Haberler

27 Ocak 2011, Perşembe

"Modern Mimarlığın Öldüğü Gün""Modern Mimarlığın Öldüğü Gün"Pruitt-Igoe, yapımı 1955''te tamamlanan ve St. Louis, Missouri''de bulunan büyük bir kentsel yerleşim projesiydi. Tamamlanmasından kısa süre sonra, Pruitt-Igoe''de yaşam koşulları bozulmaya başladı. 1960''ların sonlarına gelindiğinde ise aşırı yoksulluk, suç oranındaki artış ve ırkçılık çok ciddi problemler haline gelmişti. Yapı kompleksi, Dünya Ticaret Merkezi''ni de tasarlayan mimar Minoru Yamasaki tarafından tasarlanmıştı. İnşasının bitmesinden 16 yıl sonra, 16 Mart 1972''de saat 3''te kompleksin 33 yapısından ilki hükümet tarafından yıkıldı. Haberin Devamı
Plastik şişelerden evPlastik şişelerden ev7000 plastik şişe, 60 ilan panosu, 350 metre plastik su borusu ve 180 gönüllü ile ne yapılır? Evin çatısı yassı hale getirilmiş plastik su şişelerinden yapıldı. Bu ilginç çalışma Londra''da hayat bluuldu... Mimarları ise William Waterhouse ve Louisa Loakes... Daha önce de su şişeleri ile yapılan çalışmalar oldu. Ancak bunun farkı yassı hale getirilen şişelerin ışığı yansıtması... Çalışmanın mimarları bu ev ile ödül de kazandılar...
Tarih: 27 Ocak 2011 Kaynak: NTVMSNBC
Merinos AKKM turizm adına şansMerinos AKKM turizm adına şansTürkiye''nin önemli kongre merkezlerinden biri olan Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi (AKKM), Bosna Hersek Uluslararası Dayanışma Fonu yetkililerini ağırladı.
Sürrealist müzeden dikey kriket sahasına...Sürrealist müzeden dikey kriket sahasına...Kore''de hayata geçirilen fuar alanı projesi iki su molekülünden hareketle yapıldı. Yeosu şehrinde yapılan ve her biri farklı bir fuar alanını temsil edecek bu yapılar ahşap ve camın bir araya getirildiği en uyumlu projelerden birini temsil edecek
3. Köprü Projesi Mantık Dışı3. Köprü Projesi Mantık DışıTMMOB ‘a bağlı mimar ve mühendis odalarının İstanbul şubesi temsilcileri İstanbul Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi''nde 3. köprü ile ilgili basın açıklaması yaptı. 3 köprünün İstanbul''da yaratacağı büyük tahribatın anlatıldığı açıklama, görsel sunumlarla desteklendi.
Üçüncü Köprü 350 milyarlık rant yaratacakÜçüncü Köprü 350 milyarlık rant yaratacakOdalar 3''üncü köprü ile 350 milyar dolarlık rant pazarı oluşacağını öne sürüyor.
Anarşik kaçak!Anarşik kaçak!İstanbul''un kaçak yapıları, dünyanın diline düştü.
Dalaman Limanına OnayDalaman Limanına Onay100 milyon dolarlık proje, Muğla Tabiat ve Kültür Varlıkları''nı Koruma Kurulu''nun koruma amaçlı imar planına izin vermesinin ardından, ÖÇKK tarafından da kabul edildi.
Ayamama turizm vadisi için geri sayımAyamama turizm vadisi için geri sayım2009''daki sel baskınında 33 kişinin hayatını kaybettiği Ayamama, 300 milyon dolarlık projeyle, tekne gezileri yapılan bir merkeze dönüşüyor.
Engelsiz ÇankayaEngelsiz ÇankayaEngellilerin kentsel yaşama eşit fırsatlarda katılımına büyük önem veren Çankaya Belediyesi, önce kendi hizmet binalarından başlamak üzere engelleri kaldırmaya başladı.
2050''de petrole gerek kalmayacak2050''de petrole gerek kalmayacakAB''ye göre 39 yıl sonra petrolün alternatifleri elektrik, hidrojen ve biyoyakıt olacak.
Megabuild, ''yapıda'' dünya ilk 3''ünü hedefliyorMegabuild, ''yapıda'' dünya ilk 3''ünü hedefliyorİMSAD ve CNR anlaştı, 180 bin metrekarelik alanda yapı malzemeleri fuarı düzenlenecek.
"3. Köprü, İBB''nin Kendi Kendini İnkar Etmesidir""3. Köprü, İBB''nin Kendi Kendini İnkar Etmesidir"İstanbul''un korkulu rüyası 3. Köprü''yü yasal olarak kabul ettirebilmek adına gündeme gelen "1/25.000 Ölçekli İstanbul İli Kuzey Marmara Otoyolu Nazım İmar Planı" ve bu planın dayanağı olarak, 1/100.000 Ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı, plan uygulama hükümleri üzerinde yapılan değişiklikler, meslek odaları tarafından iptal talebiyle yargıya götürüldü. Dava ile ilgili olarak TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şubesi, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi ve Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi temsilcileri 25 Ocak''ta bir basın toplantısı düzenledi.
"Yeşil Alanlar Hızla Yok Ediliyor!""Yeşil Alanlar Hızla Yok Ediliyor!"Maçka Parkı''na ve Park Orman''a ne oldu? İstanbul''un en eski parklarından Maçka Demokrasi Parkı ve Maslak''taki Park Orman''da yaşanan çevre katliamı dün yapılan haberlerle büyük yankı uyandırdı.
İntam''da sona az kaldıİntam''da sona az kaldıÇekirge Caddesi''nde beş yıl önce yaşanan heyelan sonucu yıkılan İntam binalarının bulunduğu bölgeyi bir bütün olarak ele alacaklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe, bölgede yıllardır bekleyen sorunun artık çözüme kavuşturulacağını söyledi.
Beşiktaş''ın stadı için beklenen karar çıktıBeşiktaş''ın stadı için beklenen karar çıktıStat ile ilgili imar planları, Kültür ve Tabiatı Koruma Kurulu tarafından onaylandı.
3''üncü köprüye İngilizler talip3''üncü köprüye İngilizler talipLondra''nın Lord Belediye Başkanı, İstanbul ziyareti öncesinde hedeflerini anlattı.
Gecekondular ilk defa işe yaradıGecekondular ilk defa işe yaradıTOKİ''nin Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez''in kulağına kadar giden şöhretinin altından Ankara Esenboğa Havaalanı yolundaki gecekondular çıktı.
TOKİ Disneyland kuruyorTOKİ Disneyland kuruyorTOKİ, Halkalı''da kurulacak içinde Disneyland, yüzme havuzu, golf ve spor tesisleri dışında konut ve otel yapılması planlanan Tema Park projesi için imzayı attı. Mesa Mesken-Kantur-Andaş Ortaklığı proje için 405 milyon 275 bin lirayı gözden çıkardı.
Mimarların En Mutlu GecesiMimarların En Mutlu GecesiMimarlar Odası Denizli Şubesi, geleneksel yeni yıl yemeği, müzikli eğlenceli şekilde tüm üyeleri ve aileleri ile birlikte 22 Ocak Cumartesi akşamı Pamukkale Collesae Hotel''de düzenlendi.
Çankaya''ya 3 Yılda 130 Milyon Lira HarcandıÇankaya''ya 3 Yılda 130 Milyon Lira HarcandıMaliye Bakanlığı, Çankaya Köşkü için son üç yılda harcanan toplam rakamın 130 milyon lira olduğunu açıkladı.
Beyoğlu''nun Gelecek Planı HazırBeyoğlu''nun Gelecek Planı Hazır17 yıldır üzerinde çalışılan Beyoğlu Koruma Amaçlı İmar Planı sonunda tamamlandı. Bu planlara göre semt, yaya alanlarının yaygınlaşacağı, eski tarihi binaların yeniden inşa edileceği tam bir turizm alanı olacak.
Arkitera Mimarlık Almanağı 2010 ÇıktıArkitera Mimarlık Almanağı 2010 ÇıktıArkitera Mimarlık Merkezi tarafından ilk kez 2007 yılında yayınlanan Arkitera Mimarlık Almanağı''nın 2010 sayısı hazırlandı.
Akyaka, "sakin şehir"Akyaka, "sakin şehir"Muğla''nın Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesinin, yerel özelliklerin korunmasını amaçlayan ''''Cittaslow Ağı''''na üye olmak ve ''''Sakin Şehir'''' unvanını almak amacıyla başvuru işlemlerini yaptı.
Tek Tuşla 107 AçılışTek Tuşla 107 AçılışHafta sonu Denizli''yi gelecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Parkı''ndan 107 tesisin toplu açılışını yapacak. Toplam 434 milyon liraya mal olan yatırımları Denizlilerin hizmetine sunacak olan Başbakan Erdoğan ayrıca, 29 Ekim Bulvarı''nda miting yapacak.
Üçüncü Köprü 350 Milyar''lık Rant YaratacakÜçüncü Köprü 350 Milyar''lık Rant YaratacakOdalar 3''üncü köprü ile 350 milyar dolarlık rant pazarı oluşacağını öne sürüyor. İstanbul''a 3''üncü köprüye karşı çıkan 9 meslek odasının kent şubeleri, planın iptali için dava açtı. Odalar 3''üncü köprü ile 350 milyar dolarlık rant pazarı oluşacağını öne sürüyor.
Resmi Mimariyle Bütünleştiren Sanat AdamıResmi Mimariyle Bütünleştiren Sanat AdamıBu yıl, dünyaca ünlü Türk ressam ve şairimiz Bedri Rahmi Eyüboğlu''nun doğumunun 100. yılı kutlanıyor. 11 Ocak''ta New York''taki Türkevi''nde "Doğumunun Yüzüncü Yılında Bedri Rahmi Eyüboğlu" sergisi ile başlayan kutlamalar, yıl boyunca Paris, Kıbrıs, Bodrum ve İstanbul''da düzenlenecek çeşitli etkinlikler, yayınlar ve gençlere yönelik yarışmalarla devam edecek. Bedri Rahmi Eyüboğlu, ressam, şair, yazar, öğretmen, mozaik sanatçısı, heykeltraş, yazmacı, seramikçi ve vitraycı kişiliği ile dünyada büyük yankı uyandıran sayısız esere imzasını attı.
İnsanlık Anıtı Karşıyaka''ya Gidecekİnsanlık Anıtı Karşıyaka''ya GidecekHeyet, heykelin taşınıp taşınamayacağını inceledi. Başbakan Erdoğan''ın "Ucube" dediği Kars''taki İnsanlık Anıtı''na talip olan İzmir Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, 10 kişilik teknik ekiple Kars''a gelerek anıtta inceleme yaptı.
Mimarlar Odası''nın Kurucularından Değerli Mimar Radi Birol''u KaybettikMimarlar Odası''nın ve Mimarlık Vakfı''nın kurucu üyelerinden meslektaşımız M. Radi Birol''u 27 Ocak 2011 tarihinde kaybettik.
Mimari projelere taze kan desteği Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından bu sene beşincisi düzenlenen ve kendi alanında bir ilk olarak nitelendirilen ‘Arkitera Genç Mimar Ödülü'' için başvurular başladı. Arkitera Mimarlık Merkezi''nin 24 Ocak 2011''den itibaren kabul etmeye başladığı başvuruların sona erme tarihi ise 5 Eylül 2011.
‘Büyük Ödül''ü de Troya kazandıÖzel ödül TEKEL işçilerine, Atatürkçülük ödülü Yılmaz Büyükerşen''e...
İnönü stadı park olsunİnönü Stadı projesinde sona yaklaşılıyor. Her şey Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu''nun vereceği onaya kaldı... Daha önce yazdım, tekrar yazıyorum: Beşiktaşlı taraftarların başı kel değil, onlar da insan gibi maç izlemek istiyor ama yeni modern stadın yeri Dolmabahçe olmamalı.
‘İstanbul''un başarı hikayesi'' Avrupa basınında...Fransız Le Monde Gazetesi''nde Guillaume Perrier imzasıyla yayınlanan haberde Mimar Kadir Topbaş yönetimindeki İstanbul''un başarı hikayesine yer verildi. Gazete haberini "İstanbul artık İstanbul''da değil" başlığıyla verdi.
Eski gömlek fabrikası, kadın doğum ve çocuk hastanesi olacakİstanbul Esenler''de tam donanımlı 150 yatak kapasiteli kadın doğum ve çocuk hastanesinin temeli atıldı.
Taş devrine ait bina bulundu!Çin''in kuzeybatısındaki Şaanşi eyaletinde tarih öncesi döneme ait olduğu düşünülen bir "belediye binasının" bulunduğu bildirildi.
İstanbul''da Marmaray projesine kardeş geliyorİstanbul Boğazı''nda 2. tüp geçitin temeli Şubat''ta atılacak. Otomobillere yönelik proje, Asya ve Avrupa''yı deniz altından bağlayacak.
Takvim
<<Ocak 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.