Haberler

27 Mayıs 2010, Perşembe

Paris''in Çehreleri-1Paris''in Çehreleri-1Son on yıl içinde Paris nasıl değişti? Aslında bunu cevaplamak için, insan uzun bir yokluktan sonra kente geri dönmüş olmalı. Son on yıl içinde ben sadece kısa dönemlerde uzak kaldım ve dolayısıyla süreci, sevdiği ve her gün gözlemlediği insanın yüzünde kırışıklıkları gören biri gibi gördüm. Kent şu anda sadece yavaşça değişiyor. Kabyl kafelerinin revaçta barlara dönüşmesi, Çin kumaş ticaretinin bir veya iki cadde ileri gitmesi veya yenileme adı altında fakirleri Périphérique''e doğru bir adım daha itmek için zaman gerekiyor. Haberin Devamı
İnönü Stadyumu yerine Colosseum!..İnönü Stadyumu yerine Colosseum!..Beşiktaş Kulübü''nün yeni stat projesinin dış görünümü tarihi Roma Amfitiyatrosu''nu andıracak. Stat Roma''daki tarihi yapının oval görünümü, taş duvarları ve büyük sütunları örnak alınarak inşaa edilecek.
Ermeni Gümüşyan Vakfı Asmalımescit''te otel yapıyorErmeni Gümüşyan Vakfı Asmalımescit''te otel yapıyorBeyoğlu Ohannes Gümüşyan Ermeni Kilisesi Vakfı, Asmalımescit''te otel açıyor. Vakıf, Asmalımescit Caddesi üzerinde kendisine ait yaklaşık 150 metrekare büyüklükteki alan üzerinde butik otel yapıyor...
Haydarpaşa, kültür garına dönüşüyorHaydarpaşa, kültür garına dönüşüyorİstanbul''un ''giriş kapısı'' Haydarpaşa Garı, 3-6 Haziran tarihlerinde 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerine ev sahipliği yapacak. Haydarpaşa Garı''nda, ''Bahar'' adlı etkinlikte tiyatro oyunları, dans performansları, film gösterimleri, konserler ve şiir okumaları yer alacak. 3 Haziran''da başlayacak etkinlik, şair Nâzım Hikmet''in 47. ölüm yıldönümüyle aynı güne denk gelmesi nedeniyle, şairin Memleketimden İnsan Manzaraları şiirini okumalarıyla başlayacak. Gardaki tren vagonlarının sinema salonlarına dönüştürülerek film gösterimlerinin de yapılacağı etkinlikte, İstanbul''un 8.500 yıllık tarihinde İstanbul''u İstanbul yapan hikâyeler, görsel animasyonla, dört gece boyunca Haydarpaşa Garı''nın Kadıköy''e bakan cephesini perde yaparak İstanbullularla buluşacak.
Tarih: 27 Mayıs 2010 Kaynak: Sabah
Sapphire''de hayat başlıyorSapphire''de hayat başlıyorDünya''nın sayılı konsept projeleri arasında yer alan İstanbul Sapphire''in Eylül 2010''daki açılışı için tam 1000 kişi çalışıyor. Son 100 gün için başlayan geri sayımın sonucunda, rezidans, seyir terası ve alışveriş merkezi konuklarını ağırlamaya başlayacak.
Olağandışı bir mahalle turuOlağandışı bir mahalle turu''''Kısa sureli bir keşif gezisinden çok, gerçek ve kurgunun hikâyeler ve tanıklık yolu ile birbirine karıştığı bir oyun...'''' ''Olağandışı Bir Mahalle Turu''na katılın...
Açık Kapı, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi''ndeydiAçık Kapı, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi''ndeydiİlk kurulduğunda, insanlardan, "deli hastanesi", "tımarhane" gibi tanımlamalar alan Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, aslında çok profesyonelce tasarlanmış büyük bir kompleks.
İstanbullular, "bindiğin kadar öde" sisteminin hayata geçmesini bekliyor İstanbullular, "bindiğin kadar öde" sisteminin hayata geçmesini bekliyor Metrobüste mart ayında uygulamaya konulması beklenen, ''bindiğin kadar öde'' sistemi, 2 ay geçmesine rağmen hayata geçirilmedi. Yeni sistemle ilgili, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Başka kentlere ve ülkelere örnek olacak bir sistem" demişti. Belediye yetkilileri, çalışmaların son aşamaya geldiğini kaydetti.
İstanbul''un Fethi''nin 557. yıldönümü kutlanıyorİstanbul''un Fethi''nin 557. yıldönümü kutlanıyorİstanbul''un Fethi''nin 556. yılı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Haliç''te düzenlenecek büyük şölenle kutlanıyor.
Maçka’ya lüksü zorlayan rezidans geliyorMaçka’ya lüksü zorlayan rezidans geliyorGiorgio Armani''nin sanatsal yönlendirmesini yaptığı Armani/Casa ve Astaş Gayrimenkul''ün ortak projesi olan Maçka Recidences için ilk adım atıldı. Kempinski''nin işleteceği rezidans, özellikle beş yıldızlı otel hizmeti ile iddialı.
Beylikdüzü’ne 60 milyon dolarlık ‘oto AVM’ geliyorBeylikdüzü’ne 60 milyon dolarlık ‘oto AVM’ geliyorOtomobil AVM''lerinde ilk hareketi başlatan Automall''dan sonra, üçüncü adım da atıldı. 160 galerisi ve ikinci elde referans noktası olma iddiasıyla yola çıkan Otoport, iki yılda tamamlanacak.
Viyana ''yaşanabilecek en iyi kent''Viyana ''yaşanabilecek en iyi kent''İnsan kaynakları yönetim danışmanlığı şirketi Mercer''ın "yaşanılacak kentler" araştırmasında, bu yıl birinci sırayı Viyana aldı.
Açık Kapı Festivali''nde Süreyya Paşa Konser ve Opera Binası GezildiAçık Kapı Festivali''nde Süreyya Paşa Konser ve Opera Binası Gezildi22 Mayıs 2010 tarihinde Açık Kapı Festivali kapsamında Kadıköy Bahariye Caddesi''nde yer alan Süreyya Paşa Konser ve Opera Binası gezildi.
Sıfır noktada cami yükselecekSıfır noktada cami yükselecek11 Eylül saldırılarında yıkılan İkiz Kulelerin bulunduğu "zero ground-sıfır nokta" bölgesinde cami inşa edilecek. 11 Eylül''de yakınlarını kaybeden ailelerin ve karşıt Amerikalıların tüm girişimlerine rağmen New York şehir komitesi inşaata onay verdi. Tartışmaların büyümesi bekleniyor.
Denizciler, İzmir Limanı için yeni ihale istiyorDenizciler, İzmir Limanı için yeni ihale istiyorDeniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Geza Dologh, özelleştirmesi gerçekleştirilemeyen İzmir Limanı için en kısa zamanda yeniden ihaleye çıkılması gerektiğini söyledi.
"Tarım turizmi""Tarım turizmi"Yoğun ve stresli kent yaşamından uzaklaşmak ve doğal hayat özlemini gidermek isteyenler için geliştirilen ''''ekolojik çiftliklerde tarım tatili'''' uygulaması yaygınlaşıyor.
Yasaklı YerlerYasaklı YerlerBu haberde yasağın tanımını daha geniş ölçekte yapmak istedik. Bu habere ilham veren ise Athos Yarımadası oldu. 1.000 yıldır kadınların giremediği bu yerin Dünya''da başka benzerleri var mı diye araştırdığımız zaman karşımıza başka örnek çıkmadı. Benzerlikler kurulabilecek diğer yerleri ele aldık. Bunlardan bir tanesi belki de Dünya''daki en meşhur yasak kent olan Çin''deki İmparatorluk Sarayı''ydı. Bu iki örneğin Türkiye''deki karşılığı İmralı Adası oldu. Diğer iki örnekte ise yasakların konma sebepleri farklı. Pripyat''ta Dünya''daki en büyük radyoaktif patlamanın yaşanması, Juarez''de ise diğerinde ise suç oranının yüksek olması.
Sanat için tarihi medreseye çivi!Sanat için tarihi medreseye çivi!Sivas''ta, Cumhuriyet Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi ile öğrencilerinin çalışmalarının yer aldığı resim ve heykel sergisi için tarihi Buruciye Medresesi''nin duvarlarına vida ve çivi çakılması tepkiye neden oldu.
İstanbul''da kültür gezisi yapmak ister misiniz?İstanbul''da kültür gezisi yapmak ister misiniz?İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından her yıl yaz aylarında düzenlenen "İstanbul Kültür Gezileri" yeniden başlıyor.
Küçükçekmece''de Su AlarmıKüçükçekmece''de Su Alarmıİstanbul''un en önemli su kaynaklarından biri olan Küçükçekmece Gölü''nde çevre felaketi kapıda. İstanbul''da şimdiye kadar en fazla kirletilen alan olan göl, dördüncü sınıf kalitesiyle İstanbul''un en kalitesiz suyu olma özelliğini taşıyor.
Homeros Vadisi''ne 10 gölet yapılıyorHomeros Vadisi''ne 10 gölet yapılıyorMayıs 2008''de hizmete giren, İzmirlilerin gözde mesire alanı çalışmaların tamamlanmasıyla toplam 18 gölete sahip olacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, mevcutta sekiz göleti bulunan Homeros Vadisi''ne, büyüklükleri 12 bin metrekareyle 650 metrekare arasında değişen ve zeminleri jeotekstil malzemeyle kaplanacak 10 yeni gölet daha inşa ediyor.
Açık Kapı Heybeliada''daydıAçık Kapı Heybeliada''daydıHeybeliada, Açık Kapı''nın ilk gününde, festivale önemli bir ev sahipliği yaptı. Adanın iki karşı tepesinde bulunan ve birbirine bakan Hüseyin Rahmi Gürpınar Evi ve Heybeliada Ruhban Okulu kapalı kapılarını açtı.
Şeyh Zafir Misafirhaneleri konferans salonu oluyorŞeyh Zafir Misafirhaneleri konferans salonu oluyorCumhurbaşkanı Abdullah Gül''ün 21 Mayıs''ta açılışını yaptığı Beşiktaş''taki Ertuğrul Tekke Camisi''nin yanındaki bir an önce restore edilmesini istediği tarihi binalar, toplantı ve konferans salonu olma yolunda. Sultan 2. Abdülhamid tarafından yaptırılan ve Şeyh Zafir Misafirhaneleri olarak bilinen yapıları 16 yıl önce satın alan işadamı Yüksel Mermer, Cumhurbaşkanı Gül''le dün Conrad Otel''de görüştüğünü ve yardım sözü aldığını söyledi. Gerekli izinlerinin ardından projeye hızla başlanacağını kaydeden Mermer Beşiktaş''ta toplam 5 bin 500 metrekarelik alana kurulu iki tarihi binanın restorasyon çalışmaları için şunları söyledi: "200 yıl önce Şeyhler tarafından 53 tane Afrika ülkesi, o binalardan yönetilmiş. İki binada, toplantı ve konferans salonlarıyla, 53 ülke için birer temsilcilik ofisi ve otopark yapılacak."
Tarih: 26 Mayıs 2010 Kaynak: Sabah Yazan: Çağdaş Çetindemir
Lüksün meydanı tarla olduLüksün meydanı tarla olduFransa''da başkent Paris''in ünlü meydanı Champs-Elysees dün kocaman bir bahçeye dönüştü. Ülkenin son yıllarda tarımda yaşadığı krize dikkat çekmek için Fransız çiftçilerin organize ettiği ‘Nature Capitale'' gününde yaklaşık 2 milyon kişi toplandı. Radikal''in haberine göre; 200 traktörden oluşan konvoyla 1.2 km. uzunluğuna ulaşan ‘bahçe''de meyve ağaçları, çiçekler ve çeşitli bitkiler sergilendi. Organizasyona çiftçilerin domuz, sığır, keçi ve tavukları da katıldı. Çiftçiler Cumhurbaşbakanı Nicolas Sarkozy''den acil olarak tarıma destek vermesini istedi. Karnaval havasında geçen etkinlik, lüks butikleriyle ünlü meydanda daha önce görülmemiş bir manzara yarattı.
Tarih: 26 Mayıs 2010
Başkan Topbaş Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı''nda konuştuBaşkan Topbaş Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı''nda konuştuBaşkan Topbaş, Astana''da düzenlenen kurultayın açılş konuşmasında şehirlerin kendine göre temaları olması gerektiğini ifade ederek, "Şehirler nasıl kurgulanırsa, nasıl geliştirilirse ona göre kimlikler kazanır ve dünyada kendilerini hissettirirler" dedi.
Maden Bölgesi Ağaçlı''da Nasıl Bir Dönüşüm Sürüyor?Maden Bölgesi Ağaçlı''da Nasıl Bir Dönüşüm Sürüyor?Maden ocakları, kent içinde büyük alanlar kaplıyor. Zamanla işletilmeye kapatılan bu büyük alanların, daha sonra kent içinde ne yapılacağı, kent yaşamına nasıl ve nereden katılacağı ise ayrı bir uzmanlık alanı. Dünya''da kömür havzalarının dönüşümü ile ilgili pek çok örnek bulunuyor.
Açık Kapı Festivali''nde Denizciler için Bir Pusula Gezildi: Ahırkapı FeneriAçık Kapı Festivali''nde Denizciler için Bir Pusula Gezildi: Ahırkapı FeneriAçık Kapı Festivali kapsamında 23 Mayıs 2010 tarihinde Eminönü Keneddy Caddesi''nde yer alan Ahırkapı Feneri gezildi.
BETONART Mimarlık Yaz Okulu Başlıyor!BETONART Mimarlık Yaz Okulu Başlıyor!Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği''nin mimarlara yönelik olarak yayımladığı Betonart dergisinin çimento ve betonun alternatif kullanım olanaklarını araştırmak, çevre duyarlılığını ve fiziksel çevre kalitesini arttırmak amacıyla mimarlık bölümü öğrencileri için düzenlediği 9. Betonart Mimarlık Yaz Okulu, 01 - 09 Temmuz 2010 tarihleri arasında Mersin''de gerçekleştiriliyor. Çİmsa Mersin Çimento Fabrikası sponsorluğunda ve Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi''nin işbirliği ile gerçekleşecek olan 2010 Betonart Mimarlık Yaz Okulu''nun bu yılki proje konsepti "En küçük yapı öğesini yeniden tasarlamak" olarak belirlendi.
Açık Kapı Festivali''nde İlk Gün!Açık Kapı Festivali''nde İlk Gün!22 Mayıs 2010 tarihinde başlayan Açık Kapı Festivali''nin ilk günü, Beyoğlu''ndaki Borusan Müzik Evi ile başlayan turumuz Florya''daki Atatürk Köşkü ile sona erdi. Borusan tarafından satınalınan binanın restorasyonu Gökhan Avcıoğlu tarafından yapıldı. Binanın tasarım konsepti, müzik kutusu olarak düşünülmüş.
Arkitera Kampüste''nin Altıncı Durağı Gökhan Avcıoğlu ile Konya Selçuk Üniversitesi''ndeydiArkitera Kampüste''nin Altıncı Durağı Gökhan Avcıoğlu ile Konya Selçuk Üniversitesi''ndeydiArkitera Mimarlık Merkezi''nin Medyasoft''un desteği ile düzenlediği Arkitera Kampüste''nin altıncı durağı, 18 Mayıs 2010 tarihinde Gökhan Avcıoğlu''nun katılımıyla Konya Selçuk Üniversitesi''nde gerçekleştirildi. Öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleşen konferansta ilk olarak sözü alan Medyasoft''un Autodesk Ürün Yöneticisi Duygu Kasal kısa bir sunumla öğrencilere Medyasoft ürünlerinden bahsetti.
3''üncü köprüde otoyol güzergahı belirlendi3''üncü köprüde otoyol güzergahı belirlendiİstanbul''a yapılacak 3. Boğaz Köprüsü''nü de içeren Kuzey Marmara Otoyolu Projesinin Kocaeli güzergahı belli oldu.
Tarihi Stuttgart Merkez Garı Yıkılacak mı?Tarihi Stuttgart Merkez Garı Yıkılacak mı?Tarihi Stuttgart Merkez Garı, tren garını ve demiryollarını baştan sona yeniden inşa etmeyi kapsayan "Stuttgart 21" projesi sebebiyle, yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Projenin resmi başlangıç tarihi 2 Şubat 2010 olarak duyurulmuştu. Garın kanatlarının yıkımının ise Eylül 2010''da gerçekleştirilmesi planlanıyor.
Açık Kapı Festivali''nde 5. Gün!Açık Kapı Festivali''nde 5. Gün!Açık Kapı Festivali''nin 5. günü olan 26 Mayıs Çarşamba günü, İTÜ Mustafa İnan Kütüphanesi ile başlayan turumuz Selimiye Kışlası ile sona erdi.
Boğaziçi''ne "Yeşil Kampüs" sertifikasıBoğaziçi''ne "Yeşil Kampüs" sertifikasıBoğaziçi Üniversitesi ''çevre dostu'' projeleriyle ''Yeşil Kampüs'' olma yolunda hızla ilerliyor. Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Günay Kocasoy, kampüste yapılan binaların artık ''Yeşil bina'' standartlarında inşa edildiğini belirterek, "Bunun ilk örneği, çatısında güneş enerjisi santrali bulunan ve iki ay önce hizmete giren öğrenci yurdu oldu. Elektriğinin yüzde 30''unu güneş enerjisinden sağlayan yurt için ''Yeşil bina'' sertifikası alınacak" dedi. Katı atıkların geri dönüşümünden gelen gelirle ise 15 öğrenciye burs verildiğini söyleyen Kocasoy Kilyos''taki kampüste rüzgâr enerjisi santrali kurma çalışmalarının da sürdüğünü kaydetti.
Tarih: 26 Mayıs 2010 Kaynak: Sabah Yazan: Mesut Altun
İstanbul 2010''u gören var mı?Bilindiği gibi İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçildi. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın web sayfasında bir gezinti yaptım. Ajansın kültür-sanat, kültürel miras, kentsel uygulamalar ve kent kültürü alanlarında gerçekleştirdiği etkinlikler İstanbullularla buluşmaya devam ediyormuş.
Alay edilen İstanbul halkı!Birileri Anakent Belediyesi ile alenen, resmen alay ediyor. Görüntü bu. Dünyanın hiçbir uygar ülkesinde, dünyanın hiçbir metropolünde, önünden her saat binlerce insanın geçtiği bir önemli caddede böyle bir tablonun ayları da geçtik, seneleri aşan sürede sergilenmesi ve o kent belediyesinin büyük bir acz gösterisi içinde rezilliğe göz yumması mümkün değildir.
Gebze-Yalova arası 15 dakikaya düşecekMarmara Otoyolu Projesi''nin Kocaeli bölümünün güzergâhı belirlendi. Proje kapsamındaki Körfez köprüsü sayesinde de Gebze-Yalova arası 15 dakikaya inecek.
TOKİ, yüzde 30’a varan indirimle arsa satıyorBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı(TOKİ) elindeki 186 parça arsayı açık artırma yöntemiyle satışa çıkardı. Yatırımcıların arsayı alırken de öderken de zorlanmamaları için değişik ödeme seçenekleri sunan TOKİ, aldığı arsa bedelinin yüzde 12''sini peşin ödeyenlere bile vadeli satış imkanı sunacak.
Garage Zekeriyaköy Evleri''nde 250 bin dolara!Garage Zekeriyaköy Evleri, toplam 3 bin 500 metrekare alan üzerinde 8 blokta 32 konut olarak tasarlanan bir proje. Projede iki ayrı tip daireler var. Her ikisi da son derece sempatik.
Beymen Akaretler Sıraevler''den çıkıyorÜst gelir grubuna hitap eden lüks markaların yer aldığı Akaretler Sıraevler projesi''nde değişim rüzgârları esiyor. Bilgili Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bilgili''nin Akaretler caddesinin kiralama ve yönetim konusunda danışmanlığını yapan AVM MFI Partner''ın ortaklarından Aydın Yurdum, ağustos itibariyle sözleşmesi sona erecek olan Beymen''e ait 11 mağazanın Akaretler Sıraevler''den ayrılacağını söyledi.
‘Halet Abla Destanı''Valiler "yazar" olabilirler mi? Soruyu garipsemeyin; elbette olabilirler... Ama hem "görev"leri hem de "yaşam"ları buna engeldir.
Takvim
<<Mayıs 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.