Haberler

27 Nisan 2010, Salı

 “Bu İş Neden Mimarlara Bırakılmasın?” “Bu İş Neden Mimarlara Bırakılmasın?”Şangay Expo''nun açılmasına sayılı günler kaldı. Hazırlık süreci içinde, ülkeler, bürokratik sorunlar ve pavyonlarının farklı tasarımları ile göz önünde oldular. Şangay''da Türkiye Pavyonu, 9 Mart 2010''da kamuoyuna tanıtıldı. Pavyon, tasarımı, teması ve süreç içinde açıklanmayan mimarı ile birçok tartışmaya sebep oldu. Bütün bu süreçlerdeki dinamikleri açığa çıkarmak ve pavyonun yapım aşamasında neler yaşandığını birinci ağızdan öğrenmek adına, Arkitera Mimarlık Merkezi olarak projenin mimari danışmanlığını ve ayrıca küratörlüğünü de yapan Doç.Dr. Ayşen Savaş''la görüştük. Haberin Devamı
Kale''den "Yeni Sur Müjdesi" GeldiKale''den "Yeni Sur Müjdesi" GeldiBüyükşehir Belediyesi''nin yürüttüğü Kadifekale kazılarında, yeni Smyrna''nın ilk kuruluş aşamasında yapılmış olan surlar ortaya çıkarıldı.
Sinop Kalesi''ne ''Sinop Nükleer İstemiyor'' pankartıSinop Kalesi''ne ''Sinop Nükleer İstemiyor'' pankartıÇernobil faciasının 24''üncü yıldönümü sebebiyle Greenpeace üyeleri Sinop''ta eylem yaptı. 5 Greenpeace üyesi 50 metre yüksekliğindeki Sinop Kalesi''nde halatlarla sarkarak, ''Sinop Nükleer İstemiyor'' pankartı açtı.
Dünyanın en pahalı ikinci kumarhanesiDünyanın en pahalı ikinci kumarhanesiDünyanın en pahalı ikinci kumarhanesi kapılarını açıyor. Yarın düzenlenecek törenle kısmen açılacak olan Singapur''daki Marina Bay Sands, 2 bin 600 adet lüks otel odası ve 200 metre yükseklikteki göz alıcı bahçesiyle dikkat çekiyor.
Taksim''e Rixos geliyorTaksim''e Rixos geliyorRezidans ve hotel-condo sektöründe büyük hedefler koyan Rixos, Ofton İnşaat''ın Taksim''deki projesinin 20 yıllık işletmesini üstlendi.
OMA''nın Tasarımı Olan Dans Tiyatrosu''nun Yerine Kimin Binası Yapılacak?OMA''nın Tasarımı Olan Dans Tiyatrosu''nun Yerine Kimin Binası Yapılacak?OMA tarafından tasarlanan ve 1987 yılından tamamlanarak açılan tiyatro binasının yerine yapılacak yeni dans ve müzik merkezi için Zaha Hadid, Mecanoo, Diller Scofidio+Renfro''nun da arasında bulunduğu 16 mimarlık ofisi finale kaldı.
3. köprü güzergahı açıklanıyor3. köprü güzergahı açıklanıyorTopbaş, Ulaştırma Bakanı Yıldırım''ın güzergahı yakında açıklayacağını söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Boğazı''na yapılacak 3.köprü güzergahının belirlendiğini ifade ederek, önümüzdeki günlerde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım''ın güzergahı açıklayacağını söyledi.
Dünyaca ünlü tasarımcılar Mimar Sinan''da buluştu Dünyaca ünlü tasarımcılar Mimar Sinan''da buluştu Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi tarafından 1997 yılından bu yana düzenlenen ''Uluslararası İstanbul Grafik Tasarım Günleri'' (Grafist), uluslararası alanda tanınmış grafik tasarımcıları ile Türk grafik tasarımcılarını bir kez daha buluşturdu.
Gediz kirlenmeyecekGediz kirlenmeyecekİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Menemen Arıtma Tesisi''nin ardından Kemalpaşa Tesisi''nin de devreye girmesi ile birlikte Gediz Nehri''ne bir günde verilen yaklaşık 10 ton evsel atık kirlilik yükünün ortadan kalkacağını müjdeledi. Belediye, tesis için 6 milyon 570 bin TL''lik yatırım yaptı.
Gaziemir Semt Garajı, Temmuz Sonunda BitiyorGaziemir Semt Garajı, Temmuz Sonunda BitiyorVatandaşların özel araçlarını otoparka bırakarak raylı sistemi kullanma ayrıcalığını yaşayacağı Gaziemir Semt Garajı, aynı zamanda minibüs ve belediye otobüslerin kullanacağı şekilde projelendirildi.
Mimarlığı Bağımsızlaştırmak Mimarlığı Bağımsızlaştırmak Eyal Weizman''a göre, beton da roketler ve tanklar gibi silah olarak kullanılabilir. İsrailli mimar, "Hollow Land (Boş Arazi)" isimli kitabında mimarlık ve politikanın Orta Doğu ihtilafı bağlamında birbirini nasıl etkilediğini inceliyor.
Aydın''a havalanı müjdesiAydın''a havalanı müjdesiVali Hüseyin Coş, 1993 yılında yapılan ancak pistinin kısa olmasından dolayı bir türlü faaliyete geçirilemeyen Çıldır Havaalanı''nın yolcu taşımacılığına açılması için Ulaştırma Bakanlığının bir proje hazırladığını söyledi.Coş, havalanını açılmasıyla birlikte turizm potansiyelinin daha da artacağını söyledi.
Oscar Niemeyer Yeniden Hastaneye KaldırıldıOscar Niemeyer Yeniden Hastaneye KaldırıldıOscar Niemeyer, Rio de Janerio''da yeniden hastaneye kaldırıldı. Samaritano Hastanesi''nin yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre 102 yaşındaki mimarın durumu hakkında detaylı bir açıklama henüz yapılamıyor. Niemeyer, geçtiğimiz sene Ekim ayında kalbindeki ritm düzensizliği sebebiyle 3 hafta hastanede kalmıştı.
Tarih: 27 Nisan 2010 Kaynak: Archinect Derleyen: Emine Merdim Yılmaz
Zorlu Center’da aile olmayana ev yokZorlu Center’da aile olmayana ev yokBu projede ev almak için "Zorlu" bir süreçten geçiliyor. Randevusuz tanıtım yok, aile olmayana da ev... Satıcılar önce sizin kim olduğunuzu sıkıca sorguluyor ikna olursa ikram eşliğinde tanıtım filmini izletiyor.
Tuzambarı’na mimarlık ödülüTuzambarı’na mimarlık ödülüMedina Turgul DDB Reklam Ajansı için tasarlanan ''Tuzambarı'' yenilendi. Yapıyı restore eden Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık Ofisi, bu yıl 12''ncisi gerçekleştirilen Ulusal Mimarlık Ödülleri yarışmasında YAPI DALI Koruma-Yaşatma Başarı Ödülü''nü kazandı.
Sapanca Gölü için 1,3 milyon lira harcanacak Sapanca Gölü için 1,3 milyon lira harcanacak Dünyanın suyu içilebilir ender göllerinden biri olan Sapanca Gölü''nün kirlilikten korunması için 1,3 milyon TL''lik proje uygulanacak.
Saklıkent''te 3 santral projesine karşı eylemSaklıkent''te 3 santral projesine karşı eylemMuğla''nın Fethiye ilçesinde, her yıl 300 bin kişinin ziyaret ettiği Saklıkent Kanyonu''na bir kilometre mesafede hidroelektrik santralleri kurulmasına yönelik girişimler, yöre halkı tarafından protesto edildi.
Yabancı yapımcı ilgilendi, Şanlıurfa, Kapadokya ve Mardin ‘plato'' oluyorYabancı yapımcı ilgilendi, Şanlıurfa, Kapadokya ve Mardin ‘plato'' oluyorKültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, yabancı yapımcıların dizilerini Türkiye''de çekmek istediklerini belirterek, "Bu amaçla öncelikle Mardin, Şanlıurfa ve Kapadokya''da ne tür imkânlar olduğunu araştırmak üzere bir ekip kurduk. Teknik altyapıyı araştıracağız" dedi.
Vahşi doğayla tehlikesiz buluşmaVahşi doğayla tehlikesiz buluşmaRenkleriyle ve ortamıyla çölü andıran develer, zariflikleriyle gölü süsleyen kuğular, maymun adası, zürafa, devekuşu ve zebraların bulunduğu Afrika Savanı, su aygırları, geyikler, ceylanlar, tropik bitki ve hayvanlar, Vahşi kediler, sürüngenler, dev timsahlar 120 türde 1200 yaban hayvanı Sasalı''da sizi bekliyor.
E.Ü. Hastane - Evka 3 Metrosu''na 5 Teklif GeldiE.Ü. Hastane - Evka 3 Metrosu''na 5 Teklif Geldi1950 metrelik aç-kapa tünel ve sinyalizasyon sistemleri ile Ege Üniversitesi ve Evka 3 istasyonlarının tamamlanması işlerini kapsayan Bornova Hastane - Evka 3 metro ihalesine 5 firma birden teklif verdi.
Expo 2010 Avusturya Pavyonu''nun Türk Ortağı Zeytinoğlu Mimarlık ile SöyleşiExpo 2010 Avusturya Pavyonu''nun Türk Ortağı Zeytinoğlu Mimarlık ile SöyleşiŞangay World Expo 2010''na katılan ülkelerin pavyonlarının inşaatları sürüyor. Avusturya Pavyonu''nun inşası tamamlandı. Pavyonun tasarımı için yarışma düzenlenmiş ve yarışmayı Viyana merkezli SPAN ve Zeytinoğlu Mimarlık ortaklığındaki proje kazanmıştı. Avusturya Pavyonu, 2.000 metrekare büyüklüğünde alan üzerinde konumlanıp, ziyaretçileri kar kaplı dağlarda, ormanlarda, nehir kenarlarında ve kentsel peyzaj içinde bir yolculuğa çıkarıyor. Pavyon ile "Uyumu Hisset" teması altında Avusturya''nın doğal güzellikleri ve simgeleşmiş binalarından Viyana Belediye Binası sergilenecek.
Elektrikli lokomotif test için raylardaElektrikli lokomotif test için raylardaLokomotif, Aliağa-Menderes hızlı tren projesi kapsamında Alsancak-Cumaovası arasındaki deneme sürüşünü sorunsuz tamamladı.
Alsancak Limanı sahipsiz bırakılmasınAlsancak Limanı sahipsiz bırakılmasınLimanın özelleştirilmesi ihalesinde ikinci olan Çelebi Holding''e verilen süre bugün doluyor. Holding limanı almayacağını açıkladığı için ihalenin 3 yıl aradan sonra iptal edilmesi bekleniyor.
Kent ve Siyaset Bağlamında VanKent ve Siyaset Bağlamında VanFeodal ilişkilerin egemen olduğu toplumlarda servet, kendi için bir amaç olmaktan çok kendi üstünde başka amaca hizmet içindir. Servet sürekli biçimde değer yaratan bir faaliyet olarak değil daha çok tüketim[1] gösteriş boyutuna yöneliktir. Bu gösteriş ve tüketim boyutu feodal toplumun hiyerarşik yapısı içinde başkalarını belli bir davranışa yöneltmenin, onlara egemen olmanın ve üstünlük bilincinin temel aracı olarak işlev görür
İzmir’in göbeğinde 60 milyonluk enkazİzmir’in göbeğinde 60 milyonluk enkaz25 yıldır bitmeyen Alsancak''taki bloklar, büyük kaynakların kamu yatırımlarında nasıl heba edildiğini gösteren bariz örneklerden biri.
İmar planları şehrin namusudur bozan namusa tecavüz etmiş olurİmar planları şehrin namusudur bozan namusa tecavüz etmiş olurPlanı, menfaati için değiştirenler hem memlekete hem insanlığa suç işlemektedir. Benim iki çocuğum var.
"Alternatif iklim""Alternatif iklim"Aralık ayında düzenlenen BM Kopenhag İklim Konferansı''nın alternatifi olarak Bolivya''da düzenlenen zirveye katılan Kanadalı yazar Naomi Klein, Bolivya lideri Evo Morales''in girişimini övdü.
Türkiye''nin HES GerçeğiTürkiye''nin HES GerçeğiDoğu Karadeniz başta olmak üzere Türkiye''nin neresinde bir akarsu yatağı, kaynağı bulunuyorsa, burada uygun olsun olmasın HES projeleri için çalışmalar yürütülüyor.
Hatay''da hayat duracakHatay''da hayat duracak2005''te yapımına başlanan ancak yarım kalan Üçyol-Üçkuyular Metro Hattı üzerindeki 5 istasyonun yapımına aynı anda başlanacak olması nedeniyle İnönü Caddesi transit araç geçişine kapatılacak.
540 yataklı dev hastane hizmet için gün sayıyor540 yataklı dev hastane hizmet için gün sayıyorİl Özel İdaresi tarafından İstanbul''un en modern ve gözde hastanelerinden biri olarak tasarlanan, İstanbul Pendik 540 yataklı eğitim ve araştırma hastanesi 116 Milyon TL''ye mal olacak. 2 Nisan 2007 tarihinde yapımına başlanan hastane inşaatının bitim tarihi 14 Temmuz 2010''dan önce tamamlanacağı açıklandı. Fiziki olarak yüzde 95 oranında tamamlanan Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi''nde incelemelerde bulunan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, Türkiye''nin örnek özel idaresi seçilen İstanbul İl Özel İdaresi''nin başta eğitim, sağlık, spor ve sosyal hizmetler olmak üzere tüm branşlarda çok önemli yatırımları İstanbulluların hizmetine sunduklarını söyledi. İstanbul Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi''nde 167 muayene, 237 hasta yatak, 7 tutuklu yatak, 20 ameliyathane, 33 doktor, 85 hemşire, 8 başhekim ve 4 jandarma polis odası bulunacak.
Tarih: 26 Nisan 2010 Kaynak: Yeni Şafak
Hasankeyf, keyfine baksın! Hasankeyf, keyfine baksın! Yarım asırdır devam eden ve artık bir yılan hikâyesine dönen Ilısu Barajı, Hasankeyf''in de Hasankeyflinin de belini bükmüş durumda. Baraj inşa edilecek diye antik kente hiçbir yatırım yapılmamış. Ancak bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın projesiyle bazı eserler onarılmaya başlandı.
Haliç için tasarlanan gemiler hizmete alınıyorHaliç için tasarlanan gemiler hizmete alınıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. (İDO), 3 yeni gemiyi daha İstanbul''a kazandırdı.
''Hoşgörü kenti''nde Fair Play Müzesi''Hoşgörü kenti''nde Fair Play MüzesiKaratay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli Konya''nın Mevlana nedeniyle bir hoşgörü kenti olarak adlandırıldığını söyledi. Hançerli, 162 bin metrekarelik alanda oluşturulan Olimpiyat Parkı''na Türkiye''nin ilk Fair Play müzesi kurucaklarını ve ödüllerin burada verileceğini söyledi.
Facebook''ta Ege''yi dünyaya pazarlıyorFacebook''ta Ege''yi dünyaya pazarlıyorİzmirli Büyükbay''ın sosyal iletişim sitesinde kurduğu "EGE''NİN ÇOK AZ BİLİNEN MUHTEŞEM YERLERİ" adlı grup, dünya çapında ziyaret edilen ''gizemli şehirler'' grubuna da kabul edildi.
Kendi enerjisini üreten evlerKendi enerjisini üreten evlerAvrupa genelinde üniversite öğrencileri, sıfır enerji tüketen ev projesi yarışması için ter döküyor. Ekolojik malzemelerle tasarlanan ev enerji tüketmek yerine, enerji üretecek.
Konutlara "enerji kimlik" mecburiyeti geldi belge almayanlar evini satamayacak Konutlara "enerji kimlik" mecburiyeti geldi belge almayanlar evini satamayacak Konutlar için getirilen ''enerji kimlik belgesi'' alma mecburiyeti 1 Temmuz''dan itibaren uygulamaya konulacak.
Teknoloji geliştirme bölgelerine düzenlemeTeknoloji geliştirme bölgelerine düzenlemeTeknoloji geliştirme bölgelerinin kuruluşuna ilişkin mevzuatı basitleştirmek ve etkinleştirmek amacıyla hazırlanan yasa tasarısı TBMM Başkanlığına sunuldu. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu''nda Değişiklik Öngören Kanun Tasarısında, Araştırma ve Geliştirme (AR-GE) faaliyeti, ''Araştırma ve geliştirme, kültür, insan ve toplumun bilgisinden oluşan bilgi dağarcığının artırılması ve bunun yeni süreç, sistem ve uygulamalar tasarlamak üzere kullanılması için sistematik bir temelde yürütülen yaratıcı çalışmalar'' şeklinde tanımlanıyor.
İzmir depreme hazırlanıyorİzmir depreme hazırlanıyorDevlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, kentteki kamu binalarının güçlendirilmesi ile ilgili çalışmaların hızlandırıldığını açıkladı.
Avrupa''nın en güzel minareleri...Avrupa''nın en güzel minareleri...COJEP International ve partnerlerinin ortaklaşa yürüttükleri Avrupa''nın en güzel çağdaş minaresi yarışması Avrupa''nın birbirinden güzel minarelerini günyüzüne çıkardı.
Boğaz turuna çıkmanın tam zamanı Boğaz turuna çıkmanın tam zamanı Havalar ısınmaya başladı. Güneş kavurucu sıcaklığını göstermeden Boğaz turu yapmanın vaktidir. Tur sırasında bütün kışın yorgunluğunu üzerinizden atarak yeniden doğmuş gibi olacak, Boğaz''ın ve yalıların büyüleyici güzelliği, tarihî yapıların ihtişamı karşısında bir kez daha hayrete kapılacaksınız.
AVM''lere dur diyecek var mı? AVM''lere dur diyecek var mı? Son günlerde arka arkaya açılan alışveriş merkezlerine yıl sonuna kadar 30 tane daha eklenecek. Böylece Türkiye''deki AVM sayısı 270''i, İstanbul''daki ise 100''ü bulacak. Fakat kent merkezlerinde trafik sıkışıklığına ve altyapı sorunlarına neden olan AVM''lere yönelik belediyelerin hazırladığı hiçbir nâzım planı bulunmuyor.
"Arsa satıp arıtmayı bitireceğiz""Arsa satıp arıtmayı bitireceğiz"Aydın Sanayi Ticaret İş Merkezi (ASTİM) Organize Sanayi Bölgesi (OSB), geçen yıl inşaatına başladığı arıtma tesisini tamamlamak için OSB mülkiyetinde bulunan 11 dönümlük arsasını satışa çıkaracak.
Şimdi Akyaka ZamanıŞimdi Akyaka ZamanıSoğuktan bunaldığımız kış mevsiminden bir an önce kurtulmak ve enerjinizi yükselterek yaza hazırlık yapmak istiyorsanız, Gökova Körfezi''nin cennet beldesi Akyaka sizleri bekliyor. Beldede hizmet veren Osmanlı- Selçuklu mimarisinin örneği olan Kerme Ottoman Konak sakin bir tatili tercih edenlere hitapediyor.
Ağaçlara kıymayınAğaçlara kıymayınSalihli''nin en işlek caddesi Sevgi Yolu''ndaki 96 ağacın, sığırcıkların çıkardığı ses ve yarattığı kirlilik yüzünden kesilmesine karar verildi.
Kültür''ün Kültür''e ihanetiBaşlıktaki iki Kültür de, büyük harfle başlıyor. Çünkü ikisi de özel isim. Birinci Kültür, 2010 İstanbul Kültür Ajansı. İkinci Kültür, Atatürk Kültür Merkezi.
Opet, Eceabat''ı restore etti Opet, Gelibolu Yarımadası''nı yeni görünüme kavuşturmak amacıyla başlattığı ve 2006''dan bu yana sürdürdüğü Tarihe Saygı Projesi kapsamında, Eceabat''a bağlı Kocadere ve Behramlı köylerini rehabilite etti. Ayrıca, Çanakkale Savaşı''nda sıhhiye merkezi olarak hizmet veren Kocadere köyüne devlet sanatçısı Prof. Dr. Tankut Öktem atölyesinde yapılan 4 metre yüksekliğindeki anıt heykel dikildi.
Tarih: 27 Nisan 2010 Kaynak: Zaman
Artık Atatürk Kültür Merkezi''nin yapılması için bir engel kalmadıAKM''nin (Atatürk Kültür Merkezi) onarılmasına, kullanıma açılmasına yasal engeller vardı, eski projede birtakım değişiklikler yapılması gerekiyordu. Kültür ve Turizm Bakanlığı projede istenilen değişiklikleri yaptı, böylece onarımına başlanabilir artık. İnşaata başlamak için Bakanlık dışında başka kuruluşların bunu onaylaması, yapılsın emrini vermesi gerekiyor.
İzmir Limanı ortada kaldıÖzelleştirme ihalesini kazanan Global Holding, küresel kriz nedeniyle limandan vazgeçerken, en yüksek ikinci teklifi veren Çelebi Holding de ihale sürecinden çekildiğini açıkladı.
Para babaları istiyor diye bizi buradan sürmek istiyorlar Kentsel dönüşüm aldatmacası halkı mağdur etmeyi sürdürüyor. Yıllarca yaşadıkları bölgelerden sürülmek istenen emekçiler, bir taraftan da mücadeleye hazırlanıyor. Tıpkı Kartal, Yakacık Hürriyet Mahallesi''nde yaşayanlar gibi.
Balat''ta kültürel geri dönüşümElimizdekini değerlendirememe ve de var olanı yok etme başarısı, sanırım bizlere özgü. AKM hangar durumunda beklemekte, Emek Sineması''nın kepenkleri indirilmiş, ölüm fermanı verilmiş ve şimdilik magazin basınının malzemesi. Protestolar, borazan sesleri birbirine karışmakta...
Emek Sineması, bu kadar pohpohlanmayı gerçekten de hak ediyor mu?Haftalardan beri, sinema sektöründe bir "Beyoğlu-Emek Sineması yıkılmasın" tantanasıdır sürüp gidiyor. Hayatının son 35 yılında anılan salonda yüzlerce film seyretmiş, doğma-büyüme "İstanbullu" bir sinemasever olarak, ben de bu kavga-gürültüyü sahne gerisinden sessizce, fakat büyük bir ilgiyle takip etmekteyim.
Emek Sineması yıkılmasın mı?"Emek yıkılmasın." diyenleri dinledim, sonra da Emek''i yıkacağı söylenen tarafı dinledim. Projelerini inceledim. Ne yalan söyleyeyim, kafam karıştı. Bu kafa karışıklığından dolayı ve birazdan yazacaklarım için kültür sanat camiasından dostlarım bana fena kızacak, ama yine de içimden geçenleri yazacağım.
Bir İstanbul gezintisiİstanbul''un 100 Yazarı''yla birlikte, zaman içinde bir İstanbul gezintisine yol alıyorsunuz. İstanbul''un 100 Yazarı, şunu düşündürüyor: İstanbul Edebiyatı''nın derli toplu, mümkün olduğunca eksiksiz bir kataloğu hazırlanamaz mı?
Türkiye''nin ilk jeoparkı Başkent''te kuruluyor Türkiye''nin ilk jeoparkı Ankara''nın Kızılcahamam ile Çamlıdere ilçelerine kuruluyor.
Bozdağ''da tarihi hamam kültür evine dönüşecekÖdemiş''e bağlı Bozdağ Belediyesi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü''ne ait olan 1400 yıllık tarihi hamamı, restore ederek kültür evi yapmak üzere 49 yıllığına kiraladı. Kiralama protokolü, geçtiğimiz günlerde Bozdağ Belediye Başkanı Mehmet Keskin ve Vakıflar Bölge Müdürü Muzaffer Ataseven arasında imzalandı.
Kuşadası Ticaret Odası''nın yeni binası hizmete girdiKuşadası Ticaret Odası (KUTO) hizmet binasının resmi açılışına katılan Türkiye Odalar Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Aydın ili müşterek oda-borsa ve işadamları bilgilendirme toplantısına da katıldı.
Villakent kapılarını üniversite için açtıRektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik ile bir araya gelen Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, üniversitenin barınma ve sosyal ihtiyaçlarını karşılama önerisi getirdi.
"Tamam istemeyeceğiz"Kanun değişikliğine rağmen, konut satın alan vatandaştan müteahhitin prim borcu olmadığına dair belge getirmesini isteyen belediyeler uygulamayı değiştiriyor.
İspanyol Barcelo''nun son oteli Ankara''daİspanya''nın ünlü otel zinciri Barcelo Türkiye''deki 4. otelini Ankara''da açtı. Barcelo Ankara Altınel Genel Müdürü Fernando Calvo, Ankara Altınel''in işletmesini 1 Mart 2010 tarihinden itibaren 10 yıllığına devraldıklarını belirtirken, Türkiye''deki önemli noktalardan biri olan Ankara''yı geniş bir potansiyeli olduğu için tercih ettiklerini kaydetti. Ankara''nın genel olarak hem iş hacmine sahip, hem de turistler için bir durak olduğuna anlatan Calvo, ''Kapadokya önemli turizm merkezlerinden biri. Ankara Kapadokya ile İstanbul arasında bir şehir. Genelde turist grupları Ankara''da bir gece konaklayarak yollarına devam ediyor. Otelimizin bulunduğu Tandoğan ise tam merkezde. Anıtkabir''e çok yakınız. Ayrıca spor kulüpleri, federasyonlar da otelimize çok yakın. Bu alanlardaki grupları kazanmak istiyoruz'' dedi.
Tarih: 26 Nisan 2010
ARKİV seçkileriArkitera Mimarlık Merkezi''nin ARKİV Seçkileri projesinin sonuçları belli oldu. 108 proje ve 2009 yılında gerçekleşen 70 proje incelendi. 14 farklı kentten yapıların yer aldığı seçkide, 32 yapı ile en çok temsil edilen kent İstanbul oldu. İstanbul''u 6 yapı ile İzmir takip etti.
Tarih: 26 Nisan 2010 Kaynak: Yeni Şafak
Salonsuz BeyoğluBir festivali daha geride bırakırken, en çok kafamıza takılan şey, önümüzdeki festivalin nerede yapılacağı oldu.
Ataköy’ün yeşil alanları ranta açılıyor TOKİ, 28 Nisan 2010''da yeni inşaat alanları için Bakırköy''e bağlı Ataköy sahilini ihaleye çıkarıyor.
Takvim
<<Nisan 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.