim Teknoloji Müzesi’ İstanbul’da açılıyorKültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Gülhane Parkı’nda kurulan dünyanın ilk “İslam Bilim Teknoloji Tarihi Müzesi” önümüzdeki aylarda açılacak.
Yabancı isimli sitelere dava açılıyorYabancı isimli sitelere dava açılıyorTürk Dil Kurumu, konut ve iş merkezi projelerine yabancı isim veren dev inşaat firmalarına savaş açtı. Hafta sonları gazetelerde verilen ilanlardan 70''in üzerinde yabancı ad taşıyan konut ve iş merkezi projesi tespit eden Dil Derneği, adreslerini tespit ettikleri 14 inşaat firmasına noter aracılığıyla ihtarname gönderdi.
Haydarpaşa Numune’de bir garip tadilatHaydarpaşa Numune’de bir garip tadilatHaydarpaşa Numune Hastanesi’nde başhekimliğinin de bulunduğu tarihi binadaki kafeteryanın açılmasını Haydarpaşa Numune Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Özertürk istedi. Prof. Özertürk, hastanenin dördüncü kafeteryası için Sağlık İl Müdürlüğü’ne başvurdu.
Aytaç''tan Bodrum''a süper lüks villaAytaç''tan Bodrum''a süper lüks villa1976 yılında babası Enver Aytaç tarafından kurulan Aytaç İnşaat''ın yıllık ortalama 20 milyon YTL cirosu bulunduğunu söyleyen Aytaç İnşaat Genel Müdürü Hakan Aytaç, şirkette 300 kişinin istihdam edildiğini kaydetti.
İstanbul''un barajları ''otopark'' gibi olduİstanbul''un barajları ''otopark'' gibi olduİstanbul''da kurak geçen kış mevsiminden sonra kavurucu sıcakların hüküm sürdüğü yaz ayları, su kaynaklarının da erimesine yol açtı. İstanbul''un Avrupa yakasına su sağlayan Sazlıdere''de su seviyesi 3.5 metre kadar düştü.
Zaha’nın Serpentine Pavyon’u açıldıZaha’nın Serpentine Pavyon’u açıldıBu, Zaha Hadid’in, yardım toplanması amacıyla, tek geceliğine açılan Serpentine Galeri Pavyonu’nun ilk fotoğrafı.
Tuz Gölü''nü nasıl çizerdiniz?Tuz Gölü''nü nasıl çizerdiniz?Türkiye ikinci büyük gölünü kaybediyor. Kuraklık yüzünden yarı yarıya küçülen Tuz Gölü''nün haritası da değişti. Göl, uzay görüntülerinde eski yatağının ortasına düşen bir damlacığa dönüştü.
Bir Uzmanın Gözünden "Geleceği Tasarlamak"Bir Uzmanın Gözünden "Geleceği Tasarlamak"“Geleceği Tasarlamak” atölyesinin meydana gelmesinde en büyük emeğe sahip kişilerden biri de Özel Yüzyıl Işıl Anaokulu Direktörü, uzman pedagog Nilgün Binışık. Söyleşide; bir uzmanın gözünden, atölyenin ön hazırlık çalışmalarından kendisine, çalışmanın çocuklara olan katkısından onların dünyalarına ve olması gereken eğitimlerine yönelik küçük tüyolar yer alıyor. 1960 yılında İstanbul’da doğan Nilgün Binışık Erenköy Kız Lisesi''nin ardından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Pedagoji Bölümü’nde eğitimini tamamlayıp okul öncesi eğitimine yöneldi. Bu branşta toplam kalite yönetimi ile ilgili ilk çalışmaları yaptı. Yüksek lisansını örgütsel psikoloji alanında tamamladı. Gölcük depreminden sonra iki yıl süren travma terapisi eğitimi aldı ve afet bölgelerindeki gönüllü çalışmalarını iki yıl boyunca sürdürdü. Ardından aile terapisi eğitimini tamamladı. Halen profesyonel olarak Yüzyıl Işıl Anaokulu Müdürlüğü’nü sürdürüyor.
Bodrum''a ''yat korunağı'' yapılacakBodrum''a ''yat korunağı'' yapılacakBodrum''da analimanı rahatlatmak ve denizcilik sektörünün ileriye dönük ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ''yat korunağı'' yapılacak.
Hırsıza karşı içi betonlanmış kapıHırsıza karşı içi betonlanmış kapıAnkaralılar artık hırsız korkusu yaşamayacak. Bir firma erken uyarı sistemiyle 24 kilitleme özelliğine sahip, içi betonla dolu kapı üretti.
İnşaatta Yeni Açılımlarİnşaatta Yeni AçılımlarMark ve Peter Anderson’un prefabrikasyona yaklaşımları, saha dışı inşaatlardaki yenilikler için yeni standart haline geliyor. Başarılı mimarları anmak amacıyla ilk olarak 1982’de Architectural League tarafından hazırlanan bir seri konferans olan Emerging Voices 2007’nin bir bölümü olarak, Anderson kardeşler 8 Mart’da Urban Center’da kalabalık bir seyirciye hitap ettiler.
Gelibolu yangınının izi 13 yılda ancak silindiGelibolu yangınının izi 13 yılda ancak silindiÇanakkale’de Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda 1994’te çıkan yangının ardından başlayan ağaçlandırma çalışmaları sonuç verdi. Yangının 13’üncü yıldönümünde, dikilen fidanlar büyüdü ve bölge yeniden yeşil bir görünüme kavuştu.
Bahçenin ÖtesindeBahçenin ÖtesindeVancouver’da yaşayan, Almanya doğumlu, Harvard mezunu Cornelia Hahn Oberlander peyzaj mimarisine olan minimalist ve ekoloji bilincine sahip yaklaşımını Al Gore bu konuya parmak basmadan çok önce geliştirmişti.
Anaokulu Öğrencileri İTÜ''lü Gençlerle Geleceği TasarladılarAnaokulu Öğrencileri İTÜ''lü Gençlerle Geleceği TasarladılarYaz mevsiminin iş, okul ve şehir hayatımıza damgasını vurmaya başladığı şu günlerde, durup geriye - geçtiğimiz bahar dönemine - baktığımızda birçok güzel etkinlik akla geliyor. Bunlardan bir tanesi de “Geleceği Tasarlamak” atölye çalışmasıydı. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Yüzyıl Işıl Anaokulu Foresters’ Club işbirliği ile düzenlenen “Geleceği Tasarlamak” atölye çalışması küçük yaştaki tasarımcıları şimdinin üniversiteli ağabey ve ablaları ile buluşturdu. 14 Mayıs 2007 Pazartesi günü açılan sergiyle son bulan çalışma; süreci, yapılan bütün işleri, tasarımları, maketleri, çizimleri ve fotoğraflarıyla 10 gün boyunca Taşkışla 109 holünde sergilendi.
Kıvrımlı Tasarımların Prensesi Hadid Londra’da Çalışmalarını SergiliyorKıvrımlı Tasarımların Prensesi Hadid Londra’da Çalışmalarını Sergiliyor1980’lerde ve 90’ların başında yaptığı tasarımlar inşa edilmeyen Hadid, bu dönemde yaptığı tasarımları ortaya çıkarıyor.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
"Park Otel"de yeni sayfaGümüşsuyu''ndan Taksim''e çıkarken sol tarafta tarihi bir bina olan Almanya Başkonsolosluğu''nu görürsünüz. Onun hemen yanında da, 100-150 yıllık eski eser yapıların arasından devasa cüssesiyle kendisini gösteren inşaat halinde bir bina daha vardır. Artık kanıksadığınız bu "enkaz"a fazla takılıp kalmadan birkaç adım daha atınca Taksim meydanına çıkmış olursunuz.
Artık herkes ev sahibi olacakTOKİ Başkanı Bayraktar, Başbakan Erdoğan''ın seçimlerden hemen sonra kendisini arayarak “konut teslimlerinin hızlandırın” isteği üzerine inşaat çalışmalarına yüklendiklerini belirtti. Başbakan Erdoğan''ın bir diğer isteği ise konut sahibi olabilmenin çok kolay hale getirilmesi.
UNESCO İstanbul surlarını yenibaştan restore edecekUNESCO''nun Dünya Kültür Mirası Listesi''nde bulunan İstanbul''un, daha önce ''yanlış yapıldığı'' gerekçesiyle restorasyonu durdurulan surları yenibaştan onarılacak.
Eylülde yoğunluk bitince Kapıkule''ye kazma vurulacakKapıkule sınır kapısında eylül ayında başlacak modernizasyon çalışmalarının iki yılda tamamlanacağı açıklandı. Gümrük Müsteşar Vekili Bülent Ertem, çalışmalar sonuçlandığında dünyanın en büyük kara sınır kapısının ortaya çıkacağını söyledi.
Zam Zam''in sahipleri Türkiye''ye gelecek27-30 Eylül tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi''nde düzenlenecek Realistexpo Emlak Gayrimenkul ve Yatırım Danışmanlığı Fuarı''na Mekke''nin ünlü gökdeleni Zam Zam Tower''ın sahipleri de katılacak. Munshaat Gayrimenkul''ün Türkiye ayağı olan MAS Turkey, fuarda Arap Körfezi bölgesindeki çeşitli projelerin satış ve pazarlamasını yapacak. MAS Turkey şirketinin ürün gamında 390 milyon dolara mal olan, 33 kat ve bin 240 daireden oluşan ve 5 farklı tipte oda seçeneği bulunan ZamZam Tower da bulunuyor. MAS Turkey, Kutsal Kabe''ye 150 metre mesafede bulunması ve direkt görüş imkı sağlaması nedeniyle büyük ilgi gören ZamZam Tower''ın yanı sıra yapımı devam eden Medine''deki Dar al Qiblah projesini de fuarda görücüye çıkaracak. Mescid-i Nebevi''ye 150 metre mesafedeki bu proje tamamlandığında 22 kat ve 150 daireden meydana gelecek.
Tarih: 26 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
"Doktorun hatası yerin altında mimarın hatası üstünde olur"31 yıllık meslek hayatında toplam 1 milyon 350 bin metrekareye imzasını atan Mimar Onur Özsoy, Türkiye''deki mimarlık anlayışına eleştiri getirdi Özsoy, "Halk bugün pek çok binaya çirkin diyorsa bu acı bir şeydir. Demek ki mimarlar olması gerektiği gibi toplumun bir adım önünde gidemiyor" diyor.
Bina inşaat maliyetlerinde bir yıllık artış yüzde 5,8Bina inşaat maliyetleri yılın ikinci çeyreğinde bir önceki döneme göre toplamda yüzde 0,98 arttı. Maliyetler, geçen yılın ikinci çeyreğine göre de yüzde 5,80 artış gösterdi.
Bina inşaatı maliyet endeksi, ikinci çeyrekte yüzde 0,98 arttı2005=100 Temel Yıllı Bina İnşaatı Maliyet Endeksi, Nisan-Mayıs-Haziran aylarını kapsayan 2007 yılı ikinci döneminde, bir önceki döneme göre toplamda yüzde 0.98, bir önceki yılın son dönemine göre yüzde 5.03, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5.80 ve dört dönem ortalamalara göre ise yüzde 14.59 artış gösterdi.
Mogan Gölü için yeni projeAnkara’nın Gölbaşı Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak, Mogan Gölü’nün temizlenmesi için 40 milyon dolarlık projenin hazır olduğunu bildirdi.
Gökırmak kuruduKastamonu’nun tek ırmağı olan ve Daday’dan Sinop’a kadar büyük bir vadiye hayat veren Gökırmak, uzun zamandır yaşanan kuraklık nedeniyle kuruma noktasına geldi.
5 hastane için "Yap-Yık" yöntemiSağlık Bakanlığı''na bağlı İstanbul''daki 5 büyük hastane, olası depreme karşı yıkılıp yeniden yapılmak yerine, yenisi yapıldıktan sonra yıkılacak.
Binlerce yıl sonra Hititler yeniden ayağa kalkıyorKültür ve Turizm Bakanlığı''ndan onaylı proje ile Çorum''un Alacahöyük beldesinde Hititlere ait prens ve prenses mezarlarının yerine orijinal boyutlarda, üzeri cam fanusla kaplı mezarlar inşa edilecek.
Kentliler kimin umurunda?Belediyenin her dönemde Tarihi Yarımada ile işi icabı haşır neşir olan yöneticisi Haliç ve Beyoğlu manzaralı ''Osmanlı Konakları'' sitesini şöyle tanıtıyor: "Bu kadar değerli bir yerde oturanları bir görseniz. Hayreder içinde kalırsınız. Köyden gelmişler, kentin merkezine yerleşmişler...
Kuruyan gölün tarihi kemeriKuraklık nedeniyle İstanbul''un barajlarındaki sular hızla azalırken Alibeyköy Baraj Gölü''nde bulunan Mimar Sinan ''a ait Mağlova Kemeri için belki de tarihsel bir fırsat yaşanıyor. Ünlü kemerin hep sular içindeki resmiyle yetinenler, göldeki kurumadan ötürü artık "tümünü" görebilirler. Aynı barajdaki yine Koca Sinan''a ait Güzelce Kemer''le birlikte Mağlova''nın durumunu incelemek için geçenlerde Alibeykoy''e giden "ÇEKÜL Mimar Sinan Gönüllüleri" çarpıcı bir görüntüyle karşılaştılar. Gönüllülerden Görkem Kızılkayak , manzarayı şöyle anlatıyor: "Gölden eser yoktu. Bizi tek mutlu eden şey, kemerin tamamını görebilmek oldu." İstanbul''un suya kavuşmasını dilerken kemeri incelemek isteyenler de unutulmaz bir "Mimar Sinan gezisi" yapabilirler...
Tarih: 26 Temmuz 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Oktay Ekinci
İnşaatçılar Erdoğan’dan duyarlı tavır bekliyorTürkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu, tek başına ikinci kez iktidar olan AK Parti’nin sorumluluklarının arttığını ifade etti.
Çatalhöyüklülerin göçünü spiral motif çözecekÇatalhöyük''te bulunan ''ilk'' mezar odasının duvarındaki spiral motif, daha sonra Anadolu''ya yayılan mühürlerin atası olabilir.
Başkent asfaltında bazalt taşı dönemiAnkara Büyükşehir Belediyesi, başkentin cadde ve sokaklarının asfaltlanmasında bazalt taşı kullanmaya başladı. Yapılan açıklamada, BELKO şirketince, işletmeye açılan bazalt taş ocağına yerleştirilen dev konkasörde, bazalt taşının kırıldığı ve asfalt ham maddesi haline getirildiği bildirildi. BELKO Genel Müdürü Cemalettin Kaygusuz, "Başkent’in yollarına serilen asfalt, laboratuvarda farklı testler uygulanarak Karayolları Genel Müdürlüğü Yollar Fenni Şartnamesi’ne uygunluğu sağlanıyor ve aranan bazı özellikleri ihtiva etmesi temin ediliyor" dedi. Kaygusuz, yağmur suyunu süzen geçirgen asfaltı, bulvar ve ana caddelerde kullanmaya başladıklarını bildirerek, bazalt taşının, şu anda asfalt ham maddesi olarak kullanılan kalker taşına göre çok daha sağlam bir yapıya sahip olduğunu belirtti. Kayğusuz, bazaltın kullanılmaya başlamasıyla, asfaltın dayanma gücü ve ömrünün artacağını ifade etti.
Tarih: 26 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Ankara
Hadid''in binaları dansa kalktı!Irak''ın dünyaca ünlü mimarı Zaha Hadid''in tasarladığı binalar, Fransız dansçıların bedenlerinde can buldu... Akışkan görünüşlü binalar, New York''ta ''sahnelendi''
Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi film platosu olarak düzenlenecekKocaeli Büyükşehir Belediyesi, yıllardır atıl durumda kalan Eski Gölcük Yolu üzerindeki Uluslararası Fuar Merkezi''ni aylık 41 bin YTL''ye Umut Film''e kiraladı.
Tarihi camiler restore edilecekPertevniyal Valide Sultan, Süleymaniye ve Fatih Camileri, I. Mahmut Kütüphanesi, Erzurum Rüstempaşa Bedesteni ve Ankara Valiliği''nin restorasyon işleri ihaleye çıkarıldı. İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Fatih İlçesi Aksaray Pertevniyal Valide Sultan Camii''nin restorasyonu ihalesini 14 Ağustos''ta, Süleymaniye Camii''nin restorasyonu ihalesini de 15 Ağustos''ta yapacak. Fatih Cami ve I. Mahmut Kütüphanesi''nin restorasyonu ihalesi de 14 Ağustos''ta yapılacak. Rüstempaşa Bedesteni''nin restorasyonu ihalesi 15 Ağustos''ta gerçekleştirilecek. Toplu Konut İdaresi ise Ankara Valiliği''nin restorasyonu ihalesini 16 Ağustos''ta yapacak.
Tarih: 26 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
İzmir’in faylarına sualtında incelemeİzmir ve çevresindeki depremleri yaratan aktif fay hatları, ilk kez sualtında görüntülenmeye başlandı. Sualtı kamerası ve sismik araştırma aletleriyle yapılan tespitlerle, fayların özellikleri, yönü, atımı, deniz tabanına etkileri belirlenerek üretebileceği depremler hakkında önkestirim yapılacak. Proje kapsamında eylül-ekim aylarında İzmir İç Körfez’deki faylar da incelenecek. Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü uzmanı Dr. Cem Günay, "Projedeki amaç sismik yöntemlerle denizdeki çalışma sahalarında aktif güncel fayların tespiti ve deniz tabanına olan etkilerinin araştırılmasıdır. Ayrıca bu aktif fayların sismolojik veriler ile denetlenmesi yardımıyla olası üreteceği depremler hakkında bir önkestirim sağlanacaktır" dedi. Gülbahçe Körfezi’nden başlayan çalışma, Sığacık Körfezi ve Urla Demircili koyu çevresinde devam etti. Çalışma, Sivil Savunma İzmir Arama-Kurtarma Birlikleri Sualtı Ekipleri’nin sualtı kamerası ve Dokuz Eylül-1 gemisindeki sismik araç-gereçleriyle gerçekleştirdi.
Tarih: 26 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Utku Bolulu
Euro Emlak Fuarı 4 - 7 Ekim''de CNR''deCNR Expo Fuarcılık tarafından düzenlenen Avrupa Emlak Yatırım ve Geliştirme Fuarı (Euro Emlak) 4-7 Ekim tarihleri arasında CNR Expo Fuar Merkezi''nde yapılacak. Fuarda, İstanbul''daki yeni konut projelerinin yanı sıra İstanbul dışındaki projeler de stand açacak. Fuarda projelerini sergileyecek inşaat şirketlerinden birkaçı şöyle: Teknik Yapı, Varyap, Selimoğlu, Gül İnşaat, Gülsan Yapı, Hasanoğlu İnşaat, KC Grup, Regnum, Albayrak İnşaat, Dap Yapı, Hektaş, Garanti Koza Gayrimenkul, Yeşil İnşaat, Çağdaş İnşaat, Selin İnşaat, Bodrum Nokta İnşaat ve Şeray İnşaat.
Tarih: 26 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
Oyakbank''ı alan ING, gayrimenkul işine giriyorOyakbank''ı satın alan Hollandalı ING Grubu, Türkiye gayrimenkul sektöründe de yatırıma hazırlanıyor. ING Real Estate Başkanı George Jautze, yakın zamanda Türkiye''de yatırım yapacaklarını söyledi.
600 milyon dolar yatırımla 5 alışveriş merkezi kuracağızTürkiye''de gayrimenkul yatırımları için 1.1 milyar dolarlık fon ayırdıklarını belirten Krea Gayrimenkul İcra Kurulu Başkanı Hakan Kodal, üç yıl içinde 600 milyon dolarlık yatırım yaparak 5 yeni alışveriş merkezini faaliyete geçireceklerini söyledi.
Vali Önal: Ankara’nın 70 günlük suyu kaldıAnkara Valisi Kemal Önal, kentin 70 günlük suyu kaldığını, sorununun çözümü konusunda çaba harcadıklarını söyledi. Üç yıl önce görev yaptığı Adana’yı ziyaret eden Vali Kemal Önal, Adana Valisi İlhan Atış ile birlikte Adana Ticaret Odası’na (ATO) gitti. Görüşme sırasında Vali Önal, Ankara’da su sıkıntısının büyük boyutlara ulaştığını, yağışların yeterli düzeyde olmaması nedeniyle mevcut su kaynaklarının kente sadece 70 gün yetebileceğini açıkladı. Önal, "Bunun için acil önlemler üzerinde duruyoruz. İlk olarak Ankara’ya 125 kilometre uzaklıktaki Kızılırmak’tan kente su getirilebilmesi konusunda çalışmalara başladık" dedi.
Tarih: 26 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet
Emlakta yüzde 10 zam kapıdaGayrimenkul sektörü seçim ve yaz sezonu nedeniyle maliyetlerde yaşadığı yüzde 20''lik artışı yüzde 10''lara varan zamlarla telafi etmeye hazırlanıyor.
Urartuların izini arıyorlarVan Gölü ve çevresinde M.Ö. birinci bin yılın başında önemli bir devlet kuran ve günümüze kadar buradaki medeniyetleri etkilemiş bir kavim olan Urartuların tarihi araştırılıyor. İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Oktay Belli başkanlığında 16 yıl önce Yukarı Anzaf Kalesi’nde başlatılan çalışmalar, 9 öğrenci ve 30 işçi ile bu yıl da devam ediyor. Urartuların en eski kalelerinden biri olan, 2 bin 800 yıllık tarihe sahip Yukarı Anzaf Kalesi’nde başlatılan çalışmalar ile bu medeniyetin bilinmeyen yönlerinin gün yüzüne çıkarılması hedefleniyor.
Tarih: 25 Temmuz 2007 Kaynak: Türkiye Yazan: Abdulkerim Kantarcıoğlu
Anadolu’nun en büyük arkeoloji müzesi geliyorOrta Anadolu’nun en büyük Arkeoloji Müzesi, Sivas’ta kuruluyor. Müzenin açılmasıyla Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi’nin deposunda bulunan 5 bin 730 sikke, 2 bin 357 arkeolojik eser, gün yüzüne çıkacak. Sivas Valiliği, başlattığı çalışmayla Endüstri Meslek Lisesinin bahçesindeki 1902 yılında yapılan tarihî binayı arkeoloji müzesine dönüştürdü. Tarihi binadaki onarım çalışmaları kısa bir süre önce tamamlandı. Müzede sergilenecek eserler için gerekli donanım çalışmalarının tamamlanmasının ardından tarihi 7 bin yılı aşan, çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Sivas, üçüncü müzesine kavuşmuş olacak. Böylece Atatürk Etnografya ve Kongre Müzesi ile Şarkışla’daki Aşık Veysel Müzesi’nin yanı sıra Orta Anadolu’nun en büyük arkeoloji müzesi de Sivas’ta kurulacak. 5 bin 965 metrekare alan üzerine kurulacak müzenin 2008 yılında açılması planlanıyor.
Tarih: 25 Temmuz 2007 Kaynak: Türkiye
Dereler Kışa HazırlanıyorUrla’daki 11 kilometrelik Akpınar Deresi ile Mordoğan derelerini temizleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Bayındır, Doğanbey, Ürkmez, Aliağa ve Yeni Foça derelerine el attı.
Otomotiv ve konut büyük ralliye hazırPiyasadaki hareketi de durgunluğu da en uç noktada yaşayan iki sektör; gayrimenkul ve otomotiv büyük ralliye hazırlanıyor. Seçimlerin geride kalması ile belirsizlik ortadan kalktı.
Konut satışları patlayacakİstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sabri Ateş, seçimlerin sonucunda istikrarlı bir hava yakalandığını ve bunun inşaat sektörünün önünü açtığını söyledi. AK Parti''nin yakaladığı sonucu tüm dünyanın da onayladığını belirten Ateş, "Madem böyle bir hava yakalandı bundan sonra Türkiye''de gayrimenkul sektöründe çok büyük gelişmeler yaşanacak. Hem yabancıların Türkiye''ye gelemeleri sağlanacak hem de inşaat setörü hedeflerine tam hızla gitmeye çalışacak. Bu süreçte halkın konut sahibi olabilmesi için faiz oranlarının yüzde 1''in altına gerilemesi gerekiyor" dedi. İnşaat firmaların talebin yeniden canlanmaya başlaması ile birlikte zam furyasına gireceklerini öne süren Ateş, "Bu süreçte sektör şaha kalkacak. Yapmış oldukları konutlara yüzde yüze varacak zamlar yapacaklar. Önümüzdeki 4 yılda gayrimenkule yanaşmak el yakacak. Parası çıkışmayanlar krediye yönelecek. Bunun için de faizlerin düşmesi gerekecek. Faizlerin hızlı bir şekilde düşmesini bekliyorum" diye konuştu.
Tarih: 25 Temmuz 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Gökırmak kuruyorKastamonu’nun tek ırmağı olan ve Daday’dan Sinop’a kadar büyük bir vadiye hayat veren Gökırmak, uzun zamandır yaşanan kuraklık nedeniyle kuruma noktasına geldi.
Avrupa’nın en güzel şehirleriİnsan içinde yaşadığı şehirde turist olabilir mi? İnsan kendi şehrine böyle “sorumsuz bir haz avcısı” gibi ya da hafif şapşal ve meraklı bir yabancı gibi yaklaşabilir mi?
Bu sefer Hasanoğlan için düşe yatacaklarAnkara Ulucanlar Cezaevi’nde kültür şenliği düzenlenmesini sağlayan "Kent Düşleri Projesi" bu kez 1947’de kapatılan tarihi Hasanoğlan Köy Enstitüsü için gerçekleştirilecek. Genç mimar ve mühendisler 60 yıllık ilgisizlikten izbeye dönen enstitüye projeleriyle yeniden hayat verecek.
Barajlarda su oranı yüzde 30''un altındaSıcakların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği ve buharlaşmanın önemli ölçüde arttığı İstanbul''da barajlardaki su seviyesi yüzde 30''un altına düştü. İSKİ verilerine göre İstanbul''daki barajların dün itibariyle doluluk oranı yüzde 29. 181 indi ve 258 milyon metreküp su kaldı. Ayrıca barajlarda yaz aylarında yaklaşık 65 milyon metreküp su buharlaşıyor. Günde ortalama iki milyon metreküp su verilen İstanbul''un bu verilere göre 90 günlük suyu kaldı.
Tarih: 25 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
Mogan’a hayat öpücüğü için 40 milyon dolar gerekiyorGölbaşı’ndaki Mogan Gölü’nde temizleme çalışmaları konusunda 40 milyon dolarlık projenin, kredi bulunamadığı gerekçesiyle rafta bekletildiği öğrenildi. Belediye Başkanı Haşlak, suların giderek çekildiğini belirtirken, her gün balık ölümlerinin devam ettiğini söyledi.
Kalıntılardan çıkan saraySultanahmet''te bulunan bir halı dükkanının alt kısımları şu günlerde Magnaura Sarayı''nın kalıntılarının keşfiyle çok meşgul günler yaşıyor.
Yorgun düşen Tünel onarım için kapatıldı573 metrelik mesafeyi 90 saniyede kat eden Tarihi Tünel, bakım onarım çalışmaları nedeniyle kapanınca Karaköy’ü Beyoğlu’na bağlayan ek otobüs seferleri konuldu.
İstanbul için kâbus günleriİstanbul''a su sağlayan barajların doluluk oranı yüzde 29.94''e dek düştü. Hava sıcaklığının 8-10 derece artması ile buharlaşmaya bağlı olarak doluluk oranlarının daha da düşeceği tahmin ediliyor.
"Kalkınma"ya verilen oylar!..İkinci iktidarına hazırlanan "Adalet ve Kalkınma Partisi" , geçen 4.5 yılda "adalet" ten neyi anladığını, özellikle imar konusundaki "ayrıcalıklı yapılaşma hakları" yla da gösterdi: "Rant uğruna toplum yararını çiğnemek..."
Sivas''a arkeoloji müzesiOrta Anadolu''nun en büyük arkeoloji müzesi, Sivas Endüstri Meslek Lisesi''nin bahçesindeki tarihî binada kuruluyor. Müzenin açılmasıyla Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi''nin deposunda bulunan 5 bin 730 sikke, 2 bin 357 arkeolojik eser, gün yüzüne çıkacak. 5 bin 965 metrekare alan üzerine kurulacak müzenin 2008 yılında açılması planlanıyor. Sarissa ve Kayalıpınar kazı alanlarından çıkan eserlerin yanı sıra çeşitli dönemlere ait sikkeler, heykeller de bu müzede yerini alacak. Arkeoloji müzesinde çocuklara yönelik eğitici bölümler hazırlanacak, müzeyi gezmeye gelen öğrenciler kentin tarihî dönemleri hakkında bilgilendirilecek. Arkeoloji müzesi, çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Sivas''ın üçüncü müzesi olacak.
Tarih: 25 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman
Takvim
<<Temmuz 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.