Haberler

26 Ağustos 2009, Çarşamba

Öğrenci Yurtlarında Ucuz, Rahat ve Eğlenceli YaşamÖğrenci Yurtlarında Ucuz, Rahat ve Eğlenceli YaşamBirçok öğrenci için, üniversiteye gitmek öğrenci yutlarında kalmak demek. Bu kadar gencin, üniversite yakınlarında kurulan yurtlarda yaşaması, bu ortamın sakinlerinin psikolojilerini nasıl etkilediğini görmek açısından araştırmaya değer. İnsanın çevresinin, duygusal ve ruhsal sağlığı üzerinde büyük bir etken olduğu kanıtlanmış bir gerçek. Smarties, CCA Öğrenci Yurdu, St. Andrews Öğrenci Yurdu, Bamboo Öğrenci Yurdu, Simmons Hall haberde ele alınan örnekler arasında. Haberin Devamı
Gazeteci arkadaşlar kalemlerinizin üstüne oturmayın!İstanbul''un göbeğinde, Tepebaşı''nda 10 bin metre kare, üç katlı bina. Bilgisayarlarla, şık, temiz çalışma masalarıyla, özenli dolaplarla donatılmış büyük geniş odalar. Pafta pafta, parsel parsel, ilçe ilçe uzaydan çekilmiş İstanbul fotoğrafları...
Mimarların Okula DönüşüÇevresel bilince sahip konut üretim deneyimlerinin mimarlık alanındaki yönleri belirlemeye başlaması dün gibi.
Havalimanına ''sigara odası'' yapılmasına izin çıkmadı Havalimanına ''sigara odası'' yapılmasına izin çıkmadı Atatürk Havalimanı Dış Hatlar terminali gidiş katında oluşturulan sigara içme odasına izin çıkmadı. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, arındırılmış salonda sigara içilebilir bir bölüm için olumsuz görüş bildirdi. Sağlık Bakanlığı da bölümün ''men edilmesine'' karar verdi. Konuyla ilgili nihai kararı valilik verecek.
Topkapı Sarayı''nda müthiş keşifTopkapı Sarayı''nda müthiş keşifTopkapı Sarayı''nın ana girişinde bulunan eski karakol binasının arkasındaki bahçede, Bizans akropolü ortaya çıkarıldı. Akropolün yanı sıra bölgede Tunç Çağı''na kadar giden arkeolojik buluntular da bulundu.
AK Parti, kayık turuyla arıtma eleştirisi yaptıAK Parti, kayık turuyla arıtma eleştirisi yaptıBüyük Kanal Projesi''ni yeniden gündeme getiren AK Parti İzmir İl Başkanı Ömür Kabak, Kocaoğlu''nun "lider" değil, "bürokratlarının emrinde" bir başkan olduğunu söyledi.
Bursa''da dünya kaleli kentler birliği heyecanıBursa''da dünya kaleli kentler birliği heyecanıOsmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar: ''Bu sempozyum Bursa''nın tarihi çıtasını yükseltecek''.
Maçka''daki tarihi manastırlar ilgi bekliyorMaçka''daki tarihi manastırlar ilgi bekliyorKonumu ve mimarisi nedeniyle Türkiye''nin ve Doğu Karadeniz Bölgesi''nin en önemli tarihi yapıtlarının başında gelen Sümela Manastırı''na olan ilgi her geçen gün artarken, aynı vadide bulunan ve Sümela Manastırı''nın kardeşleri konumundaki Vazelon ve Kuştul Manastırları bir türlü vizyondaki yerini alamıyorlar.
Central Park 150 YaşındaCentral Park 150 YaşındaBüyük şehirlerde bir kaçış noktası olarak tasarlanan temalı ya da çok amaçlı kullanıma açık parkların tarihi çok eskiye dayanıyor. Dünyada Endüstri Devrimi''nden sonra, büyük buhran sona erdiğinde, açık alanlar, “insanı özgür kılan” kent hayatı içinde önemli bir fonksiyon kazandı. Bu sene 150. yaşını kutlayan Central Park bu konuda geçmişten günümüze verilebilecek en önemli örnek.
İnşaatta paranın yerini ''daireler'' alıyorİnşaatta paranın yerini ''daireler'' alıyorMüteahhitlik firmaları, kendilerine malzeme sağlayan şirketlere para yerine yaptıkları daireleri teklif etmeye başladı.
Başkan Stad Stad GeziyorBaşkan Stad Stad GeziyorBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Allianz, Shalke 04 ve Berlin Olimpiyat Statlarında incelemelerde bulunmak üzere Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar, İmar Komisyonu Başkanı Mimar Recep Demirhan, İmar Komisyonu Üyesi Osman Ayradilli ve Mimar Hasan Sözüneri’yle birlikte Almanya’ya gitti.
Büyükşehir Belediyesi, Yeni Fuar alanı için proje ihalesine çıkıyorBüyükşehir Belediyesi, Yeni Fuar alanı için proje ihalesine çıkıyorİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Gaziemir''de yapılacak yeni fuar alanının proje ihalesine çıkılacağını açıkladı.
İklim Değişikliğinde Dönüm Noktası Yakınİklim Değişikliğinde Dönüm Noktası Yakınİnsanlık tarihinin en kritik dönüm noktalarından birini bir kez daha farkına varmadan yaşayıp, yıllar sonra 2009''u kaybetmemizin neden olduğu sonuçlarla yüzleşip geri dönmenin imkansız hale geldiğini idrak ettiğimizde çok geç olabilir.
Muğla''da iskeleler sökülmeye başlandıMuğla''da iskeleler sökülmeye başlandıValilik bünyesinde oluşturulan Kıyı Estetik Kurulu, standartlara uygun olmayan iskelelere yönelik çalışmalarını sürdürüyor.
Rantçılar Ellerini Karadeniz Vadilerinden Çekmiyor!Rantçılar Ellerini Karadeniz Vadilerinden Çekmiyor!Hidroelektrik santralına karşı yürütülen mücadele ile gündeme gelen Karadeniz, bu kez de Palovit Vadisi üzerine yol yapılması tehlikesi ile karşı karşıya.
İstanbul''daki MEB okullarının yüzde 90''ı kaçakİstanbul''daki MEB okullarının yüzde 90''ı kaçakKaçak yapıldığı gerekçesiyle önceki gün yıkılan Zeynep Mutlu Vakfı''na ait Kemer Okulları, İstanbul''daki kaçak yapılaşma sorununu yeniden gündeme getirdi. Mimarlar Odası''na göre İstanbul''daki MEB''ye bağlı 1850 okuldan sadece 185''i yasal.
Modanın merkezi 24 saat 20 kamera ile izleniyorModanın merkezi 24 saat 20 kamera ile izleniyorArtan hırsızlık olayları üzerine 220 bin dolarlık bir yatırımla Osmanbey sokaklarına 20 kamera koyduran OTİAD, kamera söylentisinin bile vaka sayısını azalttığını açıkladı. OTİAD, artan hırsızlık olayları üzerine 220 bin dolarlık yatırımla 20 kamera kurarak, bu kameraları Emniyet''e bağladı.
Tasarım Kültürü ve Yönetimi Programı Tanıtım ToplantısıTasarım Kültürü ve Yönetimi Programı Tanıtım Toplantısı2009-2010 akademik dönemde 11. yaşına adım atacak Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı (TKY) tanıtım toplantısını, 8 Eylül''de gerçekleştiriyor. Eğitim kadrosu, mezunlar, tasarım ve yönetim dünyasının profesyonelleri ile tasarım yönetimine ilgi duyan adayların biraraya geleceği buluşma yalnızca program strüktürünü değil, Türkiye''de yapılmış tasarım yönetimi projelerini de gündeme taşıyacak.
Yasak delindiYasak delindiİçinde yer alan kafe ve restoranlarda tütün mamullerinin tüketiminin yasaklandığı Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali''ne sigara odası yapıldı. Ancak bu oda da yasak kapsamında!
Türkiye''nin CERN''ini TOKİ yaptıracakTürkiye''nin CERN''ini TOKİ yaptıracakProton Hızlandırıcı Tesisi''nin inşaatını da Toplu Konut İdaresi yapacak
Bakanlara tahsis edilen TOKİ villaları hazırBakanlara tahsis edilen TOKİ villaları hazırBalıkesir''in Ayvalık ilçesine bağlı Küçükköy beldesi Sarımsaklı plajı sınırları içinde bulunan ‘Bakanların Villaları'' olarak bilinen 6 adet süper lüks villa ve sosyal tesislerin yapımı tamamlandı.
Ramazan Çadırları: Geçici MimariRamazan Çadırları: Geçici MimariRamazan çadırı Müslümanların oruç tutarak geçirdikleri Ramazan ayında iftarlarını açmaları için şehirlerin belirli noktalarında belediyeler, dernek ve vakıflar ya da hayırsever kimseler tarafından finanse edilerek kurulan ve içinde bedava yemek dağıtılarak yenilen yer. Ramazan çadırları birer aşevi ya da imaret de sayılıyor. Günümüzde Ramazan çadırlarına sık rastlansa da belediyeler aşevi faaliyetlerini sürdürüyorlar.
''Yapılmazsa AKM''ye yazık olur''Atatürk Kültür Merkezi’nin yenileme projesine imza atan mimar Murat Tabanlıoğlu, “Binanın yenilenmesini herkes istiyor. Para da var. Her şey hazır. Yapılmazsa, yazık olur” dedi.
Yıkmak için ‘kaçak'' okul arayanlar... İstanbul''da 1665 adet var. Hem de devlete ait!Zeynep Mutlu Vakfı''na ait Kemer Okulları''nın "kaçak" olduğu gerekçesiyle pazar sabahı yıkıldığını duyunca bir yıl öncesine gittim. Konya''nın Taşkent ilçesine bağlı Balcılar beldesinde, bir vakfa ait kız öğrenci yurdunun bir bölümü 1 Ağustos 2008''de LPG patlamasının ardından çökmüş ve 18 kızımız ölmüştü.
Büyükşehir''den ''Cami Açılımı'' haberine tepkiİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Milliyet gazetesinde yer alan Silivri Ortaköy''deki Aziz Dimitrios Kilisesi''nin cami olarak restore edildiği şeklindeki habere yazılı bir açıklama ile cevap verdi. "Tarihi Kilise''ye cami açılımı'' başlıklı haber, gerçekleri gizlemekte ve doğru olmayan unsurlar içermektedir" denilen açıklamada, 1831 yılında yapılan, Cumhuriyet''in ilanı ve mübadele sonrasında cami olarak kullanılan eserin bakım ve onarımı yapılmadığı için harabeye döndüğü, depo olarak kullanılmaya başlandığı ifade edildi. Uzun yıllar cami olarak hizmet veren ve her geçen gün çökmekte olan 178 yıllık tarihi bir eserin kurtarılmasının istemesinin eleştirilecek bir yanı olmaması gerektiği ifade edilen açıklamada, ''kilise camiye dönüştürülüyor'' yaklaşımının da iyi niyetli olmadığı vurgulandı. Bu eserin ''Ortaköy Kilise-Cami tanımlı kültür varlığı'' olarak adlandırıldığına da dikkat çekilen açıklamada ayrıca restorasyon talebinin Silivri Belediyesi''nden değil, maliki konumunda bulunan Ortaköy Belde Belediyesi''nden geldiği ifade edildi.
Tarih: 26 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Bir AVM de Koç''tanAVM modasına Koç da uyuyor İzmir''e çardak konsepti geliyor. Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel''e ait İzmir Balçova''daki 23 bin metrekarelik arsaya 25 milyon dolarlık yatırımla Balçova Yaşam Merkezi adında bir alışveriş merkezi kurulacak. Tabanlıoğlu Mimarlık''ın tasarladığı merkezde mekanlar Ege''nin çardak altında sohbet ve vakit geçirme fikrinden hareketle yaratılacak.
Başkan Fadıloğlu''ndan spor kompleksi müjdesiŞehitkamil Belediyesi''nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği Yaz Spor Okulları''nın 2009 yılı kapanış töreni yapıldı. 2 aylık bir eğitim ardından sertifikalarını almanın sevincini yaşadılar.
GAP suyu Mezopotamya ovasına hayat verecekMardin Valisi Hasan Duruer, Şanlıurfa''da yukarı Mezopotamya ovası için temeli atılan sulama kanallarının 2012 yılında tamamlanacağını söyledi. Durer, GAP suyunun Mezopotamya ovasına kavuşması ile birlikte bölgede 2 milyon dönüm arazinin sulanacağını ve 300 bin kişinin iş imkanına kavuşacağını söyledi.
Bu da TOKİ açılımı100 TL taksitli konut da yapıyor Türkiye''nin CERN tesisini de! İstanbul''da dar gelirlilere 100 TL taksitle konut satan TOKİ, CERN''in Türkiye''deki benzerini de inşa edecek. Proton Hızlandırıcı Tesisi, 2 yıl içinde faaliyete geçirilecek. Tesis ile halen tamamen ithal edilen, kanser ve kalp hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın teşhisinde kullanılan izotoplar, artık yurtiçinden karşılanacak.
TUROB''dan GAP''a Las Vegas açılımıTurizmciler Güneydoğu için atağa kalktı. Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, GAP bölgesinin turizm cazibe merkezi haline gelmesi için "bölgede Las Vegas benzeri kumarhane, su kayağı merkezleri ve çocukların eğleneceği Disneyland" gibi merkezler kurulmasını önerdi.
Bugün Kyoto için ne yaptın? Türkiye, uzun bir bekleyişin ardından bugün ''resmen'' Kyoto Protokolü''nün parçası oldu. Protokolün hedefi sera gazı salımlarını azaltmak Mücadelenin ilk adımı ''bilmek''. Yaşadığınız ülkenin, ailenizin ve kendinizin atmosfere günde ne kadar sera gazı saldığını biliyor musunuz?
Autodesk Mac Kullanıcılarına Verdiği Desteği GenişletiyorAutodesk, Macintosh kullanıcılarına Mac OS ile uyumlu ürünler sunmanın yanı sıra, Mac OS X Leopard işletim sisteminin bileşenlerinden Boot Camp''i de belirli yazılımlar için destekliyor.
Diyarbakır Hapishanesi..1980''lerde üç hapishane kötü şöhret kazanmıştı.. "Mamak", "Diyarbakır", "Metris".. "12 Eylül" darbesi, cezaevlerine de çok sert uygulamalar getirdi tabiatiyle. Mamak askeri cezaevi daha çok "ülkücü kesim"in gündeminde yer aldı.. Mamak cezaevinde ülkücülere yönelik işkenceler romanlara, türkülere konu olmuştur. Metris Cezaevi de "devrimci kesimler" için aynı değerdeydi. Ahmet Kaya''nın "Metris''in önü kahveler" diye başlayan şarkısını hatırlarsınız.
Binalardan Önce Kendimizi Değiştirmemiz GerekirGürhan Ertür, binlerce kişinin hayatını kaybettiği, Marmara''nın doğusu ve İstanbul''da da yıkıma yol açan 17 Ağustos 1999 depreminden beri Açık Radyo''da her Çarşamba, Altın Saatler programını hazırlıyor ve sunuyor. Depremin 10. Yılında ise, bir hafta boyunca uzmanlar, kamu görevlileri, depremzedeler ve aktivistlerle bu defa İstanbul''u ağırlıklı olarak etkilemesi beklenen depremle ilgili hazırlıkları, yapılanları, yapılmayanaları konuştu. Bianet’in Gürhan Ertür’le yaptığı söyleşiyi yayınlıyoruz.
Ilısu 2: Görevimiz TehlikeBu proje, bir ömre bedel. Kolay mı? Tam 55 yıldır, "Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santral" yapımını tartışıp duruyoruz. 34 yıl konuştuk.
Başbakan, Topbaş''la iki saat görüştüErdoğan, Üsküdar Emniyet Mahallesi''ndeki eski evinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş''la bir araya geldi. Resmi programda olmayan özel görüşmede üçüncü köprü güzergahı konusunun ele alındığı öne sürüldü. Kısıklı''daki villasında öğle saatlerinde sivil plakalı makam aracıyla çıkan Başbakan Erdoğan, Çamlıca''da öğle namazı kıldıktan sonra ofis olarak da kullandığı Emniyet Mahallesi''ndeki eski evine geldi. Erdoğan burada kendisinin kullandığı özel bir ciple gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile basına kapalı bir görüşme yaptı. Yaklaşık iki saat süren görüşmenin ardından önce Başbakan Erdoğan evden ayrıldı. Sivil plaka takılı makam aracıyla Emniyet Mahallesi''ndeki evinden ayrılan Erdoğan, tekrar Kısıklı''daki villasına geçti. Erdoğan''ın ardından ise, Topbaş dışarı çıktı. Topbaş, yanında korumaları olmadan, kendi kullandığı sivil plakalı Mercedes marka ciple evden ayrıldı.
Tarih: 25 Ağustos 2009 Kaynak: Vatan Yazan: Aziz Özen
Haydi kadınlar İstanbul’u keşfetmeye! Bu yıl yirminci kuruluş yılını kutlayan Kadın Eserleri Kütüphanesi, kadınlar kenti olan İstanbul’u, mekanları, dokusu, mimarisi, tarihi, kültürü, ritüelleri ile tanıtmayı amaçlayan yeni bir projeye imza atıyor.
Konut kredisinde ödeme sıkıntısıTüketiciler Birliği uyardı: ''Bankaların cazip kredi seçeneklerine kanmayın''. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, haziran ayı itibariyle tüketicilerin 30 milyar lira konut kredisi borcunun bulunduğunu belirterek, bunun yüzde 40''ına yakın bölümünün ödenmediğini söyledi.
Semahat Hanım''ın arsasında İzmirliler çardak keyfi yapacakVehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel, İzmir Balçova''da sahip olduğu arsada Ege''nin "çardak altı" kültürünü yaşatacak bir alışveriş merkezi yatırımı yapıyor. Tabanlıoğlu Mimarlık''ın yaptığı proje 25 milyon a mal olacak.
Üçüncü köprüyü zaruri buluyorumİstanbul Valisi Muammer Güler, "İstanbul Valisi olarak üçüncü köprünün yapılmasını bir zaruret olarak görüyorum, dünyada hep böyledir" dedi.
İklim değişiyor, kış yağışları düşecek Meteoroloji''nin iklim değişikliğine yönelik yaptığı araştırmaya göre gelecekte Türkiye''yi kuraklık tehlikesi bekliyor. 2020''den sonra ilk ve sonbaharda artan yağışların kış aylarında düşeceği öngörülüyor. Uzmanlar, su kaynaklarının tasarruflu kullanılması ve korunmasını istiyor. Teknolojinin tüm imkânlarını kullanarak günlük, haftalık ve aylık ölçümler yaptıklarını belirten Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, iklimsel değişiklikleri de incelediklerini kaydetti. Türkiye''nin 2020 ve 2030''lu yıllarda yaşayabileceği muhtemel değişiklikleri saptadıklarını söyledi. Türkiye''nin Akdeniz iklim kuşağında yer aldığını hatırlatan Mehmet Çağlar, yaz sıcaklarında 1 dereceye kadar artışlar olabileceğini ifade etti. Su kaynaklarının korunması uyarısında bulundu.
Tarih: 25 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Pist için beklenen imzalar atıldıİstanbul Atatürk Havalimanı''nda uzun süredir akıbeti merak edilen, 06/24 pisti için beklenen imzalar atıldı. DHMİ Genel Müdürlüğü, Atatürk Havalimanı''ndaki 06/24 pistinin 250 metre uzatılarak 2 bin 650 metreye çıkarılması ve pistteki çatlakların onarımı işi ihalesinde, 179 milyon 480 bin TL''lik en düşük teklifi veren Eko İnşaat ile sözleşme imzaladı. İş planına göre pist, onarım ve uzatma işleri için 15 Eylül 2010''dan itibaren 90 gün süreyle kapanacak. İhalede, MÖN İnşaat-IC İçtaş-ECE Tur Ortak Girişimi 201 milyon 365 bin TL, Eko İnşaat 179 milyon 480 bin TL, TAV Holding A.Ş 188 milyon 423 bin TL, Yüksel İnşaat-YDA İnşaat ortak girişimi 206 milyon 999 bin 181 TL ve Makyol İnşaat-İntaş İnşaat Ortak Girişimi 197 milyon 108 bin 485 TL teklif vermişti. Onarım süresince tarifeli yolcu ve kargo seferlerinde herhangi bir aksama yaşanmayacağı belirtiliyor.
Tarih: 25 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Yasin Yılmaz
World Architecture Festival''de Finale Kalanlar AçıklandıWorld Architecture Festival''de finale kalanlar, dört ödül programı ve 273 proje ile duyuruldu.
''Bir türkü çığırsan asıl Malatya''ya alışverişe gidersin''Malatyalı işadamları, diğer illere örnek olacak şekilde farklı farklı işbirlikleri gerçekleştiriyor. Biri de ‘Malatya’ya yeni bir vizyon kazandırmak, kolektif iş yapmaya örnek olacak çalışmalar başlatmak ve tarihi şehrin modern dokusuna katkı sağlamak’ amacını güden Malatyalı 32 işadamının bir araya gelerek, 2004’te kurduğu Malatya Girişim Grubu.
Okul yıkmak, bina yıkmak değildirO gün tatildi ama daha önceden talimat aldıkları için erkenden kalktılar. Hava henüz aydınlanmamıştı. Ramazan ayıydı, belki bazıları sahurdan sonra uyumadan yola çıktılar. Altı yüz erkek, üstlerinin hazırladığı plana göre araçlara bindirildiler. Büyük bir konvoy oluşturdular.
Havamız, suyumuz ve canımızın düşmanlarıNew York''a bugünkü geometrik mimarisini kazandıran kadastro dökümü, 1811 yılında "Commissioner''s Plan" başlığıyla onaylanan imar projesi, kent içinde herhangi bir yeşil alan öngörmemişti.
"Metroda yıllık gecikme olmaz"Başkan Kocaoğlu, sözleşme ve ihale iptallerine karşın projelerde büyük sapma olmayacağını söyledi. Kocaoğlu, "Hedeflerde gün ve ay gecikmesi olur. Ancak yıl gecikmesi olmaz" dedi.
Kızılay binası ihaleye çıkıyorYıllardır atıl halde bulunan Kızılay Meydanı''ndaki alışveriş merkezi, 25 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkarılıyor.
Belediye, ''açılım''dan kiliseyi cami yapmayı anladı! Başbakan Erdoğan, Belediye Başkanı Topbaş''la birlikte geçen hafta azınlıkların dini liderleriyle ''açılım''ı konuşurken, Silivri Ortaköy''deki tarihi kilise de camiye dönüştürülüyormuş
100 lira taksitli konutta izdihamİstanbul Kayabaşı''nda ayda 100 lira taksitle sosyal konut yapan TOKİ başvuruları kabul etmeye başladı. İlk gün izdihamın yaşandığı başvurular 30 Eylül''de sona erecek
Takvim
<<Ağustos 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.