Haberler

27 Mayıs 2009, Çarşamba

Çuvallayan Ekolojik İcatlarÇuvallayan Ekolojik İcatlarKağıt üzerinde güzel, uygulamada kötü: Yapay adalardan kasırgalardan enerji elde etmeye kadar çoğu zavallı durumda olan ve yeryüzünü çevresel faktörlere karşı korumayı amaçlayan çılgın icatlar. Birçok çevre sorununu halletmek için bilim adamları yeni teknolojiler geliştirmeye ve yaratıcı çözümler bulmaya çalıştılar. Bu gelişmelerin bir kısmı yaratıcılığından ve potansiyelinden dolayı övgü aldı. Başlarda makul gibi görünen diğer çalışmaların ise bir süre sonra imkansız, tehlikeli ya da sadece absürd olduğu anlaşıldı. Haberin Devamı
Seyrantepe ihalesi iptal edilebilirSeyrantepe ihalesi iptal edilebilirSeyrantepe Spor Kompleksi Projesi''nde, inşaatta yaşanan gecikmeler nedeniyle ihalenin iptal süreci başlatıldı.
Avrupa''nın en arsız bolluk tapınağı!Avrupa''nın en arsız bolluk tapınağı!Daily Mail, Antalya''daki Mardan Palace Oteli için şu ifadeleri kullandı: 1 şişe şampanyanın 25 sterlin olduğu Avrupa''nın utanmaz bolluk tapınağı.
"Cins Cins Mekan" kitabı"Cins Cins Mekan" kitabıMekan ve cinsiyet ilişkisinin ele alındığı ve kentlerdeki erkek iktidarını teşvik eden toplumsal yapının tartışıldığı "Cins Cins Mekan" kitabı, Varlık Yayınları''ndan çıktı.
Times Square artık yayalarınTimes Square artık yayalarınABD''nin New York kentinin en tanınmış simgelerinden Times Square, motorlu araç trafiğine tamamen kapandı.
Türkiye''nin 5 ili Avrupa kültür haritasındaTürkiye''nin 5 ili Avrupa kültür haritasında"Benim Kentim" projesi, yalnızca görkemli sanat yapıtları üretmeyi değil, kent sakinlerini ve her kentteki bellek ve tarih, inşa edilmiş çevre, parklar ve kamusal alanlar gibi farklı alanları içeriyor.
3 bin 300 yıllık taş köprüler ayağa kalkıyor3 bin 300 yıllık taş köprüler ayağa kalkıyorKültür ve Turizm Bakanlığı, Hitit''ten Roma''ya ve Bizans''a, Selçuklu''dan Osmanlı''ya ve Osmanlı''dan günümüze 3 bin 300 yıllık tarihi taş köprüleri ayağa kaldırmak için kolları sıvadı.
Bu kadarı bile beğenildiBu kadarı bile beğenildiBurdur''daki Kibyra Antik Kenti''nin tanıtımı için gezi düzenlendi. Geziye katılan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi''nden Yrd. Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru ''''Kazılarımız sayesinde Kibyra Antik Kenti''nin toprak altında kalan stadyumunun büyük bölümünü ortaya çıkardık. Bu kadarını bile insanlar çok beğendi'''' dedi.
Türkiye Çizim Standartları ve BIMTürkiye Çizim Standartları ve BIMArkitera Eğitim Merkezi''nin koordinasyonu ile Türkiye''nin ileri gelen mimari bürolarının da katıldığı bir yuvarlak masa toplantısı yapıldı. 20 Mayıs Çarşamba günü Tabanlıoğlu Mimarlık''ın Beyoğlu''ndaki ofisinde yapılan toplantıya Arkitera Eğitim Merkezi, Arkitera Mimarlık Merkezi, Tabanlıoğlu Mimarlık, Emre Arolat Mimarlık, Utopia Mimarlık, Yapı Merkezi ve Sayısal Grafik''ten temsilciler katıldı. Toplantıda gündem dahilinde öncelikle katılımcıların kullandıkları çizim standartları ve BIM (Building Information Modeling / Yapı Bilgi Modeli) yaklaşımları hakkında bilgi alındı.
Güneşe Derneği, Avrupa Fotovoltaik Endüstrisi Birliği Üyesi OlduGüneşe Derneği, Avrupa Fotovoltaik Endüstrisi Birliği Üyesi OlduKısa adı "Güneşe Derneği" olan, Güneşten Elektrik Üreticileri Fotovoltaik Sanayicileri ve İş Adamları Derneği, Avrupa''nın en büyük sektörel birliği konumundaki, Avrupa Fotovoltaik Endüstrisi Birliği''nin (EPIA) üyesi oldu.
Kazalar ağaçlara zarar veriyorKazalar ağaçlara zarar veriyorŞehir Plancıları Odası Genel Sekreteri Kolçak , geçen yıl meydana gelen trafik kazaları nedeniyle ağaç, çalı ve çiceklerin zarar gördüğünü açıkladı.
İYTE Mimarlık Bölümü''nde 2009 Bahar Dönemi Tasarım Stüdyosu Finalleri Jürilerle TamamlandıİYTE Mimarlık Bölümü''nde 2009 Bahar Dönemi Tasarım Stüdyosu Finalleri Jürilerle Tamamlandı2008 - 2009 öğretim yılının tamamlanmasıyla birlikte, İYTE Mimarlık Bölümü''nde, tasarım stüdyosu finalleri geniş katılımlı jürilerle gerçekleştirildi.
Gayrimenkulde büyük kaçakGayrimenkulde büyük kaçakMaliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu''nun gayrimenkul sektöründeki yaptığı denetimler, büyük inşaat şirketlerinin ciddi oranlarda vergi kaçırdığını ortaya koydu.
MİMED 2009 Ödülleri AçıklandıMİMED 2009 Ödülleri AçıklandıBu yıl sekizincisi düzenlenen MİMED Öğrenci Projeleri Yarışması''nın sonuçları İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Kampüsü''nde 25 Mayıs 2009 Pazartesi günü yapılan törende açıklandı.
Ayda Bir Gün Sokaklar BizimAyda Bir Gün Sokaklar Bizimİstanbul Büyükşehir Belediyesi ve sivil toplum örgütleri, trafik sorunlarına dikkat çekmeye devam ediyor. Ortak olarak gerçekleştirilen Ayda Bir Gün Sokaklar Bizim kampanyasında, toplu taşıma araçlarının faydaları, park etme sorunları, trafik kurallarına uymanın önemi gibi birçok konuya değinildi.
TOKİ''de konut sahiplerinden çadırlı eylemTOKİ''de konut sahiplerinden çadırlı eylemAdana''da, TOKİ tarafından yaptırılan konutlarını teslim alamadıklarını ileri süren hak sahipleri, eylem yaptı. Bir aile sitenin girişine çadır kurarak yerleşti.
''Dünya kavşağı'' yayalar sayesinde rahatlayacak!''Dünya kavşağı'' yayalar sayesinde rahatlayacak!New York''un en önemli simgelerinden olan Times Meydanı''nda köklü değişiklikler yapılarak, bazı önemli caddelere taşıt girişi yasaklanıyor.
Müziğin Tasarımla Buluştuğu SahneMüziğin Tasarımla Buluştuğu SahneAvrupa Yayın Birliği (EBU)''nun her yıl Avrupa ülkeleri arasında düzenlediği dünyanın en ünlü yarışmalarından Eurovision Şarkı Yarışması ilk olarak 1956 yılında San Remo Şarkı Festivali''nde düzenlendi. 24 Mayıs 1956''da İsviçre''nin Lugano kentindeki Kursaal Theatre''da gerçekleştirilen ilk gecenin ardından her yıl, bir önceki yarışmayı kazanan ülkenin ev sahipliğinde düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması''nı ortalama 400 ile 600 milyon izleyici izliyor ve bu sayı her geçen yıl giderek artıyor. Yarışmanın sahne tasarımları da gelişen teknolojiyle birlikte bu etkileyici şovları bir tür görsel şölene çeviriyor.
Bu kez tarih vermediGençlik Parkı ile ilgili yıllardır her seferinde tarih veren ancak sözünü hiç tutamayan Gökçek, 19 Mayıs''ta açılacak sözünü de tutamayınca bu kez tarih söylemekten kaçındı.
Valilik ve belediye tek çatıda toplanmalıMelih Gökçek: "Tüm dünyada olduğu gibi valilik ve belediye tek çatı altında olmalı ve seçimle göreve gelmeli. Demokrasi budur."
Belediye gelirlerinden kesinti yapılmayacakKonuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete''nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Havalandırma sistemi yetersizDr. Aslanhan''a göre işte faciaya sebep olan yanlışlar zinciri: Hastanenin havalandırması yanlış ve yetersiz, tahliye planı yok.
Teleferik, 2011''de hizmete açılacakProje ihalesine katılan firmaların, yapım ihalesine de katılmasına imkan sağlayan yasal düzenlemenin ardından tesisin yapım işine yıl sonunda başlanacağı açıklandı.
Ödemiş Belediyesi tarihi kentte ödüllüTarihi Kentler Birliği''nin düzenlediği, "6. Tarih ve Kültürel Mirası Koruma Projesi ve uygulamalarını Özendirme Yarışması"nda, Ödemiş Belediyesi''ne ödül geldi.
Ünver: Nevşehir''in çehresi değişecekNevşehir Belediyesi''nin şehri daha da modern hale getirmek için başlattığı çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.
Türkiye''nin 5 kenti Avrupa kültür haritasına taşınıyorBritish Council tarafından yürütülen proje ile Mardin, Çanakkale, Trabzon, Konya ve İstanbul Avrupa kültür haritasına taşınacak.
TOKİ, Atakent 2''yi yapıyorTOK, 3 bin 200 konutluk Avrupa Konutları TEM ve 1400 konutluk Atakent projelerinin ardından şimdi de 1108 konutluk Atakent 2 projesinin inşaatına başlıyor.
Gayrimenkul sektörünün liderleri buluşuyor2000 yılından bu yana gelenek haline gelen Gayrimenkul Zirvesi''nin dokuzuncusu bu yıl İstanbul REstate Projesi kapsamında ve VARYAP''ın ana sponsorluğunda düzenleniyor.
Sarkozy Abu Dabi''de Louvre''un temelini attıFransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Birleşik Arap Emirlikleri''nin (BAE) başkenti Abu Dabi''de Louvre Müzesinin temelini attı. Ortadoğu''daki ilk evrensel müze olacak Louvre Abu Dabi''nin 2012-2013''te tamamlanması bekleniyor. Sarkozy''nin BAE ziyaretini tamamlamasına az bir zaman kala Emirates Palace''ta düzenlenen simgesel temel atma törenine, Abu Dabi veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan katılırken, iki lider bu vesileyle "Talking Art: Louvre Abu Dhabi" sergisini de açtı. Bu geniş kültürel projede 4 müzenin ve bir gösteri merkezinin inşası öngörülüyor.
Tarih: 27 Mayıs 2009 Kaynak: CNN Türk
Türk firmadan Azerbaycan''a barajCengiz İnşaat, Azerbaycan''da 50 bin hektar sulama alanını besleyecek baraj inşa ediyor.
İnşaat sektörü 2010 sonrası için ümitliTETA Isıtma Havalandırma Firması''nın sahibi Cüneyt Günçağ, Türkiye''de gayrimenkul yatırımınının güvenilir bir yatırım aracı olarak görüldüğünü ifade etti.
Kira pazarlıkları yatırımcıyı korkutmadı, 41 AVM yoldaİnşaat ve proje halinde 126 yatırım bulunurken yılsonuna kadar 41 AVM''nin açılacağı Türkiye''de, aslan payını ise 17 AVM''yle İstanbul alacak.
Yapı Ürünleri Fuarı ilgi gördüUluslararası Yapı Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı''nın 8''incisi Trabzon''da açıldı. Fuara 87 firma katılıyor. Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, bir marka kent oluşturmanın önemli adımlarından birisinin de fuar organizasyonlarının olduğunu ifade etti.
Indesit Company: "Grup Yatırımlarını Artırmıyor"Indesit Company, basında yer alan Türkiye''deki yatırımlarını artıracaklarına dair haberlere karşı çıktı.
"En Pahalı" Orman Olacakİzmir Büyükşehir Belediyesi, Tahtalı Baraj Havzası''ndaki 727 hektarlık alanın yüzde 94''ünü kamulaştırarak 450 bin adet fidan dikti. Kamulaştırmalar için Belediye kasasından tam 38 milyon TL. çıktı.
Turizm gettolarının kültürel ıssızlığıTurizmciler yurtiçi veya uluslararası turizm endüstrisi için, tamamı devlet eliyle yapılmış müthiş altyapı yatırımları karşısında, neden Türkiye kıyılarındaki turizmin niteliğini (ama kültürel düzeyi de) yükseltebilecek ilginç katkılarda bulunmuyorlar?
Yargıtay''dan sahil işgaline izin yokYargıtay, turizmcileri sahillerde işgalci olmaktan çıkaran, ayrıca Hazine''nin de bu yerlerle ilgili tapu iptal davası açmasını engelleyen ''Şezlong Yasası''nın maddelerinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi''ne başvurdu.
Yaftalamadan Dönüştürün: "Zaman"da MekanSosyal dönüşüm hedefleriyle de ön plana çıkan ‘kentsel dönüşüm’ projelerinin uygulanması ile birlikte gecekondu olgusuna ve gecekondu bölgelerinde yaşayan kesimlere yaklaşımda farklılaşmaların olduğu açıkça görülüyor. Yerel idarecilerin ve ana akım medyanın gecekondulu ve gecekondu kültürü ile kurduğu ilişki bu anlamıyla 2000’lerden sonra dışlayıcı bir üsluba sahip...
Yerelde tarihi fırsat bombasıHürriyet İnternet Yayınları Yönetmeni Fatih Çekirge''nin köşe yazısında gündeme getirdiği ''yeni yerel yönetim açılımı'', Başkent siyasetinde büyük yankı uyandırdı.
Uzungöl''ün çevresindeki duvar traşlanacakTrabzon''un Uzungöl beldesinde bölge halkının şiddetle karşı çıktığı gölün çevresindeki duvar traşlanarak düzeltilecek. Açıklama Orman Bakanı Veysel Eroğlu''ndan geldi.
Zamanında teslimi unutunBakan Çiçek''in verdiği bilgiye göre 2007 yılından bu yana TOKİ konutlarından 20 bin 994''ünün hak sahiplerine tesliminde gecikme yaşandı.
2050''de Dünyayı Güneş KurtaracakDünyanın 2050''deki yıllık elektrik gereksiniminin dörtte birinin, Sahra gibi büyük çöllere yerleştirilecek güneş aynaları vasıtasıyla karşılanması potansiyelinin mevcut olduğu bildirildi.
Dubai''de otel yatırımları tam gazDünya genelindeki ekonomik durgunluğa rağmen petrol zengini Körfez ülkeleri 140 milyar dolar değerinde 108 bin 600 oda kapasiteli 306 yeni otel inşa ediyor.
Akmerkez''den sonra Cevahir''e de mühürŞişli Belediyesi, Cevahir alışveriş merkezinde ortak kullanım alanlarına yapılan ''kaçak yapılar''ın yıkılması için harekete geçti.
Müteahhitlerin yeni gözdeleriSayfa sayfa konut ilanlarından bazı günler, gazetelerde haberlere yer kalmaz oldu. İşin doğrusu kriz döneminde moral veriyor bu ilan bolluğu.
2008''de hesap uzmanları 141 inşaatçıyı denetlediMaliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu, geçen yıl 141 büyük inşaat firması ve müteahhitin ciddi oranlarda vergi kaçırdığını tespit etti.
Adalar''da çürük dişler sökülürkenAdalar, İstanbul''un yeşili, doğası, eski yapıları göreceli olarak en iyi korunmuş yerlerindendir. Ancak, kötü yapılarla kentleri berbat eden anlayış burada da etkili oluyor.
Vogue''un patronu Avcı, enerjiye 600 milyon $ yatıracakVogue, Rixos Premium''a benziyor çünkü iki otelin mimarı da aynı. Turan Avcı''nın hikayesi Fettah Tamince''ninkine benziyor, çünkü ikisi de Van''ın Çaldıran ilçesinde yoksullukla başlıyor.
İhtarname süresi doldu Murat Vargı yargı yolundaSamsun''da otel yapmak için 1.5 yıl önce Avusturyalı gayrimenkul geliştirme şirketi Meinl European Land ile anlaşan Murat Vargı, 1.5 yıl boyunca ulaşamadığı şirkete yolladığı ihtarnamenin süresi dolunca yargı yoluna gidiyor.
Kadıköy-Kartal metro inşaatında kazaKadıköy-Kartal Metro hattı inşaatında temele monte edilmek istenen 16 ton ağırlığındaki demir kafes, bağlı bulunduğu vincin halatlarından biri kopunca yan yattı.
Nükleeri yeşile boyamakDünyayı kirleten endüstrilerin kendilerine yeşil-çevreci bir görünüm kazandırmaya çalışmaları ya da kendilerini ‘yeşile boyamaları'' çok da yeni bir strateji değil.
TOKİ''de dert bitmiyorDevlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, CHP Adana Milletvekili Hulusi Güvel''in geciken TOKİ konutları ile ilgili soru önergesini yanıtladı.
Takvim
<<Mayıs 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.