Haberler

27 Nisan 2011, Çarşamba

 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet GünüDünya Fikri Mülkiyet Günü bu yıl da kutlanıyor. Birleşmiş Milletlere bağlı Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü''nün 2000 yılından bu yana kutladığı ve ülkemizde de Türk Patent Enstitüsünün ve Marka Patent Vekillerinin çeşitli faaliyetlerle kutladığı 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü''nün önemi her geçen gün daha fazla önem taşıyor. WIPO bu senenin temasını ''''Geleceği Tasarla'''' olarak belirledi. Haberin Devamı
"Kabus şehri olur""Kabus şehri olur"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "çılgın proje"sini açıkladı. Erdoğan, çılgın projesinin adının ''Kanal İstanbul'' olduğunu belirterek, ''''İstanbul içinden deniz geçen iki şehre dönüşecek" dedi. İşte çılgın projeyle ilgili uzman görüşleri.
Çılgın mı Ütopik mi?Çılgın mı Ütopik mi?Başbakan''ın "Çılgın Proje"sini sonunda açıkladı! Peki geçmişte ne gibi "çılgınlıklar" düşünülmüş, mimarlar ve plancılar tarafından nasıl ütopik projeler üretilmişti?
İstanbul''a ikinci boğazİstanbul''a ikinci boğazErdoğan, İstanbul için ''çılgın projesi''ni açıkladı: Karadeniz ve Marmara arasında yeni bir kanal açılacak, kanalın uzunluğu 40 kilometreyi bulacak, derinliği 25 metre, genişliği ise 150 metre olacak.
Boğaz projesi doğru çıktıBoğaz projesi doğru çıktıYaklaşık 6 ay önce ortaya atılan proje iddiası bugün Başbakan Erdoğan tarafından doğrulanmış oldu. 7 Ekim 2010''da yapılan haberde İstanbul için 20 milyar dolarlık müthiş bir proje yapılacağı ve Haliç''in Boğaz''a kanalla bağlanacağı öne sürülmüştü.
"Kanal İstanbul''un içinden geçmeyecek""Kanal İstanbul''un içinden geçmeyecek"Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Görgülü, "Çılgın Proje''nin Terkos''un ve Büyükçekmece''nin batısında gerçekleşeceğini tahmin ediyorum" dedi.
"İstanbul Kanal" bizim aklımıza gelmeliydi mimarlar olarak suçluyuz"İstanbul Kanal" bizim aklımıza gelmeliydi mimarlar olarak suçluyuzArkitera Mimarlık Merkezi''nin Yönetici Ortağı Mimar Ömer Yılmaz "İstanbul Kanal" projesini Dipnot.tv''ye yorumladı.
"Erdoğan İstanbul''un anayasasını çiğniyor""Erdoğan İstanbul''un anayasasını çiğniyor"Şehir Planlamacıları Odası başkan yardımcısı Mehmet Murat ÇALIK Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın açıkladığı Çılgın Proje diye adlandırılan "Kanal İstanbul" projesini Dipnot.tv''e değerlendirdi.
Uzmanlar "Çılgın Proje"ye onay vermediUzmanlar "Çılgın Proje"ye onay vermediBaşbakan Erdoğan''ın bugün açıkladığı ''Çılgın Proje''ye uzmanlardan eleştiriler geldi: ''Doğal olarak oluşmuş bir sistemi öyle yapay müdahaleler yaparsanız, ne olacağını kestiremezsiniz'', ''Buradan çıkacak toprağı İstanbul''un üzerine sersen, İstanbul''un yüzölçümünü 10 santimetre yükseltirsin'', ''İstanbul''un çok sorunu var, bunları daha da çoğaltacak gibi görünüyor''.
Ağaoğlu: "İkinci bir boğaz yapmak çılgın bir proje değil"Ağaoğlu: "İkinci bir boğaz yapmak çılgın bir proje değil"Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, "İkinci bir boğaz yapmak çılgın bir proje değil. Türkiye bunu yapabilecek güçte..." dedi.
10 soruda "çılgın proje"10 soruda "çılgın proje"Başbakan Erdoğan''ın ''İstanbul''da iki yarım ada ve bir ada oluşturulacak. Karadeniz ve Marmara arasına yaklaşık 45-50 kilometre uzunluğunda bir kanal yapılacak'' diyerek açıkladığı ''Çılgın proje''nin 10 milyar doların üzerinde bir maliyeti bulunuyor. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Ecevit projeyi 17 yıl önce açıklamışEcevit projeyi 17 yıl önce açıklamışBülent Ecevit''in 1994 yılında ortaya attığı proje Karadeniz ve Marmara''yı birbirine bir kanalla bağlıyor. Ecevit''in önerisini gösteren gazete kupürleri ortaya çıktı.
Karadeniz ülkeleri çılgın projeyi tartışıyorKaradeniz ülkeleri çılgın projeyi tartışıyorErdoğan''ın çılgın projesi dünya basınında da geniş yer buldu. Erdoğan''ın İstanbul''a ikinci boğaz projesi dünya basınında da yer buldu. Rusya ve Romanya konuya yayın organlarında yer verirken, projeyi şöyle duyurdu.
Fatih Altaylı "Arap zenginleri arsaları kapatmıştı zaten"Fatih Altaylı "Arap zenginleri arsaları kapatmıştı zaten"Fatih Altaylı ve Murat Bardakçı "Çılgın Projeyi" Habertürk televizyonunda değerlendirdi. Murat Bardakçı, Karadeniz ve Marmara''yı bağlama projesinin yeni olmadığını, bunun 4 kez denendiğini ve projenin aslında Sokollu''nun projesi olduğunu ama o zamanki teknolojinin yetersizliğinden dolayı yapılamadığını söyledi.
SOM Grubu, Doğu Londra Planı''nı Gerçekleştirecek SOM Grubu, Doğu Londra Planı''nı Gerçekleştirecek Leamouth Peninsula Bölgesi için revize edilen planlar Londra Thames Girişi Geliştirme Firması tarafından kabul edildi.
IDA Kongresi 2013’te İstanbul’daIDA Kongresi 2013’te İstanbul’daInternational Design Alliance (IDA) 2013 kongresinin İstanbul''da gerçekleştirilmesi, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile IDA''yı oluşturan ICSID, ICOGRADA ve IFI arasında 16 Nisan 2011 tarihinde IDA merkezinin bulunduğu Montreal, Kanada''da imzalanan anlaşma ile mutabakata bağlandı.
Ali Sami Yen''de son gol yargıdan!Ali Sami Yen''de son gol yargıdan!Aşçıoğlu ve Torunlar, Ali Sami Yen Stadı''nda yeni proje için yıkım işlemlerine devam ederken mahkemeden ''yürütmeyi durdurma'' kararı geldi. Proje başlamadan durdu.
"Çılgın proje" açıklanıyor"Çılgın proje" açıklanıyorHerkesin merakla beklediği ''çılgın proje''yi Başbakan Erdoğan bugün açıklayacak. Proje için birçok tahmin ortaya atılsa da hiçbiri doğrulanmadı.
Sanatçıların "çılgın proje" beklentisi: Trafik problemi çözülsünSanatçıların "çılgın proje" beklentisi: Trafik problemi çözülsünBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, mega kent İstanbul''la ilgili sır gibi sakladığı ve herkesin merakla beklediği ''çılgın proje''yi bugün açıklıyor.
Eşsiz bir hayvanat bahçesi projesi Eşsiz bir hayvanat bahçesi projesi Her kıta orjinal yapısı ve ekosistemi ile ayrı ayrı temsil ediliyor.
Ayasofya''da ziyaretçi kısıtlamasıAyasofya''da ziyaretçi kısıtlamasıAyasofya Müzesi''nden bir iyi, bir kötü haber... Kötüden başlayalım: Bazı günler 17 bin kişiye ulaşan bir kalabalığın ziyaret ettiği Ayasofya''da ziyaretçi kısıtlaması yapılacak. İlk önlem, toplu okul gezileri için yeni düzenleme. İyi haber ise 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti''nin desteğiyle pek çok restorasyon çalışması sonucu ziyarete açılan yeni bölümler...
Çin kendi uzay istasyonunu inşa edecekÇin kendi uzay istasyonunu inşa edecekÇin, 2020 yılından başlayarak uzayda kendi istasyonunu inşa edecek.
Topkapı''yı Ajans kurtardı Topkapı''yı Ajans kurtardı 2010 Ajansı''nın Topkapı Sarayı ve Ayasofya''daki restorasyonları, dün düzenlenen bir basın toplantısında anlatıldı. Prof. İlber Ortaylı, Topkapı Sarayı''nı, Ajans''ın kurtardığını söylüyor.
Ülkemizdeki Projesiz ve İskansız Yapılaşma ÇıkmazıÜlkemizdeki Projesiz ve İskansız Yapılaşma ÇıkmazıTMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Harp, son dönemlerde çeşitli bölgelerde çökme tehlikesi geçiren binalarla ilgili ''''Türkiye''de resmi araştırmalara göre yapıların % 40''ı projesiz, projelilerin % 67''si ise projesine uygun yapılmamış ve iskan ruhsatı alınmamıştır'''' dedi.
Başını kestiler Başını kestiler Kars''taki ‘İnsanlık Anıtı''nın yıkımına dün sabah başlandı.
"Masum iki çocuğun kafasını kopardılar""Masum iki çocuğun kafasını kopardılar"Başbakan''ın "Ucube" diyerek yıkılmasını istediği Kars''taki İnsanlık Anıtı''nın heykellerinden bir tanesinin başı dün kesildi. Heykeltıraş Aksoy "Masum iki çocuğun kafası koparıldı" dedi.
"Ucube"nin başı belediye garajında"Ucube"nin başı belediye garajındaBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın ''ucube'' diye nitelendirdiği Kars''taki ''İnsanlık Anıtı'' heykelinin yıkımı başladı.
"Yoğun talep"ten iptal"Yoğun talep"ten iptal11 yıldır her 5 Mayıs akşamı İstanbul Ahırkapı''da gerçekleştirilen şenliklerin organizatörü Ahırkapı Hıdrellez Şenlikleri Derneği artık etkinliği düzenlemekten vazgeçtiklerini açıkladı.
Aksoy: Yıksınlar yeniden yapacağızAksoy: Yıksınlar yeniden yapacağızKars''taki İnsanlık Anıtı''''nın heykeltıraşı Mehmet Aksoy, eserinin yıkılmasından Türkiye adına çok üzgün olduğunu söyledi ve ekledi: ''''Yıksınlar yine yapacağız''''.
Depremin yaralarını sarmak 10 yılı bulacakDepremin yaralarını sarmak 10 yılı bulacakJaponya''da depremin ardından gelen tsunamide yerle bir olan şehirlerin imarının on yıl kadar alabileceği bildirildi.
AKP''li başkan ilk önce çöp döktü, sonra suyunu içti AKP''li başkan ilk önce çöp döktü, sonra suyunu içti Isparta''da koruma altındaki Eğirdir Gölü''nün kıyısına çöp döküldüğü haberlerinin ardından Eğirdir Belediye Başkanı Osman Nuri Özmeral, basın mensuplarının önünde gölün suyunu içti.
Bölge Parkları açılıyor, 14 Bin konut sahiplerini buluyor Bölge Parkları açılıyor, 14 Bin konut sahiplerini buluyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Bölge Parkları ile Avcılar sahilinin açılışı ve Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kiptaş''ın inşa ettiği konutların anahtar teslim töreni, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başkan Kadir Topbaş''ın katılımıyla yapılıyor.
Hızlı şarj olan hibrit otobüsHızlı şarj olan hibrit otobüsElektrikli vasıtaların en olumsuz yanı kısa menzile sahip olmaları. Ancak Opbrid adında bir şirketin geliştirdiği otobüs 5-10 dakikada güzergahını tamamlayacak kadar şarj olabiliyor.
Çernobil''in yıldönümünde yardım çağrısıÇernobil''in yıldönümünde yardım çağrısıUkrayna Devlet Başkanı, Çernobil nükleer faciasının 25''inci yıldönümünde "hiçbir ülkenin, bu büyüklükteki bir facianın sonuçlarını tek başına atlatamaz" dedi.
Nükleerin önlenmesi için Berlin''de toplanacaklar Nükleerin önlenmesi için Berlin''de toplanacaklar Türkiye ve Almanya''nın da aralarında bulunduğu 10 ülke tarafından oluşturulan uluslararası "Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması Dostları" adlı grup, 30 Nisanda Almanya''nın başkenti Berlin''de toplanacak.
"Emekli Olamam, Henüz 82 Yaşındayım""Emekli Olamam, Henüz 82 Yaşındayım"Frank Gehry 82 yaşında, ancak herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermiyor. Aynı anda 20 proje üzerinde çalışan Pritzker ödüllü mimarın son tamamladığı iş olan "New York by Gehry" geçtiğimiz ay resmen açıldı. Bu söyleşide Gehry buz hokeyinden nasıl ilham aldığını, Gian Lorenzo Bernini''den ne kadar etkilendiğini ve her zaman yapmak istediği tasarımları bizlerle paylaşıyor.
"Savaş Galerisi"ni, 3 yılda 10 milyon kişi gezdi "Savaş Galerisi"ni, 3 yılda 10 milyon kişi gezdi Kayseri''de açılan 1915 Çanakkale Seddülbahir Savaş Galerisi Müzesi, 3 yılda toplam 167 il ve ilçeyi merkezini dolaşarak, 10 milyon kişiye "Çanakkale ruhunu" anlattı.
"Heykel yıkma tartışmaları çok sevimsiz""Heykel yıkma tartışmaları çok sevimsiz"Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Kars''taki İnsanlık Anıtı''nın yıkılma kararına ilişkin, ''''Ben Türkiye''de heykel yıkma tartışmasını, doğrusu çok sevimsiz buluyorum'''' değerlendirmesinde bulundu.
Büyükşehir 2 anaokulunu daha eğitimin hizmetine sundu Büyükşehir 2 anaokulunu daha eğitimin hizmetine sundu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi''nin "İlk Adım Anaokulu" projesi kapsamında yapımını tamamladığı iki anaokulu daha hizmete alındı. Törende konuşan Başkan Topbaş, görevleri olmadı halde bugüne kadar eğitime 805 milyon TL''lik yatırım yaparak 24 okul inşa ettiklerini söyledi.
8 bin liraya ev8 bin liraya evİzmirli girişimci İlker Tektaş, İzmir Kalkınma Ajansı projeleri kapsamında, metrekaresi 550 liraya gelen plastik ev üretti. En küçük ebatı 12 metrekare olan Kolay Ev, 8 bin liraya kuruluyor.
Dünyayı "evde" kurtarDünyayı "evde" kurtarGündelik hayatta doğaya telafisi imkansız zararlar verdiğimize dikkat çeken uzmanlar, evdeki bir takım alışkanlıkların değiştirilerek insan kaynaklı olumsuz etkilerin en aza indirilebileceğini söylüyorlar.
22 yıldır inşa edilen ''Uğursuz Kuleler''e kiralanamaz raporu22 yıldır inşa edilen ''Uğursuz Kuleler''e kiralanamaz raporu''Miras'' tartışmaları nedeniyle bir türlü bitirilemeyen ve adı ''Uğursuz''a çıkan Tat Towers''a şimdi de ''kiralanamaz'' raporu çıktı. İTÜ''nün raporunda ''Binaya iskan alınması güç. İskan edilmeyen binayı kiralamak, mümkün değil'' denildi.
"İnsanlık Anıtı" direniyor!"İnsanlık Anıtı" direniyor!Başbakan Erdoğan''ın ''ucube'' dediği anıtın kesim işlemleri, kullanılacak elmas ucun kırılması ve şiddetli rüzgar nedeniyle yarına ertelendi.
Nükleere komşu 90 milyon insan varNükleere komşu 90 milyon insan varDünyada nükleer santrallerin etrafındaki birinci derecede riskli bölgelerde yaşayan nüfus çok kabarık.
Türkiye''deki binaların yüzde 60''ı risk altındaTürkiye''deki binaların yüzde 60''ı risk altındaSon dönemlerde çeşitli bölgelerde çökme tehlikesi geçiren binalarla ilgili yapılan resmi bir araştırmaya göre; Türkiye''deki yapıların yüzde 40''ı projesiz, yüzde 67''si ise projesine uygun yapılmamış ve iskan ruhsatı alınmamış durumda.
ODTÜ''lü öğretim görevlisine 7 ödülODTÜ''lü öğretim görevlisine 7 ödülODTÜ öğretim görevlisi Dr. Hakan Gürsu ve ekibi Avrupa Birliği Tasarım Ajansı tarafından 7 dalda ödüle layık görülünce, Türkiye 1''incliğe yükseldi.
Sokak Ölçeğinde LEGO Tasarımları Sokak Ölçeğinde LEGO Tasarımları LEGO, çocuklar için eğlenceli bir oyun aracı. Herkesin yüzünde inceden bir tebessüm oluşturuyor.
Asırlık mirasa çiviler çakıldı, anten asıldı Asırlık mirasa çiviler çakıldı, anten asıldı Erzurum''un sembolü olan Çifte Minareli Medrese''nin çeşitli bölümlerine çakılan çiviler ve duvarlarına monte edilen kablolar görenleri şaşkına çeviriyor.
David Trubridge''den Dream Space Dome Tasarımı David Trubridge''den Dream Space Dome Tasarımı Yeni Zelandalı tasarımcı David Trubridge Dream Space Dome''u tasarladı.
Çernobil‘i anarkenÇernobil‘i anarken26 Nisan 1986‘da Çernobil‘de meydaha gelen nükleer kaza, felaket kavramına yeni bir anlam ekledi. 600 milyon kişinin olumsuz etkilendiği Çernobil, 25 yıl sonra bugün artık turizm konusu oldu.
Rus şirket, nükleer karşıtı protestolara anlayış lütfetti Rus şirket, nükleer karşıtı protestolara anlayış lütfetti Rus Rosatom Şirketi, Mersin Akkuyu''da yapılması öngörülen 3. nesil nükleer enerji santralinin güvenirliğine ilişkin bilgi verdiği basın toplantısında, ''''Nükleer karşıtı protestoları anlayışla karşılıyoruz" dedi.
7 katlı bina çökme tehlikesine karşı boşaltıldı 7 katlı bina çökme tehlikesine karşı boşaltıldı Diyarbakır''da 7 katlı bir bina çökme tehlikesine karşı boşaltıldı. Binada teknik heyet tarafından yarın sabah inceleme yapılacak.
Çocuklarımız Geleceği İnşa EdecekÇocuklarımız Geleceği İnşa Edecek23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncesinde Arkitera Mimarlık Merkezi olarak tüm çocukların bayramını kutluyoruz. Geleneksel bayram kutlaması olarak bir güne özel olarak belli mevkilerdeki insanların koltuklarına bir çocuk oturtulur ve hep birlikte yaptığı hareketlere, ağzından her çıkan kelimeye güleriz. Arkitera editörleri olarak bu baştan savma görevi yapmayı reddedip onun yerine bu kez kendimizi çocukların yerine koymaya çalıştık.
Çeyrek Yüzyıl Sonra ÇernobilÇeyrek Yüzyıl Sonra Çernobil20. yüzyılın ilk ve tarihin en büyük nükleer kazası olan Çernobil Nükleer Santrali reaktör kazasının üzerinden, 26 Nisan 2011 günü tam 25 yıl geçmiş olacak. Ukrayna''nın başkenti Kiev''in 140 kilometre kuzeyinde bulunan Çernobil kentindeki nükleer güç reaktörünün 4. ünitesinde meydana gelen patlama ve yangının ardından, atmosfere büyük miktarda radyoaktif madde salındığı 30 Nisan 1986 günü tüm dünya tarafından öğrenilmişti. Etkileri günümüzde bile hala devam eden facia, Japonya''da meydana gelen deprem sebebiyle Fukuşima Nükleer Santrali''nin radyoaktif madde sızdırmaya başlamasıyla da yeniden gündeme geldi. 1986''daki kaza, Çernobil Nükleer Santralı''nda her biri 1000 Megawatt gücünde olan dört reaktörün hatalı tasarımının yanı sıra, reaktörlerden birinde deney yapmak için güvenlik sisteminin devre dışı bırakılıp peşpeşe hatalar meydana gelmesi nedeniyle oldu.
Afetzedelere 100 bin ev inşa edilecekAfetzedelere 100 bin ev inşa edilecekJaponya''daki deprem ve tsunami felaketinden zarar görenler için 100 bin ev yapılacak.
Çernobil''e hayır Akkuyu''ya evetÇernobil''e hayır Akkuyu''ya evetEnerji Bakanı Yıldız, Çernobil gibi birinci nesil santrallara karşı olduğunu, fakat Akkuyu''da yapılacağı gibi güvenlik düzeyi üst noktada olan santralların yapılması gerektiğini bildirdi.
Zeugma müzesi, İngiliz Asilzadeleri büyüledi  Zeugma müzesi, İngiliz Asilzadeleri büyüledi İngiltere''nin eski Ankara Büyükelçisi Sir Timothy Daunt ve eşi Lady Patricia Daunt, beraberlerinde İngiliz asilzadelerinden oluşan 11 kişilik seçkin bir grupla Zeugma Mozaik Müzesi Kongre ve Kültür Merkezi''ni gezdi. Sir Timothy Daunt, eşi Lady Daunt ve beraberlerinde heyet mozaik müzesinde sergilenen mozaiklere duydukları hayranlığı gizleyemediler.
Yarışmalar: Gerçeklikle Fantezi Mekanı Arasındaki Farkı HükümsüzleştirmekYarışmalar: Gerçeklikle Fantezi Mekanı Arasındaki Farkı HükümsüzleştirmekYazının başlığında sözü edilen Slavoj Žižek''in "fantezi mekanı" aslında düşünsel ve metaforiktir. Benim yazımda hem düşünsel hem de mimaridir. Yakınlarda sonuçlanan bir yarışma üzerinden yarışmalar genelinde bir şeyler söyleyeceğim.
Yapı sektörü iki kıtada görücüye çıkıyorYapı sektörü iki kıtada görücüye çıkıyorAddisBuild ve BuildExpo, Expotim organizasyonlarıyla eşzamanlı olarak sektör profesyonellerini buluşturacak.
AB''den Tepki AB''den Tepki Kars''taki ‘İnsanlık Anıtı''nın yıkımına başlanması, Avrupa Birliği''nde tepkiyle karşılandı.
Çernobil gündemdeÇernobil gündemdeDünya bugüne kadar iki büyük nükleer kaza yaşadı: 25 yıl önce meydana gelen Çernobil kazası ile Japonya''yı derinden sarsan Fukuşima kazası. Uzmanlar Çernobil''in bugüne kadar yeterince araştırılmadığını savunuyor.
Kütahya nükleer istiyor: Biz zaten ölmüşüz!.. Kütahya nükleer istiyor: Biz zaten ölmüşüz!.. Kütahya''nın Hisarcık ilçesi Belediye Başkanı Mehmet Akbaş, ilçe halkının yıllardan beri bor madeni dolayısıyla zehirle yaşamaya alıştığını iddia ederek, "İlçemizde nükleer enerji santrali kurulması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı''na öneride bulunduk" dedi.
Gündoğan: "Kanal İstanbul projesinin fikri bana aittir"Bartın Üniversitesi (BÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mete Gündoğan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın kamuoyunda "çılgın proje" olarak adlandırılan "Kanal İstanbul" projesi fikrinin kendisine ait olduğunu ve bu fikrin detaylı anlatıldığı "Sekiz Deniz Yaylası" adlı kitabını 2010''da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''a takdim ettiğini bildirdi.
Erdoğan çılgın projesini açıkladı! İstanbul''a 2. boğaz "KANAL İSTANBUL"Erdoğan''ın Çılgın Proje''yi açıkladı. İşte bu açıklamadan ilk görüntüler...
Kanal İstanbul projesi depremi tetikler mi?Deprem Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Gündoğdu, Başbakan''ın açıkladığı çılgın projeyi deprem açısından Dipnot''a yorumladı.
Topkapı Sarayı''nı dolaştım ve iyi ki 2010 Ajansı varmış dedim!Dün sabah kahvaltısını sarayda yaptım! Hakikaten muhteşemdi. Topkapı Sarayı salı günleri kapalı olduğundan büyük bir sessizlik ve huzur vardı. Sarayın son derece etkileyici bahçesinde uzun bir yürüyüş sonrası ulaştığım yönetim binasında, Topkapı Sarayı Müzesi Genel Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı, 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajans Başkanı Şekip Avdagiç ve ekibi bizi bekliyordu.
Patent incelemeleri 2 ayda bitecekTürk Patent Enstitüsü (TPE) Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 1 Mayıs 2011 tarihinden itibaren patent başvurularında araştırma ve inceleme taleplerinin en geç iki ay içerisinde sonlandırılacağını bildirdi. Asan, 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü dolayısıyla TPE''de düzenlenen seminerde dünyanın bir değişim ve dönüşüm süreci içerisinde bulunduğunu, fikri mülkiyet haklarını da bu yenilik süreçlerini derinden etkileyen bir konu olarak ele almak gerektiğini söyledi.
Tarih: 27 Nisan 2011 Kaynak: Zaman
"Çernobil''i unutmak mümkün mü?"Çernobil felaketinin 25. yıldönümünde endişeler artıyor...
Felaketin 25. yılındaÇernobil felaketinin 25. yılında İstanbul''da ve İzmir''de eylemler gerçekleşti...
Hiroşima ve FukuşimaJapon hükümeti, Fukuşima nükleer santralında meydana gelen kazanın Çernobil''deki kadar vahim (7. derece) olduğunu açıkladı.
Takvim
<<Nisan 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.