Haberler

27 Nisan 2006, Perşembe

Zaha Hadid’den Çağın Ötesinde Bir Mutfak Tasarımı: “Z. Island”Zaha Hadid’den Çağın Ötesinde Bir Mutfak Tasarımı: “Z. Island”Etkileyici mimari tasarımları ile dünyaca ünlü bir mimar olan Zaha Hadid, Milan’daki tasarım haftasında yenilikçi bir mutfak tasarımına imza attı. “ Z. Island ” geleneksel mutfak ihtiyaçlarına karşılık verirken, “akıllı” tasarımı ile duyuların ihtiyaçlarına da cevap veriyor. Merkezi bir dokunmatik paneli olan mutfak, multimedya ekipmanına, ses düzeneğine ve kullanıcıların internette sörf yapıp müzik dinlemelerini ve belirli atmosferler yaratmalarını sağlayan bir sisteme sahip. Haberin Devamı
Tasarımın Kalbi İstanbul Sokaklarında AtacakTasarımın Kalbi İstanbul Sokaklarında AtacakEv sahipliğini, Şişli Belediyesi Başkanı Mustafa Sarıgül ile Sinpa A.Ş.''nin yapacağı Street Design etkinliği, Türkiye''nin tasarım alanındaki genç yetenekleri, profesyonelleri, üretici firmaları ve tasarım tutkunlarını aynı ortamda buluşturmayı hedefliyor. Etkinlik, İstanbul-Şişli ilçesi içerisinde yer alan Vali Konağı Caddesi, Abdi İpekçi Caddesi ve Nişantaşı’nda 15-21 Mayıs 2006 tarihleri arasında gerçekleşecek.
Gayrimenkule 23 milyar Dolar''lık yatırım kapıdaGayrimenkule 23 milyar Dolar''lık yatırım kapıdaUluslararası gayrimenkul yatırımcılarını cezbeden Türkiye''ye son 2 yılda yapılacağı açıklanan yatırım tutarı 23 milyar doları geçerken; Citigroup, GE gibi devlerin yatırım için fırsat kolladığı belirtiliyor.
Havaalanı Müzeye Dönüşüyor...Havaalanı Müzeye Dönüşüyor...Tartu’daki Estonya Yeni Ulusal Müzesi, Ghotmeh - Tane – Dorell Mimarlık tarafından tasarlandı. Bu yeni strüktür, Sovyet savaş uçaklarının inip kalktığı küçük bir pistin uzatılmış haline benziyor.
Türkiye’de Kamusal Heykel Muskadır!Türkiye’de Kamusal Heykel Muskadır!Heykel bir tapınma aracı olduğu, önünde tören gerçekleştirilebildiği ölçüde kamusal alanda gözüküyor. "Bu yüzden,” diyor Uğur Tanyeli; “Fatih Sultan Mehmet, Atatürk ya da Barbaros gibi kutsallığından emin olduğumuz varlıkların heykelleri kamusal alana yansır, boğanın ise görünebilir olacak bir kutsallığı yani yüksek bir varlığı yoktur, önünde bir tören gerçekleştirilemez. Bu yüzden sürekli yeri değiştirilir, kamusal alanda nerede duracağına, daha doğrusu durup durmayacağına bir türlü karar verilemez.”
Boşluklu Bir “Heykel”e Dönüşen Taş Bir Blok: Sheraton Abandoibarra OteliBoşluklu Bir “Heykel”e Dönüşen Taş Bir Blok: Sheraton Abandoibarra OteliSheraton Abandoibarra Oteli, Cesar Pelli tarafından Bilbao Şehri için tasarlanan Ria 2000 Nazım Planı’nın bir parçası.
Tarihi kilise turizme kazandırılacakTarihi kilise turizme kazandırılacakAyvalık’ın Cunda Adası’nda bulunan Taksiyarhis Kilisesi, restore edilerek kültür ve sanat merkezi olarak turizmin hizmetine açılacak.
Boeing 747’den Yapılan EvBoeing 747’den Yapılan EvKaliforniyalı Francie Rehwald “feminen” çizgilere sahip, eğrisel ve ekolojik bir ev sahibi olmak istedi. Mimarının cevabı ise “747”yi kullanalım oldu.
Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri 2005 Sahiplerini BulduYalıtım Sektörü Başarı Ödülleri 2005 Sahiplerini BulduArkitera.com’unda iletişim sponsorluğunu yaptığı Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri, Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Hisarüstü Tesisleri’nde düzenlenen gecede sahiplerini buldu.
Beton Tasarım Öğrenci Yarışması Arkitera Forum''da TartışılıyorBeton Tasarım Öğrenci Yarışması Arkitera Forum''da Tartışılıyor2005-2006 Ulusal/ Uluslararası Beton Tasarım Yarışması’nın “plastic- OPACITY” üzerine Arkitera Forum''da konu açıldı. Öğrenciler bu forum ile yarışmanın jürisine sorularını iletebilecekler.
Queen Mary ÜniversitesiQueen Mary ÜniversitesiWill Alsop’un Londra ofisinin son projesi Queen Mary Üniversitesi. Yapıda İngiltere’de ilk defa 400 bilim adamının birarada çalışacağı açık-planlı araştırma laboratuarı yer alıyor.
Çanakkale Seramik&Kalebodur Yapı 2006 İstanbul Fuarı’ndaÇanakkale Seramik&Kalebodur, 3-7 Mayıs 2006 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi / Beylikdüzü''nde gerçekleştirilecek olan Uluslararası Yapı 2006 İstanbul Fuarı’nda, 2 no’lu salon, 2360 no’lu stantta ziyaretçilerle buluşacak.
Çanakkale Seramik&Kalebodur, bu sene fuarda Kalesinterflex Seramik® ürünleri, yeni Spectra serisi ve Heraklia Stone, Apollon Stone ve Çan Stone modellerinin ilavesiyle genişleyen Kale Stone serisi ile yer alıyor. 5 Mayıs 2006 Cuma günü, Çanakkale Seramik&Kalebodur standında bir de açılış kokteyli düzenlenecek. Aynı kokteylde ‘Kalesinterflex Üniversitelerarası Ulusal Tasarım Yarışması’nın sonuçları açıklanacak ve dereceye girenlere ödülleri verilecek.
Tarih: 27 Nisan 2006
"Variller Çok Zehirli"Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Tuzla''da çıkarılan varillerde zehir tespit edildiğini zehirler toprağa karışmadığı ekolojik bir tehlikenin ise bulunmadığını söyledi.
Uygarlıkların İzindeGeçen hafta Diyarbakır ''daydım... ''Yerel Gündem 21'', ''Büyükşehir Belediyesi'' ve ''Sur Belediyesi'' nin AB''nin de desteğiyle gerçekleştirdikleri ''Uluslararası Suriçi Sempozyumu'' na katıldım... Suriçi, kentin binlerce yıllık merkezi...
GYODER Başkanı Haluk Sur Uyardı: Konut Kiraları Başıboş Olursa Enflasyon Hedefi TutmazGayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Haluk Sur, konut kiralarının "başıboş" bırakılması halinde Merkez Bankası''nın enflasyon hedefini etkileyebileceğini kaydetti.
Marmaray 2. Etap AMD''ninMarmaray Projesi''nin ikinci etabı olan, "Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi" ihalesinde en düşük teklifi, 863 milyon 372 bin 904 euro ile AMD Rail (Alstom-Marubeni-Doğuş) verdi.
Çevre Yasası TBMM''den Geçti/Para Cezaları 2 Katına ÇıktıTBMM Genel Kurulu''nda, 23 yıl önce değiştirilen ancak günün şartlarına ve AB mevzuatına uymayan Çevre Kanunu değiştirildi. AK Parti''nin verdiği önergelerle, TBMM''de görüşülen Çevre Yasası''ndaki idari para cezaları 2 katına çıkartıldı.
Müteahhitler, ''3 sorun''a çözüm arıyorMüteahhitler şu sıralar üç önemli sorunla uğraşıyor: Birincisi, dövize bağlı işlerde kur düşüklüğünün yarattığı sorun, ikincisi yüksek stopaj, üçüncüsü ise teminat mektubu sorunu.
Haber Anadolu ve Referans Gazetesi’nden Gayrimenkul Zirvesi için Özel EkHaber Anadolu ve Referans Gazetesi işbirliği ile hazırlanan “Gayrimenkul” özel eki, Hürriyet Grubu’nun ekonomi gazetesi Referans’ın eki olarak 2 Mayıs 2006 tarihinde yayınlanacak.
Çevreyi kirletenlere ''varil'' cezası11 yıldır TBMM gündeminde bekleyen çevre tasarısı nihayet yasalaştı. Tehlikeli atıkları toplayan, taşıyan, ömrü dolan tesisleri kapatmayanlara 100 bin YTL''den 1 milyon YTL''ye kadar para cezası verilecek.
Su havzasına sanayi tesisi!İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kentin can damarı olan su havzalarını yapılaşmadan arındırmaya çalışırken, hükümet havzalara yeni sanayi tesisleri yapılmasını öngören projelere imza atıyor.
Yeni Çevre Yasası Meclis''ten geçtiTuzla''da ortaya çıkarılan zehirli varillerin ardından tüm dikkatlerin çevrildiği yeni Çevre Yasası Meclis Genel Kurulu''nda kabul edildi. Tasarı üzerinde yapılan değişiklikle kıyılardaki balık çiftliklerine sınırlama getirildi, çevre cezaları artırıldı.
Atıkları Gömenlere 24 bin YTL CezaÇevre Kanunu''nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu''nda kabul edildi. Tansu Çiller''in başbakanlığı döneminde 11 yıl önce TBMM''ye sunulan kanuna göre, başta idare, meslek odaları, birlikler ve sivil toplum kuruluşları olmak üzere herkes, çevrenin korunması ve kirliliğin önlenmesiyle görevli olacak.
Koylar turşu mu Sayın Bakan?Bakir koyları imara açmasıyla tepki toplayan Bakan Koç, çevre korumayı turşu kurmaya benzetti: "Turşu, nihayetinde yenmek içindir".
11 yıldır bekleyen Çevre tasarısı nihayet yasalaştıÇevre Kanunun Tasarısı dün Meclis''te görüşülerek yasalaştı. Temel yasa olarak görüşülen 41 maddelik yasa tasarısı çevreyi kirletenleri verilecek cezaları artırıyor.
Belediyeciler de müteahhit gibi ölüme sebebiyetten yargılanmalıYargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, çökerek 92 kişiye mezar olan Zümrüt Apartmanı davasında belediyecilerin, "Suç vasfı"nın ağırlaştırılması gerektiğini söyledi. Yeniden yargılama talep etti .
Çevre cezaları iki katına çıkarıldıTBMM''de AKP''nin geceyarısı operasyonuyla Çevre Yasası''nın öngördüğü idari para cezaları iki kat artırıldı. Böylece 2 milyon YTL''ye varan idari para cezaları gündeme geldi. Ayrıca halka açık yerleri ne şekilde olursa olsun kirletenlere de 100 YTL ceza verilecek. Bu sayede sokakta tüküren veya izmarit atanların bir kez daha düşünmesi gerekecek. AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz ve arkadaşlarının önergesiyle saptanan cezalardan bazıları şöyle: Tehlikeli atıkların ülkeye girişini sağlayanlara 2 milyon YTL, halka açık yerlerde çevreyi kirletenlere 100 YTL, araç egzoz emisyonunun ölçtürmeyenlere 500, çevreye zarar veren emisyon oranı olan araç sahiplerine bin YTL, hava kirliliğine neden olan tesisleri izin almadan kuranlara 24 bin YTL, emisyonun sınırları aşması halinde 48 bin YTL.
Tarih: 27 Nisan 2006 Kaynak: Vatan
Atıkçılara zehir gibi yasaBeş hükümet eskiten Çevre Yasası Meclis''ten geçti. Tehlikeli atıklarla ilgili yasaklara uymayanları 1 milyon YTL, yurda sokanları 2 milyon YTL ceza bekliyor.
''7 tünel çıkmaz sokaktır'' Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Semih Tezcan, "7 Tepe 7 Tünel projesi bir çıkmaz sokaktır" dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın ''7 Tepe 7 Tünel'' projesi, İstanbul Teknik Üniversitesi''ndeki (İTÜ) "İstanbul''a Yeraltı Yolları Uygun mu?" konulu toplantıda ele alındı. Uzmanların projeye ilişkin görüşleri şöyle: Prof. Dr. Mesture Aysan Buldurur (İTÜ Mimarlık Fakültesi): Tüneller yeraltı raylı sistemini engelleyecek. İstanbul''da yüksek kapasiteli raylı toplu taşıma sistemi gerçekleştirilmediği sürece ulaşım sorunu da çözülemeyecek. Prof. Dr. Nadir Yayla (İTÜ İnşaat Fakültesi): 68 kilometrelik tüneller havalandırma, çıkış koridorları gibi sorunlar yaratır. Prof. Dr. Mahir Vardar (İTÜ Maden Fakültesi): Bu tüneller 20 yılda bitmez. Hepsi aynı anda yapılsa İstanbul trafiğe boğulur. Prof. Dr. Semih Tezcan (Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Fakültesi): 7 Tünel projesi bir çıkmaz sokaktır. Otomobillere hizmet yerine raylı sistemin artırılması gerekir. Tüneller, metro projesine dönüştürülmeli.
Tarih: 27 Nisan 2006 Kaynak: Radikal
İstiklal Caddesi Tetikledi Çin Granitinde Kavga ÇıktıGranitin üç büyük firması "Çin graniti yerli üretimi baltalıyor" diye ’Karşı Damping Soruşturması’ açtırdı.
"Dünya Duayenleri" İstanbul''da buluşuyor!İstanbul 2010''da Avrupa''nın kültür başkenti olacak. Gerçekten İstanbul, "kültür başkenti" unvanını en çok hak eden şehirlerden biri.
Çevre Kanunu, 11 yıl sonra Meclis’ten geçtiYeni Çevre Kanunu TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Önceki gün ve dünkü oturumda görüşülen 26 maddelik tasarı yasalaştı.
TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Geleneksel Öğrenci Proje Yarışması Sonuçları AçıklandıTemel hedefi peyzaj mimarlığı yanında planlama ve tasarım eğitimi alan tüm öğrencilerin mesleki gelişimine katkı ve destek sağlamak olan TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Geleneksel Öğrenci Proje Yarışması 22-23 Nisan 2006 tarihlerinde yapılan Jüri çalışması ile sona erdi.
İBB''den Yolcu Memnuniyeti Anketiİzmir Büyükşehir Belediyesi yürüttüğü metro ve raylı sistem projeleri ile İzmir’in toplu ulaşım sorununu kökten çözmeyi hedeflerken, vatandaşların memnuniyetini ölçmek ve taleplerini değerlendirmek için de anket çalışması başlattı.
Bornova Adliye Çevresi DüzenlendiYoğun olarak kullanılan Bornova Adliye çevresindeki trafik akışının rahatlatılması ve bölgenin imar planına uygun hale getirilmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulaması yapılan proje tamamlandı.
Tahtalı Baraj Havzası''ndaki Dereler Islah Edilecekİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentin su ihtiyacının yüzde 34’ünü karşılayan Tahtalı Barajı ve havzasının korunmasına yönelik çalışmaları kararlılıkla yürüttüklerini açıkladı.
Mersin’de çevre kirliliği iddiasıMersin’in Adanalıoğlu Beldesi Belediye Başkanı Mehmet Kasım Canbolat, beldedeki bir kimya fabrikasının atıklarını DSİ kanalı ile denize boşalttığını ileri sürdü.
Yabancıların ilgisi arttıYabancılara emlak satışını düzenleyen yasanın ocak ayında yürürlüğe girmesinin ardından emlak piyasası hareketlendi. Yabancılar Türkiye''nin çeşitli yerlerinde bin 206 emlak aldı.
Pepe: Variller Son Derece Zehirli ÇıktıÇevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Tuzla''da çıkarılan varillerden alınan numunelerde TÜBİTAK tarafından ''son derece toksin, zehir'' tespit edildiğini söyledi. Çevre Kanunu''nda değişiklik öngören tasarının görüşmelerinde soruları cevaplandıran Pepe, ''Toprakta tehlike söz konusu değil. Yeraltı sularında kirlenme olmadığını da görmüş durumdayız. Derenin yatağına gömülen varillerdeki zehirler, yüzey sularıyla denize gitmiştir'' dedi.
Tarih: 26 Nisan 2006 Kaynak: Akşam
İskandinav Keops ve AB Invest, Türkiye''de gayrimenkul için güçlerini birleştirdiİskandinav gayrimenkul pazarında faaliyet gösteren Keops, yurt dışı yatırımcılara Türkiye pazarında proje ve danışmanlık hizmeti veren AB Invest ile birleşerek Türkiye''ye Keops AB ismiyle girecek.
Konut kiraları başıboş olursa enflasyon hedefi tutmazGayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Haluk Sur, konut kiralarının "başıboş" bırakılması halinde Merkez Bankası''nın enflasyon hedefini etkileyebileceğini kaydetti.
Ertuğrul Özkök''ün haykırışı''''Bir sosyolog olarak haykırıyorum. Dikkat... Sosyal bir tsunami geliyor. Önceki gün, ''Derbent Güzelleştirme Derneği'' nden atılan o taşlar, hepimizin evlerinin camlarını indiriyor...'''' Bu sözler Hürriyet gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök ''e ait...
Topbaş''a çevre ödülüİstanbul Çevre Konseyi Federasyonu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ı "çevre" ödülüne layık gördü. Topbaş, ödülünü dün düzenlenen törenle federasyon başkanı avukat Tunay Gürsel''den aldı. Törende Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Yılmaz da, Haliç ile İstanbul''un güzelleşmesi için yaptığı çalışmalardan dolayı Topbaş''a bir teşekkür plaketi sundu.
Tarih: 26 Nisan 2006 Kaynak: Sabah Yazan: Serdar Canıpek
Varilli bölgeye orman Orhanlı Beldesi''nde atık varillerinin bulunduğu bölge, ''Atatürk Ormanı'' yapılacak. Kaymakamlık, Tuzla, Akfırat ve Orhanlı belediye başkanları ile Tuzla Piyade Okulu yetkilisinin katılımıyla oluşturulan komisyon, 400 dönüm alanın orman yapılmasını kararlaştırdı. Bölgeye atık döken iki kişiye 15 bin 700 YTL ceza kesildi.
Tarih: 26 Nisan 2006 Kaynak: Radikal
Koyda çiftlik yasakÇevre yasa tasarısına eklenen bir önergeyle, hassas alan niteliğindeki kapalı koy ve körfezlere balık çiftliği kurulamayacağı hükme bağlandı.
Beypazarı''nın hedefi il olmakBeypazarı ve Yöresi Dayanışma Derneği''nin 8. Olağan Genel Kurulu dün İstanbul''da yapıldı. Tarihi evleri, TSE tarafından tescil edilmiş İpek Yolu üzerindeki Ankara''nın Beypazarı ilçesinin geleceği Beypazarı ve Yöresi Dayanışma Derneği tarafından masaya yatırıldı. İstanbul''daki Koşuyolu Kalp Hastanesi Konferans Salonu''nda yapılan toplantıya 50 kişi katıldı. Toplantıda Beypazarı''nın il olma isteği de gündeme getirildi.
Tarih: 26 Nisan 2006 Kaynak: Radikal
Modern vapur klasiğe fark attıYeni Şehir Hatları vapurunu belirlemek için yapılan kamuoyu yoklaması, Türkiye''nin milletvekili veya yerel yönetim seçimleri dışındaki ilk halkoylamasına dönüştü. Bir kaç saat içinde internette 24 bin kişinin oy kullandığı seçimin ilk gününde yüzde 34''lük oranıyla ''modern'' görünümlü model 8, oyu kendisine en yakın klasik görünümlü vapur modeline yüzde 14''lük fark attı.
Marmaray''da ikinci etap ihalesiMarmaray Projesi''nin ikinci etabı olan, ''''Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi, İnşaat, Elektrik ve Mekanik Sistemler (CR1)'''' ihalesinde en düşük teklifi, 863 milyon 372 bin 904 Avro ile AMD Rail (Alstom-Marubeni-Doğuş) verdi. Ulaştırma Bakanlığı Demiryolları, Liman ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH) binasındaki ihalede, projenin yapımı için teklif veren AMD Rail, Astaldi-Ansaldo JV, Bechtel Enka JV (Bechtel-Enka), EurasiaRay Group (Siemens AG-Siemens AŞ-Yapı Merkezi-Kiska) konsorsiyumlarının teklifleri noter huzurunda açıldı. İhalede en düşük teklifi, 863 milyon 372 bin 904 Avro ile AMD Rail verdi. AMD Rail, daha sonra sözleşme görüşmelerine davet edilecek. İhaleye katılan Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şahin , ihale kapsamındaki işlerinin 48 ayda tamamlanmasının planlandığını bildirdi.
Tarih: 26 Nisan 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Büyükşehir Belediyesi, ‘Çevre’ Hizmetlerini Üniversitelere TaşıdıOsmanlı Devleti ile Türkiye’nin sosyal ve siyasal hayatında çok önemli bir rol oynayan ve ülkemizin akademik hayatının sembolü olan İstanbul Üniversitesi’nin Beyazıt kampusü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tarihi dokusuna uygun olarak yenilendi. Sırada Avcılar kampusü ile YTÜ ve İTÜ de var.
Biri de canı saysa!Marmara depreminde hatalı binalar nedeniyle hayatını kaybedenler için açılan davalarda, cezaların ölenlerin sayısına göre değil, suça konu olan binaların bulunduğu parsel sayısına göre verilmesi farklı kararların ortaya çıkmasına neden oldu.
Küçükçekmece''ye ''yasadışı'' projeİstanbul''da Kartal Sanayi Bölgesindeki yeni ''''Merkezi İş Alanları'''' planlaması ile Küçükçekmece Gölü-Marmara Denizi arasındaki kumsallık alanda ''''rekreasyon alanı'''' düzenlemesi için sadece 6 yabancı mimardan öneri istenerek gerçekleştirilen proje yarışmasında, ''''Türk yasalarının dikkate alınmadığı'''' ortaya çıktı.
Bilgi Mimarlık Programı Kartal ve Küçükçekmece Projeleri’ni Tartışıyor!İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Kartal ve Küçükçekmece kentsel dönüşüm projelerini tartışmak üzere 29 Nisan 2006 Cumartesi günü Dolapdere Kampüsü’nde bir toplantı düzenliyor.
Takvim
<<Nisan 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.